Haren Verklappen' drankgebruik WETENSCHAP Alleen teelt kan steur redden Nederland nog lang niet vol voor planten Brein vrouw reageert anders bij stress Jater gaten HDC298 VRIJDAG 30 JULI 2004 door Peter de Jaeger Steur wordt uiterst zeldzaam. Deze vis levert kaviaar, het duur ste eetbare product, en wordt daarom massaal gevangen in de Kaspische Zee in Rusland. Om de oervis, die al rond zwom voordat er dinosaurussen rondliepen, te behoeden voor uitsterven wordt die in gevangenschap gekweekt. De truc is om de vis zo vroeg mogelijk kuit te laten schieten. Een steur is een primitieve beenvis met een haaiachtig li chaam, overlangs bedekt met beenplaten. Deze trage maar langlevende vissen kunnen wel honderd jaar oud worden. Elk vrouwtje draagt vijftien procent van haar lichaamsgewicht aan kaviaar bij zich, dat ze tijdens haar lange leven slechts drie of vier keer afzet. De Beluga is de grootste steur, kan drie meter lang worden en meer dan een ton wegen. De knapperige eitjes van deze gi gant, die leeft in de Kaspische Zee, zijn volgens gastronomen het allerlekkerst, vooral met een glas ijskoude wodka of gekoelde champagne. De prijs is er ook naar: honderd euro per dertig gram. De prijs van dit 'zwarte goud' is zo extreem hoog om dat de steur pas na achttien jaar vruchtbaar wordt. „Ondanks internationale be scherming wordt er al jaren te veel van deze vis gevangen. Stropers en de Russische mafia beheersen deze lucratieve markt. Als er niets gebeurt is het binnen een paar jaar ge daan met deze vis", zegt Sietze Leenstra, visdeskundige aan de Wageningen Universiteit. Visteelt biedt uitkomst. Steurkweek is niet gemakkelijk en stelt zeer hoge eisen aan de waterkwaliteit. In Nederland vind je geen water dat aan die hoge eisen voldoet, aldus Leen stra. „Steur in de vijvers bij de mensen in de tuin komen uit het buitenland, veelal Honga rije". In Frankrijk, Italië en Duitsland wordt wel op kleine schaal Siberische steur (Abaeri) gekweekt voor de kaviaar. De geproduceerde kaviaar is vol gens kenners echter lang niet zo lekker als die van de Belu- gasteur uit de Kaspische Zee. In de Verenigde Staten heeft men meer ervaring. In zilte bin nenwateren langs de oost en westkust bestaan commerciële steurboerderijen. Een daarvan - in Homestead, Zuid-Florida - wordt gerund door de Neder lander Rene Remmerswaal, die in Wageningen heeft gestu deerd. Hij werkt voornamelijk met Siberische, Adriatische en Diamantsteur. „We kunnen per jaar circa 75 ton steur kweken en zijn daarmee de grootste van Amerika. De steur wordt ge houden in plastic bekkens in een overdekte kas en we voeren ze speciaal korrelvoer." Zijn bedrijf Rokavia Inc. is het gelukt om samen met de uni versiteit van Davis, Califomië de witte steur (Atransmonta- nus) en andere ondersoorten eerder aan te zetten tot kaviaar- productie.Al na zeven jaar kunnen we de eerste kaviaar oogsten", laat Remmerswaal trots weten. Het geheim geeft hij natuurlijk niet prijs, maar het heeft alles te maken met de juiste watertem peratuur en een fijn uitgebalan ceerde voeding. De Amerikaan se wetenschappers ontdekten ook dat injectie met bepaalde hormonen van nauw verwante vissoorten de ontwikkeling van de eitjes versnelt. „De smaak en typische beet van de kaviaarei- tjes wordt verder verbeterd, zo dat het niet meer is te onder scheiden van de originele Rus sische kaviaar." De steurboeren krijgen ook steun vanuit Wageningen, waar het grootste visonderzoeksbu- reau binnen Europa gevestigd is. Zo is er een manier gevon den om de mannelijke en vrou welijke steur van elkaar te on derscheiden. Dat verschil zie je niet aan de buitenkant. „Het heeft geen zin om mannetjes acht jaar lang te onderhouden. Het gaat alleen om de vrouw tjes. Een bloedproef verraadt hun geslacht", aldus Leenstra. „Er zijn inmiddels ook technie ken ontwikkeld om de steur twee of drie keer te 'bevrijden' van haar .kuit. Normaal wordt de vis gevangen, gedood en ontdaan van de kaviaar. Maar door een speciale operatietech niek is het mogelijk om de eitjes diverse keren weg te