ei aarden American Express doneert ton aan Pieterskerk isicogroep »p de weg Ouderen geven vol gas op circuit Zandvoort mesmsmr Noordwijkerhout: Geen gevaar voor asbest somMMm Biftl L ital doden en gewonden hoog aat sleept Artsen zonder renzen voor de rechter Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 28 juli 2004 Tooske komende drie jaar op het Wro-scherm Strandzesdaagse is 'een beetje zigeuneren' Amateurfotografen maken mooie toevalstreffers Slippertje achtervolgt Eriksson Warmer o 2/3 leiden - Het Amerikaanse financiële concern American Express heeft 100.000 dollar (ruim 82.000 euro) aan de Pieters kerk in Leiden geschonken. Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. American Express doneert het geld omdat het con cern honderd jaar bestaat in Nederland. De Pieterskerk, die dateert uit 1121, is gekozen wegens de band die Noord- Amerika van oorsprong heeft met de kerk, die een rol speelde in de geschie denis van de Pilgrim Fathers. De gift van American Express is de grootste donatie die de stichting Pieters kerk ooit van een particulier of bedrijf heeft ontvangen. Volgens woordvoerder Ernst Diek hoopt de stichting dat er de komende tijd meer geld van de andere kant van de oceaan zal komen. „Onze link met Amerika is heel sterk. Veel be drijven en organisaties uit de VS gebrui ken de kerk al voor hun evenementen. We zijn hard aan het werk om de Ameri kanen in Nederland en overzee aan te spreken. Maar dat is een kwestie van lange adem: contacten leggen, relaties aangaan. We willen een grotere uitstra ling als evenementenlocatie en dat kan betekenen dat de kerk ook voor spon sors interessanter wordt. Dat werk lijkt nu zijn vruchten af te gaan werpen." Voor veel Amerikanen is de Pieterskerk onlosmakelijk verbonden met de zoge heten Pilgrim Fathers. Deze gelovigen speelden in de zeventiende eeuw een belangrijke rol bij de kolonisatie van Noord-Amerika. Nadat zij moesten vluchten uit Engeland wegens hun ge loof, kwamen zij in het begin van de ze ventiende eeuw in Nederland aan. Velen vonden een toevlucht in Leiden, maar de meesten trokken twintig jaar later door naar Amerika. Zij waren de mede grondleggers van de Amerikaanse staat. Stamvader van de Pilgrims, dominee John Robinson, woonde tegenover de kerk en ligt er begraven. Oud-president Bush sr. bezocht de kerk in 1987. Na on derzoek van het gemeentearchief Leiden bleek dat ook hij afstamt van de Pilgrim Fathers. De Pieterskerk besteedt de donatie van American Express aan de restauratie van een groot glas-in-loodraam en de na tuursteen eromheen, aan de zuidkant van de kerk. De totale restauratie van de kerk, die onlangs is begonnen, kost 18 miljoen euro. Daarvan is in twee jaar tijd nu 6 miljoen binnen gekomen. Eind 2006 moet de restauratie klaar zijn. Behalve het werk aan de vensters gaat ook het onderhoud van de daken en de kapconstructie nog altijd door. haag/gpd - Bejaarde auto- lilisten vormen een steeds i risicogroep in het ver- I. Met name mensen van 75 [en ouder lopen een toene- kans om in het verkeer jond te raken of te overlij- Dat komt vooral doordat Igroeiend aantal automobi- 1 tot op hoge leeftijd blijft rijden, terwijl ook de totale eersintensiteit almaar toe- nt. aantal verkeersslachtoffers oudere automobilisten el gewonden als doden) is zorgwekkend hoog in ver- cing met andere leeftijds- )en. Volgens het weten- jpelijk onderzoeksinsti- voor verkeersveiligheid )V zal dit aantal in 2010 zijn ;nomen met 25 procent ipzichte van 1998. j jaar raakten bijna vier- lerd 75-plussers bij een iersongeval gewond en men 23 personen uit deze jdsgroep om het leven. De ste verkeersongelukken en weliswaar nog plaats in roep van 18- tot 24- jarigen, worden de cijfers afgezet n het (geringe) aantal kilo- ;rs dat ouderen rijden, dan at de groep 75-plussers de tste risicogroep op de weg. de vergrijzing en het toe- ende welzijn onder oude- neemt het aantal 75-plus- dat blijft autorijden voort durend toe. Naar