Olieprijzen naar door problemen record Yukos ECONOMIE Merkenmotor bij Unilever hapert 'Prijsvechters Aldi en Lidl verliezen klanten' garschuwt flitspalen en omzet S omhoog msumptie in and stabiel i vergunning lokkeloogst ng daalt op jst attracties bedrijf boos >oek luiheid Nieuw eurobiljet beter beveiligd Tranen bij sluiting V&D-filiaal Strafvervolging tegen top van US Foodservice Iets lagere winst Crown van Gelder Nederland kent minste vrije dagen Het Enschedese be- brengt de cd-rom ips' op de markt. De can worden geïnstal- avigatiesystemen en vervolgens ruim 2200 en roodÖichtcamera's and, België en Luxem- jcteur Pot. „200 Meter flitspaal of roodlicht- linkt een pieptoon en t er in de display een met de maximum toe- nelheid." De cd-rom aal alternatief voor raarschuwingssyste- snelheidscontroles. liet actief peilen, maar n mag wel. "De cd- 29,95 euro. Zonder baarheid heeft hij er 10 verkocht. De soft- it wel geregeld worden i want er komen ier flitspalen en rood- »ra's bij. ic - SBS Broadcasting, ind eigenaar van de s SBS6, Net5 en Vero- in het tweede kwar- ijging van de netto- oekt met 12 procent liljoen euro. In het artaal leed SBS nog e omzet groeide in het vartaai met 21 procent miljoen euro. De Ne- zenders zagen de iet tweede kwartaal met 3 procent tot en euro en gingen erste halfjaar vooruit cent naar 99,6 mil- n - De jarenlange ver van de biercon- Duitsland lijkt tot n gekomen. In de t van dit jaar nam de cht toe met 0,6 pro- ,8 miljoen hectoliter, et Duitse bureau voor was in het eerste le consumptie 4,3 :oter dan in dezelfde in 2003, maar in het mester was er een ring met 2,1 procent van het teleurstellen- verheugender ïuitse brouwers is de exportgroei in het jaar met 16,4 procent ioen hectoliter. Het ministerie van heeft vergunning >m dit najaar acht 10 kokkelvees op te de Waddenzee. De ireniging wil bezwaar ten de vergunning, abinet betreft wordt |tste seizoen voor de Iers, maar de Kamer rmee nog niet inge- minister staat deze jid toe omdat uit een ig blijkt dat er genoeg es overblijft voor de ers. Directeur Lacor 11 van Yerseke', een rverwerkend bedrijf in [ïoemt het grote kok- d het bewijs dat kok geen schade aan- lan de natuur. Direc- er van Heiploeg Shell- de vergunning een :heidscadeau'. vel - De Efteling moet terug doen in de top- lopulaire attractiepar- topa. Met 3,2 miljoen i vorig jaar, was het n Kaatsheuvel goed lijfde plek op de Euro- lijst. Een jaar eerder i Efteling nog de vier- pp deze lijst. Uit de de internationale irganisatie IAAPA publiceerde, blijkt yland Parijs nóg altijd te trekker in Europa is. Dntving vorig jaar 1Jmiljoen bezoekers. ïa-Park in Duitsland is groeier. Het klom ijfde naar de derde 3,6 miljoen bezoekers. e leiding van het ïktriciteitsbedrijf EDF iciplinaire stappen te- Dnome Corrine Maier iruchtmakend boek liheid in het bedrijfsle- ef. Zonder EDF bij toemen beschrijft de aster hoe de luiste innen een onderne- e posities krijgen, op- min mogelijk schade n. Maier krijgt op 17 te horen welke stap- edrijf tegen haar i econome wordt er- luldigd dat zij zich in niet heeft gehouden Jels binnen EDF en legatieve beschrijvin- anningen tussen col tben geleid. donderdag 29 juli 2004 amsterdam/anp - De eurolan den werken aan een vernieu wing van de bankbiljetten. Aan het einde van dit decennium worden de eerste nieuwe euro- biljetten in omloop gebracht, aldus een woordvoerder van De Nederlandsche Bank (DNB) gis teren. De huidige reeks is 2,5 jaar in omloop. „Het lijkt vroeg om nu al aan nieuwe biljetten te werken, maar daar is een ontwerpfase van enkele jaren voor nodig", aldus de zegsman. De vernieuwde biljetten zullen niet wezenlijk afwijken van de briefjes die in de portemonnee zitten. Wel zullen er nieuwe vei- ligheidskenmerken worden ge bruikt. „Het is een voortduren de strijd tussen de uitgevers van