'Dure isolatie bij Schiphol is blamage' ,.IfS BINNENLAND Topweekend voor 'dierentuin' Schiphol NOS tijdens Spelen 200 uur in de lucht Woede om arrestatie verdachte in ajfaire-Zuuk Zware brand verwoest chemisch bedrijf #0 wm Oppositie eist opheldering Lauwe ontvangst Anthony Godett op Kwakoe 'Er zijn er wel meer met spillebenen' Strandzesdaagse bereikt finish Boeken, boeken en nog eens boeken erdachte van joord opgepakt oundam - In een woning in lendam is gisteren het stoffe- J overschot van een 40-jarige Jendammer gevonden. De litie gaat uit van een misdrijf heeft een 36-jarige plaatsge- ot in de woning aangehou- p |n. De politie trof de dode i rond half zeven aan. De 'or-fclitie gaat vooralsnog uit van i uit de hand gelopen ruzie. gevonden recreatiegebied t cxtel - Duikers van de brand eer hebben in recreatiegebied Langspier in Boxtel het li- aam gevonden van een 28-ja- te man uit Waddinxveen. De blitie kreeg zaterdagavond ind kwart voor zeven de mel- ebing dat de Waddinxvener werd ip amist in het recreatiegebied. we)arop begonnen politie, otjewndweer en ambulanceper- 1- faeel een zoekactie. Enige tijd er werd het slachtoffer door ikers van de brandweer in i water gevonden. maandag 2 augustus 2004 achtwagen kkeert afslag door Ferdi Schrooten schiphol - Zoekgeraakte bagage, een hartaanval bij de gate, een brandje en een bommelding. Tijdens het drukste weekend van het jaar heeft het perso neel van de nationale luchthaven maar één opdracht: doorploegen en het hoofd koel houden. Achter de scher men heerst de 'Schiphol-kick'. „Elke mi nuut vertraging kost 100 dollar." Met een stevige pas beent Schiphols opper-'vloermanager' Berend Zeele meier door de catacomben van de luchthaven. Voortdurend praat hij via zijn mobieltje en portofoon. Even checken of er voldoende assistentie is op pier D. „Hartaanval", zegt Zeele meier. „Er zijn al mensen om hem te reanimeren." Dat gebeurt wel vaker. „Twee jaar geleden hadden we een oma van 80 uit Indonesië. Ze was nog nooit in Nederland geweest. De hele familie stond haar op te wachten. Na aankomst bleek ze dood in haar rol stoel te zitten." Een tel is Zeelemeier stil, en hup, weg is hij weer, mobieltje aan het oor. Of dat tekort aan bagagekarren al is op gelost. En waar de bakken blijven waarin rugzakken en tassen met hengsels door de röntgenscan moe ten. Ogenschijnlijk futiliteiten.Alles loopt naar omstandigheden goed. Maar op drukke dagen als deze kan zoiets grote vertragingen tot gevolg hebben." „Schiphol is immers één grote dieren tuin," zegt Zeelemeier, niet alleen op de mensenmassa doelend. Extra 'ba- gagemollen' bij de incheckbalies voorkomen dat dwarsliggende koffers lopende banden blokkeren. Bij pech in de këlders wordt iedereen die even kan helpen ingezet als 'bagage-big'. Dit weekend weigerden de bagagebanden een paar keer dienst. Het noodlot kan elk moment toeslaan. Zaterdag was er nog een bommelding. Tien minuten duurde de paniek, die gepaard ging met een gedeeltelijke ontruiming. Het was loos alarm. De 'bom' bleek een achtergelaten disco- bol. Een kleine brand op dezelfde dag was snel gesmoord. Vergeleken met de krioelende drukte 'beneden' lijkt het boven in de ver keerstoren een oase van rust. Binnen een zichtveld van kilometers ver, op goeie dagen zelfs tot Rotterdam, is het een komen en gaan van vliegtuigen. Geconcentreerd, maar zonder uiterlij ke stress-symptomen loodst de toren- verkeersleider de 'kisten' veilig om hoog en omlaag. Jongleren met tien ballen tegelijk lijkt er niks bij. Vanachter zijn scherm bomvol bewe gende cijfertjes blikt hij voortdurend naar buiten. Intussen plaatst hij meta len balkjes met tekststickertjes op de desk voor zich. Blauwe voor opstijgen de vliegtuigen, gele voor landende. De staafjes krijgt hij van