halen en de vis terug te zetten. Dat scheelt enorm in de exploitatie kosten." De Russen zijn trouwens zelf ook wakker geschuÉ en actief begonnen met besmerming van de steur. Remmerswaal: „Er is daar voorzover bekend geen steurteelt. Maar rond de Kaspische Zee, vooral in Iran, bestaan uitgebreide fokpro- gramma's om het dier zich massaal te laten voortplanten. Daar worden jaarlijks met suc ces miljoenen jonge Beluga's gekweekt, bedoeld voor uitzet ting in het wild." „In de natuur blijken de vissen ernstig onder de extreme water vervuiling te lijden. Zo is het zuurstofgehalte sterk achteruit gehold. Onbekend is hoeveel van de uitgezette vissen overle ven. Visteelt blijft de enige red ding." door Henk Hellema Vrouwen verschillen van man nen. Nogal wiedes. Niet alleen uiterlijk maar ook bijvoorbeeld in hun reactie op chronische stress. „Dat verschil kan gevolgen heb ben voor de behandeling van een depressie", zegt Gert ter Horst, hoogleraar neurobiologie aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. „Chronische stress vormt één van de belangrijkste oorza ken van een depressie." Over een voor ons land uniek onderzoek. Een scheiding doet pijn, het verlies van een kind is trauma tisch. De spanningen, de stress, die dergelijke ingrijpende ge beurtenissen met zich mee brengen, verdwijnen niet zo snel. De stress kan chronisch worden. „Chronische stress is één van de belangrijkste oorzaken voor het ontstaan van een depres sie", aldus Ter Horst. „Houden symptomen als lusteloosheid, vaak moe zijn, nergens zin in hebben of nergens plezier aan beleven minstens drie maan den aan dan spreekt men van een echte depressie." De behandeling van een de pressie bestaat uit een combi natie van medicijnen en praten. Voor mannen en vrouwen is die behandeling nog altijd min of meer gelijk. „Op grond van ons onderzoek vragen we ons ech ter af of dat wel terecht is." De Groningers doen hun on derzoek niet bij mensen, maar bij ratten. Ze bootsen een situa tie van chronische stress na door ratten drie weken lang da gelijks een tijdje (variërend van 15 minuten tot 2 uur) in een kooi te plaatsen, waarin ze op een willekeurig moment een elektrisch schokje aan hun po ten krijgen. Alsof ze even op schrikdraad lopen. Vorige maand promoveerden Sjoukje Kuipers en Christel Westenbroek op onderzoek naar de gevolgen van chroni sche stress. Kuipers keek naar fysiologische en neurobiologi- sche verschillen tussen manne tjes en vrouwtjes, Westenbroek naar sekse-verschillen in de in vloed van sociale steun. Aanvankelijk is de reactie op stress bij beide seksen gelijk. De afgifte van het stresshormoon Cortisol gaat omhoog en daar mee wordt het lichaam in een verhoogde staat van paraatheid gebracht. In een stressvolle si tuatie is het dan kiezen tussen vechten of vluchten. Meestal is zo'n situatie slechts van korte duur. Houdt deze situatie echter lan gere tijd aan, dan treden er in de hersenen van ratten, en ook van mensen, veranderingen op. Uit Kuipers' onderzoek blijkt, dat er een groot aantal verande ringen optreedt in gebieden van de hersenen die tot het lim- bische systeem behoren. Dat systeem kan worden gezien als een netwerk van hersencentra, die van invloed zijn op het ge voelsleven. De veranderingen blijken in mannelijke ratten anders te zijn dan in vrouwelijke dieren. Waar mannetjes een verhoging van hersenactiviteit na chronische stress laten zien, gaat deze bij vrouwtjes juist naar beneden. „Het vermogen van vrouwtjes om op de omgeving te reageren lijkt daardoor, sterker dan bij mannetjes, verstard. Typerend voor een depressieve patiënt." Depressies komen ook twee tot drie keer vaker voor bij vrou wen dan bij mannen. Volgens de Groninger hoogle raar geven de sekse verschillen in reactie op chronische stress aan, dat depressieve mannen wellicht anders moeten worden behandeld dan depressieve vrouwen. Daarnaast ondergraven de re sultaten in zekere mate ook de veronderstelde werkzaamheid van de huidige antidepressia. „Nog steeds wordt aangeno men dat een verstoring van de neurotransmitter