GESPREK VAN DE DAG Oude grandeur in een nieuw jasje v 1/ Jaarsveld, wereldberoemd in Nederland met niks Boerenbedrijf maakt plaats voor landgoed Oranjes geven graag gas Flirt met de dood 1 i 1 DAGELIJKS LEVEN Zo ONTt-OpEM we MaOl t>e OCHTENPSplTS MENSELIJK Vader bevordert de verkeersveilig heid, moeder is actief bij het Rode Kruis, tante is koningin van Neder land. De achtergrond van de cou reurs Bernhard en Pieter-Christi- aan van Oranje is een opmerkelij ke. Maar dat deert de prinsen niet. Ze genieten deze zomer van de ra ces in de Seat Cupra Cup, waaraan ze buiten mededinging deelne men. De neiging om flink gas te geven, zit in het blauwe bloed. Verkeers overtredingen en bekeuringen voor Pieter van Vollenhoven, de -/ Nederlands gezegde Geeft augustus zonneschijn, zeker krijgen we gouden wijn prinsen Constantijn en Friso, de Belgische prins Laurent, de Zweedse koning Carl Gustaf en de Deense kroonprins Frederik - om slechts een paar wegpiraten te noemen - hebben dat de afgelopen jaren bewezen.De twee zonen van Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet debuteerden twee weken geleden op de racebaan van Zolder in België in de Seat Cupra Cup. Bernhard jr. had al enige ervaring, Pieter- Christiaan heeft pas onlangs zijn racelicentie gehaald. PC, zoals de 32-jarige prins wordt genoemd, vertrouwde tot nu toe op zijn eigen benen om snelheid te maken. Hij heeft een indrukwekkende serie marathons achter zijn naam staan. Pieter-Christiaan 'oriënteert zich momenteel op zijn toekomst', zo als dat in paleistaal heet. Bij het EK voetbal in Portugal zat PC op de eretribune, bij de Tour de France reed hij een dagje mee in de kara vaan en had een 'lekker gesprek' met gele-truidrager Lance Arm strong. Zeven op de tien DUITSE TV-KIJKERS weet niet meer wat de vorige dag het be langrijkste politieke nieuws in de JOURNAALS was. Liefst 98 procent van het ondervraagde publiek was na een etmaal een item over de herinvoering van de 40-urige werkweek alweer vergeten. Dat blijkt uit een onderzoek door het Ham- burgse instituut Gewis. Volgens het blad TV Hören und Sehen onthouden tv-kij- kers vooral nieuws met een emotionele inhoud of met krachtige beelden. Het verslag over het terugtreden van Rudi Voller als Duitse bondscoach wist 54 pro cent van de kijkers zich de volgende dag te herinneren. Ook gewelddadigheden en natuurgeweld blijven hangen. De Australische acteur ERIC BANA (The Hulk, Troy) wordt de NIEUWE JAMES BOND. Hij is de verrassende keuze om de Britse geheim agent 007 te vertolken, meldde het Britse zondagsblad News Of The World. De 35-jarige versloeg riva len als Jude Law, Ewan McGregor en de als uiterst kansrijk geachte Geoffrey Moore, zoon van ex-Bond Roger Moore. De huidige Bond, Pierce Brosnan, maakte onlangs zijn afscheid bekend. De Ierse acteur maakte vier Bond-films. De Amerikaanse acteur NICHOLAS CAGE (40) is vrijdag voor de derde keer GETROUWD, meldden Ameri kaanse media zaterdag. De derde mevrouw Cage is de 20-jarige Alice Kim. De twee ontmoetten elkaar vijf maanden geleden in het sushi- 'restaurant waar Kim werkte als ser veerster. Cage, een neef van de le gendarische regisseur Francis Ford Coppola, was van 1995 tot 2001 getrouwd met de actrice Patricia Ar- quette. Dat was een stormachtige periode, waarin de twee geregeld uit elkaar gingen. In augustus 2002 trouwde Cage met de filmster Lisa Marie Presley, maar deze relatie duurde slechts een kleine vier maanden. De officiële scheiding kwam in mei dit jaar rond. Cage heeft een zoon van veertien jaar uit een relatie met het fotomodel Kristi- na Fulton. Recreatiepark de Kurenpolder in Hank (Noord-Brabant) krijgt in 2006 het wereldkampioenschap HIGHLAND GAMES. Als voorproefje worden daar in 2005 de Europese kampioenschappen in deze folklo ristische tak van sport gehouden. Het is voor de tweede keer dat Ne derland de Europese kampioen schappen heeft binnengesleept. In 2001 zijn ze in Den Helder gehou den. Op zondag 29 augustus dit jaar zijn op de Kurenpolder al de open Nederlandse kampioenschappen