REGIO Minder klanten voor veer Oud Ade en Kaag f 'Het B-team drinkt te veel bier en valt meteen om' 'Ach, de busrit kostje hooguit een halfuurtje extra' Warmondse Poldercross op vrijdag de dertiende Dode bruinvis uit zee gehaald katwijk - Een boot van de Ko ninklijke Nederlandse Red dingsmaatschappij (KNRM) heeft gistermiddag bij Katwijk een dode bruinvis uit zee ge haald. De dolfijn dreef vijflion- derd meter uit de kust ter hoog te van de zuidpost van de Kat- wijkse Reddingsbrigade. De bruinvis - een vrouwtje- was ruim een meter lang en naar schatting een jaar oud. De KNRM haalde het dier uit zee om te voorkomen dat het kar kas tussen de zwemmers te recht zou komen. De bruinvis is voor onderzoek overgebracht naar het Leids natuurhistorisch museum Naturalis. Tentoonstelling over oorlog trekt noordwuk - De belangstelling voor het Atlantikwallmuseum in Noordwijk overtreft alle ver wachtingen. Het afgelopen weekeinde werd al de duizend ste bezoeker verwelkomd in de bunker aan de Bosweg. Daarom hebben de organisatoren beslo ten om het museum een halve maand langer open te houden, tot half september. De tentoon stelling 'Noordwijk tijdens de Tweede Wereldoorlog' is op za terdag en zondag van 10.00 tot 17.00 te bezichtigen. Burgemeesters in publieksjury corso rijnsburg - De burgemeesters Wïenen (Katwijk) en Van der Lee (Rijnsburg) en wethouder Smits van Valkenburg vormen dit jaar de publieksjury voor het Rijnsburgs bloemencorso. Vrij dag 13 augustus beoordelen zij alle auto's en praalwagens die een dag later deelnemen aan het corso. Het corso wordt die middag geopend door burge meester Groen van Noordwijk. maandag 2 AUGUSTUS 2004 Jongen (6) gered uit zandkuil katwijk - Badgasten hebben zaterdagmiddag aan het Kat- wijkse strand ter hoogte van de Oude Kerk een zesjarige jongen uit een ingestorte zandkuil gered. De jongen, afkomstig uit Barneveld, was rond half drie in de kuil aan het spelen toen de wanden het begaven. Het kind werd bedolven onder een halve meter zand. Zijn vader slaag de er niet in hem uit te gra ven, omdat de kuil steeds verder afbrokkelde. Het hulpgeroep van de vader bracht direct twintig badgas ten op de been, die na onge veer twee minuten het kind bevrijdden. „Ik hoorde ie mand schreeuwen om hulp, maar ik dacht aanvankelijk dat het een grap was", zegt Katwijker Piet van den Oe ver, één van de kordaat op tredende badgasten. „Toen zag ik een man als een beze tene zand weggraven. 'Mijn zoontje zit erin', riep hij. Je schrikt je helemaal kapot. We zijn direct met twintig man gaan graven. Toen het jongetje eruit kwam, was hij blauw aangelopen." Het kind gaf aanvankelijk geen reactie, maar toen een Katwijkse haar vinger in de mond van de jongen stopte om het zand eruit te halen, beet hij erin. Het slachtoffer tje is voor controle overge bracht naar het LUMC. In middels is hij weer thuis. Vervangend vervoer tussen Leiden en Alphen loopt in het weekeinde op rolletjes door Joris Rietbroek leiden/alphen aan den rijn - 'Een week lang geen treinen tussen Leiden en Alphen aan den Rijn. De NS zetten bussen in'. Zulk nieuws kan in de praktijk leiden tot hoog op lopende irritaties, stress en veel vertragingen. Toch lijkt de ellende voor de reizigers tot nu toe mee te vallen. Oorzaak van het gestremde treinverkeer is de vervanging van zestien oude duikers in de spoordijk. Dat zijn de waterverbindingen on der het spoor. De operatie is zo ingrijpend - om een duiker te vervangen moet het spoor erboven compleet verwijderd worden - dat de werkzaamheden de hele week duren. Goed, het werk begon in het weekeinde, waarin het sowieso rustiger is op het traject dan doorde weeks, en ook nog eens in de vakantie. Maar het vervangend vervoer per touringcar had dit eerste weekeinde nauwelijks geldaag, ge duw of getrek tot gevolg. Zaterdagmiddag verloopt het busvervoer op rolletjes. Zo'n twaalf touringcars pendelen de hele dag tussen Leiden Centrad, Lammen schans en Alphen aan den Rijn. 