Al-Zarqawi waarschuwt landen islam BUITENLAND Straf Blaskic flink omlaag Vaticaan komt met 'nieuwe' kijk op vrouw Sharon: Fransen voorbeeld voor de wereld Bosbranden woeden voort in Zuid-Europa Hieien trappen «to total loss Stuur geen troepen naar Irak Videospel Manhunt zet jongen aan tot moord Veiligheidsraad stemt over Darfur «ter doet iet non - Een rechtbank in |vi heeft een 43-jarige ka- jke priester uit Malawi en [6-jarige non uit het buur- nbia veroordeeld tot laanden voorwaardelijke f en dwangarbeid wegens tootgevend gedrag. De waren betrapt toen zij seks Jen in een geparkeerde au- [j het vliegveld van de stad igwe. schuldigen 2 alen voor cel O 'fc en - Twee broers moeten m itse staat betalen voor hun isonderhoud gedurende de ien jaar dat zij onschuldig cel zaten. Na hun vrijla- ran 1997 kregen de broers '8 ael (42) en Vincent (49) el ;y van de Britse overheid chadevergoeding van res- 11 evelijk 1,5 miljoen euro en 100 euro, minus kost en in- ad ng. De broers vochten de ng op hun schadevergoe- ge aan, maar de rechter stel- M >t tweetal in het ongelijk. VO naar den Athene isb is - De NAVO stuurt een terrorisme-eenheid naar Spelen in Athe- 5e eenheid is gespeciali- in de afweer van aanval- fflnet chemische, biologische ^ïcleaire wapens. Soldaten ■elgië, Tsjechië, Hongarije, Polen en Spanje maken - uit van het bataljon. iden: Onder thuis blijven (en - Jongeren onder de en mogen binnenkort na uur niet meer zonder be dding van een oudere op t in het centrum van Lon- ^De politie zal niet iedereen arresteren, maar zij letten Ifpeciaal op groepen jonge re problemen veroorzaken nderen die kwetsbaar lij- ^dental door ^te in Spanje kid - Het aantal doden als lg van de aanhoudende in Spanje is opgelopen tot ntien. Daarvan zijn er ne- ;evallen op de Canarische j den. Sinds vorige week es ten de Canarische Eilan- het midden en zuiden !t Spaanse vasteland on- imperaturen van rond de iden. test tegen ksende apen :ok - Dierenbeschermers :n de directie van een sa- ijark in de Thaise hoofdstad ;kok opgeroepen een einde - aken aan boksgevechten n orang-oetans. In het vechten de mensapen, ge- in een korte broek en met ïandschoenen aan, in de tegen elkaar. Vrouwtjes- l, gekleed in bikini, geven J [borden aan wanneer een we ronde begint. liE" I vrijdag 30 juli 2004 Premier probeert rel met Chirac te sussen bagdad/anp-afp- Een zeer mili tante moslimgroep in Irak heeft alle Arabische en moslimlanden opgeroepen geen troepen naar Bagdad te dirigeren. „Wij zullen niet lijdelijk toekijken, als mili tairen uit een Arabisch of mos limland, met name Saudi-Arabië, Pakistan of Egypte, naar Irak worden gezonden." Dat staat in een via internet verspreide verklaring van de groepering rond Abu Musab al- Zarqawi. Deze Jordaniër, die verbonden zou zijn aan het al- Qaedanetwerk, wordt door ve len beschouwd als de drijvende kracht achter het geweld in Irak. Saudi-Arabië heeft geopperd dat er militairen uit Arabische of moslimnaties naar Irak kun nen gaan. De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, Colin Powell, overlegde daar over met leiders van dat land en de Iraakse premier Iyad Allawi. De Verenigde Staten, die for meel de macht in Irak hebben overgedragen maar er militair actief bleven, zijn op zoek naar troepenversterkingen. Eerder trokken de Filipijnen, Spanje, Nicaragua, Honduras en de Do minicaanse Republiek al mili tairen terug. Gisteren zei ook Oekraïne dat de inzet van zijn 1650 manschappen snel ten einde zal lopen. Het is overigens de vraag of veel Arabische en moslimlanden troepen willen sturen. In de Arabische wereld is er door het grote maatschappelijke verzet tegen de 'Amerikaanse' oorlog in Irak, waarschijnlijk geen ani mo voor troepenzendingen. Al lawi wil daarenboven geen in terventies van de buurlanden Koeweit, Saudi-Arabië, Iran, Jordanië, Syrië en Turkije. Res teren de Afrikaanse of niet-Ara- bische moslimlanden zoals In donesië. Jakarta liet alvast we ten dat een bijdrage alleen be spreekbaar is als onderdeel van een VN-macht en daarvan is in Irak momenteel geen sprake. De opstandelingen in Irak blij ven intussen uiterst actief om het land verder te destabilise ren en om (meer) naties en be drijven te dwingen hun troepen of medewerkers weg te halen. Vooral de al vele weken aan houdende gijzelaarscrisis neemt steeds ernstiger vormen aan. Zeker twintig buitenlan ders worden nog vastgehou den. Gisteren werd bekend dat twee ontvoerde Pakistanen door onthoofding zijn gedood, de eerste gijzelaars uit een isla mitisch land die om het leven zijn gebracht. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Premier Ariel Sharon vindt de manier waarop de Franse regering en de Franse president anti-semitisme be strijden een voorbeeld voor an dere landen. Hij zei dat gister avond op het vliegveld van Tel Aviv, bij de verwelkoming van een groep van tweehonderd Franse immigranten. Sharons woorden waren duidelijk be doeld om een diplomatieke rel te sussen die was uitgebroken toen hij eerder deze maand Franse joden aanraadde on middellijk naar Israël te verhui zen wegens 'wilde uitingen van anti-semitisme' in hun land. De Franse regering en de joodse gemeenschap in Franloijk toonden zich daarover zeer ver ontwaardigd. Gisteravond nam Sharon een deel van de gewraakte uitlatin gen terug. „Men moet een on derscheid maken tussen de strijd tegen anti-semitisme en het aanmoedigen van aliya", zei hij. „Joden moeten niet naar Israël komen wegens haat- of angstgevoelens, maar omdat het hun thuisland is. Israël is de enige plaats in de wereld waar joden een joods leven kunnen leiden in de echte betekenis van het woord, en alleen hier kun nen joden er zeker van zijn dat hun kinderen en kleinkinderen eeuwig joods zullen blijven." Zionisten gebruiken het woord "aliya" (letterlijk: omhoog gaan) om emigratie naar Israël aan te duiden. Sharon waarschuwde tegen an tisemitisme in de wereld, maar noemde dit keer Frankrijk in gunstige zin. „In de afgelopen jaren hebben we een nieuwe golf van haat tegen Israël ge zien," stelde hij vast. „Deze golf van anti-semitisme bedreigt niet alleen joden, maar de le venswijze van de hele westerse wereld. Daarom hebben we veel waardering voor het korda te optreden van de Franse rege ring en voor de stellingname van de Franse president tegen anti-semitisme." Op 18 juli viel Sharon fel uit naar Frankrijk, dat niet langer onderdak zou kunnen bieden aan joden wegens "wilde vor men van anti-semitisme" en omdat tien procent van de be volking bestaat uit moslims. De Franse regering toonde zich kwaad en Franse joodse leiders vroegen Sharon zich niet met hun zaken te bemoeien. Sinds dien zijn Israëlische en Franse diplomaten druk in de weer ge weest om de schade te herstel len. Enkele dagen geleden ver klaarde de Franse regering dat ze de zaak als afgedaan be schouwt. De Franse joodse gemeen schap, de grootste na die in de Verenigde Staten en Israël, telt ongeveer zeshonderdduizend zielen. De emigratie naar Israël ligt constant op tussen de 1500 en 2000 per jaar. Het Joods Agentschap hoopt dit jaar het aantal enigszins op te kunnen voeren, maar er zijn geen teke nen die duiden op een massaal vertrek. Dr J\rik Cohen van de onder- wijs-faculteit van Israels Bar- Ilan Universiteit heeft recent onderzoek gedaan onder hon derdduizend leden van de joodse gemeenschap in Frank rijk. Ongeveer twintig procent van de Franse joden zegt dat zij, of leden van hun huishouden, wel eens zijn gekwetst door an- ti-semitische uitingen. „Dat is een relatief hoog aantal", ver telde Cohen het dagblad Ha'ar- etz. „Maar het zou onjuist zijn te zeggen dat de toestand ern stig is en dat er paniek heerst". Volgens hem zal de emigratie van Franse joden naar Israël in de komende jaren wel wat aan trekken, maar hij denkt dat ne gentig procent van de gemeen schap Frankrijk nooit zal verla ten. Knul speelde obsessief londen/anp - De ouders van een jongen die in februari op gru welijke wijze werd vermoord, hebben een beschuldigende vin ger gewezen naar het videospel dat de dader 'obsessief speelde. Dat meldt de Britse omroep BBC. Inmiddels heeft Dixons, de grootste electronicaketen van Groot-Brittannië, het spel uit de handel gehaald. Op 27 februari wefd de 14-jaar oude Stefan Pakeerah in een park in Leicester meerdere malen met een mes gestoken en met een hamer op zijn hoofd geslagen. De 17-jarige dader, fervent speler van het spel 'Manhunt', verklaarde dat hij zich niet meer kon inhouden zodra hij het eerste bloed zag vloeien. Hij