ABN Amro zet mes weer in de kosten ECONOMIE TPG bezorgt steeds meer post in het buitenland Autogas steeds verder in het verdomhoekje Getronics somber over herstel van ITC-markt Vergunningen maken bouwen huis duurder Winterkost in hartje zomer rgiebedrijven: inig switchers IM - Ruim 90.000 huis- 'ns en kleine bedrijven ocent) zijn de afgelopen 1 overgestapt op een an- iktriciteitsbedrijf. Circa huishoudens (0,4 pro- ïebben een andere gasle- :ier genomen. Ongeveer 10 elektriciteitsklanten n hun switch al voor 1 ju- ;evraagd. In totaal zijn nu •0 stroomgebruikers (3,4 it) overgestapt, zot blijkt 'ers van brancheorganisa- ïrgiened. De energiesec- wachtte dat na de ope- o &n de markt op 1 juli lelijks 1 tot 2 procent zou appen. Het percentage u ver onder de kritische van 5 procent die de 0 ebedrijven aankunnen. is Energiened deden zich 5 geen grote administra- iroblemen voor. 4 1 der honing bij 1 en koel weer 3 5o - Door het koele en ^eer in juni en juli heb- 5 jen veel minder honing jield dan normaal. In ver- o jg met een gemiddelde 7 haalden imkers minder helft aan honing uit de 5 asten. Dat heeft voorzit- s /an Houwelingen van de 5 ene Nederlandse Imkers- 5 ging gisteren gezegd. Een ast is in een doorsnee zo- 5 ted voor 20 tot 25 kilo zo- 2 f lindehoning. Dat is dit kiggelopen tot gemid- i) kilo. In Nederland be- 2 zo'n 7000 imkers in totaal o bijenkasten. 3 2 d halfjaar voor en Amsterdam o tDAM - De havens aan iordzeekanaal hebben de 4 helft van dit jaar goed ge- 7 De overslag steeg met 11 it tot 35 miljoen ton. De 5 'ens (Amsterdam, IJmui- o everwijk en Zaanstad ver- g ^n dit jaar de recordover- o in 2002 (70 miljoen ton) 3 ïaren. Vooral de vooruit- o 1 van kolen, ertsen (Co- 4 i olieproducten zijn roos- aldus Zeehavens Am- 2 n. De Amsterdamse ha- 4 ïsteerde het best met een g j'an 14 procent. De over- o an olieproducten nam o i) procent toe. De geste aag naar staalproducten oorzaak van de 3 pro- o ijging bij de erts/schroot- 0 g tot 5,3 miljoen ton. Het e droge bulk' (zand, 3n mineralen maar ook 4 groeide met 18 procent 2 miljoen ton. no scheiden 1 il daalt iets o jrg - Nederlanders o ïn hun afval steeds min- o 1997 leverde acht van de 5 iderlanders groente- en o al gescheiden in van het vuilnis. In 2003 deden en van de tien, zo blijkt .'rs van het Centraal Bu- lor de Statistiek. Het CBS ade dat in 1997 90 pro- ge flessen in de glasbak Vorig jaar hield 87 pro- is apart van de rest van al. Het onderzoeksbu- instateerde geen daling cheiden van tuinafval, pier of chemisch afval. prijs blijft rds breken 3RE - De prijs van een vat de markt in Singapore steren naar 43,92 dollar, moest op de termijn- n New York olie voor de g in september 43,80 tpbrengen. De olieprijs i een week tijd al meer lollar. De prijsstijging jrschillende oorzaken, phina als de VS zijn irbruikers. Verder heerst kerheid op de markten terroristische dreigin- VS verhoogde zondag nfase. Verder is er onze- I over de toekomst van iische oliemaatschappij dat in een hoogoplo- inflict met de Russische •rzeild is geraakt. Ook itie drijft de prijs op. 