BUITENLAND Zeventig doden bij aanslag Irak wiskundigen: Grondwet Er komt een zwart weekend op de weg aan Namen noemen van Nederlandse voetballers AzG gaat na 25 jaar weg uit Afghanistan EU verzwakt Nederland Meer dan 120 mensen sneuvelen op één dag bij explosies en gevechten Sir - Canadese wetenschap- lebben volgens Nature riz 95 :kt dat een bepaalde eek- isoort op een unieke ma- hz 93 ommuniceert met soort- HZ 9J en. De grondeekhoorn "IfJjt gebruik van ultrasone, Bommelding bestond uit drie letters Somalische asielzoekers vermoord Wachten tot ze weggaan Over vuile lucht gesproken ruchte Zweedse ineel ontsnapt [holm - De Zweedse poli- leen enorme klopjacht be- |en op vier gedetineerden erder op de dag wisten te jappen uit een extra bevei- nrichting bij Stockholm, ir de ontsnapten is Tony n (31), die geldt als een e gevaarlijkste criminelen Jiet land. Olsson, een neo- |is veroordeeld tot levens- roor de moord op twee Pjten in mei 1999. iouI meldt bij gevang ir\ct - Michel Nihoul, zijde betrokken bij de zaak- j I )ux, heeft zich gistermid- lan toch gemeld bij de ge- v enis in Bnigge. Nihoul wil- vijf jaar celstraf die hij bij donderdag 29 JULI 2004 >tte« t ndu ïonsterproces tegen oux kreeg, nog niet uitzit- a.€ imdat er nog een gratie- iek loopt. nbel :ïï>eder Brichet '1 js op justitie iel - Marie-Noëlle Bouzet, b". Ier van Elisabeth Brichet e'onv achtoffer werd van de gebr ;e seriemoordenaar Michel )/95, liret, heeft in een eerste loeting met de pers scherp log haald naar de Franse justi- iL, den heeft hem laten '21 den. Indien de man zijn ^294 iad uitgezeten in 1987, hz 95 ij zich niet hebben kun- ^295 ergrijpen aan Elisabeth." HZ 95 '''dure: Ultrasone [hoorn ontdekt mens niet hoorbare ge- Hzg. om soortgenoten te hz 95 ichuwen voor gevaren. HZ 9! nicaan: Bisschop 1 zwijgen i - Het Vaticaan heeft de ;t conservatieve bisschop ït Oostenrijkse St. Pölten, (renn, verboden nog lan- b media te woord te staan. Jstitie in St. Pölten heeft Ie week een Poolse oud- int van het seminarie aan- ~|agd voor het bezit van kin- bmo. Krenn heeft de foto's jn kwajongensstreek afge- e dagen per een - B.# land een dipje vork - Gemiddeld zijn ikanen drie dagen per ld neerslachtig. Ook con- lastierden de onderzoekers •splfouwen gemiddeld depres- r zijn dan mannen. Vrou- tijn gemiddeld 3,5 dagen ïaand depressief en man- !,4, blijkt uit het onder- ir doden bij lelingsdrama B_psE - Een gijzeling in de ense ambassade in Costa is geëindigd in een bloed- Toen de politie de ambas- bestormde, trof zij vier lij- an. De gijzelnemer en de ;edode gijzelaars waren al- ledewerkers van de am- ""1de. De gijzelnemer was lolitieman die belast was le bewaking. _janse politie (t Nederlander jid - De politie op het ïse eiland Ibiza heeft ne- lersonen, onder wie een Wander, aangehouden we- ugshandel. Bij een huis- hg heeft de politie negen TTC - goed voor 200.000 ta- - in beslag genomen. Quw vernielt ^keerde auto k| - Een Duitse vrouw was |^§aad na een telefonische met haar man, dat zij ge- nd met een hamer naar id ten stormde om zijn auto te ^ep%len. De 43-jarige inwoon- an Essen sloeg de voorruit nielde de koplampen en le zijspiegels af. Pas toen ;eraasd was, bemerkte zij niet de blauwe Ford van haar echtgenoot on- iden had genomen, Ide blauwe Opel Corsa van uurman. (punctuur ^operatie /mi} - Acupunctuur is even ef- kin9>f als medicijnen bij het ,er2erdrukken van misselij k- HZ9ia operaties. Dat melden rzoekers in het Britse we- iapsblad New Scientist, iderzoekers onderzochten C toepassen van acupunc- ip de pols even effectief Is conventionele medicij- at was zo. bagdad/gpd/reuters - Irak heeft gisteren een zeer bloedige dag meegemaakt, waarop bij di verse aanslagen en gevechten meer dan 120 mensen zijn ge dood. Zeker 70 mensen kwamen 's morgens om bij een zelf moord-bomaanslag op een poli tiebureau in de stad Baquba. Er waren meer