Camer wil ngrijpen n Sudan 'Te koop gevraagd: een defensiebunker' Ruim 200 doden bij brand in Paraguay lË ttÜfeiÉÜiÉ Olympisch abonnement Vaticaan: Feminisme gevaarlijk voor gezin www.leidschdagblad.nl ixibedrijf Eltax failliet tcbonden vrezen debacle Zomercarnaval swingt Leidsch ~'A; Dagblad maandag 2 AUGUSTUS 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Vier kerken vallen ten prooi aan geweld in Irak Vage weldoeners kosten vaak meer dan ze opleveren De olympische droom van 'scheids' Piet van Egmond Zonnig en warmer p STEL JE EIGEN VOETBALTEAM 3§ SAMEN EN COACH HET m NAAR DE TOP! SS Speel mee met Coach van het Jaar! Kijk op cfrj www.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar lp) en schrijf je nu in! XV Kijk op Üvan Schoonhoven - Eltax, Leidens oudste drijf, is failliet. Het is het taxibedrijf in Leiden bin- tvee jaar dat bankroet ij Eltax - behalve de oud je lange tijd de grootste itrale in Leiden - werken ventig mensen, oeilijke marktomstandig- zijn de oorzaak van het ement, laat de directie (tax in een eerste reactie Omdat pas vandaag een latiebijeenkomst voor het ïeel wordt gehouden, wil •ectie nog niet in detail i over de precieze oorzaak et faillissement. Wel be staat nog een geringe kans dat de naam 'Eltax' niet uit het Leidse straatbeeld zal verdwij nen, zegt de directeur. „We kij ken zorgvuldig naar de moge lijkheden om een deel van het personeel in een doorgestarte vorm van de onderneming te plaatsen. Onze inzet is het be houd van arbeidsplaatsen." Het fiasco met de OV-taxi, de li beralisering van de taximarkt, het verliezen van een zieken fondscontract en het stopzetten van de Treintaxi in Leiden lij ken de belangrijkste redenen voor het bankroet. Pagina Ri: Eltax is derde faillissement op rij ag/gpd - Nederland moet ndere landen - militair in- in de Sudanese regio als de situatie daar niet rbetert. Dat vindt een Ka- erderheid van PvdA, WD i naar aanleiding van de :halige gewelddadighe- het Afrikaanse land. De re vakbonden vrezen ech- i overhaaste en ondoor- operatie en waarschu- )or een debacle. i voor militair ingrijpen olgens de Tweede Kamer amitische milities die in r moordend en verkrach- ïuishouden. Deze milities, lader de gewelddadige reed, hebben het gemunt 3 zwarte burgers in het lijk gelegen Darfur. Naar ing zijn de afgelopen we- 9.000 doden gevallen. Eén ;n mensen zijn op de L PvdA, WD en D66 spre- an een genocide. PvdA- rlid Thea Fierens wil de ie hooguit nog een maand jken. Daarna moeten ies volgen en eventueel inzending. „Nederland het voortouw nemen." lepartij D66 sluit zich aan. Het zou volgens Ka- i Bert Bakker moeten gaan om een 'vrede afdwingen de missie' onder VN-vlag (peace enforcing). Tot nu toe namen Nederlandse militairen alleen aan 'vrede bewarende missies' deel (peace keeping). Nederland kan in maximaal vier internationale missies tege lijk participeren. De WD pleitte al eerder voor militair ingrijpen. De vakbonden van militair per soneel vrezen voor een debacle dat veel Nederlandse militairen het leven kan kosten. „Sudan en de Arabische Liga hebben al duidelijk laten merken dat ze geen enkele buitenlandse in menging dulden", zegt voorzit ter Jan jKleian van CNV-bond Acom. Als we dan toch tegen de wens van de bevolking ingrij pen, doen we wat we Irak ver weten hebben. En iedereen weet wat voor drama dat is ge worden." Sudan heeft zaterdag gezegd dat het zal meewerken aan de resolutie van de VN-Veilig heidsraad