SP wil verbod op pitbulls af si® BINNENLAND Ballonvaart neemt grote vlucht in Nederland Brugman Niet cruise control, mens is het probleem Justitie richt pijlen op inhalende vrachtauto's Voorwaardelijke straf tegen arts geëist na dood bcby Terreurfolder in de maak Eindelijk zomer Erfelijke vorm borstkanker sneller gevonden met MRI ook badkamer uitverkoop .ip iderd varkens bij brand incen - In het Noord-Lim- e Panningen heeft gister en een grote brand ge in een varkensstal. Van de leren wisten de boer en de Iweer er ongeveer 150 te n. Ruim honderd hoog- itige zeugen zijn om het f gekomen. Bij de brand olgens meetploegen van andweer geen gevaarlijke n vrijgekomen. De oor van de brand is mogelijk uiting. Onbekend is hoe de schade is. ider zeilers neekweek - Het aantal deelnemers 69e Sneekweek is ge- ten opzichte van 2003. er vorig jaar 1050 deel- die de strijd met elkaar igen, dit jaar hebben 963 zich opgegeven. Volgens itter Van der Werf komt irdat de Sneekweek dit it in het seizoen is. Ook jenvallende weer speelt il. Zeilers mogen zich nog ij ven dus het aantal deel- kan nog stijgen. lerzoek naar fclosie op schip' :dam - Het Centraal Bu- ior de Rijn- en Binnen- [CBRB) wil een intematio- iafhankelijk onderzoek explosie afgelopen ide op de Nederlandse r Charlotte. Bij de explosie en kwam de 30-jarige Ne- idse kapitein uit Hooge- >m het leven. De branche- isatie roept de Nederland- Ister van verkeer en wa it en de Duitse overheid onderzoek in te stellen. dozen uit WK atvoetbal )rg - Nederland heeft :n op het WK straatvoet- ar dak- en thuislozen in :n de kwartfinales niet te bereiken. Het team trechtse straatkrantverko- (rerloor na strafschoppen ïvoriet Engeland. Oranje 'komende dagen strijden ar€fen finaleplaats in de Fak- ;r Trophy, een cup van het lis erende straatmagazine. nemen acht landen lie de kwartfinales net niet in gehaald. irsenfabriek '1e as gelegd r - In kaarsenfabriek Inka lert is gistermiddag rond 5SIhur brand uitgebroken. Ifabriek moet volgens een 't'tivoerder van de gemeente 'rs4 als verloren worden be- m'Wd. Slachtoffers zijn er ha|evallen. De brandweer ter\et vuur rond kwart voor et<h bedwang en liet het vuur Dri controle uitwoeden. In 'd&riek lag een grote hoe- n %id paraffine. Door de °B te blussen zou dit vervui- /aiferoorzaken. ïau donderdag 29 juli 2004 den haag/anp - De SP-fractie in de Tweede Kamer wil af van het verbod op pitbulls. SP-Kamerlid Van Velzen wil dat niet alleen naar het ras van de hond wordt gekeken, maar ook naar het ge drag. Afhankelijk daarvan zou een vergunning verstrekt kun nen worden voor het houden van een pitbull. Eerder deze maand meldde de Algemene Inspectiedienst dat vorig jaar 190 pitbullachtige honden in beslag zijn geno men, tegenover vijftig in het jaar 2000. De toename wordt niet alleen toegeschreven aan meer opspo ring, maar ook aan de populari teit van de bijtgrage dieren. Volgens Van Velzen werkt het beleid averechts. Niet-erkende fokkers zouden steeds meer agressieve honden op de markt brengen. Zij ril dat pitbulls uit de illegaliteit worden gehaald, als daar tegeiover staat dat er meer control komt en daar door meer viligheid voor de burgers. Eerder deze reek toonde ook de PvdA-fracie zich bezorgd over honden. Agressieve vievoeters moeten aangelijnd en gemuilkorfd wor den, maar geneenten zouden onvoldoende niddelen hebben om daar goec toezicht op te houden. De Dierenbesherming denkt dat een verplihte gedragscur sus voor