Highland Games. Daar doen twintig SUPERSTERKE mannen uit vijf lan den aan mee. De kampioenschap pen van de al zeshonderd jaar be staande spelen kennen onderdelen als steenstoten, BOOMSTAMWER- PEN, een gewicht achterwaarts over een koord gooien en hamerslinge ren. Boeren stoppen massaal met hun bedrijf. Hun bezittingen worden opgekocht door particulieren. Pro vincies en het rijk paaien de nieu we eigenaren met subsidies en fis cale voordelen om op de vrijko mende akkers landgoederen met natuur aan te leggen. Paden kronkelen tussen kniehoge bomen. Fruitbomen hangen vol appels en kikkers in poelen geven luidkeels blijk van hun aanwezig heid. En steeds weer doemt op het landgoed Bosch en Vaart in Vries Huize Anna op, het stralen de middelpunt met haar statige oprijlaan met lindebomen, op. Al twintig jaar wordt hier hard ge werkt om het uit 1881 stammende landgoed in oude luister te her stellen. "Je moet een tic hebben om al die tijd en geld er in te ste ken", geeft Cees Andriessen toe. Hij beheert het grotendeels voor het publiek opengestelde gebied voor zijn partner; samen bewo nen ze het landhuis. Hun namen blijven eeuwig met het gebied verbonden, want ze worden be graven op het grafeiland in het aangelegde watergebied. Trots geeft hij een rondleiding, vertelt over in bos omgetoverde akkers. Geen plekje blijft onbesproken. De initiatiefnemers maken zelf het plan, de provincie Drenthe begeleidt. „Hier is gekozen voor de oude grandeur in een nieuw jasje. As provincie ontbeer je de benodigde middelen om dit te doen. We zijn daarom afhankelijk van particulier initiatief', zegt provincieambtenaar Meino Lum- kes. En belangstelling is er volop. Maar liefst twintig 'teloorgegane' Drentse landgoederen zijn sinds 1996 weer hersteld. En er zijn vijf compleet nieuwe landgoederen aangelegd. Bijna elke provincie kent soortgelijke landgoedregelin gen, die goeddeels in de kinder schoenen staan. Er is al wel veel belangstelling voor wonen in het groen: zo hebben zich in Brabant al dertig geïnteresseerden gemeld, terwijl de regeling nog moet wor den vastgesteld. De bouw van wo ningen (belangrijke financiële drager voor een landgoed) vormt een essentieel onderdeel; hoeveel huizen verrijzen verschilt per pro vincie. Met nieuwe landgoederen kunnen boerenbedrijven en ak kers een nieuwe bestemming krij gen. Boeren stoppen namelijk massaal. In Twente bijvoorbeeld wordt ongeveer de helft van boer derijen bewoond door niet-boe- ren, in 2030 mogelijk 85 procent. Met lede ogen zien provincies aan hoe particulieren boerenerven opkopen en omtoveren tot stulp- Met een schok komt de gondel tot stilstand, honderden meters boven de kloof die het dorpje La Grave met de gletsjers van La Meije verbindt. „Daar hangen we dan", zegt mijn zoon (sinds een week 8). „Dit is het eind van je leven, pap." In een crisissituatie kun je hem er best bij hebben. Ik pak mijn gsm en begin aan een smsje. Daar kun je tegenwoordig geschiedenis mee schrijven, enkele minuten voor een ramp. Want dat ik mijn familie-retourticket naar 3200 meter ga inruilen voor een enkele reis naar een nog veel hogere bestem ming, staat voor mij wel vast. Bij alle activiteiten waarmee ik het contact met de aar de verlies, raak ik gemakkelijk in paniek. Kampeerders die zich bij de balie van onze camping opgeven voor een dagje 'parapenten' met een soort parachute van een berg afspringenbeschouw ik als onnozele halzen die moedwillig flirten met de dood. In een vliegtuig stap ik alleen omdat ik me uitbundig heb verdiept in statistieken waaruit blijkt dat dit de veiligste manier van vervoer is. Maar hoe zit het met kabelbanen, en meer in het bijzonder met die van 'Les téléphériques des Glaciers de La Meije'? In gondel 51 zit aan de voor kant een gat, zie ik in het voorbijgaan. En de automa tisch sluitende deuren van onze cabine laten een gleuf van zeker vijf centimeter open, waardoor de wind naar binnen giert. Hoe vaak worden die duizenden meters, vervaarlijk doorbuigende kabel vervangen? Met een schok zet het rijtje