IETS fi 'rein-conductrice aar mishandeld 'Bij knieval kan Duijndam terugkeren' GRANDIOZE KEUKEN- VOORDEELDAG EN én j Keukenmaxx Olympisch abonnement verkopen?; 1l 072-51968681 oubidou-touwtjes uit orzorg uit de handel Kerry wil respect voor VS terugwinnen Pakistan pakt topterrorist van al-Qaeda 50% KORTING Ex-PSV-topman Spooren cel in Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad vrijdag 30 juli 2004 SPRINTERS 5 GESPREK Met nepartikelen langs de douane: het blijft een gok rijder knijpt keel vrouw dicht ienke Ledegang - Een 44-jarige conduc- van de Nederlandse wegen is ernstig mishan- de trein van Amsterdam Den Haag CS, vlak na Leiden Centraal. Dat ge- op 13 juli, maar is door tgse spoorwegpolitie nu lendgemaakt. :ouw werd gewurgd, ge en geslagen toen zij een t nan aansprak op zwartrij- Nadat omstanders erin /len de vrouw uit de wurg- te bevrijden, trok de da- in de noodrem en verliet Bin ter hoogte van Den Laan van Nieuw Oost-In- jongen, die nog voort- is, wordt poging tot ig ten laste gelegd, controle van de vervoers- :n, net na Schiphol, de conductrice op twee Eén van hen kon een tonen, de ander had larije. Hij weigerde ech- iog een vervoersbewijs te of zijn persoonlijke gege- te verstrekken. Daarop -^elde de conductrice de 9wegpolitie van Leiden in. doorzocht de trein, maar tt tweetal niet aan. de trein uit Leiden was kken, trof de conductrice i 1 van de balkons van de de jongen met de OV- jk/anp - Veel qIs hebben gisteren de on twonderen razendpopulaire idou-touwtjes voorlopig schappen gehaald. Ze de- at uit voorzorg, omdat er erheid bestaat over de leid van het speelgoed, n steekproef van TNO is ®n dat touwtjes die in land zijn verkocht, grote ilheden giftige weekma- ievatten die schadelijk de gezondheid kunnen :dsel- en Warenautoriteit gaat bekijken hoeveel ;che stoffen vrijkomen ideren lang op de plastic, aden sabbelen. Volgens [anisatie kan het enkele duren voordat de resul- van dat onderzoek be- ijn. Onder meer de speel- inkels van Toys "R" Us, imit en Intertoys hebben ':oop van de Scoubidou- is tot die tijd gestaakt, [niets mee aan de hand is, °fte weer in de verkoop, die de steekproef in op- Jt van milieuorganisatie 22 Pagina Binnenland: 'Scoubidou schadelijk als je er een leven lang van eet' Recordaantal paddestoelen in Leidse binnenstad Vlaamse meesters te zien op expositie in zomers Leiden kaart. Zijn vriend bleek zichzelf één balkon verder te hebben opgesloten op het toilet. Toen de zwartrijder daar uit kwam, sloeg hij de conductrice op het hoofd en zette haar scheldend met kracht tegen de wand van de trein, met zijn handen om haar keel. Hij bleef de keel van de vrouw enkele minuten dichtknijpen, terwijl hij haar schopte en sloeg. Enkele omstanders schoten te hulp, maar slaagden er niet in de vrouw uit de wurggreep te bevrijden. Pas toen een vierde treinreiziger ingreep, liet de jongen los en liep samen met zijn vriend weg. De omstanders ontfermden zich over de vrouw. Ter hoogte van station Den Haag Laan van NOI trok de da der aan de noodrem en verlie ten de twee de trein. De politie is nog op zoek naar beide jongens. Bovendien zoekt zij nog twee van de omstanders die de conductrice te hulp schoten en wil zij weten op welk station het duo instapte. Op 9 augustus komt de zaak in het tv-programma 'Opsporing Verzocht'. De vrouw zit thuis na het ge welddadige incident. Zij heeft lichamelijke, maar vooral psy chische klachten overgehouden aan de mishandeling. Ze was al eerder slachtoffer van geweld in de trein. Greenpeace uitvoerde, testte twee setjes van het speelgoed waarmee kinderen allerlei