De lokroep van de autodealer Daewoo diesel in de maak Trendsetter VW Golf 30 jaar Auto ruikt steeds minder nieuw PSA maakt minder schokdempers zelf KALENDER Ritje in Ferrj voor ziek kir Acess Streak, iï voor lange bei "e AUTOariEMSKERK beesd - Een groeiend aantal mensen heeft last van astma en allergiën, dus ook autopassa giers. Merken als Ford en Volvo passen daarom in hun model len specifieke materialen in het interieur toe, terwijl de ventila tiesystemen in de auto's de bin nenstromende lucht reinigen of zelfs blokkeren. Consequentie is wel dat nieuwe Volvo's en Fords steeds minder naar 'nieu we auto' ruiken. De invloed van oplosmiddelen en andere vluchtige stoffen op het leefkli maat in de auto is onderwerp van onderzoek. Zo worden be- kledingsstoffen en kunststofpa nelen uitgebreid getest op het afgeven van kwalijke geuren. utrecht - De nieuwe, kleine au to die Peugeot en Toyota sa men in Tsjechië bouwen en die volgend jaar zomer op de weg komt onder andere als Peugeot 107, krijgt schokbrekers van Monroe. PSA maakt sinds jaar en dag zijn schokbrekers (en uitlaten) zelf, maar daar komt zoetjesaan een eind aan. Ook voor de Citroëns C2 en C3 le verde Monroe al uitlaten en schokdempers. AUGUSTUS 2004 t/m 1 Rizla Racing Days, TT-circuit, Assen. www.tt-assen.com t/m 22 Tentoonstelling 125 jaar Stoomtram in Nederland, Boni- faciuskerk, Medemblik 1 Opel event, Midland circuit, Lelystad, www.automaxx.nl 1 Namac modelautobeurs, Euretco, Houten. www.namac.nl 1 DTM, Nürburgring, Duitsland, www.dtm.de I Dodare Festival of Speed, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.dodare.nl www.oslracing.com 8 Marlboro Masters, Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl 8 Franse autosport Festival, Midland circuit, Lelystad, www. automaxx. nl 14 Oldtimerdag, Kampen. 038 3315 777. 14-15 British Classic Car Festival, TT-circuit, Assen. www.tt-assen.com 15 GP Hongarije, Formule 1, Hungaroring, Boedapest, 13de Grand Prix www.hungaroring.hu 20 Street Legal Night, vliegveld Drachten, www.oslracing.com 21-22 Zomer Oldtimerbeurs, Autotron, Rosmalen. 073 5233 310. www.autotron.nl, www.expodia.nl 21-22 American Power on Wheels, Scheldekaai, hangar 15a, Antwerpen. 22 Internationaal Toyota Treffen 2004, Tuincentrum Leurs, Venlo. www.tacn.nl 22 Team Mustang Center Meeting Noord-Nederland. www.fordmustangclub.nl 27-29 Vehikel oldtimermarkt, Veemarkthallen, Utrecht. 030 2258 262. www.vehikel.com 28-29 Concours d'élégance Paleis Het Loo, Apeldoorn. 057 8575 100. www.concourselegance.com 28-29 Dutch Finals dragrace, Drachten, www.explosion.nl 28-29 Jubileum evenement Citroën ID/DS Club, Archeon, Alphen aan den Rijn. www.citroeniddsclub.nl 28-29 24 uur van Nederland, Venray. 28-29 40-jarig bestaan HAV, De Rijp. 022 9551 529. 28-29 Spettacolo Sportivo, Stichting Club van Alfa Romeo bezitters, Circuit Park Zandvoort. 030 6878 232. www.cpz.nl,www.alfaclub.nl 29 All American Ford Festival, Poeldijk. 070 3262 963. www.fullsizefordclubtk 29 Midland Classic Show, Almere. 29 Keverdag Limburg 2004, Schinveld, Limburg. 29 GP België, Formule 1, Circuit de Spa-Francorchamps, 14de Grand Prix. www.spa-francorchamps.be SEPTEMBER 2004 2-5 WK Superbike, Assen. 3-5 Deutsche Tourenwagen Masters (DTM), Circuit Park Zandvoort. 