trengere beveiliging ^N-gebouw OOP WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊK^M Personeelsleden taxibedrijf Eltax ontslagen ABN Amro: Werkweek moet naar veertig uur Minister wil bonus op bètastudies Goedemorgen Wat een krant. Morgen bijlage Olympische Zomerspelen trreuralarm na arrestaties Plezier is de basis Roma-zigeuners herdenken massamoord dinsdag 3 AUGUSTUS 2OO4 REGIO Weinig kans op een date met Miss Trekkertrek KUNST SPORT Kunstenaars werken Veel jonkies in Kinderdijk met in voorlopige materiaal uit polder selectie Oranje 9 vork/washington/anp - r erenigde Naties hebben we- ™.de terreurdreiging in de tiigde Staten (VS) hun Inkwartier in New York ;er beveiligd. Dat heeft een oerder van de VN giste- 'ekendgemaakt. De maatre- zijn genomen op advies z politie in New York. Hij geen details geven. verhoogde alarmfase voor iantal financiële instellin- het oosten van de VS is :eld als gevolg van de zeer tailleerde informatie die de itingendiensten onlangs en gekregen na recente ar- ies van leden van het ter- letwerk al-Qaeda. "ormatie is volgens de aanse minister van Bin- idse Veiligheid, Tom van een tot dusver zei- geziene kwaliteit en gede- erdheid. anhouding op 13 juli van computerdeskundige van leda in Pakistan heeft er tidelijk toe geleid dat de in- ingendiensten van Pakistan e VS gedetailleerd inzicht ^en gekregen in de plan- ;en de communicatiestruc- van al-Qaeda. Deze ver- l?J3te, de 25-jarige Muham- j Naeem Noor Khan, zou communicatiesysteem van al-Qaeda hebben beheerd, waarbij informatie via geco deerde boodschappen tussen leden van het terreurnetwerk wordt uitgewisseld. Uit de verhoren van de arres tanten en onderzoek van in be slag genomen computers blijkt volgens Amerikaanse functio narissen dat het terreurnetwerk al jaren bezig was met het plan nen van aanslagen op financië le instellingen, kennelijk met het doel de Amerikaanse eco nomie te ontwrichten. Aanhan gers van al-Qaeda zijn volgens de krant The New York Times al ruim voor de aanslagen van 11 september 2001 begonnen uit te zoeken op welke tijden de meeste mensen in de hoofd kantoren van financiële instel lingen als IMF en Wereldbank zijn. Een aanduiding over het tijd stip waarop de terroristen zou den willen toeslaan, is er niet. De Amerikaanse autoriteiten gaan er volgens Ridge vanuit dat die zouden plaatsvinden „in de periode tot de verkiezin gen" op 2 november. Een punt van specifieke zorg is de Repu blikeinse Conventie in New York, van 30 augustus tot 2 sep tember. Pagina Buitenland: Bush wil directeur inlichtingen (advertentie) paar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ntbijtserviezen! [nip vandaag uw sp L uit deze krant! is» Tot het eind van het Jaar kunt u bij Leldaeh Dagblad eparen voor één i belde Johnson Bros. serviezen, één i en van de Wedgwood Group. Knip de t □rant of kijk op www.leidsehdagblad.nl voor t spelregels en lees hoe u uw ontbijttafel so snel me een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. - Leidsch ^Dagblad - COMMENTAAR KERRY twee maanden campag- ir de Amerikaanse presi- erkiezingen in het voor- it, heeft de Democratische John F. Kerry een lichte •rong op de zittende op- evelhebber George W. j. In veel West-Europese ^dsteden wordt stilletjes ver- 1 naar een wisseling van de Het is echter zeer de of Europa en de wereld af zijn met Kerry in het Huis. De toon is veel milder ie van scherpslij- lush, Amerika zal Kerry geen we- "Ik andere buiten tje politiek voeren. Ul i is er de afgelopen vier jaar slaagd veel van de traditio- bondgenoten van zich te =geemden. Met Frankrijk en f§land maakte hij openlijk i over het gewapenderhand Rijven van de Irakese dicta- ^addam Hussein. De Ver- Naties werden door de blikeinse president gere- -genegeerd of geschoffeerd, jp itiegetrouw slaan de Demo- 1 n een andere toon aan: één in de supermacht aan Igenootschappen de voor- zegt te geven boven solo- redens. Dat spreekt de Euro peanen aan, omdat zij dan im mers ook een stem in het kapit tel krijgen. Overigens wordt daarbij gemakshalve vaak verge ten dat het vooral Democrati sche presidenten waren (Wilson, Roosevelt, Truman) die de VS ten oorlog voerden. En vergeten wordt dat de Democraat Bill Clinton ook Hussein liet bom barderen en uit ergernis over de Europese lamlendigheid een vredesmacht naar Bosnië stuur de. Wil er een einde komen aan vier jaar transatlan tische ergernis, dan moeten - ongeacht de Amerikaanse verkie zingsuitslag - de Euro pese landen zelf