Premier: Kroes op 'zware post' Massale zoekactie naar Alphense schelpenzoeker itten pakken dertien ?rreurverdachten' op een gijzeling of overval, )stkantoor gewoon dicht WD'er volgt partijgenoot Frits Bolkestein op in Europese Commissie Vandaag bijlage Zomerspelen Verplaatsbare rookcabine voor Alphense politici Wethouder Wienbelt introduceert de Smokestop in het stadhuis Goedemorgen Wat een krant. woensdac 4 augustus 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Dagblad GESPREK Consument blijft afronden eurocenten wantrouwen REGIO Glasplaten van taxistandplaats weer vervangen Heilig vuur: zachte kleuren, subtiele lijnen Jeffrey Talan heeft zijn afscheidsduel Veel zon iout - Het postkantoortje i Herenstraat in Voorhout r open. Zoals dat elke eweekse dag het geval is. i eergisteren was dat niet dat leidde tot een kort- ig, en achteraf gelukkig Ddig, politieoptreden. ;n die die dag rond het iguur bij het postkantoor en zijn, hadden een dich- ir en gesloten gordijnen troffen. Omdat er nergens ïrklarend briefje te zien ertrouwden zij de boel i werd alarm geslagen, litie was snel ter plekke, ijn uitgerukt met twee po enheden, van elk twee terk", aldus politiewoord- er Van Egmond. „Omdat ;t alles rekening moeten tn, zijn we van het ergste aan: een gijzeling of een Ondertussen werd op reau in Leiderdorp ge- Jerd contact te leggen met Istkantoor aan de Heren- 1 Dat lukte niet, want de pn werd niet opgenomen [maakte ons nog waakza- Dok omdat op het hoofd- pr van de Postbank in pt niets van een sluiting 1 was, is de buurt afge leefde niet lang te duren, liit Utrecht kwam een fier later het verlossende ipntje. F. Sterk, persvoor- lichter van de Postbank: „We hadden degene die verantwoor delijk is voor het postkantoor in Voorhout eindelijk bereikt. Die vertelde ons dat de enige werk nemer van dat kantoor onver wacht verhinderd was. In de va kantieperiode was er zo snel niemand te vinden voor ver vanging. We hebben wel ie mand gevonden die de volgen de dag het postkantoor kon be mannen. Dat we maandag onze service niet konden bieden, spijt ons als bedrijf zeer. Nor maal gesproken horen we snel ler dat er vervanging moet ko men, maar in dit geval kon dat niet. Een kwestie van over macht in de privé-sfeer, die we dat personeelslid niet kunnen en niet zullen aanrekenen." Het Voorhoutse kantoor be hoort tot een van de twaalf kleinste types postkantoren, vertelt Sterk. „Die werken met één of twee balies. Ze bieden al le basisdiensten en zijn verder uitgerust met voldoende veilig heidsvoorzieningen. Maar het gebeurt, zeker in de zomer, wel vaker dat het enige personeels lid afwezig is. Meestal weten we dat sneller en kunnen we voor vervanging zorgen. Dat werkt in alle gevallen goed. In bijna alle gevallen dus. We gaan nu bekij ken hoe we adequaat kunnen reageren bij deze uitzonde ringsgevallen." i/anp - De Britse politie gistermiddag en -avond mannen opgepakt tij- 'erscheidene acties tegen lende terroristen. De ar- hadden plaats in de itad Londen en in ver inde andere plaatsen, al- Britse zender BBC. estanten zijn opgepakt ind van de antiterreur- ig. Ze worden verdacht :trokkenheid bij de „voor- ig of het beramen" van rdaden. r gisteren werd bekend Amerikaanse banken in in zijn gewaarschuwd dat ogelijk doelwit zijn van igen door het terreurnet- al-Qaeda. Het is niet dui- of de arrestaties hiermee thangen. is de Britse krant The Ti- jn Amerikaanse bedrijven •stigingen in Londen, zo- ügroup, Bank of America mil Lynch, verzocht extra ïeidsmaatregelen te ne- De VS verhoogden zon- e alarmfase in Washing- lew York en Newark van Geel naar Code Oranje, een na hoogste fase voor rdreiging. daarvoor was de arresta- een computerdeskundi- COMMENTAAR VAN BASTEN lerlands voetbal kan bij reldtop behoren. Met de lling van Marco van Bas- gekozen voor een trainer et Nederlands elftal die ook kan bezorgen. Van heeft het noodzakelijke :n van de voormalig top- heeft onder de grootste rs gewerkt en lijkt over de ligde persoon- id te beschik- Bovendien hij zich in de ;esteund door Cruijff. ieuwe bonds- heeft zich hoge doelen ge- Het voetbal van de EK- van 1988 was niet vol tas Je, hij spiegelt zich liever ^ajft Oranje van 1974. !an^an Basten de functie sa- (aat vervullen met zijn