Intelligente auto voor ouderen GESPREK VAN DE DAG Tooske verruilt RTL4 voor Avro Kilo's vliegen eraan bij zelfbouw caravan Bram DAGELIJKS LEVEN ItC GeLoop NOOIT D«T DIT WET NA^KTCTrï/*NP IS MENSELIJK In de Italiaanse stad PARMA, beroemd om zijn ham, heeft Robert Bonzani maandagavond laat het kampioenschap WATERMELOEN-ETEN in de wacht ge sleept. Hij deed dat door in 1 minuut tijd 840 gram van de waterrijke vrucht te verorberen. De best geklasseerde buitenlander bij de heren was een Tunesiër, die op de 20e plaats kwam met 399 gram. De winnares in de categorie dames was Gianna laschi uit Parma, die 516 gram wist weg te werken. Tijdens de wed strijd aten de deelnemers in totaal 2 ton watermeloen op. Het kampioenschap is bedoeld om de watermeloen te promoten. De vrucht is weliswaar erg geliefd in warme tijden, maar niet bij de jongere Italianen. Die vinden dat de meloen te veel plaats inneemt in de koelkast. Actrice ALWIEN TULNER gaat niet verder als een van de hoofdrolspe lers in de nieuwe AVRO-politieserie SPOORLOOS VERDWENEN. Ze heeft een verschil van mening met de makers over inhoudelijke zaken, meldde een Avro-woordvoerder gis teren. Jennifer Hoffman volgt Tulner op. De nieuwe reeks gaat over ver missingszaken en moet in 2005 op de buis komen. Spoorloos verdwe nen is gebaseerd op ware gebeurte nissen. Andere acteurs in de serie zijn Chris Tates en Cas Jansen. Haagse DRUGSGEBRUIKERS zijn vereeuwigd in een KWARTETSPEL. De belangenorganisatie voor hard drugsgebruikers Drugpunt heeft 32 kaarten gemaakt met daarop foto's van gebruikers. In acht categorieën geven zij tips aan andere gebruikers. Vanaf eind augustus gaat de belan genorganisatie de kaarten in roula tie brengen. Elke keer als een ge bruiker bij Drugpunt binnenstapt, krijgt hij of zij één of meerdere kaar ten. „Die kunnen ze dan verzame len en onderling ruilen", zegt een woordvoerder van de organisatie. De tips die de gebruikers elkaar willen meegeven variëren van 'sex en bier werkt niet' tot 'gebruik voordat je gaat slapen zo min mogelijk, zo kun je onderkoeling of sterven in je slaap voorkomen'. Het ZOMERCARNAVAL in Rotter dam heeft 31 juli een extra feeste lijk tintje. De uitbundige stoet die zaterdag door de binnenstad van Rotterdam trekt, doet dat voor de twintigste keer. Aan de STRAATPA RADE doen dit keer ruim 3000 deelnemers mee afkomstig uit meer dan twintig culturen. De 19-jarige Zahaira Marin, verkozen tot konin gin van het Zomercarnaval 2004, voert het langgerekte lint van praal wagens en dansende mensen aan. De parade begint om 13.00 uur aan de Boompjes en wordt daar om 17.00 uur ook weer terugverwacht. Archieffoto: ANP Eigenaren van campers moeten op passen als ze de grens met België ge passeerd zijn. Onze zuiderburen zijn zeer streng op overschrijding van het maximale gewicht van deze huiska mers op wielen. „We merken steeds vaker dat eigena ren van de mobilhomes bij de inrich ting nauwelijks rekening houden met het gewicht van de gebruikte materialen. Zeker als het zelfbouwers zijn, wordt het toegestane maximale gewicht snel overschreden, omdat ze bij de bouwmarkt veel te zware ma terialen inslaan", zegt L. de Keijser van de politie op de verkeerspost Brecht tussen Breda en Antwerpen. Wie bij de doe-het-zelfzaak de spul len haalt voor de inrichting van de camper, komt al snel met veel zwaar dere materialen thuis dan gebruike lijk in de industriële camperbouw. Met het gewone rijbewijs-B is het toegestaan een auto te rijden met een maximum gewicht van 3500 kilo. Bertus Aafjes De zin van de dingen is dat men er zin aan geeft Maar met een veel te zware camper moet je oppassen dat je - inclusief de bestuurder en de passagiers - dat ge wicht niet overschrijdt. Kom je bo ven de 3500 kilo uit, dan krijgt de chauffeur een prent en riskeert hij zelfs zijn rijbewijs. Ook op caravans controleren de Bel gen strenger dan de Nederlanders (en de Fransen). Het op het kente kenbewijs aangegeven maximaal toegestane gewicht mag in België met hooguit vijf procent worden