van zes vrolijk gekleurde gondels zich weer in beweging. De kinderen verbergen hun angst achter zenuwachtig gelach en geschreeuw, waarin de stem van mijn eega - die de Franse tekst Wil je met je dorpje bekend worden, doe dan niks. Zoals Jaarsveld. Ze hebben eigenlijk geen enkele voorziening. Geen winkel, geen bank, geen café, maar het is wél iedere keer het Oudhollandse decor van een film of tv-serie. Na 'Het wassende water' (1986), 'Erik, of het klein insec tenboek' (première op 16 december) speelt het Utrechtse gehucht Jaarsveld de hoofdrol in een bierreclame. De Bra bantse brouwerij Bavaria koos de plaats voor de nieuwe re clamespot. Heb je geen café, bel de brouwers van Bavaria en ze zorgen ervoor. Ach, meneer," zegt Dinie van de Berg (77), een van de 328 inwoners, „we hebben hier al de hele Nederlandse filmin dustrie gehad. We weten er alles van. We weten ook pre cies hoe je bedrogen wordt." Ze bedoelt dat de filmmakers van alles mengen. „Iemand gaat een huis in Jaarsveld bin nen, komt in een woonkamer in Bergambacht terecht en stapt er in Schoonhoven weer uit, dat bedoel ik." In de tv-spot van Bavaria klopt ook lang niet alles, zegt ze. „Die stuk of tien zogenaamde inwoners die je voorbij ziet flitsen, daar woont er niet een van hier. Het geeft niet, hoor, ik vind het wel leuk. Wat een toeval trouwens dat u mij benadert. Ik ben geen Jaarsvelder want die zijn nogal gesloten. Ik ben een Drent, u hebt dus geluk." „Of we hier helemaal nergens een biertap hebben? Nee, er Jaarsveld een dorp zonder café? Bavaria helpt. Foto: G PD/Pu bl iciteitsfoto zijn ook geen sport- of denkclubs. Alleen een verenigings gebouw van de kerk. Of ze daar dan niet tappen? Nee joh, wat bent een goddeloos mens, hahahahaha." Twee weken geleden begon Bavaria met de uitzending van haar derde tv-spot van het jaar, bijna in zijn geheel opge- io nomen in Jaarsveld, gemeente Lopik. De clou; als je dorp n geen café heeft, kun je dat bij Bavaria melden. u De honderd dorpen die de meeste 'stemmen' krijgen, wor- jli den bezocht door een Bavariaploeg die een barretje, een tapje van tien liter, glazen, viltjes en een buitenreclame brengt. Dat gebeurt dan op een gewoon privé-adres. De actie duurt vier weken. Dominee De Wit is pas terug van vakantieen heeft de spot nog niet gezien. Ja klopt, die scè- ne is in het verenigingsgebouw opgenomen. Ik heb er de mensen wel over gehoord. Nee hoor, niemand vindt dat het te frivool is. Of ze betaald hebben voor de opnamen? Natuurlijk, we gaan Bavaria niet sponsoren. Hoeveel er voor betaald is, weet ik niet, daar hebben we een beheers commissie voor. Er wordt daar wel vaker geschonken, hoor. Nee niet uit een tap, maar flesjes. Men moet niet doen of wij zo streng zijn." Bavaria's marketingmanager Denie zegt dat ze wel lol heb ben om het succes van de spot. „Je richt je bijna altijd op en het grote, het stedelijke, het trendy-achtige, nu hebben we)* ons eens op 'onderaan' toegelegd. Er is ook een kort spotji op radio en tv dat mensen via onze website kunnen mel den of hun dorp geen café heeft. De reacties stromen bin nen." Aad Nekeman BEAU VAN ERVEN DORENS gaat het nieuwe RTL4-programma 'POP STARS-THE RIVALS' presenteren. De show, die vanaf 25 september op de buis komt, geldt als opvolger van het populaire Idols, dat in het ko mende tv-seizoen niet op televisie is te zien. In Popstars-The Rivals, dat in het buitenland al hoge ogen gooi de, zoeken de programmamakers naar een nieuwe 'boyband' en 'girl- group'. Het programma komt tel kens op zaterdagavonden (RTL4, 21.00-22.00 uur) optelevisie. De finale is op eerste kerstdag. De be doeling is dat de jongens- en mei dengroep beiden moeten proberen met kerst de nummer 1-positie in de hitlijsten te bemachtigen. Foto: "United Photo's de Boer Landgoed Bosch en Vaart in Vries. Foto: GPD jes met tuinen die elke aansluiting bij de omliggende omgeving mis sen. De landgoederenregeling moet het historische karakter van het landschap garanderen en na tuur ontwikkelen. "Er komen zo meer mooie gebie den bij die