co- sta* bij Ajax 2, John van 't i is logisch. Als naaste as- J heeft hij gekozen voor ie- met wie hij kan lezen en jphrijven; iemand die hem rug dekt en niet in de rug vulling van de rest van de Ische staf wekt bevreem- Ter completering van het oen haag/gpd - WD'er Neelie Kroes zal Nederland vertegen woordigen in de nieuwe Europe se Commissie, die op i november aantreedt. Welke post de voor malig verkeersminister zal bekle den is nog niet bekend, al is Ne derland volgens premier Balke nende een 'zware economische portefeuille' beloofd door com missievoorzitter Barroso. Kroes (63) toonde zich verheugd en voelde zich vereerd dat de keuze op haar was gevallen. Balkenende maakte de kandi datuur van Kroes gisteren in Middelburg bekend. „Een uit stekende kandidaat, die het Ne derlandse EU-commissariaat met verve zal vervullen." De premier benadrukte daarbij dat het kabinet in de Europese stoelendans niet om de poppe tjes heeft gespeeld, maar in eer ste instantie heeft ingezet op een 'belangrijke rol' voor Ne derland binnen de Commissie. De komende maanden zal Kroes lopende zaken als com missariaten bij ondermeer Bal last Nedam en de Nederlandse Spoorwegen netjes afhandelen en zich voorbereiden op haar nieuwe taak in Brussel. Fractievoorzitter Van Aartsen (WD) verkeerde gisteravond in een jubelstemming: „Van de beschikbare kandidaten was zij de beste. Zij heeft de ervaring, het inzicht en de vechtlust om de klus te klaren. Ze is op veel terreinen inzetbaar." D66-lei- der Boris Dittrich sprak van 'een kandidaat met veel be- stuurservaring en een groot netwerk'. Hij had wel liever ge had dat de Kamer een keuze had kunnen maken uit meerde re kandidaten. De PvdA reageerde ronduit ne gatief: „De kandidaat is minder dan we nu hebben en de post wordt dat ook", zei PvdA-Ka merlid Frans Timmermans. Kroes volgt straks haar partijge noot Frits Bolkestein op, die zich als eurocommissaris bezig hield met het vervolmaken van de interne, Europese markt. Kroes en het kabinet verwach ten weliswaar wederom een zware economische portefeuille voor Nederland in de nieuwe Europese Commissie, maar ab solute zekerheid daarover be staat niet, meent Timmermans. „De strategie om eerst een zwa re post binnen te halen en daar een kandidaat bij te zoeken is mislukt. Nederland staat door politiek getouwtrek rond de kandidaten nu achteraan in de rij voor een portefeuille. Winst voor de WD, maar verlies voor Nederland", meent Timmer mans. In WD-kring wordt gefluisterd dat Kroes in beeld zou zijn voor Energie of Transport. Naar ver luidt heeft Kroes vorige week in Brussel reeds een gesprek ge voerd met commissievoorzitter Barroso. Ze wordt de eerste vrouwelijke EU-commissaris voor Nederland. Pagina Binnenland: Na de koningin de populairste vrouw van Nederland ge van al-Qaeda. Op zijn aanwijzing werden bij een inval in een huis in Pakis tan documenten gevonden met gebouwen van financiële instel lingen die zij als doelwit voor een aanslag voor ogen hadden. Daaronder zouden ook instel lingen in Groot-Brittannië zijn geweest. Pakistan heeft opnieuw een aantal van de meest gezochte terroristen van het terreurnet werk al-Qaïda opgepakt. Het gaat om verdachten op wier hoofd een beloning van meerdere miljoenen dollars staat. De nieuwe arrestaties in Pakis tan van de afgelopen drie dagen volgden op eerdere arrestaties die leidden naar informatie over mogelijke nieuwe terroris tische aanslagen in de Verenig de Staten. In de Verenigde Sta ten publiceerden vooraan staande kranten gisteren be richten als dat de informatie over nieuwe aanslagen drie jaar oud was. Maar de Amerikaanse adviseur voor binnenlandse veiligheid, Fan Townsend, zei in reactie hierop dat de VS beschikten over informatie uit Pakistan over mogelijk nieuwe aanslagen die minder dan 72 uur oud was. Lange rijen vrijwilligers zoeken hand in hand de bodem van de zee af. Verder uit de kust speuren de bemanningen van reddingsboten en een politiehelikopter naar Gabri de Vries. Foto: Huibert Guijt door Rob Onderwater katwijk - Gabri de Vries was op zoek naar schelpen. Gisteren, op het Katwijkse strand, was de ene schelp nog mooier dan de ander, vond hij. Maar de 12-jarige jongen uit Alphen aan den Rijn wilde nog mooiere. Daarom ging hij aan