dan 56 gewonden. Verwacht werd dat het aantal dodelijke slachtoffers nog zal op lopen. De aanslag op het politiebureau was de ergste aanslag sinds de machtsoverdracht in Irak, begin deze maand. De reeks aanslagen in Irak vol trok zich in verschillende delen van het land. Bij vuurgevechten tussen Iraakse, Amerikaanse en Oekraïense soldaten in zuidelijk Irak zijn zeven Iraakse politie mensen en 35 opstandelingen gedood. De gevechten vonden plaats bij as-Suwayrah in de door Poolse soldaten gecontro leerde zone. Veertig opstande lingen werden aangehouden. Vier Iraakse politiemensen wer den gedood toen op een brug in Habaniah, even ten westen van Fallujah, een bom ontplof te. De explosie deed zich voor toen een Amerikaans konvooi en een patrouille van de Iraakse politie op de brug elkaar tege moet reden. De bom in Baquba was verstopt in een minibusje en ontplofte rond tien uur plaatselijke tijd in een drukke straat in het cen trum van de stad. De verwoesting was groot. Zes panden werden vernield. De straat stond vol met markt- kraampjes en er was veel volk op de been. Voor het politiebu reau stonden volgens het tv- station al-Jazeera tientallen jon ge mannen die zich kwamen aanmelden voor een baan. Net op het moment van de aan slag passeerde een bus met 21 inzittenden, die allemaal om het leven zouden zijn gekomen. De overige doden vielen op straat. Het politiebureau, dat omringd is door betonnen barrières, werd niet beschadigd. Overal lagen dode en gewonde men sen op straat. Een Amerikaanse soldaat werd gisteren gedood bij een bom aanslag in een noordelijke voorstad van Bagdad, drie an deren raakten gewond. Nog eens twee Amerikaanse solda ten kwamen om bij een aanslag in de provincie al-Anbar ten westen van Bagdad. Zij bezwe ken aan hun verwondingen. Vijf officieren van de Iraakse veiligheidstroepen kwamen gis teren om en 48 anderen raakten gewond bij gevechten met re bellen in Soueira, ten zuiden van sudney/anp - De bommelding aan boord van een Amerikaans vliegtuig, die dinsdag leidde tot de terugkeer van het toestel naar de Australische luchtha ven van Sydney, bestond uit slechts drie letters. Op het kots zakje dat in een wc van het toe stel werd gevonden, stond 'B- O-B'. De Australische autoritei ten namen vergaande nood maatregelen voor de landing van de Boeing met 246 passa giers. De Australische nieuws zender ABC meldde dat boord- personeel heeft onthuld dat B- O-B kan staan voor 'Bomb on board' (bom aan boord), maar dat zowel bemanning als passa giers daarmee ook wel eens aangeven wie ze de leukste per soon aan boord vinden. De af korting betekent dan 'Best on board'. Door het incident is in Australië een discussie ontstaan rond de vraag of passagiers op de hoog te moeten worden gebracht van problemen aan boord. De inzit tenden van het betrokken toe stel kreeg van de United Airli- nes-bemanning te horen dat 'om veiligheidsredenen' werd teruggevlogen naar Sydney. Dat er mogelijk een bom aan boord was, vernamen ze pas toen ze het toestel hadden verlaten van Australische media. nairobi/anp - Twee afgewezen Somalische asielzoekers, die door Nederland het land zijn uitgezet, zijn kort na terugkeer in hun vaderland vermoord. Dit heeft Amnesty International ge zegd. De twee behoren tot de groep van 26.000, die minister Verdonk van Vreemdelingenza ken dit jaar wil uitzetten. Volgens Martin Hill van Amnes ty werd Mohamed Yahya, die tot een vervolgde etnische min derheid behoort, in mei terug gestuurd en enkele dagen later vermoord. Een andere afgewe zen Somaliër, Abdinassir Abdu- latif, werd eveneens in mei te ruggestuurd. Hij werd ontvoerd en vervolgens in juni op straat vermoord. Een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie zegt niets over de zaak te kunnen zeggen omdat de relatie tussen de lot gevallen van de mannen en het Nederlandse terugkeerbeleid niet te leggen is. Nederland