Airport mag langer open BINNENLAND 5.99 Zeilreis Kamper Kogge eindigt in drama Rotterdam Vers in de aanbieding» Geluidsoverlast per saldo gelijk Temperaturen nog hoger Verdachte in zaak-Zuuk langer vast Politie wil landelijk meldpunt kinderporno Aantal meldingen bij particuliere Meldpunt eerste helft dit jaar verviervoudigd 'Ik ben de grootste Antilliaanse leider Amsterdam Pride sleept gemeente voor de rechter Meer mannelijk personeel in kinderopvang wenselijk 99 Procent van personeel is nu vrouw SUPER DE BOER nagoge beklad _)t swastika's Ielo - Het dak van een sy- (ge van de joodse gemeen- p in Hengelo is beklad met mkruizen. Ook is er een sende leus op het gebeds- igeschilderd. Het voorval pndag plaats, maar is pas ren door de politie Twente ndgemaakt. De politie stelt inderzoek in en vraagt mo te getuigen zich te melden. rust door ind Moerdijk «bergen - Tientallen inwo- van Zevenbergen hebben 5 gemeente Moerdijk om Jdering gevraagd over de d van zaterdag, toen de uctiehal van het chemi ebedrijf DBM Blending af- dde. Een dikke zwarte [volk trok over de kern Ze- ergen. Later bleek dat er 'schadelijke stoffen in de :aten. 1 met mes pelt auto Mter - Op het Stationsplein {venter is gistermiddag een rige man beroofd van zijn Het slachtoffer stond in ode Nissan te wachten bij ferkeerslicht toen plotse- }en man zijn portier open- i hem met een mes be- jde. De bestuurder werd - longen zijn auto te verla te dief ging er met de auto bor. der bekent ord na verhoor twiJK - De 26-jarige man ïverwijk die vorige week aangehouden op verden- iran de moord op barkee- rwin Laan, heeft bekend, de motieven van de dader e politie niets kwijt. De ichte moet morgen ver- aen voor de raadkamer le Haarlemse rechtbank, par verwacht zal besluiten orlopige hechtenis te ver- in gedood V trein orn - Een 67-jarige Apel- |ier is gistermiddag op het in Apeldoorn om het le- lekomen toen hij met zijn nobiel op het spoor be- Be en werd aangereden Jeen trein. Het slachtoffer het zijn scootmobiel in de [richting Den Haag worden jatst. Volgens getuigen ne man bij het manoeu- n van het perron af. srrijder pikt litieauto l - Twee politiemannen en even raar te kijken en verdachte er zondag- 1 vandoor ging met hun :auto. De agenten wilden jarige Eindhovenaar aan- :n omdat hij was doorge- na een aanrijding. Ze :n uit hun auto en liepen verdachte af, waarna die iling hard naar de politie- :ende en ermee wegreed. (bezoek kit nog steeds iurg - Het kerkbezoek in rland daalt gestaag. Vol- let CBS ging in 1997 nog ;en kwart van de volwas- is a minstens een keer per Jd naar de kerk. In 2003 is antal afgenomen met 4 is ;nt en kerkte eenvijfde van ederlanders. :dt, ispen steken ntenaren dinsdag 3 AUGUSTUS 2004 Sn! te\ iieliEDE - De ziekenhuizen in »te hebben het druk door :rsende wespenplaag. Da- moeten zij meerdere n behandelen die gesto- lijn. Opvallend veel patiën- 'in in de mond te pakken ten. Woordvoerders van :enhuizen zeggen dat het patiënten „fors hoger" an in voorgaande jaren. derlander wint tenschapsprijs irdam - De Nederlandse idige S. Barbiers is een vier onderzoekers die de pean Young Investigators hebben gewonnen. De et Meertens Instituut ver- len Barbiers werkt al aren jen team van taalkundigen fen atlas van Nederlandse eten. iterkwaliteit JJburg goed rdam - De zwemwater- eit bij IJburg, een nieuwe rijk bij Amsterdam, is [Vrijdag werden monsters t water genomen, nadat t strand Blijburg bij de ^jhwijk een 19-jarige jongen verdronken. Zaterdag werd Wemwater bij Blijburg af eten. kampen/anp - Wat een historische zeilreis van negen weken moest worden, is in een drama geëindigd. De Kamper Kogge, een replica van een veertiende-eeuws handelsschip, was bezig met de Ommelandvaart, een zeiltocht langs Hanzesteden in Duitsland, Denemar ken en