honden baas samen beter werkt de het bestaande fokverbod voo pitbulls, aldus een woordvoerter. Honden van lk ras kunnen agressief worda en volgens de Dierenbescherning ligt dat aan de omgang melhet dier. utrecht/anp - Het openbaar ministerie heeft gisteren bij de rechtbank in Utrecht vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf geëist tegen een Utrechtse huisarts voor haar betrokkenheid bij de dood van een baby van 16 dagen oud. De 42-jarige arts zou de zieke baby onvoldoende zorg hebben ver leend. De Afghaanse ouders van de zuigeling meldden zich in de nacht van 7 maart 2002 met hun zieke dochter in de huis artsenpost van het Utrechtse ziekenhuis Overvecht. De dienstdoende arts zou ze ver volgens hebben doorverwezen naar het Utrechts Medisch Centrum (UMC) zonder een diagnose te stelin. Ook regelde de arts geen anbulance, maar moesten de oders met eigen vervoer en zonler veel kennis van de Nederkndse taal het UMC zien te virien. Na een zoektoot van een uur slaagden de oiders er in het ziekenhuis op het Utrechtse universiteitsterein De Uithof te vinden, maar nor hun kindje was dit te laat. De baby over leed enige miriten voor aan komst. Uit secti bleek later dat ze een aangebren hartafwij king had. Een Indercardioloog en een hoogleaar huisartsen- geneeskunde nenen dat de huisarts die diapose had moe ten stellen en ;en ambulance had moeten inshakelen. den haag/anp - Het openbaar ministerie wil vrachtwagens die inhalen waar dat niet mag har der aanpakken. Eind dit jaar begint een proef van twee jaar met een vrachtwagenverbod op de linkerrijstrook. Daarbij zet justitie camera's in om overtre ders te beboeten. Nu geldt tijdens de spits op veel snelwegen al een inhaalverbod voor vrachtwagens. Dat blijkt geen onverdeeld succes omdat de politie alleen bekeuringen kan uitdelen als een chauffeur op heterdaad wordt betrapt. De camera's moeten de pakkans vergroten, zei landelijk ver keersofficier van justitie Spee gisteren.Volgens Spee bestaat de indruk dat truckers de in- haalverboden geregeld nege ren. Jaarlijks delen agenten en kele honderden bonnen uit. De verkeersofficier wijst erop dat een vrachtwagenchauffeur die met 86 kilometer per uur een collega inhaalt die 85 kilometer per uur rijdt, veel ergernis op wekt bij andere weggebruikers. Transport en Logistiek Neder land (TLN) is niet blij met de proef. De brancheorganisatie ziet niets in permanente verbo den en wil dat vrachtwagens mogen inhalen als het niet druk is op de weg. Verladersorgani satie EVO is het daarmee eens. den haag/gpd - Nederlanders krijgen eind dit jaar wellicht net als de Britten een waarschu wingsfolder over terreuraansla gen en andere rampen in de bus. De folder komt tegelijk met de introductie van een landelijk waarschuwingssysteem door middel van kleurcodes. Het ministerie van binnenland se zaken bekijkt de folder die al le Britse huishoudens de ko mende weken krijgen 'met meer dan gemiddelde belang stelling', aldus een woordvoer der. De Engelse brochure geeft tips aan burgers voor het geval ze te maken krijgen met ramp spoed als branden, overstro mingen, maar ook terroristi sche aanvallen van allerlei aard, bijvoorbeeld met biologische wapens. „Het zal geen één-op- één-kopie worden", voorspelt de woordvoerder. „De situatie is immers in elk land anders. Groot-Brittannië heeft bijvoor beeld al veel te maken gehad met IRA-aanslagen. Maar we gaan het grote publiek eind dit jaar zeker met een campagne