Gasexplosie België nationale ramp Olympisch abonnement [jmmees en rkleden tegen ankmisbruik saskia Buitelaar Vijftien doden *112 Gewonden Meters diepe krater Koning onderbreekt vakantie Zieke Brit naar rechter voor voeding 180.000 koffie en 380 kanaries in ploegendienst Turkse politie onderschept ton heroïne Leidsch 2* Dagblad zaterdag 31 juli 2004 Het verloren ideaal van de Molukkers Meest zonnig J23/26 Leidsch Air Miles: minder waard, maar niet minder populair Seks is taboe in culturele poort Leiden OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad Kinderfestival op gracht met slaaplied voor prinses Amalia mijk-rijnsburg-valkenburg i groep kerkleden - onder Ine dominees - uit Katwijk, burg en Valkenburg roept dp in van kerken bij het te- ian van drankmisbruik. De ai hebben een voorlichten- aak, een signalerings- en voorbeeldfunctie, vindt de jroep Alcohol en Kerk van Platform Verslavingszorg rerkgroep heeft een pakket lakt mpt feitelijke én prak- e informatie voor de ker- Over de gevolgen van over- drankgebruik en naar wie ematische drinkers kun- worden doorverwezen, woordvoerster A. Kuijt toe. rerkgroep draagt ook idee- i, maar het is aan de kerk- om daar invulling aan „Wij willen niet voor ren wat er in de kerk moet en en niemand voor de lopen. Maar we willen irken wel bewust maken mn maatschappelijke ver- lordelijkheid. Vooral om- echt iets kunt uitmaken :e gemeenten, waarin de :en grote betekenis heeft." een preekweek over het la alcohol zouden de pre en het onderwerp be- cbaar kunnen maken, de werkgroep. Ook in de Isatie aan jongeren kan 3rk voorlichting over jebruik geven. De diaco- 'erkers, die bij gemeente- thuis komen, zijn de eer- n te signaleren wanneer :zin een drankprobleem En ten slotte heeft de volgens haar een voor- inctie. „Er zal na verga an best, net als na raads- eringen, een borrel wor- ;edronken. Maar laat dan Hat je maat kunt houden." De ravage na de explosies was niet de overzien. Ooggetuigen hadden het gevoel of er een vliegtuig was neergestort. Van de fabrieken en kantoorpanden op het industrieterrein was niet veel meer over dan roken de puinhopen. De Belgische koning Albert onderbrak zijn vakantie om vandaag een bezoek aan de plek van de ramp te brengen. België verkeert in shock. Foto: ANP (advertentie) brussel/ath/ghislenghien/gpd-anp - Bij twee enorme zware gas ontploffingen op een industrieterrein in het Waalse Ghislenghien zijn gisteren 15 doden en 112 gewonden gevallen. Zeker 34 slachtof fers zijn er zeer ernstig aan toe. Onder de doden zijn vijf brandweer lieden uit het nabijgelegen Ath. De Belgische premier Verhofstadt sprak gisteravond van een 'nationale ramp', de grootste catastrofe die België in dertig jaar heeft getroffen. Onder de gewonden zijn poli tie- en brandweermensen, werknemers van het industrie terrein en zelfs automobilisten die over de nabijgelegen auto snelweg reden. De ramp had even voor negen uur gisteroch tend plaats. De brandweer werd gealarmeerd omdat op het industrieterrein een gas- lucht hing. Eenmaal ter plaatse ontplofte de ondergrondse lei ding. Mogelijk werd het lek ver oorzaakt door werkzaamheden op het terrein. Aan de pijplei ding zelf werd volgens beheer der Fluxys niet gewerkt. De lei ding is de grootste van België en vervoert vooral Noors aard gas via de haven van Zeebrugge naar Noord-Frankrijk. Door de ontploffing werd een krater van enkele meters diep geslagen. De ravage was enorm. Panden op het industrieterrein werden volledig verwoest. De knal was tot tientallen kilome ters in de omtrek voelbaar. Er ontstond een vuurbal van meer dan honderd meter hoog die tot ver in de