TOERISME Louter genieten in Hollandse duikparadijsjes «L. Strijd tegen boze buitenwereld houdt nooit op voor Fort Lillo JB& Vi&- Wandelen op de zeebodem Op het Britse Kanaaleiland Jer sey kunnen tot oktober wande lingen op de zeebodem worden gemaakt. Het eiland heeft een oppervlakte van 116 vierkante kilometer. Bij laag water is het eiland echter twee keer zo groot. Jersey heeft dan ook één van de grootste getijdenver- schillen ter wereld: 12 meter. Van begin april tot eind okto ber, wanneer de invloed van de maan op de getijden het grootst is, wordt er bij eb een serie wandelingen over de droogge vallen zeebodem georgani seerd. Omdat het terrein dat tij dens de wandelingen wordt verkend veel weg heeft van een maanlandschap, worden deze trips Moon Walks genoemd. Er is een keuze uit diverse wande lingen, variërend van een halve tot een hele dag. Heel bijzonder zijn de nachtelijke 'full moon walks'. Elke wandeling wordt begeleid door marinebioloog Andrew Syvet. Hij is expert op het gebied van de unieke flora en fauna van dit gebied. Voor meer informatie: www.seajersey.com en www.kanaaleilanden.com. Relaxte site ZO-Engeland Het Zuidoosten van Engeland is nu ook met een website verte genwoordigd in toeristisch in- temetland. De website heet www.relaxengland.net en biedt vakantie-ideeën in Kent, Sussex en Surrey, de regio met z'n vre dige landschap, indrukwekken de geschiedenis, rustige stran den en fraaie tuinen. De site biedt ook routebeschrijvingen en voüedige vakantie-arrange menten, die rechtstreeks ge boekt kunnen worden. Caravan verzekerd Sinds kort is het mogeÜjk om via www.caravanstallingen.nl behalveeen reis-en annule ringsverzekering ook een cara vanverzekering te sluiten. Dat is te danken aan een samenwer king tussen de grote reisverze- keraar Unigarant en assurantie kantoor SWV in Zutphen. Met een paar muisklikken kan men direct zien wat een caravanver zekering gaat kosten en hem eventueel afsluiten. Seks in Belgisch Museactron Het Museactron in het Belgi sche Maaseik heeft nog tot eind september misschien wel de meest opzienbarende tentoon stelling van het jaar in huis. Het is een archeologische expositie over de geschiedenis van seksu aliteit en erotiek onder de titel '100.000 jaar Sex'. Circa twee honderd voorwerpen, variërend van opgegraven prehistorische beeldjes, erotische pelgrimsin signes tot kuisheidsgordels en prostitutiegeld, afkomstig uit aUerlei musea in Europa, geven een beeld van hoe mensen in het verleden omgingen met dit onderwerp. Het Museactron is dageüjks open van 10.00-17.00 uur, entree 5 euro. Meer infor matie: www.100000jaarsex.be ac 30 juli 2004 Curacao en Bonaire zijn de duik paradijsjes binnen ons groot ko ninkrijk. Je bent wei even onder weg, goedkoop is ook anders, maar het is wel op en top genie ten. door Gerard Chel Zelden zo zeeziek geweest. Mijn duikmaatjes laten zich een voor een in de Caribische Zee zak ken, ik lig in duikpak gestrekt wüloos op de bodem van het motorjacht van Ocean Encoun ters. Nog voor we voor de kust van Curacao de eerste duikspot hebben bereikt, is het 'einde oefening'. In mijn conditie is duiken niet echt verantwoord. Misseüjk, uitgedroogd. Ik word netjes afgezet bij een steigertje, ergens op het eiland, waar een kwartiertje later een autootje van het duikcentrum mij op pikt. Service kent bijna geen grenzen in de duikparadijsjes Curacao en Bonaire. Niet zo verwonder lijk, want het duiktoerisme is voor hen van levensbelang. Jaarlijks bevolken tienduizen den onderwaterfreaks de ei landjes en helpen zo de bevol king aan werk en broodnodige inkomsten. Ook ettelijke han denvol Nederlanders, van be ginnende duikinstructeurs