waarin het land wordt opgedragen binnen der tig dagen een einde te maken aan de wreedheden in de wes telijke regio Darfur. De door de VS opgestelde reso lutie, die vrijdag werd aangeno men, dreigt met internationale actie als Sudan geen stappen onderneemt. COMMENTAAR SUDAN - tot vijftigduizend doden, schatting een miljoen elingen, in het Afrikaanse udan voltrekt zich een hu- aire ramp van zeldzame ag. Tien jaar geleden keek reldgemeenschap de ande- ït op toen in Rwanda - ook lithoek van het Afrikaanse lent - een burgeroorlog estend huishield. Nu wil- et name de Amerikanen zo nogelijk actie ondernemen de moordende milities, ods via een internationale enmacht De ie Kamer voelt wel voor. Maar twaardiging en bedoelingen iet voldoende, onflict in Sudan I al tientallen jaren. Het is rijd tussen moslims (som- met banden met al-Qae- i christenen, tussen Ara- en Afrikanen, maar ook vecht om de schaarse eco- che hulpbronnen. Waar- t geweld juist nu weer is aid, is niet helemaal dui- Wel staat vast dat de re in Khartum de strijd aan- gt in plaats van tempert k de gevolgen zijn glashel- buurland Tsjaad wordt loeld door vluchtelingen, 3 mensen zijn afgeslacht, hulporganisaties kunnen bijna niet werken temidden van al het geweld. Oud-minister Jan Pronk zei vo rige maand dat een vredesmacht geen zin heeft in een woestijn ter grootte van Frankrijk, waar de strijders onherkenbaar zijn als nomaden met kromzwaar den op kamelen. Pronk meed bewust het woord 'volkeren moord', omdat die beladen term de Verenigde Naties moreel ver plichten tot militair ingrijpen. De morele verontwaardiging van de Tweede Kamer - die van genocide spreekt - is begrijpelijk, maar vanaf het Binnen hof roepen om militair ingrijpen leidt tot niets. Met missies in Irak, Bosnië en Afghanistan blaast ons land al volop zijn partij mee. Nederland heeft - anders dan Frankrijk en Amerika - geen ervaring en geen belangen in deze regio. De enige uitweg uit de strijd is een wapenembargo tegen Sudan, door de VN afge dwongen vredesonderhandelin gen, en vervolgens een onder Afrikaanse leiding maar met Westerse steun opererende VN- vredesmacht. Peter de Vries Rotterdam - Het traditionele Zomercarnaval blijft tot de topattracties van Rotterdam behoren. De twintigste editie van het exotische feest bracht zaterdag wederom een uitzinnige massa toeschouwers op de been. Naar schatting waren er 800.000 a 900.000 mensen. Het carnaval veranderde de binnenstad een middag en avond lang in een feestterrein vol dansende, zingende en swingende mensen. In de kilometers lan ge parade, begeleid door oorverdovende Latijns-Amerikaanse muziek, liepen meer dan drieduizend mannen en vrouwen mee in de meest kleurrijke kostuums. Foto: ANP/Robin Utrecht door Annelieke Slappendel katwijk - Een goede schuilplaats bij ter reurdreiging. Of een leuke plek om sol daatje te spelen. Dat zijn gedachten die opkomen bij de advertentie waarin een defensiebunker te koop wordt gevraagd, vrijdag in deze krant. Een belletje naar het telefoonnummer bij de oproep geeft duidelijkheid. „Ik wil me ingraven voor slechtere tijden", rea geert Katwijker Cees van Tol op de vraag naar de reden van zijn advertentie. Maar dat blijkt een grap. Van Tol wil de bun ker gebruiken om stamzaad in op te slaan voor het plantenveredelingsbedrijf in Barendrecht waar hij werkt. „Dit oor spronkelijke zaad waarvan kruisingen zijn gemaakt moet bewaard blijven, voor als er bijvoorbeeld een ziekte