omgeving te zien was. Mensen die op honderden meters afstand waren, liepen brandwonden op. Meteen na de explosie werd rond het rampgebied een cirkel van tien kilometer hermetisch afgegrendeld. De autosnelwe gen Brussel-Doornik (E429) en de N7 (Halle-Ecfingen-Ath) wer den afgesloten. De hitte en het vuur waren zo hevig dat vracht wagenchauffeurs in hun cabine brandwonden opliepen. Som mige automobilisten zetten in nood hun auto langs de kant van de snelweg om in de velden een veilig heenkomen te zoe ken. Ooggetuigen stelden dat de ontploffingen aanvoelden als een zware aardbeving. Omwonenden kregen het ad vies ramen en deuren gesloten te houden. Uit heel België en Noord-Frankrijk stroomden de hulpdiensten toe. Vijftig ambu lances, elf helikopters en het le ger werden ingezet om de slachtoffers te bergen en de ge wonden te verzorgen. Pas tegen het eind van de middag was het explosiegevaar op het indu strieterrein geweken en werd de snelweg weer vrijgegeven voor alle verkeer. De Belgische minister van de fensie Flahaut, die het terrein kort na de ramp bezocht, stelde dat een bedrijfspand 'gewoon weg gesmolten' was. De ramp had nog erger kunnen zijn, om dat de 250 werknemers van het betrokken bedrijf nog niet aan de slag waren in het pas opgele verde pand. Het Belgische leger en ook Franse hulpdiensten zetten onmiddellijk een tiental helicopters in om gewonden te vervoeren naar brandwonden centra in Lille, Parijs, Brussel, Leuven en Luik. In de Franse ziekenhuizen liggen twaalf ge wonden. Pagina Buitenland: Gruwelijk inferno Henegouwen Speel mee met Coach van het Jaar! Schrijf je nu in via www.leidschdagblad.nl/coachvanhetjaar. COMMENTAAR BONNENREGEN rd eerst afgedaan als tolpolitiek', maar inmid- ijn de prestatiecontracten politie vorig jaar kreeg ongen door minister (binnenlandse zaken) werkelijkheid aan het De politie verplichtte tot het uitschrijven van bekeuringen en een daling criminaliteit, op straffe -__minigingen. Een aantal len ziet er zo scherp op toe Ie afspraken worden nage- 1 dat agenten zich opge- I gaan voelen. De PoÜtie- idi spreekt daar iets te voor- ndaar schande van. aaiNederlandse Politiebond luidde deze week oodklok na een iren) juridische !dure rond een erdamse agente, ndfeeg een slechte (óïdeling nadat ze e weinig bonnen had uitge- De agente had door om- Sgheden maar 34 dagen ge- I, en in die tijd niet de ver- 51 maar slechts 13 keer het oekje getrokken. De Poli- nd vreest nu dat agenten platen 'opfokken' om bij elk 3QWasje een bon uit te schrij- IVant in het uiterste geval t hen anders ontslag boven Dofd. Dat is een nogal over- n reactie, want de gemid- agent zal er weinig moeite hebben de norm van onge- e' inderhalve prent per werk- J| dag te halen. Het halen van 'productienor men is in elke fabriek normaal, zonder dat dat direct tot een op- jaagcultuur hoeft te leiden. Dat hangt sterk af van het perso neelsbeleid (scholing, bijstand, begrip voor individuele omstan digheden) van een korpschef. Zo krijgen in de stad Den Haag de politiebureaus die meer dan 'normale' aantallen verdachten van zwaardere misdrijven op pakken, een beloning. Veel be langrijker zijn andere vraagte kens bij de prestatiecontracten. Maken de afspraken die Remkes en de korpsen sloten het land veiliger? Is er gezorgd voor vol doende capaciteit om de verdachten niet al leen op te pakken, maar ook voor te laten komen in de rechtbank en eventueel in een cel op te sluiten? Wordt naast het pakken van grote boe ven en kleine overtreders ook de service van de politie aan het publiek als 'prestatie' geteld? De prestatiecontracten voor de politie kwamen tot stand na