tot ervaren hotelmanagers, strijken er neer. Makkelijk voor landge noten die slecht zijn in hun vreemde talen. Te laat slikte ik zo'n pilletje te gen zeeziekte. Stom natuurlijk, voor iemand die daar vaker last van heeft. Dat zal mij in Bonai re niet overkomen. Mijn duik- capriolen in Curacao krijgen gelukkig nog wel een 'happy end' wanneer ik een paar dagen later twee kantduiken maak bij Porte Marie. Een prima stek met toiletten, douches, snack bar, duikwinkeltje en 'n fraai zandstrand. Hier ook wordt met succes geëxperimenteerd met kunstmatig rif, zogenoem de 'reef balls'. Grote met beton opgevulde fiberglas bollen waarin gaten. Afgezonken op de bodem moeten deze de functie van het rif overnemen. Vanuit bestaand rif wordt koraal over geplant en de ervaring leert dat het holtedier in een mum van tijd veel kalk afzet op zo'n kunstmatig rif. Planten en vis sen doen de rest. De stek behoort tot de beste duiklocaties van het eiland. Het bestaat uit een dubbel rif, ge scheiden door een zandbank. Bij de eerste duik verkennen we het ene, bij de tweede duik het andere rif. We dalen af naar een diepte van 19 meter waar het zicht, zeker als de zon hoog bo ven ons door de watermassa priemt, ruim 25 meter be draagt Zelden zo'n variatie aan koraal gezien, in vele gradaties en tinten. Wel iets minder kleurrijk dan elders, maar de overstelpende hoeveelheid vis én die ene nieuwsgierige schildpad maken dat weer goed. Ruim drie kwartier genie ten we van deze wereld. Bij de tweede duik worden we nog meer verwend: het koraal is gevarieerder en als lekkere toet- Duiken op Bonaire en Curacao doe je niet in je eentje. Foto: GPD Pick-upje met het kontje naar de zee en zo te water. Foto: GPD Buddy Dive op Bonaire staat in het teken van duiken. Foto: GPD De 51 kantduiklocaties op Bonaire zijn duidelijk aangegeven: de gele stenen met zwarte letters kun je niet missen. Foto: GPD jes komt een barracuda langszij en steekt een morene zijn drei gende snoet uit een holte. Dit is pas genieten. Kantduiken Duiken in Curacao doe je voor al per boot, Bonaire is het Mek ka voor kantduikers. Duiken vanaf de kust heeft een paar voordelen: je hebt geen last van zeeziekte, je kunt het met z'n tweeën doen, een gids is niet nodig en niet-duikende familie leden kunnen zich op het strand vermaken. Reis je, zoals ik, als eenling, dan is het soms lastig een buddy te vinden en ben je min of meer gedwongen toch bootduiken te maken. Bonaire is helemaal ingericht voor kantduiken. Dat begint al met het huren van een auto, waar het model pick-up veruit favoriet is. Duikspullen in de t laadbak - een houten vlonder voorkomt dat de flessen met lucht gaan schuiven - en je kunt op weg naar een van de 51 loca ties. Die makkelijk te vinden zijn, want langs de weg leiden geel gekleurde stenen met zwart opschrift naar de juiste plek. Boeien in het water geven aan waar je moet duiken. Pick- upje met het kontje naar de zee en je kunt zo te water. Vroeger kon je je auto onbeheerd ach terlaten, sinds kleine crimine len actief zijn, is het beter de (lege) auto niet op slot te doen. Soms moet je toestemming vra gen om te mogen duiken, zoals bij de steiger bij de zoutpannen en bij de pier in hartje Kralen- dijk. Voor eigen bestwil, want als er schepen liggen afgemeerd kun je er beter niet onder water gaan. Bij de stadspier overigens maak ik een nachtduik. Een 'must' als je op het eiland bent. We zijn daarom niet de enigen, het is bijna filezwemmen, tus sen al die donkere gedaantes met hun zwaaiende lichten. Soms ben ik drukker bezig an deren te ontwijken dan met de onderwaterwereld. En met lamp en camera heb ik m'n handen toch al meer