overschreden, in Frankrijk (en bij ons) met tien procent. Bij controles aan de grote grensovergangen is de laatste weken gebleken dat Neder landers in meer dan tachtig procent van de gevallen te zwaar beladen op weg gaan. Dat komt deels doordat ze hun caravan hebben toegerust met allerlei extra (inbouw-)apparaten, waardoor het gewicht van een nog niet voor de reis bepakte caravan al aardig in de buurt komt van het maximaal toegestane gewicht. Wie vervolgens nog wat bagage en etens waren in de caravan legt, over schrijdt al snel het maximaal toege stane gewicht. De ANWB Caravan Advieslijn (070- 3145070) heeft een lijst met adressen van weegbruggen waar het exacte gewicht van de caravan kan worden vastgesteld, zodat de reiziger precies weet hoeveel kilo's hij er nog in mag stouwen, gpd De botsing der generaties, daar gaat het al eeuwen over. Zolang de mens op aarde verkeert, loopt hij zich zorgen te maken over wie na hem komt. Met de Neanderthaler, de volle neef van de mens, was dat waarschijnlijk al het geval, maar die schreef nog niet, dus dat blijft gissen. De oude Grieken de den een stevig boekje open over hun jeugd van te genwoordig. Zij gaven er geen drachme voor. On langs deed ook Bram Peper een eurocent in de zak. In een interview zei hij: „Er worden blijkbaar geen leermeesters meer geaccepteerd. Er is geen respect meer voor het geheugen. "Aristoteles schijnt ooit iets dergelijks gezegd te hebben, maar die had de tijd. Die is nooit semi-beroepsvoetballer geweest bij RCH en bij mijn weten nooit burgemeester van Athene zoals Bram van Rotterdam. Aristoteles was weer wél coach van de kroonprins van Macedonië, de latere Alexander de Grote. Voorzover ik weet heeft onze eigen Willem-Alexander zich nooit ge laafd aan de wijsheden van Bram. Maar verder: wie is de grootste filosoof van die twee, Ari of Bram? Uw tijd gaat nu in. Heeft Bram Peper gelijk en worden de ouderen ern stig buitengesloten, zodat een beetje 50-plusser bin nenkort wel voor zijn covert op de barricaden moet? Neen. Bij alle respect dat ik onze eigenzinni ge dwarsligger oprecht betuig: Bram heeft ongelijk of overdrijft minstens onbedaarlijk. Het zijn in overwegende mate juist de 50-plussers die aan de touwtjes trekken in nijverheid en handel, in be stuur en politiek, in oproer en vertier. O.K., Wouter Bos is nog maar juist de veertig gepasseerd, Femke Halsema is een jonge moeder, maar wat we meren deels in de Kamerbankjes zien zijn buikjes al naar het geslacht van de bezitter door mime colberts en gewaden aan het oog van de kritische kiezer ont trokken. Of neem de televisie. Het zijn de mannen van het eerste uur die mij in deze verwarde wereld met hun lantaarn bijlichten. Die Marcel van Dam is er net als prins Bemhard voor mijn gevoel altijd al geweest, waarbij ik pappie meestal een tikje snaakser vond. Ik vernam dat ze bij de VARA na lang zoeken eindelijk een heel nieuw fris gezicht hebben gevonden voor hun vlaggenschip, B &W. En wie wordt dat nieuwe gezicht? Dat wordt Han- neke Groenteman. Grote God, Hanneke! Ik heb jong en onbedorven als ik was nog met haar op de redactie van een Amsterdams avondblad gezeten. Dat moet in de late Middeleeuwen zijn geweest. Of neem de jeugdige bijenzwerm van BNN, de zogehe- Ouderen in het verkeer; er wordt vaak lacherig over gedaan. Behalve als het jezelf of je ouders betreft. Niemand wil immers zijn mobiliteit verliezen. Bezorgdheid is echter op zijn plaats: ouderen lopen het grootste risico op een verkeerson geval met dodelijke afloop. Een op lossing: de intelligente auto die de oudere bestuurder veilig door het verkeer loodst. „De airbags hebben we gehad, nu komen de camera's, de radar- en de parkeersystemen." Op het volgende kruispunt links af. Voor sommige oudere auto mobilisten een lastige opgave, ze ker als het een druk en onover zichtelijk kruispunt is. Maar ge lukkig heeft de boordcomputer minuten eerder al doorgegeven hoe de voorrangssituatie daar is. Dat helpt. Het navigatiesysteem projecteert de route op de voor