besloot begin juni bepaalde groepen uitgeproce deerde Somaliëïs tijdelijk niet uit te zetten. Het gaat om So malische asielzoekers die terug moeten naar het noorden van het land en die behoren tot een minderheid en daar geen fami lie- of clanbanden hebben. Dit geldt voor maximaal een jaar. brussel/anp - De nieuwe Euro pese grondwet benadeelt mid delgrote landen zoals Neder land en Polen en is in het voor deel van de heel grote landen zoals Duitsland en de heel kleintjes zoals Malta. Dat heb ben twee Poolse wiskundigen aangetoond in recent onder zoek. De Europese leiders hebben lang gebakkeleid over de toe komstige machtsverhouding tussen de landen. Ze hebben vastgelegd dat nieuwe Europe se wetten de goedkeuring nodig hebben van 55 procent van de lidstaten. Die moeten boven dien 65 procent van de bevol king vertegenwoordigen. De Franse oud-president Giscard d'Estaing, die dat allemaal had uitgedacht, meende dat het nieuwe systeem eerlijker is dan de oude regeling waarbij alle lapden een aantal punten krijgt toegekend. De wiskundigen Karol Zycz- kowski en Wojciech Slome - zynski tonen aan dat dat larie koek is. Het heeft bovendien geen zin om aan die percenta ges van 55 en 65 te sleutelen, zoals de regeringsleiders maan denlang gedaan hebben. Het probleem zit veel dieper. In de nieuwe regeling wordt immers rekening gehouden met twee zaken: de bevolkingsomvang, en de gedachte dat elk land één stem heeft. De Poolse weten schappers herinneren er fijntjes aan dat de wiskundige Lionel Penrose al in 1954 heeft aange toond dat elk systeem met deze twee uitgangspunten, oneven redig veel macht geeft aan de heel groten en de heel kleintjes. Om dat alles te staven, halen de wiskundigen de hogere spelthe orie en kansberekening uit de kast. Kern van het betoog is dat het er niet veel toe doet hoeveel procent stemgewicht een land heeft. Het enige wat telt is: is er een situatie denkbaar waarin dat stemgewicht doorslagge vend is? In een Europese minis terraad zijn miljoenen verschil lende coalities mogelijk. Voor elke situatie moet bekeken wor den of land X een cruciale rol kan spelen. Op die manier brengen de wetenschappers de werkelijke invloed van elk EU- land in kaart. Het resultaat is onthutsend. De Duitse invloed gaat van 8,56 procent in het bestaande sys teem naar meer dan 13 procent in de nieuwe regeling. Ook Frankrijk, Groot-Brittannië en Italië gaan er fors op vooruit. Maar vooral Spanje en Polen moeten macht inleveren. Die twee landen hebben zich lange tijd fel verzet tegen het nieuwe systeem maar zijn uiteindelijk gezwicht. Nota bene na een kleine aanpassing waarbij ze juist nog meer invloed inleve ren. De wiskundigen komen met een simpel alternatief. Het stemgewicht van EU-landen zou moeten afhangen van de wortel uit de bevolkingsom vang. Een land met vier keer zoveel inwoners heeft in dat systeem twee keer zoveel stem gewicht. Een EU-wet is vervol gens aangenomen bij 62 pro cent van de stemmen. „Dit sys teem bevoordeelt noch bena deelt enig Europees land", stel len de wetenschappers. Houding Taliban doorslaggevend tulkarm - Palestijnen wachten gelaten op de stoep van hun woning onder toeziend oog van een Israëlische soldaat totdat de zoveelste huis zoeking achter de rug is. Israël deed gisteren een grootscheepse inval in het Palestijnse vluchtelingenkamp nabij Tulkarm op de Westoever. Foto: Reuters kabul/anp - Artsen zonder Grenzen (AzG) vertrekt uit Af ghanistan. De moordaanslag op vijf medewerkers van AzG begin juni in de provincie Badghis is de aanleiding voor het besluit. De internationale hulporgani satie was ruim 24 jaar actief in het land. Ook het uitblijven van de arres tatie van de daders en bedrei gingen van de Taliban aan het adres van AzG spelen een be langrijke rol. „Het vervult ons met woede en bitterheid dat we het Afghaanse volk in de steek moeten laten", zei