dan vol. Op de dikke pilaren waar de pier op rust, barst het van het kleurrijke leven. Voor zover ik er verstand van heb - ik troost me met de gedachte dat dat met elke duik meer wordt - ont waar ik anemonen, veelkleurige sponzen, algen en uiteraard ko raal. De grotere vissen, die meestal op het licht afkomen, laten zich deze avond niet zien. Ik zie wel twee zeepaardjes, toch snel zo'n 10 centimeter, een inktvis, een zeeappel, een zee-egel, zeekomkommers, di verse kreeften en twee andere geharnaste soorten: een pijl- en adelaarskrab. En een flamingo tong. Onderwaterpark Tussen Bonaire en Curacao zijn de nodige verschillen. Niet al leen wat duiken betreft. Bonai re is het minst bevolkt en het meest rustige van de twee en het uitgaansleven is er dus ook wat beperkter. En er komen be duidend minder toeristen: zo'n 65.000 - van wie bijna helft voor het duiken - tegenover 230.000 op Curacao, van wie een fractie afieen voor de onderwaterwe reld. In tegenstelling tot Curacao kent Bonaire al enkele decennia een 'marine-park', een be schermd natuurgebied onder water, beheerd door natuuror ganisatie Stinapa. Daarmee is Bonaire nog steeds een voor beeld voor het gehele Caribi sche gebied. Het is zelfs in de race om tot werelderfgoed te worden betiteld. Ankeren is al leen bij boeien toegestaan, vis sen wanneer het op traditionele wijze gebeurt. „Iedereen is er van overtuigd dat dit in het be lang van het eiland is. De socia le controle is groot, we worden direct getipt als er illegaal wordt geankerd of gevist", zegt direc trice Elsmarie Beukenboom. Als duiker betaal je eenmalig 10 dollar, in ruil waarvoor je een penning krijgt die je geacht wordt zichtbaar aan je duikuit- rusting te bevestigen. Omdat het watertoerisme de laatste ja ren enorm is uitgebreid wil Sti napa naar een ander systeem van het innen van de leges. Idee is om elke bezoeker tien dollar te laten betalen ervan uitgaan de dat iedereen op de een of andere manier van het kustwa ter gebruik maakt. Per kayak, op de surfplank, met de kite, op een jacht, snorkelend of zwem mend. Een soort algemene 'na- tuurtoeslag'. De duikcentra zijn verplicht ie dere duiker te informeren over wat wel en vooral niet mag. Vervolgens moetje een oriënta- tieduik maken, waarbij de in structeur er bij voorbeeld op let of je niet met je vinnen het ko raal de vernieling in helpt. Records Ook ik onderga deze lakmoes proef. Nijmegenaar Rob Lau- rant begeleidt mij naar Buddy's Reef, waar wij onder meer het wrak van een sleepbootje ver kennen. Het gaat hier steil naar beneden en op de hellingen groeien schitterende gewei- en bekersponsen en hertshoorn en blauwe koralen. Ook hier is het aantal vissen overweldi gend. Rob maakt later een lijstje waarop meer dan 25 verschil lende soorten waaronder zowel de groene als de gevlekte more ne, snappers en baarzen, grom- mers en zeeraven, lip-, kogel en papegaaivissen. Maar het bijna neus-tot-neus contact dat ik had met die prachtige blauwe gekroonde engelvis is het hoogtepunt. Se- condenlang zweeft ze voor me, we doen wat nieuwsgierigheid betreft niet voor elkaar onder. Bijna adembenemend. Ik breek mijn persoonlijk onderwaterre cord: meer dan een uur. Dat overigens een dag later al weer sneuvelt. Er valt nog een record: de diep te. Wat je op Bonaire ook niet mag missen is het wrak van de Hilma Hooker, een afgezonken vrachtschip dat op 30 meter roestig ligt te wachten op mas sa's duikers. Een zeer populaire duikstek, dus komen wij er vroeg in de ochtend. Ik tuur Een Franse keizersvis tusse fraai begroeide pijlers van Salt Pier op Bonaire. Foto: D/Wim van Gooi Een Nassau grouper die zij schuilplaats (een spons) ve