Clinton hakt in op Bush Sprinkhanen teisteren Afrika BUITENLAND Rechter: Huwelijk homo's is ongeldig Teresa Heinz, uitermate verfrissend Ook Al Gore en Jimmy Carter trekken hard van leer Spoedig Iraanse kernbom Qurei trekt ontslag in Bosbrand in Zuid-Spanje kost twee mensen leven Fransen vrij uit Guantanamo Zuid-Korea vangt Noord- Koreanen op iderbetoging iaza-Stad -stad - Ongeveer 7000 Pa- ise kinderen hebben giste- Gaza-Stad betoogd tegen sraëlische militaire optre de Gazastrook en tegen nptie binnen de Palestijnse riteit. De opvallende de- stratie van de kinderen van !t 14 jaar was georganiseerd een club die zomerkam- egelt. .000 opnames rerminking >en - Meer dan 170.000 pen belanden jaarlijks in ziekenhuizen wegens jrminking. Het gaat vooral ieners en jongvolwassenen ichzelf opzettelijk verwon- veelal als een wanhoops- Experts zeggen dat het elijke cijfer waarschijnlijk ïoger is omdat in veel ge- 1 van zelfverminking geen I wordt ingeroepen van zie- 'luizen. renslang voor tse tiener Een rechtbank in Not- |iam heeft een 16-jarige en gisteren tot levenslang jrdeeld. De tiener werd [ldig bevonden aan de rd op een 14-jarige mede- lier in november 2003. De jrdeelde kan in aanmer- Jkomen voor gratie, maar }oet zeker twaalf jaar zitten. bewaart DNA Jreigde dieren |en - Het DNA-materiaal pedreigde diersoorten it voortaan bewaard. We- chappers zullen in een zo- jten Bevroren Ark de gene- woensdag 28 juli 2004 e gegevens opslaan van dieren, vogels, insecten en elen die met uitsterven len bedreigd. De Bevroren s vernoemd naar de bijbel- lling van de ark van :h. tten begraven 0>o babylijkjes Jen - De stoffelijke resten Juizend baby's, die zijn Hekt in een Brits ziekenhuis, len in augustus begraven, jkjes en foetussen zijn r dan twintig jaar bewaard pp. ziekenhuis in Liverpool. zijn het de resten van jlgeboren kinderen die voor 1 ter wereld kwamen. Het vt Hey-ziekenhuis in Liver- ecjbleek in 1999 nog altijd in lezit van de stoffelijke res- el!n van organen die bij au- ies waren verwijderd zon- bestemming van de ou- triots op lerp in Athene ne - Griekenland bereidt ~op de Olympische Spelen F alsof een oorlog dreigt, ie zet zes Patriot-raketten pherp om de Spelen te be- gen. Elk vliegtuig dat zon- bestemming het luchtruim in de Griekse hoofdstad 1, zal worden neergehaald. ushoorntje het gips den haag/gpd-Het noorden f ujn - Patna, een vorige week B dierentuin van Berlijn ge- ™n neushoomtje, heeft zijn poken linker voetje in het i Toen hij pas een dag oud vitrapte zijn moeder Betty let voetje van haar zoontje. Tanks de verwonding is Pat- I vijf kilo aangekomen. Aoul moet toch :e week cel in |sel - Michel Nihoul, mede- jrdeelde in de zaak- ioux, zal zich toch morgen :en melden bij de gevange- m een celstraf van vijf jaar zitten. Nihoul kreeg in het Jngde van de zaak-Dutroux tar celstraf voor mensen- igshandel. Wegens zijn <e gezondheid vroegen de jcaten van Nihoul om gra- 5n jaar geëist or bomaanslag ®k»TA - Een openbaar aankla- fieeft tien jaar geëist tegen Verdachte van de bomaan- istop Bali in oktober 2002. De ^jjlag kostte aan 202 mensen, ktpr wie vier Nederlanders, ,aneven. De verdachte, Mo- IhtJmad Ihsan, zou betrokken evgeweest bij voorbereidin- ^Soor de aanslag. ikenhuis »bul ingestort "vSji - De gedeeltelijke instor- )6tyan een ziekenhuis in aan- jv heeft in de Afghaanse "stad Kabul aan zeker acht Jsen het leven gekost. Tot fer was alleen sprake van ien gewonden. De oorzaak istorting is nog altijd niet ;nd. boston - De conventie van de Democratische partij is in Bos- j ton van start gegaan met veel lovende woorden over John Kerry en venijnige kritiek op George Bush. Democratische partijstrategen hadden van tevoren duidelijk gemaakt niet te veel aanvallen op de Republikeinse tegenstander. Desondanks haalden promi nente partijleden zoals Bill Clinton, Jimmy Carter en Al Gore afgelopen nacht keihard uit naar de huidige president. Bush is geen slechte man, maar hij en zijn partij hou