REGIO i Lieveheersbeestjes werken goed, maar knoflook misschien beter 'Ik zag die oldtimers als mijn kinderen!; Winkeliers vrezerj landelijke ketens! aan Lange Voort. 'Straks staat hier een bedrijf waar heel Alphen trots op is' Motorrijder gewond Nii-loop levert 12.500 euro op wassenaar- Op de Rijksstraat weg in Wassenaar is gistermid dag een 29-jarige Zoetermeerse motorrijder gewond geraakt bij een botsing met een auto. De man werd op de kruising Den Deijl aangereden door een 40- jarige Voorschotense automo bilist. Vermoedelijk heeft één van de twee betrokkenen een rood verkeerslicht genegeerd. alphen aan den run - De Nll- loop van zondag 16 mei 2004 heeft 12.500 euro voor goede doelen opgeleverd. De Alphen- se organisator Nico de Bruijn kwam na aftrek van de kosten van het hardloopevenement tussen Alphen aan den Rijn en Bodegraven tot die slotsom. Na de vakantie volgt de overhandi ging van het geld aan kinder dagverblijf De Zonnehof/Ipse, het Poppenproject van service club Kiwanis, de stichting Tsjernobyl kinderen Alphen aan den Rijn en de CliniClowns. Zij delen de opbrengst. woensdag 28 juli 2004 Er was maandag ook voor de brandweer geen redden aan bij de brand in de Noord wij kerhoutse loods. Foto: Hielco Kuipers vervolg van voorpagina noordwijkerhout - De resten van wat ooit een grote bedrijfsloods was, liggen ver wrongen in en op elkaar. Het is de dag na de grote brand aan de Schulpweg in Noordwijkerhout en de brandgeur is nog in de wijde omgeving te ruiken. Het is een vie ze geur, het is een triest beeld. Niets herin nert nog aan de enorme bedrijfsloods die hier tot gisteren stond. Geen tastbare her innering ook aan de dertig oldtimers die daar waren gestald. Prachtige bolides, een Jaguar E-type, zowel cabriolet als coupé, een Austin Healey, een Ford Thunderbird, een Rolls Royce Corni- che, een Chevrolet uit 1938, twee vrachtwa gens uit de jaren twintig, een vuilniswagen uit 1917 en een A-Ford uit 1928. En veel meer. Waarvan nu niets meer over is. De ene eigenaar, de Noordwijkerhoutse ondernemer Jan Meeuwenoord, wil er wei nig over kwijt. „Dit is zo triest, deze wagens zijn onvervangbaar. Mijn broer en ik zijn een enorm stuk familiehistorie van tiental len jaren kwijtgeraakt. Ik laat het hier bij." De andere eigenaar is Noordwijker Peter Beuk, de uitbater van de bar/disco The Champ in Noordwijk. Beuk is strijdbaar. Hij wil per se in de krant dat de brand niet is ontstaan in het gedeelte van de loods waar zijn auto's stonden. „Ik had het ach terste gedeelte van de bedrijfsloods. Ik had daar mijn achttien oldtimers staan en een brug waar ik kon sleutelen. Mijn gedeelte was afgesloten toen de brand begon, en er was niemand aanwezig." Beuk heeft het moeilijk met de brand. „Ik zag die auto's als mijn kinderen. Ik heb elke auto zelf gerestaureerd. Daar zaten klussen bij van anderhalf tot twee jaar. Dertig jaar vrije tijd is daarin gaan zitten." De oldtimers zijn onvervangbaar. „Ja, ik ben verzekerd. Maar ik krijg nooit terug wat ze voor mij waard zijn. Die dertig jaar sleu telen zijn niet in waarde uit te drukken. Ik haal die dertig jaar ook nooit meer in Als het maar duidelijk was dat ik niet degene ben die aan het lassen was. De brand is niet in mijn loods begonnen." Beuks verhaal wordt door de Noordwijker houtse brandweercommandant Van Dam bevestigd. „De brand is ontstaan door las- werkzaamheden bij een bedrijf dat bezig was kachelketels te veiplaatsen. Er is daar bij op een of andere wijze een vuur ont staan dat snel groter werd. Brandweercommandant Van Dam heeft het dorp een fietsenzaak en had een paa dagen geleden nog contact met één van - inmiddels - gedupeerden. „Een verteg woordiger in fietsaccessoires had hier oi zijn spullen opgeslagen. Hij kwam nog bw; me in de zaak voor een laatste levering voordat hij op vakantie ging. Anderen die in de bedrijfsloods achter d woning van de familie Hogervorst hun spullen hadden opgeslagen waren Valer RDB, dat daar inventaris had staan, en e t j Lisses interieurbouwbedrijf. En de famil Hogervorst zelf. Hun meubilair en huisr stond daar voor hun nieuwe woning, di<r bijna klaar is. Die woning staat tegen de verbrande loods aan, maar werd gespaa n! voor het vuur. Hogervorst, die in een ka: d< elders