REGIO Leren over natuur bij Nieuwkoopse Plassen Regiogemeenten hebben geen geld voor burenru zi eproj eet 'Zweefmomenten' op Voorschotense paardendag Fietsster beroofd Palen voor verdwaalde kinderen in Noordwijk Verdachte brand Gnephoek blijft in de gevangenis Natuurmonumenten wil bezoekerscentrum bouwen Oude traditie herste Hazerswoudse huttel mogen weer brandei Vergunning onder voorwaarden oecstceest - Een 17-jarige fiets ster uit Oegstgeest is dinsdag ochtend rond twee uur bij de kruising van de Vincent van Goghlaan en de Floris Verster- laan beroofd. De onbekend ge bleven dader bedreigde het meisje met iets wat op een vuurwapen leek en vroeg om geld. Het slachtoffer gaf een klein bedrag af, waarna de da der op zijn fiets vertrok. noordwijk - In navolging van Katwijk heeft ook Noordwijk op het strand bordjes geplaatst, die een herkenningspunt moeten vormen voor verdwaalde kinde ren. In Katwijk worden ze strandherkenningsborden ge noemd, in Noordwijk oriënta- tiepalen. Het zijn veertien blau we bordjes met gele opdruk. „Elk bordje heeft een eigen af beelding", zegt strandmeester S. Radema. „Bijvoorbeeld een vuurtoren, een zeehond of een zeester. Ouders kunnen dan te gen hun kind zeggen, dat ze op het strandgedeelte zitten met een vuurtoren. Dan weten kin deren, als ze verdwaald zijn, waarnaar ze moeten zoeken." De bordjes zijn geplaatst op het strand voor de Koningin Astrid- boulevard en de Koningin Wil- helminaboulevard, van pavil joen Beach End tot paviljoen Koele Costa. Bij de Duindamse- slag en de Langevelderslag ont breken de verdwaalpalen, om dat de situatie daar over het al gemeen overzichtelijker is. Al eerder is Noordwijk overge gaan tot het verstrekken van gratis polsbandjes, waarop naam en telefoonnummer kun nen worden vermeld. De band jes zijn verkrijgbaar bij de strandpolitie en de reddingsbri- den haag - De man die ver dacht wordt van brandstichting op het bedrijvencomplex aan de Alphense Gnephoek, heeft gisteren voor de Haagse recht bank opnieuw alle betrokken heid ontkend. Het bedrijven complex werd vorig jaar no vember verwoest. Op de eerste zitting van 21 april jongstleden legde de 19-jarige Alphenaar ook alle schuld bij ..zijn medeverdachte uit Wou- ;brugge. De officier van justitie '^hechtte weinig waarde aan zijn verhaal. Ze bleef bij haar eis van twee jaar cel, waarvan acht maanden voorwaardelijk. d>e tweede zitting was nodig, Jöindat de man tijdens de uit spraak van de eerste zitting aranuit zijn kliniek in de gevan genis was beland. Daarop be sloot de rechter in een tussen vonnis, dat over de man een aanvullende rapportage moest worden gemaakt „In dat rap port stond dat u uit Pamassia bent weggestuurd vanwege uw recalcitrante gedrag." De man zat in de inrichting om te leren omgaan met zijn ver slaving. Tot voor kort volgde hij een programma op een versla- bvipgsbegeleidingsafdeling (vba) de gevangenis, maar ook ydaar mocht hij op 12 juli niet Ijneer verschijnen. „Maar het ''^aat nu beter met mij", ver eerde de verdachte zich. „Ik s nogal druk, omdat ik ande- We medicatie tegen mijn ADHD peeg dan ik gewend was. Dat at nu weer goed." De rechter bleef echter door praten over het rapport. „U bent moeilijk te plaatsen en psychiatrische hulp is geen op- tje." De Alphenaar bleek alleen geschikt te zijn voor ambulante begeleiding. „En dat betekent dat Triple X, het programma dat u volgde in de kliniek, af valt Dat gaat uit van zelfhulp." De man antwoordde de rechter dat hij pas na zijn detentie weer een programma wil volgen dat hem leert om te gaan met drugs. „De druk van de bajes is te zwaar." i j^ijn advocaat wilde dat de jon- gèman onmiddellijk vrij zou ko men. „Zijn straf staat niet in verhouding met die van zijn medeverdachte. Die kreeg maar twaalf maanden. Bovendien is i nooit bewezen dat hij het vuur i, heeft aangestoken. Hij zit al vijf flaanden vast. Daarbovenop leeft hij vier maanden het pro- amma van Triple X gevolgd." officier stipte?daarop fijntjes i dat dat laatste op vrijwillige Isis gebeurt. „Hij zit dus pas Éjjf maanden