den er slechte ideeën op na en hebben foute prioriteiten, betoogde oud-president Bill Clinton. „Democraten willen een Amerika van gedeelde verantwoordelijkheden, ge deelde kansen en internatio naal samenwerken waar het kan. Republikeinen gelo ven in een Amerika dat wordt gerund door de juiste mensen, hun mensen, in een wereld waarin we samenwer ken als het moet." Al Gore, de kandidaat van de Democraten bij de presi dentsverkiezingen van 2000, hekelde de wanprestatie van de regering-Bush in Irak. „Is het nu niet glashelder dat de manier waarop deze regering de oorlog heeft gevoerd, ons in ernstige problemen heeft gebracht", vroeg Gore. „Zijn we niet beter af met een nieuwe president die de bruggen naar onze bondge noten niet achter zich heeft verbrand, en die opnieuw respect voor Amerika kan verwerven in de wereld." De hardste kritiek op Bush kwam afgelopen nacht uit de mond van oud-president Jimmy Carter (80). De Nobel prijswinnaar van enkele ja ren terug klaagde dat het de huidige regering ontbreekt aan volwassenheid en beoor delingsvermogen. President Bush heeft het vertrouwen in het leiderschap van de VS in de wereld en de goodwill na de aanslagen op 11 septem ber 2001 verspild, aldus Car ter. Kerry was gisteren op cam pagne in Florida, en zal pas later in Boston arriveren. Het hoogtepunt van de conventie is op donderdagavond (Ame rikaanse tijd), als Kerry in een speech zijn visie op de Bill Clinton wuift naar een uitzinnig publiek op de Democratische Conventie in Boston. Clinton trok hard van toekomst van de VS uit de leer tegen zijn opvolger George W. Bush. Het publiek genoot van de man die als geen ander zijn gehoor kan doeken doet. opzwepen. Foto: EPA den haag/gpd - Het noorden van Afrika wordt geteisterd door een sprinkhanenplaag, de ergste in meer dan vijftien jaar. De insecten zijn afkomstig van het Atlasgebergte in Marokko en zwermen uit over het noord westen van het continent. De beestjes trekken met tientallen miljoenen en vreten in enkele uren voedsel op voor duizen den mensen. Onderweg plan ten ze zich voort, waardoor de zwermen tien keer zo groot worden. Nu al zijn enorme zwermen aangetroffen in Mauritanië en Niger, maar ook in Mali en Se negal. Tsjaad en Soedan in het oosten zijn nog gevrijwaard van de vraatzuchtige insecten. Des kundigen van de VN sluiten niet uit dat de zwermen het he le noordelijk deel van Afrika aantasten en de gierst-, sorg hum (een soort graan) en dade- loogst vernietigen. De schade kan oplopen tot miljarden eu ro's. Op den duur bereiken ze mogelijk ook Darfur in het wes ten van Sudan, waar nu al een érnstige humanitaire crisis heerst. Op dit moment lijkt het aantal zwermen in de noordelijkste landen te verminderen. Marok ko en Algerije patrouilleren in tensief om jonge insecten on schadelijk te maken voor ze gaan trekken. In zuidelijk Ma rokko kan de schade enorm zijn. De citrusteelt beloofde dit jaar door de gunstige neerslag erg goed te worden en werd ge raamd op 500 miljoen euro. De Voedsel- en Landbouworga nisatie van de VN (FAO) waar schuwde in februari al dat er Terwijl Noord-Afrika geteisterd wordt door een sprinkhanenplaag, heeft Noordoost-Spanje er ook last van. Foto: ANP onwaarschijnlijk veel sprinkha nen waren. Hun ontwikkeling hangt samen met het weer. De afgelopen winter was mild en vroeg dit voorjaar werd het warm. Sprinkhanen trekken niet altijd, er is een verschijningsvorm die niet trekt en individueel leeft. Een andere verschijningsvorm ontwikkelt zich onder invloed van temperatuur en regenval en wordt door chemische prikkels aangezet tot zwermen. Een sprinkhaan kan dagelijks zijn eigen gewicht aan voedsel naar binnen werken. In de drie maanden dat hij leeft, eet het beestje zo'n twintig kilo groen. Een zwerm vernietigt binnen enkele minuten voedsel voor duizenden mensen. Bomen waar ze rusten, knappen soms af door hun gewicht. Tijdens de trek legt een sprink haan eitjes en zijn nageslacht zwermt verder. Dat gebeurt al