'Ik wil meer zijn dan een juli-held' KUNST CULTUUR ■n Ontwerpwedstrijd: 'Maak je eigen stadswapen' Duivelse muziek in Delft Hommage aan zangeres Rita Reys donderdag 29 JULI 2004 R5 leiden - Een beetje stad heeft wel een stadswapen, variërend van een vrij simpel schild met een paar gekleurde banen tot een wat uitgebreider tafe reel. Vaak zijn die wapens al eeuwen oud. Dus is het wellicht wel aardig om eens een nieuwe te ontwerpen, is het idee achter een initiatief van Ver halen van Steden', die aan het begin van het nieuwe schooljaar een ont werpwedstrijd voor kinderen op po ten heeft gezet. Kinderen uit groep 7 en 8 krijgen bin- nenkort een ontwerpkaart 'Maak je eigen stadswapen' uitgereikt. De kaart laat aan de ene kant het huidige wa pen zien, en geeft aan de andere kant de ruimte om zo creatief mogelijk met een nieuw wapen voor de stad te komen. Achterop kunnen de kinde ren hun ontwerp toelichten. Op 3 september moeten de ontwerpen in geleverd zijn. Met deze wedstrijd worden in elk geval op 155 basisscho len in genoemde steden totaal 15.000 kinderen uitgedaagd om een nieuw stadswapen te ontwerpen voor hun eigen stad. Verhalen van Steden' is het vierjarige erfgoedproject dat de Provincie Zuid- Holland samen met Delft, Dordrecht, Gorinchem, Gouda, Leiden, Vlaardin- gen en Zoetermeer heeft opgezet in het kader van het Actieprogramma Cultuurbereik. Op allerlei manieren zetten lokale en regionale instellingen tot en met 2004 voor en met de inwo ners de eigen stadsgeschiedenis in de schijnwerpers. De ontwerpwedstrijd geldt als officiële afsluiting van het vierjarige project. Leidse kinderen kunnen in elk geval naar hartelust experimenteren met het stadswapen. Dat officieel bestaat uit twee rode sleutels op een wit schild, met stevige klauw vastgehou den door een leeuw, die in zijn ande re poot een zwaard houdt. Onder het schild staat de Latijnse spreuk 'Haec libertatis ergo', oftewel 'Dit omwille van de vrijheid'. De spreuk is afkom stig uit de eerste jaren van de 80-jari- ge oorlog toen zij als randschrift diende voor het noodgeld. En de sleutels symboliseren de bescherm heilige van de stad, Sint Pieter. Geen wonder dat de stad zich ook wel Sleu telstad noemt. hsmusbrug. ÜPD/Wouter Borre lusbrug is kunstwerk iam - Toeristen die el- tograferen met de Rot- ;e Erasmusbrug op de :ond, hebben weinig te Vie echter een afbeel- de beroemde brug op emok zet, krijgt te ma de Stichting Beeld- De Zwaan, zoals de brug rolksmond heet, is au- echtelijk beschermd. De usbrug is een kunstwerk, - is de Stichting Beeldrecht erdam. De stichting is i-profit auteursrechten- '-•i satie waarbij kunste- architecten en anderen innen aansluiten om hun beschermen. UN Stu- bureau van architect in Berkel, heeft dat ook Dat betekent dat com- le exploitatie van Van creatie verboden is. n roman oop en - De Groningse er Karei ten Haaf is op aar personages voor zijn b roman. Mensen die al- vilden figureren in een unnen zich opgeven om, letaling, een zelf te kie- te spelen in Ten Haafs :k. De figuranten mo- aangeven hoe vaak ze loek willen voorkomen ïlke scènes. Zo is er de it onder meer een eroti- :ne, diverse wilde ach- igen, een vechtpartij of lofisch gesprek in de 'en Haaf heeft zelf al gegadigden per e-mail ierd met een inschrijffor- J. Tien van hen hebben ds opgegeven. Het it nog geen titel heeft, het najaar van 2005 uit- bij uitgeverij Passage. ir geluid r ondergoed - De Royal Festival Hall len, vaak omschreven [echtste concertzaal van wil haar akoestiek ver met formule-1-techno- Fan het materiaal dat ;ebruikt voor het onder coureurs worden spe- ïilen gemaakt om het ge- Kerbeteren. De concert- rdt op dit moment ver- Niet alleen worden de pgehangen, ook worden tilatie en de stoelen ver- I en het plafond verste- Jaar verwachting zal de januari 2007 de deuren ^jjenen. ijfster Harriet ey overleden - De dichteres en kin- :enschrijfster Harriët lis