REGIO Leiderdorp krijgt hypermodern 'Leids' watersportcentrum 'Futureshop-broers' moeten tot september blijven bromme Wespen niet welkom op Zegerstrand, gezinnen wel Politie wil ouderen een gevoel van veiligheid geven Honderden dieren op streekmarkt RijpwETERiNG - De streekmarkt in Rijpwetering op 28 augustus wordt bezocht door honderden dieren. Veetentoonstelling Ve- bo komt die dag naar de streek markt met een paar honderd stuks vee, pony's, paarden en schapen. De Vebo zoekt hier mee een alternatief voor de die- rententoonstelling die jaren lang in de Leidse Groenoord- hallen werden gehouden. Daar aan kwam een einde door de verscherpte regelgeving na de mond- en klauwzeercrisis in 2001. De streekmarkt is een ini tiatief van natuurveren!ging Va- nade, die daarmee producten uit de streek onder de aandacht wil brengen. vrijdag 30 juli 2004 door Nancy Ubert denhaag/regio - De twee broers die van brandstichting in de Futureshop in Alphen aan den Rijn worden ver dacht, blijven in de Alphense gevan genis. De Alphenaar en zijn oudere broer uit Ter Aar vroegen gisteren aan de rechtbank vergeefs of er een einde kon komen aan hun voorarrest. Het onderzoek naar wat er vorig jaar juni bij de Futureshop in De Ridder hof is gebeurd, loopt nog. De fotoaf- drukwinkel, met twee vestigingen in Alphen, was eigendom van de Ter Aarder. Zijn zaken liepen niet goed. Om uit de schulden te komen werden snode plannen beraamd. Vuur zou de shopeigenaar uit de brand helpen. Met verzekeringsgeld zouden de pro blemen zijn opgelost. De jongere Alphense broer die van zichzelf weet dat hij geen nee kan zeggen, raakte 'ongewild' bij het be drog betrokken, zegt hij achteraf. Hoe groot zijn aandeel of dat van zijn broer is geweest, is voor de rechtbank nog niet duidelijk. Naast de broers is ook de echtgenote van de Alphenaar bij de brandstichting betrokken. De drie verdachten hebben tijdens een eerdere zitting een vierde persoon beschuldigd van verregaande mede plichtigheid. De man zou zelfs het 'brein' van de misdaad zijn. Gisteren zei de rechter dat die persoon uitge breid is verhoord, maar alles blijft ontkennen. „Logisch", mompelde de oudste broer. „Tegen de politie had hij ook al eerder alles ontkend." Het laatste puzzelstukje dat ont breekt, heeft te maken met de rol die twee of drie Polen (kennissen van de vrouw van de broer uit Alphen). De officier van justitie heeft contacten met Poolse collega's gelegd om te zorgen dat die mensen worden ver hoord. Als alles goed gaat is alle infor matie voor de zitting in september binnen en wordt duidelijk wat er pre cies is gebeurd. De broers hebben geen zin om in de gevangenis te wachten op de behan deling van hun zaak. Volgens de ad vocate van de Alphenaar heeft het voorarrest van haar cliënt lang ge noeg geduurd. De man zit inmiddels zes maanden vast en de raadsvrouw is ervan overtuigd dat zijn straf min der lang zal zijn dan het halfjaar dat hij nu heeft gezeten. Door de hele toestand is de Alphenaar, die een aannemersbedrijf had, failliet gegaan. Volgens zijn advocate moet hij buiten de gevangenis zijn bankroet kunnen afhandelen. De rechter benadrukte dat een faillissement ook vanuit een cel geregeld kan worden, omdat een curator altijd recht heeft zijn cliënt in de gevangenis te bezoeken. De Ter Aarder wil niet langer zitten omdat zijn vrouw psychische proble men heeft. De huisarts en de psycho loog hebben beiden verklaard dat de onzekerheid over de verdere rechts- rdlf'e