Terugloop van klanten bij de VW PjMnraÉ^- REGIO Drie jaar geëist tegen Leidse ontuchtpleger icordaantal paddestoelen in Leidse binnenstad Stad machteloos tegen meeuw ito's voor Leidse lender gezocht Goedemorgen Wat een krant. R1 Veel toeristen boeken via internet ir geblokkeerd Uitgekeken opuw Q college's De bouwsteiger voor de deur van het Instituut Vrijbergen op last van de gemeente. De stellage in de Breestraat, ter de Papengracht, verspert de toegang voor minder-vali- I aannemer heeft van de gemeente opdracht gekregën de te passen. „En die heeft toegezegd de steiger zo spoedig Jc conform de richtlijnen te gaan plaatsen", zegt een woord- Ivan de gemeente. „Uiteraard houden wij dat in de gaten." lelco Kuipers 'Leiden, zoals het is', dit jaar het thema van •wedstrijd van Ernst Net als in voorgaande irden de twaalf mooiste [pgenomen in de Leidse Daarnaast ontvangt fotograaf de Ernst Bokaal en 1250 euro ;eld. De nummers twee krijgen respectievelijk 51500 euro. De nummers Hen met twaalf 200 euro. Hotograaf mag maximaal ^o's inleveren. De plaat- Bpten wel in Leiden ge- —1 zijn, maar hoeven ze- de geijkte, toeristische Ate laten zien, vermeldt -^ep. lar pleitte de jury ervoor fotografen meer onge- j paden moesten bewan- Immers, er zijn in Lei den meer mooie plekjes dan molen De Put en de Hortus", aldus het persbericht. De specificaties voor het in te leveren fotomateriaal zijn: of dia kleinbeeld (liggend) of dia 6x6 én een afdruk van de dia van 20 bij 30 centimeter. Digita le inzendingen moeten mini maal 300 dpi zijn bij een afme ting van 20 bij 45 centimeter. Ook hierbij moet een afdruk meegezonden worden. Foto's met het volledig ingevul de deelnemersformuJier kun nen tot 31 augustus opgestuurd worden naar VW Holland Rijn land, Postbus 100, 2230 AC Rijnsburg of ingeleverd worden bij de VW-Winkel, Stationsweg 2D in Leiden. Het deelnemers formulier kan uitgeprint wor den via de website www.leiden- pnrnotie.nl. i Familietip! Kom deze zomer naar attractiepark Duinrell in Wassenaar. Geniet in de spetterende attracties, en het tropische Tikibad. De gewel dige magische zomershow van Hans Klok - 8 juli t/m 22 augustus - mag je niet missen! •f.T.liRillililTIWf.liB'l Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! door Eric-Jan Berendsen voorschoten - Hij was leider bij een scoutingvereniging en viel op jonge jongens. Gisteren stond een 40-jarige Leidenaar voor de Haagse rechtbank van wege ontucht met vier minder jarigen in de leeftijd van 4 tot 8 jaar. De ontucht had plaats in de periode 1985-2004. De offi cier van justitie eiste twee jaar cel tegen de man, plus een jaar voorwaardelijk, met een proef tijd van drie jaar. De Leidenaar is 19 april opge pakt, nadat één van zijn slacht offertjes vreemd had gerea LEIDEN geerd tijdens een les seksuele voorlichting op school. In een gesprek met een ingeschakelde orthopedagoge vertelde de jon gen jarenlang seksueel mis bruikt te zijn door de scouting- leider. De man was een huis vriend van zijn ouders. Het sek sueel misbruik had zowel thuis - bij de jongen zelf en bij de verdachte - als tijdens scouting- activiteiten plaats. Bij een inval in de woning van de man in de Merenwijk werd veel pornogra fisch materiaal in beslag geno men. Het onderzoek naar de man le verde al gauw een tweede slachtoffer op. Een minderjarig jongetje dat eveneens lid was van de scouting. Hij bleek ook door de man te zijn benaderd voor het plegen van seksuele handelingen. Deze 'relatie' ver waterde echter snel. Uit het on derzoek kwam naar voren dat de man zich in het verleden ook nog aan twee zusjes van toen 4 en 8 jaar had vergrepen. Omdat hij bij zijn moeder inwoonde, kwamen daar wel eens twee nichtjes op bezoek, bij oma. Beide zusjes werden door hem onzedelijk betast. „Schokkend", noemde de offi cier van justitie de daden van de man, die een volledige be kentenis heeft afgelegd. „Een van uw slachtoffertjes had een laag IQ en een leerachterstand. Het is verwerpelijk dat u juist hem uitkoos voor seksueel ge not. Hij was een makkelijke prooi. Het is des te erger omdat u als leider bij de scouting door ouders werd vertrouwd om voor hun kinderen te zorgen." Naar aanleiding van de ontucht met zijn nichtjes was de man wel op het politiebureau in Lei den gehoord, maar omdat er geen aangifte werd gedaan kwam het niet tot een rechts zaak. Wel had hij een aantal ge sprekken met een medewerker van het Riagg. Uit psychiatrisch onderzoek blijkt dat de Leidenaar vroeger heeft geleden onder een aan al cohol verslaafde vader en zelf door een oudere vriend is mis