de wandel in de richting van Zandvoort. Ondertussen sloeg de schrik om het hart van zijn vader Sander en diens vriendin Rina. Want Gabri was ner gens meer te vinden. Na een tijdje zoeken, stapten ze naar de politiepost op het Katwijkse strand. Toen werd verteld dat Gabri last heeft van epilepsie werd groot alarm geslagen. Als Gabri was gaan zwemmen, kon dat vervelend zijn afgelopen. Alle hulpdiensten werden gealarmeerd. De KNRM stuurde de boot De Redder - die voor een demonstra tie op de toeristenmarkt stond - onmiddellijk de zee op. Dat was geen simpel karwei, want op een van de warmste dagen van het jaar was het een mierenhoop aan de kust. De Redder moest bij de opgang voor hotel Noordzee het strand op. Geparkeerde fietsen bemoei lijkten de doorgang, maar behulpzame paviljoenhou ders staken een handje toe. Op het overvolle strand moesten badgasten, strandstoelen en parasols wijken om een doorgang van zes meter breed te maken. Ondertussen werd in het water door EHBO'ers een li nie van mensen gevormd om naar de jongen te zoe ken. Op een gegeven moment waren er duizenden mensen op de been. Verderop werd er op zee een linie van boten gevormd. Dat gebeurde met boten van de KNRM Katwijk, Wassenaar en Scheveningen, de Red dingsbrigades van Noordwijk en Katwijk, terwijl de wa tersportvereniging Skuytevaert boten het water had opgestuurd. In de lucht cirkelde een helikopter van de politie. Dat toestel moest echter wegens een overver hitte motor na een tijdje afhaken. Terwijl op zee naarstig naar de jongen werd gezocht, werd hij rond half zes aan de Langervelder Slag aange troffen. Een tocht van ongeveer tien kilometer. Hij ver telde dat hij mooie schelpen had gevonden. Even ver derop in Katwijk slaakten zijn vader en zijn vriendin een zucht van verlichting. „Je wil niet weten wat er al lemaal door ons heen is gegaan", zegt vriendin Rina. Gabri zelf vond de commotie allemaal vreemd. Wel had hij honger en was hij verbrand door de zon. „Even maar geen strand meer", zegt Rina. „Wat me erg heeft geïmponeerd is de hulp van al die vrijwilligers. Al die boten, het was een prachtig gezicht, alleen durfde ik er niet naar te kijken. Stel dat ze hem dood uit het water hadden gehaald..." Foto: ANP Antoon van Hooff (66) overleden arnhem - In Arnhem is gister ochtend Antoon van Hooff (66), president-directeur van dieren tuin Burgers' Zoo, overleden. Van Hooff leed al geruime tijd aan kanker. Onder zijn leiding maakte Burgers' Zoo in Arnhem een forse groei door. In 1988 haalde Van Hooff de wereld pers met de opening van Bur gers Bush, een overdekte oer woudhal. Binnen enkele jaren volgden het Mangrovebos en de Desert, een nagebootst stuk je Sonorawoestijn. Daarnaast presenteerde hij jarenlang het NCRV-programma Ja Natuur lijk. Overname van Leidse 'Research' leiden - Het Leidse bedrijf Re search voor Beleid is overgeno men door het Zoetermeerse on derzoeksbureau EIM. De nieu we combinatie wordt marktlei der in Nederland op het gebied van beleidsonderzoek en - ad vies. Het bedrijf blijft wel op de Schipholweg gevestigd. Er val len geen ontslagen bij de nieu we combinatie, die 'EIM-RvB Groep' gaat heten. Pagina R1 Smead: CAO niet van toepassing Groningen - Het bedrijf Smead valt niet onder de grafische CAO. Het verlengen van de werkweek naar 40 uur zonder de werknemers daar extra voor te betalen, is daarom niet on wettig. Dat stelde advocaat Van der Wal van Smead gisteren tij dens het kort geding, dat CNV Dienstenbond en FNV Kiem hadden aangespannen tegen het bedrijf. De vakbonden eisen dat Smead onmiddellijk stopt met de langere werkweek. De rechter doet vrijdag uitspraak. Pagina Economie Het houdt niet op deze sportzomer. Het Europees kampioenschap voet bal en de Tour de France zijn nau welijks achter de rug of het volgen de grote evenement dient zich al weer aan. Volgende week vrijdag beginnen in Athene de Olympische Spelen. Deze krant blikt vandaag vooruit in een bijlage, die als thema de olympische droom heeft. begeleidingsteam wees Van Bas ten Rob Witschge als assistent trainer aan en Stanley Menzo als keeperstrainer. De nieuwe bondscoach betoogde tijdens de persconferentie van maandag dat hij 'geen politiek wilde be drijven' en niet 'eentje uit Noord en eentje uit