Cruise-control mogelijk oorzaak ernstig ongeluk BINNENLAND Zalm en haring in strijd tegen zinloos geweld Beruchte crimineel moet uit EBI Taxironselaars bestraft Onderzoek naar verzuim in gehandicaptenzorg Onvoldoende vrouwen en allochtonen bij politie CDA fel tegen 'spermashows' Fietser ergert zich nog aan verkeerslichten en wegdek Grou aan kop bij skütsjesilen Mydoom.M ook in Nederland traffen voor idstichters iscH - De rechtbank in osch heeft gisteren cel- n tot 4,5 jaar opgelegd iee mannen die betrok- ïren bij de ontploffing n islamitische slagerij in d. Het gaat om de aan- ir van de brand die tot de iffing leidde, een 27-jarige it Breda. Hij werd tot vier [straf veroordeeld. Een ge Tilburger kreeg 4,5 ij de ontploffing op 26 iber van slagerij Balil ij :erst gedacht aan een ra- he aanslag. Later bleek j brand was gesticht in :ht van de slager. i dief op r tabakszaak tdam - Eigenaar Dennis an een tabakszaak in de rdamse Dapperbuurt wil dieven hard gaan aan- Een foto van een man postbodejas - een uit- fan de bewakingscamera vinkei - hangt inmiddels de balie en op de deur winkel. De man is een ite winkeldief en volgens I eens veroordeeld van wee moorden. ;svangst voor Sint Maarten istad - De politie en e hebben in de nacht van lag op dinsdag op een voor de kust van Sint en ongeveer 156 kilo co- langetroffen. De politie wee personen aan. Aan van het smokkelschip n politie en douane 156 tjes, met ongeveer een ki- sïne per stuk. De twee ;nden komen uit Zuid- ka. Daklozen in Izoekerscentra i *ac - Daklozen kunnen e worden ondergebracht angcentra voor asielzoe- ie leeg komen te staan. ndt SP-Tweedekamerlid Ze heeft staatssecretaris 3 welzijn) gevraagd om te en wat er mogelijk is. omt met haar idee na cij- in het Centraal Orgaan g asielzoekers over de af- van het aantal asielzoe- [i het jaarverslag van het des Heils over toename it aantal daklozen. ;epakt wegens den op agent iac - De politie heeft gis- een 30-jarige Hagenaar houden omdat deze tot 1 ;eer toe op een agent was den. De politie liet weten agent een keer op de au- ft geschoten, waarna de ïrder stopte en zich over- e poging tot doodslag ge- e na een achtervolging, igenaar zat met twee an- in de auto toen hij in de erswijk bijna een voet ter aanreed. tie zoekt heidsduivel ht - De politie is op zoek :en motorrijder die maan- ond met 240 kilometer ïr over de A28 bij Zeist e. De man beging daarbij dige overtredingen zoals over de vluchtstrook. Een die hem achtervolgde, daarmee toen de risico's ot werden. Een automobi- eldde de politie dat hij de rrijder ter hoogte van sfoort met 200 kilometer ur onderuit had zien gaan. ilitie heeft de snelheids- 1 later op de avond op zijn adres bezocht, maar daar hij niet aanwezig. ee granaten strand Delfzijl uil - De zoektocht naar tie op het strand van Delf- :eft na een week van gra- n zeven eindelijk wat op- srd. Gistermiddag werden een aannemersbedrijf brisant pantsergranaten, oorzien van een ontste- uit het zand gevist. De iten zijn aangetroffen in ijftig centimeter diepe aag, vlakbij de vloedlijn, trand van Delfzijl is nog drie weken dicht. I Balkenende sident Europa iaag - Jan Peter Balkenen- u president van Europa en worden. Dat zegt zijn genoot en minister van nlandse zaken Ben Bot in iterview met het partijblad l Magazine. Als er gekozen t worden uit het huidige od aan politici, zou Bot er chauvinisme' voor Bal- - ide kiezen. Nederland it door zijn geografische ie en zijn omvang een tus- ositie in binnen Europa en aardoor een bruggen- rfunctie tussen de 25 lid- vervullen, aldus Bot. brussel-antwerpen/anp - Justi tie in Antwerpen heeft een ver- keersexpert opdracht gegeven voor een onderzoek naar de toe dracht van een ongeluk, waarbij maandagmiddag vier