TË erdachte stoffen in Scoubidou SETS verkopen? Vuurwerkshow op zee voor kust Noordwijk nderzoek naar veiligheid van populair speelgoed een lokale belastingen |or woonwagenkampen Wedden, loven en bieden 'Opwarmertje voor festival in 2005' Justitie wil zes gevangenen in een cel zonder zapper Goedemorgen Wat een krant. Alle rosé en witte wijn 2e fles* halve prijs! GALL GALL DONDERDAG 29 JULI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad SPRINTERS 072-5196868 Ranzigheid op tv kent geen grenzen meer REGIO Waarom 'slingeren' de singels? leidschdagblad.nl Zomerfeest barst los in Aarlanderveen g/anp - De Voedsel en itoriteit (VWA) onder- e veiligheid van de popu- :oubidou-touwtjes waar- ideren figuren kunnen i. De organisatie doet dat Aanleiding van berichten li Duits onderzoek waar- t dat het speelgoed mo- hadelijke chemische lakers bevat. ;eft een woordvoerder VWA gisteren gezegd, bidou-touwtjes zijn pias holle snoertjes in diverse De minister van con sumentenzaken van de Duitse deelstaat Noord-Rijnland-West- falen, Barbel Höhn, heeft de producenten van het speelgoed al opgeroepen geen weekma kers meer in de touwtjes te ver werken. Die zogeheten ftalaten zouden slecht voor de gezond heid kunnen zijn. De Consumentenbond vindt dat de VWA snel duidelijkheid moet scheppen. „Juist omdat het zo'n enorme rage is en veel kinderen het in hun bezit heb ben, moet er eigenlijk nu al ge wezen worden op de mogelijke gevaren. Zo zou er gewaar- ert Minkhorst |i - Bewoners van het Trek- ti eigenaren van hepen in Leiden betalen n geen afvalstoffenheffing [olbelasting. reeffout in de belasting- 1noemt de gemeente het. jsitiepartijen CDA en nUnie willen aan deze kongelijkheid een eind inwagen- en woonboot- ners geen lokale lasten het riool en het huisvuil in, is sinds 1997 het geval, werd de Leidse mix van «ngen ingevoerd. De ri- isting en de afvalstoffen- zijn daarbij vrijwel ge- gegaan in de onroeren- lelasting (ozb). Mensen een woonwagen of een schip zijn echter geen ozb Idigd, omdat zij in een ide zaak' wonen, leente erkent dat sprake een ongelijke situatie, g die ongelijkheid on- Pagina Rl:: 'Dit besluit is oneerlijk' (advertentie) üpaai' met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Dip vandaag uw spaarzegel uit deze krant! Tot het eind van het Jaar kunt u bij Leidsch Dagblad sparen voor één of beide Johnson Bros. serviezen, één van merken van de Wedgwood Group. Knip de zegel uit deze krant of kijk op www.leidsohdagbIad.nl voor spelregels en lees hoe u nw ontbijttafel so snel met een nieuw servies dekt. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch L i Dagblad COMMENTAAR SPERMASHOWS likkelharde strijd om ho- ijfers heeft de hofleve- van de commerciële om- Endemol International, ieuw thema gevonden: En denk nu niet dat het il alleen maar om geld de programmamakers 8 in zich het lot aan van 8 ren van rond de veertig die Heer aan de man komen, dolgraag een kindje wil- por deze vrou- biedt Endemol twee nieuwe Bmma's uit- al entertain- is het etiket I creatievelingen van Ende de tv-concepten hebben In het ene programma, weinig prozaïsche titel Race draagt, strijden tare mannen om de titel: ite kwaliteit sperma van 1 Hoofdprijs: een spor- ïto. In de variant op dit inuna mag de winnaar, ehahre potent natuurlijk eel erg aantrekkelijk moet een vrouw bezwangeren. Hoofdprijs: een baby. Na programma's waarin vrou wen (en mannen) voor de came ra hun uiterlijk lieten verfraaien (Make me beautiful) of waarin zij gekoppeld werden aan een droomprins (Ja, ik wil een miljo nair), tast Endemol opnieuw de grenzen van het betamelijke af. Maar met hun spermashows gaan de tv-makers dit keer te ver. De kinderwens van vrou wen behoort toch echt tot het privé-domein en leent zich niet voor publiek leedvermaak. Zonder een pleidooi te willen houden voor een Nieuw Ethisch Re veil is het te hopen dat Endemol geen afnemers voor zijn pro gramma's vindt Het CDA slijpt alvast de messen en onderzoekt of de program ma's in strijd zijn met de Em bryowet, die de commerciële handel in sperma verbiedt Of dat zo is moet blijken, maar ze zijn stellig in strijd met de goede smaak. Hugo Schneider schuwd moeten worden dat kinderen de touwtjes niet in de mond moeten stoppen en er niet op moeten sabbelen", al dus een zegsvrouw van de bond. De woordvoerster stelt dat hoge waarden weekmakers die zijn aangetroffen in Scoubidou-pro- ducten de hormonenhuishou ding in de war kunnen schop pen bij kinderen. Bij de Duitse zusterorganisatie van de Con sumentenbond, öko, zijn voor al klachten binnengekomen over de sterke lucht aan het speelgoed. Veel