in Senegal en Mauritanië. Nu londen/anp - Iran is nog maar 'enkele maanden verwijderd' van de mogelijkheid uranium te verrijken voor een kernbom. Dit meldde de Britse krant The Ti mes gisteren op gezag van 'wes terse diplomatieke bronnen'. Het land heeft volgens de bron nen van de krant „tijd gekocht door te doen alsof het mee werkte met het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA) en met een diplomatiek initiatief van Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland". Groot-Brittannië, Frankrijk en Duitsland bereikten in oktober 2003 met Iran een overeen komst waarin dat land instem de met onverwachte inspecties van zijn nucleaire installaties door medewerkers van het IAEA. Ook zegde het bewind in Teheran toe dat het de verrij king van uranium zou staken. De drie landen wekten vorige maand echter de woede van Iran toen zij binnen de IAEA een harde resolutie steunden waarin het land werd veroor deeld voor de gebrekkige sa menwerking met de nucleaire waakhond. De aanleiding was onder meer dat de IAEA-inspecteurs gebre ken in de rapportage van Iran over zijn nucleaire activiteiten hadden ontdekt. Iran dreigde toen weer met het verrijken van uranium te beginnen. Teheran verweet de drie landen dat zij hun woord niet hadden gehou den. Nu proberen de drie landen volgens de bronnen van The Ti mes een spoedoverleg met het bewind in Teheran te krijgen wegens de 'ernstige' situatie. het flink heeft geregend in de Sahelzone zijn de omstandig heden gunstig voor de voort planting van de insecten die in bijbelse tijden al plagen vorm den. Gevreesd wordt dat zich aan het eind van deze maand nieuwe zwermen vormen. Die zijn zeer beweeglijk en het is moeilijk voorspelbaar in welke richting ze zullen trekken. De FAO heeft tien miljoen euro beschikbaar gesteld om de zwermen te bestrijden. Het bes te kan dat vanuit de lucht, maar de betrokken landen hebben daar geen geld voor. Volgens de landbouworganisatie zijn er dringend meer sproeivliegtui- gen, bestrijdingsmiddelen en mankracht nodig. Al jaren pro beren de autoriteiten de plagen onder controle te krijgen, maar dat is nog niet voldoende ge lukt. De vorige plaag duurde van 1987 tot '89 en verspreidde zich over 28 landen. Shove it, zei ze, en nu kent iedereen haar bordeaux/anp - Het eerste hu welijk dat in Frankrijk tussen twee mensen van gelijk geslacht was gesloten, is gisteren door de rechtbank in Bordeaux on geldig verklaard. Het huwelijk werd op 5 juni in Bègles geslo ten, ondanks felle tegenstand van de regering. De rechtbank oordeelde dat het homohuwelijk in strijd is met het burgerlijk wetboek. De advocaten van de jongge huwde mannen hadden juist bepleit dat er geen enkel artikel in het wetboek staat dat een echtverbintenis tussen, homo's verbiedt. Het huwelijk wordt in de Franse wet bovendien niet gedefinieerd als een 'verbinte nis tussen man en vrouw'. De mannen hebben laten we ten dat zij de uitspraak van de rechtbank zullen aanvechten, desnoods tot en met het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens. Hun advocaat stelt dat het hu welijk in stand blijft tot in aller laatste instantie uitspraak is ge daan. De burgemeester van Bègles, Noël Mamère, die wegens de sluiting van het huwelijk tijde lijk uit zijn functie is gezet, overweegt bij het Europees Hof voor de Rechten van de Mens in beroep te gaan tegen de uit spraak. Volgens de Franse wet kunnen homoseksuelen wel een geregi streerd partnerschap aangaan. Volgens de homo's geeft dit hen echter minder rechten op het gebied van belastingen, erfenis en adoptie. Portugal krijgt hulp madrid - Een bosbrand in het Zuid-Spaanse Andalusië heeft gisteren aan twee mensen het leven gekost. Volgens Spaanse media zaten beide slachtoffers in een personenwagen die ten noorden van Huelva in een na tuurgebied werd omsloten door brandhaarden. Reddingswer kers vonden in de avond de to taal verkoolde lichamen. Zeven Europese staten hebben Portugal materiële hulp aange