gang het genezingsproces vrouw blokkeert. De Ter Aardi naar huis om er voor zijn echtgi en drie kinderen te kunnen zijn. In beide gevallen is de officiei mening dat de belangen van de dachten niet opwegen tegen d( pact die de zaak op de samenl n heeft. Zij vindt dat de heren nog is moeten blijven brommen to nieuwe zitting in september rechtbank deelt die visie. ya Met teleurgestelde gezichten zi .je broers onafhankelijk van elkaar de gevangenis teruggebracht. door Janneke Dijke leiderdorp - Botenloodsen op de begane grond voor zeilboten, roeiboten, kano's en duikuitrus- tingen. Daarboven 89 studen tenkamers met uitzicht op een ufo-achtig gebouw, waarin vier Leidse watersportverenigingen een borrelruimte krijgen. De bouwtekeningen voor een stu- dentenwatersportcentrum met kamers van SLS Wonen dat in Leiderdorp komt te staan zijn klaar, en de sportieve studenten zijn er enthousiast over. Het watersportcentrum verrijst aan de rand van Driegatenbrug, de nieuwe woonwijk van Lei derdorp die op de plek komt waar tot een paar jaar geleden het asielzoekerscentrum stond. De grond is in handen van de gemeente Leiderdorp en de Universiteit Leiden. Eerder werd al duidelijk hoe de villa's, de rijtjeshuizen in een geluids wal en een woontoren met ves tingachtige vorm eruit komen te zien. Nu is ook de bouwver gunning aangevraagd voor het watersportcentrum, ontworpen door Bosman Schildwacht ar chitecten in Zoeterwoude. „Bovenop de loodsen voor de watersportverenigingen komen drie verdiepingen met drie- en vierkamerwoningen. Die verhu ren we per kamer, zodat er plek is voor 89 studenten", zegt Niek Stikkelorum, hoofd vastgoed van SLS Wonen. Hij houdt er rekening mee dat veel leden van de watersportverenigingen er willen wonen. Het complex krijgt de vorm van een flauwe bocht. Recht tegenover het pand komt een gebouw te staan dat de vorm van een boot krijgt, maar door het gebogen glim- Leidenaar bedreigt agenten voorschoten - Een 45-jarige Leidenaar heeft zich woensdag avond in Voorschoten behoor lijk in de nesten gewerkt. Agen ten zagen de man met een snel heid van ongeveer 85 kilometer over de Leidseweg rijden en wilden hem aanhouden. De man negeerde echter verschil lende keren een stopteken. Hierop werd hij op de Tromp- weg klemgereden. Daar merk ten de agenten dat de Leide naar onder invloed van alcohol verkeerde. Hij werd overge bracht naar het politiebureau. Onderweg en op het bureau be dreigde hij verschillende agen ten om ten slotte ook nog een bloedproef te weigeren. Tegen hem is een uitgebreid proces verbaal opgemaakt, en hij kon meteen zijn rijbewijs inleveren. mende dak ook wel iets van een ufo heeft. Hierin komen vier borrelruimtes, voor elke sport vereniging één. Veel Leidse studenten vinden Leiderdorp een ongans eind weg van de binnenstad, maar voor de watersporters onder hen is Driegatenbrug vertrouwd terrein. Nu al gaan ze in de aan grenzende Dwarswatering te water en zijn hun boten opge slagen in loodsen op de plek waar straks een high-tech wa- tersportcentrum komt te staan. „Natuurlijk is het jammer dat we ons oude stekkie kwijtra ken", zegt Renske Doomink. Zij zit namens roeivereniging Aso- pos de Vliet in de overkoepe lende stichting die is opgericht om de nieuwbouw voor te be reiden. „Maar aan de andere kant wordt het hartstikke mooi. Bovendien, straks krijgen we die villa's hiernaast. Het wordt hier toch al anders." In plaats van in een stukje niemandsland zitten de studenten