LEIDE 'Dit besluit is oneerlijk' Waarom 'slingeren' de Leidse singels? Voorschotenaar bedenkt duur plan om Leiden te verlossen van files Goedemorgen Wat een krant. Opnieuw tbs en cel geëist na seksueel misbruik op het toilet ganisatorisch probleem i rol spelen in conflict woningcorporatie' Noodlokalen op speelplein Leidse kwesties vervangt l naar Alphen den haag/leiden - Tegen een 31-jarige man die op 6 juli vo rig jaar in Leiden een vrouw (37) op het toilet van haar wo ning seksueel misbruikte is gis teren in hoger beroep opnieuw tbs en een celstraf van drie jaar geëist. Tot die straf veroordeel de de Haagse rechtbank de aan cocaïne verslaafde man eerder ook al. De man uit de gemeente Rijn- woude tekende hoger beroep aan, omdat hij het niet eens is met de tbs. Aanklaagster Ter Hart eiste echter dezelfde straf als de rechtbank, omdat zij het onverantwoord vindt als de Rijnwoudenaar snel op vrije voeten komt „Als hij binnen een half jaar vrijkomt, staat hij hier weer snel voor een nieuw delict", zei de aanklaagster. De Rijnwoudenaar drong 's morgens om vijf uur via een raam aan de achterkant de wo ning binnen. Hij belandde meteen met zijn voeten op het hoofdeinde van het bed van de vrouw, die de schrik van haar leven kreeg. Vervolgens begon de man de luid schreeuwende vrouw te trappen en slaan. Op het toilet had hij orale seks met haar. „Ik zocht een slaap plaats", gaf de man als motief om de woning binnen te drin gen. Hij ontkende dat het hem vooraf te doen was geweest om seks met de vrouw, die hij kort tevoren voor het eerst had ge zien. Het was niet de eerste keer dat de man vorig jaar met de poli tie in aanraking kwam Hij ver oorzaakte door agressie pro blemen in het postkantoor aan de Breestraat toen hij geen geld kreeg. Een andere keer raakte hij slaags met twee be veiligers van het LUMC toen hij weigerde uit de wachtka mer te vertrekken. De man be kende een inbraak in een wo ning in de Opaalstraat, waarbij hij geld, twee telefoons en bier buit maakte. Als het aan de aanklaagster ligt, krijgt het slachtoffer van de inbraak 320 euro schadevergoeding en de misbruikte vrouw 1150 euro smartengeld toegewezen. Uitspraak volgt over twee we ken. Lees nu Leidsch Dagblad Jr—- in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! donderdag 29 JULI 2004 liksembezoek i Will Smith i Amsterdam ob van Dijk De Graafschap n ziekenboeg door Robbert Minkhorst leiden/voorschoten - Een stadsring op de plaats van het spoor Leiden - Lammenschans, tunnels voor rijksweg A44 en de Rijn Gouwe Lijn en een ver lengde Kanaalweg naar de Zijldijk. Voorschotenaar Wouter Leeuwen- burgh, oud-werknemer van rijkswater staat en WD-raadslid in Voorschoten, bedenkt geen halve maatregelen om de verkeersproblemen in de regio aan te pakken. Globale kosten: 60 euro per inwoner, dertig jaar lang, als rijk en provincie de helft van de totale kosten voor hun rekening nemen. Een totaalplan voor het verkeer in en om Leiden - zo laten Leeuwenburghs oplossingen voor de (file) problemen zich het best omschrijven. De ingeni eur, na een lange carrière in dienst van de rijksoverheid met pensioen, vindt de gebrekkige infrastructuur in en rond de stad een regionaal pro bleem, dat vraagt om ingrijpende maatregelen. Dus bedenkt hij een manier die volgens hem het vele vrachtverkeer uit de Bollenstreek net jes om de stad leidt, is er in Leeuwen burghs visie een sneltramlij n die niet alleen veiliger is, maar die ook ge makkelijk kan uitbreiden, en krijgt Leiden er nog een