Zweden. Alles ging goed, totdat aan boord van het volgschip Carlot binnen een week twee bemanningsleden aan een hartstilstand overleden. Na ruim zeven weken va ren gooide de bemanning het bijltje er bij neer. Gister ochtend is de Kogge met een totaal uit het veld gesla gen bemanning in alle vroegte in thuishaven Kampen teruggekeerd, aldus een woordvoerster van de organi satie. Op 7 juni verliet de Kamper Kogge, samen met volgschip Carlot (de voormalige reddingsboot van Ter schelling) vol goede moed thuishaven Kampen voor wat een historische reis moest worden: de Ommeland vaart, ofwel een remake langs de oude handelsroute om Denemarken naar de havens van voormalige Duit se en Scandinavische Hanzesteden aan de Oostzee. De Kamper Kogge, een replica van het eerste zeewaar dige middeleeuwse type handelsschip waarmee tussen Europese Hanzesteden in de middeleeuwen handel werd gedreven, hield zich kranig totdat op de Noord zee ter hoogte van de Deense havenstad Esbjerg op 13 juni een zware storm opstak. Met een bemanning ge veld door zeeziekte en uitputting keerde de Kogge noodgedwongen terug naar Helgoland om binnendoor via het veilige Kielerkanaal de route naar de Oostzee te vervolgen. Een maand lang verliep de tocht over de Oostzee zon der incidenten. De bemanning wist zelfs in een van de vele havens onderweg een drenkeling te redden. Op 22 juli ging het echter mis. Op de terugweg naar Kiel over leed plotseling een 48-jarig bemanningslid aan boord van volgschip Carlot. Pogingen van de anderen, onder wie zijn vriendin, om hem te reanimeren liepen op niets uit. De organisatie besloot de tocht ondanks dit sterfgeval voort te zetten. De geplande feestelijkheden in de ha vens die op de terugweg naar Kampen werden aange daan, werden versoberd. Totdat in de nacht van zater dag op zondag, een dag nadat de eerste overledene in Elburg was begraven, opnieuw het noodlot toesloeg. De 59-jarige Kamper schipper van de Carlot overleed onderweg van Duitsland naar Nederland, eveneens aan een hartstilstand. De bemanning besloot onmiddellijk de Ommeland vaart te staken. Gisterochtend vroeg kwam de Kogge samen met de Carlot, een week eerder dan verwacht, weer in Kampen aan. De feestelijke intocht, gepland voor aanstaande zaterdag, is afgelast. „De bemanning is bedroefd, uitgeteld en leeg", aldus de woordvoerster van de organisator. Zij had als een van de drijvende krachten van het Ommelandvaartproject de hele tocht mee zullen varen. Totdat ze een week voor vertrek haar enkel brak. „Nee, ik heb geen meter gevaren." henschoten - Drukte bij het Henschotermeer gistermiddag. In heel het land blijven de temperaturen ook vandaag en morgen nog hoog. Foto: ANP/Robin Utrecht rotterdam/gpd-anp - Rotter dam Airport mag een uur langer open blijven voor binnenkomen de vliegtuigen. Staatssecretaris Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) heeft de openings tijd verlengd tot middernacht ter versterking van de regionale economie. Luchthaven en de gemeente Rotterdam verwachten zo een betere exploitatie van de lucht haven mogelijk te maken. Het 'uurtje extra' levert de regionale economie naar verwachting jaarlijks zo'n 25 miljoen euro extra op, bovenop de 280 mil joen euro die het vliegveld nu al oplevert. Ook komen er in de komende tien tot vijftien jaar 4000 arbeidsplaatsen bij. Verantwoordelijk wethouder M. W. van Sluis (economie) en luchthavendirecteur mr. R. H. J. Wondolleck reageren verheugd op het besluit. „Het 'uurtje er bij' is van onschatbare waarde voor de economie en de werk gelegenheid," aldus Van Sluis. Verruiming van de openingstij den van Rotterdam Airport was één van de economische priori teiten van het huidige stadsbe stuur. Volgens de in november 2001 van kracht geworden nieuwste gebruiksregels waren nachtvluchten