9 SPORT 5 Oranje Ajax? earer best And geven 4 HOC 985 MAANDAG 2 AUGUSTUS 2004 Vanmiddag maakt de nieuwe bondscoach Marco van Basten zijn technische staf be kend. Hij verzamelt heel wat oude vrienden om zich heen. Stanley Menzo en Rob Witsch- ge zijn gepolst voor een functie in de techni sche staf, waar John van 't Schip al deel van uitmaakt. Zijn dat niet wat veel Ajacieden en is dat wel verstandig? Jelle Raap, aanhanger van Feyenoord en het Nederlands elftal: „Laat ik voorop stellen dat Marco van Bas ten boven alle partijen staat. Ik vind het be langrijk dat hij de functie van bondscoach gaat vervullen, met Johan Cruijff als super visor op de achtergrond. Iedere rechtgeaar de supporter van Oranje moet daar blij mee zijn. Maar de meerwaarde van Stanley Menzo en Rob Witschge zie ik niet zo. Ik kan me voorstellen dat Van Basten met mensen samen wil werken waarin hij ver trouwen heeft, maar politiek gezien was het misschien verstandiger geweest om iets met Eindhoven te doen. Ajax en PSV spelen L- al jaren een leidende rol in het Nederlands team. Feyenoord, hoe spijtig ook, wat min der. Ik zie niet in wat de meerwaarde is van Menzo ten opzichte van een ervaren kee perstrainer als Joop Hiele. Natuurlijk moet je naar kwaliteit kijken, maar voor die twee zijn toch ook geschikte andere mensen te vinden. Hoe kinderachtig ook, maar ik zie de volgende discussie al weer opkomen: worden alle wedstrijden van het Neder lands elftal in de Arena gespeeld?" Oud-profvoetballer en huidig trainer van Stompwijk '92 Ron de Roode: ,,Ik denk dat Marco van Basten en John van 't Schip met een jonge groep starten en dan kom je uit bij veel spelers van Ajax. Ik ga er van uit dat de heren kijken naar voetbal kwaliteiten en dan maakt het toch niet uit of je nou uit Eindhoven, Rotterdam, Am sterdam of Leiden komt. De beste voetbal lers horen in het Nederlands elftal. Ik ver wacht dat Robin van Persie erbij komt, maar er zullen vooral veel spelers uit het Ajax-kamp worden geselecteerd. Dat moet geen probleem zijn." Gert Aandewiel, trainer van Quick Boys: „Het ligt voor de hand om te denken dat het alleen maar Ajacieden zijn. En ik moet eerst nog zien of Stanley Menzo en Rob Witschge inderdaad bij het Nederlands elf tal komen. Maar Menzo heeft ook een ver leden bij PSV en Witschge heeft bij Feyen oord gespeeld. En Van Basten en Van 't Schip hebben in Italië gevoetbald. Daar hebben ze uitgebouwd wat ze in eerste in stantie bij Ajax geleerd hebben. Als voetbal ler hebben ze veel ervaring in het spelen van kwalificatiewedstrijden en de grote toernooien, als trainer brengen ze nog niet veel mee. Het is fantastisch dat Johan Cruijff op de achtergrond als klankbord functioneert, maar ik had hem nog liever op de voorgrond gezien. Ik denk dat Van Basten genoeg karakter heeft om zijn oor niet alleen maar naar Cruijff te laten han gen." Wim Rijsbergen uit Leiderdorp, voorma lig voetballer van Feyenoord en voormalig trainer van America in Mexico, samen met Leo Beenhakker: „De technische staf is, zoals het er nu uit ziet, vooral een vriendenploeg. Als je geen Ajaxied bent, dan ga je er natuurlijk je vraagtekens bij zetten. Die discussie tussen het Ajaxkamp en het Feyenoordkamp zal altijd blijven. Iedereen die iets met Cruijff te maken heeft, vindt het natuurlijk schitte rend. Johan Derksen voorop. Maar als je zegt: wat houdt het trainersvak in, dan is dat voor een groot deel het opdoen van er varing. En die hebben ze allevier nauwe lijks. Als je net van school komt, dan word je toch ook niet meteen directeur van een handelsbank? Aan de andere kant, met die jonge trainers voor de groep gaat er mis schien een frisse wind waaien. Het kan alle kanten op. Als er vier Feyenoorders hadden gezeten, dan had heel Ajaxminnend Neder land op zijn achterste benen