rondweg bij. Leeuwenburgh probeerde eerder al steun te krijgen voor zijn voorstel om onder de Leidse binnenstad door een spoortunnel te boren. Dat idee werd vorig jaar weggehoond. Een volgend plan heeft wel een serieuze kans ge kregen. In de studies van de provin cie naar de beste variant voor een nieuwe weg tussen de snelwegen A4 en A44 is ook het onderwatertracé van Leeuwenburgh opgenomen. De ze variant van de Rijnlandroute volgt de loop van de Korte Vliet en de Oude Rijn en krijgt een afslag naar het cen trum bij de Haagweg en de Groote Vink. Beide voorstellen maken deel uit van zijn verkeersplan. Leeuwenburgh ziet Leiden niet zo zeer als een in zichzelf gekeerde pro vinciestad met zijn eigen verkeers probleem, maar als het dichtgeslibde economische en culturele hart in een agglomeratie waar meer dan 400.000 mensen wonen. Oplossingen zijn niet een zaak van Leiden, maar van Lei den en omliggende gemeenten, in clusief Wassenaar en die in de Bol lenstreek. De financiering is dat daarmee ook. De Voorschotenaar gaat ervan uit dat het rijk en de provincie de helft voor hun rekening nemen. Uit de bijgele verde globale begroting blijkt dat de maatregelen ongeveer een miljard euro kosten. Als je daarvan alle toege zegde bijdragen - voor de Rijn Gouwe Lijn en voor de Rijnlandroute - af trekt, blijft 600 miljoen over. De ge meenten moeten daarvan zoals ge zegd de overgebleven helft betalen en dat is omgerekend 60 euro per inwo ner per jaar, dertig jaar lang, rekent hij voor. Leeuwenburgh redeneert dat als een maal een viersporen tunnel vanaf sta tion Leiden Lammenschans via de Nieuwe Rijn, de Mare, het Schutters veld naar station Leiden Centraal en de Wassenaarseweg en verder is ge boord, het stukje spoorrails tussen de twee treinstations overbodig wordt. Dat tracé gebruikt de Voorschotenaar voor zijn stadsring, die uiteindelijk aansluit op de Plesmanlaan. Lastig is wel dat daar het in aanbouw zijnde nieuwe kantoor van Heerema lelijk in de weg staat. Aan de oostzijde van de stad wil hij de Kanaalweg op de Zijl- dijk in Leiderdorp laten aansluiten, en die weg uiteindelijk met een lus op de Willem de Zwijgerlaan en de Enge- lendaal. Met de al bestaande verbin dingen (Willem de Zwijgerlaan, Sta tionstunnel, Kanaalweg) ontstaat een route die verkeer om het centrum leidt Leeuwenburgh wil van Leiden Cen traal een metropolitisch knooppunt van openbaar vervoer maken - met roltrappen vanaf de perrons naar de tramtunnel, waarin ook de treinen naar Utrecht stoppen. In de toekomst moet de Rijn Gouwe Lijn vertakkin gen krijgen richting Leiderdorp en Zoetermeer en Voorschoten. „Het is aan de politiek of ze een las tenverzwaring voor de burger wil in voeren om een regio, die een regio met ambitie wil zijn, zo'n economi sche impuls te geven", besluit het raadslid zijn verhaal. En passant ver lost de politiek de regio zo van knel punten rondom verkeersveiligheid, bereikbaarheid en leefbaarheid. „Ik verwacht dat dit plan, ondanks de aanzienlijk hogere kosten, op een veel groter draagvlak kan rekenen en daardoor sneller kans op realisatie maakt" vervolg van voorpagina leiden - Het besluit van de ge meente Leiden om het Trek vaartplein en bewoners van woonboten vrij te stellen van be paalde lokale lasten leidt tot ver ontwaardiging bij de oppositie. CDA en Christenunie eisen op heldering. De twee politieke partijen zoe ken naar mogelijkheden om de ongelijkheid na jaren alsnog te niet te doen. „Men betaalt hele maal niks, kennelijk. Dat moe ten we