gaf voor de rechter toe de moord te hebben gepleegd. Hem staat wellicht een levenslange gevangenisstraf te wachten. Stefans vader stelt dat de wijze waarop zijn zoon is vermoord, overeenkomt met de manier waarop in 'Manhunt' de speler wordt uitgedaagd met onder andere hamers en messen tegen standers te doden. „Als dit soort spelletjes kinderen kunnen be- invloeden, mogen ze niet meer worden verkocht." De Britse filmkeuring bepaalde eerder dat het spel geschikt is voor spelers van achttien jaar en ouder. In Nederland is het spel voorlopig nog in de winkel te koop. De ontwikkelaar van het spel, het Britse Rockstar Games, was niet bereikbaar voor com mentaar. new vork - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties stemt vandaag over een resolutie over de Sudanese re gio Darfur. In de tekst die de Verenigde Staten en Groot- Brittannië gisteren aan de overige dertien leden voorleg den, ontbreekt het woord sancties, maar wordt de rege ring in Khartum met 'verdere acties' bedreigd, als zij geen einde maakt aan de wreedheden in de westelijke provincie. Zeven van de vijftien leden van de raad verzet ten zich tegen het gebruik van het woord sancties in een eerdere tekst. In Darfur zijn in bijna anderhalfjaar onge veer 50.000 mensen gedood. Meer dan een miljoen per sonen zijn hun woning ontvlucht. De vrouw op de foto en haar kindje schieten vooralsnog dus weinig op met de afgezwakte resolutie. Zij is net aangekomen in één van de vele vluchtelingenkampen in Tsjaad. Foto: Reuters ien - Zes dolgeworden en hebben de auto van een irige Britse vrouw totaal ield. De vrouw was in haar op weg naar haar werk, zij geconfronteerd werd zes koeien die vanuit een tnd de weg opstormden, ara Epps uit Quedgeley: eed daar gewoon toen die plotseling uit een wei nen. Sommige stampten de motorkap en anderen :n het dak op. Ik zie nog Is hun koppen tegen de ruit smakken." ider toeristen ar Frankrijk - Het aantal toeristen in rijk is in de maand juli ge- l ten opzichte van dezelfde ad vorig jaar. Vooral aan de d'Azur en op Corsica was ntal toeristen lager. De arische kust, en Bretagne in pijzonder, ontving juist Ir bezoekers. De toeristen men net als vorig jaar voor- lelijk uit Groot-Brittannië lelgië. gere celstraf mperklever isruhe - De 34-jarige Duitse cedes-testrijder die vorig een dodelijk ongeval ver- raakte door een combinatie veel te hard rijden en bum- ieven, heeft in hoger be- i een lagere straf gekregen. >eroepsrechter achtte hem schuldig aan de dood van personen, maar vermin- Je zijn straf van achttien nden onvoorwaardelijk tot fcaar voorwaardelijk. Hij lm tot een mildere straf om- Jie verdachte na het ongeval lontslagen door zijn werk- f r DaimlerChrysler. Kroatische generaal maandag vrij man den haag/anp - De Kamer van Beroep van het Joegoslavië-Tribunaal heeft de Kroatische gene raal Blaskic (43) gisteren veroordeeld tot negen jaar cel. Dat is flink minder dan de 45 jaar die hij in 2000 in eerste aanleg had gekregen. In hoger beroep is Blaskic dan ook op tal van punten vrij gesproken, vooral op het zwaarste punt van de tenlastelegging: de massaslachting van Alimici. In dat Bosnische dorp .werden in april 1993 meer dan honderd moslimburgers vermoord. Blaskic kwam in april 1996, onder druk van de toenmalige Kroatische president Tudjman, 'vrij willig' naar Den Haag om zijn onschuld te bewij zen. Hij zit dus al ruim acht jaar vast en heeft daarmee het grootste gedeelte van zijn straf uit gezeten. Maandag komt Blaskic vervroegd vrij, zo heeft president Theodor Meron van het VN-tri- bunaai op verzoek van de verdediging besloten. Volgens de Amerikaanse advocaat van Blaskic, Russell Hayman, is Blaskic 'gelukkig en dank baar' na de uitspraak. Van de veroordeling in eerste aanleg uit maart 2000 blijven maar een aantal minder zware pun ten over, zoals misdaden waarvan gevangen moslims het slachtoffer werden, als het gebruik van moslims als menselijk schild en dwangarbeid bij het graven van loopgraven. De Duitse VN- rechter Schomburg vindt daarvoor ook de negen jaar cel nog te veel. Tijdens het proces in eerste aanleg, van 1997 tot 1999, was de ontoegankelijkheid van de Kroati sche archieven een groot probleem voor de ver dediging. Blaskic' vrienden vonden dat hij 'ge