straks in een hoek van een luxe woon wijk. Het is dan wel zo prettig als de botenloodsen goede ge luidsisolatie hebben, zodat klachten over overlast beperkt blijven. Ook Esther Meewis, die na mens Zeilvereniging De Blauwe Schuit betrokken is bij de plan nen, verwacht veel van de nieuwbouw. „Nu zitten de mui zen in de banken. Het wordt straks mooier." Voor haar ver eniging verandert er veel. De kans bestaat dat de zeilvereni ging de kleine sfeervolle socië teit aan de Vijfde Binnenvest- gracht gaat verkopen, want twee sociëteiten is wat veel. „Dat is nog aan de ledenverga dering", zegt Meewis. Hoewel de studentenverenigin gen enthousiast zijn, kijken ze niet uit naar de bouw van hun nieuwe onderkomen. Zeilver eniging De Blauwe Schuit en kanovereniging Levitas kunnen tijdens de bouw in hun loods blijven, maar krijgen wel flink wat overlast van de bouw: modderige aanvoerwegen en ronddwarrelend stof. Roeiver eniging Asopos de Vliet schuift waarschijnlijk tijdelijk een stuk op, want op de plek van hun clubgebouw komt het nieuwe watersportcentrum te staan. „Ze verwachten dat de bouw een maand of vijftien duurt", zegt Doomink. De studenten hopen dat de bouw maar één keer samenvalt met de EL CID week, de introductieweek van de universiteit waarin nieuwe leden zich aanmelden. Wan neer het begint is nog niet be kend. Voor één club maakt het allemaal weinig uit wanneer het nieuwe pand klaar is. De Leidse Studenten Duikvereniging zit nu nog niet in Driegatenbrug en heeft dus geen last van de bouw. SLS Wonen en de universiteit, die samen het leeuwendeel van het watersportcentrum bekosti gen, willen dat de studenten meebetalen aan hun nieuwe sociëteit. In totaal kost het cen trum 8,5 miljoen euro. „We zoeken naar een billijke bijdra ge. Het mag een bescheiden be drag zijn", zegt SLS-manager Stikkelorum. Daarmee hoopt hij betrokkenheid bij de stu denten te creëren, omdat ze er zelf wat voor hebben moeten doen. De studenten weten nog niet waar ze dat geld vandaan moeten halen, en hebben de universiteit gevraagd voor hen te onderhandelen. „We moeten sowieso al kromliggen voor de Het nieuwe watersportcentrum voor studenten. Op de voorgrond de borrelruimte in de vorm van een boot, daarachter op de begane grond de botenloodsen met daarboven drie etages studentenkamers. Illustratie: DPI Animation House inrichting. Het is net alsof je een nieuw huis koopt: vloeren, de keuken, de bar, alles kost klauwen met geld", zegt Door- nink van Asopos. „Om dat te kunnen betalen moeten we al allerlei sponsoracties houden." Datzelfde geldt waarschijnlijk voor de andere drie verenigin gen. Uitiendelijk wordt het water- sportcentrum wel de place to be denkt ze. „Vroeger kregen we te horen: 'zitten jullie helemaal in Leiderdorp?' Maar het is maar tien minuten fietsen van af het station. Als we hier straks zitten en de studentenkamers zijn klaar, dan wordt het' hart stikke leuk hier." SLS bouwt nog meer in Driegatenbrug SLS Wonen bouwt behalve een studentenwatersportcen- trum met kamers ook een ap partementencomplex in de Leiderdorpse wijk Driegaten brug. Het komt vlak naast de Zijlbrug te staan en bestaat uit een begane grond met negen verdiepingen erop. In totaal komen er 29 twee- en drieka merwoningen in. SLS Wonen weet nog niet of de appartementen verhuurd of verkocht gaan worden. „Het worden in elk geval soci ale woningen", zegt Niek Stik kelorum, hoofd vastgoed. „Wij zijn geen commerciële ont wikkelaar." Als SLS de