GESPREK VAN DE DAG De nep wordt duur betaald Nederlanders bakken ze zelf bruin Daar is over nagedacht: I'AMsterdam Nederlandse man bang voor roze kleding, blauw favoriet vrijdag 30 juli 2004 DAGELIJKS LEVEN Amsterdam gaat zichzelf inter nationaal aanprijzen met de nieuwe leus: 'I AMsterdam', een combinatie van het Engelse 'Ik ben' en de naam van de stad. In de jaren tachtig werd al eens kortstondig geprobeerd de stad te verkopen met de leus 'Amsterdam heeft het', aange vuld met een lachend grachten huisje. Maar 'I AMsterdam' bekt internationaal gezien veel sterker, zegt de Amsterdamse wethouder Huffnagel van eco nomische zaken. „Deze slogan moet jaren mee kunnen. Je kunt het vergelijken met de leus 'I Love New York'. Die is eind jaren zeventig ontwikkeld en nog steeds uiterst succesvol." De bedenker van de nieuwe slagzin is het Amsterdamse re clamebureau KesselsKramer. Een Nederlandstalige reclame leus viel af, omdat die de stad in het buitenland niet verder brengt. De stad moet juist een 'wereldmerk' zijn. Het bijbeho rende logo is nog in ontwikke ling, maar zeker is al dat de eer ste drie letters een rode kleur krijgen. Het motto 'I AMster dam' zal op alle brieven, folders en posters van de gemeentelijke bedrijven te zien zijn. gpd Zelf broodbakken met de brood bakmachine wint aan populari teit. De consument bakt jaarlijks 55 miljoen broden met de brood machine, blijkt uit een steekproef van onderzoeksbureau Trendbox uit Amsterdam onder ruim 1100 Nederlanders. De hang naar hui selijkheid en gezelligheid komt volgens Trendbox steeds nadruk kelijker in beeld. Uit het onderzoek komt naar vo ren dat 9 procent van de onder vraagden de broodbakmachine minimaal twee keer per week ge bruikt. In 2003 gebruikten nog maar 2 procent van de huishou dens de broodbakmachine twee keer per week. Het blijft daarbij niet alleen wit of bruin brood, ge zien de kant-en-klare mix voor brood met gedroogde tomaten en Parmezaanse kaas in de schappen van de supermarkt. In het onderzoek zijn de zelfbak- kers die zonder machine bakken niet meegenomen. Daarom spreekt Trendbox met 55 miljoen broden nog van een conservatieve schatting. Volgens Trendbox heeft de ontwikkeling vooral te maken met de trend dat mensen terug willen naar zekerheid en gebor genheid: 'back to basic'. „De broodbakmachine past daarmee precies in het gat dat er lag tussen het ambachtelijke (af) gebakken brood van de bakker en het ge- Consumenten bakken jaarlijks naar schatting 55 miljoen broden in de eigen broodbakmachine. Foto: Ton Kastermans hannes van met meel en gist in de eigen oven", aldus Trendbox in een toelichting op het onder zoeksresultaat. De Nederlandse Brood- en ban ketbakkers Ondernemers Vereni ging (NBOV) in Gouda schrikt niet van de ontwikkeling. „Het is de nostalgie die op een gegeven mo ment een rol speelt. Dan willen mensen graag zelf actief zijn in het broodmaken", aldus alge meen-secretaris T. Volkerie van de NBOV. Ondertussen is het aantal ambachtelijke brood- en banketbakkers de afgelopen jaren flink gedaald. In 1980 waren er in Nederland nog 5000. Dat aantal is de laatste jaren geslonken tot cir ca 2500. Zo'n 70 procent van de huishoudelijke broodaankopi loopt via de supermarkt. d De Stichting Echte Bakkersgili Is kondigde kort geleden aan in u gaan spelen op de popularitei van de broodmachines. Ze ko >01 daarom met speciale mixen 0 markt die bij de bakkers verkr j baar zijn. anp 0 'l HE-RMbN VVIU 9^T IK Ook VREEMD Cif\ MENSELIJK Vraag de Nederlandse man wat hij van een roze kledingkleur vindt en je kunt de volgende reacties ver wachten: „Flikker op met je roze", „wat een homokleur", „ik ben geen wijf'. Dat ondervond Robijn (wasmid del) bij een onderzoek naar kleur en kleding. Roze kleding is voor de Nederlandse man dus nog een tik keltje te gewaagd. Toch staat roze in de modekleuren topdrie van de- Wim Meyles Opruiming: de dag des voordeels ze zomer. Uit het onderzoek blijkt dat 1 op de 10 mannen roze wel mooi vindt, maar het niet durft te dragen. Bijna de helft van de man nen geeft aan dat roze hen 'abso luut niet staat'. Blauw is