'legt claim taalbankiers \g - Vastgoedondeme- Maas en veertien ven- jiappen, waaronder het ^noteerde vastgoedfonds sen van Staalbankiers adevergoeding van 10,7 i euro. Ze hebben hier- le rechtbank in Den ïn procedure aange- n. Maas, die enige tijd :er van de LPF is ge- s meerderheidsaandeel- van de veertien ven- ïappen. Staalbankiers ïnlang de thuisbankier Maas Groep. Begin dit brak de bank de relatie, k zou zich schuldig heb- (naakt aan het versprei- 1 op „onwaarheden ge le geruchten over met e heer Maas en VHS". oinsdac 3 AUGUSTUS 2004 amsterdam/anp - ABN Amro wil de komende jaren flink bezuini gen en zal daarbij ook banen schrappen. De bank werkt aan een plan dat de kosten vanaf 2007 met jaarlijks 500 miljoen euro moet drukken. „Geen kin derachtige bedragen", erkende topman Groenink gisteren bij de presentatie van de kwartaalcij fers. Onduidelijk is nog hoeveel banen er in totaal verdwijnen. Wel staat vast dat de thuisbasis Nederland de dans niet ont springt. „Ongetwijfeld zal dit zijn effect hebben op de werkgelegenheid in Nederland", stelde Groenink. ABN Amro rondde een jaar ge leden een omvangrijke reorga nisatie in Nederland af, waarbij 7000 arbeidsplaatsen verdwe nen. ABN Amro bekijkt voor de nieuwe bezuinigingsoperatie of werkzaamheden die bij diverse bedrijfsonderdelen worden ver richt op één punt kunnen wor den samengebracht. Bijvoor beeld de personeelsadministra tie. Verder zoekt de bank uit of het goedkoper is om deze dien sten uit te besteden of te ver plaatsen naar landen met lage lonen. De hoofdmoot van de miljoenenbesparing wordt ge zocht bij de IT-afdelingen. De bank meldde gisteren dat de winst over heel 2004 minstens 10 procent hoger zal liggen dan in het voorgaande jaar. In het eerste halfjaar steeg de netto winst al met ruim 30 procent tot 1,92 miljard euro. Het ligt niet voor de hand dat de winst stijging in de tweede jaarhelft even rooskleurig zal zijn, waar schuwde Groenink. De afgelo pen zes maanden werd het re sultaat opgefleurd door eenma- Tweede kwartaalcijfers ABN AMRO kerncijfers in miljoenen euro 2003 2004 Rente 2.409 2.574 Effecten Deelnemingen 51 92 Provisies 1.057 1.206 Financiële transacties 493 450 Overiqe baten 578 448 Totaal baten 4.588 4.770 Bedrijfslasten 2.972 3.184 Bedrijfsresultaat 1.616 1.586 nettowinst in miljoenen euro 987 lige meevallers. Verder kon het concern de cijfers van de voor bije maanden afzetten tegen een moeizame periode vorig jaar. In de tweede helft van 2003 kenden de resultaten een anp - bronABN AMR opleving, die minder makkelijk te verslaan is. In de voorspelling houdt ABN Amro ook geen rekening met de winst die is gemaakt op de ver koop van Leaseplan en het be lang in Bank of Asia, die het af gelopen halfjaar bekend wer den gemaakt. De opbrengst uit Leaseplan, die rond de 875 mil joen euro ligt, wordt gebruikt om eigen aandelen in te kopen. Het afgelopen kwartaal ver diende de bank 987 miljoen eu ro. Een winstsprong van ruim een kwart ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. De hogere winst over het voorbije trimester kwam onder meer op het conto van een groei in de inkomsten. De baten stegen ten opzichte van een jaar eerder met 4 procent, tot 4,77 miljard euro. Uitgezonderd de consu mentenbank in Noord-Amerika en de divisie zakenbankieren, steeg de omzet op alle fronten. Het winstcijfer steunde voor het grootste deel op het geld dat wordt verdiend met consu mentenbankieren. In het twee de kwartaal leverde dat 598 mil joen euro op, 16 procent meer dan in 2003. Het onderdeel zet te een hoger winstcijfer neer, terwijl de inkomsten nauwelijks stegen. De baten stonden onder druk door de hypotheekverko pen in de VS, die over hun piek heen zijn. Deze terugval in in komsten werd deels gecompen seerd door de overname het Braziliaanse Banco Sudameris. Het onderdeel zakenbankieren was goed voor een