zondag op 79-jarige loverleden. Laurey won de prijs voor het Kin- ik van het Jaar (de latere p Griffel). De eerste keer met het boek 'Sinter de struikrovers' en la- (369 met Verhalen van inende kater'. Als schrijf- d ze meer dan tachtig Lties op haar naam staan, "verscheen nog het boek lelp aan je oor'. mds schilderij >len in Keulen I- Onbekenden hebben Vallraf-Richartz-Muse- teulen het olieschilderij •landschap' van de Hol- Esaias van de Oudere gestolen. Het de 17de eeuw heeft baniarde van 150.000 euro. zontVelde is vooral van be- or de bijdrage die hij le an de ontwikkeling van lisme in de Hollandse japsschilderkunst. maans textiel nspiratiebron jam - Wereldmuseum - am presenteert vanaf 4 1 Hjer tot en met 31 okto- Expositie Tulp-a-moda, ans Textiel Als Inspira- H fin het kader van een ■jJËtureel onderwijsproject Riding van modeontwer- Albayrak ontwierpen tudenten van de Ne- se modeacademies :n Ottomaanse textiel- nd delft - Goddelijke inspiratie en genialiteit, sterrendom en sa tanskunst, ze liggen dicht bij el kaar. Hoe vaak heeft men niet een beroep gedaan op boven- of onderaardse krachten om het wonder van de muziek te verklaren? De schitterende to nen die sommige componisten hun luisteraars voorschotelden, ze moesten wel door God zijn ingeblazen. De bovenmenselij ke toeren die sommige musici aan hun instrumenten ontlok ten konden bijna alleen aan de hulp van Mefistofeles te danken zijn. Wijdde het Residentie Orkest onlangs een reeks concerten aan de religieuze muziek, het Kamermuziekfestival in Delft dat voor de achtste keer wordt gehouden, staat vanaf morgen in het teken van de duivel. Geen kunstenaar met een dia- bolischer uitstraling dan violist Nicolö Paganini (1782-1840). Met zijn uiterst virtuoze Capri ces, zijn officiële opus één, gaf Paganini zijn geloofsbrieven af. Als een rode draad lopen ze door het festivalprogramma. Met zijn lange, magere gestalte, zijn ingevallen gezicht en zijn lange haren oogt hij op schilde rijen als een geestesverschij- ning. Als een popster 'avant la lettre' koesterde Paganini zijn duivelse imago. Hij liet zich naar zijn concerten vervoeren in een zwarte koets getrokken door zwarte paarden, droeg al tijd donkere kleding en omhul de zich met geheimzinnigheid. Maar echt verbijsterd waren zijn tijdgenoten door wat ze te horen kregen. Virtuozen waren er al eerder, maar wat Paganini presteerde was letterlijk en fi guurlijk ongehoord. Diaboli sche dubbelgrepen, betoveren de boventonen en heel veel wa- tervlugge nootjes. Ooggetuigen reppen van rook en vlammen. En sommigen beweerden een gehoornde gestalte achter hem gezien te hebben. Inmiddels weten we beter. Pa- ganini's vioolspel was het resul taat van muzikale aanleg en noeste studie. Naar men zegt studeerde Paganini in zijn glo rietijden nog maar zelden. Maar als klein jongetje oefende hij uren achter elkaar onder de strenge leiding van zijn vader, een havenarbeider en amateur- musicus uit Genua. Al vanaf zijn elfde vierde hij triomfen in zijn vaderland. Maar pas na zijn veertigste voelde hij zich zeker genoeg om de wijde wereld in te treldcen. Delft Festival - 30/7 t/m 8/8. Prinsenhof, Delft. Aanvang: 14.15 en 20.15 uur. amsterdam/gpd - Rita Reys, 'Europe's first lady of jazz', wordt 21 december tachtig jaar. In verband daarmee verschij nen onder meer haar levensver haal en een recent opgenomen cd, die beide worden gepresen teerd tijdens een concert in het Pim Jacobs Theater in Maars- sen, op 20 november. Het boek, 'Rita Reys: Lady Jazz' is geschreven door Bert Vuijsje, onder meer op basis van twin tig-gesprekken met de zangeres. Ze vertelt daarin over haar be gin als amateurzangeres en haar optredens met Amerikaan se jazzlegendes tot en met de jarenlange samenwerking met de trio's van haar man Pim Ja cobs. Het boek bevat ook haar complete discografie. De cd is een hommage aan de in 1996 overleden Rim Jacobs en zijn