de favorie te kleur van Nederland. Het is een kleur die zowel op het werk als in de vrije tijd op nummer 1 staat en geeft - net als zwart - een zelfverze kerd gevoel. Het is volgens velen ook niet moeilijk te combineren. Dit in tegenstelling tot bijvoor beeld groen en bruin. Het onderzoek werd gehouden via internet onder 535 mensen tussen 18 en 55 jaar. Volgens bijna 40 pro cent van de ondervraagden zegt de kleur van de kleding iets over hoe iemand zich voelt. Mensen die fel le kleuren dragen zijn extravert, maar ook vrolijk en gezellig. Kleur rijke kleding geeft bovendien een jeugdige uitstraling, aldus het on derzoek. anp Oogst Schiphol 200; 62.000 neppertjes it> er Nepartikelen maken en kop er is een economisch delict, or zij dat de producenten van de id 'echte' artikelen daardoor w r den benadeeld. Zij hebben ir1 gestoken in het bedenken v-< d de producten en in de mark ting. Wie illegale kopieën m 0 neemt, is strafbaar. Op Schi hol geldt een lik-op-stuk-be leid: wie zijn illegale goeder meteen inlevert en een boet ie» betaalt, komt er zonder verc 10 strafvervolging vanaf. Kleine rei hoeveelheden worden vaak ge door de vingers gezien. 1, s In 2003 trof de douane op et Schiphol bijna 62.000 nama in artikelen aan in de reizigersl >oi gage, ruim vijfduizend meer at dan het jaar daarvoor. In 201 sp werden 28.235 neppertjes ai g i getroffen. Over 2004 zijn noj lie geen cijfers beschikbaar. He 4 grootste deel van de vangst et 2003 bestond uit cd's en dvc (37.058), daarna kwamen £ll ding en accessoires (10.789 'horloges en juwelen' (2. 405lt| Grote stijger op de ranglijst i de categorie 'speelgoed en id, spellen', waar ook computet rd; spelletjes onder vallen. da De controle op Schiphol bre :vi slechts een deel van de stroc na aan het licht. Ook de FIOD- w ECD en de Stichting Namaa st< Bestrijding bemoeien zich n us de handel in illegale kopieer ni In 2003 werden in totaal 3,3 h miljoen nepartikelen gevon- >le den. |dc! bc P jongen bovendien invoerrech moeten betalen. De boete zal 'aanzienlijk' zijn, zegt de doua B zonder verdere details te geve „De wereld is door al het luch QJ verkeer heel klein geworden", zegt Mol. „De hoeveelheid nafC maak die meekomt is daardoc elk jaar groter." In zijn kantoc^ staan rijen ordners met specif^ ties van elektronische apparativa en echtheidskenmerken. Vaalr" de naslagwerken overbodig. P, weet gewoon hoe een echt iet jj* uit ziet", zegt de douanier trot**e „Degene die het nagemaakt h heeft maar één belang: zo goe er koop mogelijke kwaliteit prod1 n ren, want daar verdient hij het meeste aan. Dat voel je." u! de Marloes de Koning 8st rl Dat het een fantastisch weekend was, een heerlijk ver jaardagcadeau en de romantiek hoogtij vierde, spreekt voor zich. Paris, mijn amour aan mijn zij, een magnifiek hotel in het hartje van de stad en de stra lende zon. De ingrediënten voor un moment fantasti- que. Een bon anniversaire en dat was het. Alleen het openbaar vervoer droeg niet bij aan de feestvreugde en het 'le vin, le pain et le boursin'-gevoel. Verwonder lijk misschien, aangezien Parijs bekend staat om zijn efficiënte metronetwerk. Mais qui... tres bien, geen kwaad woord over. Het waren de andere vervoers middelen die roet in de 'haute cuisine' dreigde te gooi en. Op het moment dat ons romantische boottochtje zijn eindpunt nadert, plenst het. Geen klein buitje ook. Heureusement, un petit bistro vlakbij. Pas de pro blem. Niet veel later hebben we er wel één, tenminste, dat vindt de taxichauffeur die ons bij een hippe club aflevert voor het vriendelijke prijsje van 2,60. Althans, dat is wat de meter aangeeft. 