appar tementen verkoopt, dan ge beurt dat onder strikte voor waarden. „Als iemand het huis doorverkoopt, krijgen wij de helft van de winst. Is er ver lies, dan delen we dat. Het is wel de bedoeling dat het een sociale koopwoning blijft." Als de appartementen worden verhuurd, dan bedraagt de huur 465 euro per maand. Worden ze verkocht, dan moet de toekomstige eigenaar 135.000 euro betalen. De Zijlappartementen komen in dezelfde rij te staan als de geluidwerende rijtjeshuizen. Deze rij wordt gebouwd pal langs de provinciale weg N445, en krijgt een dove gevel aan de kant van de weg. Zo moet het verkeerslawaai in deze huizen binnen de nor men blijven en hebben de be woners van de achterliggende villa's er geen last van. Onverbeterlij 'vrouwenmeppT, weer veroorde< lijd er F den haag/voorschotei )a De 35-jarige Hagenaar i onder andere in een 1 ning aan de Rembrar laan in Voorschoten, te selmatig zijn vriendini ie aftuigde, is gisteren d lu de Haagse rechtbank oordeeld tot anderhalf j uv cel en tbs met dwangum pleging. De man was M tweemaal eerder tot zwi. I celstraffen veroordi ijg wegens mishandeling vrouwen met wie hij relatie had. Bovenop kreeg hij al eens vijf cel opgelegd omdat zijn gen zoontje stierf nadal es zijn toenmalige vrien en hun kind had afgetu a< Maar onder invloed drank of drugs sloeg hiu 1 zijn laatste vrijlating w >u toe. Hij ranselde de afg pen jaren opnieuw t»p1 achtereenvolgende vr dinnen, in woningen de Fultonstraat in Haag en in een woi aan de Rembrandstraa Voorschoten. Dat de hardleersheid j alleen aanwezig is bijilS man, maar soms ookj zijn slachtoffers bleek GE uit de omstandigheid k c zijn laatste slachtofferjmi nog steeds zijn vriendiipp Ik werd als een bokxoi gebruikt", zei die vrouvjnn de politie. Hij sloeg ijk ogen dik met z'n \|it vuisten. En haar tanjrd kwamen telkens door hn Up: soms vielen er |m stukjes van die tanden, Zijn vorige twee vrienat nen werden ook mishandeld. Ze vluchjsi vaak naar büjf-van-i üjfhuizen, maar de H^l naar wist hen toch tellj weer met zoete woor terug te halen waarna a van voren af aan beg De officier van justitie tbs met dwangverplej geëist naast een cell van tweeënhalf jaar. n Voor het strand hoeft een Alphenaar niet naar de kust. Aan de Zegersloot is klein Katwijk te vinden. Foto: Mark Lamers alphen aan den rijn - De weS- pen zijn er vroeg bij deze zo mer en ze laten zich op het strand van het Alphense recre atiegebied Zegersloot in grote re aantallen zien dan voor gaande jaren. Een plaag is het nog niet, zegt Joel Kaltenecker, de grote baas van het strandje. „En ik laat dagen zoals deze echt niet door wespen verpes ten." Lyrisch is Kaltenecker donder dag aan het eind van de mid dag. Hij heeft het over een 'dag met een gouden randje'. „Doe mij nog dertig van deze da gen." Kaltenecker is badmees ter van een poedelplek bij uit stek. Het strandje bij de Zeger- plas is bij warme weer één van de meest geUefde pleister plaatsen van Alphen. Ouders met jonge kinderen zorgen op een warme vakantiedag voor topdrukte. „Het was hier vandaag stamp vol. Perfect. Daar doe ik het voor. De mensen die hier da gelijks voorbijkomen en mij kennen, reageren ook met uit spraken als: 'Je bent zeker nu wel in je nopjes'. Nou, zeg dat wel. Kijk toch eens rond. Zie die prachtige kinderen lekker spelen? En tegen de tijd dat we gaan sluiten vind je hier geen een papiertje op de grond. Zo netjes zijn mijn gasten." Dat de recreanten geen afval- resten laten