afpersers te betalen BINNENLAND Rechter verbiedt fans in buurt van Kuip te komen 'Scoubidou schadelijk als je er een leven lang van eet' IKEA bereid Nepagent laat Amsterdam deze zomer links liggen Inspectie laat toestel DCA niet vertrekken Twintig jaar Zomercarnaval IB-Groep eist 146 miljoen van 54.000 wanbetalers Negentien treintrajecten versoberd of geschrapt Nelly de beer overleden I overheid op =>iele telefoon Llg - De overheid krijgt jaar de mogelijkheid om io alle burgers op hun e telefoons te waarschu- lor calamiteiten. Het mi- I van economische zaken olgende maand een t dat hierin voorziet. Ze- jat Binnenlandse Zaken we techniek zal gaan ge- |i bij rampen. Economi- iken inventariseert de Re bij andere ministeries, mt wordt aan LNV om te (huwen bij besmettelijke tten als bijvoorbeeld jspest en aan VWS bij het len van een epidemie. vrouw uit igevonden Op het terrein van :elling in Den Dolder is ig het stoffelijk over- i een 18-jarige vrouw irn gevonden. Aanvan- ield de politie rekening misdrijf, maar gister- schatte een woordvoer- kans daarop veel kleiner ivege het ontbreken van k ce verwondingen op het de lichaam. Onderzoek Nederlands Forensisch it in Rijswijk moet uit- opleveren over de oljorzaak. vrijdag 30 juli 2004 krt jaar cel voor landelen kind idam - De rechtbank in dam heeft een 25-jarige iroordeeld tot vier jaar ir zware mishandeling, .y lag achtte de rechter niet ?n, maar wel dat hij op 6 iber vorig jaar het 16 en oude dochtertje van endin zo erg mishandel- 01 zij uiteindelijk aan haar e idingen is overleden. De w r van het meisje vindt a j ir veel te weinig. De offi- v« d acht jaar geëist, rk e bij brand legale loods et 'en - De loods waarin re ïorgen in het Brabantse ne ren door een brand een ik ge Poolse man is omge- i, stond daar illegaal, et deel van de loods waar ia innen verbleven, is nooit rsl tonvergunning afgege- :ei at heeft loco-burgemees- >0 spuij van de gemeente a< g meegedeeld. Door de 10 liepen drie Polen van 26, ie 4 jaar brandwonden aan ;t eten op. is kinderen' )s fraat gezet l idam - De rechtbank in teirdam heeft gisteren be- dat de stichting Pente- ïvival Church (PRC) niet o( nag kerken in het CREA- )- iv aan het Kraaienest in sterdamse Bijlmer. Voor n ustus moeten de elf mi er nkerken die onder PRC ,3 hun heil elders zoeken n- ileutel aan Woonstich- ichdale overhandigen, bouw komt in handen Pinkstergemeente, wier -hiimte (een parkeergarage) al vijken voor de verlaging Uj 1 Bijlmerdreef. ve dachte terreur ,'daagse vrij 00 m - De 37-jange Synër uit CÜ Jbbergen die wordt ver van terreurdreiging tegen in Nijmegen, p vrije voeten. Dat heeft dkamer van de rechtbank hem gisteren besloten, h hter-commissaris beval oe enbaar ministerie vrijdag 3(ji man uit voorarrest vrij te ie] Volgens de rechter was er nig ernstige verdenking |de man om hem tien da- it te zetten door Henk van Ingen en Imke van Schaaijk den haag - De zesjarige Liselore Cariot mag van haar vader niet meer spelen met de Scoubidou- draadjes. Papa Maurice Cariot schrok zo van het nieuws dat de touwtjes onveilig kunnen zijn dat hij de speeltjes heeft opge borgen. „Ze speelde er pas an derhalve week mee. Maar pas als ik zeker weet dat er niks schade lijks is aan Scoubidou, mag ze er weer mee spelen." Cariot neemt het zekere voor het onzekere, maar andere ou ders zijn laconieker. Bibiane van Mierlo, moeder van Pascal (8): „Ik vind dat zulk nieuws snel wordt opgeblazen. Er wordt wel vaker direct gewaar schuwd voor de nieuwste ra ges." De Duitse consumentenbond waarschuwde gisteren dat in de Scoubidou-touwtjes tot dertig procent weekmakers, zogehe ten ftalaten, zitten. Die zijn mo gelijk schadelijk voor de ge zondheid. Reden voor de mi nister van