figu ren kunnen knopen. De touw tjes die Blokker verkocht, bevat ten 13 procent weekmakers en een setje van de markt bestond voor eenvijfde uit de giftige stoffen. Voor kinderen tot 3 jaar geldt momenteel als norm een maximum van 0,1 procent. De Consumentenbond wil dat die norm ook voor oudere kinderen gaat gelden. De mix van zogeheten ftalaten die TNO in de touwtjes aantrof, kunnen volgens Greenpeace le- verschade, nieraandoeningen en onvruchtbaarheid veroorza ken. De weekmakers zorgen er voor dat de snoertjes zacht en buigzaam zijn. De VWA bena drukte dat het speelgoed bij normaal gebruik ongevaarlijk is. Van de weekmakers kunnen schadelijke hoeveelheden vrij komen als kinderen de touwtjes in de mond nemen. boston - De Democratische presidentskandidaat John Kerry hield vanmorgen om 4.00 uur Nederlandse tijd zijn allerbelangrijkste re devoering. Kerry moet zijn stoffig imago oppoetsen om een serieuze kans te maken tegen George W. Bush. Het is afwachten wat de poli tieke commentatoren ervan vinden. Op de conventie in Boston ha merde Kerry op de noodzaak van een ander internationaal beleid. De senator wil het respect van de wereld terugverdienen. Kerry aan vaardde formeel de nominatie als presidentskandidaat voor de De mocratische partij. Foto: Reuters COMMENTAAR ZES OP EEN CEL n die na een relatief licht jp een paar maanden de Vmoeten, krijgen in de na- toekomst wellicht gezel van vijf 'lotgenoten'. Justi- in Lelystad een proef ne- ïet zes mensen op één ceL oef is niet onverstandig, de manier waarop minis ter de 'meermanscel' er jast, is allesbehalve justitiële Inrichtingen Donner opdracht ge- het cellentekort voor voor altijd op :n. Het moet zijn met twege ruimte wegsturen van rdeelden. Dat is ïede beleidslijn: fcyegsturen van veroordeel- ndermijnt de rechtsstaat, ^enlang gesteggel is om die al een begin gemaakt met 1 één cel plaatsen van twee neerden. Dat is officieel ^Jen proef, maar Donner Hie bezwaren die de cipiers praktijk noteren nu al iper weggewuifd. Een on- ik van de vakbonden naar jrkomstandigheden - en Bï veiligheid - van de gevan- jjjjbewaarders, is door hem achteloos van tafel geschoven. Dat is niet verstandig. De proef in Lelystad omvat veel meer dan alleen zes mensen op een cel. Er wordt ook gekeken naar technische beveiligings- snufjes als elektronische enkel banden. Op die manier kunnen de bewakingskosten wellicht be hoorlijk omlaag. Wanneer het gaat om mensen die tot korte gevangenisstraffen (maximaal vier maanden) zijn veroordeeld, hoeft het op een cel plaatsen van meerdere gevangenen niet di rect tot grote spannin gen te leiden. Zeker niet wanneer de gedetineer den hierop vooraf wor den geselecteerd. Wil een dergelijke aan pak slagen, dan moet Donner echter ook veel investe ren in de veiligheid van het ge vangenispersoneel. Goed over leg met hun vakbonden en luis teren naar knelpunten uit de praktijk, is daarbij een eerste vereiste. Nu wekt de minister vooral de indruk zijn experi menten er om politieke redenen door te willen drukken. Dat is haastige spoed. Peter de Vries noordwijk - Oud-wethouder Gerard Duijndam kan wat voor zitter Robbert Paymans betreft terugkeren als raadslid van Noordwijk Totaal. Aan die ren tree worden echter wel voor waarden gesteld. „Hij kan niet zonder meer aan schuiven in de fractie", zegt Pa ymans. „Voor het zover is, moet hij een knieval maken voor de vier raadsleden van wie hij ten onrechte heeft gezegd dat ze verantwoordelijk zijn voor zijn val als wethouder. Bovendien kan Duijndam niet zijn oude portefeuille ruimtelijke orde ning oppakken en ook geen Eisen aan