collega's die het voorbereidende werk doen. Elk afge handeld vliegtuig verdwijnt als afge werkt balkje in een plastic bak op de vloer. „Hij maakt treintjes. Hij plaatst ze in de juiste volgorde," verduidelijk Paul Riemens, directeur van Luchtverkeers leiding Nederland. Het geeft een kick om vliegtuigen met uiteenlopende snelheden, die via één van de vijf 'hoofdsnelwegen' in het Nederlands luchtruim in- of uitvliegen, op veilige afstand langs elkaar heen te manoeu vreren. „Topsport, spannend en ook wel verslavend", zegt Riemens, zelf ook luchtverkeersleider geweest. Vandaag is het aanpoten, maar mede door het goede weer is er weinig on verwachte chaos. Dat scheelt ellende en dus geld. „Elke minuut vertraging kost honderd dollar", is het credo in de toren. Maar het kan ineens gebeu ren dat er een noodprotocol gaat gel den. „Een vliegtuig met problemen dat acuut moet landen krijgt gewoon voorrang in het treintje", zegt Rie mens. En een vliegtuig dat niet ant woordt, zonder duidelijk doel, zoals bij de aanslagen in de VS? „Dat wordt di rect aan Defensie gemeld. Die hebben F16's klaarstaan om zo'n kist des noods te onderscheppen." Maar ook van dat idiote scenario blijft Schiphol in het topweekend mijlenver verwij derd. Riemens: „Het klinkt misschien gek, maar voor ons is deze drukte niet echt iets bijzonders." Cijfers Het afgelopen weekend ver werkte Schiphol bijna 300.000 passagiers met 360.000 kof fers. Op zaterdag 148.000 en op zondag 151.000 passa giers. Het gros van hen was overstapper: zo'n 60.000 per dag. Voor de rest waren er ongeveer evenveel mensen die vanaf Schiphol hun reis begonnen of die de luchtha ven als eindbestemming had den: rond de 45.000. Voor de verkeerstoren is een dag druk als er meer dan 1200 starts en landingen zijn. De luchtver keersleiding kan per uur bij normale omstandigheden maximaal 108 vliegtuigen la ten landen en starten. Top dag voor de luchtverkeerslei ding was 16 juni dit jaar: 1310 starts en landingen. Voor heel Nederland waren dat er die dag 1766. Jac -tok ■men - Op de afslag A9-A1 lor het knooppunt Diemen is erdagochtend een vrachtwa- 1 met watertanks gekanteld. I tanks (20 liter) vielen van Jt voertuig en blokkeerden de afrit. Zij moesten met de jad worden verwijderd. Ook est de vangrail worden gere- serd. De afslag was daar- br urenlang dicht. Het ver- werd omgeleid. ïkantiebussen 1 overtreding hiEBERGEN - Bij een controle n 48 autobussen met vakan- fegangers op de snelweg A2 bij klemborg bleken er gisteren tgentien in overtreding te zijn. B verkeerspolitie heeft in ne- (i gevallen direct een proces- 1 opgemaakt. De Inspec- Verkeer en Waterstaat zal in band met de andere overtre- bgen bij de betrokken buson- nemingen een bedrijfson- ;oek instellen, zo heeft het ps Landelijke Politiedien- 1 gemeld. Drie bussen had- ji de snelheidsbegrenzer iets [iven de wettelijk toegestane p kilometer per uur afgesteld. asexplosie f h bestelbusje itlen - Op een parkeerstrook bgs een weg in Heerlen is za- [dagmorgen rond half negen D bestelbusje ontploft. De 56- Pfige bestuurder van het busje pet tweedegraads brand- nden aan hoofd, bovenli- Saam en armen overgebracht r het ziekenhuis. De wagen fclodeerde toen de eigenaar t een brandende sigaret ach- Ihet stuur kroop. De knal was pi in de verre omtrek te horen. Jt busje had zich gevuld met s doordat de kraan van een Jsfles die achterin stond niet d was dichtgedraaid. ferkoold lijk 1 kofferbak vendam - De politie Mid- en West Brabant onder- :kt de dood van een nog on tkende man. Zijn lichaam jerd in de nacht van zaterdag zondag aangetroffen in de ifferbak van een uitgebrande ito in Werkendam. Het stoffe- c overschot was, volgens een ilitiewoordvoerder, groten els verkoold. wemwater 'dam weer open «sterdam - Het zwemwater