gestaan. Van Basten heeft in zijn carrière behoorlijk wat meegemaakt, die zal hier hoe dan ook niet wakker van liggen. Eén ding vind ik nog wel raar: Die Kesler zegt dat ze een jongere bondscoach wilden omdat hij dichter bij de spelers staat. En wie stellen ze dan aan voor het elftal onder de achttien? Foppe de Haan, een man van zestig. Daar klopt dan toch iets niet, aan dat verhaal." erugkeer in Newcastle le- hem een spervuur aan n op van de Engelse En vrijwel allemaal gin- b over zijn - moeizame - met Alan Shearer. Ruud stapte vijfjaar geleden prs op als manager van r*astle, nadat hij van |jivaal Sunderland had p ten. Notabene na een waarin hij de absolute [te van de 'Magpies' had sseerd. lachtsstrijd die Gullit des- met Shearer uitvocht is in oorden van Engeland teeds groot nieuws. Maar g niet meer voor de Fey- rd-trainer, die laconiek erde op de vraag of hij ;en er een hand zou geven, ïurlijk", antwoordde v Over zijn aanvaring met kei ltheld: „Shearer speelde hrr gewoon slecht, dat vond v Ben, en dan moet je hem laU ach wisselen. Dat was al- n do ard feelings' dus, wat e jetreft. Gullit was ook ia beroerd om te zeggen n ïearer de kwaliteiten be- r 11 na zijn loopbaan ma ma te worden en had bo- ien nog een goed advies v de spits: „Blijf altijd je- ïrs 3f Shearer het gaat red- far Als je sterspelers niet ot verken, is het voor elke itw moeilijk." K« nks de slechte resultaten i ullit dat hij 'een mooie na lad gehad in Newcastle. Vo eb nergens spijt van. Als sr kun je niet alleen maar go en. Iedere grote coach del in zijn carrière ook slech- 1 nodes. Ik heb hier veel vofrd, want van negatieve Ra in leer je in je leven het reilt. Dat geldt ook voor je Derf-leven." SPORT N 3 E E LD Mike Tyson. Uitgeteld. Danny Williams wint. Louisville, Verenigde Staten, 31 juli. Foto: Reuters/Peter Jones UIT GESPROKEN Worstelaarster Patricia Kals- beek, tevens oud topjudoka, in Pa norama: Internationaal zie je wel vaak behaarde manwijven. Soms zie je het verschil niet tussen de worstelaarster en haar coach. Een vrouwenpaspoort zou niet overbodig zijn." FC Den Bosch-doelman Kris Mampaey zou in een volgend leven wel een hond willen zijn, in Sportweek: „Dat lijkt me echt een luxe le ventje. Beetje spelen, beetje eten, beetje met de vrouwtjeshonden spelen." Oud-voetbalcoach/analysticus Brian Clough in FourFourTwo: „Wat Beckham nu nodig heeft is een onbewoond eiland. Hij mag geen spiegel meenemen, moet zandkastelen gaan bouwen met zijn kinderen, oude kleren aan trekken en even niet aan zijn kapsel of voetbal denken. Pieter van den Hoogenband in Sport International: „De ene dag zit ik in De Tongel- reep en moet ik bijna vechten met De Vroege Vogels (de be- jaardenzwemclub van Eindho ven) om een baantje en de an dere dag op trainingskamp bre ken ze de boel af om aan een handtekening te komen. Skeeleraar Arjan Smit verken de het EK-parcours in het cen trum van Groningen, in de Volkskrant: „Om zeven uur 's ochtends kon den we de weg op. Dan kwamen de laatste stappers net strompe lend uit de kroeg. Uitslovers, krijg je dan te horen. Hockey-international Mijntje Donners in Sportweek: Van voetballers bestaat hier het beeld dat ze de grootste top sporters zijn die er rondlopen, maar ik denk dat zij van alle sporters op topniveau de minste uren maken. Opnieuw Mijntje Donners: „Zij schieten van de vijf vrije trappen er nog altijd vier in de muur. Denk ik ook: leg hem even breed, dan schiet je hem langs de muur. Niemand ver zint daar iets op. Vind ik een beetje dom." PSVer André Ooijer baalt nog steeds omdat hij niet in de EK- selectie was opgenomen, in Voetbal International: „Het deed pijn, het doet pijn en het zal altijd pijn blijven doen. Het blijft een litteken, want mijn carrière is nu niet com- Arie Haan, bondscoach van China, in