in voorlopige fechtenis." Bovendien achtte zi) bewezen, dat hij de brand Jiad aangestoken. Na enig be- pad besloot de rechter dat de i nog niet naar huis mocht, fitspraak volgt op 11 augustus. donderdag 29 juli 2oo4 regio - Honderdvijftig opgelos te burenruzies per jaar. Dat is het resultaat van de buurtbe middeling 'Eerste hulp bij hei bel'. De Leidse Welzijnsorgani satie (LWO), bedenker van dit succesvolle project, wil dat het burenruzieproject ook vaste grond onder de voeten krijgt in de regiogemeenten. Maar daar ontbreekt het aan geld. Eerste hulp bij heibel draait nu twee jaar in Leiden. De belang stelling is groeiende. De wo ningcorporaties participeren via het Regionaal Overleg Volkshuisvesting. Maar de re giogemeenten zien deelname niet zitten of kunnen er geen geld voor vrijmaken. Gemeen ten als Oegstgeest, Alkemade en Voorschoten hebben inmiddels definitief 'nee' gezegd tegen de projectaanvraag van de LWO. Ook Warmond doet niet mee, evenmin als Sassenheim, Noordwijkerhout en Katwijk. Zoeterwoude heeft nog niets van zich laten horen en in Lei derdorp moet er nog over wor den gesproken in de gemeente raad. Maar W. van Vught van de LWO heeft weinig hoop. „Ik heb het projectplan van Leider dorp gezien. Er wordt heel lo vend over buurtbemiddeling gesproken. Maar ik geloof niet dat er uiteindelijk budget voor is", zegt hij. Van Vught vindt dat bitter, maar hij heeft er ook wel begrip voor. De gemeenten hebben minder en minder geld te besteden en dan maken nieuwe projecten weinig kans. Het heibelproject is twee jaar geleden opgezet om burenru zies in de kiem te smoren door tussenkomst van een onafhan kelijk bemiddelaar, een vrijwil liger uit de wijk. Het gaat daar bij om irritaties als rommel, stank, bomen die het licht weg nemen, blaffende honden of harde muziek. De bemiddelaar treedt alleen op zolang er geen buitensporige agressie in het spel is. Dan is de politie aan zet. „Meestal is tussenkomst van de bemiddelaar niet eens meer no dig", zegt Van Vught. „De over last stopt in de meeste gevallen zodra de veroorzaker begrijpt dat de zaak wordt aangezwen geld." In de regio draaide het project tot eind 2003 door middel van Zi door Nancy Ubert voorschoten - 's Morgens ruik je de paarden, 's Middags snuif je het aroma van warme been ham op. 's Avonds geurt het cen trum van Voorschoten naar gist dankzij het bier dat al die tijd rij kelijk vloeit. Een verslag van een drukbezochte dag: de jaar- en paardenmarkt van Voorschoten. Woensdag, vroeg in de och tend. Ze zijn gearriveerd: de vriendelijke Shetlander die graag naast je loopt; de elegante AndaJusiër die volgens zijn baas bovenmatig intelligent en werk lustig is en de bloedmooie Ara bier met zijn doordringende ge hinnik. De paardenhandelaren staan ruim voor zes uur te trap pelen van ongeduld op de hoek van de Voorstraat en de Molen laan. De eerste koop is gesloten nog voor de dieren op de markt zijn toegelaten. Van de meer dan driehonderd paarden die deze ochtend in Voorschoten worden gestald, zijn zo'n twee honderd stuks voor de handel. Het publiek dat vanaf negen uur toestroomt, merkt niets meer van de deals. Wat maakt het uit, 'paardjes kijken' is een belevenis op zich, hoor je aan de reacties. Een boer uit Drenthe (met blauwe stofjas, klompen en si gaar) loopt tegen lunchtijd met zijn kleine pony door de menig te. Iedereen schuifelt, maar de ze baas baant zich met zijn drif tige passen een weg door de overbevolkte dorpskern. Hij slaat totaal geen acht op de tientallen marktkramen waar uiteenlopende snuisterijen worden verkocht. „Ik heb er ge woon de pest in. Ik heb mijn paardje niet kunnen verkopen. Lukte net niet." Vrolijker is de handelaar die aan het begin van de School straat bij de Koningin Juliana- laan achter een kraam vol 'zes dehands' artikelen staat. Hij heeft onder meer een accorde on (merk Grandiosa) in de aan bieding. „Is-ie vals", daagt een voorbijganger de marktkoop man uit. „Tuuuuurlijk niet. Tenzij jij speelt. Dan klinkt het uiteraard niet." In de Voorstraat staat burge meester