'Non! Cinq! Cinq! Joe ken ask everiewhier, is lowest pries!' We zijn gemoedelijke toeristen, sukkels dus, zonder referenties; weinig zin om moeilijk te doen. Al ziet het schriele Chinese man netje er niet echt levensbedreigend uit. De terugrit daarentegen wel. Godzijdank is het rustig in de lichtstad, monsieur houdt met tegenzin stil bij het stoplicht. Met piepende banden draaien we om de Are de Triomphe. Nirvana schreeuwt door het schorre radiootje. Mon ami humt mee: 'Musjeu, louder sil- voeplet!' Bien sür. De mannen begrijpen elkaar... en Nirvana. Met een schok (en shock) tot stilstand. Slechts 6,70. Zo'n beetje het starttarief in Amsterdam. Dus reserveren we de volgende dag een taxi naar het vliegveld, nadat de receptioniste ons de trein met veel bijvoegelijke naamwoorden en overtreffende trappen afraadt. We zijn laat, cherie...Hoe laat? Kwart over twee. Hij verslikt zich. Hijgend terug in het hotel wachten op le taxi. Die komt binnensjokken met het trage dressuur- drafie van afgezakte broeken uit de getto. De 'don't fuck with me' attitude die daar meestal bijhoort, volgt al snel. Pardon monsieur, hoezo een starttarief van 9,90? Kwaaie blik. You did reservation, right? This is reservation.Uitstappen en bedanken geen optie. C'est bon, gas erop en gaan. Het wel of niet halen van het vliegtuig begint af te hangen van het feit of deze taxichauffeur dezelfde pi raterij beheerst als onze vriend van de vorige avond. De vooruitzichten zijn slecht. De rit begint in zijn ach teruit door een drukke winkelstraat. Enfin, één keer op de grote wegdoet hij weinig moeite in te halen. Kom aan, kom aan!!!! We zijn duidelijk in zijn verkeerde keelgat geschoten. Onze kwelgeest dropt ons bij terminal twee, volgens hem de plek waar de vrijwel onbekende vliegtuigmaatschappij die we ge boekt hebben, vertrekt. Dus niet. Even vergeet ik de 55 euro die ik net heb moeten neertellen. Terminal één ligt drie kilometer verderop en de trans ferbus stopt vaak. Japanners gebruiken hun hutkoffer als deurstopper. Een zakenman overlegt met de Naar de uitzending van de speelfilm BLUE MOVIE hebben woensdagavond ruim 600.000 mensen gekeken, aldus cijfers van de Stichting Kijkonderzoek. Jon gerenomroep BNN zond de rolprent uit wegens het overlijden afgelopen week einde van filmmaker WIM VERSTAPPEN (67), die de film in 1971 maakte. Blue Movie geldt als de eerste Nederlandse seksfilm die in 1971 in Nederland voor veel ophef zorgde. RONALDO gaat opnieuw TROUWEN. Volgens de Braziliaanse media heeft de voetballer van Real Madrid zijn vriendin DANIELLA CICARELLI, model en pre sentatrice bij MTV, ten huwelijk gevraagd. De twee hebben sinds anderhalve maand een relatie. De Braziliaan was al eerder getrouwd met voetbalster Milene Domingues. De twee hebben een zoon. Vorig jaar november gingen ze uit elkaar. Ronaldo zou zich sinds die tijd in het nachtleven in Madrid hebben gestort en aanzienlijk zijn aangekomen. Cicarelli, een triatlete en marathon loopster, zou Ronaldo hebben gedwongen op dieet te gaan. Foto's: AP/Reuters De Vlaamse MEIDENGROEP K3 blijft populair in Nederland en heeft daarom een nieuwe TOURNEE ge pland. Momenteel is de groep in Den Haag te zien in het Congres Centrum. In tien dagen tijd konden daar 70.000 voornamelijk jonge be zoekers genieten van de show 'K3 de wereld rond'. In oktober komen de drie meiden met de voorletter K (Karen, Kristel en Kathleen) terug naar Nederland. Op 16 en 17 okto ber staan ze in de IJsselhallen in Zwolle, op 22 en 23 oktober in het Chassé Theater in Breda en op 26 en 27 oktober in het Indoor Sport centrum in Eindhoven. Foto: GPD Franse slag Met namaakartikelen langs de douane: het blijft: een gok chauffeur in een taal die ze beide niet begrijpen. We wisselen tergende blikken. De tijd vliegt, ons vliegtuig zo ook. In terminal één moeten we helemaal naar de andere kant. Geen poulet te bekennen daar. De incheckbalie uitgestorven. We zoeken de vertrektijdschermen. Ho pen op 'delay', verwachten geen 'annulé'. Toch is het zo, rood en knipperend. De medewerkers van de vliegmaatschappij zijn van de aardbodem verdwenen. De enige ande re vliegweg kost 400 euro per ticket. Dan maar weer een bus. Dit keer naar terminal drie, vanwaar we alsnog de afgerade trein terug naar Parijs nemen, hopend nog die zelfde avond met de Thalys naar huis te kunnen. Dat dat uiteindelijk lukt, mag 'un miracle' heten. Dat we tijdens het hele 'debacle' met een grijns op ons gezicht onze koffers rond sleu ren en we van half drie s'middags tot twaalf uur s'nachts onderweg zijn zonder gefrus