opleving in vergelijking met het tweede kwartaal van 2003. In het tweede kwartaal van 2003 moest de bank 83 miljoen euro apart zetten voor oninbare leningen. Dit bedrag daalde af gelopen kwartaal tot 30 miljoen euro. Afgezet tegen de eerste drie maanden van dit jaar zakte de winst wel weg, met ruim 16 procent. Ondanks nieuwe bezuinigingen een lachende topman Groenink. Foto: ANP/Robin Utrecht amsterdam/anp - De markt voor informatie- en communi catietechnologie (ICT) laat voorlopig nog geen tekenen van herstel zien. Dat vindt topman Wagenaar van automatiseerder Getronics. Enkele maanden ge leden sprak hij nog van een snel herstel van de markt, maar bij de presentatie van de halfjaar cijfers schetste hij een ander beeld. „Getronics wint markt aandeel, maar dat gebeurt in een markt die niet groeit." Volgens Wagenaar duurt het langer voordat een klant zijn handtekening onder een con tract zet. Ook de tijdsduur waarbinnen zo'n contract om zet oplevert, is toegenomen. Getronics boekte in het eerste halfjaar een verlies van 12 mil joen euro tegenover een winst van 230 miljoen in dezelfde pe riode vorig jaar. Die nettowinst was toen het gevolg van een be lastingmeevaller en de verkoop van twee bedrijfsonderdelen. Het bedrijf verwacht aan het einde van dit jaar wel een net towinst te kunnen presenteren. Getronics zag zijn omzet dalen van 1,36 miljard euro in de eer ste helft van 2003 naar 1,19 mil jard een jaar later. Die daling is harder gegaan dan de automa tiseerder vooraf had verwacht. Over de omzet in heel 2004 is het bedrijf niet erg positief. „Die zal lager uitkomen dan vo rig jaar", meende Wagenaar. De onderneming verwacht dat de omzet dit jaar uitkomt op 2,47 a 2,5 miljard euro. In 2003 was dat 2,6 miljard euro. De lagere omzet heeft volgens Wagenaar meerdere oorzaken. „Allereerst is de omzetgroei die we voor het tweede halfjaar voorzien hadden, minder dan verwacht. Ook de omzet uit nieuwe contracten laat langer op zich wachten en de sterke euro ten opzichte van de dollar heeft eveneens een drukkend effect." Voor het derde kwartaal ver wacht de onderneming een la ger resultaat voor rente, belas ting en afschrijvingen in de boeken te schrijven dan de 17 miljoen euro uit het tweede tri mester. Dit is toe te schrijven aan de gebruikelijke seizoensin vloeden in de Europese ICT- branche, stelde Getronics. Van de eerste twee kwartalen zag het tweede trimester er dit jaar veel beter uit. Het operatio nele resultaat ging van 3 mil joen euro verlies in het eerste kwartaal naar 7 miljoen euro, winst drie maanden later. Daar mee kwam het resultaat uit op 4 miljoen positief. Het nettore sultaat sloeg om van 16 miljoen euro verlies naar 4 miljoen euro winst. Analisten hadden vooraf rekening gehouden met betere prestaties van Getronics in het tweede kwartaal. Wagenaar toonde zich tevreden met de resultaten. „De opera tionele prestatie van Getronics blijft verbeteren ondanks een aarzelende en zeer competitie ve ICT-markt." Volgens de on derneming houdt de hevige concurrentie aan, waardoor er' sprake blijft van prijsdruk. Ge tronics blijft zich daarom rich ten op kostenbesparingen. Resultaten TPG 2e kwartaal 2004 bedrijfsresultaat per divisie T D C 2e kwartaal in miljoenen euro lü* ,r. amsterdam/anp - TPG levert steeds meer post af in het bui tenland. Een belangrijk deel van de winst van de postdivisie wordt danook buiten Neder land gerealiseerd, zei de tevre den topman Bakker gisteren. In Nederland