consumentenzaken van de deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen producenten op te roepen geen ftalaten meer te in de draden te verwerken. Temeer omdat in EU verband afgesproken is dat bijtringen voor kinderen tot drie jaar fta- laatvrij moeten zijn. De Neder landse consumentenbond is bezorgd en heeft de Voedsel- en Waren Autoriteit opgeroe pen onderzoek te verrichten naar de Scoubidou-draadjes. Hoogleraar milieukunde en biochemicus Lucas Reijnders van de universiteit in Amster dam vindt de onrust rond Scoubidou-touwtjes zeker niet overtrokken. Hij pleit zelfs voor een verbod van alle ftalaten in speelgoed. „Onderzoek toont aan dat langdurig innemen van deze stoffen later effect kan hebben op de ontwikkeling van de hersenen en de hormoon huishouding. Met name kinde ren tot drie jaar zijn daarvoor erg gevoelig. Hoe groot het ef fect is en bij welke hoeveelheid problemen optreden, is nog onbekend en moeilijk vast te stellen." Een van de redenen dat dit las tig is, komt omdat ook andere giftige stoffen (zoals pcb's) die mensen binnen krijgen dezelf de klachten veroorzaken. Reijn ders vindt het vreemd dat de Scoubidou-touwtjes van pvc zijn gemaakt. „Er zijn voldoen de andere plasticsoorten voor handen die veel veiliger zijn." Greenpeace vecht al jaren te gen ftalaten. De milieuorgani satie heeft twee Scoubidou- touwtjes getest en stelt zich 'doodgeschrokken' te zijn over de resultaten. „In het ene geval is 13 en het ander 20 procent van het ftalaat DEHP aangetrof fen. Dat zijn echt gigantische hoeveelheden. We roepen alle winkels en andere verkopers op de touwtjes zo snel mogelijk uit de handel te halen", zegt Moni que Harthoom. Veel grote winkelketens hebben gisteren de touwtjes uit het as sortiment gehaald. Ondanks dat de Voedsel- en Waren Auto riteit stelt dat ze veilig zijn zo lang kinderen ze maar niet in hun mond stoppen, nemen zij het zekere voor het onzekere. Voor Greenpeace staat de scha delijkheid buiten kijf. De woordvoerster stelt zelfs dat naast problemen in de hor moonhuishouding ook nier- en leverschade kan optreden. On zin, zegt professor Reijnders. „Dan moet je enorme hoeveel heden innemen. Die worden echt niet gehaald." Een woordvoerder van Exxon Mobil, wereldwijd de grootste producent van ftalaten, begrijpt weinig van de ophef. „Wij ma ken de flataten DINP en DIDP. Ook die mogen niet gebruikt worden in bijtringen. Maar uit onderzoek blijkt dat ze abso luut niet schadelijk zijn. Ja, misschien als je jaar in jaar uit er op kauwt. Maar ik twijfel of een mensenleven lang genoeg is om echt schade op te lopen." Een medewerker van Intertoys in Den Haag haalde gistermiddag de voorraad Scoubidou-touw uit de schappen. Foto: ANP/Toussaint Kluiters amsterdam/gpd - Amsterdam heeft deze zomer veel minder last van nepagenten die buiten landse toeristen op slinkse wij ze willen beroven. Verrichtte de politie vorig jaar nog tientallen aanhoudingen en regende het toen aangiften van gedupeerde vakantiegangers, dit jaar zijn nog maar 'sporadisch' ne pagenten aangetroffen. Volgens het korps Amsterdam- Amstelland komt dat door de harde aanpak en de intensieve voorlichting aan toeristen. De politie maakt sinds vorig jaar met een speciaal team jacht op nepagenten, meestal Roeme nen die zich voordoen als agen ten in burger. Na aanhouding worden ze meteen uitgezet. In een aantal gevallen zijn fikse straffen uitgedeeld. Onder het mom van controles op drugs en vals geld vragen de zogenaamde politieagenten mensen hun portemonnee of tas open te maken, waarna ze er vandoor gaan met betaalpas- sen, geld en identiteitsdocu menten. De slachtoffers zijn doorgaans Aziaten. Een waar schuwingsfolder wordt daarom ook in Aziatische talen onder de toeristen