bankbiljetten en valsemun ters", aldus de DNB-woord- voerder. De huidige eurobiljet ten tellen vijftien .kenmerken waaraan winkeliers en consu menten kunnen zien of deze echt zijn.Toch is het voor valse munters aantrekkelijk om de euro na te maken vanwege het grote verspreidingsgebied. In de eerste helft van 2004 heeft DNB 18.000 valse biljetten uit het betalingsverkeer gerist. Een jaar eerder trof de toezichthou der 9000 vervalsingen aan. Vol gens DNB lijkt de groei over zijn hoogtepunt heen. venlo - De emoties liepen hoog op onder het personeel van het warenhuis van Vroom 81 Dreesmann in Venlo. Cisteren gingen de deuren na 92 jaar definitief dicht. De leeg- verkoop verliep zo voorspoedig dat de sluitingsdatum die was voorzien op 1 augustus werd vervroegd. Het is een van de twaalf kleinere warenhuiizen die worden gesloten door de aanhoudende verliezen bij dit onderdeel van het Vendex KBB-concern. Foto: ANP/Stefan Koopmans new york/rtr-anp - Openbare aanklagers in de VS hebben gis teren vier oud-bestuurders van Ahold-dochter US Foodservice in staat van beschuldiging ge steld wegens fraude. Zij waren betrokken bij het boekhoud schandaal dat Ahold in grote problemen bracht. Financieel topman Michael Resnick, mar keting manager Mark Kaiser en de inkoopchefs Timothy Lee en William Carter zijn de eersten die wegens de fraude worden vervolgd door justitie. De aanklagers beschuldigen de vier ervan fictieve kortingen van leveranciers in de boeken te hebben gezet om zo kosten te besparen. Door deze fraude heeft moederbedrijf Ahold, dat ook genoteerd is aan Wall Street, volgens de Amerikaanse beurstoezichthouder SEC in 2001 en 2002 ten onrechte 700 miljoen dollar aan inkomen op gevoerd. Lee en Carter hebben toegegeven bij de fraude be trokken te zijn. Resnick en Kai ser kunnen 20 jaar cel krijgen voor het gesjoemel. Lee wordt bovendien verdacht van het doorspelen van voor kennis aan risleverancier Peter Marion vlak voordat Ahold in 2000 US Foodservice overnam. Marion, die wordt vervolgd voor handel met voorkennis, verdiende 363.000 dollar als ge volg van de tip. Ex-topman van US Foodservice, Jim Miller, be hoort niet tot de aangeklaag den. Justitie onderzoekt nog of hij op de hoogte was van de misstanden. De fraude bij de Amerikaanse Ahold-dochter werd in februari vorig jaar ont dekt. Na de bekendmaking van de wantoestanden ging de koers van beurslieveling Ahold zwaar onderuit. moskou/anp - Problemen rond de Russische oliemaatschappij Yukos hebben gisteren grote on rust veroorzaakt op de olieter- mijnmarkten. Ook de spannin gen in Irak spelen mee. In New York steeg de prijs van een vat olie voor levering in september naar 43,05 dollar. Dat was de hoogste prijs sinds het begin van de termijnhandel in 1983. Het vorige record dateerde van 2 ju ni, toen een vat 42,45 dollar no teerde. In Londen steeg de prijs van een vat Brent-olie naar 39,60 dollar, een niveau dat in i4n jaar niet was bereikt. De onrust op de termijnmark- ten is groot doordat een aan zienlijk deel van de Russische olieproductie dreigt weg te val len. Oliemaatschappij Yukos waarschuwde gisteren dat het zijn productie mogelijk binnen enkele dagen zal moeten sta ken. Aanleiding voor de waar schuwing was een order van de Russische justitie om te stop pen met alle activiteiten die verandering brengen in de be zittingen van het bedrijf. Yukos neemt ongeveer ongeveer 20 procent van de Russische olie productie voor zijn rekening. Rusland zelf is na Saudi-Arabië de grootste olie-exporteur ter wereld. De olieprijs is al maanden hoog. Dat komt onder meer door de grote vraag, vooral door grootverbruikers als de Verenigde Staten en China. Daarnaast spelen internatione- le spanningen en de dreiging van het terrorisme mee. Woensdag nog werd Irak weer opgeschrikt door een bloedige aanslag die tientallen