REGIO Ons Doel t grond v aiKenburg rchitectuurcentrum RAP wil de letter A terug op het dak Medium met een luchtje Eltax is derde faillissement op rij Appartementen en drie keukens in Asian Palace Duitse vuilniswagen op proef door Paul de Tombe leiden - De voorgevel is al ge renoveerd en van nieuwe sier letters voorzien en momenteel wordt ook het interieur gron dig verbouwd. Met nieuwe plafonds, een nieuwe airco en een nieuwe verwarmingsin stallatie krijgt Asian Palace een ingrijpende facelift op weg naar de heropening op donderdag 5 augustus. Per die datum biedt het bekende res taurant aan de Leidse Steen straat onderdak aan drie keu kens. Aan de straatkant wor den Chinese en Thaise ge rechten geserveerd, achterin het pand staat Japans op het menu. Daarmee vult Asian Palace het gat dat valt nu etablissement Osaka aan de Stationsweg de deuren heeft gesloten. De lief hebbers van sushi en andere lekkernijen uit het land van de Rijzende Zon kunnen straks terecht in Asian Palace. Daar wordt een aparte ruimte in Ja panse stijl opgetrokken. Circa honderd klanten kunnen aan zitten aan vijf zogenaamde Teppan Yaki tafels, waaraan de kok zijn gerechten bereidt en uitserveert. Nog eens twin tig personen kunnen er dia carte dineren. Na de verbouwing biedt Asian Palace, waar ook een afhaal- ruimte blijft, plaats aan 350 personen. De bedrijven van de familie Hu, ook eigenaar van onder meer restaurant Azië aan de Stationsweg, heb ben in de loop der jaren een goede reputatie opgebouwd in stad en land. De broers die de zaken leiden, wonnen ge regeld chinees-indische kook- wedstrijden en Prins Bemhard kwam al eens lunchen in Asi an Palace. Op de bovenverdieping van het pand aan de Steenstraat komen vier appartementen. Volgens John Verhoeven van JAV Bouwbegeleiding uit Lei den, dat de supervisie heeft over de renovatie, worden die op z'n vroegst in oktober op geleverd. LEIDEN Silvan Schoonhoven !n - De omstreden letter A op het an architectuurcentrum RAP aan ieuwstraat keert mogelijk terug, zegt Mechteld van Zon van het architectuurcentrum wacht nog op een vergunning van de ge- jnte, op toestemming van de eige- t en op draagvlak bij de buurt. Als 'Jdie voorwaarden is voldaan, keert lauwverlichte letter terug op de 1, kondigt Van Zon aan. was onderwerp van een slepend conflict tussen het RAP, de gemeente en de buurt. Dat kwam in januari tot een voorlopig eind toen de omstreden letter met een takelwagen van de gevel werd verwijderd. De letter was al eens eerder - op aan dringen van de gemeente - wegge haald. Het RAP plaatste de A toen op een minder opzichtige plek. Na her nieuwde buurtprotesten moest het or nament andermaal op last van de ge meente verdwijnen. De A verscheen eind vorig jaar voor het eerst op het nieuwe onderkomen van het architectuurcentrum. Dat ge beurde zonder vergunning en zonder toestemming van de gemeente, die ei genaar is van het pand op de hoek met de Hartesteeg. De vergunning voor de neonletter was al wel aangevraagd, maar bleef uit door de zogenoemde 'bouwstop' in de binnenstad. Inmid dels staat het de gemeente weer vrij bouwvergunningen af te geven. Of de buurt de charme van de versie ring inmiddels inziet, is de vraag. Wjk- vereniging Pancras-West tekende di rect na de plaatsing bezwaar aan bij de gemeente. Buurtbewoners vonden de oplichtende A ontsierend in een histo rische binnenstad. „Mocht de vergun ning rondkomen", zegt Van Zon, „dan willen we de kwestie met de buurt op een goede manier regelen. Hoe? Ik denk dat we de mensen gaan uitnodi gen op het centrum. We organiseren een borrel of een lezing. Ik verwacht dat de buurt wel te winnen is. Bij ons zijn veel reacties binnengekomen van omwonenden die de de A wél mooi vonden. Kijk, als er één persoon is die dwars ligt en de buurt opstookt, dan vind ik dat niet een reden om die zijn zin te geven." Van Zon vond de A 'in het begin zelf ook lelijk'. „Maar na een tijdje begon ik te zien dat een