informeren." stampersgat - Nederland heeft er lang op moeten wachten, maar de zomer lijkt nu toch echt begonnen. In het Brabantse Stampersgat genieten de mensen op hun eigen wijze van het mooie weer. Terwijl de een probeert een vis op de kant te krijgen, neemt de ander een verkoelende duik in het water. Foto: GP- D/Thom van Amsterdam den haag/gpd - Erfelijke vor men van borstkanker kunnen sneller ontdekt worden. Door risicogroepen zowel de gebrui kelijke 'mammografie' als een MRI-scan te geven, worden twee keer zoveel tumoren in een vroeg stadium opgespoord. Dit blijkt uit onderzoek van het Antoni van Leeuwenhoek-zie kenhuis in Amsterdam en aca demische centra in Rotterdam, Nijmegen, Leiden, Groningen en Amsterdam. De onderzoe kers hebben drie jaar lang twee methoden om borstkanker te ontdekken, vergeleken. In totaal deden 1909 vrouwen mee. Door zowel de standaardmethode als MRI te gebruiken, werden twee keer zoveel tumoren gevonden. Bovendien werd de kanker in een eerder stadium ontdekt, waardoor de kans op genezing toenam. Tot voor kort overleed één op de twee vrouwen met borstkan ker uiteindelijk aan de ziekte. Dat percentage is gedaald tot ongeveer 40 procent. „Wij ho pen het op deze manier nog verder te verlagen", zegt Jan Klijn, hoogleraar oncologie aan het Erasmus MC. Ongeveer tweeduizend vrou wen in Nederland dragen 'borstkankergenen' bij zich en hebben daardoor 50 tot 85 pro cent kans om kanker te krijgen, vaak al op jonge leeftijd. Met een mammografie worden hun tumoren vaak niet ontdekt, om dat bij jonge vrouwen het borstklierweefsel heel dicht is. ejgen komt [3 bij ongeval ier*n op zoom - Een 17-jarige sh uit Bergen op Zoom is outen om het leven gekomen 'P.jeen ongeval met een auto e|jh woonplaats. Hij zat zelf het stuur. Een 15-jarige sgenoot die bij hem in de it, raakte zwaargewond, igen reed met een geleen- :o achter op een vracht- erth die voor het verkeers- 'erftond te wachten. Volgens a(Jlitie reed hij met hoge eneid en merkte hij de ltl%wagen te laat op. De pas- '^4 is overgebracht naar een "hhuis. do IQrplichtigen ;!;;t op school gelAAG - Het aantal leer- tige leerlingen dat niet op )1 was ingeschreven, is tus- 997 en 2002 met bijna 40 int gestegen. Volgens cij- an het ministerie van on- ijs zaten er in 2002 6669 lichtige leerlingen niet op >1. Vijf jaar daarvoor waren 4812. Het gaat daarbij im incidentele spijbelaars rlingen die eerder op va- e gaan. Van de niet-inge- ven leerlingen komt 53 int uiteindelijk op een HR terecht. ;ehi pcrimineel niet gewone cel' erdam - De gevangenisdi- eeIiren keren zich fel tegen lu%sluit van de Raad voor 1 hiechtstoepassing dat top- ovheel Jocic uit de zwaarbe- :erte Extra Beveiligde Inrich- 'e h Vught moet worden ge- te Ht. Zij achten dat besluit laaigrijpelijk'. De risico's die teds hebben geleid tot de 8%ing deze meneer in de 'n k plaatsen, zijn nog altijd sgroot aanwezig, aldus Pe- heffelaar Klots van de Ver- ag van Directeuren van entiaire Inrichtingen. Feesten in de lucht gebeurt steeds vaker in ballonnerin allerlei vor men en maten. Foto: ANP/Vincent Jannink den haag/anp - De ballonvaart is de laatste jaren in Nederland steeds meer in trek. Waren er tien jaar geleden nog circa 250 ballons in Nederland, anno 2004 zijn dat er ongeveer 350. Het aantal ballonvaartvluchten ligt nu jaarlijks tussen de acht en negenduizend. Tien jaar ge leden waren dat er circa vier duizend. Tot die inschatting komt H. van