M. Buisson- nière, secretaris-generaal van Artsen zonder Grenzen. Een van de slachtoffers van de aanslag was de 39-jarige Neder lander Pim Kwint. Na de vijf voudige moord vertrokken de meeste medewerkers van AzG al uit Afghanistan. In Kabul ble ven tien medewerkers, onder wie twee Nederlanders achter. Ook zij verlaten nu het land. AzG wijt de gevaarlijke situatie voor hulpverleners in Aghanis- tan aan het feit dat de door de Verenigde Staten gesteunde co alitie hulpverlening inzet als middel om steun te krijgen voor haar militaire en politieke doe len. Zo werden twee maanden geleden in het zuiden van Af ghanistan nog folders uitge deeld waarin de bevolking werd opgeroepen informatie over de Taliban en al-Qaeda te geven als men wilde dat de hulpverle ning zou doorgaan. AzG stelt dat humanitaire hulp alleen mogelijk is als de gewa pende partijen de onpartijdig heid en onafhankelijkheid van de hulpverleners erkennen. Een woordvoerder van de Taliban heeft de moordaanslag op de AzG-medewerkers opgeëist en zei daarbij dat AzG voor de Amerikaanse belangen werkt. Daarmee verklaarde hij de hulporganisatie als legitiem doel. door onze correspondente Pascale Thewissen brussel - Wie de komende dagen niet per se op vakantie hoeft te vertrekken, blijft beter thuis of stelt de reis even uit. Touring, de Belgische ANWB, voorspelt enorme verkeersdrukte. „De zwaarste en zwartste dagen van de zomervakan tie komen er aan", waarschuwt de automobilis tenvereniging. Vooral in Frankrijk wordt grote verkeersdrukte verwacht, maar ook in België dreigen de wegen dicht te slibben. Volgens Touring maakt het niet uit of je naar het noorden of naar het zuiden reist. Voor veel mensen zit de vakantie er alweer op, terwijl de uittocht nog in volle gang is. De ellende begint vandaag al. Maar vooral zater dag, de drukste dag van het jaar op de Franse we gen, wordt het uitkijken geblazen. Zondag wordt het volgens de voorspelling iets rustiger, maar is het nog steeds erg druk. „Filevorming is onover komelijk", stelt Touring. Ook voor maandag wordt veel vakantieverkeer voorspeld. In België concentreren de problemen zich op de E411 (de autosnelweg Luxemburg-Brussel) en de E25 (Luik-Luxemburg). Op grote delen van die autosnelwegen is als ge volg van wegwerkzaamheden slechts één rij strook beschikbaar. „Het devies luidt: omrijden. Via Trier en Sankt Vith richting Luik of Maas tricht", zegt Jan van Bellingen van Touring. Rond Antwerpen worden geen uitzonderlijke problemen verwacht. „Mits er geen ongelukken gebeuren", zegt Van Bellingen. Volgens hem kan het vakantieverkeer redelijk snel verlopen, zeker nu de Kennedytunnel opnieuw open is gesteld voor auto's met caravans. Sinds maandagnacht mag alle verkeer, ook vrachtwagens en aanhang wagens, weer in beide richtingen door de tunnel. De werken aan de Kennedytunnel, die vijf dagen eerder klaar waren dan verwacht, zijn onderdeel van de reconstructie van de Rl, de Antwerpse ring, die in twee fases, van mei tot november 2004 en van mei tot november 2005, wordt opge knapt. In die periodes moet alle verkeer over slechts twee rijstroken en zijn vrijwel alle op- en afritten afgesloten. Aanvankelijk werd gevreesd voor een 'verkeersin- farct'. De grote problemen bleven echter uit. Wel gebeurden er de voorbije dagen enkele zware verkeersongelukken. Dinsdagmiddag kwamen vier jongeren uit Breda om het leven toen een trucker inreed op de staart van de file op de auto snelweg E19 Breda-Antwerpen ter hoogte van Sint-Job-in-'t-Goor. De vier Nederlanders, op weg naar hun vakantie adres in de Ardennen, hadden geen schijn van kans. Hun Opel Corsa werd vermorzeld tussen twee vrachtwagens. Beide ongelukken staan volgens Van Bellingen echter los van de werkzaamheden aan de Ring. „In Sint Job wordt niet aan de weg gewerkt. Ik vrees dat het te wijten was aan een moment van onoplettendheid. Het is zeker niet zo dat