slingeren, is be langrijk voor Kaltenecker. „De wespen zijn een probleem. Niet alleen hier maar overal in Nederland, zo heb ik begre pen. Gewoonüjk komen ze pas in augustus opzetten en dan niet in zulke groten getale." Om te zorgen dat de overlast van de insecten beperkt blijft, heeft Kaltenecker afvalzakken in bomen gehangen. Daarin moeten brood-, fruit- en snoe- presten worden gestopt. „Wes pen komen het eerste op brood en fruit af. Door dat af val in de bomen te hangen, büjven die rotbeesten weg van het strand en de vuilnisbakken die daar staan." Nog vier mens van failliet Jag naar Hedera leiderdorp/sassenheim vier mensen van de f; kantoorvakhandel Jager i derdorp hebben een ba*; vonden bij Hedera KantoF- ciency uit Sassenheim. HIS nam Jager eerder deze ri over van de eerste kop^K Duiven, die snel weer v£e bedrijf afwilden. Hedera" toen acht mensen van Jap dienst, maar inmiddels ste' teller op twaalf. Directe3' Hermans sluit niet uit dat|c' meer worden. Het ziet el uit dat op korte termijn meer personeel nodig is o|ji werkzaamheden te kunnej* vangen, meldt het bedrfe Leiderdorpse vestiging middels gesloten. AGENDA door Eric-Jan Berendsen regio - Aandacht, vooriichting en informatie. Dat zijn de wa pens van poütieman Benno Kooij in de strijd tegen de ge voelens van onveüigheid van de inwoners van de poütieregio Hollands Midden. Speciale aandacht daarbij gaat uit naar de 55-plussers. Door middel van het landeüjke project Senioren en Veüigheid wil Kooij de gevoelens van on veiligheid onder ouderen terug dringen en hen helpen bij het verhogen van de «elfredzaam- heid. In zijn achterhoofd heeft hij de wetenschap dat de ver grijzing steeds verder voort schrijdt. Kooij is regionaal beleidsmede werker op het punt van geweld. Hij moet het project Senioren en Veiligheid binnen Hollands Midden vertalen en zorgen dat de tentakels tot aan de wijk teams reiken. „In het najaar be gint de binnen de veiligheidsre gio Hollands Midden betrokken partners een grote publieks campagne die het Adviespunt Huiselijk Geweld aankondigt. Een belangrijk aspect daarvan is Ouderenmishandeling en Ge weld. Het aantal ouderen dat slachtoffer is van huiselijk ge weld is onbekend. Door zo'n meldpunt hopen we een beter inzicht in de problematiek te krijgen. Bovendien kan er dan beter naar de hulpverlening worden doorgewezen omdat naast politie, gemeenten, justi tie en GGD ook maatschappe lijk werk en ouderenwerk bij de campagne zijn betrokken." Daarnaast houdt Kooij zich be zig met voorlichting via oude renbonden, maar bijvoorbeeld ook aan gemeenteraadsleden die begaan zijn met de senio- renproblematiek. Voorbeelden daarvan zijn ouderen en ver keer, maar ook de problemen die ouderen hebben bij de pin automaat. Daarbij heeft hij het geluk dat zijn voorganger al voorlichtingsmateriaal heeft ge maakt. „Het gaat om aandacht en voorlichting. Mensen moe ten het gevoel hebben dat de overheid een veilige sfeer cre- eert. Daarbij speelt niet alleen de politie een rol maar ook ge meenten, woningcorporaties en verzorgingshuizen. Zelf noemt Kooij het voorbeeld dat de politie jaarlijks aanwezig is in Utrecht op de 50-plus- beurs. „Het is belangrijk dat we daar zijn en informatie geven. De mensen moeten zien dat de politie er is." Diezelfde politie moet er ook zijn als er in een verzorgingstehuis een horloge van een bewoner wordt gesto len. „Dan kun je \vel zeggen: het is maar een horloge", aldus Kooij. „Maar de impact op de