een aantal poli tieke keuzes maken. Ze moeten concreet investeren in de weder opbouw van Irak en ze moeten de druk op Iran opvoeren om het nucleair programma te sta ken. Boven alles moet de Euro pese Unie echter in wereldzaken met één stem gaan spreken en vee! meer (militaire) slagkracht ontwikkelen. In plaats van weg te duiken achter de sterke en brede rug van de VS of te zwel gen in de goede bedoelingen van de VN. Peter de Vries Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9.75 I /ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM DV OPGERICHT 1 MAART 1860 Zomerspelen fJ */K Het houdt niet op deze sportzomer. Het Europees kampioenschap voet bal en de Tour de France zijn nau welijks achter de rug of het volgen de grote evenement dient zich al weer aan. Volgende week vrijdag beginnen in Athene de Olympische Spelen. Deze krant blikt morgen vooruit in een bijlage, die als thema de olympische droom heeft. Dromen Pieter van den Hoogen- band, Inge de Bruijn en Leontien van Moorsel weer van goud? Maken de Nederlandse sprinters er op de estafette een droomrace van? Ruim 30 doden bij ongeval in Peru lima - Een busongeluk in Peru heeft 32 mensen het leven ge kost Peruaanse media bericht ten gisteren dat de bus 400 kilo meter ten noorden van de hoofdstad Lima in een bocht van de weg was geraakt en in een 500 meter diepe afgrond was gestort. Dat zou zijn ge beurd nadat de chauffeur in slaap was gevallen. Dik vrijheidsbeeld geeft aanstoot Sieraden zijn weer belangrijker dan ooit in de mode door Silvan Schoonhoven leiden - De 53 chauffeurs, vijf centralisten en de drie kantoorpersoneelsleden van taxibedrijf Eltax hebben ontslag aangezegd gekregen. Zondagnacht om twaalf uur gaat het pand aan de Admiraal Banckertweg op slot De kans op een doorstart is minimaal, heeft het personeel gisteren van de directie te horen gekregen. De taxichauffeurs en het ondersteunend personeel reageerden gelaten op het slechte nieuws dat ze tijdens een besloten bijeenkomst werd meegedeeld. „Ik hoop maar niets meer, dan zit je altijd goed", zei een vrou welijke chauffeur. „Ik had tegen mezelf gezegd: ik ga geen zakdoeken meenemen." De werknemers, die met de papieren van het arbeids bureau onder de arm naar buiten komen, vinden dat het 'niet aan hen heeft gelegen'. Het faillissement komt voor hen ook niet onverwacht. „Het niet zo gek dat een bedrijf op de fles gaat als je alleen maar contracten kwijtraakt en als chauffeurs voornamelijk stilstaan bij het station." Het bedrijf is de afgelopen jaren de concurrentie niet aangegaan, vinden de werknemers. Ze omschrijven het Eerste Leidse Taxibedrijf als 'deftig, netjes, een elitebe- drijf„Er zijn klanten die alléén met Eltax willen rij den. Hoe wij de klanten behandelen en hoe andere be drijven dat doen, is ook een verschil van dag en nacht. Wij houden altijd de deur open en helpen de klant des noods met een schoenlepel de wagen in." Tegelijkertijd is Eltax 'star'. „We prijzen onszelf uit de markt", vindt de ene chauffeur. „We hielden altijd maar vast aan de meterprijzen, gaven nooit kortin gen", meent een ander. Daardoor is de strijd met de talloze aanbieders op een geliberaliseerde taximarkt verloren. De directeuren Brameijer en Verbeek willen geen com mentaar geven op de kansen die Eltax nog heeft op een redding. Pagina Ri: Het einde van de dubbeltjestaxi new york - De Amerikaanse broodjesketen Subway heeft gisteren zijn reclamecampag nes in Duitsland aangepast na een storm van protest over het gebruik van een 'dik' vrijheids beeld. De onderneming wilde gezond eten promoten, maar besloot de campagne te staken na klachten van het personeel bij de Duitse vestigingen. Sub way exploiteert wereldwijd meer zaken dan McDonald's. Kinderboek van Youp van 't Hek Amsterdam - Cabaretier Youp van 't Hek heeft een kinderboek geschreven. De titel luidt: De wonderlijke broertjes Pim en Pietje, waarom de dieren in Ar ris op zaterdag zo moe zijn. Vol gens uitgeverij Thomas Rap moet het boek in december in de boekhandel liggen. Het boek gaat 144 pagina's tellen en is bedoeld voor kinderen van zes jaar en ouder. rijswijk - Een meerderheid van de Nederlanders steunt de be noeming van Marco van Basten als bondscoach van het Neder lands elftal. Uit een enquête van Maurice de Hond in opdracht van het NOS Journaal blijkt dat 64 procent van de ondervraag den de keuze voor Van Basten en diens assistent John van 't Schip goed vindt. Slechts 17 procent van de ondervraagden is van