op het terrein zit bij te komen vai si schrik, is niet in staat de pers te woord t< m staan. „Liever niet. Ik heb grote moeite ijjei wat er is gebeurd." Misschien is het een schrale troost voor Hogervorst, maar aan de voorkant van h huis zijn de schilders verdergegaan met hun schilderswerk. Het wordt een mooi huis. door Janneke Dijke leiderdorp - Veel mensen ken nen het als de zwarte plaag, die een kleverige laag aanbrengt op je auto die je er met wassen nauwelijks afkrijgt. Honingdauw en roetdauw zijn de officiële na men voor de stof. Het goedje ontstaat als er veel luizen in bo men zitten, en valt onder de boom neer. In Leiderdorp pro beert de gemeente de luizen dit jaar te verjagen met zijn natuur lijke vijand: het lieveheersbeest je. Dat diertje lijkt zijn werk goed te doen. Kees Kulk, coördinator wijkbe heer bij de gemeente, zet zijn ladder tegen een lindeboom in de Muzenlaan. De boom is één van de 260 lindebomen in Lei derdorp waarin gemeenteper- soneel begin deze maand zakjes hing. In deze zakjes zaten lar ven van lieveheersbeestjes. „Dit zakje is helemaal leeg", consta teert Kulk tevreden. De larven hebben zich verspreid in de boom en zijn zich vol gaan vre ten met de luizen om te kunnen ontpoppen. „Van die larven moet je het eigenlijk hebben. Die eten veel meer dan lieve heersbeestjes, omdat ze moe ten groeien." Het resultaat van de eerste in spectieronde valt Kulk niet te gen. Hij beperkt zijn rondgang tot een paar bomen, omdat hij bij de Vierdaagse van Nijmegen een peesontsteking opliep en daardoor niet zo lenig omhoog klautert op een ladder. „Van te voren was ik een beetje bang dat het niet zo goed geholpen zou hebben. Ik had verwacht dat door de storm en de regen veel larven weggespoeld zou den zijn. Maar het is toch wel goed gegaan." Hij laat de on derkant van de bladeren zien. „Ze zijn helder. Je ziet ook geen zwarte vlekken meer op de stoep. Daar ben ik blij mee." Tot vorig jaar bestreed Leider dorp de luis nog met een che misch middel, maar vanaf vol gend jaar is dat verboden. Vooruitlopend op het verbod kopen veel bestrijdingsbedrij- ven het middel al niet meer in, omdat ze bang zijn dat ze vol gend jaar met een overschot zitten. Daarom ging Kulk op zoek naar iets anders. „In veel grote steden werken ze al met lieveheersbeestjes, maar hier in de omgeving zie je het nog niet zoveel." Bij wijze van proef kreeg hij toestemming. De lin debomen in negen Leiderdorp- se straten werden bestempeld als proefkonijnen, omdat de luis in lindebomen de meeste overlast veroorzaakt. Behalve in de Muzenlaan werden de lar ven uitgezet in de Acacialaan, de Hoofdstraat, de Berkenkade, het Jaagpad, de Lindelaan, de Spiegheldreef, de Splinterlaan en de Wielewaallaan. „Zo goed als een chemisch middel werkt het nooit", zegt Kulk. „Al was het alleen maar omdat je dat preventief inzet, en dit kun je pas doen als de luizen er al zitten. Anders zijn de larven meteen weg. Een che misch middel werkt 100pro- cent, dit werkt 80 procent." Hoewel hij tevreden is met de eerste resultaten, kijkt Kulk al weer een stapje verder: naar de knoflook „Ze zijn nu aan het onderzoeken of injecteren met een knoflookextract werkt. Op dit moment werkt het bij 50 procent van de proeven. Je schijnt het niet te ruiken." Vijf iL§ Kees Kulk inspecteert een lindeboom aan de Muzenlaan. „Ik had verwacht dat door de storm en de regen veel larven weggespoeld zouden zijn. Maar het is toch wel goed ge gaan." Foto: Hielco Kuipers tig procent is voor Kulk lang niet genoeg om het middel in Leiderdorp in te zetten. „Dat doe ik pas als het beter werkt. Ik ga geen dingen uitproberen op kosten van de gemeenschap." Om die reden hoopt hij dat de knoflook een probaat middel wordt. „Lieveheersbeestjes zijn duur, vanwege het kweken van de larven. Deze proef kost 11.000 euro exclusief BTW, tjia wijl chemisch bestrijden 5.0h< euro kostte. Het knoflookex-fk tract kost 35 euro per boom.l" Voor 260 bomen komen de ten op ruim 9.000 euro. Altijfc nog duurder dan een chemir sche injectie, maar goedkopje: dan de rode luizenvretertjeskr Of het nou veel geld kost of Sr; niet, de gemeente moet het to voor over hebben. „We krijg|n heel veel klachten over honij dauw. Mensen klagen mis- fci schien snel, maar dit