rechtzetten", kondigt CDA-raadslid Jan-Jaap de Haan aan. „Ik kan dit niet verant woorden", zegt Filip van As van de ChristenUnie. De vrijstelling voor woonwa genkampen en woonschepen is het gevolg van de belastingmix. In de ozb zijn de heffingen voor afval en het riool versleuteld. Deze mix is bedoeld om hui zenbezitters met een lager in komen te ontzien. Een aparte verordening voor mensen die in 'roerende zaken' wonen vindt de gemeente te duur. Cijfers over die kosten en over de hoogte van de heffingen heeft voorlichter Fons Dele- marre van de gemeente niet pa raat. Hij meldt nog na te gaan wat het woonwagenbewoners en woonbooteigenaren de afge lopen acht jaar gescheeld kan hebben aan lokale lasten - en de gemeente aan kosten. Op het Trekvaartplein staan circa honderd wagens. Er is nog een kleiner kamp in de Stevenshof. Verspreid over de singels en wateren van de stad liggen tien tallen woonschepen. De Haan: „Ik vind dit een merkwaardige bijkomstigheid van de belastingmix - één met ongunstige gevolgen. Het is een prettig voordeel voor de woon boot- en woonwagenbewoners, maar het kan niet. Belastingen moeten eerlijk zijn." Transpa rant moeten ze trouwens ook zijn, vindt De Haan en hij meent dat dat in Leiden niet meer het geval is. „Ik heb ook geen idee wie nou wat betaalt voor het ophalen van het huis vuil en het doortrekken van het toilet. Voor mij heeft de belas tingmix zijn langste tijd gehad." De CDA'er heeft daar meer re denen voor: het kabinet doet pogingen om de ozb af te schaf fen en die afschaffing verplicht de gemeente tot een herinvoe ring van de afvalstoffenheffiing en het lozingrecht. Ook huldigt het CDA het principe 'de ver vuiler betaalt', en daarvan is met de belastingmix geen spra ke, vindt de partij. De Haan wil de kwestie dit na jaar aan de kaak stellen. Hij houdt nog één slag om de arm, voor hij eist dat de Leidse belas tingbetalers gelijk worden ge schakeld. „Ik wil wel eerst alle cijfers en feiten op een rij heb ben." Mensen met een woon boot en een woonwagen beta len wel voor zaken als precario en een ligplaats of standplaats, volgens De Haan. „Misschien trekt dat de zaak recht." „Dit onderwerp moet zo snel mogelijk aan de orde komen", vindt Van As. „Het lijkt mij niet te verkopen dat een deel geen rioolrecht of afvalstoffenheffing betaalt en dat mag er ook niet toe leiden dat een flink aantal mensen ervan profiteert." Zodra de gemeenteraad 'deze gelegenheid bij de kop pakt', voorspelt Van As een herhaling van zetten. Eerder ontstond pu blieke en politieke verontwaar diging over de afschaffing van de hondenbelasting en de keus om deze heffing ook op te ne men in de ozb. Dat voorstel heeft het vlak voor de zomer maar net gered. „Maar van mij mogen ze de hondenbelasting morgen weer invoeren", zegt Van As daarover. Het raadslid is er niet op uit om woonwagenbewoners te pes ten. „Ik wil dat er een even wichtige wijze van lokale hef fing plaatsheeft. Ik kan mij ook niet voorstellen dat de totaalop brengst van deze heffingen niet met lagere kosten kan." Vol gens de gemeente is het te duur om eigenaren van woonsche pen en woonwagens apart aan te slaan voor rioolbelasting en afvalstoffenheffing. De WD, in 1996 nog lid van de oppositie en tegenstander van de belastingmix, accepteert de onrechtvaardigheid in het sys teem. „Het is jammer dat de si tuatie zo is", meldt fractieleider Leendert de Lange. „Het klopt, de grootheden zijn niet hele maal eerlijk. Dat manco is er nu eenmaal. Alleen: hef het, en het