Verver te praten met Kees Prudhomme van Reine, de voorzitter van het bestuur van de Paardenmarkt. Prudhomme van Reine meldt dat hij ook dit keer heeft genoten van Ververs een soort aanmoedigings die van justitie. Die gelds is nu drooggelegd. „Het zou nu voor de helft draaien op steun van meenten en voor de helft bijdrage van de woning raties. Maar het komt eroser dat die laatste groep in giogemeenten het projea dragen", aldus Van Vughtjds Draver Lino Hav wint korte ba: i De Van Beethovenlaa 'J Voorschoten ligt woen middag omstreeks hall m klaar voor de kortebaa f verij. Aan het einde v< )U> middag blijkt Lino Ha\< j/ kampioen van Zuid-Hi q te zijn. Als extraatje kri |el keur Pools een 'go ie| zweep'. Comité Paardensport er schoten, dat de wedstr ,e vanouds organiseert, zijn tachtigste verjai Reden dat de winnaar deze wedstrijd zich ooi vinciaal kampioen maj ti men. En voor voo er Waaijer reden om de i hoed op te zetten die zi der acht decennia gele tl zijn rol als paarden voorzitter ook droeg. e, wedden wordt steeds eö lairder", vertelt W: o „Het aantal toescho Ijd groeit ook elk jaar. We d ren hier enthousiasme w kortebaandr averij." ne Even voor aanvang v tej eerste omloop is geei meer vrij achter de j: t hekken. Bij de totalisat gen is het dringen o laatste weddenschapp kunnen afsluiten. T kortebaanfans hebbei voor de wagen verse Het zijn dezelfde als onlangs bij de in Warmond, Sassenhi 7" ijk. De Voorschotense paardenmarkt is eeuwenoud. In de Voorstraat herleefde woensdagochtend die nostalgische jaarmarkt. Foto: Hielco Kuipers paardendagtoespraak. Een tra ditie die elke keer een verras sing is om naar te luisteren, vindt hij. De burgemeester haalt tijdens dit onderonsje de historie van de paardenmarkt aan en heeft het over de markt- kruisen die vroeger op de han delspleinen waren te zien als symbool voor vrede. De markt- kruisen zijn vandaag ook in het centrum van Voorschoten neer gezet. Op verschillende plek ken. Vroeger heerste in het ge bied tussen de grenspalen met de witte kruisen marktvrede. Wie de veiligheid verstoorde, werd extra zwaar beboet. Ver ver deelt met de voorzitter de wens dat de sfeer op deze bij zondere marktdag goed blijft. Aan de Veurseweg en aan de Leidseweg is politie al voor het middaguur begonnen met alco holcontroles. Stuk voor stuk worden de auto's die het Voor schotense centrum uitrijden tot stoppen gedwongen. Tegen vijf uur 's middags laat de politie- voorlichter weten dat tot op dat moment geen automobilist te diep in het glaasje heeft geke ken. „Even leek het erop dat een man geen maat had weten te houden, maar op het bureau bleek de limiet bij lange na niet overschreden te zijn." In de loop van de avond duiken de agenten een paar keer jflotse- ling op om nieuwe controles uit te voeren. Politietoezicht of niet; wijn en bier worden volop gedronken. „Het stoplicht staat op groen, in Voorschoten is maar één keer per jaar wat te doen", lallen twee aangescho ten tienerboys. 's Middags trekt de korte- baandraverij op de Van Beetho- venlaan minstens drieduizend bezoekers. Voorzitter Waaijer van het jubilerende Comité Paardensport Voorschoten kan zijn geluk niet op. Nimmer was het evenement zo'n groot suc ces, zegt hij. Bij de wedden schappen wordt een recordbe drag omgezet. Het tuigpaardenconcours dat wordt afgewisseld met demon straties met Belgische trekpaar den, trekt 's avonds opnieuw duizenden mensen naar de Voorstraat. De wedstrijden met de tuigpaarden hebben iets weg van een Miss-verkiezing. De paarden worden beoordeeld op uiterlijk, uitstraling en perfor mance. „Mooie zweefmomen ten", fluisteren de experts bij voorbeeld. Of: „Prachtige front." Dankzij een demonstra tie met de twee hengsten Tem pelier en Talos, zonen van Manno die deze week kampi oen van Nederland is gewor den, wordt het ook leken duide lijk waar een tuigpaard op be oordeeld wordt. Bovendien ontdekken de toeschouwers dat ze invloed hebben op het ge drag van de paarden. ,Als u nu eens harder klapt, gaat Tempe lier beter zijn best doen", klinkt de