's Avonds na 19.00 uur rijden er een stuk of zes. De bussen zijn goed gevuld, maar zitten niet stampvol. De airco zorgt voor een prettige verkoeling. „Gaat u maar lekker zitten", begroet de chauffeur zijn passagiers bij binnenkomst. Zo'n warm onthaal krijg je in de trein door gaans niet. Op de weg is het vrij rustig. De rit tussen Lei den en Alphen duurt zo nog geen half uur, twee keer zo lang als de rit per trein. Ruim tien minuten voor het vertrek van de trein richting Utrecht komen de bussen uit Leiden aan op het Alphense station. Voor degenen die vanaf hier juist naar Leiden moeten, staan er bij aankomst van de trein uit Utrecht ook bussen klaar. Mocht een bus uit Leiden iets later in Alphen aankomen, dan blijft de trein wachten, verzekert een NS-medewerker de reizigers. „Deze werkzaamheden waren na tuurlijk lang van tevoren bekend", weet Jeffrie van der Tol, op weg van Alphen naar Leiden. „Dus zijn er meer dan genoeg bussen." De reizigers in de bussen maken een ont spannen indruk. Bijna iedereen was van tevo ren op de hoogte van de werkzaamheden. Ach, het kost je hooguit een half uurtje extra, maar het is zo goed opgelost", zegt Martine Wansbeek uit Zevenhoven. Ze werkt bij het Leidse gemeentearchief en één keer in de vijf weken moet ze ook op zaterdag aan de slag, toevallig dit weekeinde. Na een ochtend wer ken gaat ze weer op weg naar huis. „Die ene zaterdag kwam dit keer niet zo goed uit, nee", zegt ze. „Gelukkig bracht mijn man me van- ht morgen met de auto, omdat ik niet ptal wist vanaf hoe laat de bussen zouden rir Verder ga ik de hele week met deze bus zal wel meevallen met die drukte, het is0| slotte vakantie. Ik heb dit vaker meegen^ buiten de vakantietijd en dan is het proppen in de bus, net veevervoer.y „Als je op deze manier elke dag naar je^ moet, zul je er aan het eind van de weeva genoeg van hebben", denkt Robert Aerijr Leiden, met zijn vriendin op weg naar Gt^ „Maar wij hebben er nu weinig hinder^ Het was voor ons trouwens wel even eern, rassing dat er geen treinen rijden, maar g] natieven zijn er voor ons niet." Fietsers denken ten onrechte dat zomerpont niet vaart door Janneke Dijke oud ade/kaag - Het fietspontje tussen Oud Ade en Kaageiland trekt deze zomer weinig bezoe kers. In vergelijking met vorig jaar staat de teller nog maar op de helft. Veel fietsende recrean ten komen niet meer, omdat ze denken dat nu het pontje van Van Schie bij de Kaagsociëteit geen fietsers meer overzet, ook het veer tussen Oud Ade en Kaag aan wal ligt. De Kaagse familie Hoogen- boom, eigenaar van het pontje dat de naam Heen en Weertje draagt, baalt van de geringe be langstelling. „Het is niet leuk als je de hele dag werkt en je zet maar vier mensen over", zegt Leo Hoogenboom. Er zijn wel momenten waarop zich twaalf man melden voor de overvaart, maar er zijn ook dagen bij dat geen enkele fietser het Heen en Weertje aandoet. Het is opmerkelijk dat het fiets- veer dit jaar een kwijnend be staan leidt. Vorig jaar en het jaar daarvoor, toen het pontje voor het eerst voer, was het een doorslaand succes. In 2002 zet te het zomerpontje ongeveer 13.000 passagiers over geduren de de maanden juni, juli en au gustus. Toen was het zelfs wel eens te druk. Op zonnige dagen in het weekeinde stonden er aan weerskanten zestig tot tachtig mensen. Dat betekende lange wachttijden, want het veer kan hooguit twaalf mensen meene men en is pas na een half uur weer terug. „In het begin moes ten we wel eens politieagentje spelen bij de waterkant. Vol wassen mensen begonnen dan ruzie te maken over wie het eerst was", zegt Hoogenboom. „Daarom verkochten we soms van tevoren kaartjes, soms al twee uur van tevoren. Mensen vonden dat niet erg, want dan wisten ze waar ze aan toe wa ren. Ze gingen een rondje wan delen over het eiland of ergens wat drinken. Altijd beter dan een uur in de rij staan om je plaats te bewaken." Dat het dit jaar opvallend stil is, komt volgens hem niet omdat ze vinden dat ze te lang moeten wachten. ,Als dat zo is, hadden we het vorig jaar al gemerkt." Volgens hem komt het doordat het pontje van Van Schie bij de