kost ons meer gemeenschaps geld. Ik vind het goed omgaan met overheidsgeld te billijken." Wel staat de WD open voor een discussie over de toekomst van de belastingmix, bijvoor beeld als de ozb inderdaad ver dwijnt. Er zijn kwesties die als een eeu wig vraagteken boven de stad hangen. Is de Leidse bevolking echt zo dom? Wie kiest de lied jes van het carillon uit? Wie is de rijkste man van Leiden? De rubriek Leidse Kwesties biedt een antwoord op vragen die ie dere Leidenaar zich wel eens stelt. Aflevering 6: Waarom zit ten er zoveel vreemde bochten in de Leidse singels? Wie de plattegrond van Leiden bestudeert, kan het nauwelijks ontgaan: waar de meeste stra ten en grachten een fraai glooi ende lijn laten zien, slingeren de buitenste singels zich door de stad alsof ze door een dron ken architect op de kaart zijn getekend. Het zigzagparcours dat zich hier aftekent, zou niet misstaan in een testcircuit voor auto's. Waarom zitten al die idi ote bochten toch in de Mare- singel, Herensingel, Zijlsingel en Zoeterwoudse Singel? In elk geval niet om snelheids duivels af te schrikken. En ook niet bij wijze van speelse vondst van de stadsarchitect, weet de Leidse historicus Rudi van Maanen. Bij het uitgraven van de singels in de zeventiende eeuw werd vanuit een praktisch oogpunt voor deze bochtige loop gekozen: op deze wijze zou de stad beter tegen een be zettingsmacht verdedigd kun nen worden. „Het was de tijd dat kanonnen iets begonnen voor te stellen. Het bereik werd groter, zodat ze een serieuze bedreiging werden", zegt de stadshistoricus. „Met het aan leggen van 'bolwerken' - de vooruitstekende stukken in de singels - hoopte men het moei lijker te maken om de binnen stad te beschieten." De bolwerken zijn een vinding uit het einde van de zestiende, begin van de zeventiende eeuw. Wie met deze kennis in het ach terhoofd de plattegrond bekijkt, komt meteen het een en ander over de ontstaansgeschiedenis van Leiden aan de weet, legt Van Maanen uit. „Je kunt dan duidelijk het verschil zien tus sen de zeventiende-eeuwse stadsuitbreidingen in het noor den en oosten - de bolwerken dus - en het veel oudere zuide lijke deel van de stad. De Jan van Houtkade en de Witte Sin gel bijvoorbeeld. Die zijn veel rechter aangelegd, typisch mid- oude plattegrond van Leiden zijn de bolwerken in het noorden van de stad duidelijk zichtbaar. ito deleeuws." Leiden is met zijn bolwerken zeker niet uniek. De vestingste den Heusden en Naarden bij voorbeeld trekken jaarlijks dui zenden toeristen met de verde digingswerken die er nog steeds te aanschouwen zijn. In Leiden daarentegen zijn de aarden stadswallen die de loop van de singels volgden allang afgegra ven om plaats te maken voor huizen. „Op één plek na", zegt Van Maanen. „De heuvel waar op Molen De Valk is gebouwd. Dat was het Valkenbolwerk." Profijt hebben de Leidenaars nooit gehad van de bolwerken. De Spanjaarden waren de laat ste die poogden de stad met ge weld in te nemen, maar dat was vóór de aanleg van de bolwer ken. De aarden wal die hier lag, heeft dan ook nooit een ka nonskogel 'gesmoord'. En de kronkelige route die nu de bin nenstad omzoomt, is alles wat er van de verdedigingswerken rest. Rody van der Pols Zelf een kwestie Indienen? Mali naar re- dactie.ldOhdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Geboortedatum e-mailadres: Bank-Zgirorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. -vice. Antwoordnummer 187. 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: 080O-1711 (gratis) or surf n. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). fblad gaat zorgvuldig om met persoong )ft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad ia Straatsma De raad van commissa- an woningcorporatie De Zijl en Vliet sluit niet 'organisatorische pro een rol spelen bij het conflict over achterstal- erhoud aan woningen. M. Visser heeft daar- jruim mandaat gekregen problemen aan te pak- J. Zuurmond namens van commissarissen. |mt de raad geen stand- 9 over het conflict, dat in Ift geleid tot het op non- iellen van drie hoge lei- lenden. „Dat is niet on- Izegt Zuurmond. „Het is 1 de raad van commissa- !j>m een mening te heb- fer de kwestie. Het enige hebben gedaan is een t geven aan de direc- uurder." 1 verschijning van een jend rapport over ver misstanden in het llige woningbezit van Tiet heeft Visser een ge- fehad met de raad van Jsarissen over de kwes- 1 is natuurlijk geen regu- luatie. Wij hebben haar igd dat ze ook niet Uitsluiten dat er naast he problemen ook or- Lrische problemen een len. Op voorhand willen tfiet uitsluiten. Als er or- fprische problemen aan 1 zijn, kan ik dan mijn an, was de vraag. En bben wij gezegd: ja." Vrij snel na dit gesprek zijn de drie managers geschorst, tot verbazing van de onderne mingsraad (OR), die het besluit overhaast vond. Volgens de OR staat nog helemaal niet vast dat de drie leidinggevenden 'ver wijtbare' fouten hebben ge maakt. TNO is bezig met een onafhankelijk onderzoek naar misstanden bij de woningcor poratie. Dat onderzoek zou meer duidelijkheid moeten ver schaffen over mogelijk gemaak te fouten van de drie managers. Zij hebben van Visser 'buiten gewoon verlof gekregen. Over de al dan niet juiste beslis sing om drie managers te schorsen, wil Zuurmond zich niet uitlaten: „Volgens mij is de situatie simpel. We hebben een rapport over achterstallig on derhoud en het belangrijkste is dat we duidelijkheid krijgen over de oorzaken daarvan. Dat betekent dat we eerst het TNO- rapport moeten afwachten. Zo dra dat afgerond is kun je een goede analyse van de situatie maken en verdere stappen ne men. Maar ook dat is niet aan de raad van commissarissen, maar aan de directie. En die heeft daarin van ons de vrijheid gekregen om te handelen naar het haar goeddunkt" Visser wil pas na het verschij nen van het TNO-rapport in gaan op de kwestie. (advertentie) leiden - Speelruimte aan de Van Vollenhove- kade moet wijken voor lesruimte. Opnieuw krijgt de Lorentzschool nieuwe noodlokalen om de toestroom aan leerlingen op te van gen. Voor het nieuwe schoolseizoen begint krijgt de openbare basisschool tien extra ruimtes. De huidige school aan de Oppen- heimstraat barst uit zijn voegen. De afgelo pen jaren moesten de leerlingen al over noodgebouwen op verschillende plekken worden verspreid. De komende jaren verrijst hier het nieuwe gebouw van de populaire basisschool. Foto: Hielco Kuipers Tussen Leiden en Al- "in den Rijn rijden vanaf 31 juli om 01.15 uur ,'rdag 7 augustus 06.00 »n treinen door werk- den aan het spoor. De n op het traject bussen - —Reizigers moeten reke- luden met een half uur fistijd. Reizigers tussen 1 Centraal en Utrecht I kunnen omreizen via aag Centraal, waar ze loverstappen. Mijn wereld, mijn krant. I Leidsch Dagblad vast kwartaalabonnement en ontvang: de eerste 2 weken gratis! Bovendien spaar Ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! Ik betaal: automatisch 56.20) per acceptgiro 56,70)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11