t Steeds meer buitenlandse gijzelaars Irak BUITENLAND Lange rijen blik op de Europese wegen Belgische aannemers vragen om meldpunt gasleidingen Schroder moet op eieren lopen bij herdenking in Warschau 'Al-Qaeda richt het vizier op New York' Zelfmoordacties treffen kerken Opnieuw doden in Mosul Libanees bevrijd, Syriër ontvoerd e Hau - Rwanda gaat een on- Granaataanslag centrum Praag trroristen stellen ilië ultimatum bai - Een aan het terreurnet- al-Qaeda verwante groe- ig heeft Italië een ultima- gesteld. Als het land niet jnen twee weken zijn troe- uit Irak terugtrekt, worden ►len in Rome en andere Itali- ise steden aangevallen, stel de groepering Abu Hafs al- sri Brigades in een verkla- 5 die zij aan de Arabische nt al-Quds al-Arabi in Lon- I heeft gestuurd. De organi- |e heeft eerder deze zomer al Sgementen geuit in de rich- 5 van Europese landen met fpen in Irak. Ook heeft zij de antwoordelijkheid voor de islagen in Madrid opgeëist. pinisten ngekomen v - Vier Oostenrijkse alpinis- zijn gisteren omgekomen in Zwitserse Alpen. De politie ihet zuidelijke kanton Wallis jft dat gemeld. Het veilig- dstouw van de vier is gevon- j op een hoogte van 4100 ter in het Taschhom-mas- i De bergbeklimmers zijn inelijk bij hun afdaling ge- |en. Ze belandden 700 meter er op een gletsjer. maandag 2 augustus 2004 chtelingen rdrinken i Spanje mosul/anp-afp-rtr-dpa - In de Noord-Iraakse stad Mosul zijn gisteren zeker vijf doden en on geveer vijftig gewonden geval len door een zelfmoordaanslag met een autobom op een poli tiebureau. Dat meldden bron nen in een ziekenhuis in de stad. De doden zijn politiefunc tionarissen. Artsen verwachten dat het dodental zal stijgen om dat veel van de gewonden er slecht aan toe zijn. Een bomex plosie in Bagdad heeft gisteren zeker twee mensen het leven gekost. Twee anderen raakten gewond. De bom ontplofte langs een weg waar kort tevo ren een Amerikaans konvooi was gepasseerd. Bij een Ameri kaanse luchtaanval op de Iraak- se verzetshaard Fafiujah zijn gisterochtend zeker vier perso nen om het leven gekomen. Ruim twintig mensen raakten gewond, meldde de Arabische zender al-Jazeera. Zaterdag wa ren bij gevechten tussen op standelingen en Amerikaanse troepen drie Iraki's gedood. iiz/lampedusa - Voor de dkust van Spanje zijn zater- vier vluchtelingen uit Afrika dronken nadat het overvolle >tje waarop ze zaten kapseis- Het gaat om drie mannen een vrouw. Een baby wordt [vermist. De overige 28 chtelingen zijn door de lanse kustwacht uit het wa- gevist en naar Cadiz ge- cht. In Zuid-Italië zijn zater- in enkele uren tijd weer iderden vluchtelingen uit Ika geland. Meer dan 330 sonen, onder wie vrouwen kinderen, bereikten het ei- Ije Lampedusa ten zuiden Sicilië met vier boten. Dat iben de Italiaanse autoritei- [meegedeeld. ihrir pleger Inslagen' jkent - President Islam Kari- y van Oezbekistan houdt de Jjoden islamitische bewe- Tj Hizbi Tahrir verantwoor- ajk voor de aanslagen van jjdag in Tasjkent. Hij zei dat irdag op de televisie. Vol- ■s Karimov was het dezelfde iep die in maart een reeks ex- Isies veroorzaakte. jlestijnen steken intoren in brand In - Militante Palestijnen I de al-Aqsa Martelarenbri- |es hebben zaterdag de kan en in Jenin van de Palestijn- veiligheidsdiensten in brand l token. Volgens de leider van I 'y^roep hebben de diensten u Israëlische leger geholpen i^de arrestatie van Palestijnse visten. "idy Windsor >uwt met