jongeren uit Breda vlak over de Belgische grens om het leven kwamen. Het Antwerpse parket wil vooral weten of het gebruik van cruise- control door een vrachtwagen chauffeur aanleiding is geweest voor de fatale aanrijding. Wegens wegwerkzaamheden op de ringweg rond Antwerpen zijn al op tientallen kilometers afstand van de Scheldestad waarschuwingsborden ge plaatst, die chauffeurs oproe pen hun cruise-control uit te zetten. Na eerdere zware onge lukken met vrachtwagens vroeg het Belgische Kamerlid Schalck vorig jaar al om een verbod op cruise-control in vrachtwagens. Volgens Schalck is een groot deel van de zware ongevallen in België het gevolg van het ge bruik van cruise-control, die in files niet snel genoeg zijn uit te schakelen. Inmiddels lijkt een Kamermeerderheid in België gewonnen voor het idee. De nieuwe Belgische verkeersmi nister Landuyt moet zich echter nog over de zaak buigen. De discussie over de cruise- control laaide vorig jaar ook in Nederland op. In ons land werd de installatie van deze appara tuur in vrachtauto's tot voor kort ook gestimuleerd met een fiscaal voordeel. Volgens Trans port en Logistiek Nederland (TLN) is de cruise-control in middels gemeengoed in Neder land en staat het apparaat niet ter discussie. Ook verkeersveiligheidsorgani satie 3VO heeft geen bezwaren tegen de cruise-control. Het zorgt voor een goede door stroom in het verkeer en omdat het brandstofverbruik minder is met een ingeschakelde cruise- control is het beter voor het mi lieu. Beide organisaties zijn van me ning dat er met het middel zelf niets mis is en de verkeersvei ligheid niet in gevaar is, maar dat de gebruiker, zoals bij alle apparaten, er wel verantwoord mee om moet gaan. „Dus ge bruik het alleen op lange af standen. Bij drukte en files moet de cruise-control uit. Dan heb je ook geen brandstofvoor deel meer", aldus een woord voerster van TLN. Volgens verkeersdeskundige Van der Horst van de afdeling technische menskunde van TNO draagt een cruise-control wel bij aan het comfort van de vrachtwagenchauffeur, maar niet aan de veiligheid. Gebruik van cruise-control brengt het gevaar met zich, dat de chauf feur minder alert reageert op onverwachte situaties. Het ongeval gebeurde maan dagmiddag, toen in een file een vrachtwagen op een andere truck botste. Deze truck raakte de auto waarin de Nederlandse jongeren zaten en duwde hun wagen op een daarvoor staande vrachtwagen. Volgens de politie waren de jongeren op slag dood. In verband met werkzaamheden aan de ringweg rond Antwerpen krijgen vrachtwagenchauffeurs het ad vies hun cruise-control uit te zetten. Foto: ANP/Robert van den Berge door Remko Tanis den haag - Als iedereen meer vis zou eten, zou Nederland een stuk veiliger worden. Want vis maakt mensen minder agressief. Wetenschappelijk bewijs hier voor is er (nog) niet, maar het is wel de richting waarin weten schappers denken. De invloed van voeding op het gedrag is waarschijnlijk groter dan we offi cieel weten. Dit najaar begint in Nederland se gevangenissen een experi ment waarbij vierhonderd ge vangenen van 18 tot 24 jaar via pillen bij hun eten extra voe dingsstoffen krijgen. Een verge lijkbaar Brits onderzoek uit 2002 toonde aan dat gedeti neerden er minder agressief door werden. Als dit binnen de gevangenismuren werkt, waar om dan niet erbuiten? Dat doet het ook, zegt Gert Schuitemaker. De apotheker is sinds eind jaren tachtig fel pleitbezorger van meer onder zoek naar de relatie tussen voe ding en gedrag. Agressief ge drag, zinloos geweld: als de Ne derlander gewoon eens goed zou gaan eten, neemt het af, is zijn overtuiging. Voedingsonderzoeker Marian ne Geleijnse van de Universiteit Wageningen is het met Schuite maker eens: „Als alle Nederlan ders