schatting hebben nu vierhonderd op de duizend 75-plussers nog een geldig rijbewijs, een dubbel aantal in vergelijking met 1985. Daarnaast verwacht de SWOV de komende zes jaar een toena me van de verkeersintensiteit van veertig procent op provin ciale wegen en tachtig procent op snelwegen. Onderzoekster Ragnhild Davidse van de SWOV: „Zonder maatregelen zal ook de totale verkeersveilig heid slechter worden." Een oplossing is volgens haar het gebruik van intelligente transportsystemen (ITS) in de auto die de oudere bestuurder bij het rijden ondersteunen. .Autofabrikanten ontwikkelen allerlei technische snufjes ter verbetering van het rijcomfort. Als we dat al kunnen, laten we er dan ook voor zorgen dat er systemen komen die de ver keersveiligheid bevorderen." Ouderdom heeft gevolgen voor de rijvaardigheid en het ver- keersinzicht. Ouderen hebben meer tijd nodig om informatie in zich op te nemen en te rea geren. Ook ziet een 65-plusser minder goed wat er om hem heen gebeurt. Zo kan het ge beuren dat hij of zij zomaar ver keerslichten, een andere weg gebruiker, of zelfs een bus over het hoofd ziet. Pagina Gesprek van de Dag: Intelligente auto voor ouderen haag/gpd - Het ministerie buitenlandse zaken gaat bij Zwitserse rechter het voor noten losgeld voor de vrij- ïg van Arjan Erkel proberen ig te krijgen van Artsen zon- Grenzen. De procedure in Genève plaats omdat el werknemer was van Mé- ins sans Frontières, de Zwit- tak van Artsen zonder nzen (AzG), toen hij in 2002 de Russische deelrepubliek estan werd ontvoerd. Op 10 van dit jaar kwam de Ne- lander na twintig maanden Al snel daarna bleek dat er 1 miljoen euro losgeld was COMMENTAAR INTERNATIONAAL BELLEN lak van thuisblijvers geen orzoekers' was vroeger het ooi in vakantietijd. En dus g de toerist gewapend met stapel muntjes naar een te- ioncel, om zo nu en dan een -en van leven aan het thuis- it af te geven. de komst van de euro en de biele telefoon is dat allemaal stuk makkelijker geworden, ar de toeristen worden mas- getild door de telecombe- ven, die buitenspo- tarieven bereke- voor de internatio- e gesprekken, vanuit het buiten- d belt of een sms'je stuurt, kan zelf het werk kiezen. Maar dat is ui- it omslachtig en daarom doet gemiddelde toerist zaken met gsm-netwerk dat toevallig litst op het mobieltje. De re ling die de buitenlandse net teerder vervolgens stuurt, is :(n t malen hoger dan bij bin- dandse gesprekken, heeft de opese Commissie nu gecon- ,1 eerd. Brusselse dagelijks bestuur Aj moedt kunstmatig hoge prij- door gebrek aan concurren- Dat concludeert de EC \uit betaald. Het merendeel was voorgeschoten door Nederland. AzG heeft altijd ontkend dat er afspraken zijn gemaakt met Ne derland over het losgeld en wei gert tot dusver het bedrag over te maken. Buitenlandse Zaken beticht de hulporganisatie ech ter van woordbreuk. „Het mi nisterie is er steeds van uitge gaan dat AzG een serieuze or ganisatie is die zich aan de ter zake gemaakte afspraken zou houden. Helaas blijkt dat nu niet het geval te zijn", aldus een woordvoerder van het ministe rie. „AzG is zelf verantwoorde lijk voor zijn werknemers." Met een topsnelheid van zo'n vijftien kilometer per uur 'raasden' de deelnemers aan het eerste NK scootmobiel gisteren over het Circuit Park Zandvoort. Foto: Dijkstra/Willem ten Veldhuys 11 12" jnrcnfij 24/25' Onbeschofte internist thuis soest - Een internist van het Meander Medisch Centrum in Amersfoort is voor twee maan den geschorst door het Me disch Tuchtcollege. Hij is 'ern stig tekort geschoten in zorg en bejegening'. De internist stelde in 2000 een onjuiste diagnose. Een vrouw uit Soest lag in het ziekenhuis (toen nog Mo- lendael in Baarn). Zij leed hefti ge pijnen. In plaats van nood zakelijk lichamelijke onderzoek te doen, liep de internist het ziekenhuis uit. Hij riep de pati ënte toe: 'val maar eerst tien ki lo af en stop met roken: dan verdwijnen de klachten van zelf.' Enorme drukte op 'zwarte