rentree oud-wethouder woordvoerder zijn op dat ter rein. Dat zou ongeloofwaardig zijn." Duijndam stapte eind mei als wethouder op, vlak voordat een door de Progressieve Combina tie en de ChristenUnie inge diende motie van wantrouwen in stemming zou worden ge bracht. De twee partijen namen het Duijndam kwalijk dat hij ondanks alarmerende onder zoeksrapporten, die wezen op mogelijk tientallen miljoenen euro's verlies, achter de 'om- (advertentie) Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Knip vandaag uw spaarzegel uit deze krant! Tbt het eind van het Jaar kont u bij Leidseh Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviezen, één vai de merken van d deae krant of kijk op 1 klap' bleef staan: bouwen in Of- fem-Zuid in plaats van in Bronsgeest-Noord. Duijndam nam als raadslid in 1998 met de toenmalige CDA-fractievoorzit- ter Victor Salman het initiatief voor de omklap. Onder de raadsleden die de motie wilden steunen, bevonden zich vier le den van Noordwijk Totaal. Paymans: „Duijndam hoeft niet door het slijk. Er is absoluut plek voor hem. Als mens heb ik hem hoog staan en als politicus heeft hij veel kennis en erva ring. Maar er is wel het een en ander gebeurd, dat moet wor den uitgesproken. In zijn emo- g. leldschdagfalad.nl 1 Mijn wereld, mijn krant. Leidschi-'^ Dagblad den bosch/anp - De rechtbank in Den Bosch heeft gisteren voormalig Fons Spooren ver oordeeld tot twee jaar en drie maanden cel, waarvan negen maanden voorwaardelijk. De rechters vinden dat de 40-jarige voormalig financieel directeur van PSV onder meer schuldig is aan ontucht met minderjarige jongens in het Anne Frank plantsoen in Eindhoven. Ook heeft hij seks tegen betaling ge had met jongens tussen de 16 en 18 jaar oud. De straf van de rechtbank is ho ger dan de eis van het openbaar mnisterie (OM). Spooren gaat volgens zijn advocaat dan ook zo goed als zeker in hoger be roep tegen de uitspraak. Het OM had twee weken geleden Staf Nederlands elftal begint vorm te krijgen islamabad/gpd - Pakistan heeft een van de meest gezochte isla mitische terroristen ter wereld opgepakt. Het zou gaan om Ah med Khalfan Ghailani, een 30- jarige Tanzaniaan die zou be horen tot het al-Qaeda-netwerk van Osama bin Laden en een hoofdverdachte is van de aan slagen op 9 augustus 1998 op de Amerikaanse ambassades in Nairobi (Kenya) en Dar es Sa- lam (Tanzania). Daarbij kwa men 220 mensen om en raak ten bijna vierduizend mensen gewond. Ghailani staat op de FBI-lijst van meest gezochte terroristen op de achtste plaats. Op zijn hoofd staat een beloning van maximaal 25 miljoen dollar, evenveel als voor de meeste an dere topfiguren van het terreur netwerk van al-Qaeda. Volgens de Pakistaanse presi dent Moesjarraf werd Ghailani afgelopen zondag al samen met nog dertien anderen - onder wie twee Zuid-Afrikanen en en kele vrouwen - gevangen geno men tijdens de bestorming door het Pakistaanse leger van een huis in de stad Gujarat in de provincie Punjab. Volgens de Pakistaanse minister van binnenlandse zaken Faisal Sa- leh Hayat duurde de operatie veertien uur en was sprake van hevige vuurgevechten. Nie mand zou daarbij ernstig zijn gewond. Hayat zei zeer tevre den te zijn dat Ghailani levend in hun handen is gevallen. Ahmed Khalfan Ghailani - die zich volgens de FBI van twintig verschillende schuilnamen be diende - werd in december 1998 in New York in staat van beschuldiging gesteld voor zijn rol bij de bomaanslagen van vier maanden daarvoor. Enkele maanden geleden noemden de Amerikaanse autoriteiten hem als een van zeven mensen van wie werd aangenomen dat zij in de nabije toekomst nieuwe aanslagen zouden kunnen ple gen. Volgens sommige bronnen in Pakistan hebben Ghailani en zijn gezellen de laatste tijd in Afghanistan gezeten. 