Maori j^DEN - Lady Davina Windsor, H twintigste is in de Britse lijn troonopvolging, is zaterdag onden getrouwd met een Srmalige schapenscheerder Nieuw-Zeeland. Dat heeft ^BC zaterdag gemeld. De ori Gary Lewis (33) en de nu Tjjarige dochter van de hertog jiertogin van Gloucester ilden elkaar vier jaar geleden moet op het Indonesische nd Bali. leer branden bagdad/anp-rtr-afp-dpa - Twee Libanese zakenmannen zijn de laatste in een rij van een groeiend aantal in Irak gegijzel de buitenlanders. Het gaat nu om achttien personen, de mees ten zijn vrachtwagenchauffeurs uit het Midden-Oosten of Afrika. Verschillende extremistische groepen die de buitenlanders vasthouden, dreigen hen te ver moorden als hun werkgevers zich niet terugtrekken uit Irak. Voor zeven werknemers van een Koeweits transportbedrijf liep het ultimatum gistermid dag af. De gegijzelde vrachtwa genchauffeurs, drie Indiërs, drie Kenyanen en een Egypte naar werden elf dagen geleden ontvoerd door een groep die zichzelf 'De houders van de Zwarte Banieren' noemt Een woordvoerder van het Koeweit se bedrijf waarvoor de zeven werken, liet gisteren weten dat de onderhandelingen in een eindfase zijn beland. Een dag ervoor was ook een Indiase top diplomaat naar Irak gestuurd om zich met de onderhandelin gen te bemoeien. Een van de twee Libanese zakenlieden is gisteren bevrijd door Iraakse commando's. Over het lot van de andere zakenman, die op dezelfde dag tegelijk met een Syrische vrachtwagenchauffeur werd ontvoerd, is niets bekend. De ontvoering van twee Turkse vrachtwagenchauffeurs die werkten voor een Turks bedrijf, is zaterdag opgeëist door de groep al-Tawhid wa al-Jihad van Abu Musab al-Zarqawi, die wordt beschouwd als de leider van al-Qaeda in Irak. De groep dreigde hen te onthoofden als het bedrijf niet binnen 48 uur zou stoppen met het bevoorra den van het Amerikaanse leger in Irak en het land verlaat. De zelfde groep claimt ook een So malische vrachtwagenchauf feur in gijzeling te houden, die sinds 29 juli wordt vermist. Zijn Koeweitse werkgever heeft gis teren verklaard dat het al zijn activiteiten in Irak staakt om de gijzelnemers tegemoet te ko men. Op 29 juni werden nog eens vier Jordaanse vrachtwa genchauffeurs ontvoerd door een groep gijzelnemers, die zich Groep van de Dood noemt. De kidnappers hebben gisteren beloofd hen spoedig vrij te la ten, als blijk van waardering voor de familie van de vier, die hebben deelgenomen aan een anti-Amerikaanse optocht in Jordanië. Het lot van twee an dere Jordaanse chauffeurs, die op 26 juli werden ontvoerd door een groep die zichzelf het Moedjahedienkorps noemt, is onduidelijk. Het Jordaanse be drijf waarvoor ze werken liet op 27 juli weten dat het stopt met alle activiteiten in Irak. Een Turkse chauffeur is zaterdag vrijgelaten nadat hij aan zijn ontvoerder had beloofd dat hij nooit meer een voet op Iraakse bodem zou zetten. Hij was op 17 juli in Irak ontvoerd. De man is inmiddels weer thuis. new york/anp - De Amerikaan se autoriteiten hebben de alarmfase voor terreurdreigin gen in New York, Washington en New Jersey gisteren ver hoogd van Code Geel naar Co de Oranje, de op een na hoog ste alarmfase. Dat heeft de Amerikaanse minister van Bin nenlandse Veiligheid Tom Ridge laten weten. Het terreurnetwerk al-Qaeda van Osama bin Laden is bezig met het plannen van zelf moordaanslagen op bedrijven, grote openbare instellingen of internationale