serotonine een sleutelrol speelt bij een de pressie. Het onderzoek van Kui pers plaatst daar vraagtekens bij. In de hersenen is veel meer aan de hand." Niet alleen pillen, ook praten (sociale steun) vormt een on derdeel van de behandeling van patiënten met een depressie. Psychotherapie wordt dat ge noemd. Uit het promotie-on derzoek van Westenbroek blijkt, dat die behandeling zinvol is. Ze heeft dat onderzocht door naar de gevolgen van chroni sche stress te kijken bij ratten, die öf alleen öf in groepen van vier van hetzelfde geslacht wa ren gehuisvest. Vrouwtjes ble ken minder gestressed, wan neer ze met drie seksegenoten in één kooi zaten. De kooigeno ten werkten als het ware als een natuurlijk antidepressivum. Mannetjes voelden zich pretti ger alleen. ,Het lijkt er dus op dat vooral vrouwen baat heb ben bij sociale huisvesting, bij sociale steun. Zie die sociale steun als een vorm van psycho therapie. Vrouwen moeten vooral met elkaar praten." Vooral met chronische stress reageren vrouwen anders dan mannen. Foto: GPD/Harmen de Jong Toch is niet iedereen blij met nieuwkomers Neem nu een plant als de muurfijnstraal die talrijk bloeit met bloemen die op die van het madeliefje lijken. Een jaar of twintig geleden was het ondenkbaar ge weest deze plant in Nederland aan te treffen. Maar dankzij de ingrijpende kli maatsveranderingen gedijt de Erigeron karvinskianas nu ook in ons kikkerland je. „Prachtig toch?", zegt bioloog Ton Denters. Uit onderzoek van het Nationaal Herba rium Nederland blijkt dat Nederland door de klimaatveranderingen met vijf tig nieuwe soorten is verrijkt. Stadsbio- loog Denters spreekt van een 'botani sche warmtegolf die Nederland in zijn greep houdt. „De laatste tien jaar zijn naar schatting vijftig nieuwe planten soorten verschenen, die vooral onze ste den overspoelen. Ze profiteren maxi maal van de opwarming van de aarde. Het gros van de nieuwe soorten vind je overigens terug in de stad. Van de vijftig nieuwe planten, vinden dertig ervan een onderkomen in de stad. Dat is niet zo vreemd natuurlijk, omdat de stedelijke omgeving enkele graden warmer is dan het omringende land." De meeste planten zijn afkomstig uit het Middellandse Zeegebied en komen via vakanties of handelsverkeer in noorde lijker gelegen regionen terecht. „Iemand die op vakantie in Frankrijk is geweest en eenmaal terug in Nederland zijn tent je in de tuin uitklopt, kan ervoor zorgen dat er een nieuwe soort verschijnt. Som mige soorten weten vanuit tuinen de overstap naar de straat te maken waarna ze zich volledig wild gedragen en zo pro moveren tot inheemse soort", vertelt Denters. Negatieve gevolgen voor andere planten zijn tot op heden niet aangetroffen. „Maar echt veel kunnen we er nog niet over zeggen, want het inburgeringspro- ces van de nieuwe soorten is in volle gang. Je ziet dat momenteel nieuwe plantensoorten vanuit het zuiden op schuiven naar het noorden. We hebben nog niet gezien dat oude planten wor den weggeconcurreerd. Slechts heel zel den vindt er verdringing plaats. Denters wil geen oordeel uitspreken of deze ontwikkeling goed is of met enige zorg moet worden bekeken. „Blijf bij de feiten en geniet van wat er gebeurt", zegt hij. Zelf doet hij dat volop, want hij neemt graag zelf een kijkje in Nederlandse ste den en hun rijke flora. Onlangs publi ceerde hij het boek 'Stadsplanten, veld- gids voor in de stad'. „De stedelijke flora is langzamerhand net zo multicultureel als haar bewoners. Het is een bonte ver zameling van verschillende soorten planten. Denters benadrukt dat de opkomst van nieuwe soorten niet iets is van recente datum. „Het is van alle tijden. Van de vijftienhonderd plantensoorten die we in Nederland hebben, is maar liefst een derde afkomstig van buiten. Neem de muurbloem waar iedere natuurliefheb ber enthousiast over is. Die is in de Ro meinse tijd naar Nederland gehaald. De natuur volgt gewoon de trend van wat er aan de hand is. Wat dat betreft is er geen betere graadmeter dan de natuur." Bioloog Arnold van Vliet, werkzaam aan Wageningen