jhet strand Blijburg in Am- terdam is zaterdag voor een ed weer opengesteld. Vrijdag sloten de gemeente Amster- un en de provincie Noord rand het zwemwater af te liten, nadat een 19-jarige an die middag in het water bij populaire stadsstrand in de k IJburg was verdronken, emmen in open water is in nsterdam niet verboden, aar voor eigen risico. Bij Blij- «rg worden drijflijnen in het wter geplaatst waarbinnen het nét dieper is dan 1,20 meter. Hen strandwacht gaat toezicht ouden.Ook worden alle speel- lestellen uit het water gehaald, et is nog niet bekend hoe de lan kon verdrinken. even gewonden ij woningbrand «sterdam - Door een brand iterdagavond in een woning 1 Amsterdam zijn zeven men- :n gewond geraakt. Onder de iwonden zijn twee brand weerlieden. Volgens een 'oordvoerder van de politie aakten de brandweermannen ichtgewond door rondvliegend )e vijf andere gewonden %i met ademhalingsproble men en lichte brandwonden nfcr het ziekenhuis gebracht. Depolitie vermoedt dat de oor- van de brand 'vlam in de pari is. den haag-schiphol/anp - De SP wil dat staatssecretaris Schultz (verkeer) snel opheldering geeft over de grove fouten die ge maakt zijn bij de isolatie van woningen rondom de luchtha ven Schiphol. De partij noemt het een blamage dat de kosten van het isoleren van ongeveer 14.000 woningen zo uit de hand zijn gelopen. De kosten werden aanvankelijk geschat op ruim 230 miljoen euro, maar de ra ming ligt intussen ruim boven 800 miljoen. Uit een conceptrapport van de Algemene Rekenkamer, dat onderzoek doet naar het isola tieproject, blijkt dat het minis terie van verkeer en waterstaat fouten heeft gemaakt bij de aansturing van de woningiso latie. Die conclusie is in lijn met de resultaten van een eer der onderzoek van Rijkswater staat. Die onderzoekers stelden dit voorjaar vast dat de isolatie on nodig duur is geworden, onder meer door de talloze regels in Nederland en omdat de isolatie 100 procent wordt vergoed. Ook was er veel kritiek op de af spraken van de overheid met de aannemers. Schultz kondigde toen al aan dat zaken waren bij gestuurd. In september rea geert de WD-staatssecretaris op het dan definitieve Rekenka mer-rapport. De SP wil vooral dat Schultz voorkomt dat omwonenden de isolatie van hun woning kun nen vergeten als het project door de onverwacht hoge kos ten stil blijft liggen. Oppositiepartij Groenlinks constateerde zaterdag dat het Rekenkamer-rapport het falen van de verantwoordelijke be windspersonen lijkt vast te stelj- len. GroenLinks-leider Halsema overweegt nog tijdens het reces staatssecretaris Schultz in de Kamer ter verantwoording te roepen. Sowieso wil de partij dat het Rekenkamer-rapport zo snel mogelijk openbaar wordt gemaakt. deventer - Deventer heeft gisteren 125.000 boekenliefhebbers op bezoek gehad. De zestiende editie van de Deventer Boekenmarkt trok daarmee evenveel mensen als vo rig jaar. De organisatie is zeer tevreden over het evenement, dat zonder noemenswaar dige incidenten verliep, aldus een woordvoerder van de Deventer VW die de boeken markt organiseert. De markt begon om 10.00 uur en al snel stroomde de binnenstad vol. Deventer is wat aantal kramen betreft de grootste boekenmarkt van Europa, aldus de organisatie. In de gehele binnenstad stonden 875 boekenkramen over een lengte van zes kilometer opgesteld. Daarnaast vonden er muziekvoorstellingen, straatthea- teropvoeringen en kunstexposities plaats. Foto: GPD/Ronald Hissink amsterdam/anp - Anthony Godett kwam gisteren langs op het Kwakoe Festival in Amsterdam, maar het zal het merendeel van de tiendui zenden bezoekers zijn ont gaan. Het bezoek van de Cu- ragaose politicus wekte wei nig applaus en de portemon nee werd zeker niet getrok ken. Godett is in Nederland voor overleg met zijn advocaat