dalen de postvolu- mes al enkele jaren. Consu menten sturen vaker een e-mail dan een brief. Bovendien doen bedrijven minder reclame de deur uit wegens de economi sche teruggang. TPG rekent tot 2010 op een jaarlijkse afname van brieven en stukken van 2,5 procent. Het afgelopen kwartaal was de daling van het totale volume geadresseerde post (1,5 pro cent) kleiner dan in het tweede kwartaal van vorig jaar (2,7 pro cent). TPG heeft flink wat op roepkaarten verstuurd in ver band met de Europese verkie zingen. Het concern verwacht dat Nederlanders dit jaar tussen 3 tot 4 procent minder post ver zenden. De doelstelling is om jaarlijks 370 miljoen euro te be sparen bij de postdivisie. Een maatregel is bijvoorbeeld het inzetten van deeltijdpostbodes, veelal huisvrouwen of studen ten die een paar uur per dag post rondbrengen. Inmiddels heeft het bedrijf al ongeveer 2850 postbodes nieuwe stijl in dienst. Dat moeten er uiteinde lijk 21.000 worden. Zij vervan gen 9000 voltijdspostbodes. Ondanks de groei is de omzet van de buitenlandse postactivi teiten betrekkelijk laag. Afgelo pen kwartaal bedroegen de in komsten 121 miljoen euro. In Nederland leverde de postbe zorging daarentegen 641 mil joen euro op. „Het zal wel even duren voordat de omzet uit het buitenland even groot is als in Nederland", zei Bakker. Het be drijfsresultaat van de postdivi sie was 224 miljoen euro tegen over 202 miljoen in dezelfde periode vorig jaar. Pas als de Europese postmark ten worden vrijgegeven, zullen de inkomsten uit de buiten landse bezorging volgens de topman flink stijgen. TPG be reidt zich nu voor op deze libe ralisering, die naar verwachting in 2007 plaatsvindt, om dan ge lijk aan de slag te kunnen. Als landen voor 2007 al beslui ten om een deel van de post markt vrij te geven, zal TPG daar volgens de bestuursvoor zitter zeker naar kijken. Veel landen vinden het echter een vervelend idee dat de postbe zorging in buitenlandse handen komt, aldus Bakker. Bakker toonde zich gisteren erg tevreden over de kwartaalcij fers. Het hele concern boekte een winst na belastingen van 188 miljoen euro, 31,5 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar. De omzet steeg met 4,2 procent tot ruim 3. miljard euro. De winst na belastingen over het eerste halfjaar kwam uit op 351 miljoen euro (2003: 283 miljoen euro). De eerste zes maanden bedroeg de omzet 6 miljard euro tegenover 5,9 mil jard een jaar eerder. De expres-divisie had een sterk kwartaal met volgens Bakker 'zeer uitstekende cijfers'. Het bedrijfsresultaat steeg van 53 naar 89 miljoen euro. Vooral in China, Polen, Tsjechië en het Midden-Oosten werd goed ge boerd. De divisie logistiek draait steeds beter omdat de ingezette reor ganisatie vruchten begint af te 2003 2004 nettowinst Post 202 224 in miljoenen euro Express 53 89 143 Logistiek Niet toewijsbaar 4 -6 27 ■9 Totaal 253 331 omzet, 2e kwartaal in miljoenen euro 2003 I 2.936 3.058 2003 2e kw 2004 werpen. In Frankrijk, Italië en Duitsland snijdt het concern flink in de kosten en beëindigt het verliesgevende contracten. TPG verwacht vooral veel van China. Uitbreiding daar is dan anp - bron: TPG ook een van de speerpunten In september opent TPG een nieuw hoofdkantoor in het land. De eerste families van TPG-werknemers wonen in middels in China. den haag/gpd - Het bouwen van een huis of het aanpassen van een woning, zoals het plaatsen van een dakkapel, wordt steeds duurder. Dit komt vooral door de stijgende kosten voor