Foto: GPD/Wim van Gooi zoekend om mij heen als uit het niets het immense tevoorschijn komt. Waar i geen einde aan zie. Langz zwemmen we er heen, dn ons wagen zich in het doi geraamte, samen met mij buddy hou ik buiten wel wacht. Het trio, bewapent felle lampen, verdwijnt in schip, waarvan overigens 1 veiligheidsredenen de me ruimten zijn dichtgelast. Het schip ligt op z'n kant ook aan de buitenzijde is J noeg te ontdekken. Zoals schroef die in de ruimte 1 of de mast die in het zant steekt. Het moet een maf zicht zijn ons zo te zien zi op het achtersteven. Van winding vergeten een fot( maken, realiseer ik mij lat j Een heerlijke smoes om e keer terug te komen. FEITEN CIJFERS Op Curacao dook ik met Ocean Encounters, dat met het Lioi ve Beach Resort en het Sea Aquarium ('zwemmen met dol nen') diverse activiteiten onder één dak heeft. Prijsvoorbeelc een verblijf van een week (7 nachten, 6 duikdagen): vanaf 71 lar p.p. (excl. maaltijden en huur duikmaterialen en vlucht v Amsterdam). Zie www.lionsdive.com en www.oceanencoun .com. Op het eiland zijn nog zestien andere duikcentra actie daarvoor www.curacao.com/ visitors diving.html. Op Bonaire ging ik te water met Buddy Dive, gevestigd in he lijknamige resort. Prijsvoorbeeld voor een verblijf van 8 dage! nachten, 6 duikdagen plus 7 dagen huur pick-up): vanaf 702 p.p. (excl. maaltijden, huur duikmaterialen en vlucht vanuit sterdam). Zie www.buddydive.com. Bonaire heeft nog twint dere duikcentra, zie daarvoor www.infobonaire.com/ diveoperators.html. Ons land kenf diverse touroperators die gespecialiseerd zijn j duiktrips naar de Nederlandse Antillen. Zie onder meer: j www.duiken.pagina.nl onder het kopje 'duikreizen'. Informatie: Curacao Toeristen Bureau in Rotterdam, tel. 010 4142 639, e mail info@ctbe.nl, internet www.curacao-tourism.com en www.curacaoinfo.nl. Bureau voor Toerisme van Bonaire, in Haarlem, tel. 023 543( e-mail europe@tourismbonaire.com, www.infobonaire.com len algemeen: www.doitcaribbean.nl. Reisgids: Sportduikersgids Nederlandse Antillen en Aruba (I Een groene oase met de kerncentrale als buurman. De oude kazerne is hard aan een opknapbeurt toe. Het Poldermuseum van Lillo. Foto's: Chris van Twisk Het vroegere dorpswinkeltje vind je nu terug in het Poldermu^ Chris van Twisk Onze eigen Willem van Oranje koesterde het dorpje met bij zondere aandacht. Het viel dan ook nooit in Spaanse handen. En zijn nazaat koning Willem I weigerde er bij de afscheiding van België afstand van te doen. Zelfs de groeidrift van de slokop Antwerpse haven ging er aan voorbij. Kortom, een heel bij zonder dorp, dat Lillo. Want welk dorp heeft met n<5g net geen veertig inwoners liefst ze ven cafés? Lillo vind je net over de grens, even voor de Liefkenshoektun- nel, in een bocht van de Schel de. Dit laatste bepaalde eeu wenlang zijn strategische posi tie. Dus kwamen er al vroeg versterkingen die door Vader des Vaderlands Willem de Zwij ger ;n de strijd tegen de Span jaarden werden omgebouwd tot een fort van waaruit de toe gang tot de Antwerpse haven viel te controleren. Het fort, in 1582 bezocht door Willem van Oranje, is nimmer in Spaanse handen gevallen. In latere oor logen werd dat anders. Oostenrijkers, Fransen, Engel sen en Nederlanders wisselden elkaar af als bezitters.In 1830 werd België zelfstandig, maakte zich los van Nederland. Maar Lillo bleef Nederlands want ko ning Willem I wilde de ontwik keling van de Antwerpse haven toch wel graag in de hand hou den. Zo kwam Lillo terecht on der het arrondissement Goes. Lang profiteerde Nederland niet van deze situatie. In 1839 moesten we Lillo toch afstaan. Sindsdien noemt Lillo zich het