organisaties in New York. Onder meer de beurs op Wall Street in New York en het hoofdkwartier van het IMF en de Wereldbank in Washington zouden een doel wit zijn. De nieuwszender ABC en The New York Times maak ten hier gisteren melding van. Beide media gaven aan dat de politie en de federale autoritei ten op het gebied van terroris mebestrijding 'ongewoon be zorgd' zijn over de nieuwe in formatie. Volgens ABC hebben federale en plaatselijke politie informatie over dreigende aan slagen gekregen van buiten landse bronnen. Die informatie zou duidelijker zijn dan „het gebruikelijke geklets" van terro risten dat anders onderschept wordt. The New York Times meldde dat de politie van New York beheerders van gebouwen en bewakingsdiensten van be drijven zaterdag heeft gewaar schuwd dat zij waakzaam moe ten zijn, in het bijzonder wat betreft voertuigen vol explosie ven en chemicaliën die in venti latiesystemen kunnen worden geplaatst. ABC meldde verder dat bron nen binnen de inlichtingen diensten hebben verteld dat al- Qaeda van plan is niet-Arabi- sche terroristen in de Verenigde Staten binnen te smokkelen vanuit Mexico. De zender meldde dat onlangs een vrouw van Pakistaanse afkomst is aan gehouden die vanuit Mexico naar Texas wilde. De grensbe waking vond het verdacht dat zij een Zuid-Afrikaans paspoort bij zich had waaruit een aantal pagina's was verwijderd en dat zij 7000 dollar contant en een vliegticket naar New York op zak had. Zij zou mogelijk een koerier van terroristen zijn. De rook lost op na een bomexplosie bij een Assyrian-kerk in Bagdad. Foto: Reuters/Ceerwan Aziz bagdad/anp - In het centrum van de Iraakse hoofdstad Bagdad zijn gisteren autobommen ontploft bij vier kerken. Eerst werd een aanslag gepleegd bij de Armeense kerk in de wijk Karra- da. Daarbij viel een dode en raakten vier mensen gewond. Dat meldde de Amerikaanse nieuws zender CNN. Een kwartier later volgde een zware explosie bij een Assyrische kerk in de buurt van het Nationale Theater in dezelfde wijk. In Karra- da wonen veel christenen. Later was er nog een ontploffing bij een kerk in het zuiden van Bag dad, aldus CNN. Ooggetuigen meldden later nog een explosie bij een vierde kerk in het zuidoosten van Bagdad. Over slachtoffers bij deze aanslagen is nog niets bekend. Ook in Mosul, ten noorden van Bagdad, zijn gisteren twee autobommen bij een Chaldeeuwse kerk ontploft. Daarbij is zeker een dode gevallen en zijn verscheidene mensen gewond geraakt. Bij alle aanslagen in Bagdad en Mosul zou het gaan om zelfmoordacties. den haag/anp - Vakantiegan gers moesten dit weekeinde lange files trotseren om hun va kantiebestemming te bereiken. Op Zwarte Zaterdag hadden de Europese wegen veel weg van reusachtige parkeerplaatsen, meldde de ANWB. Ook gisteren zat het verkeer flink verstopt. De grootste ellende deed zich zaterdag voor in Frankrijk, waar rond het middaguur maar liefst 67,5 kilometer file stond. Het fi leleed begon er al vroeg en pas in de loop van de middag zakte de drukte wat in. De A7 tussen Lyon en Orange, de AIO (Parijs - Bordeaux) en de A9 tussen Orange en Perpignan vormden de grootste knelpunten. Onge veer 240 Nederlanders strand den zaterdag in Frankrijk met een mankement aan hun voer tuig. De meeste auto's kampten met problemen met de koeling. Ook gisteren zorgde de vakan- tiedrukte in Frankrijk weer voor volle wegen. Het Franse ver keersinformatiecentrum zei dat de situatie