Universiteit, is minder blij met de opkomst van de vijftig nieuwe plantensoorten.Als je alleen kijkt op Nederlandse schaal lijkt er niet zoveel aan de hand. Maar kijkje op wereld schaal wat er aan de hand is met het kli maat dan kun je niet anders dan voor zichtig zijn. Er zijn heel rappe verande ringen aan de gang en die zullen de ko mende jaren alleen maar toenemen." Via zijn eigen website natuurkalender.nl wordt de relatie tussen temperatuur en flora en fauna bijgehouden. Daaruit ko men grote veranderingen naar voren. „Winters zijn milder geworden en het groeiseizoen is daardoor met een maand vervroegd. Sneeuwklokjes bloei en nu bijvoorbeeld al in januari. Er is in korte tijd veel veranderd en dat is niet positief'. Hij wijst ook op de extreem hete zomer van vorig jaar. „Uit recent onderzoek van het KNMI krijgen we in de komende honderd jaar veel meer te maken met extremen. Als het echt heet wordt zet de mens voor het gemak de airco even aan. Dieren en planten hebben die mogelijk heid natuurlijk niet. Het is nog maar de vraag of ze de temperatuurstijgingen aan kunnen. Gemiddeld neemt de ge middelde mondiale wereldtemperatuur tussen de drie en zes graden toe. Dat is erg veel. De veranderingen gaan gewoon heel snel zonder dat we precies op de hoogte zijn van de consequenties." Er zijn tal van verschillende veldgidsen, maar een gids met een planteninventa- risatie van de stedelijke omgeving was er lange tijd niet. Het boek 'Stadsplanten, veldgids voor in de stad' van Ton Den ters voorziet in die behoefte. ur is uiterst zeldzaam geworden. Om de soort voor uitsterven te behoeden wordt die nu in gevangenschap^ekweekt. Foto: GPD Ron Buitenhuis lieuwe test uit Zwitserland ia vijf, zes dagen nog het :cl uik van alcohol aantonen. ie een langdurig alcoholpro- n heeft, kan via zijn haren maanden later nog 'ont- v cerd' worden. Amerikaanse sen en artsen weten er alles lichaam heeft gemiddeld rhalf uur nodig om de al- 1 in één glas bier of wijn af eken. Dat is al gauw een nachtrust bij vijf glazen. •I ig doorrijder na een aanrij- :e gokt er op dat de politie de inde dag niet meer kan be- in dat er alcohol in het spel veest. Door de leverenzy- cjf in het bloed te meten, kun >aj liswaar ook een paar da- rïj ater nog iets zeggen over 0|. lolgebruik, maar deze test b, it honderd procent water ig De enzymverhoging kan ,te loor andere chemische re- -je s in het lichaam zijn ver- i, aakt. Zwangere vrouwen ,r len bijvoorbeeld standaard J re enzymwaarden in hun 1. Vandaar dat deze 'ach- e nethode' slechts een indi- ej| jewijs van alcoholmisbruik ^essor Friedrich Wurst van - v liversiteit van Basel heeft jrï ïgs een bestaande testme- ge dusdanig verbeterd dat le >k na vijf, zes dagen nog I k vorden aangetoond dat ie- a 1 op het bewuste tijdstip '3 ien ongeval alcohol had ttigd. Dat zou een belang- rapen voor de politie kun- rijn bij het opsporen van nobilisten die onder in een ongeval veroorzaken, jij er tussenuit gaan. witserse test richt zich op if Ethyl Glucuronide (EtG). ons lichaam de alcohol neemt het EtG-gehalte bloed toe. Na vijf dagen nog steeds in onze urine ijg je als je water met illetjes of met maïzena- iing mengt en goed t? Gaten in de vloeistof! ag van het normaal tare mengsel verandert iculair als er flink mee getrild. Golfjes die over :1e oppervlak trekken, dat icht je van een vloeistof- ip een trilplaat. Maar wie Ajer ooit gehoord van vloei- ÜJJet een gat erin? Onder- jrs van de Universiteit van H hebben dat gepresteerd - 1 i video gezet. De gaten ble- fcconden lang bestaan, Br zich weer met vloeistof len. Met zuiver water lukt (et, maar meng er glazen jes of maïzena doorheen is raak. Bij frequenties Hz en versnellingen van g vormen zich allerlei op het vloeistofop- Die patronen werden eerst voorspeld door t natuurkundige Mi- x cxiuucij. e vloeistof blijft 1 golfpatroon 'staan'. Het '^inse onderzoek is specta- J- Mpr Met een luchtstootje de onderzoekers een trillende vloeistof. terug te vinden. Door de con centratie EtG te meten, kan worden teruggerekend hoe