wat meer vis zouden eten, zou dat het gedrag positief be ïnvloeden." Vooral 'vette vis', zoals makreel, zalm en haring, is goed. Het zorgt voor een ex tra toevoer van onverzadigde vetten naar de hersenen. En dat verhoogt weer de afgifte in het lichaam van het 'gelukshor- moon' serotonine, iets waar mensen met bijvoorbeeld win terdepressies te weinig van hebben. In het koelschap van de super markt ligt al boter met de kreet 'verlaagt het cholesterolgehal te'. Staat er straks op een pot rolmops 'helpt sombere gevoe lens te verdrijven'? Geleijnse: „Je kunt uiteindelijk zeker psy chische claims op etiketten ver wachten. Het zou geweldig zijn als is aangetoond datje depres sies kan verjagen door vis op het menu te zetten, in plaats van met antidepressiva." Dat kinderen onrustig worden als ze te veel kleurstoffen bin nen krijgen, is bekend. Net als dat de cafeïne in een mok koffie voor het gros van de Nederlan ders een vereiste is om 's mor gens op gang te komen. Of dat vrouwen naar de chocolade grijpen als ze zich down voelen. Dat zijn korte-termijneffecten van drugsachtige voedingsstof fen. Over de lange-termijnin- vloed van voeding bestaan vooralsnog alleen zeer waar schijnlijke theorieën, die wach ten op wetenschappelijk bewijs. Neem het verschijnsel van kin deren die niet ontbijten en op school tegen het middaguur als eerste voedsel een zak chips en een frikadel uit de automaat trekken. „Ik sluit niet uit dat dat tot agressiever gedrag leidt", zegt Geleijnse. Maar het onder zoek dat dit vermoeden staaft, moet nog op gang komen. In de Britse gevangenis Ayles bury daalde het aantal gewelds incidenten met een kwart, toen de gevangenen voedingssup plementen kregen. Het Neder landse ministerie van justitie hoopt op eenzelfde resultaat. Gedetineerden krijgen 's och tends en 's avonds brood en 's middags een warme maaltijd. De vrijwillige deelnemers aan de proef krijgen daar een extra pil bij, 'zoals veel mensen die thuis ook nemen'.Als je meer voedingsstoffen binnenkrijgt dan de aanbevolen dagelijkse hoeveelheid, heeft dat een posi tief effect op het gedrag", ver wacht een woordvoerster van Justiitie. Het Voedingscentrum, dat de voorlichting over goede voeding verzorgt, is terughou dend over de directe effecten van voeding op gedrag: „Ge zond eten zorgt voor een goed gevoel", zegt woordvoerster Pa tricia Schutte. „Maar het gaat ver om te zeggen dat het gedrag van onder anderen gedetineer den kan worden beïnvloed door extra voedingssupplementen. Je gedrag wordt door heel wat meer dan alleen voeding be paald, zoals erfelijke eigen schappen en je omgeving." den haag/gpd - De Arbeidsin spectie onderzoekt het hoge ziekteverzuim in de gehandi captenzorg. Deze sector kampt met 35 procent meer ziektemel dingen dan het landelijke ge middelde: ook de WAO-in- stroom is beduidend groter. Volgens een woordvoerder van het ministerie van sociale za ken, waaronder de Arbeidsin spectie valt, zijn de zware licha melijk belasting en agressie en geweld oorzaken voor het hoge aantal WAO- en ziektegevallen. „Werknemers moeten hun cli ënten vaak tillen. Bovendien werken ze met mensen die ge stoord gedrag tonen en soms onderling ruziën. De inspectie gaat na in hoever re werkgevers de werkplek voor hun werknemers zo veilig mo gelijk hebben gemaakt. De voorlichter stelt dat het de plicht van een werkgever is om risico's in beeld te hebben en maatregelen te nemen om inci denten te voorkomen. Ook moeten medewerkers weten wat ze moeten doen als ze met agressie te maken krijgen en waar ze terecht kunnen met hun vragen. De controleurs bezoeken dui zend zorgcomplexen voor gees telijk- en lichamelijk gehandi capten en autistische kinderen Ze voeren gesprekken met me dewerkers om na te gaan