de nodige stoere taal van Remkes en uit angst van de korpsen voor extra bezuinigingen. Dat som mige agenten harder moeten werken, is niet de kwestie. Kern probleem blijft dat het niveau van de politiezorg omhoog moet Peter de Vries londen/anp - Een ongeneeslijk zieke Brit heeft via een juridi sche procedure het recht gekre gen gevoed te worden, ook als hij te ziek wordt om zelf te eten en te drinken. De uitspraak kan tot gevolg hebben dat de richt lijnen voor artsen aangepast moeten worden. Nu kunnen die zelfstandig besluiten of ze een terminale patiënt wel of niet voeding toedienen. De 44-jarige Leslie Burke lijdt aan cerebrale ataxie, een ziekte van de hersenen. Zijn lichame lijke en geestelijke toestand gaat steeds verder achteruit. Hij vreest dat doktoren zullen be sluiten hem geen vocht en voedsel meer toe te dienen. Burke is van mening dat hij het verstervingsproces zou kunnen voelen, als de artsen daartoe besluiten, en wil dat voorko men. Op dit moment schrijven medi sche richtlijnen voor dat dokto ren zelf kunnen besluiten wan neer ze stoppen met het toedie nen van kunstmatige voeding. De rechter heeft nu bepaald dat die beslissing in handen blijft van de patiënt. Burkes advocaten noemen de beslissing van de rechters „baanbrekend". Schiphol bereidt zich voor op drukste weekeinde ooit door Coen Polack schiphol - Vakantiespreiding of niet; er blijven altijd dagen waarop vakantiegangers zich en masse van of naar hun zonnige tijdelijke adressen verplaatsen. Vanuit de files richting het zui den kun je zwaaien naar de evenzeer vastgelopen, bruin verbrande landgenoten die op de andere baan terugkeren van vakantie. Op Schiphol wordt dit weekeinde het drukste aller tij den. Vandaag doen 148.000 passagiers de luchthaven aan en zondag zijn dat er nog eens drieduizend meer. Er komen meer mensen terug dan er weg gaan dit weekeinde. Zaterdag zijn er 42.000 vertrek kende passagiers tegenover 47.300 reizigers die naar Neder land terugkeren. Zondag ver trekken 43.000 mensen en ko men 49.000 terug. De overige passagiers stappen die dagen alleen over op Schiphol. Om de drukte in goede banen te leiden zet Schiphol in totaal 380 'kana ries' in ploegendienst in. Kana ries zijn extra medewerkers die Schiphol achter de hand heeft voor drukke dagen en die met knalgele hesjes door de vertrek en aankomsthallen lopen om informatie te verstrekken. Om het wachten in de ongetwijfeld lange rijen bij de paspoortcon trole wat draaglijker te maken heeft Schiphol acteurs inge huurd die de wachtende reizi gers moeten vermaken. De reizigers zorgen dit week einde ook voor topdrukte in de bagagekelders van de luchtha ven. Schiphol verwacht dat ba gagemedewerkers zaterdag en zondag per dag 180.000 koffers te verwerken krijgen. Ook commercieel is het drukke weekeinde op Schiphol interes sant. Alleen al om het feit dat veel reizigers door familie of vrienden opgehaald of wegge bracht worden. Die mensen kunnen ook allemaal even op de luchthaven blijven hangen om te winkelen of om een kopje koffie te drinken. De horeca op de luchthaven verwacht tijdens de drukke dagen op die manier ruim 180.000 kopjes koffie te verkopen. Verder wordt er gere kend op de verkoop van 70.000 broodjes, 25.000 liter bier, Tweeling (4 jaar) dood bij ongeval niedorp - Een tweeling van vier jaar is gistermiddag overleden na een ernstig auto-ongeluk op de N241 tussen Zijdewind en Schagen (Noord-Holland).De twee meisjes zaten in een auto die op een stilstaande voorgan ger botste en door de klap op de verkeerde weghelft terecht kwam. Daar reed een vrachtwa gen tegen de zijkant van de per sonenauto. In de wagen