opvallend element juist het karakter van een oud gebouw kan versterken. Het is niet zomaar een flikkerende neonreclame. Bovendien is de binnenstad geen museum. Je kan de tijd niet stilzetten. Het centrum is van iedereen, niet alleen van de men sen die er wonen. Toen het pand leeg stond, was het hier een rotzooi. Toen het RAP hier nog niet zat, was het plein dood. Nu is het plein weer tot le ven gekomen. Tja, als de buurt wil dat hier niets gebeurt, dan is puinhoop het alternatief." Telefoon:(i.v.m- bezorgcontrole) Geboortedatum Bank-/girorekemngnummer* Handtekening Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidach Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook OBOO-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad nl (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad 'Aanwezigheid Leidse partij is belangrijk' Alle Leidse taxibedrijven hebben het moeilijk vervolg van voorpagina leioen - Met het bankroet van Eltax is het derde Leidse taxibe drijf in twee jaar tijd gesneu veld. De hele branche heeft het moeilijk, sinds de taximarkt is vrijgegeven en de toestroom van eenmansbedrijven de spoe ling dunner maken. Taxi Schut te ging twee jaar geleden op de fles, met achterlating van grote schulden. Taxibedrijf Koenes volgde in het najaar. Zowel Schutte als Eltax had een stevig aandeel in de OV-taxi, een niet onomstreden vervoers systeem voor ouderen en ge handicapten. De introductie van dat systeem zorgde voor veel onrust in de taximarkt. An dere taxibedrijven verweten met name Eltax dat die alle rit ten naar zich toe haalde. „Als oudste en grootste taxibe drijf hebben ze zich wel eens arrogant opgesteld", zegt David WieÈkens van het gelijknamige taxibedrijf, die destijds tot de criticasters behoorde. „Als je uiteindelijk als bedrijf geen vrienden meer hebt, betekent dat je in de markt een zwaarde re positie hebt. Terwijl die markt ondertussen verandert. Er komen nieuwe, flexibele be drijven bij. Door een starre houding hebben ze zichzelf het laatste duwtje gegeven. Wat overigens niet wil zeggen dat ik ze het faillissement gun." De OV-taxi kende aanzienlijke aanloopproblemen. Er klonk veel kritiek van ontevreden klanten omdat de taxi's niet, te vroeg of veel te laat kwamen opdagen. De ontevredenheid leidde ertoe dat vervoersmaat schappij Connexxion vorig jaar het contract met de 'mobili teitscentrale' opzegde. Eltax was - na het faillissement van Taxi Schutte - de enige grote deelnemer in die centrale, die de OV-taxiritten verdeelde. Het verlies van dit contract bete kende een zware slag voor El tax. Het bedrijf had met nog meer tegenvallers te kampen. Zo ver loor het begin dit jaar een 'zie- kenfonds'-contract via Zorg en Zekerheid. Tot overmaat van ramp hield dit jaar de onrenda bele Treintaxi op te bestaan in Leiden, omdat de gemeente weigerde eraan mee te betalen. Ingehuurd door de NS was El tax het enige bedrijf dat de Treintaxi in Leiden uitvoerde. Tegenover de wegvallende in komsten stonden hoge kosten: Eltax heeft twee directeuren, twee commissarissen, een pand aan de Admiraal Banckertweg en een groot wagenpark. Eltax werd in 1933 in Leiden opgericht als de eerste Leidse taxicentrale. Het bedrijf exploi teerde ook buslijnen. Onder meer de Noord-Zuidhollandse vervoersmaatschappij (later be kend als NZH) nam die in 1963 over. Ook in de jaren tachtig bungelde Eltax al eens op het randje van faillissement, maar toen kon in elk geval de naam Eltax van de ondergang worden gered. Ijn wereld, mijn krant. 