een bouwvergunning. On danks de vaak al hoge prijzen blijken gemeenten de tarieven voor het aanvragen van een vergunning verder te verhogen. Dat blijkt uit onderzoek van de Vereniging Eigen Huis. Volgens de belangenvereniging van wo ningbezitters zijn de bouwleges voor een nieuwbouwwoning het afgelopen jaar met gemid deld 37 procent gestegen. VEH zegt 'geschrokken' te zijn van de resultaten van het onder zoek. Gemeenten trekken zich niets aan van de kritiek op de hoge tarieven. Volgens woord voerder Nico Stolwijk past de uitslag van het onderzoek in het beeld dat gemeenten gewoon doorgaan met het in rekening brengen van forse lastenver zwaringen bij de burgers. Per gemeente blijkt de tariefop- bouw van bouwleges ook enorm te verschillen. De duur ste gemeente rekent zes keer meer dan de goedkoopste. Deelgemeente Amsterdam-Zee burg geldt volgens het VEH-on- derzoek als de absolute uit schieter. Ten opzichte van vorig jaar stegen de bouwleges voor een n ie u wb o u wwo n in g van 130.000 euro daar met 412 pro cent. Een dergelijke vergunning kost nu 10.355 euro. In Den Helder is dat maar 1950 euro. Ook de gemeenten Heerlen +139 procent), Westland (+59), Waalwijk (+48) en het Friese Tytsjerksteradiel (+31) behoren tot de grootste stijgers. De VEH heeft vorig jaar al bij minister Remkes van binnen landse zaken aan de bel getrok ken. Tot nu toe heeft dat weinig opgeleverd. Stolwijk: „Met dit onderzoek in de hand zullen we de minister nogmaals duidelijk maken dat er nu snel actie moet komen." De Vereniging Nederlandse Gemeenten liet al eerder weten dat gemeenten zelf mogen bepalen hoe hoog de legeskosten zijn. Zolang zij maar geen winst maken. VEH vermoedt dat de kosten voor het aanvragen van een bouw vergunning worden gebruikt om verliezen op ander posten te compenseren. door Jeroen de Vreede den haag - Vergelijk het met de Staatsloterij: de kans dat op je lot een miljoen euro valt, is erg klein. Maar als het gebeurt, zijn de gevolgen enorm. De kans dat een tankwagen of pompstation met LPG ontploft is niet zo groot, maar als het gebeurt, zijn de ge volgen dramatisch. De vuurwerkramp in Enschede op 13 mei 2000 was al reden om vele veiligheidsmaatregelen aan te scherpen. LPG-stations die te dicht bij woningen liggen, moe ten verdwijnen. Het betreft in totaal 500 stations, waarvan er 100 binnen drie jaar weg moe ten zijn. Een nieuwe onheilstij ding: de goedkoopste veilig heidsmaatregel zou zijn om LPG als autobrandstof geheel te verbieden. Het bureau Ecorys, dat in op dracht van vier ministeries on derzoek deed, kwam met deze conclusie. Met een verbod hoe ven tankstations niet te verhui zen en rijden er geen LPG-tank- wagens meer rond. De maatre gel levert de rijksoverheid zelfs tussen de 600 en 852 miljoen euro op. „De conclusie dat een verbod van LPG de maatschappij geld oplevert, is ronduit belache lijk", is Gijs Schuijlenburg, voorzitter van brancheorgani satie Vereniging Vloeibaar Gas (WG), nog steeds verbijsterd. De opbrengsten moeten komen van LPG-rijders die na een ver bod noodgedwongen overstap pen op benzine of diesel. Die brandstoffen hebben hogere accijnzen en dat betekent dus meer inkomsten voor het Rijk. „Er zijn maar weinig bedrijfs takken waar de veiligheidseisen zo hoog zijn. Ongevallen met slachtoffers hebben zich in ons land niet voorgedaan", zegt Schuijlenburg, die daarmee de vinger op de zere plek legt. Of het echt tot een verbod komt, kan en wil een woord voerder van het