023 5740 750. www.cpz.nl,www.dtm.de 3-5 Goodwood Revival, Good wood circuit, West Sussex, Groot-Brittannië. www.goodwood.co.uk 4-5 Int. Spitfire weekend, Recreatiepark Oostappen, Asten-Ommel. www.spitfire.nl 4-5 Int. BMW 02-Treffen, Midland circuit, Lelystad. www.bmw02club.nl II Oldtimerdag, Alphen a/d Rijn. 017 2422 152. www.ritzsite.net/otdalpljen Tips naar: redactie Weg Wiel, Postbus 507,2003 PA Haarlem, of via e-mail: hdwegenwiel@hdc.nl Aankondiging onder verantwoording van de betreffende organisatie. De uit gever is niet verantwoordelijk voor af gelastingen of gewijzigde data. Voor de laatste informatie: bel het ver melde telefoonnummer of ga naar het betreffende internetadres. Weg&Wiel vrijdag 30 JULI 2004 redactie: Peter Lod Autoverkopen dalen al jaren Een Fiat-dealer verwacht, vooral dankzij de populaire Panda'tjes, een 'heel goed 2004'. Maar hij moet er wel hard voor werken. „De klanten zijn steeds beter ge ïnformeerd, vooral door in ternet/' zegt hij. „Ze gaan veel shoppen en hoppen voor de beste prijs." Het grootste probleem is vol gens hem dat klanten zich - wederom via internet- rijk rekenen op de inruilwaarde van hun huidige auto. „Ze gaan altijd uit van de hoog ste prijs die ze gezien heb ben," zegt hij. „Maar da's htm auto niet. En ze verge ten dat ik zo'n auto nog moet klaarmaken, poetsen en garantie moet geven. En als ik dan 500 euro korting geef, vinden ze dat nog wei nig. Maar ach, in het alge meen is het niet veel anders dan jaren geleden. De autoverkopen lopen al jaren terug. Topjaar was 1999 met een recordaantal van bijna 612.000 nieuwe auto's in Nederland. Daarna ging het met grote sprongen omlaag. Voor dit jaar gaan Bovag, RAI en veel impor teurs nog steeds uit van 480.000 verkochte auto's, net zo veel als in 2003. Vooral particulieren laten het nu een beetje afweten. De zakelijke markt (o.a lea se) is intussen weer op ni veau. Terwijl de autokopers in Nederland zich koest houden, zit er in veel andere Europese landen volop vaart in de verkopen. In juni steeg de Europese verkoop met ruim 5,5 procent Het zijn vooral de Aziatische merken die het goed doen, met Nissan als uitzondering op de regel. Volkswagen zit met VW, Audi, Seat en Sko da nog altijd stevig op kop, maar nummer twee PSA heeft het moeilijk. Niet zo zeer door Citroën, maar omdat Peugeot in de moei lijke overgang tussen de 406 en juist gelanceerde 407 zit. Ook Mercedes-Benz kijkt te gen dalende verkopen (- 1,7% in Europa) aan, terwijl BMW juist in de lift zit. Dat zelfde geldt voor Fiat 1967 263.588 1975 480.000 1981 390.990 1986 560.510 1993 391.934 1999 611.776* 2003 488.977 Record aantal verkochte auto's in Nederland 'Auto's verkopen is geen kunst, de kunst is er nog wat aan te verdienen'. Foto: GPD door Rien van der Steen Een 'gratis' airco of navigatiesys teem, een uitgestelde lening of een lcd-tv van 2500 euro. Niets is autoverkopers te dol om hun modellen verkocht te krijgen. Maar de autobranche zelf is ver deeld over de vraag of het goed of slecht gaat. „Auto's verkopen is geen kunst. De kunst is er nog wat aan te verdienen." „Het is nu een prima tijd om een nieuwe auto te kopen. De dealers willen graag," zegt woordvoerder Mark van Dansik van de Bovag, de belangenorga nisatie van autohandelaren en garages waarbij