Hoesel, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart, afdeling Ballonvaren. Het aantal leden steeg navenant van tweehon derd naar vierhonderd. „Daar van is driekwart ballonvarend en de rest draagt de vereniging een warm hart toe", zegt Van Hoesel. Hoeveel mensen jaar lijks meevaren, is volgens hem moeilijk aan te geven, omdat er manden zijn voor vier tot zes personen en manden waar wel 24 mensen in kunnen. Volgens Van Hoesel gebruiken bedrijven de opvallende ver schijning steeds meer als recla me-uiting en dat levert vaak zeer opvallende vertoningen op. Rien Jurg Promotions uit Hen gelo, een van de grootste bal- lonvaarders in Nederland, heeft gevaren in ballons in de vorm van een Grolsch flesje, auto, kip, spijkerbroek en zelfs een ballon op zijn kop. Ook het aantal 'drijvende personeels feesten' in de lucht en uitjes in de relatiemarkering neemt toe. Jurg bevestigt het verhaal van Van Hoesel. „Het zijn natuurlijk prachtige projecten om je be drijfsnaam op te zetten." Het bedrijf van Jurg bestaat twintig jaar en heeft 27 ballons in ex ploitatie. Hij houdt zijn man den klein, omdat het fenomeen ballonvaren meer charme heeft in klein gezelschap. Toch is de grote mand waar cir ca twintig mensen in kunnen de nieuwste trend, mede omdat er steeds meer commerciëlere ballonvaarders zijn gekomen die leven van de ballonvaart. Van Hoesel: „In het verleden was ballonvaren meer een be taalde hobby. Door de strenge re wetgeving is het voor veel mensen niet meer op te bren gen. De grotere manden bren gen gewoonweg meer geld op." (advertentie) maximale kortmgen KEUKENS t BADKAMERS Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 195, Telefoon 071-5892086 door Henk van Ingen den haag - Cruise control is niet meer weg te denken uit de auto. Tweederde van alle nieuwe wa gens hebben het aan boord. In vrachtwagens van boven de drie ton behoort het zelfs tot de stan daarduitrusting. Maar is het ge bruik van cruise control of snel heidsregelaar veilig? Verkeerspsycholoog Rothengat- ter van de Universiteit Gronin gen ziet alleen voordelen. Als je het apparaat instelt, verklein je de mentale belasting van de bestuurder. Dat leidt tot minder vermoeidheid en dus alertere bestuurders." Ui geen enkel onderzoek, zegt lij, blijkt dat er veiligheidsrisico' verbonden zijn aan het gebnik van de snelheidsregelaa. Zijn collega verkerspsycholoog Brookhuis van d< Technische Universiteit in Dift heeft on derzoek verricht ïaar het ge bruik van cruise ontrol. Zijn conclusie: het syseem zelf is veilig, maar de oizekere factor is de mens. Alles taat of valt met de wijze waaop die om gaat met de techriek. „Mensen passen hun gedrs; aan de ma chine aan. Ze leuien achter over met hun amen over el kaar, terwijl ze juit extra alert zouden moeten zjn." De hoogleraar stet dat het in Nederland nauwelijks loont om een conventionele cruise con trol in te bouwen, simpelweg omdat er te veel verkeer op de weg zit en er de komende jaren er alleen maar auto's bijkomen. .Alleen een intelligente cruise control is een mogelijkheid. Dit apparaat remt de auto af als de voorligger te dicht bijkomt." De intelligente snelheidsrege laar houdt een afstand van twee seconden aan met de voorlig ger. De meeste bestuurders houden, zeker bij veel verkeer, minder dan een seconde af stand. Brookhuis: „Het ligt voor de hand dat mensen het apparaat naar hun eigen behoefte kun nen instellen. Maar daar zitten Meikevers rouwen om vier jeugdleden Carnavalsvereniging