ruit. En omdat ouderen moeite krijgen met het inschatten van de snelheid van andere weggebrui kers, berekent een radarsysteem wanneer er voldoende ruimte is om op te trekken en in te voegen. Toekomstmuziek? „Ja, dat dach ten we vroeger ook van de airbag of de mobiele telefoon", zegt Ra- gnhild Davidse van het weten schappelijk onderzoeksinstituut voor verkeersveiligheid SWOV. „Er bestaan al enkele systemen voor veiliger autorijden. De cruise control bijvoorbeeld, en de ISA, het snelheidsadaptatiesysteem dat de juiste afstand tot de voor ganger regelt. En de parkeercom- puter. Andere systemen komen er misschien pas over twintig jaar. Maar het is mogelijk." Davidse onderzoekt de technische mogelijkheden om autorijden voor oudere bestuurders veiliger te maken. Aanleiding is het jaar lijks toenemende aantal ongeval len onder ouderen. Er zijn ook steeds meer oudere weggebrui kers en door de vergrijzing neemt dat aantal de komende jaren ver der toe. Bijna vierhonderd 75- plussers raakten vorig jaar ge wond bij een verkeersongeval en Ouderen lopen in het verkeer het grootste risico op een ongeval met dodelijke afloop. Foto: GPD 23 kwamen om het leven. De prognose is dat in 2010 het aantal slachtoffers, zowel gewonden als verkeersdoden, in vergelijking met ruim tien jaar daarvóór zal zijn toegenomen met 25 procent. Davidse: „Deze cijfers zijn extra verontrustend als je bedenkt dat deze groep relatief weinig kilome ters maakt. En zonder maatrege len zal ook de totale verkeersvei ligheid slechter worden." Ouder worden en autorijden Welke lichaamsfuncties worden minder als we ouder worden? Het lichaam is minder soepel en flexibel waardoor bewegingen, bijvoor beeld het hoofd bijdraaien om het verkeer naast je te zien, moeilijker worden. Het 'periferische' zicht wordt minder: ouderen zien wel vóór zich, maar niet meer in dezelfde oogopslag wat er naast hen ge beurt Bij het ouder worden krijg je als het ware oogkleppen op. Een bril verbetert dit niet meer. Als we ouder worden, worden we ook langzamer. Niet alleen in beweging maar ook in het opnemen van informatie en in het reageren op prikkels. Gevolgen voor de rijvaar digheid: -Meer tijd nodig hebben om een situatie te overzien en daarop te reageren. -Moeite om de snelheid van medeweggebruikers in te schatten. -Over het hoofd zien van medeweggebruikers bij het invoegen of tij dens het wisselen van rijstroken. -Verkeersborden en -lichten over het hoofd zien. Ouderen daarom maar uit de au to? Vier jaar geleden werd daar een serieuze discussie over ge voerd nadat het openbaar minis terie, de SWOV en Veilig Verkeer Nederland lieten weten bejaarden van de weg te willen halen die de drukte van het verkeer niet meer aankonden. Emoties liepen hoog op. Logisch, want mobiliteit is be langrijk. Uit onderzoek van de SWOV blijkt nu bovendien dat 75- plussers een nog groter risico lo pen op een dodelijk ongeval als zij in plaats van de auto de fiets pak ken of gaan wandelen. Een goede auto is dus beter. Da vidse: „Autofabrikanten ontwik kelen allerlei technische snufjes ter verbetering van het rijcomfort. Als we dat al kunnen, laten we er dan ook voor zorgen dat er syste men komen die de verkeersveilig heid bevorderen." Hoe ver autofabrikanten inmid dels zijn met de ontwikkeling van intelligente autosystemen is moeilijk te peilen. Dat zijn be drijfsgeheimen. Maar woordvoer der Guido Roozekrans van Toyota bevestigt dat dit soort technieken de komende jaren een behoorlijke vlucht zal nemen. „Het stadium van auto's veiliger maken door airbags en dergelijke hebben we gehad en die markt is inmiddels behoorlijk dichtgetimmerd. Nu richten we ons dus op systemen met camera's en radar die helpen aanrijdingen te voorkomen." Autofabrikanten richten zich bij deze innovaties overigens niet specifiek op oudere verkeersdeel nemers. Woordvoerder Joost Ver meer van Peugeot Nederland: „Je richt je op de hele doelgroep, dus iedereen met een rijbewijs, niet alleen op de extremen, letten we op de leesbaarheid, ee