ruim 3000 au tobedrijven en dealers zijn aan gesloten. „Er wordt door de klanten scherp onderhandeld maar er gaat echt geen dealer onder de bodemgrens door. Ik ken de verhalen ook van men sen die zogenaamd duizenden euro's korting kregen. Maar dat klopt niet. Zo veel marge is er op een nieuwe auto niet eens. Dus dat krijgt de klant niet." Waar je wel mee om de oren geslagen wordt is het zogeheten klantvoordeel, oftewel voor soms duizenden euro's aan ex tra accessoires, een hogere in ruilwaarde of speciale of uitge stelde leningen. Ford bijvoorbeeld geeft een korting van duizenden euro's op actiemodellen, die de toe voeging Futura krijgen. De im porteur doet afstand van zijn marge, de dealer ook en de fa briek doet een extra duit in het zakje om een paar modellen die aan het eind van hun Latijn zijn onder de aandacht te krijgen. Bij Daewoo is men ontzettend tevreden over de actie waarbij elke koper een led tv-scherm krijgt. Woordvoerder Pieter Stokman: „Vlak voor het EK voetbal in Portugal zijn we daarmee begonnen. Het grote platte tv-scherm van 66 cm ter waarde van zo'n 2500 euro heb ben we tot nu toe 1400 keer bij een nieuw model geleverd. En we gaan er nog tot eind augus tus mee door. Het idee is enorm aangeslagen". Daewoo vreest wel dat de belasting dienst in gaat grijpen, want die twijfelt of de actie door de beu gel kan. Er wordt immers listig gegoocheld met bpm-belasting om de actie ook voor Daewoo zelf aantrekkelijk te maken. Maar gaat het nu goed of slecht in de autobranche? Daarover zijn de meningen verdeeld. Het afgelopen eerste half jaar van 2004 kromp de Nederlandse automarkt met nog geen één procent. Sommige importeurs leiden daaruit af dat er zware tijden opdoemen. „Maar het ligt er maar net aan wie je spreekt," benadrukt Bovag- woprdvoerder Van Dansik. „De ené is somber, de ander vindt het gezien de omstandigheden allemaal nogal meevallen en er zijn er ook die optimistisch zijn." Somber is Mazda. Volgens de verkoopdirecteur van dit Japan se merk zitten de Nederlandse autodealers nog met 20.000 on verkochte auto's in hun maag. Maar volgens marktleider Opel is er niks aan de hand. „We zit ten nu even in een dipje, maar we komen aan het eind van 2004 toch weer uit op eenzelfde aantal als in 2003; 480.000 stuks dus, misschien wel 490.000," verwacht Jeroen Maas van de Opel-importeur in Breda. Bij Opel denken ze niet aan woeste acties. „Natuurlijk wil len we graag voor het 36ste jaar marktleider worden, maar het is geen obsessie voor ons," zegt Maas. Opel biedt nu een extra inruilvoordeel van 1500 en 2000 euro op matig verkopende mo dellen als de Agila en de Corsa. Maar verder zitten er geen op vallende acties in het vat. Peter Plevier van Renault Ne derland -Renault was de afgelo pen zes maanden het best ver kopende automerk- schetst een bijzonder beeld van de auto markt. In zijn ogen worden de grote merken steeds groter en de kleine almaar kleiner. „Kijk naar het aanbod. VW, Opel, Ford, Renault en Peugeot zitten elkaar op de hielen om het marktleiderschap. In aantallen ontlopen ze elkaar niet veel meer. En allemaal hebben ze kleine, middelgrote en grote auto's te bieden." „Renault heeft geen enkel marktprobleem," benadrukt Plevier, al gaat de afeet van de uitlopende Clio en Twingo vol