Spetteren in de achtertuin GESPREK VAN PE PAG Turkse uitnodiging Minipretpark speelse variant op watertuin STEENBOKKEN in de Italiaanse Alpen bezwijken massaal door infecties met huidparasieten. Boswachters doen er alles aan om te voorkomen dat de EPIDE MIE zich uitbreidt naar de Dolomieten, een nationaal park waar zich duizenden van deze dieren bevinden. De sterfte wordt veroorzaakt door een parasiet, die met het blote oog niet zichtbaar is. Deze parasiet verzwakt de weerstand van de steenbokken en heeft uiteindelijk de dood tot gevolg. Boswachters hebben steenbokken gezien met nauwelijks nog vel rond hun poten. Ongeveer vierhon derd steenbokken zijn al aan de infectie overleden. Hoewel de parasiet levens bedreigend is voor steenbokken, levert hij voor mensen geen gevaar op. ,,Team. Ik heb wat persoonlijk nieuws dat ik met jullie wil delen." Zo begint een e-mailtje dat Apple- president STEVE JOBS aan al zijn personeel stuurde. Dit weekend ben ik geopereerd aan een tumor aan mijn alvleesklier." Een potenti eel DODELIJKE tumor bij een top man van een gerenommeerd Ameri kaans computerbedrijf is op zichzelf al koersgevoelig nieuws, maar kan ker bij Jobs is goed voor koppen van chocoladeletters. Vandaar waar schijnlijk dat Apple het mailtje van Jobs via de nieuwsdiensten de we reld instuurde. Jobs heeft, zo blijkt uit zijn mailtje, een zeldzame, niet dodelijke vorm van alvleesklierkan ker die via een chirurgische ingreep goed te behandelen zou zijn. Nor maal gesproken is een tumor in de alvleesklier niet meer te genezen. Jobs hoopt in september weer aan het werk te gaan. De leiding bij Apple is nu tijdelijk in handen van Tim Cook, verantwoorde lijk voor de verkoop en de dagelijkse gang van zaken. Een 79-jarige Zweed mag MEDICIJNEN studeren aan de universiteit van de Deense stad Aarhus. Hij is geaccepteerd omdat er geen maximumleeftijd wordt gesteld aan nieuwe studenten. Dat heeft de Deense krant Jylland-Posten ge meld. „Het is te gek voor woorden dat een 79-jarige kan worden toegelaten", al dus decaan Mogensen in de krant. „Maar nu hij is toegelaten, heeft hij natuur lijk het recht om lessen te volgen." De decaan wil onderzoeken of er een manier is om in de toekomst te voorkomen dat mensen op zeer hoge leeftijd een studie gaan volgen. Of de 79-jarige student veel aan zijn 5- tot 7-jarige studie zal heb ben is de vraag. De pensioengerechtigde leeftijd voor medici in Denemarken ligt op 70 jaar. Wij kennen al zeven jaar een vlotte Turkse man, eige naar van een pizzatentje. Onze dochter kwam daar voor het eerst eten toen ze één jaar oud was. Seltsjuk en kok Mustafa waren direct dol op haar. Er waren niet veel mensen die in de zaak zelf aten, 'Pizza Mia' dreef voornamelijk op bezorging. Precies om die re den kwamen wij er graag. Er was altijd wel een vrij een tafeltje waar Lute onder kon gaan liggen als ze moe werd, ze kon veilig rond kruipen en toen ze aan haar eerste rcidslag met ara bier toe was, jaren later, was ook dat geen probleem. De zaak van Seltsjuk werd langzaam tot een extra ka mer van ons huis. En altijd gezellig. Maar ben je op een dag dan ook vrienden van elkaar, als klant en ex ploitant? Vorig jaar besloot Seltsjuk dat dat inmiddels het geval was, en nodigde ons uit om langs te komen in zijn huis in Turkije. We wimpelden de uitnodiging beleefd af. Zoals je dat ook doet niet, bijvoorbeeld, vakantie vrienden. Het kan namelijk best zijn dat het bij de barbecue op het strand van Bali