jongste stukje België. Lillo heeft natuurlijk allang zijn krijgskundige betekenis verlo ren. Fort Lillo beschermt nu een stukje erfgoed. Want de ge vaarlijkste vijand is uiteindelijk eigen Vlaamse expansie geble ken. Annexatie Na de Tweede Wereldoorlog breidde de Antwerpse haven snel uit. In 1958 was een aantal polderdorpen waaronder Lillo, aan de beurt voor annexatie. Haven- en industrieterreinen werden vervolgens uit de grond van het sappige polderland ge stampt, woonkernen plat ge walst. Er ontstond een nieuwe werkelijkheid, één grote steen vlakte rond de rivier met roken de schoorstenen en vreugdelo ze utiliteitsbouw. Met als uit zondering het oude fort. Dat mocht blijven, niet door een bestuurlijke oprisping van cul- Lowke van 't Licht. tuur-historisch besef, gewoon omdat het geen waarde had voor het havenbedrijf. De weg naar Lillo is zeker geen toeristische sensatie: vrachtver keer en petro-chemische bol werken en een kerncentrale dragen weinig bij aan schoon heidsbeleving. Maar hierdoor ervaar je fort Lillo wel als een kleine sensatie. Opeens eindigt de reis in een oase van groen en landelijke stilte. Bomen met kwetterende vogels en de rust van een eeuwenoud haventje. Een merkwaardig dorpje met niet meer dan veertig inwoners maar wel met zeven cafés. Ove rigens voornamelijk eetcafés die in hoofdzaak toeristen en nijvere havenmanagers spijzi gen en laven tijdens hun lunch. Een wandeling door het dorpje brengt je langs oude bastions en vestinggrachten. Het haven tje staat in verbinding met de Schelde en diende destijds voor de aanvoer van goederen, brandstof en voedsel. Vooral voor de militairen in de kazer ne. Het Kazerneplein was de plek waar werd geëxerceerd. Rondom staan een kruitmaga zijn en een toiletgebouw uit de tijd van Napoleon. Regiems wisselden nogal eens in het verleden en daarmee de godsdienstige signatuur. Aan de kerk kun je dan ook afzien dat ze beurtelings aan protestanten en katholieken onderdak heeft verschaft. Voor de kerk staat een beeld dat aan de gesneuvel den van twee wereldoorlogen is opgedragen. Het is een vrou wenfiguur waarvoor de schoon moeder van de beeldhouwer Rik Sauter poseerde. Het vrouwtje droeg bij de Lilloërs de naam Lowke van 't Licht omdat ze destijds het lichtba ken van het haventje bediende. Binnen haar blikveld valt het vroegere gemeentehuis dat nu diensten verleent als congres centrum. Het Poldermuseum niet over slaan als je Lillo bezoekt. Om dat het een haast weemoedige herinnering vasthoudt aan iets dat volledig onder de stenen van het havengebied is verdwe nen. Je ziet hoe een intiem, be sloten dorpsleven, een bedrijvi ge gemeenschap is weg ge schoffeld door een economi sche slokop. In het museum kom je ook een bekende pol derfiguur tegen, de schilder Ni- casius de Keyser, naar wie de befaamde Antwerpse Keyserlei is genoemd. Boze buitenwereld Lillo's boze buitenwereld is ook de kerncentrale met zijn twee massieve koeltorens van ruim 160 meter, hoger dan de toren van Antwerps kathedraal. Ver der over het water zie je d kerktoren van Doel recenl opgeknapt voor vele miljc Toch staat het dorp op he te verdwijnen. Jazeker vol meer havenbedrijvigheid! Bij zoveel kaalslag zou je I gen verwachten dat de oa| den het nodige ondemep om de kleine, groene oasl Lillo extra te koesteren. D blijkt nogal tegen te vallei er aan restauratie wordt is voornamelijk te dankei particulieren. Een culture eniging en een heemkun! kring met honderden led spelen nu voor fort om dj je erfgoed aan de Schelde verdedigen. Voor meer informatie ové Toerisme Provincie Antwi tel. 0032-3240 6373 ofinf .be.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 18