slechter was dan vo rig jaar in het drukste weekein de op de wegen. Ook nu weer was de A7 in zuidelijke richting in het dal van de Rhdne een hindernis, evenals de A13 (Rou en - Caen), de A75/N9 (Bij Mil- lau, richting Narbonne), en de A63 (eveneens richting het zui den). Miljoenen Fransen uit on der meer de regio Parijs ver trokken dit weekeinde naar hun vakantieadres. Veel anderen keerden terug naar huis. Tradi tioneel leidt dat tot honderden kilometers file en vele ongeluk ken. Ook in Oostenrijk stond zaterdag voor de Tauemtunnel op de AIO (Salzburg - Villach) 25 kilometer file. De wachttijd bedroeg vijf uur. De Duitse we gen stonden vooral vol in het noorden naar de kust en Scan dinavië. Op de Al (Bremen - Hamburg - Lübeck) moesten automobilisten ook veel geduld hebben. Ook de A7 (Hannover - Hamburg) zat een tijd verstopt. Op zondag ontstonden in Duitsland tegen het middaguur files in de deelstaten Noordrijn land-Westfalen en Beieren. irid - Vijf bosbranden zijn dag uitgebroken in Galicië, iet noordwesten van Spanje, hebben lokale autoriteiten leid. De hevigste brand ont- id in Ribas de Sil. Ongeveer inwoners van een dorpje in jemeente El Carballino esten tijdelijk hun huis uit dat het vuur dreigde be- ond gebied te bereiken. Ook 'onteareas is een grote ind ontstaan. Spaanse auto- iiten sluiten niet uit dat de inden zijn aangestoken. De ders zouden twintig jaar ge- igenisstraf kunnen krijgen. nderzoek naar snoeide Rwanda Jzoek instellen naar mogelij- Jcbetrokkenheid van Frankrijk de volkerenmoord die in J 04 honderdduizenden inwo- rs van Rwanda het leven "'^pft gekost. In een verklaring de regering in Kigali gis- 'en mee dat het onderzoek f «daan zal worden door een ^'(afhankelijke commissie. |t kabinet heeft tijdens de 0 f Nadering van afgelopen vrij- S overeenstemming bereikt fer de instelling van de com- N Lissie. Wie in de commissie •nien te zitten, is niet bekend- j.maakt. praag/gpd-reuters) - In de Tje- chische hoofdstad Praag zijn gisteren 18 mensen gewond ge raakt bij een granaataanslag. De granaat werd uit een auto ge gooid in een druk winkelgebied vlak bij het historische centrum van de stad. Volgens de autori teiten ging het om activiteiten van criminelen en niet om een terroristische actie. Op het moment dat de granaat werd gegooid, bevonden zich duizenden toeristen in het wandelgebied. De schade bleef beperkt doordat de granaat on der een geparkeerde auto rolde. Onder de 18 gewonden, onder wie een kind, bevonden zich 5 Britten. Vier mensen werden ernstig gewond. De autoriteiten in Praag bestre den snel de angst dat de Tsje chische hoofdstad Praag getrof fen was door een terroristische aanslag. „Dit was geen terroris tische aanval, het was geen bom", zei loco-burgemeester Rudolf Blazek ter plaatse tegen over journalisten. Blazek zei dat de granaat vlak bij een casino ontplofte en waarschijnlijk een mislukte roofoverval was. De loco-burgemeester leidde dit af uit het feit dat bij het Royal Ca sino een gepantserde auto was aangetroffen. De schade aan de gebouwen in de omgeving bleef overigens beperkt. Brandweermannen treuren om hun omgekomen collega's tijdens het bezoek van koning Albert aan de kazerne in Ath. Het Belgische staatshoofd betuigde zijn medeleven met de nabestaanden van de gasex- plosie, die tot nu toe aan zestien mensen het leven kostte. Daaronder ook vijf brandweerlieden. Foto: EPA/Jacques Collet brussel-ath-gheslighien/anp - De aannemers in België vragen om concrete maatregelen voor het bouwen op terreinen met ondergrondse gas- en elektrici teitsleidingen naar aanleiding van de gasramp in het Waalse Gheslighien. De brancheorga nisatie Confederatie van de Bouw wil dat er een meldpunt komt voor ondergrondse trans portleidingen. In totaal heeft de ramp tot nu toe zestien levens geëist. Vier personen worden nog vermist. In België ligt er in totaal 400.000 kilometer aan ondergrondse leidingen. Diver se Belgische media suggereer den zaterdag al dat de ramp in Gheslighien minder groot was uitgevallen als er geen nieuw fabrieksgebouw bovenop een gasleiding zou zijn neergezet.In opdracht van de Belgische mi nister van justitie Onkelinx is het parket van Doornik een on derzoek begonnen naar de oor zaak van de ramp. Dat onder zoek kan weken zo niet maan den duren. Het Belgische leger heeft gisteren wel een belang rijk bewijsstuk in beslag geno men. Het gaat om een elf meter lang deel van de ontplofte gas leiding, dat op ruim 150 meter afstand van de plaats van de ex plosie terecht is gekomen. Vol gens een militaire expert zijn op het stuk van de gasleiding spo ren van een breuk te zien, mo gelijk als gevolg van graafwerk zaamheden. De directie van Diamond Board ontkent dat re cente werkzaamheden op en rond het nieuwe fabriekspand iets te maken hebben met de ramp. De Belgische aannemers dringen nu aan op meer duide lijkheid over de aanwezigheid van gasleidingen, zodat zij be ter weten waar er werkzaamhe den kunnen plaatsvinden. Vol gens de Confederatie van de Bouw is er steeds minder over zicht op dit terrein door de libe ralisering van de gas- en elektri citeitsmarkt. Een meldpunt kan daar volgens de organisatie ver andering in brengen. Het do dental liep zaterdag op tot zes tien. Twee lichamen zijn nog steeds niet geïdentificeerd. Wel zijn er nog steeds vier personen vermist. In totaal verblijven nog zo'n 120 gewonden in zieken huizen in België en het noor den van Frankrijk. Geen enkele gewonde zou nog in direct le vensgevaar verkeren. In Ath bij Gheslighien is in een plaatselij ke school een rouwkapel inge richt. Ruim honderd personen tekenden daar gisteren al een rouwregister. Bij de brandweer kazerne van Ath hebben men sen gezorgd voor een grote bloemenzee. Het vrijwillige korps van Ath verloor vijf leden. Ook overleden enkele politie agenten van het plaatselijke korps. De Belgische minister van binnenlandse zaken De- wael gaat de getroffen korpsen extra manschappen en materi eel ter beschikking stellen. De dodelijke slachtoffers krijgen waarschijnlijk in de loop van volgende week een staatsbegra fenis. Die dag zal ook een dag van nationale rouw zijn in Bel gië. De doorgaans goedlachse Belgische koning Albert be zocht zaterdag de plaats van de ramp en sprak met nabestaan den van slachtoffers. Hij toonde zich zeer geëmotioneerd. „Van daag kan ik niet glimlachen", aldus de koning. De gemeente Enschede heeft haar hulp aan geboden aan de collega's in Ath. De ervaringen na de vuur werkramp van 2000 kunnen mogelijk nuttig zijn voor de ver werking van de rouw in Ath en omgeving. door onze correspondent Wierd Duk Berlijn - De contouren van het nieu we Europa werden dit weekeinde in de Poolse hoofdstad Warschau weer iets scherper zichtbaar. De Polen her dachten de mislukte Opstand van Warschau in 1944, toen tienduizen den, meest jonge burgers de wapens opnamen