optreedt. Dan kun je op het stamzaad teruggrij pen." Het zaad blijft goed bij ongeveer 2 gra den Celsius. „Nu zijn we jaarlijks veel geld kwijt aan koeling. Bunkers hebben zulke dikke muren, die hebben vanzelf de juiste temperatuur zonder dat het wat kost. En er zal vast wel iemand blij zijn met wat centen voor dat beton." Mocht er binnen tien dagen niemand reageren, dan gaat de Katwijker direct eigenaars van bunkers benaderen. Van Tol maakt een kansje bij de Dienst Domeinen, die gaat over verkoop van staatseigendommen. Al komen bunkers niet vaak op de markt, zegt een woord voerder. „Eén van de gelukkigen was een wijn handelaar, die zijn aanwinst gebruikt als wijnkelder. Misschien maakt Van Tol meer kans bij particulieren die een bun ker op hun land hebben staan", oppert Domeinen, of bij Staatsbosbeheer. Daar laat een medewerker echter weten niet over verkoop te denken, omdat bunkers worden gebruikt als slaapplaats voor vleermuizen. Huren zou ook een mogelijkheid kun nen zijn, denkt de woordvoerder van Domeinen. Een prijsindicatie? Hij kent een voorbeeld waar 25 euro per jaar voor elke vierkante meter wordt gere kend. „Maar je hebt ook bunkers waar je niks mee kan, omdat ze slecht bereik baar zijn. En in een natuurgebied moet je niet hebben dat er mensen af en aan rijden." Dat laatste hoeft geen belemmering te zijn voor Van Tol en zijn collega's. De Katwijker denkt dat het bedrijf het stam zaad hooguit eens per jaar bezoekt. „En de locatie maakt ons niet uit, want de te lers zitten in Frankrijk en zelfs in Kenya. Dus wat is dan honderd kilometer?" Tijger dwaalt door New York new york - Een witte tijger die uit een circus was ontsnapt, heeft een wandeling van twee kilometer door New York ge maakt. Het dier veroorzaakte een verkeersongeluk waarbij vijf auto's betrokken waren. En kele personen raakten lichtge wond. De Bengaalse tijger Apollo zelf deed geen vlieg kwaad tijdens zijn wandeling van twintig minuten door de stadsjungle. Zijn trainer lokte hem uiteindelijk met vlees te rug in de kooi. Historische zege honkbalteam haarlem - Het Nederlands honkbalteam heeft gisteren in een uitverkocht Pim Muliersta- dion voor een unieke prestatie gezorgd. Voor het eerst in de geschiedenis van de Haarlemse Honkbalweek won Oranje het toernooi. De ploeg, die in voor bereiding is op de Olympische Spelen, versloeg in de finale van de 22ste editie het grote Cuba met 3-1. Nederland won boven dien vijf persoonlijke prijzen, ook een record. Pagina Sport Terreuralarm VS naar Code Oranje new york - De Amerikaanse autoriteiten hebben de alarmfa se voor terreurdreigingen in New York, Washington en New Jersey gisteren verhoogd van Code Geel naar Code Oranje, de op een na hoogste alarmfa se. Dat zegt de Amerikaanse minister van binnenlandse vei ligheid. Het terreurnetwerk al- Qaeda is bezig met het plannen van zelfmoordaanslagen op be drijven, grote openbare instel lingen of internationale organi saties in New York. Pagina Buitenland Blinde Spanjaard bij 154 km geflitst Barcelona - De 55-jarige Span jaard Domingo Merino kan met recht zeggen dat hij als eerste blinde aan het stuur van een auto met een snelheid van 154 kilometer per uur is geflitst. Een rechtbank in Barcelona heeft officieel vastgesteld dat hij wet telijk gezien blind is, ook al kan hij met een oog nog een heel klein beetje zien. De snelheids overtreding dateerde uit 1998. vaticaanstad/anp-reuters - De strijd van het moderne feminis