boden bij de bestrijding van bij na dertig bosbranden in het land. Het gaat om Griekenland, Duitsland, Frankrijk, Groot- Brittannië, Spanje, Italië en ook Noorwegen. De branden worden momen teel bestreden door ongeveer 2000 brandweerlieden, militai ren en vrijwilligers. De grootste branden woeden ten zuiden van Lissabon en in de zuidelijke toeristenregio Algarve. Vele honderden toeristen zijn al uit voorzorg naar veiliger oorden gebracht. Lissabon had om Europese hulp gevraagd bij de Europese Commissie in Brussel. Het land wil met extra blusvliegtuigen en blushelikopters voorkomen dat er zich weer een ramp voordoet zoals afgelopen zomer. Toen overleden achttien mensen door bosbranden, die 400.000 hectare in de as legden. De branden vorig jaar hebben geleid tot de oprichting van een speciaal Portugees overheids bureau dat zich bezighoudt met brandbestrijding. Volgens on der anderen Portugese natuur beschermers heeft dat bureau nog helemaal niets gedaan, be halve een directeur aangesteld. Van een betere coördinatie tus sen de verschillende hulpdien sten in geval van bosbranden zou ook nog geen sprake zijn. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Teresa Heinz Ker ry is een 'kwestie' geworden. Ze weigert de rol van adorerende echtgenote van de presidents kandidaat te spelen. Als ze naast hem in beeld is, lijkt ze vaak ge boeid door alles behalve haar man. En nu heeft ze ook nog 'shove it' (streek maar in je...) ge zegd tegen een journalist, iets dat breed is uitgemeten door de Amerikaanse media. Dat stond niet in het script van de Demo cratische conventie. Past het keurslijf van First Lady haar wel? Teresa Heinz Kerry (65) is de tweede echtgenote van John Kerry (60). Ze is een beetje vreemd. Naar Amerikaanse be grippen dan. Ze is als een In- grid Bergman die per ongeluk verzeild is geraakt op een Miss World verkiezing, als een glaas je Rivella tussen literbekers di- eetcola. Verfrissend, maar wel even wennen. Onberekenbaar, openhartig, naturel en wereldwijs wordt ze genoemd. Een vrouw die wei nig make-up gebruikt, maar wel mededeelzaam is over haar botoxinjecties. Eerlijk, praktisch en vol hoop, zo karakteriseert zij zichzelf. „Een goede moe der, een goede vriend. Teresa Heinz Kerry is fabuléus rijk, dankzij het vermogen van om en nabij een half miljard dollar dat ze erfde van haar overleden man John Heinz, van de ketchup. In 2003 had ze vol gens haar eigen opgave een jaarinkomen van 5 miljoen dol lar. Ze heeft drie zonen uit haar eerste huwelijk, Kerry heeft twee dochters uit het zijne. Sa men hebben ze vijfhuizen, voornamelijk dankzij haar geld want Kerry zelf is helemaal niet zo rijk. Gekscherend wordt Te resa wel de 'stepmoney' (stief- geld) genoemd. De 'heilige Teresa' doet aan goede werken. Ze beheert filan tropische fondsen ter waarde Teresa Heinz is beslist geen Laura Bush en weigert in de schaduw van haar man te staan. Foto: Reuters van meer dan een miljard dol lar. Daarmee gaat ze door, zegt ze. Ze wil een echt mens blij ven, geen 'ding' worden, ook niet als John wordt gekozen op 2 november. Ze spreekt vijf ta len en is een vrouw met een ei gen kantoor, een privé-vliegtuig en couturepakken. Ze is zich zelf, en wil geen aanhangsel in luxe verpakking worden. Maar dat is niet altijd mogelijk, zoals eerder de echtgenote van Howard Dean, huisarts Judy Steinberg, ondervond. Een First Lady in spe is publiek bezit en moet voldoen aan het beeld dat met name de Amerikaanse me dia hebben over de politieke echtgenote: een assertieve kloon van Laura Bush. Te braaf hoeft niet, maar je hoofd verliezen en 'rot op' zeg gen? Tut, tut, tut, klonk het de afgelopen dagen. En natuurlijk namen de verwachtingen c.q. zenuwen over haar 'prime time' speech op de Democratische conventie, afgelopen nacht, on middellijk toe. Zoals het een ei genzinnige vrouw betaamt, heeft Teresa geen excuses aan geboden. De journalist pro beerde haar in de val te lokken door haar woorden te verdraai