bruikt. De man is tevens laag begaafd en geobsedeerd door seks, maar volgens de psychia ter volledig toerekeningsvat- VRIJDAG 30 JULI 2004 baar. De kans dat de man, als hij weer vrijkomt, zich weer aan kinderen vergrijpt, is volgens diezelfde psychiater hoog tot zeer hoog. De officier eiste langdurige the rapie. De Leidenaar slikt inmid dels vrijwillig medicijnen die zijn seksuele lusten remmen. Daarnaast zou de man zich in zijn proeftijd niet mogen aan sluiten bij een club of organisa tie waar zich kinderen bevin den. Tevens eiste de officier dat de man twee slachtoffers in to taal ruim 2600 euro smarten geld betaalt. Uitspraak over twee weken. antievierders :n op Kagerplassen internet. „Vooral jonge mensen zijn daar handig mee. Die zoe ken het zelf wel uit", weet N. van der Meer uit Katwijk. „Het is een duidelijke trend", zegt C. van Kesteren van de Noord- wijkse VW-vestiging. „Voor heen stonden de toeristen in »dy van der Pols - Leidse zwammen- en itoelenliefhebbers halen irt op deze zomer. Door itte en relatief warme :hieten deze 'schimmels' de straattegels vandaan. 987 is het niet zo'n goe- addestoelenzomer' ge- volgens specialist Hans van Naturalis. „Ik heb al iuwe soorten binnen de 1 singels ontdekt." de meeste stadsbewo- alen van de vooralsnog zomer, kunnen padde- liefhebbers niet wakker van een paar donkere >f aan de hemel. De com- van vocht en warmte eze schimmels - die je iter met het najaar asso- - letterlijk de grond uit n. Hans Adema zegt nog joveel paddestoelen en ïen in de stad te hebben Al sinds 1987 inventari- ij schimmels binnen de singels. Aan zijn lijst van er 250 aangetroffen 1 heeft hij er dit jaar weer inen voegen. „Helaas is week het gras langs de gemaaid. Daar stonden ontzettend veel. Die zijn naai 'omgelegd'." ;st' van deze zomer staat 1 contrast tot die van vo- r, merkt hij op. Toen n er, door het droge en eer, nauwelijks padde- „Met pijn en moeite toen tien soorten vin- cegt de bioloog. „Deze struikel je er zo'n beetje de straatchampignon veral op. Deze lichtgrijs de zwam - die de weten door Rody van der Pols leiden/regio - De VW Holland Rijnland kampt met een aan zienlijke terugloop van klanten. Hoewel het hoogseizoen is, werkt in het kantoor aan de Leidse Stationsweg een mini mum aan personeel. Ook bij de kantoren in Katwijk en Noord- wijk is het rustiger dan voor gaande jaren. De VW wijt het teruglopend aantal klanten vooral aan de concurrentie van internet; toeristen boeken steeds vaker zelf een kamer. Vooral in Leiden druppelen de klanten slechts mondjesmaat binnen. Woordvoerster K. Borst: „Waren het vorig jaar nog dagelijks tien a vijftien mensen die binnenstapten om een kamer te boeken, dit jaar zijn we blij als zich één iemand aan de balie meldt" Volgens haar weten toeristen steeds be ter hun weg op internet te vin den, waardoor ze minder af hankelijk zijn van de VW. „De hotels komen namelijk wel vol. Het is niet zo dat er geen toeris ten meer naar Leiden komen. Dat merk je wel in de contacten met hoteleigenaren." Ook in Katwijk en Noordwijk merken ze de concurrentie van T. Toussaint van Hotel Nieuw Minerva aan de Boommarkt in Leiden bevestigt dat er steeds meer boekingen via internet binnenkomen. „Vooral via de site bookings.com, die is erg populair. Daarnaast hebben we zelf een website. Daarmee we ten ook veel mensen ons te vin den." Het aantal toeristen dat via de VW bij Nieuw Minerva belandt, is deze zomer 'mond jesmaat', zegt ze. Ook bij Hotel De Branding in Noordwijk is het aantal gasten dat via de VW binnenkomt te ruggelopen, laat de receptionis te weten. „Eigenlijk is het dit jaar voor het eerst. Wat daar precies de reden van is, weet ik niet. Misschien moeten we eens contact opnemen met de VW." door Silvan Schoonhoven leiden - De klachten over krijsen de en vuilverspreidende meeu wen in Leiden nemen toe. Wie last heeft van de witte lucht macht heeft weinig middelen voorhanden in zijn strijd tegen het dier. Eieren rapen is verbo den, afschieten is tegen de re gels. En zinloos, bovendien. Wat zijn de mogelijkheden wel? Een neproofvogel plaatsen Deze doorontwikkelde vogel verschrikker komt op de markt in de vorm van een vlieger van parachutestof met het silhouet van een roofvogel. De vogel danst in de wind aan een flexi bele lijn aan een buigzame hen gel. Frits van der Sluis, meeu- wendeskundige van de ge meente, heeft er nog één boven zijn bureau hangen uit de tijd dat de stad ermee experimen teerde. Ook Sander Liefrink van het het Gemertse bestrijdingsbedrijf Protekta heeft ze in huis. Hij slaakt een zucht door de