spreekstalmeester. „Het pu bliek stampt, joelt en klapt. Tempelier draaft daarop met opgeheven hoofd voorbij. „Ge loof me. Deze paarden gaan voor de aandacht en de support die ze krijgen", tettert het door de speakers. Het publiek klapt nog harder. Geduld wordt gevraagd voor de Romeinse strijdwagen die wordt voorgetrokken door vier Belgische werkpaarden. De gro te dikbillen die naast elkaar voor de wagen lopen, zijn vast komen te zitten in de te smalle Treubstraat. Uiteindelijk weten de dieren zich los te wurmen en verschijnt de strijdwagen ten tonele. Als de vier 'belzen' ga lopperen trillen de keien in de Voorstraat. Even later laten twee dames zich ieder in een kruiwagen voorttrekken door een dikbil. Ook die demonstra tie oogst waardering. „Kom je", vraagt een man zijn partner. „Na een ochtend, mid dag en avond paarden kijken houd ik het wel voor gezien. Ga je mee naar huis?" De echte diehards blijven na half tien 's avonds nog in de Voorstraat hangen, waar een gelegen heidsband de sterren van de hemel probeert te spelen. Daar "is het startsein. 'J derde race loopt Lino I die op het prognos van Comité Paardei nummer één staat. W „Sommige mensen hle2 nog nooit een paan e draven, vandaar dat ,n' het programmaboek} jjj voorspelling hebben a nomen." Aan het eini de middag blijkt Lino inderdaad de beste vai dravers te zijn. „We wacht', murmelt een voor zich uit „Het heeft vaker gewonnen, de echte verrassing zo permagic. Volkomen I wacht wordt hij ti Voor Rina du Diarboi brons. Voor één euro kunn belangstellenden voo omloop (spelronde) nieuw wedje maken', taal komt er 24.881 ei de totalisator binnei 2900 euro meer jaar. „Een geweldigt jubelt Waaijer na afloi bi door Janneke Dijke nieuwkoop - Voordat je gaat kanoën op de Nieuwkoopse Plassen eerst even langs gaan bij het bezoekerscentrum om informatie te vinden over die bijzondere watervogels, die je de vorige keer zag. Of iets leren over plant en dier en deze even later tijdens een wandeling in levenden lijve tegenkomen. Het is de droom van Vereniging Natuurmonumenten en een wens van de gemeente Nieuw koop: een natuurcentrum bij de Nieuwkoopse Plassen. Natuur monumenten heeft al zes van zulke centra in het land. Geen enkel informatiecentrum van de vereniging staat in deze om geving. „De meeste leden wo nen in Zuid-Holland, maar daar hebben we juist betrekkelijk weinig natuurgebieden", vertelt Angela Duijndam, die het plan voor het nieuwe bezoekerscen trum namens Natuurmonu menten trekt. Dat is één van de redenen waarom de natuurver- eniging zich nadrukkelijker wil profileren in deze provincie. Als de plannen doorgaan, opent het natuurcentrum in 2007 zijn deuren. Daarnaast maakt Natuurmonu menten zich zorgen over de Nieuwkoopse Plassen en omge ving. „Het is één van de mooi ste gebieden in het Zuid-Hol lands Plassengebied. We zien de laatste tijd bedreigingen op doemen voor dingen die on aantastbaar lijken, zoals de plassen. Ook aan het Groene Hart wordt geknabbeld." Met een bezoekerscentrum wil Na tuurmonumenten het belang van deze natuur onderstrepen, in de hoop dat er minder snel aan het nut getwijfeld wordt. Dit spreekt wethouder Jan de Knegt van Nieuwkoop aan. „Het centrum kan een goede uitvalsbasis zijn voor zowel het plassengebied als voor het prachtige veenweidegebied aan de andere kant." Lange tijd was de verkeersover last een belemmering. De Nieuwkoopse Plassen trekken steeds meer recreanten, die vaak met de auto komen. Als er een natuurcentrum wordt ge bouwd, dan moet er in elk geval een oplossing zijn gevonden voor de verkeersoverlast, vindt het gemeentebestuur. Die oplossing lijkt nu in zicht. De gemeente neemt een plan onder de loep waarbij mensen hun auto kunnen parkeren op een stuk of zes tot tien transfer punten. Daarvandaan kunnen ze verder fietsen, of met een busje doorrijden naar de na tuur. „De toegankelijkheid van het plassengebied is voor ons heel belangrijk", zegt De Knegt. „Vooral het fietsen, wandelen, kanoën en varen met fluister boten willen we stimuleren. Door middel van die transfer