KUNST CULTUUR Snapshots: mooie toevalstreffers Weer een KPN MobielPlus-punt. €0,- Uitgever staat achter 'fantaste' Norma Khouri Kunstenaars zoeken stervende Foto's van een andere wereld Gratis NEC N400i Noske-collectie naar het Nederlands Muziek Instituut Vijfhonderd grappige, aangrijpende, onscherpe en af en toe briljante kiekjes amsterdam/gpd - Twee kunstenaars pro beren 'in contact te komen met iemand die overweegt euthanasie te plegen'. De ster vende moet het onderwerp worden van een glas-in-loodraam dat het duo maakt voor poptempel Paradiso. De dood is het thema van het zevende raam dat Berend Strik en Hans van Hou- welingen samen maken. Voor de serie van twaalf ramen gebruiken ze een foto als uit gangspunt. Hoe het eruit moet zien, heb ben ze al in hun hoofd. „We willen de camera opstellen aan het voeteneind van het bed. Rond het moment dat het slaapmiddel en de spierverslapper worden ingespoten, moet ook de knop van de camera in", zegt Van Houwelingen. „Of degene die sterft dat doet, of de arts, dat maakt niet uit", vult Strik aan. Met het raam wil het duo de moraal met betrekking tot zelfbeschikking over het le ven ter discussie stellen. „Alle ramen gaan over die moréle vragen", zegt Van Houwe lingen. Zo gebruikten ze voor het Huwelijk een foto van het eerste homohuwelijk en verbeeldden ze de Moeder met een hoog zwangere carrièrevrouw in een kantoor. Tien jaar geleden kregen ze de opdracht in twaalf ramen het leven te visualiseren. „Dan dreigt snel een betweterige situatie. Zeker met de kerkelijke bagage die glas-in- loodramen hebben", zegt Van Houwelin gen. „We willen geen waarheid prediken, maar waarheid laten zien." De kunstenaars gebruiken foto's als basis voor hun ontwerpen. Volgens hen mogen die niet geënsceneerd worden. „De basis moet zuiver zijn", zegt Van Houwelingen. Voor het raam over de schepping maakten ze een foto van het eerste gekloonde we zen, het schaap Dolly. De kunstenaars wil den per se zelf een foto van het beest ma ken en ook de man die het schaap kloon de, fotograferen. „We hadden die plaatjes ook van internet kunnen plukken", zegt Van Houwelingen. „Of een ander schaap kunnen nemen." Maar het gaat de kunste naars juist om de historische waarde van hun thema's. Doordat de kijker weet dat wat hij ziet waar is, krijgen de ramen extra waarde. „Wij doen het net zo serieus als de kerk." De foto voor hun raam over eutha nasie in scène zetten is dan ook geen optie. „Dan zou dat het eerste raam zijn dat liegt." Tien jaar geleden kregen Strik en Van Hou welingen de opdracht voor de twaalf ra men in Paradiso, een voormalige kerk van de Vrije Gemeente. Al vanaf het begin wil den Strik en Van Houwelingen een raam maken over euthanasie. „We hebben lang contact gehad met een Duitse man die aan aids leed," zegt Van Houwelingen. Er kwa men echter aidsremmers op de markt. „In het laatste briefje dat we van hem kregen stond: 'Het laatste waar ik nu mee bezig ben is doodgaan'." Nu is het duo dus weer op zoek naar ie mand die zelf het moment kiest waarop zijn of haar leven ophoudt. Tien reacties kregen de kunstenaars tot nu toe op de ad vertentie. Maar geen van de vrijwilligers ligt op sterven. „In alle gevallen zou het op termijn kunnen gebeuren." Hoewel het duo over de resterende zes ra men 'wat ons betreft nog eens tien jaar' doet, hopen de twee het raam over de dood dit jaar nog af te ronden. (advertentie) Vanaf 75»~ extra bundeltegoed. Vraag naar de voorwaarden. Bij een KPN