als ge volg van de werkzaamheden op de ring er meer ongelukken gebeuren op de E19 dan normaal", aldus Van Bellingen. „Dit zijn, cru gezegd, din gen die gebeuren." Nieuwste Britse martelmethode in Irak londen/gpd-reuters - Britse soldaten hebben Irakese gevan genen ernstig en systematisch gemarteld. Ze sloegen en schopten gevangen, gooiden ijskoud water over hun hoofd en sommeerden hen onder be dreiging van mishandeling na men te noemen van Engelse en Nederlandse voetballers. Deze gedragingen bracht een Irakese getuige gisteren in Lon den naar buiten tijdens een hoorzitting van het Hoogge rechtshof. Families van zes ge dode Irakese burgers hebben een proefproces uitgelokt tegen Britse soldaten. „De soldaten leken duidelijk plezier te beleven want het slaan ging gepaard met ge lach", zei getuige Kifan Taha al- Mutari. Hij werd september vo rig jaar gearresteerd tijdens een aanval van Britse militairen op een hotel in Basra. Bij die aanval werd ook hotelre ceptionist Baha Mousa, opge pakt. Hij overleed in gevangen schap nadat hij ernstig was mishandeld door de Britse mili tairen. „Ik kon zijn gekerm door de muren heen horen", zei getuige Mousra. „Ik hoorde hem zeg gen 'Ik ga dood bloed - .bloed'... Daarna hoorde ik niets meer." De familieleden van de overle den Irakese burgers eisen dat rechters de regering-Blair dwingt onafhankelijke onder zoeken te openen. Zij getuigden dat vijf van de zes Irakezen zijn doodgeschoten na de oorlog tij dens alledaagse bezigheden. Deze executies vonden plaats in het de door Britten gecontro leerde zuidelijke regio van Irak. De zaak van hotelreceptionist Mousra kreeg eerder al ruime aandacht. Zijn vroegere collega, Mutari gaf gisteren een gede tailleerde verklaring hoe zij vo rig jaar september beiden wer den gearresteerd en daarna ernstig werden mishandeld, „Ze namen mij en de anderen die waren gearresteerd mee naar de toiletten van het hotel en begonnen ons te slaan met hun vuisten en laarzen. Ze dwongen ons op de grond te liggen en gingen op ons hoofd staan", aldus Mutari. Op een militaire basis in Basra, sloegen soldaten later op hun nek, borst en genitaliën, getuigde hij ver der. Een soldaat vroeg hen 'om te dansen als Michael Jackson' terwijl anderen hen sommeer den namen te noemen van En gelse en Nederlandse voetbal lers", waarbij ze 'ernstig gesla gen zouden worden' als ze dat niet deden. De aandacht voor misdragin gen van Britse soldaten volgt op eerdere beschuldigingen tegen Amerikaanse soldaten wegens mishandeling van gevangenen in de Abu Graib gevangenis in Bagdad. Foto's van die mishan delingen, waarbij gevangenen seksueel vernederende houdin gen moesten aannemen, schok ten de wereld eerder dit jaar In Engeland verspreidde de ta bloid Sunday Mirror eerder fo to's van misdragingen van het Queen's Lancashire regiment. Deze foto's bleken later echter gemanipuleerd. Weer later volgden serieuze be schuldigingen van Irakese ge tuigen tegen soldaten van het zelfde regiment, die onder meer hebben geleid tot het proefpro ces van gisteren. Het proefproces kreeg gisteren in Engeland beperkte aandacht. De media concentreerden zich vooral op de positie van de Zweedse bondscoach Sven-Go- ran Eriksson, die in opspraak is omdat hij zou hebben gelogen over een affaire met een secre taresse van de Engelse voetbal bond. tianjin - De Chinezen staan er om bekend zich weinig van het milieu aan te trekken. Milieubescherming is inderdaad nogal lastig als er meer dan een miljard van energie moeten worden voorzien. Hier in de havenstad Tianjin dwarrelt koolstof als een donkere wolk door de lucht. In de stad bevindt zich de grootste overslag van kolen, waar mee heel Noord-China van deze brandstof wordt voorzien. Buurlan den als Korea en Japan klagen steen en been over de luchtvervuiling dat zijn oorsprong vindt in China. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5