treerd, paniekerig of chagerijnig te worden, is misschien ook 'un miracle'. Of niet. Na een romantisch weekendje in een land waar het vervoer met de Franse slag gaat, krijg je van zelf ook een slag van de 'Moulin Rouge'... Reageren? column@hotmail.com Elk jaar slepen Nederlandse toeris ten meer namaakartikelen mee in hun koffers. Gekopieerde dvd's en cd's zijn de hit van dit seizoen. Kle ding en sieraden blijven onvermin derd populair. Bij de douane op Schiphol springen glimmende hor loges en moddervrije schoenen in het oog. „Weet u waaróm deze zo goedkoop waren?" Eén voor één worden ze uit de grote rugzak gediept. Tussen het vieze wasgoed zitten een stuk of vijftien cd's en dvd's. Muziek van Norah Jones, van Muse en Beyon- cé, films met namen als Chicken Run en Fantasy. De betrapte eige naar uit Hoorn is net een maand op Bali geweest. Hij ondergaat ge laten hoe de douane zijn 'oogst' tot de hare maakt. „Wat heeft u ervoor betaald?", vraagt douanier Dick Mol nieuwsgierig. „Eén euro per stuk." Mol: „En wat kosten ze in Nederland?" „Duur." „Weet u waarom ze zo goedkoop zijn?" De man knikt schuldbewust. De ver leiding was te groot, vertelt hij uit zichzelf. „Er zijn daar hele win kels, je gaat vanzelf mee in de gek te. Ik wist het ook wel, maar ik dacht: Word ik betrapt, dan heb ik pech en ben ik ze kwijt." Dat hij ook een boete kan krijgen voor de invoer van namaakartike len had hij zich niét gerealiseerd. Een paar illegale 'beeld- of ge luidsdragers' worden meestal wel door de vingers gezien, maar de hoogte van de boete loopt op met het aantal meegebrachte kopie tjes. Zesendertig dvd's: 175 euro. Honderd stuks: 675 euro. Voor waarde om er met een boete van af te komen is dat de illegale goe deren direct worden ingeleverd. Het geld kan meteen worden be taald. Pinnen mag. De douane op Schiphol contro leert steekproefsgewijs of passa giers nepartikelen bij zich heb ben. Vooral op vluchten uit Azië (Thailand, China) en Turkije is het vaak raak. Een ochtend bij de douane leert dat een groot deel van de reizigers de gok neemt en wat namaakartikelen invoert of te veel (echte) artikelen koopt zon- Elk jaar slepen Nederlandse toeristen meer namaakartikelen mee in hun koffers. Maar de douane op Schiphol controleert de bagage steekproefsgewijs. Foto: GPD/Phil Nijhuis der invoerrechten te betalen. Vrijwel iedereen neemt de 'groene route' met het bord 'niets aan te geven'. Vanuit een nis bij de uit gang observeert de douane de mensenstroom. Af en toe pikken ze er iemand uit en inspecteren de bagage. De meeste mensen verraden zich zelf door uitpuilen de koffers of in het oog springen de sieraden. Als de douaniers denken dat of iets nep of waarde vol is, roepen ze Mol of een van de anderen van het 'expertise team' erbij om het te beoordelen. Een 18-jarige jongen uit Blaricum wandelt nietsvermoedend voorbij in een splinternieuw maatpak. Zijn dikke zilveren horloge fonkelt opvallend om de arm waarmee hij het bagage wagentje duwt. Na een wereldreis van een jaar gaat hij weer naar zijn ouders. De laatste stop was Bangkok. Aanvankelijk reageert hij nonchalant als doua nier Chiel van der Pluijm hem de nis in wenkt en zijn tas laat ope nen. Als Van der Pluijm kritisch door zijn cd-verzameling bladert, veert hij echter op. „Die heb ik zelf gekopieerd, meneer." De douanier reageert koel. „Dat zie ik. Het is misschien toch nodig dat we even plaatsnemen om te tellen." Als de jongen merkt dat het menens is, probeert hij Van der Pluijm er afwisselend flemend en agressief van te weerhouden dat hij iets afpakt. Op de tafel ko men naast het horloge een stapel Ralph Lauren poloshirts, twee flessen wijn met echte cobra's er in en één fles wijn met een schor pioen te liggen. „Menéér, me- néér", probeert hij. „Ik ben een jaar weggeweest, heb van vijftien euro per dag geleefd. Heb ik ein delijk iets moois kunnen vinden in Vietnam." De polo's, het horloge en de cd's worden aan een nader onderzoek onderworpen en blijken nep te zijn. Over de meegebrachte digi tale camera en een laptop had de

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2