en, zei ze gisteren in een inter view met CNN. Maar ze maakt er geen geheim van dat de hele politieke 'scene' haar niet gemaldcelijk valt. Ze had nooit gedacht een 'politie ke vrouw* te worden, maar eerst ging haar eerste man in de politiek en vervolgens trouwde ze in 1995 met John Kerry, die een niet te blussen politieke ambitie heeft. Maria Teresa Thierstein Si- moes-Ferreira (65) groeide op in het koloniale Mozambique. Ze is Portugese van geboorte, zoals nog steeds aan haar stem te horen is. Ze ging naar school in Zuid-Afiika en Zwitserland (tolkenopleiding), waar ze John Heinz III, erfgenaam van het ketchupimperium, ontmoette. Heinz werd Republikeins sena tor voor Pennsylvania, de staat waar de Heinz-familie een groot landgoed bezit. Hij kwam in 1991 om bij een vliegtuigon geluk. Teresa liep John Kerry te gen het lijf op de internationale milieuconferentie in Rio de Janeiro in 1992. Over mijn lijk, heeft zij ooit ge zegd over een bestaan als presi dentsvrouw. Maar nu ze ouder en meer ervaren is, wil ze dat er met vaart gewerkt wordt aan de maatschappelijke problemen die haar - en andere vrouwen - bezig houden: onderwijs, mi lieu, gezondheidszorg. En daar voor kan John zorgen. Ook is de overigens pas tot de Democra tische Partij toegetreden Teresa Heinz Kerry behept met een niet verhulde aversie tegen de regering-Bush. Teresa is vaak afzonderlijk van John Kerry op haar 'eigen' ver- kiezingstoumee, waar ze ge sprekken voert met vrouwen over onderwerpen als aids, kin deropvang en onderwijs. Ze is dol op sjaaltjes en heeft de rood-wit-blauwe campagnes jaal ontworpen. En natuurlijk draagt ze ook haar authentieke persoonlijkheid en de glamour van een 'Europees sexy' film ster bij aan de campagne. Volgens Kerry heeft ze alles in zich om een 'buitengewone' First Lady te worden. Zelfs al laat ze zich soms onparlemen tair uit. „Mijn vrouw zegt wat ze denkt als dat te pas komt." ramallah/anp - De Palestijnse premier Ahmed Qurei heeft zijn ontslagaanvraag van tien dagen geleden ingetrokken. Qurei zei dat gisteren na een ontmoeting met de Palestijnse president Yasser Arafat. „De president heeft mijn ont slag afgewezen en ik zal me daarbij neerleggen", aldus Qur ei. „Ik hoop dat we nu kunnen samenwerken." De premier maakte niet duidelijk of Arafat zich bereid heeft getoond een deel van zijn macht over de vei ligheidsdiensten over te dragen aan Qurei. Een groep Palestijnse parle mentariërs zei dat de president zich daartoe bereid had ver klaard. parijs/gpd - De Amerikaanse autoriteiten op de basis Guant anamo Bay op Cuba hebben vier van de zeven Franse gevan genen vrijgelaten. De gevangen zijn overgedragen aan de Fran se autoriteiten. Het viertal kwam gisteren aan in Frankrijk. De vier Fransen arriveerden be gin van de middag op de mili taire basis Evreux in Norman- dië. De Fransen zullen daar worden vastgezet en worden verhoord door de binnenlandse veiligheidsdienst DST, zo ver wachten justitiële bronnen in Parijs. De Fransen waren door de Amerikanen gevangen geno men in Afghanistan, waar ze sa mengewerkt zouden hebben met de islamitische Taliban- strijders. Het was gisteren nog onduide lijk waarom het Amerikaanse leger drie van de zeven Fransen nog gevangen houdt op Guant anamo Bay. seoul/anp - Zuid4üorea heeft gisteren ongeveer tweehonderd vluchtelingen uit Noord-Korea opgevangen. Het gaat om de grootste groep vluchtelingen ooit uit het communistische buurland. De Noord-Koreanen kwamen met een chartervlucht aan op een militair vliegveld bij de hoofdstad Seoul. De Zuid-Kore- aanse autoriteiten wilden niet zeggen uit welk Zuidoost-Azia tisch land de vluchtelingen wa ren vertrokken. Zij hadden via China Noord-Korea verlaten. Seoul verwacht later deze week nog eens 250 Noord-Koreaanse vluchtelingen. Vorig jaar ving Zuid-Korea 1175 Noord-Korea- nen op. Het gaat vooral om vrouwen en kinderen, die in ei gen land kampen met voedsel tekorten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5