mensen het leven kostte. Irak beschikt over grote olievoorraden. De organisatie van olie-expor terende landen OPEC heeft in verband met de hogere prijzen de productie al opgeschroeft. De meeste OPEC-leden kunnen nu niet meer produceren dan ze nu al doen. Voor een beetje onrust op de olietermijnmark- ten is daardoor maar weinig nodig. Het feit dat de olievoor raden in de VS nu groter zijn dan een jaar geleden deed de prijs in New York niet dalen. Oliemaatschappij Yukos is al maanden verwikkeld in een scherp conflict met de overheid over miljarden dollars aan ach terstallige belastingen. Daarbij spelen ook politieke zaken een rol. De voormalige topman van het bedrijf Michail Chod- orkovski zit vast wegens belas tingontduiking en fraude. Zijn politieke ambities zouden pre sident Poetin een doom in het oog zijn. Tot de bezittingen van Yukos behoort krachtens de Russische wetgeving ook de olie. De order betekent daarom dat het bedrijf geen olie meer mag verkopen, wat snel leidt tot stopzetting van de productie. Wel was het gisteren nog onduidelijk of alle leveranties direct moeten wor den gestaakt of dat het verbod alleen het afsluiten van nieuwe contracten betreft. Een bron bij Yukos zei dat het bedrijf hier over opheldering zal vragen bij het ministerie van justitie. Op dat moment liep alles nog nor maal. Als Yukos de productie moet staken, gaat het vrijwel zeker failliet. den haag/gpd - De twee Duitse supermarktketens Aldi en Lidl verliezen voor het eerst sinds het begin van de prijzenoorlog klanten. De prijsvechters mer ken dat minder huishoudens langskomen. Tegelijkertijd blijkt dat de klanten die wel ko men, dat minder vaak doen, maar dan wel meteen groot in slaan. Dat wordt duidelijk uit de laatste peilingen van onder zoeksbureau Gfk. „Beide ketens, met name de Al di, lijken problemen te hebben om de omzet doordeweeks op peil te houden", zegt onderzoe ker Holla. „Klanten komen nu vaker in het weekeinde om dan buikartikelen in te slaan (bij voorbeeld toiletpapier, katten voer of dozen jus d'orange). Want we zien ook dat ze aan deel verliezen in de versgroe- pen (groente, fruit en vlees). Producten die je vaak dagvers koopt. Lidl kondigt aan te gaan stunten met brood. Ze hebben daar dus een probleem." Voor de Aldi is de achteruitgang in de versgroepen een enorme tegenvaller. De prijsvechter wist sinds het begin van de prijzen oorlog, oktober vorig jaar, steeds meer klanten te trekken die gewend waren aan de wat rijker gevulde supermarkten als Albert Heijn, Konmar of Super de Boer. Om die klanten te be houden, begon Aldi haar assor timent vers uit te breiden en kondigde de discounter zelfs aan met vers vlees te komen. Die inspanningen lijken nu deels vergeefs. De klant heeft de afgelopen maanden rondgeke ken bij de Aldi en een deel heeft nu een vast pakket 'Aldi-bood- schappen' samengesteld dat één keer in de één of twee we ken wordt gehaald. De consu ment heeft al langer minder oog voor de prijzenoorlog en kiest weer vaker voor gemak en gaat naar de supermarkt in de buurt. Dat zijn vaak de wat duurdere winkels (Albert Heijn. Super de Boer en Konmar). „Deels komt dat ook doordat deze ketens hun prijzen de af gelopen maanden fors hebben verlaagd", zegt Holla. „Kijk naar wat Albert Heijn heeft ge daan met het low-budget-merk Euroshopper, dat schuiven ze veel nadrukkelijker naar voren. Sinds kort hebben ze er met de Habbekratskrant zelfs een spe ciale folder omheen gebouwd. Onderzoeksbureau AC Nielsen meldde ruim twee weken gele den juist dat het marktaandeel van de Aldi en Lidl is gestegen. Dat komt omdat AC Nielsen kijkt naar de omzet. De groei ligt bij Lidl vooral in het feit dat de keten snel uitbreidt en meer winkels leveren meer omzet op. Het verlies van klanten, zoals Gfk nu meldt, is voor de dis counters alarmerend. In de su