ministerie van VROM niet zeggen. „Het gaat om een concept, waar ook an dere ideeën in staan. Er is over leg met Economische Zaken en Financiën. Pas in oktober neemt het kabinet een besluit." Al eerder was duidelijk dat het vervoer van LPG de grootste problemen kan geven. Tankwa- LPG heeft voordelen LPG is een mengsel van vooral propaan en butaan. Onder hoge druk wordt het gas vloeibaar. Vorig jaar werd bij 2137 LPG-tanksta tions 0,9 miljard liter afgele verd, tegen 5.5 miljard liter benzine. LPG heeft voor de verbrandingsmotor enkele voordelen. Door het ontbre ken van toevoegingen en roetvoering heeft de motor een langere levensduur. Ne derland telde vorig jaar 289.000 auto's die reden op LPG. Dat aantal daalt sinds ruim tien jaar. De gasvorm van LPG zorgt voor een goe de verbranding. Daarmee gens die LPG-stations bevoor raden, rijden vaak via dichtbe volkte gebieden en op overvolle snelwegen. Een ongeluk, nu een jaar geleden in Veldhoven, maakte duidelijk hoe groot de risico's zijn. Een tankwagen met LPG raakte betrokken bij een ongeval. De cabine brand de uit, de chauffeur kwam om, wint LPG het op milieuge bied van diesel, al wordt die sel de komende jaren steeds schoner. Een liter LPG kost ongeveer 40 cent, tegenover ongeveer 1,25 euro voor benzine en 89 cent voor die sel. Daartegenover staan een hogere motorrijtuigenbelas ting en hoge inbouwkosten. LPG is uiterst brandbaar en explosief. De vloeistof dijt in de buitenlucht uit tot een gasmengsel van 270 keer het oorspronkelijke volume. Vat dit mengsel vlam, dan neemt het volume nog eens zeven keer toe en kan een verwoes tende drukgolf ontstaan. maar de LPG-tank bleef ternau wernood heel. Berucht is ook de ramp op de Spaanse camping Los Alfaques in de zomer van 1978. Een tankwagen vol met propaangas - net zo explosief als LPG - gleed van de weg en scheurde open. Het dorre gras vatte ge makkelijk vlam. De camping veranderde in een hel op aarde. Er vielen meer dan 200 doden. Vanwege die risico's wil de overheid in ieder geval LPG-sta tions, en daarmee LPG-wagens weg hebben uit bewoond ge bied. „Dat gaat sowieso door, los van de discussie over moge lijke andere, strengere maatre gelen", zegt de woordvoerder van VROM. Gemeentes hebben inmiddels de opdracht gekre gen een inventarisatieapn LPG- tankstations te makert. Een gemeente die er niet voor zorgt dat LPG-stations uitein delijk uit woonwijken vertrek ken, kan grote problemen ver wachten. Burgemeesters zijn strafrechtelijk te vervolgen voor doodslag als zich een ramp voordoet met zo'n 'verboden' LPG-station, zegt PvdA-Kamer- lid Wolfsen. Hij wijst daarbij naar een uitspraak van het Eu ropees Hof van de Rechten van de Mens. Voorzitter Schuijlen burg van de LPG-vereniging be kijkt het liever van de andere kant: „Er vallen jaarlijks duizen den doden extra door de slech te luchtkwaliteit vanwege uit laatgassen. Maar blijkbaar tel len milieu en luchtkwaliteit niet zo zwaar." opperdoes - Terwijl de temperaturen buiten opliepen tot zomerse waarden was gisteren de productie van typische winterkost in volle gang bij het groenteverwerkingsbedrijf Rustenburg en Zoon in het Noord-Hollandse Opperdoes. Een medewerker proefde vanochtend een hapje van de vers gesneden kool. De komende winter zal dit product als zuurkool in de groentenschappen liggen. Elders in het bedrijf wer den de kolen voorbewerkt voor de 'versnipperaar'. Foto's ANP/Jasper Juinen

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7