makkelijke instap of verhoogde stoelen. Maar iedereen moet er i< profijt van hebben. En veel van r ontwikkelingen die ouderen zoi Ze den moeten helpen bij het rijde wi zijn natuurlijk ook heel handig voor jongere bestuurders." Merle Tip Tot 40 procent meer reactietijd nodig Voor wie twijfelt aan het verminderde reactievermogen van oude re verkeersdeelnemers; Het Michigan Transportation Research In stitute in de Verenigde Staten vergeleek enkele jaren geleden de prestatie van automobilisten tussen de 65 en 75 met die van 18- tot 30-jarigen. De onderzoekers ontdekten dat oudere bestuurders tot veertig procent meer reactietijd nodig hadden om tijdens een rit op de snelweg een bepaalde afgesproken handeling uit te voe ren. Voor het lezen van informatie op een navigatieschermpje hadden de ouderen dertig tot honderd procent meer tijd nodig. Ook terwijl de auto langs de kant van de weg geparkeerd stond, hadden ouderen bijna tachtig procent meer tijd nodig om naviga- tiekaartjes te lezen. Verder bleek dat bij ouderen de behoefte aan visuele informatie vijftien tot vijftig procent hoger lag dan bij jongeren. Ouderen moeten de ogen dus vaker en langer op de weg houden dan jon gere bestuurders. 1 ten jongerenomroepDie verkeert onder de hoede van Katja en Bridget, twee tantes inmiddels hard op weg naar de middelbare leeftijd. Katja schijnt al een kortingskaart voor het openbaar vervoer te hebben, naar het voorbeeld van veel krasse oudjes, maar is nog lang niet weg te branden. Nee, Bram, niet overdrijven alsjeblief. Vergat ik bijna prins in Engeland nog. Wordt op 14 november aanstaande 56. Maar u dacht u toch niet dat hij met prepensi oen ging als kroonprins? Geen sprake van. Is wat Bram zegt dan helemaal onzin? Nee, ook niet. Al die 50- en 60-plussers met hun handen stevig aan de knoppen, willen alle maal tonen, doen en laten als jonge hon den en blommen. Jammer nou dat uitgerekend aan het vel van die handen aan de knoppen weinig cosmetisch valt op te trekken ofte ver hapstukken. Die blijven rimpelig als langgeleden geplukte appels. Maar voor de rest lukt het best. Wij zijn jong. De aard ligt open. Kom op, Bram. Lance stak zes keer de Tour in zijn zak. Jij tivee keer Rotter dam. Dat moet kunnen. Tooske Breugem (30) verruilt RTL 4 voor de Avro. De omroep maak te gisteren bekend dat het een drieja rig contract heeft afgesloten met de presentatrice/musicalster. Breugem gaat bij de Avro programma's pre senteren op het gebied van thea ter en algemeen amusement. Theater is een nieuw Avro- thema. „Iemand als Toos ke Breugem past daar, gezien haar achter grond, volledig in. Zij heeft be wezen te kun nen presente ren en weet wat theater is", aldus Avro-programmadirecteur Ad 's-Gra- vesande. Breugem speelde de vrouwe lijke hoofdrol in de musicalproductie De Drie Musketiers. Ook Breugem toonde zich tevreden over de overeenkomst. „Ik ben erg blij met de toekomstige samenwerking met de Avro en verwacht veel van zo wel het thema theater als de overstap naar de Publieke Omroep. Ik kijk er naar uit om samen met de Avro aan een nieuwe fase te beginnen." Woensdag 1 september is Tooske Breugem, die bij het grote publiek vooral naam maakte als presentatrice van Idols, voor het eerst bij de Avro te zien met een nog naamloos 'entertainmentachtig program ma'. Hierin worden mensen die niet B alleen maar voor de tv willen zitten ji geholpen bij het uitzoeken van een c leuke theaterproductie, legt een woordvoerder van de Avro uit. Overigens mag Breugem niet worden 01 aangemerkt als hét gezicht van de the- ej aterpijler van de omroeporganisatie, n- Zo gaat Jeroen Krabbé vanaf 30 au- sf gustus het programma Allemaal Thea- ter presenteren. Drie weken lang praat hij van maandag tot en met donder- 1 dag met theatermakers over hun vak a, in een serie documentaires. Cabare- h tiers Paul de Groot en Owen Schuma cher (ex-Kopspijkers) krijgen vanaf 17 september op de vrijdagavond hun ei- gen show. gpd-anp Tooske Breugem. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2