Sport International: Chinezen zijn heel snel onder de indruk. Als een belangrijke bondsbestuurder ze een uur toe spreekt, zijn ze na afloop be duusd. De druk van bovenaf is nog heel groot. De spelers voelen zich verantwoordelijk voor het geluk van 1,3 miljard mensen. Oud-doelman Tim Flowers over de tragiek van het kee- persbestaan, in FourFourTwo: „je hebt ladingen bekers gewon nen, interlands gespeeld en stond jarenlang aan de top. Dan komt er iemarid op je af, die je vrolijk vraagt"Weet je nog van die blunder?" Voormalig keeper John Lukic in FourFourTwo: „Ik loop na een wedstrijd het spelershome binnen en zeg te gen een paar vrienden: 'Ik ben gesloopt'. Ze kijken me aan of ik gek ben: 'John, je hebt helemaal niks gedaanZe weten niet dat een keeper zich verplaatst in al zijn medespelers en het gevoel heeft elke positie in het veld te bekleden. Daardoor raak je uit geput." Inge de Bruijn in Studio: „Men denkt in Nederland ook dat ik een zwemdiva wil zijn, ik ben een soort lustobject gewor den. Maar de successen zijn al leen voor mijzelf en de mensen die om mij geven. Oud-Roda JC-speler Fatih Sonkaya groeide op in Neder land en speelt nu voorBeskik- tas in Istanbul. In Vo£bal In ternational: „Je kunt gerust zeggen dat ik als Turk in Turkije een buitenlands avontuur aanga." Verdediger Joost Volmer, die van de Engelse eerstedivisio- nist West Bromwich Albion verkast naar de Nederlandse eredivisionist FC Den Bosch: „Natuurlijk moet ik financieel inleveren. Zelfs een modale voetballer als ik kan in de First Division erg veel verdienen. Daar kunnen veel Nederlandse clubs niet tegenop. Maar op een gegeven moment telt dat niet meer en wil je abso luut voetballen. Ook al moet je hier dan twee keer per dag trainen. beliam: Piet van Egmond sui ceftijd: 49 jaar t vinplaats: Leimuiden endt: tafeltennis ïpline: scheidsrechter a tmoment: 14 tot met 23 au- ïkeüs ege ïakide Olympische Spelen al- lliaien droom voor u ge it? lis het ultimum. Het hoog- tat je kan bereiken, ook als lidsrechter. Dus waarom lEr zijn maar 24 scheids iers cfie naar Athene gaan, le spoeling is dun. Dit is de op mijn 25-jarig jubile- scheidsrechter. lijn 18de kreeg ik te horen maar beter kon gaan ;en of dammen. Ik had len knieklachten. Zowel «tafeltennis als met voetbal fspPt ik stoppen. Scylla, dat Zaïhoog speelde, had een ïdsrechter nodig. Via mijn erhJi vereniging, Play Fair, ii ik bondsscheidsrechter. Ik ^jjer steeds verder in doorge- ker: I 67iidsrechteren bij tafeltennis st moeilijk. We hebben een im «werk van 130 pagina's en Löieeste reglementen moet je !n fractie van een seconde :sch|assen. Bij de service moet beoordelingen toepassen, bijna onmogelijk. Het het behoorlijk intensief :gt grote concentratie. Je le avond voor een wed- 33jlniet doorzakken." leer wist u dat die droom 'Ml was? ^Sje begint en je bent een Je goed, duurt het een jaar >7 er voor ie van 'aa8ste is', f de hoogste klasse bent ge- 15'koveerd. Dan doe je een iSf jaar ervaring op voor je het caiipiationaal mag doen. Dan 5-je er al zo'n 1600 wedstrij- 0 Ji opzitten. Sinds kort is eer (oteem van 'badges' inge- 'White' is het laagste, sari volgt 'blue' en dan 'green'. De groene zijn professional. Ik ben 'blue badge' en met mij in de wereld zijn er nog zo'n 20 scheidsrechters. In oktober 2002 heb ik een internationaal examen afgelegd. De kwaliteits eisen daarvan zijn heel hoog. Daarna moet je nog vier keer aan bepaalde eisen voldoen. Belangrijk is dat je je in het En gels verstaanbaar kan maken. Dat is het nadeel van Chinezen. Ze hebben honderden scheids rechters, maar de meesten spreken geen Engels. In augustus vorig jaar werd ik voorgedragen door de scheids- rechterscommissie van de Ne derlandse tafeltennisbond (NTTB red.) om naar de Spelen te gaan. Er waren 18 Europese kandidaten