reuze gezellig was, zeker. Maar datzelfde leuke stel kan, bij een later be zoek in Zoetermeer, alsnog stomvervelend blijken. Precies zo kon, vreesden wij, Seltsjuk ook wel eens Ze- Het keizerlijk hof in Japan heeft voor het eerst publiekelijk erkend dat kroon prinses MASAKO geestelijke problemen heeft. Volgens het hof lijdt ze aan 'aan passingsproblemen' als gevolg van de stress die haar positie en verplichtingen met zich brengen, aldus het Japanse persbureau Kyodo. Masako, sinds 1993 getrouwd met kroonprins NARUHITO, heeft al haar verplichtingen al sinds de cember opgeschort. De kroonprinses liet eerder zelf al verklaren dat het hofle ven haar zwaar valt. De voormalige diplomate zou volgens mediaberichten zuch ten onder het juk van het hofprotocol. Bovendien zou ze onder grote druk wor den gezet, omdat ze nog altijd geen mannelijke troonopvolger heeft gebaard. Naruhito en Masako hebben een dochtertje van twee jaar. lijk tegen gaan vallen, in zijn eigen Turkse biotoop. Aan het bezoeken van islamieten zitten sowieso veel haken en ogen, dat wisten we. Hoe ging Seltsjuk bij voorbeeld met zijn echtgenote om? Geen idee. Hoe ge scheiden was in zijn huishouden de rol van man en vrouw? En ja, je wordt verwend als gast. Maar tege lijk heb je weinig tot niets meer over je eigen leven te vertellen. Opzitten en pootjes geven. Vooreen dagje best te doen, maar vóór je een week islamitisch gaat logeren dien je eerst zoveel mogelijk van het functio neren van het gastgezin te weten. Je wilt, in feite, we ten hoe westers ze zijn. Helaas kan je dat nooit rechtstreeks vragen. Ja, de vrouw van Seltsjuk had een rijbewijs, wisten we. Maar dat zegt nog niets over de overige omgangsvor men. Ik zag in Amsterdam ooit een cabriolet langsko men, bestuurd door een bruine Afghaanse tent, met in haar kledij alleen een kijkspleetje. Naast haar zat haar vriendin (of moeder, nicht, de melkboer?), ook van top tot teen in Taliban-confectie. En ze reden niet in een hoestend Opeltje, nee, in een glanzende cabrio let van minstens 35.000 euro. Kortom, zekerheid over hoe de vrouw van Seltsjuk was kon alleen zijzelf ons verschaffen. Dat deed ze ARNOLD Schwarzenegger en zijn vrouw MARIA Shriver zijn een paar miljoen dollar rijker na het verkopen van drie villa's op hun landgoed in Los Angeles. Een van de villa's had Schwarze negger in 2001 met VALEN TIJNSDAG aan zijn vrouw ca deau gedaan. Dat meldde de krant The Los Angeles Times. De villa's stonden een jaar geleden te koop voor 18 miljoen dollar. Anna Magnani Eén man op de duizend is een leider van mannen; de andere 999 lopen achter de vrouwen aan ook, simpelweg door op een dag het restaurant bin nen te komen. Wel een hoofddoek, geen haartje vrij, verder een vlotte slimme vrouw, mét gevoel voor hu mor en een dochter die het met Lute prima kon vin den. Nog drie keer herhaalde Seltsjuk in de maan den daarna zijn uitnodiging aan ons om naar Turkije te komen. Hij veronderstelde dat wij nu toch wel gerust zouden zijn over wat wij zouden aantreffen, bij hem thuis. Wij hielden nog altijd de boot af. Wel met steeds meer moeite. Het gevoel dat wij eigenlijk een stelletje zei kerds waren werd sterker. Wèl overal ronds- navelen dat je in Iran bent geweest, Colombia, Paraguay, waar niet ei genlijk, en dan te schijterig zijn om een weekje bij je pizza vriend te ko men logeren? De situatie begon, welbeschouwd, Ech telijke gênant te worden. Het besluit viel: als Seltsjuk het nog een keertje zou