trio, bestaande uit gita rist Wun Overgauw, bassist en broer Ruud, en Pim zelf aan de piano. Met hen maakte Rita tal van tournees en plaatopnamen, waaronder Marriage in Mo dem Jazz'. Op de nieuwe cd die ze komende maand gaat vol zingen met Ruud Jacobs op bas, Martijn van Iterson op gi taar en Peter Beets achter de vleugel, laat ze nooit eerder door haar opgenomen repertoi re horen. Tijdens het verjaars- concert zal ze ook zelf optreden met onder anderen Jacobs en Van Iterson. Smith is nog steeds realist ge noeg om te beseffen dat hij niet drie van zulke films achter el kaar moet maken. Hij zorgt wel dat hij zijn immense populari teit niet ondergraaft en dat zijn aanhang kan blijven rekenen op tevens lichtvoetig komedie- werk zoals binnenkort 'The Last First Kiss'. En hij heeft ook zijn vrolijke stemgeluid geleend aan de animatiefilm 'Shark Tale' die over enige maanden de biosco pen bereikt. Maar intussen blijft hij gestaag werken aan het op rekken van zijn vermogens als acteur en vindt dat ook veel be langrijker dan het uitbouwen van zijn muzikale carrière. „Toen ik in 'Enemy Of The Sta te' voor het eerst te maken kreeg met acteurs van het kali ber Gene Hackman en Jon Voight deed ik het bijna in mijn broek, uit angst om af te gaan. Dan helpt het je geen meter dat je zes seizoenen in 'The Fresh Prince Of Bel Air' hebt gestaan. Mijn faalangst is verdwenen sinds mijn rol als 'Muhammed Ali', in een film waarvoor ik veel lof heb gekregen, maar waarvan de verdiensten van regisseur Michael Mann zwaar zijn on derschat. Maar zulke rollen wil ik vaker doen. Inderdaad, dat plan om de hoofdrol te spelen in een film over Nelson Mande- la is er nog steeds. Ja, ik weet dat Morgan Freeman ook aan zo'n project werkt en boven dien persoonlijk bevriend is met Mandela." Smith produceert tegenwoordig ook films waarin hij niet mee speelt, zoals 'Saving Face' voor de Chinese cineaste Alice Wu. En hij produceert een tv-serie 'All Of Us' die sinds vorig jaar in de VS wordt uitgezonden en waarin hij met echtgenote Jada Pinkett Smith de perikelen na speelt die tien jaar geleden leid den tot ontbinding van zijn hu welijk met Sheree Elizabeth Zampino. „Het is niet werkelijk autobio grafisch, maar slechts losjes vanuit onze ervaringen geïnspi reerd. De serie is niet hevig dra matisch of zo. Veel van wat we toen hebben meegemaakt was vooral wonderlijk en eigenlijk nogal grappig. De mensen kun nen het gemakkelijk herken nen, want bij ons ligt tegen woordig het echtscheidingsni veau op 51 procent." En: „Nee, Sheree speelt niet mee." Will Smith in Amsterdam voor première van sf-drama 'I, Robot' Will Smith begroet tijdens een bliksembezoek aan Amsterdam zijn fans. Foto: ANP/ Rick Nederstigt door Pieter van Lierop Amsterdam - Als er één ding is waar Will Smith, behalve grote charme, van overloopt dan is het wel energie. Zondag was hij nog in Parijs en woonde tussen zijn verplichtingen door de huldiging bij van Tour de France-winnaar Lance Armstrong. Maandag gaf hij in Madrid interviews over zijn nieuwe film 'I, Robot'. Gister avond was hij present bij de pre mière van die film in Amsterdam en gaf hij op het plein voor de Arena-bioscoop een openlucht concertje. In het science fiction-drama speelt Smith een politie-inspec- teur, in het jaar 2035, die te ma ken krijgt met een opstand van een nieuwe generatie robots. De film komt volgende week in de theaters. De komende tijd reist hij nog een flink aantal an dere Europese hoofdsteden af, maar de muziekact blijft voor behouden aan alleen Londen, Stockholm, Moskou en Amster dam. Willard Christopher Smith -1 meter 80 lang, geel T-shirt, zil veren dingetjes in zijn oren - beweert dat hij het weliswaar veel moeite vindt allemaal, maar dat hij er toch volop van geniet: „Het contact met de fans vooral." En het zal er ook wel iets mee te maken hebben dat hij co-producent is van 'I, Robot' en 28 miljoen dollar mocht