kinderen zou den hoofdpijn krijgen tijdens het spelen. „Dat soort klachten hebben wij hier in Nederland nog niet binnengekregen." Volgens de Consumentenbond moet minister Hoogervorst van Volksgezondheid het Neder lands EU-voorzitterschap aan grijpen om vaart te zetten ach ter een voorstel om Europese regels over weekmakers aan te scherpen. Volgens de zegs vrouw geldt momenteel als norm dat in speelgoed voor kinderen tot 3 jaar maximaal 0,1 procent van de stof mag zit ten. Deze regel moet volgens de bond ook voor speelgoed voor oudere kinderen gelden. Het Duitse onderzoek wees uit schieters tot 30 procent aan. Importeur VLI uit Den Bosch neemt het Duitse onderzoek se rieus, maar zegt ook in te staan voor de eigen producten. „Wij kunnen echter geen oordeel ge ven over de kwaliteit van imita tietouwtjes die door anderen op de markt worden gebracht", liet het bedrijf in een reactie weten. Dergelijke touwtjes, die te koop zijn op markten, braderieën en sommige winkels, dragen vaak geen keurmerk en kunnen snel De populaire Scoubidou-touwtjes, waarmee kinderen figuren kun nen knopen. Foto: ANP afbreken, aldus VLI. Nederlandse overheid uitzoe- De SP wil dat de touwtjes ogen- ken hoe het kan dat giftig speel- blikkelijk van de markt verdwij- goed op de markt komt zonder nen. Volgens de partij moet de een deugdelijke test. gedaan te maken strandde van wege de hoge kosten, zegt pers voorlichter Fons Delemarre van de gemeente. „Men realiseerde zich dat het roerend goed er buiten zou vallen. Toen is nog gekeken naar de mogelijkheid om een roerendezaakbelasting in te voeren. Het optuigen van een aparte organisatie voor de woonwagens en woonboten en het innen zelf zou echter meer kosten dan het zou opbrengen. Toen is gezegd: we laten het er- bij." In Nederland woedt een debat over de aanpak van 'vrijstaat- jes', waaronder een aantal woonwagencentra. Het meest besproken kamp staat in Maas tricht: op Vinkenslag hoeft de bevolking maar 3 procent be lasting te betalen. Voor zover bekend is Leiden uniek met zijn belastingmix - en de twee woonwagenkampen met hun vrijstellingen daarmee ook. voorschoten - Duizenden mensen hebben gisteren in Voorschoten de paardenmarkt bezocht. De populariteit van deze jaarmarkt blijft groeien, zeggen de organisatoren, 's Morgens werden hengsten en merries verhandeld, 's middags werd gewed op de dra vers van de kprtebaan. 's Avonds kon het publiek zich verbazen over de elegantie van tuigpaarden en de kracht van Belgische trekpaarden. Pagina R2: 'Zweefmomenten' op Voorschotense paardendag.Foto: Taco van der Eb 'Europa: islam in meerderheid' berlijn - Europa heeft aan het eind van deze eeuw een islami tische meerderheid. Dat is te zien aan de huidige ontwikke lingen op het gebied van demo grafie en migratie, zei de Mid den-Oostenspecialist Bernard Lewis van de universiteit van Princeton (VS) in een gesprek met de Duitse krant Die Welt. Naast de immigratie is ook een factor dat Europeanen laat trouwen en weinig kinderen krijgen, terwijl moslims in Eu ropa vroeg trouwen en veel meer kinderen krijgen. Recordprijs voor olie door Yukos new york - De olieprijs heeft gisteren in New York een nieuw record bereikt. Op de termijn- markt steeg de prijs voor een vat ruwe ofie (159 liter) voor le vering in september naar 43,05 dollar. De stijging was een ge volg van de onrust die eerder op de dag ontstond rond Yukos. De Russische oliemaatschappij waarschuwde dat het zijn pro ductie mogelijk moet staken door een eis van justitie. Pagina Economie Opnieuw joodse graven beklad straatsburg - Vandalen heb ben op een joodse begraaf plaats in Saveme in het noord oosten van Frankrijk 36 grafste nen geschonden. Op de graven stonden nazi- en satanische symbolen, zoals hakenkruisen en het nummer 666. Eind april werden in de Franse Elzas 137 joodse graven geschonden. Re centelijk zijn ook andere be graafplaatsen, zowel joodse als islamitische, het doelwit van vandalistische acties geweest. Twee Pakistaanse gijzelaars gedood Dubai - Twee Pakistanen die een paar dagen geleden in Irak werden ontvoerd, zijn door hun gijzelnemers gedood. Een Ira kees die door dezelfde moslim militanten werd vastgehouden, zou zijn vrijgelaten. Dat meldde al-Jazeera gisteren. De Arabi sche zender zei dat het een vi deoband van de moorden heeft ontvangen. De beelden zijn niet uitgezonden omdat ze te gru welijk waren. De kidnappers zeggen de twee mannen te heb ben vermoord omdat Pakistan overweegt troepen naar Irak te sturen. Patiënten zitten door Jan Preenen noordwijk - Spectaculair en nooit eerder in Nederland ver toond. Zo noemt H. Wolff