punten kunnen we de mensen naar het plassengebied gelei den, want je kunt niet allemaal het gebied in met de auto." Waar de parkeerplaatsen ko men is nog niet duidelijk. „Maar we zijn ervan overtuigd, dat we er uitkomen", zegt De Knegt. Ook de locatie die Natuurmo numenten op het oog heeft, kan de goedkeuring van Nieuw koop wegdragen. De vereniging voor natuurbescherming wil het bezoekerscentrum het liefst bouwen aan de Hollandsekade bij Woerdense Verlaat, pal naast de plek waar nu al de werkschuur en het kantoor van de regioafdeling van Natuur monumenten staan. „Die loca tie is wel in het natuurgebied, maar niet te verstorend voor de natuur. Als Natuurmonumen ten willen wij natuurlijk het goede voorbeeld geven", zegt projectleider Duijndam. Op dit moment wordt onderzocht of zo'n gebouw de natuur ter plaatse niet te veel zal aantas ten. Als blijkt dat het niet kan, dan doen we het niet. Op den duur verwacht Natuur monumenten honderdduizend bezoekers per jaar. Bij het cen trum komt een horecagelegen heid, waar mensen onder ande- Het bezoekerscentrum dat Natuurmonumenten wil openen aan de zuidelijke kant van de Nieuwkoopse Plassen geeft informatie over al ledrie de plassen. Ook over de Zuideinderplas bij de Ziende (foto), he lemaal aan de andere kant van het natuurgebied. Archieffoto: Hielco Kuipers re producten uit de streek kun nen nuttigen. Omwonenden zijn om die reden tegen het na tuurcentrum. Volgens wethou der De Knegt hoeven de Nieuw- kopers niet bang te zijn voor de horeca. „Mensen die er tegen zijn, moeten eens bij een ander bezoekerscentrum van Natuur monumenten gaan kijken. Bruiloften en partijen zijn echt uit den boze." Verder hoopt hij dat inwoners van de gemeente Nieuwkoop Natuurmonumen ten gewoon vertrouwen. „Ze bezitten meer dan eenderde van de grond in het natuurge bied en beheren het op een heel goede manier. Het is een hele goede partner." door Ruud Sep hazerswoude-dorp - De stich ting Jeugdvakantieweek mag over twee weken het hout van het huttendorp weer verbran den. Daarmee wordt een oude traditie in ere hersteld. De huttenverbranding was ja renlang naast het slapen in de hut het hoogtepunt van vijf da gen vol activiteiten in de laatste week van de zomervakantie. Maar door aangescherpte mi lieuregels is er na het begin van de jaren negentig nog maar één huttenverbranding geweest: tij dens het 25-jarig bestaan van de stichting Jeugdvakantieweek in 1998. De gemeente gaf jarenlang geen vergunning voor de huttenver branding omdat het stoken van open vuur op grond van de mi lieuwetgeving niet is toege staan. Ook kwekers zijn aan die regels gebonden. Vanuit het idee 'gelijke monniken, gelijke kappen' gaf Rijnwoude geen toestemming meer voor het jaarlijkse vreugdevuur. Dat de jeugdvakantieweek weer wordt afgesloten met een vreugdevuur is te danken aan een intensieve lobby van het stichtingsbestuur. Die wees er op dat er in andere gemeenten wel vreugdevuren worden toe gestaan, en dat er voor de jeugd nou eenmaal niks leukers is dan na een week hard timme ren te kijken hoe de grote berg hout waar ze de hele w fa bezig geweest zijn, in gaat. „We zijn gevoelig voor hun argumenten ben daarom in de APV men dat er per kern per jaar een ontheffi worden verleend vo vreugdevuur'aldus woordvoerder van de te. De vergunning is overij aan allerlei voorwaard 1 bonden. Zo moet de org ervoor zorgen dat er oi^ zand betonnen platen komen te liggen en jj feest niet door als er ij oordeel van de brandje veel wind staat of het ftts is. p: Vorig jaar had de oré*! ook al een vergunning vreugdevuur, maar go droogte roet in het eJJ^ jaar was het nog even07! naar een geschikte plekjnd verbranding. Op de pleiel: de Burgemeester Wamld' waar in het verleden vuur werd gestookt, is kele maanden een spei De organisatie schuift1?1 tijn daarom een paar I07 meter op. Wanneer 1*m een beetje meewerkt, F huttenverbranding opfc2! 13 augustus plaats op f veld aan het begin p Oostvaartpad. Voor meP1 matie zie www.hutt^ .com.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12