MobielPlus abonnement* VGA-camera (640 x 480) met flitslicht voor foto's en video's Toegang tot i-mode™ diensten (nieuws, weer, sport, ringtones, etc.) Videodiensten bekijken, opnemen en versturen MMS en e-mail Mobiel bankieren Met het KPN MobielPlus abonnement krijg je alle voordelen in één. Toch is dit abonnement nu blijvend voordeliger. Te koop bij www.kpn.com, 0800-0105, Primafoon en alle bekende telecomwinkels. KPN MobielPlus. Het alles-in-één-abonnement Nu blijvend voordeliger. Primafoon www.kpn.com 0800-0105 i-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken van NTT DoCoMo, Inc. in Japan en andere landen. EPA tg o in w York york - De Argentijnse dan- ilio Bocca zoekt het hoger- ihet Joyce Theater in New Hij opende daar met zijn catango' het New York City mer Tango Festival. Het ement wordt voor de vier- :er gehouden en zal de rest je week een reeks theaters ie Big Apple van een Zuid- rikaans tintje voorzien. forieten van iller-Müller no - Vincent van Gogh, van der Leek, Paul Signac eorges Seurat. Het zijn en- van de favoriete schilders unstverzamelaarster Hele- röller-Müller. Het museum tterlo dat haar naam draagt seert haar meest geliefde twerken van 10 augustus tot en met 1 september De tentoonstelling 'De rieten van Helene' omvat derijen en kunstnijverheid evuld met interieurfoto's Ie huizen van mevrouw er-Müller. De expositie een beeld van haar per- üjke smaak en de ontwik- gvan de beroemde verza- ug die ze met haar man ent aanlegde. dse Tuna it drie prijzen n - De Leidse Tuna Feme- Universitaria de Leiden, itudentenvereniging die nse studentenmuziek ten ire brengt, heeft in het -Franse Pau drie prijzen in racht gesleept bij een groot -festival. De groep werd tde in de algemene rang- lang, kreeg een prijs voor este balkonscène en werd lozen tot de meest sympa- Le tuna van het evenement, una-traditie is ontstaan in niddeleeuwse Spanje, toen enten van professor naar èssor trokken en al zingend studiegeld verdienden. den haag - Uitgeverij Random House in Australië heeft het boek voorlopig uit de verkoop gehaald. Maar de Nederlandse uitgever van schrijfster Norma Khouri, die volgens de Australi sche krant Sydney Morning Herald haar 'waargebeurde' de buut Forbidden Love (Verbo den Liefde) over eerwraak in Jordanië uit de duim heeft ge zogen, peinst daar niet over. „We staan geheel achter onze auteur", aldus een woordvoer der van uitgeverij Arena. „Ook haar tweede boek zal in het na jaar geheel volgens planning bij ons uitkomen." Khouri (34) zal volgens Arena later deze week officieel reage ren op de beschuldigingen in Australië dat ze een fantaste is en een dubbelleven leidt. Tot nu toe is er vanuit Nederland 'alleen contact geweest met een contactpersoon' van de schrijf ster. Random House heeft van Khouri hard bewijs geëist dat Verboden Liefde, dat bijna twee jaar geleden verscheen, op fei ten berust. In de 'schokkende memoires' over haar Jordaanse jeugd, een bestseller in Austra lië en in 15 landen verschenen, beschrijft Khouri hoe haar hartsvriendin door haar vader werd vermoord wegens haar liefde voor een niet-moslim. De eerwraak zou aanleiding zijn geweest voor Khouri's vlucht uit haar geboorteland in de jaren negentig. Maar volgens de Sydney Morning Herald heeft ze jarenlang in de Ver enigde Staten gewoond. Niet al leen Khouri's reputatie als schrijfster - ze won een Austra lische non-fictieprijs en ver kocht in Australië meer dan 200.000 exemplaren van Verbo den Liefde - maar ook haar vluchtelingenstatus staat op de tocht. De Australische regering bevestigde dat wordt onder zocht of Khouri, die via Grie kenland naar Australië zou zijn gekomen, terecht is toegelaten. De Sydney Morning Herald stelt dat Khouri slechts tot haar derde in Jordanië heeft ge woond, een Amerikaans pas poort heeft, getrouwd is met een Amerikaan van wie ze twee kinderen heeft en van 1973 tot 2000 in Chicago verbleef. De Australische krant besloot an derhalf jaar geleden een onder zoek naar Khouri in te stellen nadat lezers in Jordanië op websites gewag maakten van feitelijke onjuistheden in Ver boden Liefde. Of Random House Khouri's tweede boek A Matter of Honour, over haar vlucht uit Jordanië, na de be schuldigingen van dit weekein de nog zal uitgeven, is niet dui delijk. Uitgeverij Arena brengt het boek wel uit onder de titel Nooit Meer Vluchten. den haag/anp - De verzameling vioolliteratuur van wijlen violist Willem Noske gaat naar het Ne derlands Muziek Instituut. In ternationale deskundigen be schouwen de collectie van Nos ke als de belangrijkste op het gebied van vioolliteratuur. Willem Noske (1918-1995) was een van de bekendste Neder landse violisten van de twintig ste eeuw. Hij begon zijn carri ère als wonderkind en stond op alle grote podia van Europa en Noord-Amerika. Na de Tweede Wereldoorlog werd hij concert meester van onder meer het Residentieorkest, het Rotter dams Philharmonisch Orkest en het Nederlands Kameror kest. Daarnaast profileerde hij zich als bevlogen verzamelaar. Rondom het thema 'viool' wil de hij een platform maken: 'Ca- sa del Violino'. Zijn idee was dat dat voor violisten een alles omvattende bron van kennis moest bieden. De collectie om vat meer dan 27.000 titels: blad muziek, boeken over de viool en brieven en handtekeningen van beroemde componisten. Volgens directeur F. Zwart van het Nederlands Muziek Insti tuut, loopt de waarde van de Noske-verzameling in de hon derdduizenden euro's. rotterdam/gpd - Het Neder lands Fotomuseum biedt door gaans slechts een podium aan kunstenaars of fotografen die bijzondere verdiensten hebben gehad in de genres reportage, mode of sport. Werk van de ano nieme amateur is er zelden of nooit te zien. De tentoonstelling 'Snapshots, The Eye of the Cen tury' brengt daar verandering in. De verzamelde vijfhonderd kiekjes lijken echter slechts zel den op de beelden die we ken nen uit het vergeelde fotoboek van opa op zolder. Het betreft een vrolijke verzameling curio sa, deels onscherp, soms dub- belbelicht. Grappig, aangrij pend, af en toe zelfs briljant. Amateurs maken bij toeval soms heel waardevolle dingen. Oostenrijker Christian Skrein verzamelt ze. Opnames uit de negentiende eeuw kunnen van oudsher re kenen op grote belangstelling van verzamelaars. Net als werk van beroemde fotografen, dat de laatste jaren voor recordprij- zen van eigenaar wisselt. Ama teurkiekjes zijn echter aan een voorzichtige, doch onstuitbare opmars bezig. Er bestaan er miljarden van, maar toch kun nen ze geld waard zijn. Hooguit één op de tienduizend foto's was 'raak'. Zo'n bijzondere mo mentopname brengt soms drie duizend euro op, zelfs al meet hij 7,5 bij 5,4 centimeter. Skrein verzamelt amateuropna mes sinds de jaren zestig. Hij bezit er een miljoen, de vrucht van het met grote gedrevenheid uitpluizen van duizenden siga renkistjes, hutkoffers en boe kenkasten over de hele wereld. Uiterst interessant cultuurhis torisch studiemateriaal. Voorbeelden? Zeldzame