gens hem wat moeizaam. .Au to's verkopen is geen kunst," zegt hij. „De kunst is er nog wat aan te verdienen. Renault gaat geen trucendoos opentrekken van gratis airco's of grote aan tallen auto's op kenteken zetten die vervolgens bij de dealers parkeren. Wij zijn ook geen prijsvechters als Hyundai of Kia. Als je geen goede modellen hebt, kun je ook niet goed ver kopen. En met een slecht lo pend model moét je wel actie voeren. Maar als je 1000 euro korting biedt, verdien je er al niks meer aan. De markt is een beetje taai nu, maar de zakelijke nijmegen/gpd - Op zaterdi september wordt in de on H< ving van Nijmegen een rit ia houden, waarbij chroniscl uj ke kinderen kunnen meeri in zestig Ferrari's. De kind uit het Radboudziekenhui den ook naar Brabant en z getuige van spektakel op m te basis De Peel. De Ferrari's erl veren vanaf acht uur 's oef tends bij het Nijmeegse zi huis. oud-beijerland/gpd - Ace 8' Streak heet hij: een bromfin atv voor lange mensen. W :n lange mensen kunnen mo met zo'n all terrain vehich jf de voeten. De Acess Streal11 en zijn iets grotere broertj al Streak 100 lossen het prob10 op. Beide modellen hebbt;t lang frame. Ze zijn 1.62 la dat is tientallen centimete meer dan de meeste ande 5 atv's in deze klasse. Ook ijaa breedte (99 centimeter) eiie] hoogte (97 centimeter) is I !"e voertuig wat forser. Hij he trommelremmen voor, ee111 schijfrem achter en instelt schokdempers voor en ac Voor de aandrijving zorgt vloeistofgekoelde motor v11 of 100 cm3. Via een centri gaalkoppeling en ketting f6 t naar de markt trekt alweer wat aan. En Renault heeft het geluk in alle segmenten goed vertegenwoor digd te zijn." Hans Vervoorn van Fiat Auto Nederland is tevreden over de verkopen. „Wij hebben goede producten tegen scherpe prij zen. We doen wat extra inruü- prijs voor een Punto en een Idea, maar onze nieuwe Panda verkoopt zichzelf. Alles bij el kaar zijn er de afgelopen zes maanden 2000 auto's minder verkocht. Waar hebben we het dan over als we daar zwartgallig over gaan doen? In wezen is er niks aan de hand." de aandrijfkracht terwielen. Hij weegt 136 k kost als 50cc 2.175 euro, aP_ lOOcc-variant 2.650 euro. Voor meer informatie: Bd ports, tel. 0186-636567, in www.bdj-imports.com heeft De Acess Streak h strekt frame, geschikt vooij langere bestuurders. Foto:[ (advertentie) 33 JAAR NISSAN DEALER LEIDEN: LAMMENSCHANSWEG 128, 2321 HX. TEL.: 071-531 08 11 ROELOFARENDSVEEN: ALKEMADELAAN 1, 2371 EX. TEL.: 071-331 WWW.AUTOHEEMSKERK.COM In 1999 was het een eeuw gele den dat de eerste Sunbeam werd gemaakt. Er is in de tachtig jaar daarna heel wat afgesold met het van oorsprong Britse merk, dat zoals zoveel autofabrikanten begon als producent van fietsen. Ondanks veel tegenslag heeft Sunbeam (Zonnestraal) het als onderdeel van Chrysler en Peu- geot nog weten uit te houden tot beginjaren '80. De eerste 20 jaar was er niets aan de hand, het merk kon lekker pionieren en auto's bouwen in de fabriek te Wolverhampton. Sunbeam boekte successen op autospor- tief gebied maar om de race-as piraties te kunnen bekostigen sloot de Sunbeam Motor Car O De Volkswagen Golf is enkele maanden geleden begonnen aan zijn vijfde generatie. Foto: Pon De expositie 30 jaar Golf duurt tot en met 31 augustus 200t4 en is dagelijks (10-18 uur) te zien in Das Volkswagen Museum, Dieselstrafie 35 in Wolfsburg. Company zich in 1920 aan consortium waar ook het I se Clement-Talbot en het I Darracq deel van uitmaak De Sunbeam op de foto, g maakt in Ierland, stamt ui periode dat de samenwerl met Talbot/Darracq net ee was, het begin van de jare twintig dus. Foto: Moré G; De Volkswagen Golf bestaat 30 jaar. De in 1974 geboren hatch back is al die tijd al een succes verhaal en inmiddels de meest verkochte auto ter wereld. Er gingen er tot nu toe 25 miljoen 'over de toonbank'. Het au tomuseum van Volkswagen in Wolfsburg heeft een speciale expositie samengesteld, gewijd aan drie decennia en vijf gene raties Golf. De allereerste Golf debuteerde in het jaar dat Abba een klate rende overwinning boekte op het Eurovisie Songfestival met de hit Waterloo en Nederland naast het goud greep tijdens het WK voetbal in Duitsland. De Nederlandse huiskamers werden destijds gedomineerd door gevaarlijke niveauverschil len, beter bekend als zitkuil, waarbij de eventuele valpartij gebroken werd door de biezen mat op de vloer. De kleuren bruin, paars en oranje waren in het interieur het populairst. In de sfeer van eenheid en har monie brak Volkswagen in 1974 amsterdam/gpd - Daewoo zit weer in de lift. Het merk dat twee jaar geleden door GM onder de hoede werd genomen, kijkt weer tegen groeiende verkoopaantallen aan. En daar gaat het in de au tobranche om. De nieuwe Nubira stationwagon moet de export vanuit Korea verder opschroe ven. Daewoo is in Korea intussen bezig met een nieuwe fabriek voor diesels. De Italiaanse diesel- constructeur VM Motori helpt Daewoo we 1.5 en 2.0 dieselmotoren, die vanaf 2006 gebouwd worden. Dat zijn de eerste woo-diesels. Daewoo verkocht de afgelopen zes 13.500 auto's in Europa. Dat moeten er dit totaal 40.000 worden, volgend jaar 55.000. woo heeft er weer zin in dus. De GTi-uitvoering van de eerste Golf was ook een trendsetter. Foto: Archief rigoureus met elke traditie. Juist de maker van de typische flo wer power-auto's als de Kever en het VW-busje lanceerde de verrassende en rationele Golf als eerste voorbode van de za kelijker jaren tachtig. Het begrip compacte midden klasse kende de automarkt be gin jaren zeventig nog niet. Pas sinds de komst van de Golf be staat dit segment, dat inmiddels een belangrijk deel van de tota le automarkt beslaat. De Golf heeft in feite grotendeels het pad geëffend voor de enorme opmars van de 3- en 5-deurs hatchback. In veel landen is de aanduiding Golf-klasse syno niem voor de compacte mid denklasse. Minstens zo vernieuwend als de Golf zelf was de lancering van een versie met dieselmotor in 1975 en de 110 pk sterke Golf GTi in 1976. Deze laatste be reikte in recordtempo een ware cultstatus en is nu een zeer ge wilde klassieker. De speciale Golf-expositie toont een uitvoering van elke genera tie en ook verschillende studie modellen en prototypen. Een rallyauto, een varende Golf en een elektrisch aangedreven ver sie maken ook deel uit van deze tentoonstelling. Bijzondere hoogtepunten zijn het allereer ste prototype uit 1969 met on der de motorkap nog de lucht - gekoelde boxermotor uit de Ke ver en het studiemodel van de jongste generatie Golf.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16