zaterdag' den haag - Nederlandse vakan tiegangers die dit weekeinde met de auto naar het buiten land vertrekken, moeten reke ning houden met enorme ver keersdrukte in Frankrijk, Duits land, Oostenrijk en Zwitser land. De ANWB gaf automobi listen gisteren het advies deze landen zaterdag te mijden. Om dat miljoenen Fransen dit weekeinde vakantie krijgen, verwacht de ANWB met name zaterdag honderden kilometers file op de Autoroute du Soleil en andere wegen in Frankrijk. Deze 'zwarte zaterdag' is een van de drukste dagen van het jaar. De ANWB verwacht ook vrijdagmiddag en zondag veel files op de Franse wegen. Minder agressie bij goed voedsel den haag - Vierhonderd gevan genen krijgen dit najaar voe dingssupplementen bij hun maaltijd om hun agressiviteit te verminderen. Het onderzoek onder de gevangenen komt twee jaar nadat een proef in Groot-Brittannië heeft aange toond dat voedingssupplemen ten het gedrag van gedetineer den positief beïnvloeden. Ge vangenen kregen er meer vita minen, mineralen en vetzuren binnen, waarna het aantal ge weldsincidenten met een kwart daalde. De Nederlandse proef wordt gehouden onder gevan genen in de leeftijd van 18 tot 24 jaar. In deze categorie vindt relatief het grootste aantal ge welddadige incidenten plaats. Pagina Binnenland onderzoek in met name Enge land. De internationale tarieven zijn gestegen, waar de tarieven op de concurrerende binnen landse markten juist zijn ge daald. Het verwijt aan de telecomaan- bieders klopt, omdat de tele foonbedrijven geen van allen belang hebben bij lagere inter nationale tarieven. Technische mogelijkheden de prijs te druk ken zijn er volop, maar veel bel bedrijven maken er nauwelijks gebruik van of lopen er niet mee te koop. Daar komt bij dat de consument ook nau welijks wordt voorge licht over de mogelijk heden om goedkoper te bellen. De telecomindustrie staat onder toezicht van de Europese Com missie en nationale toezicht houders als de Opta. Die moeten nu ingrijpen, om een eind te maken aan de woekertarieven. Tot die tijd moet de consument op z'n tellen passen: zelf uitzoe ken welke aanbieder in het va kantieland goedkoop is en geen onnozele lange gesprekken voe ren, scheelt een hoop geld. Peter de Vries Op het racecircuit van Zandvoort werden gisteren voor het eerst de Nederlandse kampioenschap pen scootmobiel verreden. Ou deren uit dertien verzorgingshui zen, afkomstig uit het hele land, bonden met elkaar de strijd aan in behendigheid en snelheid. Als Schumachers in de dop ging het door haarspeldbochten, over wipplanken en in de slalom. Hoofdprijs: een scootmobiel voor het huis. zandvoort/gpd - Als een vol leerde coureur schiet Truus Thijssen (70) door de bochten, slalomt probleemloos rond de pylonen en scheurt over de ver keersdrempels en smalle wip planken. Het oefenrondje met de vierwielige Kensington S rondt ze na een korte instructie vlekkeloos af. „Ik heb de afgelo pen weken flink geoefend. Zelfs tot maandagmiddag ben ik nog bezig geweest. Ik heb er de hele nacht van wakker gelegen. Toen ik die wedstrijdscooter hier zag staan, dacht ik: nu word ik voor de leeuwen ge gooid." De meegenomen supporters van haar verzorgingshuis 01- dershove in het Gelderse Wehl zijn voorzien van een enorm spandoek: 'Marie, Bart en Truus zet um op. Dan gaan wij vanavond met de scootmobiel noar huus'. Thijssen: „In het huis zijn ze nog gekker dan ik." Het kampioenschap scootmo biel, georganiseerd door het Nationaal Fonds Ouderenhulp, was de aftrap van een proefpro ject van het ouderenfonds. Be woners van de dertien deelne mende verzorgingshuizen mo gen een half jaar lang gebruik maken van twee scootmobie- len. Daarna wil het fonds bedrijven overhalen dergelijke voertuigen aan verzorgingshuizen te schenken. De actie speelt in op de Wet Maatschappelijke On dersteuning die in 2006 wordt ingevoerd. Voor ouderen wordt het dan moeilijker een scoot mobiel vergoed te krijgen. Aan de 65 deelnemers zal het niet liggen. Met verve