de Meikevers in Brede is in rouw gedompeld na de dood van vier jeugd leden. Daisy van der Steen, Wesley Hens en Mikel en Kelly Klasen kwamen maandagmid dag om het leven door een verkeersongeval op de E19 bij Sint Job in 't Goor in België. Zij wa ren op weg naar hun vakantieadres. „Hoewel het verlies voor de nabestaanden natuurlijk veel groter is, is het ook een groot verlies voor het carnaval in Breda", zegt voorzitter Knobel van de optochtcommissie van de organiseren de carnavalsstichting. Volgens hem is de vader 'an Mikel en Kelly de voortrekker van de wa genbouwers in Breda. Hij ontwierp onder neer de winnende wagen van de afgelopen tamavalsoptocht en de prinsenwagen. Zijn öon Mikel trad in zijn voetsporen. Dinsdag avond hielden collega-wageiffiouwers een bij- Eenkomst in de voormalige brandweerkazerne, vaar meerdere carnavalsverenigingen hun wa- pns bouwen. De Meikevers kwamen op een aidere plek bij elkaar. Alle vier de slachtoffers s>eelden bij de jeugdkapel van die carnavals vereniging. behoorlijk wat haken en ogen aan. Want welke afstand is ac ceptabel? Voor mijn grootvader is dat twee seconden, mijn zoon is niet tevreden als het niet minder dan een seconde is. Maar wil je dat ook? Ik vrees met grote vreze dat hij dan niet alert genoeg is om op tijd te kunnen reageren." Verkeersdeskundige Van der Horst van TNO heeft het ge bruik van cruise control via een rijsimulator onder de loep ge nomen. Hij concludeert dat een chauffeur minder alert reageert op onverwachte situaties als het apparaat is ingeschakeld. „Vaak een fractie van een seconde, maar dat scheelt wel een paar meter remmen." Of dat het ap paraat ook onveilig maakt, kan hij niet zeggen. Wel vindt Van der Horst dat door het instellen van een constante snelheid het rijden veiliger is. Maar mogelijk vertrouwen automobilisten te veel op de cruise control, en dat werkt juist averechts. Volgens de TNO-onderzoeker is onduidelijk hoe het komt dat mensen minder alert zijn als ze de cruise control inschakelen. „Misschien is het goed eens proeven met cruise control te doen waarbij de hersenactivi- teit van de bestuurder wordt gemeten. We hebben een der gelijk onderzoek wel eens ver richt om de vermoeidheid van chauffeurs te testen, maar niet in combinatie met cruise con- Bij intelligente cruise control meet de auto zelf zijn veilige afstand tot zijn voorligger en past de snelheid aan. Foto: GPD trol." Onderzoeker Morsink van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) waarschuwt voor de te kortkomingen van de intelli gente cruise control. Uit litera tuuronderzoek van de stichting blijkt dat de sensoren in een bocht de voorligger uit het zicht verliezen, waardóór het sys teem niet meer goed functio neert. Ook slecht zicht kan de werking beïnvloeden. „Gelukkig verbe teren de producenten de senso ren steeds, waardoor de kans op falen wordt verkleind." Toch raadt de SWOV het gebruik op bochtige provinciale wegen, binnen de bebouwde kom en tijdens slecht zicht op autosnel wegen af. De SWOV vindt dat autobedrij ven soms te weinig rekening houden met het menselijk ge drag. Als ze nieuwe techniek ontwikkelen, moeten ze zich eerder realiseren hoe bestuur ders die daadwerkelijk gebrui ken. Daar wordt soms pas ach teraf over nagedacht." Groenlinks heeft mede daarom verkeersminister Peijs gevraagd nog eens goed te kijken naar de voor- en nadelen van de snel heidsregelaars.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3