Kaagsociëteit sinds begin dit jaar geen fietsers meer overzet. Door de pontjesroute van de VW (van de Zijlboot bij de Me- renwijk naar het pontje bij de Kaagsociëteit, het Heen en Weertje en de autopont bij Kaageiland) werd het zo druk op de particuliere weggetjes van de boeren bij de Kaagsocië teit, dat zij daar geen zin meer in hadden. Soms kwamen er duizend mensen op een dag langs. De VW had met hen niet overlegd over de pontjesroute. „Veel mensen denken nu dat de hele pontjesroute niet meer bestaat. Of ze hebben het nieuws slecht gelezen of half gehoord en denken dat ook dit pontje niet meer vaart. Wij ho ren regelmatig dat mensen ver baasd zijn dat wij nog varen", zegt Hoogenboom. Als het rustig is, legt hij de pont meestal stil bij camping 't Haasje in Oud Ade. „Je gaat geen 32 keer heen en weer va ren voor vier mensen." Als zich iemand aan de Kaagse kant meldt, kan hij via restaurant Eijmershof bellen met de pont baas. „Voor één persoon varen Het komt deze zomer regelmatig voor dat het veer tussen Oud Ade en Kaageiland maar één of twee passagiers overzet. Foto: Henk Bouwman we ook." Maar liever hoopt hij dat het weer lekker aantrekt. „Het is anders zonde van dit leuke pontje. Het is een halve rondvaart over de Kagerplas- sen, want je zit een kwartier op het water. De mensen die over varen zijn hartstikke enthousi- Het Heen en Weertje vaart nog tot eind augustus, dagelijks van 10.00 tot 18.00 uur. Ver trek op het hele en halve?' vanaf Kaageiland, op vijj f minuten na en voor het) uur vanaf Oud Ade. VOORTREKKERS ng he Hazerswouds touwtrekteam leeft serieus toe naar wedstrijden van woensdag warmond - De Warmondse Poldercross wordt dit jaar op vrijdag de dertiende gehouden. De deelnemers zullen smeriger dan ooit uit de sloten klauteren. Dit jaar zit er geen blauwalg in het traditionele parcours. Daar om zijn de vertrouwde overste ken in de Grote Sloot en De Leede er weer bij. Vorig jaar mochten de modderliefhebbers daar niet in. De poldercross voor de jeugd van 10 tot en met 13 jaar begint om 18.45 uur en begint bij de ijsbaan in de Veerpolder. Deze tocht is 1,5 kilometer lang. Het parcours voor volwassenen is 5 kilometer lang met, volgens de organisatie, 'enkele geweldig zwarte sloten'. In totaal komen de deelnemers er een stuk of 35 tegen. Ook deze barre tocht be gint in de Veerpolder. Inschrijven kan het beste op woensdag 11 augustus tussen 19.00 en 21.00 uur, in het club huis van de ijsclub in de Veer polder. Vrijdag 13 augustus, op de dag van de wedstrijd, kan het voor de late beslissers ook nog vanaf 18.00 uur. Voor de leukst verklede deelnemers zijn er prijzen. Na afloop van de ra ce is er een monsterdouche en daarna een feest met live mu ziek. Kees Kerkvliet (links), Koen de Groot (derde van links) en Mike Pont (derde van rechts): „Wij zijn de overgebleven fanatieke leden van AAC." Foto: Mark Lamers hazerswoude/koudekerk - De tractoren zijn opgevoerd en de touwtrekteams na grondige trai ning in topvorm. Geen twijfel mogelijk: de Koudekerkse Trek- kertrek komt eraan. In de eerste week van augustus staat heel Koudekerk in het teken van de jaarlijkse trekkertrekwedstrijd (zaterdag 7 augustus) en het bij behorende touwtrektoernooi (woensdag 4 augustus). Het Leidsch Dagblad laat in de ru briek Voortrekkers de trekker- trek-adepten aan het woord. Vandaag traint de krant mee met het Hazerswoudse touw trekteam AAC, dat binnenkort De Samenwerking heet. „Hup, kom op! Doortrekken, mietjes!" De touwtrekkers van het team Attentie! Attentie! Concentratie! jutten elkaar flink op. Het gaat er stevig aan toe op de trainingen van AAC op een boerderij aan het Hazerswoud se Spookverlaat. AAC is een ze venkoppig team van vrienden van rond de 20 jaar. Sinds een jaar of drie hangen ze fanatiek aan de touwen. Op het toernooi van Koudekerk aan den Rijn staan ze ingeschreven bij de goed getrainde teams. Ook spe len ze mee in de touwtrekcom petitie. De AAC'ers gaan binnenkort op in het oudere team De Samen werking, dat dit jaar nog een keer meedoet in