in de hoofdstad verspreid. De politie heeft geen idee of de Roemeense nepagenten zijn uitgeweken naar andere steden in Nederland of daarbuiten. Mogelijk verplaatsen ze hun ac tiviteiten net als zakkenrollers- bendes om de paar weken of maanden naar nieuwe steden. Volgens de Amsterdamse poli tie daalt ook het aantal aangif ten van zakkenrollerij in de hoofdstad, meestal gepleegd door buitenlanders uit diverse Oost-Europese landen. Hetzelf de team dat jaagt op de ne pagenten, heeft de voorbije we ken al wel 'tientallen' Oost-Eu ropese zakkenrollers gepakt, meldt een politiewoordvoerder. jrkstraf voor roering kind iRDEN - Een 32-jarige lie in maart korte tijd zijn :r heeft ontvoerd, is giste- ir de rechtbank in Leeu- tot een werkstraf van veroordeeld. Ook kreeg voorwaardelijke celstraf ^n half jaar opgelegd. De Uit het Drentse Schoone- haalde zijn dochter uit de an school. De 53-jarige Ier van de ontvoerder een werkstraf van 100 ^4j vergezelde haar zoon V ontvoering. I ilijke afloop I irspuwact 1|ngen - Een vuurspuwact en 19-jarige Fransman is sdagavond pijnlijk geëin- De man vermaakte voor- agers in Groningen met uurspuwkunsten. De act p niet zoals verwacht. Hij jde vuur met wasbenzine, daarbij kwam zijn gezicht knd te staan. Het slachtof- imet zware brandwonden berd naar het brandwon- bntrum van het Martini- nhuis. Rotterdam - Het Zomercarnaval in Rotterdam heeft 31 juli een extra feestelijk tintje. De uitbundige stoet die morgen door de binnenstad van Rotterdam trekt, doet dat voor de twintigste keer. Aan de straatparade doen dit keer ruim 3000 deelnemers mee afkomstig uit meer dan twintig culturen. De 19-jarige Zahaira Marin, verkozen tot koningin van het Zomercarnaval 2004, voert het langgerekte lint van praalwagens en dansende mensen aan. Gisteravond werd in een loods in de Rotterdamse haven nog hard gewerkt aan een van de wagens. Foto: ANP/Rick Nederstigt rotterdam/anp - Officier van justitie Munnichs in Rotter dam heeft gisteren een nieu we manier geïntroduceerd om relschoppers weg te houden bij voetbalstadion de Kuip. Munnichs verzocht de politie rechter vier mannen die na Feyenoord-Ajax waren aange houden tijdens ongeregeldhe den, te verbieden in de deel gemeenten Feijenoord en IJs- selmonde te komen op dagen dat Feyenoord speelt. Politie rechter Urbanus was het daar in drie van de vier gevallen mee eens. De Kuip ligt officieel in IJssel- monde, maar fans houden zich voor en na de wedstrijd vaak op in de aangrenzende wijken van het stadion. De po litierechter oordeelde dat drie van de vier Feyenoord-fans in de periode dat zij een straf rechtelijk stadionverbod heb ben, zich in de rust van een competitie- of bekerwedstrijd moeten melden op het politie bureau in of nabij hun woon plaats en zich ook niet mogen vertonen nabij het stadion. „Ik heb niet zo'n moeite met een verbod om op bepaalde dagen niet op een deel van Rotter dam-Zuid te komen. Dit is precies gericht op de feiten waar we het over hebben en het heeft tot doel om de rust terug te brengen rond het voetbal." Een 21-jarige man uit Berg- schenhoek en een 33-jarige man uit Vierpolders kregen een stadion- en deelgemeen teverbod met meldingsplicht voor twee jaar opgelegd. Een 21-jarige man uit Capelle aan den IJssel kreeg deze straf voor de duur van achttien maanden. Het drietal kreeg ook nog werkstraffen opge legd. Een vierde, 28-jarige Feyenoord-fan kreeg alleen een werkstraf. Alle vier zijn in meer of mindere mate schul dig bevonden aan openlijke geweldpleging, zoals het gooi en met stenen en stokken tij dens voetbalrellen. groningen/gpd - De IB-Groep in Groningen eist in totaal 146 miljoen euro van 54.000 wan betalers. Om het de deurwaar ders gemakkelijk te maken, krij gen