toucheren voor zijn hoofdrol. In de tien dagen sinds de Amerikaanse première heeft de op vertellingen van Isaac Asimov gebaseerde film trou wens al het drievoudige van dat honorarium opgebracht. Dus het loopt goed, wat niet de eni ge verklaring is voor de tevre denheid van Smith: „Toen 'Wild Wild West' werd uitge bracht, stroomde het geld óók meteen binnen. Maar dat maakte me niet gelukkig, want ik vond dat die film niet deug de. Ik wil dolgraag succesvol zijn, maar eigenlijk liever niet via iets waarover ik ontevreden ben. Dat is nu dus heel anders. Ik heb over 'I, Robot' zo'n goed gevoel dat ik er dolgfaag-mee_ over de wereld reis." „Het verhaal is sterk en de beel den hebben klasse. Het intel lectuele concept, voor wie daar aandacht aan wil besteden, is prikkelend. De belangrijkste ro bot-computer Vicky zegt: 'Om het voortbestaan van de mens heid te garanderen, moeten er enige vrijheden worden ingele verd en moeten er ook enige mensenlevens worden opgeof ferd. Maar dat dient allemaal het hogere doel'. Feitelijk was dat ook al het thema van die andere serieuze thriller die ik gedaan heb, 'Enemy Of The State'. De paradoxale tegenstel ling tussen mensheid en men selijkheid vind ik intrigerend. George Washington heeft ooit gezegd: 'Het is beter om een paar duizend schuldige mensen vrij te laten rondlopen dan om één mens onschuldig achter tralies te zetten.' Daar ben ik het mee eens. Maar het is een concept dat in de recente histo rie vaak op zijn kop is gezet." „Ik vind het mooi zoals in deze film gespeeld wordt met dat concept. Mijn personage is in wezen een racistische smeris. Hij is racistisch jegens robots. Er is die scène waar ik op het politiebureau Sonny onder vraag, de robot die ik van moord verdenk, en hem het vuur na aan de schenen leg. Die scène is ontworpen alsof hij zich afspeelde in het Mississip pi van de vroege jaren zestig, waar een sheriff een zwarte man te grazen neemt die voor burgerrechten vecht. En hij hoopt dat zijn arrestant schul dig zal zijn en als hij het toeval lig niet mocht zijn dan maakt hij hem schuldig aan desnoods iets heel anders. En zoals Alex Proyas dat regisseert, gebeurt dat niet met loodzware nadruk maar met net genoeg referen tiepunten om het voor de goe de verstaander herkenbaar te maken. Dat is een stijl die mij bevalt." Smith geeft zijn personage een melancholie mee die we nooit eerder van hem hebben gezien. „Dat is ook wat me zo aantrok in deze rol en wat me ook wel vrees aanjoeg. Voor een Holly- wood-film die uitgebracht wordt in de maand juli, is het niet normaal dat je te maken krijgt met een held die last heeft van melancholie. De helden van juli staan stevig in de wer kelijkheid, ze kennen geen twij fels en weten zonder omhaal af te rekenen met de vijand. Als ik met een project naar een grote filmstudio ga, zetten zij hun geld op de Will Smith die ze menen te kennen. En dat was meestal toch een juli-held en bovendien één die de zon in het water zag schijnen. Een 'Man in Black'. Die hebben ze deze keer niet gekregen en dat hield risico's in. Ik voelde de behoefte eens een keer een film als 'I, Robot' te doen. Maar het was Alex Proyas die de visie had. Alex zou niet weten hoe hij een 'blockbuster' zou moeten aanpakken. Hij regisseert kunstfilms. Het was de geweldi ge interactie tussen Alex en mij en schrijver Akiva Goldsman, die een Oscar won voor zijn script van 'A Beautiful Mind', die dit mogelijk heeft gemaakt: een film die iets te zeggen heeft. Als ik op sommige momenten zwak werd en soms geneigd was te kiezen voor oplossingen die toch meer in de richting van een 'blockbuster' waren ge gaan, dan waren zij het die zei den; 'Nee, vriend, zo doen we dat niet'. Ik had perfecte be waarengelen." Will Smith in zijn nieuwe film 'I, Robot', waarin hij te maken krijgt met een opstand van een nieuwe generatie robots. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15