mening dat de KNVB niet de juiste personen heeft aangesteld bij de opvolging van Dick Advo caat. In het vierjarige contract dat Van Basten gisteren teken de, is vastgelegd dat Oranje her kenbaar, aanvallend en attrac tief moet voetballen. „Ik wil goed, attractief en initiatiefrijk voetbal. Voetbal moet gelijk staan aan plezier. De spelers moeten er plezier in hebben, de toeschouwers ook. Als voetbal alleen nog maar draait om het winnen of niet verliezen, dan houdt het een keer op. Dan ko men de mensen niet meer naar het stadion", aldus Van Basten. Op de foto: De nieuwe techni sche staf van het Nederlands elf tal. Zittend: Marco van Basten en John van 't Schip (rechts). Staand: Stanley Menzo en Rob Witschge (rechts). Foto: ANP/Olaf Kraak amsterdam/anp-gpd ABN Amro wil in navolging van be drijven in het buitenland de werkweek verlengen van 36 naar veertig uur. Bestuursvoor zitter Rijkman Groenink ver klaarde wel te voelen voor een langere werkweek. Groenink wil bij het overleg daarover de bon den betrekken. Hij vindt het nog te vroeg om te zeggen of er tegenover het langer werken ook meer salaris komt te staan. De vakbond FNV Bondgenoten vindt het onderwerp niet be spreekbaar. „Het gaat goed met de bank en de winst is hoger. Bovendien maakte de bank be kend fors te gaan bezuinigen", aldus de bond. Volgens ABN Amro gaan die bezuinigingen ten koste van de werkgelegen heid, maar is nog niet bekend hoeveel banen er verdwijnen. De bonden hebben vorige week een kort geding aangespannen tegen Smead, een producent van kantoormeubelen. Het be drijf wil het personeel veertig uur laten werken zonder daar voor extra te betalen. De werk geversorganisatie VNO-NCW is voorstander van langer werken. In het buitenland is sinds kort langer werken geen taboe meer. Bij de Duitse ondernemingen Siemens en DaimlerChrysler is een deel van het personeel lan ger gaan werken, met instem ming van de bonden. Die zijn gezwicht voor het argument dat er op die manier banen blijven bestaan. De concerns hadden gedreigd een deel van de pro ductie naar landen met lagere lonen over te hevelen. Pagina Economie: ABN Amro zet mes weer in de kosten warschau - Honderden Roma-zigeuners van over de he le wereld kwamen gisteren bijeen voor een herdenking van de holocaust in het vernietigingskamp Auschwitz, in het zuiden van Polen. Volgens de BBC ging het om de grootste herdenkingsbijeenkomst ooit voor de zigeuners die de vervolging door de nazi's niet overleefden. Het was maandag precies zestig jaar geleden dat de nazi's op een dag 3000 zigeuners naar de gaskamers dreven. Een eerdere poging in mei van dat jaar om de laatste Roma in Auschwitz uit te roeien, mislukte omdat de zigeuners in opstand kwamen. De Roma liepen dezelfde route die hun voorouders zestig jaar geleden moesten lopen op weg naar de gaskamer. Bij het crematorium waar de li chamen werden verbrand, legden zij een krans. Foto: EPA den haag/gpd - Met premies tot 1500 euro hoopt onderwijs minister Maria van der Hoeven de animo voor bèta-studies en technische vakken op te krik ken. Ze wil dat hogescholen en universiteiten zo snel mogelijk beginnen met het geven van bonussen aan studenten die in het laatste studiejaar van een bèta-studie voldoende studie punten halen. Vooralsnog ge beurt dat bij wijze van experi ment. Het gaat daarbij onder meer om de opleidingen wiskunde en technische wiskunde en de lerarenopleiding wiskunde en technische vakken. Dat geldt ook voor enkele opleidingen op het terrein van 'life science', zo als biotechnologie. Van der Hoeven wil dat studenten de bonus straks rechtstreeks op hun bank- of girorekening krij gen overgemaakt. Het geld kan desgewenst ook worden uitge keerd in de vorm van een bij zondere buitenlandse stage of een computer, schrijft de mi nister in een brief aan de Twee de Kamer. De minister wil dat het aantal studenten bèta-studies en tech nische vakken vanaf 2010 met vijftien procent is toegenomen. Nu renderen sommige oplei dingen niet of nauwelijks, ter wijl voor de arbeidsmarkt nog altijd te weinig 'technische spe cialisten' beschikbaar komen. Met de premies voor studenten is in totaal 3,2 miljoen euro ge moeid, verdeeld over zes jaar. De zogenoemde bèta-beurzen zijn onderdeel van het delta plan Bèta en Techniek. J Postcode/Plaats: J Ttelefoon: (l.v.m. bezorgcontrole) Geboortedatum: I e-mailadres: Stuur doze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch !0£ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1