bewoners, personeel maar ook op de familie is groot." Volgens Kooij zet de vergrijzing onder de Nederlandse bevol king door. Momenteel is 30 procent ouder dan 50 jaar. In 2010 zal dat 36 procent zijn. Tussen 1990 en 2050 groeit de groep 50-plussers met 75 pro cent. „Het onderwerp veilig heid wordt steeds groter", denkt Kooij. „Feit is ook dat de media over het algemeen meer aandacht besteden aan dat wat fout dan goed gaat. Juist dit maakt dat de groep 55-plussers zich onveiliger gaat voelen. Daarom moet je met een reëel verhaal komen, met objectieve voorlichting en niet met alleen maar huil- of juichverhalen." De toenemende vergrijzing be tekent dat mensen langer moe ten blijven doorwerken. Ook de politie, vroeg of laat. Kooij ziet daar wel voordelen in. „Oudere mensen luisteren beter naar oudere politiemensen. Er is ver trouwen op basis van leeftijd. Natuurlijk moeten oudere poli tiemensen aangepast werk doen. Laat de nachtdiensten maar over aan jonge, superfitte collega's. Maar op het gebied van voorlichting kunnen oude re agenten goed werk doen." Vanaf 2006 moet veiligheid voor senioren onderdeel zijn van het integraal veiligheidsbe leid van de gemeenten. De rol van de politie verandert dan van initiator in die van onder steuning biedende ketenpart- ner. Kooij hoopt dat de ge meenten in Hollands Midden op tijd berekend zijn voor hun nieuwe taak. „Maar ook al krij gen de gemeenten een leidende rol, de taak van de politie zal nooit verdwijnen." Wilt u iets melden? Bel 071-5356421, dagelijks tussen 9.00 en 17.00 uur, behalve op zaterdag en zoi Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl T rijwilligers van het Gilde V Leiden organiseren zaterdag een fietstocht door de Vlietlan- den naar vogelplas Starrenburg en door het veenwoudengebied naar de Zoeterwoudse boerderij 't Geertje. De afstand bedraagt circa 30 kilometer. Deelname kost 2 euro. Verzamelen om 10.00 uur bij station Lammen schans in Leiden. Terugkeer rond 13.30 uur. Liefhebbers van bingo kunnen maandag terecht in buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad 5) in Leiden. De zaal gaat open om 13.30 uur; de bingo (be doeld voor 50-plussers) begint om 15.00 uur. Deelname kost 3 euro voor vijf spelrondes. Wandelaars kunnen op zon dag meedoen aan een natuur wandeling door de Leiderdorp se Heemtuin. Aanvang 15.00 uur, bij de ingang van de heem- tuin in park De Houtkamp. Het IVN afdeling Leiden orga niseert 4 augustus een zomer avondwandeling in het Kat- wijks/Wassenaarse duingebied Berkheide. Aanvang: 19.30 uur. Het vertrekpunt is bij de Soefi tempel in Katwijk. Tijdens de wandeling besteden IVN-mede- werkers aandacht aan de flora en fauna in het duingebied. De wandeling duurt ongeveer twee uur. Op zaterdag en zondag is er een snuffelmarkt in de Leidse Groenoordhallen. Openingstij den: 9.00 tot 16.00 uur. Vroege vogels kunnen apart teredtr van 7.00 tot 9.30 uur. De t(p« gangsprijs (voor volwassep is op zaterdag 2,50 euro erj zondag 3,50 euro. Vroege 1 betalen 7 euro. Tot 1 september heeft df^ openbare bibliotheek Leiqg een zomeractie: gratis inte0 ten voor leden. De central bliotheek aan de Nieuwstjf" is geopend op maandag, d8 dag, woensdag en vrijdag yi 12.00 tot 18.00 uur, dondö( van 12.00 tot 20.00 uur en6 terdag van 11.00 tot I6.OOE1 De oude begraafplaats al* Groenesteeg in Leiden is f dag geopend van 13.00 tor uur. Ook de voormalige a»ü te bezichtigen. P 'g

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10