grotendeels toeganke lijk zijn", aldus een woordvoerster van Staatsbosbeheer, 's Lands grootste natuurbeheerder vindt woningen in het nieuwe natuur gebied acceptabel en ziet een landhuis dat in de omgeving past zelfs als versterking van het land schap. "Bovendien spreek je pas over een landgoed als het een landhuis heeft." Staatsbosbeheer werkt zelfs actief mee aan realisatie van landgoede ren. Zeker als initiatiefnemers percelen tegen haar grondgebied aan ontwikkelen. "Komen ze een klein stukje natuur te kort, dan springen we bij." Staatsbosbeheer ziet deze gebieden namelijk als buffers voor hun eigen natuur, vindt het belangrijk goede buren te blijven en juicht sowieso na tuurontwikkeling toe. Henk van Ingen Overheid helpt een handje De rijksoverheid biedt (nieuwe) landgoedeigenaren subsidies en fiscale voordelen. Eigenaren betalen geen successierechten bij overdracht aan (klein) kinderen en evenmin overdrachtsbelas ting bij verkoop. De waarde van het bezit wordt twintig procent lager ingeschat dan normaal, waardoor de onroerendezaakbe- lasting lager uitvalt. De vermogensrendementshefftng bedraagt nul procent. Per 1 oktober wordt zelfs de waardedaling van de grond door omzetting van landbouw naar natuur (gedeeltelijk) van een sticker in onze gondel vertaalt- verloren gaat. 'Plotselinge stops van een paar minuten zijn normaal', herhaalt ze nog maar eens. 'Ze zijn noodzakelijk om passagiers te laten instappen.'De oproep op dezelfde sticker om niet te schommelen, komt me ridicuul voor. Elke keer als de wieltjes boven onze gondel over de mast van een tussenstation glijden, dreigt de gondel een looping te maken. Ik blijf in shock voor me uitkij ken en moet bij het overstapstation op 2400 meter met dwang van de gedachte worden afgebracht om het voetpad naar beneden te nemen. Maar zodra ik op 3200 meter weer ben overgeleverd aan de zwaartekracht, ben ik meteen weer het ventje. Ik bestudeer met belangstelling de menukaart van res taurant Des Ruillans, geniet van het adembenemende uitzicht op de omringende alpencols en ga ons reisge zelschap van vier volwassenen (twee vrienden van ons zijn ook mee) en twee kinderen enthousiast voor naar het begin van de gletsjer, waar het voetpad zich tussen twee oranje netten vernauwt en dan ophoudt bij een geel bord waarop in het Frans en het Engels wat mede delingen staan. Een aanvankelijk breed spoor van voetstappen loopt over de steile sneeuwhelling, maar pas na tien minu ten stevig doorstappen krijg ik in de gaten dat alleen mijn vriend en mijn 12-jarige dochter mij hebben ge volgd in wat ik als een betrekkelijk eenvoudig wande lingetje naar de top beschouw. Maar het half uurtje dat ik hiervoor heb uitgetrokken, wordt al gauw een uur omdat afstanden in deze ijszee lastig zijn in te schatten. En dat we om de honderd meter moeten stoppen om op adem te komen in de ijle lucht, schiet ook al niet op. Na een paar kilometer klimmen, strui kelen en springen over spleten in het ijs - en de top nog lang niet in zicht-gaan we terug. En dan blijkt af dalen zo mogelijk nog lastiger dan klimmen. Om niet voortdurend weg te glijden, hangt mijn dochter aan de rugzak van mijn vriend, terwijl ik het inakkelijkste spoor omlaag zoek. Op de terugweg stuiten we op een berggids, die met touwen is verbonden aan een rij tje toeristen met helmen op het hoofd en klimijzers onder de voeten. Hij ratelt in geagiteerd Frans, wijst eerst naar de scheuren in de gletsjers, dan naar ons en vervolgens op zijn voorhoofd. Ik haal m'n schouders op. „Je snapt niet dat ie mand metzo'n beroep zo schijterig kan doen", zeg ik tegen m'n dochter. Aan het begin van de gletsjer passeren we weer het gele bordje, maar pas bij het res taurant hoor ik van mijn vrouw dat daar "Walking on the glacier without alpinism equipment is stricktly prohibited' op stond. Maar dat vond ik persoonlijk nog geen reden om mij de rest van de dag af te schilderen als een onnozele hals die flirt met de dood. Reageren? column@dickvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2