1 Leidsch^'i Dagblad leiden - Een Duitse vuilniswagen rijdt drie maanden op proef door Leiden. De ge meente onderzoekt of de auto, met zij belading, een goede opvolger is voor haar huidige wagens met bovenbelading. Lei den heeft dertien vuilniswagens in ge bruik, die ongeveer over twee jaar aan vervanging toe zijn. „Een vuilniswagen met zijbelading heeft als voordeel dat ie iets minder kwetsbaar is", zegt een woordvoerster van de gemeentelijke af deling milieu en beheer. „Dan hoeven de containers niet over de cabine heen om geleegd te worden. Je kunt dan ook een grotere cabine hebben, waardoor de chauffeur meer ruimte heeft." Na afloop van de testperiode bekijkt de gemeente of het ook zinvol is om andere modellen te testen. Foto Hielco Kuipers. door Ema Straatsma leiden/valkenburg - De Leidse woningcorporatie Ons Doel heeft grond aangekocht in Val kenburg, in het kassengebied tussen het marinevliegkamp en de Rijn. Na aanvankelijk protest heeft het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VROM) de trans actie goedgekeurd. Ons Doel deed de aankoop samen met woningcorporatie Ymere en een projectontwikkelaar. De aankoop is vooral een stra tegische zet. Als vliegkamp Val kenburg voor woningbouw be schikbaar komt, kan Ons Doel zich als 'lokale partij' mengen in de strijd om meters. „Er zijn heel veel partijen die nu rond om het vliegkamp grond aanko pen", zegt directeur M. Glaser. Alle grond gaat straks in een grondbank en alle eigenaren spelen vervolgens een belang rijke rol in de woningbouw plannen. En wij denken dat wij, strategisch gezien, een goede aankoop hebben gedaan." Het aangekochte perceel heeft niet direct een woonbestemming, maar woningbouw zou er ook niet uitgesloten zijn, aldus Gla ser. Formeel was de Leidse woning corporatie niet gerechtigd om grond aan te kopen buiten de Leidse regio, maar na enige dis cussies heeft VROM toch toe stemming gegeven. Dat Ymere (sinds 1 januari 2004 de nieuwe naam van Woningbedrijf Am sterdam en de stichting WVA) ook mocht meedoen, was mo gelijk door de samenwerking met Ons Doel. Glaser „In prin cipe mag je als woningcorpora tie geen grondaankopen doen buiten je werkgebied, maar over een jaar behoort Valken burg tot dat werkgebied: als de fusie tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek een feit is. Wij zijn eigenlijk vooruit gelopen op die nieuwe situatie. We vinden het heel belangrijk dat in dat gebied ook een Leid se partij zit." Al in 2003 heeft Ons Doel toe stemming gevraagd aan VROM om te worden toegelaten in Valkenburg. In april 2004 gaf het ministerie uiteindelijk groen licht. Verdere grondaankopen in Val kenburg liggen volgens Glaser niet in het verschiet. „Dat zijn we niet van plan. Al zijn er altijd wel makelaars die voor ons kij ken of er iets interessants op de markt komt." De samenwerking tussen Ons Doel en Ymere bestond al enige tijd. Beide corporaties zijn ge zamenlijk bezig met de bouw van 200 woningen in de Leidse nieuwbouwwijk Roomburg. Ymere draagt het eigendom van die woningen en Ons Doel wordt verantwoordelijk voor het beheer. Ymere is buiten Amsterdam en Almere ook actief in Haarlem mermeer. De woningcorporatie heeft een grote afdeling 'ont wikkeling' en is in het bezit van 47.000 huur- en koopwoningen, winkelpanden en bedrijfsruim ten. VROM was dit weekeinde niet bereikbaar voor commentaar. door Hans Groenendijk leiden - Mr. Bakay garandeert hereniging na een echtscheiding, beschermt tegen elk soort ge vaar en bezorgt u torenhoge ver koopcijfers. Althans, als we het kaartje mogen geloven dat hon derden Leidenaars de afgelopen week in de brievenbus kregen. Je kunt het zo gek niet beden ken, of Mr. Bakay krijgt het voor elkaar. Via huis-aan-huisver- spreiding probeert het 'medi um' in Leiden klanten te wer ven. Het moet een opruiende tekst zijn voor mensen met wensen: 'werkt snel en serieus en succes op elk gebied, direct resultaat 100%'. Een telefoontje naar het 06- nummer op het kaartje leert dat Mr. Bakay slechts gebrekkig Ne derlands spreekt, maar dat hij wel kan helpen met 'alle per soonlijke problemen'. Mits de klant betaalt, natuurlijk. Hoe veel het tarief precies is, wil hij via de telefoon niet vertellen. En wat hij precies doet eigenlijk ook niet. Voor een interview met een journalist vraagt Mr. Bakay in ieder geval 100 euro per uur. Volgens Rob Nanninga, hoofd redacteur van het