van en naar de luchthaven aan banden gelegd en gold voor lijndiensten een sluiting tussen 's avonds elf en 's morgens zeven uur. Voor veel luchtvaartmaatschappijen wa ren die regels aanleiding hun activiteiten op Rotterdam Air- port niet uit te breiden of zelfs te stoppen. Andere maatschap pijen hebben afgezien van vluchten naar Rotterdam. Met een uur extra kan bijvoorbeeld Transavia met één toestel drie retourvluchten uitvoeren, in plaats van twee. Staatssecretaris Schultz heeft wettelijk de moge lijkheid de openingstijd van de luchthaven met een uur te ver lengen. In hun verzoek aan de bewindsvrouw hebben Rotter dam en de luchthaven uitein delijk gekozen voor verlenging van die openingstijd van 's avonds elf uur tot middernacht. Volgens Rotterdam Airport valt het met de klachten over ge luidsoverlast de laatste tijd al mee. Ondanks toename van het verkeer nam het aantal klach ten af van ongeveer 15.000 en kele jaren geleden tot circa 3000 in het afgelopen jaar. In ruil voor haar medewerking heeft de staatssecretaris 'draag vlak' voor de verruiming in stad en regio verlangd. De gemeen ten Schiedam, Berkel en Ro denrijs, Bleiswijk en Bergschen- hoek hebben zich verzet tegen de verruiming van de openings tijden van de luchthaven. Ook de provincie Zuid-Holland heeft negatief geadviseerd, na dat een nipte meerderheid van Provinciale Staten zich tegen de verruiming had uitgesproken. In afwachting van de verrui ming van de openingstijd heb ben dit voorjaar luchtvaart maatschappij Transavia en haar 'goedkope' dochter Basiq Air de activiteiten op Rotterdam Air- port fors uitgebreid. Ook de KLM is met een nieuwe dienst gestart. Die uitbreidingen zijn goed voor vijfhonderd nieuwe arbeidsplaatsen, waarvan er nu al vierhonderd zijn vervuld. De verruiming van de ope ningstijden met een uur bete kent niet dat de totale hoeveel heid geluid zal toenemen. Het jaarlijks toegestane maximum aan geluid blijft hetzelfde. In de berekening voor het totale ge luid tellen de vliegtuigen die tussen 23.00 uur en 24.00 uur landen tien keer zwaarder mee. Vliegtuigen die in die tijd op Rotterdam Airport landen moe ten bovendien van een 'stil' ty pe zijn. zuuk-zutphen/anp - De ver dachte in de zaak-Zuuk moet nog drie dagen in voorarrest blijven. Een woordvoerder van het openbaar ministerie in Zut- phen heeft dat gisteren gezegd. De verdachte werd vrijdag aan gehouden. De politie hield in het onder zoek naar de brandstichtingen, vernielingen en bedreigingen in de Gelderse buurtschap Zuuk een persoon aan op verdenking van stalking. Hoewel politie en justitie niets willen zeggen over de identiteit van de verdachte treedt de familie van deze per soon, de 54-jarige vrouw Fenny van L. uit Epe, wel met infor matie naar buiten. De vrouw deed dat de afgelo pen weken zelf ook al, omdat ze vreesde voor bedreiging nadat de politie een foto met een mo gelijk bij de zaak betrokken ver dachte naar buiten had ge bracht. De persoon op de foto vertoont gelijkenissen met de vrouw. Sinds de aanhouding is bij de familie van de verdachte ook een telefonische doodsbedrei ging geuit, gericht aan de ver dachte. „Waar we de afgelopen weken bang voor waren is ge beurd", aldus een schoonzus die zaterdagavond het haatdra gende telefoontje ontving. Volgens de familie is de aan houding van vrijdag een wan hoopsdaad van de politie. „Ze weten blijkbaar niets. Als een grote crimineel is mijn schoon zus met een overdreven inval aangehouden, alleen omdat ze een beetje lijkt op de persoon van de foto. Zelf konden wij daar eerst nog om lachen, maar inmiddels is de lol er wel af. Het is bloedserieus." Inwoners van buurtschap Zuuk (gemeente Epe) worden sinds 1998 geteisterd door brand stichtingen, schriftelijke bedrei gingen, vernielingen zoals het doorsnijden van