ze de dwangbevelen voort aan digitaal aangeleverd. Voor het overgrote deel staan oud-studenten die hun langlo pende schuld terug moeten be talen, als wanbetalers te boek. Er zitten ook ouders bij die het lesgeld voor hun kinderen niet hebben voldaan. In totaal gaan er jaarlijks zo'n 62.000 dwangbevelen de deur uit via 55 deurwaarderskanto ren. De opgeëiste bedragen variëren van 45 tot 45.000 euro. Het me rendeel van de wanbetalers komt na ongeveer drie maan den in het zogenaamde deur- amsterdam/anp - IKEA probeer de eind 2002 een kwart miljoen euro te betalen aan de afpersers die het meubelconcern hadden gedreigd met explosieven. Het lukte echter niet om contact te krijgen, bleek gisteren tijdens de behandeling van de zaak voor de rechtbank in Amsterdam. Bij IKEA in Amsterdam kwam op 3 december 2002 een brief binnen. Deze was geschreven in gebrekkig Duits. De afzender was ene Carlos n. Hij eiste 250.000 euro in gebruikte biljet ten. In de brief stond dat in de filialen in Amsterdam en Slie- drecht explosieven waren ge plaatst. Op 4 december sloot IKEA alle tien vestigingen in Nederland en liet die doorzoeken op de aanwezigheid van bommen. In de dreigbrief werd namelijk melding gemaakt van een derde bom, de bommen in Sliedrecht en Amsterdam golden slechts als waarschuwing. Terwijl het meubelwarenhuis contact probeerde te maken met 'Carlos IT, werden in de vestigingen in Amsterdam en Sliedrecht inderdaad explosie ven gevonden. In Sliedrecht kwam de bom zelfs gedeeltelijk tot ontploffing, maar dit ge beurde op het politiebureau toen experts deze onderzoch ten en onklaar wilden maken. Voor de rechtbank verschenen gisteren twee Polen die worden verdacht van het afpersen van IKEA. De verdachten zeggen niet de afpersers te zijn. De twee zouden alleen twee Rus sen naar Nederland hebben ge reden. Ze gingen eerst naar IKEA in Sliedrecht en daarna naar de vestiging in Amster dam. Een 25-jarige Pool zou de Rus sen hebben geholpen door bij EKEA in Amsterdam te kijken waar de beveiligingscamera's hingen. De Russen wilden ook nog naar IKEA in Utrecht, maar een 57-jarige Pool weigerde nog langer mee te werken, waarop het gezelschap terugging naar Duitsland. De politie heeft alles in het werk gesteld de genoemde Rus sen te achterhalen, maar ieder spoor naar hen liep dood. Wel verzamelde de politie een grote hoeveelheid aan technisch be wijs. Zo beschikten de Polen over een aantal telefoons en verschillende mobiele num mers. Ook aan de twee bom men zaten mobiele telefoons. Een verklaring voor het verschil tussen hun eigen verklaringen en de technische gegevens kon den de verdachten niet geven. Evenals voor de sporen van ex plosieven die zijn gevonden in hun woning in Duitsland en in de kofferbak van de auto waar mee de Polen begin december naar Portugal gingen. Daar wer den de twee verdachten in ja nuari 2003 gearresteerd. Vandaag gaat de zaak verder met het requisitoir van de offi cier van justitie en de pleidooi en van de advocaten. den haag/gpd - Negentien ver liesgevende treintrajecten in Nederland dreigen drastisch te worden versoberd of geschrapt. Minister Peijs van verkeer en waterstaat lijkt niet langer be reid extra geld voor deze lijnen uit te trekken. Dat blijkt uit een gezamenlijk studie van de NS en het minis terie. De negentien trajecten liggen al langer onder vuur om dat er elk jaar veel geld bij moet. De trajecten staan ook al enige tijd 'in de etalage': de overheid wil deze lijntjes aan besteden aan vervoerders in de markt die er wel brood in zien. Onder de 'bedreigde' trajecten is Gouda-Alphen aan den Rijn. Daar komt volgens de plannen in plaats van de trein de Rijn Gouwe Lijn te rijden. Om precies inzicht te krijgen in de kosten en baten