slachtofferd' werd om trawanten van het Tudj- man-bewind te beschermen. Na de dood van Tudjman in december 1999 kwa men dan ook documenten naar boven die wezen op de verantwoordelijkheid van anderen voor de massaslachting van Ahmici. Vice-president Pocar van het tribunaal, die donderdagochtend de uit spraak voorlas, hekelde de gebrekkige medewer king van het Tudjman-bewind. In een van de documenten die tijdens het hoger beroep zijn getoond, komt de zoon van Tudj man, die een Kroatische geheime dienst leidde, tot de conclusie dat onder meer Dario Kordic achter 'Ahmici' zit. Die politicus zou met ande ren thuis tot de massamoord hebben besloten op een vergadering waar Blaskic niet bij was. Die rome/anp - Het Vaticaan komt zaterdag met een nieuw docu ment over de rol van de vrouw in de Rooms-Katholieke Kerk. De brief van de congregatie voor de geloofsleer, die waakt over de zuiverheid van het rooms-katholieke geloof, gaat over 'de samenwerking van man en vrouw in de wereld kerk'. Naar verwachting zal de brief de rol van de leek in de kerk onderstrepen en de afwij zing van de priesterwijding voor vrouwen bekrachtigen. In de RK-Kerk kunnen wouwen geen bisschop, priester en dia ken worden. De reden Iiiervoor is onder meer dat Christus al leen mannen als zijn leerling uitzocht. Progressieve katholie ken in onder meer Nederland bepleiten dat de ambten ook voor vrouwen worden openge steld. Uit een onderzoek dat het televisieprogramma Kruispunt in december 1999 presenteer de, bleek dat 58 procent van de ondervraagde Nederlandse RK- priesters voor toelating van vrouwen tot het priesterambt was. Het hoofd van de RK-Kerk in Nederland, kardinaal Simo- nis, toonde zich toen verontrust door dit onderzoeksresultaat Blaskic. Foto: Reuters Bosnische Kroaat Kordic werd in 2001 als eerste toppoliticus door het tribunaal veroordeeld. Hij kreeg 25 jaar cel. Het hoger beroep loopt nog. 'Ahmici' is de bekendste oorlogmisdaad van de oorlog tussen Bosnische Kroaten en Bosnische moslims die in 1993 zijn hoogtepunt bereikte. De conclusie van de rechters in eerste aanleg dat Blaskic bevelen zou hebben gegeven „met de duidelijke intentie dat de massaslachting wordt gepleegd", is volgens de rechters in hoger beroep dan ook 'volstrekt fout'. Blaskic' vrouw Ratka toonde zich donderdag in gesprek met journalisten gelukkig over de uit spraak in hoger beroep. Op 3 maart 2000 was zij nog flauwgevallen op de publieke tribune van de rechtszaal, toen de strafmaat van 45 jaar werd bekendgemaakt. madrid/anp - In Spanje en Por tugal woeden nog steeds hevige bosbranden. Het vuur heeft al tienduizenden hectares be groeiing verwoest en honder den mensen uit hun huis ge jaagd. In de zuidelijke provincies Huelva en Sevilla is een van de grootste branden van de afgelo pen jaren in Spanje nog niet onder controle. Ongeveer 14.000 hectare struiken, eiken en eucalyptusbos is in de as ge legd. Circa duizend mensen zijn geëvacueerd. De inwoners van Berrocal konden gisteren weer terug naar hun dorp, waar tien huizen in rook zijn opge gaan. Honderden brandweer lieden bestrijden voor de derde dag op rij met behulp van blus vliegtuigen en -helikopters de vlammen van soms wel 50 me ter hoog. Een brand bij Madrid, in San Martin de la Vega, is inmiddels onder controle. Daar is zo'n 1000 hectare weide- en bos grond verloren gegaan, waar van een deel beschermd na tuurgebied. In buurland Portugal probeert de brandweer het vuur tussen Louie en Almodovar, in het zui den van het land, te bedwin gen. Premier Pedro Santana er kende dat er op het gebied van Brandweerlui springen van hun wagen als de windrichting plotseling omslaat en het vuur levensbedrei gend op hen af komt. Het gebeurde in Noord-Spanje waar een eikenbos en graanvelden in brand ston den. Foto: EPA brandpreventie in Portugal „nog veel te doen valt". De temperaturen tot 44 graden Celsius van dit jaar zijn volgens de premier echter „uitzonder lijke omstandigheden". In het zuidwesten van Turkije is ook een grote bosbrand ont staan. De brand woedt in de buurt van het toeristenoord Kalkan in de provincie Antalya. De autoriteiten hebben tiental len militairen naar de regio ge stuurd om de vlammen te do ven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5