remkabels van auto's en andere misdrijven. Daarbij ontstaan soms levens bedreigende situaties. Alle ac ties zijn gericht tegen personen, verenigingen en bedrijven die contact hebben of hadden met een inwoner van Zuuk. Aanlei ding was een relatie van de man met een minderjarig meis je. Rijswijk/ANP - De Raad van Hoofdcommissarissen pleit voor een landelijk coördinatie punt voor kinderporno op in ternet. Ze onderkent de enorme internationale toename van kinderporno op internet en vindt het daarom noodzakelijk de landelijke aanpak te verster ken. Volgens woordvoerder C. den Bakker kijkt de raad in het najaar op welke manier een dergelijk meldpunt kan worden bekostigd. „De noodzaak van een landelijk coördinatiepunt is duidelijk, nu de financiering nog", zei hij gis teravond. De raad wil nauw sa menwerken met het reeds be staande particuliere Meldpunt Kinderporno. „Wij vinden dat zij goed werk doen, maar de verantwoordelijkheid hoort ei genlijk bij de overheid te liggen. De aanpak moet niet alleen aan particulieren worden overgela ten." Het landelijk coördinatiepunt moet plaats bieden aan vijftien agenten, die zich volledig be zighouden met het bijhouden van een database, beoordelen van meldingen en actieve op sporing op internet. Momenteel heeft de politie ook al een aan tal afdelingen die zich hiermee bezighouden, zowel regionaal als bij het Korps Landelijke Po litiediensten (KLPD). Dat is vol gens Den Bakker wegens de omvang en grote groei van kin derporno op internet niet meer voldoende. Het Meldpunt Kinderporno constateert een steeds grotere toename van het aantal mel dingen van afbeeldingen van seksueel misbruik van kinde ren. Vorig jaar kreeg het er 4000, maar liefst 67 procent meer dan het jaar ervoor. Ook dit jaar zet de stijgende trend zich voort. Uit onderzoek blijkt dat in de maanden april tot en met juli het aantal mel dingen is verviervoudigd ten' opzichte van dezelfde periode in 2003. Kwamen er vorig jaar in deze vier maanden nog 178 klachten binnen, nu waren dat er 723, zei een medewerkster van het Meldpunt gisteravond in het televisieprogramma No va. Volgens haar komt dat door een combinatie van toename van spam met kinderporno en doordat meer mensen het Meldpunt weten te vinden. amsterdam/anp - „Revolutie!", roept iemand gistermiddag in een zaaltje in het stadsdeelkan toor van Amsterdam-Zuidoost. Luid applaus klinkt ook als Anthony Godett zijn verhaal heeft gedaan. De strijdbaarheid zit er goed in tijdens de bijeenkomst, waar de lokale politieke partij Solidariteit Zuid-Oost de Cura<;aose politicus heeft uitgenodigd om te praten over het „verzet" van de Antillianen en de „repressie" van de Ne derlandse regering. Godett waarschuwde de aanwezige Antillianen uit Amsterdam-Zuidoost: „Als Nederland zo doorgaat, komt er weer een uitbarsting, en die is erger dan in 1969." In dat jaar liep een arbeids conflict bij een onderaannemer van de Shell-raf- finaderij uit op een volkswoede in Willemstad, Curasao, waarbij sluimerende gevoelens over on gelijk verdeelde welvaart en rassenscheidingen tot uitbarsting kwamen. Godett herhaalde het keer op keer: Nederland heeft veel te weinig oog voor bestrijding van de armoede op de Antillen. „De Nederlandse rege ring trekt meer geld uit voor helikopers, uitbrei ding van de Koninklijke Marechaussee en bodyscanners om bolletjesslikkers tegen te hou den. Maar in plaats van repressie willen we zien dat het gat tussen rijk en arm wordt gedicht, een gat dat steeds groter wordt." De leider van de partij Frente Obrero Liberashon (FOL) is bereid daarvoor „te betalen", ook al moet hij de gevangenis in als de Hoge Raad het eens is met het vonnis van het Hof van Justitie in Willemstad. Die veroordeelde hem tot vijftien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, wegens