vragen, zouden we ja'zeggen en langsko men. Punt. E11 zo geschiedde. Wordt vervolgd, dat zal u niet verbazen. DAGELIJKS jLE v e n Sieraden weer sterk in beeld DINSDAG 3 AUGUSTUS 2004 MOE.T JE- Nouiv^ HOOP AL WE£R. VN/&CÏ »VT JZ JE. VEN/WAAkT H&B-I. MENSELIJK Side Racer, Wave Rider, Springly, Crazy Octopus en Water Twist. Die waterspelen gaan als het aan het Sneekse bedrijf Van der Meulen ligt dit jaar de tuin veroveren. Het mi nipretpark in de tuin is een speelse variant op de populaire watertuin met vijvers en waterornamenten. Het heeft allemaal met de hete zo mer van 2003 te maken. Die staat iedereen nog in het geheugen ge grift. „Het was zo warm dat kin deren van bruggen afdoken om verkoeling te zoeken", weet Erik Zandberg nog. Hij is hoofd mar keting bij importeur Van der Meulen in Sneek. Als reactie op vorig jaar signaleert hij een op mars van waterspelen. Ondanks de wel heel erg trage start van de zomer worden er veel waterglijba nen, opblaasbare zwembaden en waterfonteinen verkocht, zegt Zandberg. Behalve in de speel goedzaak zijn ze verkrijgbaar in tuincentra. Belangstelling voor water is na tuurlijk niet nieuw. Vooral kinde ren houden van kliederen en spetteren met water. Maar vol gens Van der Meulen gaat de trend verder dan de tuinslang, de gieter, het waterpistool en het op- blaasbadje. „Vernieuwend is dat water nu onderdeel is van het spel. Je ziet ook dat water wordt gebruikt om bekend speelgoed actueler en leuker te maken." Een goed voorbeeld daarvan is Water Twist. Dat is een variant op het bekende Twister. Op de mat worden opdrachten uitgevoerd, waarbij handen en voeten op be paalde vakken moeten worden gezet. Het speelveld is een op- blaasmat met minifonteintjes. „Net als je het niet verwacht, word je nat gespetterd", weet Zandberg. Hink Stap Sprong, ook een klas sieker onder de spelen, is volgens hetzelfde principe tot waterspel getransformeerd. De Roetsefloets Asteroid Bowling is een deels op blaasbare bowlingbaan die glad is van het water. Kinderen zijn zelf de bowlingballen en moeten pro beren de opgeblazen kegels on derste boven te glijden. De genoemde waterspelen komen uit Amerika, waar ze volgens 'Dansen' op de Springly. Zandberg de vorige zomer al een absolute hit waren. De meeste spelletjes zijn geschikt voor kinde ren vanaf vijf jaar. Maar ook voor de allerkleinsten ligt waterpret binnen handbereik. De Crazy Oc topus verspreidt water via gaatjes in de slungelige inktvisachtige ar men. „Het is een soort douche- around systeem. Leuk voor kleine kinderen, die gillend door de wa terstraal kunnen rennen." Spring ly is hierop een variant: een draai ende en pulserende bloemenfon- tein, die ook leuk is om naar te kijken. Maar de grootste hit van deze zo mer is volgens Zandberg de Roet sefloets waterglijbaan. Ze zijn er in alle soorten, maten en prijzen (tussen 16 en 50 euro) en ze luis teren naar snelle namen als Wave Rider en Slide Racer. De laatste is met een lengte van zo'n zeven meter de grootste. Bovendien heeft deze glijbaan een dubbele baan, wat 'm geschikt maakt voor wedstrijdjes. Het sieraad is belangrijker dan ooit in het mo debeeld. Nieuwe soorten komen er steeds meer bij, zoals het voetsieraad. In de eerstko mende wintermode wordt veel verwacht van de broche. Kettingen, armbaden en ringen zijn nog steeds in beeld deze zomer. André Vermeer, uitgever van het JF-W magazine (Jewels, Fas hion Watches), vertelt dat vooral de barokt- rend geliefd is. Dit betekent veel