van Laser Fireworks Europe in Veenendaal de vuurwerkshow op donderdag 19 augustus van af een groot ponton in zee, op 265 meter afstand van het strand van Noordwijk. Het eve nement, onderdeel van de Dag van het Paard, is bedoeld als opwarmertje voor een 'enorm' festival. Wolff wil in Noordwijk volgend jaar negen dagen lang een wedstrijd organiseren tus sen vuurwerkbedrijven, zowel Nederlandse als buitenlandse. Wolff loopt al lang rond met plannen om op zee een groot vuurwerk af te steken. Als ge volg van de veel strenger ge worden regels na de vuur werkramp in Enschede is zijn omzet met negentig procent te ruggelopen, van ongeveer vier honderd naar veertig vuurwer ken per jaar. In eerste instantie heeft Wolff geprobeerd om de organisatoren van het jaarlijkse festival in Scheveningen voor zijn ideeën te winnen. Daar wordt het vuurwerk vanaf de pier de lucht ingeschoten. „Maar de naam festival mag dat eigenlijk niet hebben. Daar staat één bedrijf lukraak bom men weg te schieten en wordt gedaan alsof het een internatio nale aangelegenheid is. De kos ten van het festival dat ik wil or ganiseren, zijn tienmaal zo hoog. In Scheveningen bleek men echter niet in mij geïnte resseerd. Ze hadden al een an der bedrijf in Nederland", aldus Wolff. In Noordwijk spraken zijn idee- en wel meteen tot de verbeel ding. Het contact werd gelegd in april toen de Koningin Wil- helminaboulevard werd her opend. Bij de Vuurtoren stak Wolff consumentenvuurwerk af en verzorgde hij een lasershow. „De afstand hoeft bij dat soort vuurwerk maar dertig meter te zijn. Bij groot professioneel vuurwerk is dat minimaal vier honderd meter. Op het land heb je daarvoor geen plaats, dus is de zee een ideale plek." De organisatoren van de Dag van het Paard op 19 augustus (de Stichting Vrienden Hard draverij Noordwijk), de ge meente, de VW en onderne mers van de Wilhelminaboule- vard wierpen zich op als spon sors. Wolff: „Het liefst had ik dit jaar al een festival willen hou den, maar daarvoor kwam te weinig geld binnen. Eén avond kost 30.000 euro. Voor negen dagen ben ik het negenvoudige kwijt. Daarom heb ik nu geko zen voor een ééndaags evene ment. Daarvoor leg ik zelf de helft van het bedrag op tafel, in de hoop dat grote sponsors zich voor volgend jaar melden. den haag/gpd - In de strijd te gen het cellentekort wil het mi nisterie van justitie zes gevan genen bij elkaar in de cel plaat sen. Het ministerie bereidt een proef voor die zou moeten wor den gehouden in een nog te bouwen gedeelte van de gevan genis in Lelystad. De zespersoonscellen zijn be doeld voor gedetineerden met een lichte straf van maximaal vier maanden. De nieuwbouw in Lelystad zou plaats moeten bieden aan 150 gedetineerden die met zijn zessen op cellen van ieder 50 tot 55 vierkante meter zitten. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het nog niet zeker dat de proef doorgaat. „Er moeten nog wat hobbels geno men worden, maar wij willen de proef doorvoeren."De plan nen voor de proef komen vlak nadat het parlement begin deze maand zijn goedkeuring gaf aan het instellen van meerper- soonscellen. Vanaf 1 september wordt dat wettelijk mogelijk zonder toestemming van de ge detineerde. Tot nu toe zijn er proeven gehouden met twee gedetineerden op een cel, maar minister Donner heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij in de toekomst meer gevange nen bij elkaar wil zetten. Wel heeft hij de Tweede Kamer toegezegd dat als hij plannen ontwikkelt om meer dan twee gevangenen bij elkaar te zetten, hij dat eerst met haar zal over leggen. eindhoven - Het Catharinazie- kenhuis in Eindhoven kampt met een bijzonder probleem: op de kamers van patiënten verdwijnen de laatste tijd de af standsbedieningen voor de te levisies. Er zijn er inmiddels zo veel verdwenen, dat het zieken huis heeft besloten geen nieu we meer aan te schaffen. Pa tiënten moeten nu het verple gend personeel roepen om een nieuw kanaal in te stellen. (advertentie) Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: PM Adres: Postcode/Plaats: 1 Telefoon: I Geboortedatum: l I e-mailadres Genieten Genieten Op - Op. Geniet, maat drink met mate. Ti]dens de Wilde Zometwijn Dagen vervallen onze andere acties op rosé en witte wijn. Stuur deze bon op in een ongefrankeerdo envelop naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice, Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmuar I Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www.leidschdagblad.nl (Deze aanbieding is geldig I tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ttA Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1