omkoping, valsheid in geschrifte en het witwassen van geld. Het Nederlandse 'establishment' is bezig hem te breken. „Mentaal en financieel. Een onzichtbare hand is bezig mij te liquideren. Maar dat zal niet lukken, want ik ben de grootste leider op de An tillen!" Zijn aanhangers in het verhitte zaaltje in de Bijl mer zijn het met hem eens. „Minister De Graaf, amsterdam/anp - Gay Business Amster dam (GBA), organisator van de Amsterdam Pride, begint een kort geding tegen stads deel Amsterdam-Centrum. Volgens GBA heeft het stadsdeel onterecht een evene mentenvergunning gegeven aan de Am sterdamse afdeling van Koninklijke Horeca Nederland (KHN) om tijdens de botenpa- rade op 7 augustus langs de Amstel twee podia te exploiteren. Hierdoor wordt de veiligheid van duizen den bezoekers in gevaar gebracht, aldus GBA gisteren. „KHN is niet betrokken ge weest bij het maandenlange overleg tussen ons, de politie en de gemeente om het ho mo-evenement in goede banen te leiden. Wij zijn door de gemeente verantwoorde lijk gesteld voor een goed verloop van de parade." GBA wil bij de rechter voor elkaar krijgen dat het stadsdeel de vergunning voor KHN intrekt. „Slechts dan kan worden voorko men dat de Pride een organisatorische puinhoop wordt." De organisatie zegt met de politie afspraken te hebben gemaakt over het vrijhouden van een aantal vlucht routes van podia en mensenmassa's. Die afspraken worden nu tenietgedaan, meent GBA. Vorig kwamen 300.000 mensen af O] het festijn in de hoofdstad. GBA, waarbij 80 homo-gerelateerde bedrij ven zijn aangesloten, bood aan dat KHN onder haar verantwoordelijkheid een fees mocht organiseren als de vergunnin] wordt ingeleverd. KHN en het stadsdee hebben dit compromis afgewezen. Volgen stadsdeel Amsterdam-Centrum voldeed KHN gewoon aan alle voorwaarden en kre gen ze daarom een vergunning. „De veilig heid is niet in het geding, anders hadden we de vergunning niet verstrekt", zei een woordvoerder. (advertentie) Anthony Godett: „Een onzichtbare hand is bezig mij te liquideren." Foto: ANP/Rick Nederstigt minister Remkes en Boris Dittrich zeggen de rechters op de Antillen voor wat ze moeten zeg gen", aldus een van hen. „En de rechters zijn ra cistische en koloniale die-hards. Het is een schande dat zij over de vrijheid van anderen oor delen." Godett blijft nog een week in Nederland, naar eigen zeggen om contacten te leggen met Antillianen en Surinamers die in Nederland wo nen. utrecht/anp - In de kinderop vang is meer mannelijk perso neel nodig zodat wordt voorko men dat jongens op latere leef tijd met gedragsproblemen te maken krijgen. Hoogleraar kin deropvang L. Tavecchio van de Universiteit van Amsterdam zei gisteren in het Radio 1 Journaal dat mannen en vrouwen een ei gen stijl hebben in de opvoe ding. Hij benadrukte het belang van evenwicht. „Een jongen heeft een voorbeeld nodig om een volwassen man te worden." Volgens Tavecchio is het van belang dat ook in de opleiding tot crècheleider onderkend wordt dat er grote verschillen zijn tussen jongens en meisjes. Uit onderzoek blijkt dat jon gens vaak drukker worden ge vonden. Op dit moment is 99 procent van het personeel in de kinderopvang vrouw. Medewerkers van het Neder lands Instituut voor Zorg en Welzijn (NIZW) hebben eerder wel gesprekken gevoerd over hoe meer mannen in de kinder opvang kunnen komen, maar tot een plan voor een officiële wervingsactie is het nog niet gekomen, meldde een woord voerster gisteren. In België is vorig jaar een cam pagne gehouden om meer mannen naar de kinderopvang te krijgen. Voor de opleiding tot werknemer in de buitenschool se opvang meldden zich zes tot twintig procent meer mannen. Trostomaten Spareribs Holland klasse 1 voorqebroden

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3