lang geleden iemand hoeveel alco hol heeft genuttigd. Volgens psychiater Wurst is de test in hoge mate betrouwbaar en kan de alcoholinname wor den herleid tot op enkele uren nauwkeurig. In Frankrijk en Amerika zou de test volgens hem reeds worden toegepast. Met een tweede test kan het team van Wurst aantonen of ie mand een gelegenheidsdrinker is of regelmatig alcohol nuttigt. In dit geval wordt in het bloed gezocht naar het stofje Phos phatidyl Ethanol (PEth). Ie mand die een aantal dagen achtereen dagelijks vijf biertjes drinkt (of het equivalent in wijn of jenever), heeft drie weken la ter nog PEth in het bloed. Deze test heeft weliswaar geen direct nut bij het opsporen van dron ken automobilisten, maar kan voor werkgevers en verzeke raars wel een indicatie zijn of ze met een probleemdrinker te maken hebben. „Bij luchtver- keerleiders, chemici, scheeps kapiteins, artsen, piloten en tal van andere mensen op verant woordelijke posities, is het van groot belang dat eventuele al coholproblemen vroegtijdig aan het licht komen", aldus Wurst. „Onze testen worden inmiddels in Amerika door enkele lucht vaartmaatschappijen en zie kenhuizen gebruikt. Eerder is namelijk gebleken dat maar liefst negenduizend Amerikaan se artsen en chirurgen met een alcoholprobleem kampen. On der piloten doet het probleem zich blijkbaar ook af en toe voor." Probleemdrinkers die verplicht of vrijwillig aan een afkickpro gramma meewerken, kunnen het team van Wurst niet voor de gek houden. Iedereen die al cohol drinkt, maakt na 12 tot 18 uur, als de alcohol zelf al weer verdwenen is, vetzuur ethyl es ters aan (zogenaamde FAEE's). Automobilisten worden gecontroleerd op drankgebruik. Een haartest geeft tot lang na de inname een duidelijk beeld van de hoeveelheid ge dronken alcohol. In Nederland wordt de test nog niet toegepast. Foto: Ton Kastermans Deze stof verschijnt eerst in het bloed, maar wordt uiteindelijk opgeslagen in onze haren. Daar zijn FAEE's zelfs acht tot tien maanden later nog te traceren. Uit het FAEE-gehalte kan zelfs worden herleid of iemand een halfjaar eerder een lichte of een zware drinker was. Wurst: „Een piloot of een arts, of welke probleemdrinker dan ook, die liegt dat hij al een half jaar lang geen druppel alcohol meer heeft aangeraakt, loopt zo tegen de lamp. De enige manier om het bewijs te wissen, is je helemaal kaal scheren. Let wel, niet alleen op je hoofd, maar letterlijk je hele lichaam tot aan je wenkbrauwen toe." Bij het openbaar ministerie in Den Haag heeft men volgens woordvoerster Annemarie van Erven nog geen weet van de nieuwe testen. Hans Fontijn van Het Centraal Bureau Rij vaardigheidsbewijzen (CBR) in Rijswijk laat desgevraagd weten dat zijn organisatie het nog te prematuur vindt om de nieuwe testen toe te passen. „Navraag leert dat de testen weliswaar in Amerika worden gebruikt, maar nog slechts incidenteel. Ook zijn er nog niet genoeg labora toria waar deze testen uitge voerd kunnen worden. Wij staan er niet afwijzend tegen over, maar we willen eerst na der wetenschappelijk onder zoek afwachten. Een test moet absoluut betrouwbaar zijn eer we er gebruik van maken. Een laboratorium in het Ameri kaanse Chicago gebruikt de test van de Zwitserse prof. Wurst in middels bij zwangere vrouwen. Het lab meet het FAEE-gehalte in meconium, de eerste ontlas ting van pasgeboren baby's. Op die manier kun je wellicht vast stellen of, en zo ja hoeveel alco hol de moeder tijdens de zwan gerschap heeft gedronken. Voor de baby zelf is het kwaad dan al geschied, maar het kan voor artsen en voedvrouwen belang rijke informatie zijn, zodat ze bij een volgende zwangerschap de vinger aan de pols kunnen houden. Wurst: .Amerikanen staan veel meer open voor testen. In Eu ropa ligt dat allemaal wat ge voeliger, hier kun je meestal niemand dwingen aan dergelij ke testen mee te werken. Er zijn talloze situaties waarbij het no dig is te weten of iemand een alcoholprobleem heeft, dan wel of hij daadwerkelijk van de drank af is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17