hoe hun arbeidsomstandigheden er uit zien. leusden/anp - De meeste poli tiekorpsen hadden in 2002 minder vrouwen en allochto nen in dienst dan het landelijke streefcijfer dat jaren geleden is vastgesteld. Daarnaast is er wei nig aandacht voor homoseksu elen bij de korpsen. Dit staat te lezen in de diversi teitsmonitor die is opgesteld door de Politievakorganisatie ACP en het Landelijk Expertise- Centrum Diversiteit (LECD). Ze hebben daarvoor tussen okto ber 2003 en februari 2004 on derzoek gedaan bij twintig poli tiekorpsen, inclusief de Politie academie. Van het aantal poli tiemedewerkers zou inmiddels 25 procent vrouw moeten zijn, de meeste korpsen zitten onder dit percentage. Vrijwel geen van de korpsen voldoet aan het streefcijfer dat het aandeel van allochtone medewerkers even redig moet zijn met het aandeel allochtonen in de bevolking van de betreffende regio. Uit het onderzoek blijkt ook dat lang niet alle korpsen streefcijfers hebben opgesteld voor specifie ke groepen. den haag/anp - Het CDA is fel tegen de plannen van Endemol International om twee televisie programma's in het buitenland te maken met sperma in de hoofdrol. In 'Sperm Race' wordt gezocht naar de man met de beste kwaliteit sperma en in 'Make me a mum' is de hoofd prijs het zwanger maken van een vrouw. De Kamerleden Ats- ma en Ormel zien er helemaal niets in. Ze vragen zich boven dien af of dergelijke program ma's, mochten ze in Nederland op de buis komen, strijdig zijn met de Embryowet, waarin het commercieel gebruik van sper ma en eicellen wordt verboden. Het CDA riep gisteren dan ook het kabinet op te bekijken hoe Endemol tegengehouden kan worden, eventueel in Europees verband. grou - Het Grouster skütsje van schipper Berend Mink heeft gisteren de derde wedstrijd van het SKS-skütsje- silen met gemak gewonnen. Ondanks de zachte wind, 'raceten' Mink en zijn bemanning over het water bij Ear- newald. Het skütsje 'De Twee Gebroeders' van Drachten eindigde op een tweede plaats, met ver daarachter de deelnemer van Heerenveen met aan het roer Pieter Brouwer. Grou staat na deze wedstrijd bovenaan in het eindklassement. Foto: ANP/David van Dam den haag/anp - Justitie mag een beruchte crimi neel uit het voormalige Joegoslavië niet langer vasthouden in de extra beveiligde gevangenis in Vught, de zogenoemde EBI. Dat heeft de Raad voor Strafrechtstoepassing en Jeugdbescherming (RSJ) eind vorige week beslist, blijkt uit de schrif telijke uitspraak. Volgens de raad heeft justitie niet kunnen aanto nen dat er nu nog voldoende gronden zijn om de man in de EBI te houden. „Niet aannemelijk is geworden dat hij thans in Nederland nog straf rechtelijk wordt vervolgd voor enig geweldsdelict, terwijl hij inmiddels de hem opgelegde gevange nisstraf heeft uitgezeten", concludeert de raad. Het is echter de vraag of de Joegoslaaf wel wordt overgeplaatst naar een 'gewone' gevangenis. „Het ministerie van justitie heeft de opdracht ge kregen binnen drie weken hierover een besluit te nemen, maar onze inzet zal zijn dat hij in de EBI moet blijven", lichtte een woordvoerster van het ministerie toe. Justitie noemt het niet wenselijk dat de crimineel in een andere inrichting dan de EBI terechtkomt. „Dat is niet goed voor de veiligheid in de samen leving, voor zijn eigen veiligheid en voor die van zijn omgeving", aldus de zegsvrouw. J. Boone, de advocaat van de Joegoslaaf, noemt de reactie van het ministerie onbegrijpelijk. „Jus titie heeft een geweldige oorvijg gehad van de RSJ. Mijn cliënt is nu verdacht van drugssmokkel, dat is geen geweldsdelict. Als justitie hem op an dere gronden in de EBI wil houden, zal het een nieuw geweldsdelict moeten bedenken", aldus Boone. Mocht de beslissing in het nadeel uitval len, tekent