van de tra jecten stelde het ministerie het afgelopen half jaar samen met de NS een onderzoek in. Er werd onder meer gekeken naar mogelijkheden om de lijnen in stand te houden. Dat zou onder meer betekenen dat er minder treinen op die lijnen gaan rij den en dat kaartjes voor korte trajecten duurder worden. Ook wordt er aan gedacht om bus sen in te zetten in plaats van een dure trein waar maar een paar mensen in zitten. Daar door verdwijnen bepaalde sta tions. Overigens kunnen de huidige trajecten niet van de ene op de andere dag worden opgeheven. Een treinverbinding moet na het officiële besluit tot ophef fing minimaal nog een jaar doorrijden. waarderstraject. Dat is deze maand geautomatiseerd. Door dwangbevelen digitaal aan te leveren, bespaart de IBG jaar lijks 700.000 euro omdat de ori ginele papieren niet meer uit gezocht en meegestuurd hoe ven te worden. Volgens de IBG, die voor het ministerie van onderwijs diver se financiële regelingen uit voert, voorkomt elektronische verzending voortaan dat de deurwaarders achterhaalde in formatie krijgen. Bovendien spuwt de computer niet meer automatisch dwang bevelen uit. Vorderingen wor den voortaan gespaard tot een minimum bedrag van 136 euro en elk dwangbevel wordt eerst afgehandeld voordat er een nieuwe wordt gestuurd. amsterdam/anp - Passagiers van de Antilliaanse luchtvaart maatschappij Dutch Caribbean Airlines (DCA) zijn woensdag avond op Schiphol gestrand omdat het vliegtuig dat hen naar Willemstad moet brengen niet mag vertrekken vanaf de luchthaven in Belgrado (Servië). De Nederlandse Inspectie Ver keer en Waterstaat wil het vlieg tuig, geleast van het Servische Jat Airlines, geen toestemming geven om op Schiphol te lan den. Reden is dat het toestel geen bepantserde cockpitdeur heeft, zo heeft de directie van DCA laten weten. Kogelvrije cockpitdeuren zijn sinds vorig jaar verplicht op alle intercontinentale vliegtuigen. Dit naar aanleiding van de ter roristische aanslagen in New York op 11 september 2001. Jat Airlines had de autoriteiten ge vraagd om een ontheffing van deze regel, maar kreeg deze niet. „Samen met de Directie Lucht vaart van de Antillen is nog ge probeerd om de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst op andere gedachten te brengen, maar dit is niet gelukt", aldus de Antilli aanse minister Leeflang (ver keer). De minister bemoeit zich met deze kwestie, omdat de re tourvlucht naar Amsterdam, die voor gisteren gepland stond, bestemd was voor de bursalen. Dit zijn Antilliaanse jongeren die komend studiejaar in Ne derland gaan studeren. Volgens minister Leeflang is het de hoogste tijd dat DCA inziet dat het zo niet verder kan. „DCA heeft een sterke strategi sche partner nodig. Volgens de minister is de Exel Groep een goede keus. Sinds half juli ver zorgt Dutch Caribbean Exel vluchten tussen de Antillen en Nederland. De maatschappij heeft al verschillende keren aangegeven geïnteresseerd te zijn in samenwerking met DCA. Maar de directie van DCA heeft dit steeds afgewezen. rhenen/anp - Beer Nelly is niet meer. Verzorgers troffen de oudste bewoner van Het Beren- bos in Ouwehands Dierenpark in Rhenen gisterochtend dood aan in haar hoL Nelly werd der tig jaar oud, liet Het Berenbos weten. De beer was voor haar komst naar Nederland, elf jaar gele den, dansbeer in Bosnië. Haar baas misbruikte haar vele jaren en dankte Nelly uiteindelijk af toen hij een nieuwe beer kreeg. Ze kwam terecht in de dieren tuin in Split, samen met een andere dansbeer, Mackenzie, die door zijn baas in de steek was gelaten. Aangezien er niet voldoende plek was in de Bosnische die rentuin, kwamen Nelly en Mackenzie in 1993 samen naar Nederland.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3