Koudekerk. Dat team is al veel langer bezig: de leeftijd van de heren ligt rond de 30 en de jaartjes begin nen te tellen. „Het is inmiddels een hele opgave om elke week nog serieus te trainen", zegt Henk Ebbink (31). „Wij zijn nu de oude garde. Die jonldes zijn een stuk minder snel moe. De naam De Samenwerking blijft gelukkig bestaan. De jongens zien het touwtrek ken als een echte sport. „Wij zijn de overgebleven fanatieke leden van AAC", zegt Koen de Groot (20). „We hebben ook een B-team, maar dat zijn meer toeschouwers dan touwtrek kers. Ze drinken te veel bier en als ze al een keer gaan trekken, vallen ze meteen om." Voor de training lopen de man nen eerst een kwartiertje warm. Dan is het tijd om de speciale schoenen aan te trekken. Dat zijn legerkisten of skischoenen met hardhouten hakken erop gespijkerd. Daarop zijn weer stalen plaatjes bevestigd. Met zulke hakken kunnen de trek kers zich stevig vastzetten in de grond. Kees Kerkvliet (18) is de laatste man aan het touw en trekt daarom een ribbescher- mer aan. „Ik ken wel een paar gevallen waarbij iemand zonder beschermer zijn ribben kneus de bij het trekken. Eerst droeg ik 'm niet, maar ja, toen trokken we nog niet zo hard." AAC traint met behulp van een oude bouwlift waarop zes jerry cans staan, gevuld met water en zand. Samen wegen ze zo'n 300 kilo. Daar komt nog 90 kilo van het liftje bij. Het dikke touw zit vast aan de kabel van de lift. Als de jongens het gewicht binnen een paar tellen omhoog hebben getrokken, zorgt iemand van de oude garde letterlijk voor tegen wicht. Hij gaat ook aan het touw hangen, waardoor de jon gens meteen meer kracht moe ten zetten, vooral in de benen. Op een gegeven moment is het gewicht niet meer te houden en moeten de jongens loslaten. Dan is het weer tijd om te rek ken en te strekken om spierpijn te voorkomen. Naast het trainingsveld hebben de jongens een bouwkeet staan. Een cadeautje van een sloopbe drijf uit de buurt, waarin ze na de training een biertje of een frisje drinken. Vlak voor het toernooi wordt het niet laat, maar buiten het wedstrijdsei zoen is het soms doorzakken na het trekken. Dat hoort bij de sport. Kerkvliet grijnst: „Als dit een café was, zou het beter draaien dan andere kroegen in de buurt" Joris Rietbroek Meisjes in actie vcx zieke ex-organis Vijf meisjes uit Koudekei aan den Rijn spannen ziel dezer dagen vrijwillig in de Kankerbestrijding. Ze len hiermee Jack van der 0^ Salm een hart onder de ric= steken. Van der Salm. vooF malig voorzitter van Trekl^ trek, wordt bestraald in v^jj band met een hersentumor Suzanne van Leeuwen (U-jJ zat afgelopen week dageliflj met twee zusjes en twee buurmeisjes langs de kanfl van de weg, tegenover LaM waard 53. De komende wl| wil ze daar nog tot woensS mee doorgaan, tot het mo ment dat het t;ouwtrekkeir begint. „Vorig jaar verkoc^j, ten we pompoenen en sctrf, pen. De opbrengst was to^n voor onszelf. Dit jaar kree^a het idee om het geld aan c a Kankerbestrijding te schei ken. Dan verdien je meer p's je helpt er mensen mee. Vjj?' verkopen scherfjes die wech elkaar hebben geplakt. Heba om voor de sier neer te ze ten. We hebben tot nu toe euro opgehaald." Suzanne van Leeuwen kou voor de Kankerbestrijding omdat een paar mensen b haar omgeving de ziekte hebben of hebben gehad. Eén van hen is Jack van dt 1 Salm, de man achter Trek kertrek. Suzanne is vaste tHo zoeker van het spektakel d elk jaar in haar dorp word gehouden. „Ik heb van mi moeder gehoord dat die n>ioi neer tranen in zijn ogen lelt kreeg toen hij hoorde watjes doen." [e1 Patrick van Niekerk, be- fbne stuurslid van Trekkertrek, vindt het een prachtige acl™ „Het is fantastisch dat ze rj! deze manier Jack en zijn |en aanverwanten een positieieei impuls geven." Tijdens hee d Trekkertrek-festival is er ePeb collectebus van de Kankerf75' bestrijding aanwezig, eveöSE als de voorgaande drie jart'V „Dat is begonnen toen eet 0 vriend van Jack is overledi aan een hersentumor", dus Van Niekerk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10