Gerard Spong, maar wif ook geld inzamelen om zijn rechtszaak te kunnen voort zetten. Het Hof van Justitie in Willemstad heeft Godett veroordeeld wegens omko ping, valsheid in geschrifte en het witwassen van geld. Godett is tegen het arrest in cassatie gegaan bij de Hoge Raad, maar heeft dringend geld nodig om het proces nog verder te kunnen voe ren. Spong vergezelde Godett gis teren op zijn bezoek aan het Kwakoe Festival. Met het in zamelen van geld bemoeit de advocaat zich niet, Godett laat het ook over aan derden. Spong zei dat het geld niet nodig is voor de advocaat- kosten. „Mijn rekeningen zijn al betaald." Hannah Belliot, wethouder van Amsterdam, schudde de hand van Godett in de tent van stadsdeel Zuidoost op het festivalterrein. „Dit moet geen bedeltocht zijn. Je moet de indruk wegnemen dat je hier bent om geld op te ha len. Als politicus kun je dat niet doen", drukte Belliot Godett op het hart. De Amsterdamse wethouder vindt dat hij goede ideeën heeft over de armoedebe strijding op Curasao en zou hij zich daarop moeten con centreren. Over de strafzaak tegen Godett wilde Belliot niets kwijt. epe-zuuk/gpd - Woedend zijn ze, de drie dochters van de vrouw uit Epe die afgelopen vrijdag in het onderzoek naar de gevreesde Wreker van Zuuk werd aangehouden. Ze noemen de arrestatie van hun 54-jarige moeder Fenny een pure wan hoopsdaad van de politie. .Al leen omdat ze spillebeentjes en een flinke bos haar heeft." De dochters Anouschka, Tama ra en Sarina zijn ervan over tuigd dat hun moeder niets heeft te maken met de terreur die de buurtschap Zuuk bij het Noord-Gelderse Epe al bijna zes jaar lang teistert. Allerlei 'wraakacties' zijn gericht tegen Zuukenaar Gerrit Bosch en diens familie en zakenrelaties. De acties begonnen nadat hij een kortstondige verhouding had gehad met een oppas van zijn kinderen. Maar Fenny kan de Wreekster van Zuuk niet zijn, beweren haar dochters. „Remleidingen van auto's doorknippen? Moe der weet niet eens waar zo'n leiding zit", schamperen ze. „Op een ladder graffiti op mu ren en schuren spuiten? Moe der heeft hoogtevrees", honen ze. Alle drie zijn ze ervan over tuigd dat Fenny uiterlijk van daag weer zal worden vrijgela ten. „Want ze hebben geen en kel bewijs tegen haar." Op de muur van Fenny's wo ning aan de rand van Epe hangt een bordje met daarop de tekst 'Doe wat ge wilt, ge kletst wordt er toch'. Dat fiet sen nam de laatste weken in Zuuk en omstreken hand over hand toe. Steeds meer mensen meenden op de vage foto's die de politie van de vermoedelijke Wreker van Zuuk had ver spreid Fenny te herkennen. „Eerst deden we er nog lache rig over. Later begonnen we er ons aan te ergeren. Al die klets praatjes." Maar de ergernis sloeg om in pure wanhoop toen vrijdag ochtend om acht uur de politie aanbelde. Terwijl de inwonen de jongste dochter Sarina de deur open deed, klommen agenten ook al achter over de schutting de tuin in.Even later werd Fenny tussen twee potige politiemannen meegevoerd naar het politiebureau in Apel doorn. „Belachelijk. Mijn moe der tussen twee van die grote kerels in. Als je een keer blaast, valt ze om. Zo dun is ze." Meteen na de arrestatie werd de hele woning doorzocht. Twee agenda's, recente kran tenknipsels over de affaire- Zuuk en aantekeningen met haar handschrift werden mee genomen. Alledrie zijn ze ervan overtuigd, dat de politie de plank finaal heeft misgeslagen. „Ik zie mijn moeder al op haar scootertje steeds opnieuw toeslaan. Rond uit belachelijk," zegt een van de zusters furieus. „Wat zou ze trouwens hebben te zoeken in Zuuk? Niets toch zeker? Ze ver telde ons trouwens altijd waar ze heen ging." hilversum/anp - De NOS is tij dens de Olympische Spelen in Athene weer goed vertegen woordigd. Van 13 augustus tot en met 29 augustus