de raadsman opnieuw bezwaar aan bij de RSJ. De Joegoslaaf is de afgelopen jaren met verschil lende zware en soms voor Nederland ongewone misdrijven in verband gebracht. Zo zou hij achter een voorgenomen aanslag op de voormalig Am sterdamse aanklager Koos Plooy hebben gezeten. Ook vermoedde justitie dat er in juni vorig jaar een gewelddadige bevrijdingsactie voor hem op touw was gezet. Die zou worden uitgevoerd toen hij op 11 juni 2003 voor zijn uitleveringszaak aan Duitsland voor de rechtbank moest verschijnen. schiphol/anp - De rechtbank op Schiphol deelde gisteren flink wat boetes uit aan vijf taxi chauffeurs die zonder vergun ning klanten ronselden op de luchthaven. Voor elke overtre ding kregen zij een voorwaar delijke boete van 300 euro. De chauffeurs waren elk vier tot zes keer door de Koninklijke Marechaussee in de kraag ge grepen toen zij met hun ronsel praktijken bezig waren. Officier van justitie J. Nicholson noemde de praktijken van de ronselaars asociaal. „Het zaait onrust onder andere taxichauf feurs op Schiphol, die wel een vergunning hebben en soms urenlang in de rij wachten om een klant op te pikken." Ni cholson zegt dat nog geen en kele chauffeur is geweigerd voor een vergunning, een sys teem dat volgens haar juist be doeld is om „derdewereldtafe relen op de luchthaven te voor komen". De praktijken van circa veertig taxironselaars is Schiphol een doorn in het oog. Ze misleiden de voornamelijk buitenlandse klanten en gedragen zich soms agressief naar andere chauf feurs toe. Sinds november 2002 treedt de marechaussee op te gen chauffeurs die in de aan komsthal reizigers proberen te strikken. Eén keer eerder is een chauffeur tot een boete veroor deeld. Gisteren vond de eerste 'clusterzitting' plaats van taxi ronselaars De chauffeurs zeiden tegen de rechter vergeefs te hebben aan geklopt voor een vergunning. utrecht/anp - Het comfort en veiligheid van fietsers zijn de af gelopen jaren toegenomen, maar ze blijven zich ergeren aan hobbelige wegen en slechte afstelling van verkeerslichten. Dat zijn uitkomsten een grote meting van de Fietsersbond. De bond stuurde een meetfiets met computer en camera naar 125 grote gemeenten. Uit de zo genoemde Fietsbalans die de bond gisteren presenteerde, blijkt dat negen op de tien be zochte steden in de laatste vijf jaar fietsvriendelijker zijn ge worden. Fietsenstallingen zijn bijvoorbeeld steeds beter en de bond noemt dat een zeer goede ontwikkeling in de strijd tegen diefstal. Ondanks alle lof voor de verbe teringen, constateert de Fiet sersbond ook nog ergernissen. Oneffen paden en slecht afge stelde verkeerslichten blijven wrevel veroorzaken, verklaarde onderzoeker F. Borgman. ,Als fietser ben je altijd als laatste aan de beurt bij het verkeers licht. Wachten is voor iedereen erg, maar stoppen en opnieuw vertrekken kost de fietser extra eigen energie", lichtte hij toe. amsterdam/anp - Computervi- rus Mydoom.M heeft gisteren ook in Nederland problemen veroorzaakt Virusbestrijder McAfee constateerde maandag dat het mailvirus vooral in En geland en Duitsland actief is. Computers in Nederland raak ten gisteren geïnfecteerd. Mydoom.M is het eerste mailvi rus dat met succes misbruik maakt van zoekmachines, zoals Google, Lycos, en Yahoo. Be smette computers vragen via de zoekmachines nieuwe e-mail- adressen op om het virus door te sturen. Ontvangers krijgen een mailtje met een foutmel ding. Geadresseerden die het mailtje openen, raken ook geïn fecteerd. Beveiligingsexpert Van Oers zegt dat Mydoom.M zich ra zendsnel heeft verspreid. De eerste succesvolle infectie deed zich maandag voor in Duits land. Het vermoeden bestaat dat het virus daar is gemaakt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3