tegen de overmacht van Hitiers bezettingstroepen. Het was een moedige, tot mislukken genoem de poging de nazi's te verdrijven. De felle stadsoorlog, die 63 dagen duur de, kostte tweehonderdduizend men sen het leven. Hitier gaf vervolgens opdracht Warschau met de grond ge lijk te maken. Als blijk van respect voor wat de Po len beschouwen als één van de groot ste tragedies uit hun roerige geschie denis, onderbrak de Duitse bonds kanselier Gerhard Schroder (SPD) diens zomervakantie in Italië. Voor Schroder was het lopen op eieren. Want de Pools-Duitse betrekkingen zijn slecht. En de ergernissen aan Poolse kant zijn terug te voeren op de Tweede Wereldoorlog. De Polen zijn ontstemd over aanspra ken op eigendommen van Duitse 'Heimatvertriebenen', de vijftien mil joen etnische Duitsers die na de oor log uit Oost-Europa werden verdre ven. Hoewel de Bondsregering her haaldelijk heeft verklaard de claims van de Vertriebenen niet te erkennen, is het Poolse wantrouwen onuitroei baar. Ook de plannen om in Berlijn een 'Centrum tegen Verdrijving' in te richten, dat herinnert aan het lot van de 'Vertriebenen', is bij de Polen in het verkeerde keelgat geschoten. Hier worden de rollen van dader en slachtoffer omgedraaid, menen de critici. Erika Steinbach (CDU), drij vende kracht achter het Centrum voor Verdrijving, door een Pools tijd schrift afgebeeld als een blonde Duit se nazi-geliefde die de rug van Schro der berijdt. Het is de Polen ook om andere zaken te doen. Het ergert hen bijvoorbeeld dat Duitsers zo weinig van de Poolse geschiedenis weten. Zo haalde de voormalige Duitse Bondspresident Roman Herzog ooit de opstand in het joodse getto van Warschau (in 1943) en de Opstand van Warschau door el kaar. Maar na alle Poolse verontwaardiging zal Schroder en dergelijke pijnlijke blunder niet maken. En Duitslands nieuwe president, Horst Kohier (CDU), die als boerenjongen in Polen werd geboren, had de wijsheid om zijn eerste staatsbezoek aan Polen af te leggen. Als ander voorbeeld van de Duitse pogingen om de relatie met de Polen te normaliseren, geldt ook de grote media-aandacht ,roor de her denking. Duitse kranten staan vol met verhalen over die (over) moedige opstand van het ondergrondse Pool se leger. De Polen werden verraden: het Rode Leger keek op beval van Sta lin lijdzaam toe hoe de opstandelin gen in de pan werden gehakt. De westerse geallieerden hadden Stalin nodig en grepen evenmin in. Wegens dergelijke historische ervaringen, we gens de angst voor Rusland en het wantrouwen jegens de Duitsers, kiest het vrije Polen voor de Amerikaanse veiligheidsparaplu. Vandaar de Pool se steun voor de Irak-politiek van de VS. Ook hierin verschillen Warschau en Berlijn van mening; net als over de nieuwe Europese grondwet onenig heden bestaan. Maar dat is politiek. Schroder was vooral in Warschau om wederzijdse vooroordelen weg te ne men. Want nu Polen lid van de Euro pese Unie is, zullen de betrekkingen hoe dan ook moeten verbeteren. Op regionaal niveau wordt hier al aan ge werkt. Zo bestaat in de aan Polen grenzende deelstaat Brandenburg een 'Adviesteam', samengesteld uit Duitsers en Polen, dat wederzijds be grip probeert te kweken. Opdat Polen niet langer Duitsers beschouwen als humorloze 'Ordnungs-fanaten met nazi-genen. En Duitsers Polen niet vanzelfsprekend in gedachten heb ben ils luie, alcoholische autodieven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5