permarktbranche gaat het er juist om klanten in de winkel te krijgen die je vervolgens moet verleiden zoveel mogelijk bood schappen te doen. Want er wordt gewerkt met lage winst marges van 1 k 2 procent. Het aantal Lidl-winkels breidt zich snel uit. Foto: Ton Kastermans velsen-noord - De nettowinst van de Velsense papierfabriek Crown van Gelder is in het eer ste halfjaar met 100.000 euro gedaald naar 3,7 miljoen euro in vergelijking met dezelfde pe riode in 2003. Door de sterke concurrentie was het papier ge middeld 5,7 procent goedko per. Daardoor daalde de omzet van 71,5 naar 69, 5 miljoen eu ro.'' De productie bleef 4,8 procent achter bij die van vorig jaar door een tijdelijke stilstand van één van beide papiermachines wegens renovatie. Ook de twee de machine wordt uitgebreid. Na de renovatie bedraagt de productiecapaciteit in 2006 zo'n 217.000 ton. De onderneming, met 300 per soneelsleden, verwacht dat het resultaat in 2004 lager zal zijn dan in 2003 toen het bedrijf 7,9 miljoen winst maakte. De vraag op de Europese markt naar houtvrij ongestreken papier (vliegtickets, stickerpapier) is weliswaar gestegen, maar door de sterke concurrentie gingen de prijzen niet omhoog. Celstof, een belangrijke grondstof, werd wel duurder. door Koos van Wees den haag - In de discussie over langer werken kon het niet uit blijven: niet alleen het aantal uren per week, maar ook het aantal vakantiedagen wordt on der de loep genomen. Vorige week nog door minister Dekker, die vond dat we best een dag of drie konden inleveren, omdat we een recordaantal vrije dagen scoren in Europa. Het internationaal opererende concern Mercer, specialist in personeelswerk, zette alle na tionale regelingen op een rijtje. Uitgangspunt was het mini mum aantal dagen waarop in gezetenen van een land wette lijk recht hebben, aangevuld met de nationale feestdagen. Het resultaat was verbazing wekkend. Nederland kent sa men met Engeland het minste aantal vrije dagen: 20 vakantie dagen, en acht nationale feest dagen (samen 28). Ter vergelij king: Finland staat op respec tievelijk 25 en 14 (39), en Oos tenrijk op 25 en 13 (38). Duits land, vaak genoemd als meest vakantievierende land ter we reld, staat met 20 vakantieda gen en 13 feestdagen (33) er gens in de middenmoot. Nu valt er op de cijfers van Mercer wel het een en ander af te dingen. Het uitgangspunt bijvoorbeeld gaat voorbij aan wat in Nederland gebruik is. Weliswaar is het wettelijk aantal dagen waarop men recht heeft erg laag, maar in de praktijk ligt het een stuk hoger. Het Centraal Bureau voor de Statistiek houdt bij wat in de CAO's is afgesproken over va kantiedagen. Daar rolt een ge middelde uit van 25 vakantie dagen per jaar. Met de werkne mers van energie- en waterlei dingbedrijven als koploper, met 27,6 vakantiedagen per jaar en die in de detailhandel als hek kensluiter, met 24,4 vakantieda gen. Is dat laag? Niet als de cijfers van webbeheerder Monster (van Monsterboard.nl) worden gevolgd, die een vergelijking maakt met de Amerikanen. De Amerikanen hebben er heel wat voor over om de leidende eco nomie in de wereld te zijn: 40 procent van de werknemers heeft minder dan tien vakantie dagen en maar 12 procent heeft wat wij gemiddeld hebben, 25 dagen per jaar. Als het aan de Britse premier Blair ligt, wordt Nederland ook echt rode-lantaamdrager. In zijn streven naar een derde ter mijn als premier belooft hij de Britten acht extra vakantieda gen. Dan hebben ze er net zo veel als Frankrijk, Portugal, Spanje en Zweden, met in to taal 36 dagen. Daarbij steekt Nederland met 28 dagen wat bleekjes af. Wij moeten ons maar verheugen in de ATV-dagen die veel sectoren kennen, en vaak aan de vakan tie worden geplakt. Ook die lig gen overigens onder vuur. Bij het streven naar langer werken kunnen die ook verdwijnen, vinden werkgevers en