zaten drie kinderen en twee vrouwen. Het derde kind en de twee vrouwen zijn opgenomen in een ziekenhuis. Ook een man en een vrouw die in de vracht wagen zaten, zijn naar een zie kenhuis vervoerd. Bij het onge val zijn zes ambulances en de traumahelikopter ingezet. De weg was uren afgesloten. Skatende jongen in voet geschoten rotterdam - Een elfjarige jon gen uit Den Bosch is donder dagavond in Rotterdam be schoten. Hij kreeg een kogel in zijn voet terwijl hij aan het ska ten was met zijn Rotterdamse neefje. Toen het slachtoffer op de skate-ramp stond, hoorde hij een knal en voelde kort daarop pijn in zijn linkervoet. Gealarmeerde politiemensen verwijderden de schoen van de jongen en constateerden dat hij een schotwond had opgelopen. In de schoen werd een kogel aangetroffen. De politie ver moedt dat de kogel die de ska ter raakte, is afgevuurd vanaf één van de balkons van de lage flats aan de rand van het parkje waar de jongens aan het skaten waren. Republikeinen staan in de min boston - In de eerste peiling na de conventie van de Ameri kaanse Democratische partij in Boston, staan de regerende Re publikeinen op verlies. De De mocraten profiteren niet van de vierdaagse bijeenkomst waarop ze John Kerry nomineerden als uitdager van president Bush. Dat blijkt uit een peiling van Zogby America. De Republikei nen dalen in deze peiling naar 43 procent. De Democraten ko men net als bij de vorige peiling van begin juli op 48 procent. Daarmee is de groep zwevende kiezers die nog geen voorkeur heeft, met drie procent ge groeid. Pagina Buitenland 20.000 hamburgers en 6.000 punten appelgebak. Schiphol verwacht de aller grootste drukte op zondagoch tend tussen 8.00 en 13.00 uur. Of de Leidse regio iets van de drukte merkt, hangt af van de wind: bij noordoostenwind lan den vliegtuigen op de Kaagbaan en met zuidwestenwind stijgen ze er op. Een woordvoerster van Schiphol verwacht niet meer klachten wegens geluids overlast. „Het gaat om een paar duizend passagiers meer dan gewoonlijk. Dat is waarschijn lijk niet merkbaar." Doodgeschoten in Zuid-Afrika stellensbosch - Een Nederlan der is gisteren vrijdag bij een overval op zijn boerderij in het Zuid-Afrikaanse Stellenbosch doodgeschoten. Zijn vrouw raakte volgens een politie woordvoerder gewond. Twee mannen waren het erf van de boerderij binnengedrongen. Wat zich precies heeft voorge daan, kon de woordvoerder niet zeggen. (advertentie) (advertentie) aak^vrken bv jgt Bedrijfsschoonmaak: kantoren, bedrijfspanden, sportcentra en instellingen voor informatie: 071-5232308 Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Knip vandaag uw bonus- spaarzegel uit deze krant! Tot het eind van het jaar kunt u bij A Leidsch Dagblad sparen voor één of belde Johnson Bros. serviezen, één vmi i de merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit dese krant of kijk op l.nl 1 uw ontbijttafel zo snel 1 uw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch tl-Dagblad istanbul/anp-dpa - De Turk- se politie en douane hebben ongeveer 1000 kilo heroïne ontdekt in de containerha ven van Istanbul. De autori teiten hebben het sterke ver moeden dat de verdovende middelen via Italië naar Ne derland verscheept zouden moeten worden, zo meldde het Turkse persbureau Ana- tolië gisteren. De partij drugs werd ontdekt in een vrachtwagen, die was geladen met polyester roei boten en kano's. Bij de actie in de haven arresteerde de politie ook twee personen, onder wie de chauffeur van de truck. 4 weken lang iedere ochtend het laatste nieuws over de Olympische Spelen Mijn wereld, mijn krant.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1