tele foon. „Het werkt aardig tegen spreeuwen en mussen", begint hij, op een toon die weinig hoop geeft. „Maar weet u wat het is: meeuwen zijn verschrik kelijk brutaal en slim. Als ze zich al laten weren door zo'n ding, dan is het één dag." Van der Sluis bevestigt zijn verhaal. „Een vlieger werkt goed bij vo gels die er niet elke dag komen. Broedvogels trappen er na een tijd niet meer in." Wat ook nog kan, is een grote kunststof uil, die je ergens op een dakrand schroeft. Weer een zucht van de vertegenwoordi ger van Protekta. „Ik heb gezien dat de meeuwen al na een paar dagen bij die uil op z'n plastic kop zitten." Afschrikken met geluiden Er zijn apparaatjes in de handel die op geregelde tijden een scherpe toon voortbrengen. Een piep of het gekras van een roofvogel: als het maar de zie lenrust van de meeuw ver- De Zilvermeeuw laat zich niet gemakkelijk verdrijven. Archieffoto: Mark Lamers stoort. De apparaten doen dat echter ook met die van de om wonenden. En de meeuw heeft wel voor hetere vuren gestaan dan een alarm krijsend doosje. Een kwestie van wennen, zo kijkt het dier er tegenaan. Liefrink: „Ik heb een conciërge gekend die om het half uur even het dak opklom om de si rene aan te zetten. Dat hielp wel. Maar het is vrij arbeidsin tensief, ja." Draden spannen, pinnen plaatsen De enige methode die enig ef fect sorteert. Pinnen of draden op het dak dwarsbomen pogin gen een nest te bouwen. Voor meeuwen met hun lange poten bestaan speciale pennen. Na deel voor de particulier: de kos ten. Het bespannen van een dak kost, afhankelijk van de toegankelijkheid van het dak en de mogelijkheden om er pin- Door het warme en natte weer groeien er veel padde stoelen en zwammen in de Leidse binnenstad, zoals op de Herengracht. Foto: Hielco Kuipers schappelijke naam Agaricus bi- torquis heeft - duikt overal op waar organisch afval te vinden is. Zoals bij rottende bladeren en hondenpoep. In sommige gevallen kan hij complete stoeptegels ontwrichten. Ade ma: „De straatchampignon is zelfs eetbaar, maar dat kan ik niemand aanraden, aangezien deze zwam ook sommige zware metalen opneemt. Niet eten dus, als hij geplukt is in de stad of langs de snelweg." Sowieso strekt het eten van wil de paddestoelen niet tot aanbe veling. „In de stad komen ook de meest giftige soorten voor. Vorige week zag ik nog een groene knolamaniet op het ter rein van het Leids Universitair Medisch Centrum. Die padde stoel is dodelijk giftig", zegt Adema. Bang dat kinderen zo'n ding in hun mond stoppen hoef je echter niet te zijn, volgens hem. „Van jongs af aan wordt er al ingestampt dat je dat niet moet doen. Het zit gewoon niet in onze volksaard." nen op aan te brengen, tussen de 'paar honderd en duizenden euro's', zegt Liefrink. En ook hier geldt weer: eigenlijk is het dweilen met de kraan open. Wie zijn dak verandert in een Atlantikwall van draden en pennen, staat machteloos als de meeuw doodleuk bij de bu ren gaat zitten krijsen. Wat niet mag: Eieren stelen, de valk erop los laten, de vogels vergiftigen, of door het hoofd schieten: dat is allemaal niet toegestaan. De meeuwen worden beschermd door de Flora- en Faunawet. De stadsbewoner mag hooguit voorkomen dat ze op het dak hun tenten opslaan. „De mees te vogels in Nederland zijn be schermd", zegt Van der Sluis. „Dat is ook om te voorkomen dat iedereen maar lukraak gaat knallen. Meeuwen vermoorden is bovendien zinloos." Net als eieren wegnemen; de meeuwen leggen gewoon weer bij. De eie ren vervangen door stenen helpt wel, maar vergroot weer de overlevingskansen van an dere meeuwenjongen. Zelfs het reduceren van het aantal vos sen in de duinen (de hoge vos- senstand heeft de meeuw naar de stad gedreven) haalt weinig uit. Vla, lk neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I Naam:DM DV i Adres: Ttelefoon (i.v.m bezorgcontrole) J Geboortedatum e-mail adres I I Bank- /girorekenin gnummer I Handtekening. I I Uitsluitend bij automatische incasso. bvp, Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. Ta v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook 0800-1711 (gratis) of surf naar www leidschdagblad.nl J (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoongegevens. In het colofon van I de krant treft u nadere informatie aan Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad l. (advertentie) Morgen vindt u de baan die bij u past in rijen aan de balie te wachten. Nu staan er misschien tien, vijf tien man." i Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch &t Dagblad (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9