foto's van Charlie Chaplin op een filmset. En Marilyn Monroe, die ongeretoucheerd ook maar een gewone vrouw van vlees en bloed blijkt te zijn. Op de foto kampt ze met een sinaasappel huid. Ook bijzonder: Adolf Hit ler, op een nooit eerder gepu bliceerde foto uit de Eerste We reldoorlog. Een andere amateur draagt bij aan de triviale kennis over Hitier. Hij fotografeerde de Führer met zijn koffers, van het Jolanda Neeft, met links Geraldo Keijzer van duikschool Tibia: „Als je fotografeert, absorbeert water heel veel kleuren, zou je kunnen zeggen. Zonder flitser krijg je dan foto's die voornamelijk blauw en groen zijn." Foto: Hielco Kuipers na iedereen weet het wel, uit en ervaring of van televisie: onderwaterwereld is beeld- loon. Zeker die van de tropi- le zeeën, met een ongeken- kleurenpracht. Ook bij ikschool Tibia in Voorscho- izijn ze dol op die wereld, idit moment is er een ten- instelling van onderwaterfo- En ook die tentoonstelling /eer een optocht van felge- orde vissen en koralen, tzijn stuk voor stuk prachti- platen, die een enorme rust stralen. Van een groepje fijnen vlak boven de zeebo- n tot aan een grote keizers- Daarbij staan allerhande hnische gegevens over de 0. Zoals de diepte waarop plaat is geschoten, de irsomstandigheden, de tijd, datum, het gebruikte dia- gma, de gebruikte lens, de tand waarop de foto is ge inen, de gebruikte film en gevoeligheid van die film. t heeft een duidelijke reden: foto's zijn gemaakt door :sisten, verduidelijkt Jolanda eft van de duikschool. „Cur- ten die de duikopleiding al iben gedaan. De cursus ar het hier om gaat is de suS fotograferen onder wa- En het zal duidelijk zijn het geen sinecure is al dat tiis in diepblauwe zeeën op feevoelige plaat vast te leg- T. „Probleem is dat de vissen Ijvegen. Als je als duiker zelf ook nog eens beweegt, wordt het nog moeilijker. Het gaat er daarom om zelf stil te liggen. Dat is heel moeilijk. Daar komt nog bij datje, als je alleen door je camera kijkt, je oriëntatie onder water al snel kwijt bent. Anders dan op het land, waar je vaste grond onder je voeten hebt." Om goed foto's te kunnen ma ken onder water is uiteraard ook een speciaal fototoestel nodig. Een die waterdicht is en drukbestendig in elk geval. Maar dat is niet het enige. „Je hebt ook zeker een flitser no dig, die is heel belangrijk. Als je fotografeert absorbeert water heel veel kleuren, zou je kun nen zeggen. Zonder flitser krijg je dan foto's die voornamelijk blauw en groen zijn. Als je dat niet weet en zomaar foto's maakt, ben je natuurlijk flink teleurgesteld als je ze weer thuis in Nederland hebt laten ontwikkelen." „Ik heb het wel over analoog als ik het over fotograferen heb. Digitaal vind ik niet zo mooi. Alles is dan scherp, je hebt minder scherpte-cfiepte in je foto's. Maar het belang rijkste nadeel van digitaal foto graferen vind ik, dat de foto al tijd een fractie van een secon de later gemaakt wordt dan het moment dat je indrukt. Omdat vissen nogal snel en plotseling kunnen bewegen, is dat niet zo handig." Achter in de winkel van duik school Tibia hangen nog meer foto's. Niet van cursisten, maar van haarzelf. Waaronder een zeer fraaie, van een kwetsbaar ogend zeepaardje. „Daar ben ik wel happy mee. Ik dook al jarenlang, maar ik had nog nooit een zeepaardje gezien. Plotseling had ik hem voor mijn lens. Dat was zo geweldig. Het blijft een uitdaging hè, om een mooie foto te schieten." Voor wat haar zelf betreft met r