voor zes plekken. Ik werd uitverkozen." Is er van een bestaan als scheidsrechter te leven? „Ik wil graag professioneel scheidsrechter worden, maar voorlopig moet ik alles zelf be talen. Ik ben in Japan geweest en een paar keer in Amerika, maar kreeg niets vergoed. De NTTB is armlastig. Ik ben in de gelukkige omstandigheid dat ik het kan betalen. Ik kan thuis op de bank gaan zitten of een hob by uitoefenen, die geld kost. Voor de Olympische Spelen worden de transportkosten be taald door de internationale ta- feltennisfederatie en de ver blijfskosten door het IOC. Daar naast krijg ik 50 euro per dag om te eten en te drinken. Dat moet wel lukken in Grieken land." Is deelnemen belangrijker dan winnen? „Natuurlijk niet. Dat geldt voor geen sporter. NOC*NSF zendt niemand uit, die geen kans maakt op een medaille. Ook voor mij geldt, dat ik de finale wil halen. Ik ga daar niet ach teroverhangen en vakantie vie ren, zodat je me de laatste da gen niet meer ziet. Als scheids rechter ben je altijd afhankelijk van keuzes van anderen, maar ik wil de hoogste eer en dat is de mannenfinale. Dat is de wedstrijd." Heeft u al eens aan Peking 2008 gedacht? „Wel aan gedacht, maar dat kan ik wel vergeten. De Olympische Spelen is once in a lifetime. Eu ropa heeft 1800 scheidsrechters en er gaan er maar zes naartoe. Heel misschien mag ik naai- Pe king als ik een green badge heb, maar het ligt politiek heel ge voelig als een scheidsrechter twee keer naar de Spelen gaat. Wanneer is Athene voor u ge slaagd? Als ik er op de finaledag nog ben. Er zijn drie of vier wed strijden op de laatste dag en er zitten er twee aan een tafel." Verwacht u dat de organisatie op rolletjes verloopt? „Dat is moeilijk in te schatten. De tafeltennishal was als eerste klaar, een jaar geleden al. Maar als de organisatie van het voor- toernooi als voorbeeld mag gel den, dan vrees ik het ergste. Ik was er zelf niet bij, maar dat was met de Griekse slag zal ik maar zeggen. Met de veiligheid heb ik geen moeite. Ik werk op Schiphol bij debiteurenbeheer en daar heb ik dagelijks met dreiging te maken. Ik maak me er niet druk om, want anders kan ik nergens meer naartoe. Als het mijn beurt is, dan ga ik toch." Gaat er familie mee naar Athe ne? „Nee. Wat moeten die daar. Als het veertig graden is, ga je toch niet in een hal zitten. Het is ook veel te duur om familie mee te nemen." Gaat u nog iemand om een handtekening vragen? „Nee, niemand. Ik hou van alle sporten, behalve die met water en dieren, en ik vind het leuk om met sporters te praten. Voor de rest zou ik ze straal voorbij lopen. Bovendien lopen ze waarschijnlijk met een grote boog om mij heen, want ik ben als official gekleed en daar wil len ze liever zo weinig mogelijk mee te maken hebben." Wat neemt u mee ter ontspan ning? „Puzzel- en leesboeken. Door lopers gaan mee de hal in. Dan ben ik even helemaal weg en ben ik zo fris als een hoentje voor de volgende wedstrijd. Ik lees ook veel, ben fan van Baan- tjer, Allister McLean, Leon Uris en John Grisham. Dikke pillen." Levert deelname geld op? „Helemaal niets, maar de erva ring nemen ze me niet af. Als ik een finale op de Spelen heb ge daan, moet ik alleen nog een Pro Tour finale aan de tafel zit ten en dan heb ik alle grote eve nementen gehad." Gertjan van Geen Een aantal sporters en officials uit de Leidse regio ziet in Athene een droom in vervulling gaan. Zij mogen tijdens de Olympische Spelen van 13 tot en met 29 augustus optreden op het hoogste sportpodium ter wereld. In een serie voorafgaande aan de Spelen praten de deelnemers onder meer over hun verwachtingen over Athene en de organisatie in Griekenland. Vandaag tafeltennisscheidsrechter Piet van Egmond. DE OLYMPISCHE DROOM VAN PIET VAN EGMOND

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17