me voor macht en gelijkheid van de seksen ondermijnt het traditionele gezin en schept een klimaat waarin'huwelijken tus sen mensen van hetzelfde ge slacht worden gezien als accep tabel. Dit staat in een nieuw docu ment van het Vaticaan, dat za terdag openbaar is gemaakt. Daarin stelt de rooms-katholie- ke kerk dat feminisme 'in strijd is met de waarachtige vooruit gang van vrouwen' en dat vrou wen mannen niet moeten zien als 'vijanden die te overwinnen zijn'. In het 37 pagina's tellende ge schrift Over de samenwerking van mannen en vrouwen in de Kerk en in de Wereld stelt het Vaticaan dat vrouwen geres pecteerd moeten worden en dat zij op de werkvloer dezelfde rechten moeten hebben als mannen, maar dat de verschil len tussen de seksen moeten worden erkend en geprezen. Ri valiteit tussen de seksen is ta boe. Het document hamert op de biologische bijzonderheid van vrouwen. „Man en vrouw zijn sinds het begin van de schep ping verschillend en blijven dat in alle eeuwigheid." De vrouw 'bezit een diepgewortelde intuï tie dat het beste van haar leven daarin bestaat zich voor het welzijn van de ander in te zet ten, voor zijn groei, voor zijn bescherming. Deze intuïtie is verbonden met haar fysieke vermogen leven te schenken'. De Nederlandse kardinaal Si- monis vindt dat het document ons een spiegel voorhoudt. Si- monis zegt steeds vaker te ho ren dat vrouwen sociaal onder druk worden gezet om naast de zorg voor het gezin ook nog een betaalde baan te nemen. „Het recht van de vrouw op werk wordt dan een plicht met dik wijls negatieve gevolgen voor het gezinsleven en niet het minst voor de vrouw zelf', al dus de kardinaal. (advertentie) 4 weken lang iedere ochtend het laatste nieuws over de Olympische Spelen Mijn wereld, mijn krant. sAo paulo/gpd - Een felle uit slaande brand in een super markt gevestigd in een winkel centrum in de buitenwijken van de Paraguayaanse hoofdstad Asuncion heeft gisteren aan minstens 215 mensen het leven gekost. Maar de politie houdt ernstig rekening dat het aantal slachtoffers sterk oploopt, mo gelijk tot driehonderd. Honder den mensen zijn met brand wonden en ademhalingspro blemen opgenomen in zieken huizen en klinieken. Het winkelcentrum was op het moment dat de brand om zich heen greep afgeladen met win kelend publiek. Vele bezoekers werden volgens politiechef Aristides Cabral verpletterd, toen de pijlers in de onder- grondse garage van supermarkt Ycua Bolonos het begaven. Hulpverleners dragen een slachtoffer weg dat zojuist uit een door Daardoor stortte het gebouw brand verwoeste supermarkt in Asuncion is gehaald. Foto: EPA gedeeltelijk in. Cabral heeft naar zijn zeggen honderden do den waargenomen in de korte tijd dat hij met brandwerende kleding poolshoogte nam tus sen de smeulende resten. Maar hij moest snel de winkel uit vanwege de enorme hitte. Hij stelt dat veel slachtoffers zijn gestikt als gevolg van de hevige rookontwikkeling. De super marktdirectie zou opdracht hebben gegeven de viuchtuit- gangen te sluiten om te voorko men dat aanwezigen aan het plunderen slaan. De geborgen stoffelijke resten worden in een discotheek aan de overkant van de straat verzameld. Volgens overlevenden is de brand ontstaan na de ontplof fing van een gasfles in de keu ken van de supermarkt. Maar kortsluiting wordt ook niet uit gesloten. Aan het reddingswerk nemen twintig brandweer- en politiekorpsen deel.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1