zendt de omroep ruim tweehonderd uur uit over de 28ste editie van dit grootscheepse sportevenement. Naast televisie-uitzendingen besteden ook radio, internet en teletekst veel aandacht aan de Spelen. De omroep vaardigt zeventig mensen af naar Athene om het evenement zo goed mogelijk in beeld te brengen. De eerste Olympische uitzending is op 13 augustus van 19.50 tot 23.00 uur op Nederland 2. De NOS doet rechtstreeks verslag van de openingsceremonie. NOS Stu dio Sportzomer, het late avond programma (vanaf 22.45 uur) dat wordt gepresenteerd door Mart Smeets vanuit de Griekse hoofdstad, begint de dag er voor. De presentator ontvangt hier diverse Olympische spor klundert/gpd - Een zware brand heeft afgelopen zaterdag het chemisch bedrijf DBM Blending BV in Klundert - dat werkt voor de zeepindustrie - voor een groot deel verwoest. Aan het begin van de brand de den zich enkele krachtige ex plosies voor. Ook elders in het land vonden het afgelopen weekend bedrijfsbranden plaats. In Dokkum viel zaterdagavond een loods van een koelbedrijf ten prooi aan de vlammen en in het Brabantse Boekei verzengde een vuurzee gistermiddag een varkensschuur, waaruit de aan wezige 446 varkens ternauwer nood konden worden gered. Bij geen van de branden vielen slachtoffers. Over de oorzaak is in nog geen van deze gevallen iets bekend. Zowel in Klundert als in Dok kum waarschuwden geluids- wagens van de politie de om wonenden naar binnen te gaan en de ramen en deuren voorlo pig te sluiten in verband met de mogelijke ontsnapping van schadelijke stoffen. Zelfs delen van de autosnelwegen A17 en A16 bij Klundert werden afge sloten. Noch in Klundert noch in Dokkum kwamen er giftige dampen of asbestdeeltjes vrij. Wel is er onder bewoners van Zevenbergen bij Klundert er gernis ontstaan over het feit dat veel bewoners de geluids wagens van de politie niet of veel te laat hebben gehoord. Door snel een 'muur' van wa terkanonnen te plaatsen kon den de brandweerlieden zich zelf op veilige afstand terug trekken. 'V1 Een zware brand verwoestte zaterdag voor een groot deel het chemisch bedrijf DBM Blending BV in Klundert. Foto: GPD/Cor Viveen ters, trainers en bekende sport liefhebbers. De Olympische uitzendingen komen dagelijks voorbij in NOS Studio Sport in een ochtend- middaguitzending en middag- /avonduitzending. De pro gramma's beginnen elke dag om 07.10 uur met een terugblik van de vorige dag. Ook via RadiOlympia (samen werkingsverband tussen NOS en andere publieke omroepen) op Radio 1 kunnen luisteraars dne weken lang van 06.00 tot 23.00 uur de Olympische Spe len volgen. De website wordt 24 uur per dag ververst. De om roep biedt internetters verder de mogelijkheid via de digitale snelweg 2000 uur live sport- beelden vanuit Griekenland te bekijken. Mensen die een AD- SL-aansluiting van KPN heb ben, kunnen de beelden gratis bekijken. Op NOS Teletekst staat het laatste nieuws op pa gina 819 tot en met pagina 890. den helder/anp - De ongeveer duizend deelnemers aan de 46e editie van de Strandzesdaagse. een 140 kilometer la(e wan deltocht van Hoek van Holland naar Den Helder, hebben zater dag rond het middaguur de fi- nishplaats bereikt. De zesdaag se telde dit jaar slechts twintig uitvallers. De wandelaars ver trokken vorige week maandag vanuit Hoek van Holland en lie pen in zes dagen naar Den Hel der. Onderweg deden zij de kustplaatsen Wassenaar. Noordwijk, Velsen, Egmond aan Zee en Callantsoog aan. De deelnemers sliepen op cam pings of speciaal voor hen als camping ingerichte sportvel den. Na aankomst op het strand van Huisduinen (Den Helder) kregen de strandgan- gers zaterdag van de organisatie een aandenken in de vorm van een zandloper. Gem.lnfocentrum Stadskantoor

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3