Zuid' wilde aanwij zen. Hij heeft gekozen voor mensen die hij als zijn vrienden beschouwt. Van Basten heeft groot gelijk dat hij zijn begeleidingsteam niet op geografische gron den samenstelt. Hij wil het karwei klaren met z'n maatjes met wie hij ook op va kantie gaat. Het is schattig naïef. Wie op het niveau van de absolute topsport iets wil bereiken, moet zich niet omringen met trainers met wie je zo gezellig een biertje drinkt Die moet zorgen dat zijn bege leidingsteam uit 'de top van de top* bestaat Dan zijn die hoge doelen eerder binnen bereik. Het is jammer dat dat inzicht nog niet tot de nieuwe bonds coach is doorgedrongen. Willem Spierdijk door Nancy Ubert alphen aan den rijn - In het toilet of in het restaurant. Nog steeds roken Alphense politici stiekem een sigaret op plekken in het stadhuis waar dat ten strengste verboden is. Wethou der Wienbelt introduceert de oplossing: een verplaatsbaar glazen hok met speciaal afzuig systeem. „Een krap bushokje", omschrijft wethouder Wienbelt de Smokestop, die onder de grote trap in het atrium van het Alphense stadhuis komt te staan. De gemeente neemt de rookcabine op proef. Drie maanden lang kunnen raadsle den en wethouders dampen in de verplaatsbare, hermetisch afgesloten, glazen ruimte. Wienbelt wil de Smokestop voor de eerstvolgende raadsver gadering hebben staan. Roken op een werkplek is sinds 1 janu ari van dit jaar verboden. In de wandelgangen wordt de Ta bakswet echter met regelmaat overtreden. Als in het stadhuis het rookverbod niet wordt ge handhaafd, kan de gemeente een boete krijgen. De eerste keer kost Alphen dat 300 euro, maar bij herhaalde overtreding kan het bedrag oplopen tot 2.400 euro. In het stadhuis is op de derde etage een speciale pafplaats in gericht. Die rookruimte is niet openbaar. De politici die op de eerste verdieping vergaderen, kunnen daar niet komen. Er zijn volksvertegenwoordigers die onmiddellijk in hun verlan gen bevredigd willen worden. Ze kunnen niet wachten met hun sigaret tot na de vergade ring. Stiekem verdwijnen de ro kers tijdens de vergadering naar de kantine om daar (heel straf baar) te staan paffen. Voor de groep verslaafde raads- en commissieleden, wethouders en andere mensen in het stad huis wordt een hermetisch af gesloten cabine neergezet. Het wordt een rookaquarium waar in ongeveer drie mensen tege lijk een shagje kunnen draaien. De Smokestop is eenvoudig te plaatsen. In een huiskamer van een beetje formaat zou de cabi ne ook kunnen staan. Het stad huis hoeft er in elk geval niet voor verbouwd te worden. Om de politici een rookplek te gun nen zijn nog andere mogelijk heden onderzocht. Maar geen van de aangedragen oplossin gen bood zoveel voordelen als de glazen rookkast, die overal kan worden neergezet. De cabi ne is gebruiksvriendelijk, legt Wienbelt uit. De stekker gaat in het stopcontact en het rookhok is gereed. Er hoeft geen afvoer kanaal aangelegd te worden want het systeem zuigt de rook af, die wordt verwerkt in een fil tersysteem. „We hoeven alleen maar een paar keer per jaar die filters te vervangen." Om te ontdekken of de Smo kestop de rokers bevalt, huurt de gemeente de cabine een tijd je. Voor 2500 euro exclusief BTW staat de cabine drie maanden onder de trap die naar de raadszaal voert. Bevalt het rookhok, dan wil Wienbelt het stoomterrarium beslist aan schaffen. De Smokestop kost 6750 ex BTW. De huur wordt bij aankoop van dit bedrag afge trokken. Het geld haalt de wet houder uit de pot die voor de mocratisch functioneren is ge reserveerd. Wienbelt zelf is niet van plan in de cabine te stappen. „Ik rook wel, maar nooit hier in het stadhuis. Overdag roken vind ik niettekker." Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 2fjaik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,76. Dat is nog%een 0,41 per dag! Naam: DM V Postcode Plaats (t.v.in. besorgcontrol Geboortedatum BVP3 Ma t/m »1 Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling leaeraaervioe. Antwoordnummer 127. I8OO VB Alkmaar Bellen kan ook; 0800-1711 (gratia) of aurf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding ia geldig tot 31 december 2004) Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch*® Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1