kabinet. rotterdam/anp-gpd - De groei van de grote merken van Unile ver stokt. Voor de eerste keer sinds bij Unilever de 'grote-na- menstrategie' werd ingezet groeien merken als Becel, Lipton, Knorr, Dove, Axe, Ola, Iglo en Bertolli niet meer. Tegenvallende verkopen van ijs, kant-en-klare thee en diepvriesproducten en problemen met het afslankpro- duct Slim-Fast speelden het was- en levensmiddelenconcern par ten. De omzet zakte in het twee de kwartaal met 6 procent in tot 10,5 miljard euro. De bedrijfs winst daalde met 4 procent tot 1,56 miljard euro. Het concern zag de nettowinst ten opzichte van dezelfde pe riode vorig jaar wel groeien met 34 procent tot 770 miljoen eu ro. Unilever wist dit cijfer over eind te houden door hogere winsten op de verkoop van be drijfsonderdelen, lagere in- koopkosten en herstructure ring. Topman Burgmans: „Bij een omzetgroei voor de leidende merken beneden de 3 procent ben ik geen tevreden man. De stagnatie heeft te maken met het verminderde consumenten vertrouwen. Consumenten wil len hun koopkracht behouden en letten op de kleintjes. Daar naast zien we druk door de op komst van de harddiscoun- ters." Het strategische programma 'de weg naar groei', waarbij van de 1600 merken (in 2000) nog 400 leidende merken moesten overblijven, looopt ten einde. Inmiddels komt 95 procent van de omzet uit deze merken, waarvan er over zes maanden volgens Burgmans inderdaad zo'n 400 over zijn. Unilever wil de komende drie jaar zijn bedrijfsstructuur ver der vereenvoudigen. Kosten: in miljoenen euro netto-omzet 2003 2004 +/- Europa Noord-Amerika 4.909 2.512 4.580 2.560 -7% +2% Afrika, Midden- Oosten en Turkije 848 846 0% Azié en Pacific Latijns-Amerika 1.810 1.084 1.766 1.083 -2% 0% Totaal 11.163 10.835 -3% nettowins 2e kwartaal in miljoenen euro tegen constante 770* 573 2003 2004 'ind verkoop bedrijfsonderdelen anp bron: Unilever-topman Burgmans naast een reclame voor ijsthee. Foto: ANP/Juan Vrijdag 850 miljoen euro. Zo hoopt het concern in 2006 een besparing van 700 miljoen euro te berei ken. Hoeveel banen dat gaat kosten, wilde' Burgmans giste ren niet zeggen. „Wij staan niet bekend als een onderneming die makkelijk mensen aan neemt en vervolgens weer ont slaat." Consumenten in Duitsland, Frankrijk, Italië en Nederland hebben volgens Burgmans de aankoop van een nieuwe auto of nieüw bankstel uitgesteld. Nu wordt ook al 1,5 jaar op de dagelijkse boodschappen be zuinigd. Vooral in landen als Duitsland en Italië heeft het voedingsconcern last van dis counters en goedkope, super markten. Incidenteel verlaagt ook Unilever als fabrikant zijn prijzen, zoals in Duitsland het margarinemerk Rama. Hier door zakte de totale-omzet in Europa met 7 procent tot 4,6 miljard euro. „Dat heeft te vooral maken met de slechte zomer", aldus Burg mans uit. „Was de zomer beter geweest dan had het ons in ijs en thee 2 procent omzet ge scheeld. In vergelijking met vo rig jaar is het verschil nog veel groter. Toen hadden we een ge weldige zomer." Ander zorgenkindje is de diep vriessector, waar de omzet 4 procent afnam. De merken (zo als Iglo) moeten zich duidelij ker gaan onderscheiden. Het concern heeft ook problemen met het afslankproduct Slim- Fast. Het m ar kt a a n d e e^aarvan in de VS daalde de a^elopen periode. „Het Atkins-dieet (gro te concurrent) lijkt wel een reli gieuze beweging", zei Burg mans „Daar heeft Slim-Fast on der te lijden. We hebben het suikerniveau nu aangepast en de basisproducten opnieuw in de markt gezet." Ondanks de moeilijke markten handhaaft Unilever de ver wachting dat de winst per aan deel dit jaar met lage dubbele cijfers groeit. In de afgelopen jaren zijn 140 bedrijven ver kocht en 150 fabrieken afgesto ten. Bij het concern werken 50.000 mensen minder dan vijf jaar geleden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7