gekleurde stenen in allerlei weelderige vormen zoals bloemen, vlinders en libelles. De kleurtjes lin ken sterk aan de heersende modekleuren zo als felroze, turkoois, oranje en limoengroen. Verschillende tinten paars en rood zijn echter ook veelvuldig te zien. Vermeer geeft aan dat het niet alleen blijft bij gekleurde (halfedelstenen. „Ook diamanten, kristallen en zelfs parels zijn van een kleurtje voorzien. Deze duurdere steensoorten worden veelal gecombineerd met edelmetaal zoals witgoud en goud. In de lagere prijsklassen is zilver het materiaal dat het meest wordt ge bruikt." Naast de baroktrend, zijn er meer strakke en 'cleane' vormen. Rechthoekige hangers voor kettingen en brede armbanden met rechthoe kige of vierkante inzetten. Hiervoor is glan zend zilver en metaal het meest voorkomende materiaal, dat wordt opgefrist door bijvoor beeld gekleurd leer in wit, roze of turkoois. De normale vormen als kettingen, armbanden en ringen worden deze zomer aangevuld met voet- en teensieraden, zoals teenringetjes en enkelkettingen. Geheel nieuw is de voetket ting, een driehoekje versierd met kraaltjes en steentjes. Het bedekt de wreef en wordt met satijnen bandjes of touwtjes vastgemaakt om de enkel en de tenen. Deze winter zet de baroktrend helemaal door. Trendanalist Christine Boland geeft aan dat er Op de Roetsefloets kun je ruim vijf meter glijden. Foto's: Mare Bolsius in de mode sterk wordt terug gekeken naar de jaren '20 en '30. „De Charlest ontij d en het luxe gevoel dat toen heerste is heel belangrijk. Veel luxe stoffen als satijn en kant, die je rijkelijk versierd met sieraden. Een groots item wordt de grote broche, die je overal op terugziet: op de revers van een jasje, maar ook op de heup of als gesp van een riem." Zowel Vermeer als Bo land verwachten dat de sieradentrend belangrijk blijft. Vermeer: „Het is geen vluchtige trend. Mensen vinden het be langrijk om zichzelf mooi te maken en extra aandacht aan hun outfit te besteden. Daarnaast hebben de grote modehuizen veel aandacht voor accessoires en sieraden. Elk seizoen komt er wel weer een nieuwe juwelenlijn bij van een bekend designmerk, zoals onlangs nog van Calvin Klein." Boland vertelt dat de aandacht voor sieraden ook past bij de trend van de 'totallook'. „Hierbij maak je een outfit af met accessoires en dus ook met sie raden. Sieraden zijn het puntje op de i van het setje dat je draagt. Daarnaast kun je jezelf onderscheiden met sieraden. Op het strand draagt immers iedereen een bi kini of een badpak. Wil je er dus bijzonder uitzien en jezelf onder scheiden van de massa, dan kun je dat met sieraden bereiken." Een armband van Swarovski. Foto: ANP „Kinderen kunnen in volle vaart van de baan afgaan. Ook plat op de buik of zigzaggend naar de fi nish is mogelijk. Wat je ook doet, het is altijd verkoelend omdat er steeds water op de baan wordt ge spoten." Voor de meeste spelen is een grasveld met een diepte van tien meter voldoende. Ook een water aansluiting is noodzakelijk. Om dat al het speelgoed van (deels) opblaasbaar kunststof is, kan het in de winter gemakkelijk worden opgeslagen. Het enige nadeel dat onnodig water wordt ver bruikt. Als het echt warm dat voor de meeste mensen probleem, zo bleek vorige Overigens is wat dat betreft de Speedy Pool een relatief lijke oplossing. Dit grote zwembad, voorzien van filter- pomp, hoeft maar één keer te worden gevuld. Anja Sparidaans

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2