binden ze de strijd aan met een maximum vaartje van 13 kilometer per uur. Bewoners van De Bogt in Amsterdam maken er een soort carnaval van met fel gekleurde pruiken. De supporters van het Haagse Willem Dreeshuis zijn gehuld in bordeauxrode T-shirts. De oud ste deelnemer telt 91 lentes en de gemiddelde leeftijd van hun ploeg bedraagt 85,6 jaar. De jongste deelnemer van het Dreeshuis, de 79-jarige heer Van Oosten (79), vindt de wed strijd 'een eitje'. „Thuis heb ik ook zo'n speelgoedding staan, een opvouwbaar karretje. En ik rijd nog auto, zo'n 20.000 kilo meter per jaar. Bovendien ken ik dit circuit, want ik deed hier ooit nog een slipcursus." Alsof het de Grand Prix van Mo naco is, zo massaal zijn de me dia voor het evenement uitge rukt. Zelfs Reuters, BBC en NTV Moscow hebben ploegen rond lopen. De behendigheidsrace wordt gewonnen door de Humanitas- ploeg uit Rotterdam. In een re cordtijd van 912 seconden heeft de ploeg het parcours afgelegd en wint de fel begeerde scoot mobiel. De ploeg van het Haar lemse Molenburg doet er 1237 seconden over en kan zich de gróótste verliezer noemen. Een deelneemster slaat met haar karretje om. Ze komt er van af met een paar schram men. Truus Thijssen is zwaar teleurgesteld. Ze blijft steken bij de wipplank en krijgt een pyloon onder haar wielen. Ze eindigt als laatste in haar ronde. Van Oosten blijkt een ware snelheidsduivel en wint zijn race. „Ik heb continu vol gas gegeven." (advertentie) 't is Woonsdag! imübmrmb» Kom op Woonsdog avond in alle S rust eten en winkelen. Het bedrag dat je tussen 17-21.30 uur besteedt J in ons restaurant, krijg je terug als korting op je IKEA aankopen* We zijn tot 22 uur openl 'Alleen vondaog geldig Ach'ovoorwaardon op IKEA.nl ol in hel restaurant Info: 0900-235 45 32 (0.10/min.) IKEA www.woonsdag.nl noordwijkerhout - Bij de brand in een loods aan de Schulpweg in Noordwijkerhout is maandagmiddag weliswaar asbest vrijgekomen, maar vol gens de gemeente bestaat geen gevaar voor de volksgezond heid. Dit blijkt uit metingen van de brandweer. In de loods bevond zich asbest houdend materiaal. Bij de brand, die de loods volledig verwoestte, zijn naast brokken asbest ook asbestvezels en as besthoudende stukjes en flin ters vrijgekomen, maar niet in een gevaarlijke concentratie, meldt de gemeente. Omwonenden moesten na het uitbreken van de brand tijdelijk binnenblijven. Volgens de gemeente Noord wijkerhout leert de ervaring dat verspreiding van asbest, onder de weersomstandigheden zoals deze maandag heersten, meest al beperkt blijft tot circa hon derd meter van de brandhaard. De windrichting was zodanig dat verreweg het grootste deel van het vrijgekomen asbest is neergekomen in open bollenge- (advertentie) Bij alle beslissers in de regio Haarlem, Leiden en Velsen. Advertentiereserveringen: (023) 5150 543 GoedWerkei Goed Werken is een uitgave van hdcmedia bied. De exacte grenzen van het met asbest besmette gebied moeten nog worden vastge steld. De stukjes asbest in de omge ving zullen zo snel mogelijk door een speciaal daarvoor toe gerust bedrijf worden opge ruimd. Allereerst is en wordt de naaste omgeving van de loods ('de haard'), met de hoogste concentratie asbest, schoonge maakt. De nabijgelegen woningen zijn reeds schoongemaakt. Afhan kelijk van onderzoek door een gespecialiseerd bedrijf worden vervolgens de andere locaties waar asbest terecht is gekomen schoongemaakt. Pagina R2: 'Ik zag die auto's als mijn kinderen' Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 I Zfja ik ontvang graag 4 weken lang iedere ochtend 1 Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is n<% geen i 0,41 per dag! Naam: DM DV 1 Postcode/Plaats: Geboortedatum: l l e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerdo envelop naar Leidsch Dagbléd, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leldschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch @f Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1