'Alpengletsjers in 2080 gesmolten' wenen - De Alpengletsjers zou den in 2080 vrijwel geheel weg gesmolten kunnen zijn door het warmer worden van het kli maat. Dat blijkt uit een studie die is gepubliceerd in Kaprun, in de Oostenrijkse Alpen. Prof. Heinz Slupetzky van de univer siteit van Salzburg heeft die conclusie getrokken uit onder zoek naar het slinken van de gletsjer van de Pasterze in Hohe Tauem, in het westen van Oos tenrijk. Het smelten daarvan wordt door satellieten geobser veerd en in tal van modellen gebruikt om de verliezen in te schatten van gletsjers elders in de wereld. Krekelinvasie op luchthaven Nice nice - Miljoenen krekels hebben de luchthaven in het Zuid- Franse Nice als hun voorlopige verblijfplaats gekozen. De in secten, vermoedelijk uit Italië of Noord-Afrika afkomstig, vor men momenteel geen gevaar voor het luchtverkeer, maar de autoriteiten bestrijden de dier tjes met man en macht. De vrees bestaat dat de krekels gro te aantal vogels zullen aantrek ken en dat is wel gevaarlijk voor de vliegtuigen. Bovendien doen de dieren zich tegoed aan het gras langs de start- en landings banen. Dat gras houdt juist zand, stof en stenen vast. Vader rijdt kind aan met tractor zandvoort - Een 14-jarige jon gen uit Zandvoort is gisteren aan een been gewond geraakt toen hij op het strand bij pavil joen Seagull werd aangereden door een tractor. De 52-jarige vader van de jongen - eigenaar van Seagull - zat achter het stuur. Binnen enkele minuten waren politie, ambulance, le den van de reddingsbrigade en een traumahelikopter op de plaats van het ongeval. De jon gen is per ambulance onder be geleiding van een motoragent naar het VU Medisch Centrum in Amsterdam vervoerd. (advertenties) tie heeft Gerard zowel over het bestuur als over de fractie van Noordwijk Totaal onwaarheden verteld." Duijndam, die met succes actie heeft gevoerd voor een extra le denvergadering eind augustus, is verrast door de opstelling van Paymans. „Daar moet ik even over nadenken", aldus Duijn dam. Eerder deze week liet hij weten desnoods als onafhanke lijke terug te keren in de raad als hij in de fractie van Noord wijk Totaal niet welkom zou zijn. Duijndam, in 2002 lijst trekker, komt in elk geval als eerste in aanmerking om de opengevallen plaats in te ne men van Jan Heus, die zijn ver trek heeft aangekondigd. Bij aankoop van uw keuken: op alle topapparatuur- Kans op een vakantie ;naar de BAHAMA'S t.w.v. €2.500,-* a HOOFDDORP (A4, Afslag Hoofddorp) I taoaderd en «n keukens, halzend en é<n IdeeEn ye| 020-6538163 Bel gratis 0800-0232380 voor onze brochure of kijk op www.keukenmaxx.nl de octievoorwaarden in Je thawroom achttien maanden gevangenis straf geëist, waarvan zes maan den voorwaardelijk. De rechters in Den Bosch leg den een hogere straf op, omdat ze vonden dat het OM in zijn eis te veel rekening had gehou den met de geschonden privacy van de oud-PSV-directeur. Ook de rechtbank vindt dat Spooren minder straf moet krij gen omdat publiekelijk bekend is geworden dat hij seropositief is. Maar niet zoveel minder als de aanklaagster had voorge steld. De rechtbank gaf Spooren te vens een deel van de straf voor een poging tot zware mishan deling, omdat hij onveilige seks zou hebben gehad, terwijl hij wist dat hij HIV-besmet was. 4 weken lang iedere ochtend het laatste nieuws over de Olympische Spelen Mijn wereld, mijn krant.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1