name onder water, ook al foto grafeert ze ook op het droge. Al was het alleen maar omdat ze zo graag duikt. „Dat is zweven onder water, vliegen onder wa ter. Dat is zo lekker relaxed. En alle kleuren zijn ontzettend mooi. Het contrast met het vasteland is vaak groot. Neem nou Egypte waar we vaak heen gaan om te duiken. Het land is droog, zand en woestijn, maar onder water is het zo mooi. Dat is haast niet voor te stel len." De fototentoonstelling in duikschool Tibia, Christiaan Huygensstraat 10c in Voor schoten, duurt nog tot en met 31 juli. Daarna is de expositie nog enige tijd te zien in zwembad 't Wedde aan de Ri chard Wagnerlaan in Voor schoten. Herman Joustra tegenwoordig zo hippe merk Louis Vuitton. Verzamelaar Skrein is vooral op zoek naar het artistieke, naar het schaarse moment dat de amateurfotograaf alle valkuilen van het cliché en de technische beperkingen overstijgt. Lopend over de expositie wijst Skrein op een geweer, gefotografeerd door de jager zelf. Het vuur spuwt uit de loop. Schietend met links en fotograferend met rechts heeft hij precies het mo ment vastgelegd dat de kogel uit de buks vliegt. „Ongelofe lijk", zegt Skrein. „Ik kan het duizend keer proberen, maar het zal me niet lukken zo'n mo ment vast te leggen." Gefotografeerd wordt er nog dagelijks. Toch geldt de periode 1920-1960 als de bloeitijd van de amateurfotografie. Destijds was er de sensatie van het nieu we. En met name in Amerika kocht de middenklasse een eer ste auto, waardoor de horizon werd verbreed. Puur en onbe vangen ging de amateur met de camera in de slag. Met vrouw, dochter en automobiel als de belangrijkste modellen. Het zijn beelden uit een universum in zwart-wit, een wereld die door de opmars van de televisie, de filmcamera en andere vrijetijds bestedingen niet meer bestaat. Interessant voor historici en mensen die hangen naar nos talgie, maar professionele foto grafen keken lang neer op kiek jesmakers. Op z'n slechtst wa ren de beelden scheef en on scherp. Op him best imiteerden de amateurs de foto's die ze in boeken en tijdschriften zagen. De kracht van de amateur lag vooral in de chaos, de humor, het onbeholpene, veel later en met behulp van een ander me dium succesvol geëxploiteerd in een programma als 'Ameri ca's Funniest Homevideo's'. Verzamelaar Skrein ontkent het niet, maar zijn verzameling toont ook een andere werkelijk heid. De amateurfotograaf is op volstrekt willekeurige wijze tot iets oogstrelends in staat. Net zoals de met samenpakkende wolken spelende zon soms tafe relen veroorzaakt die geen meesterschilder kan vangen. Skrein wijst op een opname waarop een dorpsplein prachtig weerspiegelt in een sierlijke koplamp van een automobiel. Cartier-Bresson werd wereldbe- Ongedwongen pose van Marilyn Monroe op de expositie Snapshots. Foto: GPD roemd met deze manier van kij ken, maar de bewuste opname is niet van een navolger. Het curieuze zit hem in het feit dat de foto uit 1930 stamt, ruim voordat Cartier-Bresson met vergelijkbare beelden wereldbe roemd werd. 'Snapshots, the Eye of the Cen tury' - t/m 12 september. Ne derlands Fotomuseum, Witte de Wïthstraat 63, Rotterdam. Leiden en de regio bestaat jrote belangstelling voor professionele en amateuristische ftistbeoefening. Heilig Vuur It stad- en regiogenoten die Eusiceren, zingen, dansen, lieelspelen, fotograferen of p andere wijze actief zijn. Jandaag: Jolanda Neeft uit Voorschoten.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15