paraculturele magazine Skepter, staat Mr. Ba kay niet op zichzelf. „In elke ge meente in Nederland vallen dit soort kaartjes door de brieven bussen. Professor Alpha, Dok ter Diba, Drs. Azbari, noem het maar op. Het zijn allemaal mensen die met de goedgelo vigheid van sommige Nederlan ders geld willen verdienen. Er zijn verhalen bekend van men sen die echt heel veel geld heb ben besteed aan een dergelijk medium, terwijl dat uiteindelijk niets voor ze kon betekenen." Ook Paul de Bruin kreeg in zijn woonplaats Den Haag regelma tig post van vage weldoeners. De orthopedisch onderzoeker bij het Leids Universitair Me disch Centrum vertelt: Een paar jaar geleden was ik bezig met mijn promotie aan de TU Delft. Ik vond het wel opvallend dat mensen op dit soort kaart jes zichzelf professor noemden, terwijl ik daar toch heel hard voor moest werken. Toen ben ik dit soort kaartjes uit een soort wrange interesse gaan sparen." Voor hij het wist, had hij een hele verzameling. „Iedereen die hoorde over mijn verzameling begon die kaartjes op te sturen. Ik heb er intussen 323. Dat be tekent dat er dus honderden mensen in Nederland zich op deze wijze als medium profile ren. En voor mijn gevoel zijn het allemaal oplichters." De Bruin hekelt dan ook de ver moedelijke werkwijze van dit soort figuren: „Ze huren een kamer en brengen wat briefjes rond. Goedgelovige mensen trappen erin en zoeken zo'n pi as op. Ze betalen een hoop geld, het medium doet wat trucjes en weg is ie." Volgens een woordvoerder van de politie zijn er in Leiden nog geen klachten binnengekomen over de praktijken van Mr. Ba kay. De politieambtenaar ver zoekt dan ook om niet direct met de beschuldigende vinger te wijzen: „Misschien zijn er wel mensen die baat hebben bij de praktijk van deze meneer. Briefjes rondbrengen is niet verboden en zolang er geen klachten binnenkomen, is er LUMC-medewerker Paul de Bruin spaart kaartjes van vage weldoe ners die zich presenteren als medium dat alle problemen kan verhel pen. „Ik heb er intussen 323." Foto: privé-archief geen aanleiding om uit te gaan van strafbare feiten." Paul de Bruin kan daar kort op reage ren: „De politie heeft helemaal gelijk, maar de lezers zijn in elk geval gewaarschuwd." I KJ «lil, Uk neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) l Naam: DV i Cirkel bouwen n weer afbreken: eel rustgevend Pontje tussen )ud Ade en Kaag minder in trek Ikswagenshow benoordhallen In - In de Groenoordhallen zondag 15 augustus allerlei swagens, Audi's ep Seats te anderen. De eigenaren van mgebouwde automobielen len dan om de titel 'Best of y\ De Volkswagenmeeting It georganiseerd door de swagenclub MIVW (Men In swagen), met leden vanuit Nederland. De oprichters de club zijn twee Leide- s Mark van den Burg en ;1 Kooistra. De Groenoord- gn zijn zondag de 15e ge ld van 10.00 tot 18.00 uur. then Verhuur smt bedrijf over Barthen Verhuur uit n heeft het failliete bedrijf "schap Verhuur Centrale uit Amsterdam overge- en. Barthen neemt ook de ledewerkers over en laat de GVC intact. GVC is gespe rd in de verhuur van les, gereedschappen en irhuur en bouw van stei- Barthen Verhuur is be- van de verhuur van mo- sanitaire voorzieningen en agens. De bedrijven zijn vreemden van elkaar. ien verhuurt al jaren mo- toiletten aan GVC Amstér- „Wlj willen de toekomst hrijven als een samenwer- Iwaarbij de gezamenlijke en ervaring wordt ge- aldus directeur Ernst Ibeien in bomen igs hoofdroutes Op diverse hoofdroutes iden is de gemeente be en met snoeiwerkzaamhe- die nog tot en met 13 au- ïs duren. Bij de werkzaam- m worden de bomen aan nderkant gesnoeid, wordt 1 hout verwijderd en takken jchade kunnen veroorzaken panden ingekort. De ko- de tijd worden de Lange- ht tussen Stadsbouwhuis lude Herengracht, de Prin- ïkade en de Zoeter- dsesingel tussen Lammen- nsweg en Herensingel on landen genomen. Het ver kan enige hinder onder

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9