is een rechte klacht. Het is een plai Eigenlijk is het niet slim om g lindeboom naast een parkee plaats neer te zetten, meent wijkbeheerder. „Maar dat ten ze destijds nog niet. Nu zouden we dat nooit meer doen." Aan de Muzenlaan is de fan Verhoogt de auto aan het w; sen. De rode Ford Escort w< zorgvuldig in de was gezet, want hij heeft al heel wat te t) den gehad van de roetdauw.1 Het echtpaar is net terug vaiF| vakantie en hoort ervan op (jë< de luizen weg zijn. Ze hopena dat dat zo blijft. „Je bent zuife op je auto, en die dikke zwainl koek die er elke keer op konji hartstikke vervelend", zegt 01 Koen Verhoogt. Zijn vrouw ié dy: „We reden hem een keejk door de wasstraat met een uitgebreid programma, ma; het ging er niet eens af." Mejel hand wassen en goed boeneit de enige oplossing. „Soms ij het zo erg dat je je hand op auto legt en hem voelt vasf ken", aldus Koen Verhoogt. „Telkens zoek je plaatsjes i straat waar geen boom staal maar die zijn hier nauwelijkj i Gelukkig maar, want het is 1 om zoveel bomen in de str; hebben." tj- door Marijn Roos oegstgeest - De kapper, de opticien en de bakker aan de Lange Voort in Oegstgeest hebben in een brief aan de brancheringscommissie hun vrees uitgesproken over het toekomstige winkelaanbod. Ze zijn bang dat landelijke ketens een plek krijgen naast hun winkel en dat zij vervolgens het loodje leggen. Volgens Michiel Bruins hoe ven de winkeliers zich geen zorgen te maken. De voorzit ter van de brancheringscom missie en de projectleider na mens de gemeente van de nieuwbouw aan de Lange Voort zegt dat allereerst wordt gekeken naar verbreding van het winkelaanbod. „Maar er is ook concurrentie nodig. Klan ten willen iets te kiezen heb ben. Bij verbreding alleen groeit het winkelcentrum wel, maar het aantal klanten niet. Het is niet de bedoeling dat er precies eenzelfde soort bakker komt als er nu al zit. Maar het kan best zijn dat er een afhaal- broodjeszaak komt. Het MKB heeft trouwens aangegeven, dat er meerdere bakkers naast elkaar kunnen bestaan aan de Lange Voort." Ook Marianne Westerloo van Corio Retail, de verpachter van het winkelgebied, vindt de vrees van de ondernemers niet terecht. „Wij hebben er ook belang bij dat het cen trum zo goed mogelijk draait. Wij kijken welke branches nog niet vertegenwoordigd zijn in het winkelcentrum. Die willen we er dan in. Denk bijvoor beeld aan een sportzaak, ëy, cadeauartikelenwinkel of yc nieuwe modezaken." |v Zowel Bruins als Westerns kan niet zeggen welke ondjjr nemingen binnenkort e vestiging aan de Lange Vol openen, omdat ze nog drj aan het onderhandelen zfe Westerloo meldt dat ze effh lokaal en regionaal naar f1 schikte kandidaten zoekt. „I als dat niet lukt, kijken naar een landelijke keten." De voorzitter van de win}' liersvereniging Hilbert Kanj huizen weet het zo net rj niet. „Ik ben de enige van! winkeliers in de brancherin) commissie. De andere vijf z 1 belanghebbenden. Ik ben beraal genoeg om te zeggt( dat de eigenaar van het wl keicentrum meer te zegg mag hebben dan de win] liers. Alleen heeft de eigent een ander idee over de inVH ling van het winkelaanb^ dan wij." [n Kamphuizen denkt dat Cote Retaü geen leegstand wil l dat het bedrijf de huurp<n ningen wil ontvangen. „En |0 gepraat over concurrenr gaat met de natte vinger. Mp de winkeliersvereniging 'j voor een zo groot mogelit variatie. Daarna kun je 1 over verdubbelingen hebbf* De Lange Voort moet g<f' dorpswinkelcentrum wordi zoals er honderd in een do#1 zijn. Ik wil geen Zeeman en£ kilometer Kruidvat. De an$ van de ondernemers is begf pelijk. Straks eindigen dieTj miliebedrijven in een failliSn- ment." al Eindelijk goedkeuring voor manege met hoog cowboygehalte door Nancy Ubert alphen aan den rijn - Na een paar jaar soebatten en touwtrek ken konden Lone Star Western Stable en de gemeente Alphen aan den Rijn het met elkaar eens worden. Als de provincie verder niet moeilijk doet, krijgt Alphen aan de Gnephoek (dicht tegen Koudekerk aan) een uitgebreide manege met een hoog cowboy gehalte. Het begin is er. In maart 2000 brandde het woonhuis van de varkenshou derij van de familie Zijerveld af. Een jaar later werd het perceel met de brandresten en de (on aangetaste) varkensstallen ver kocht aan ondernemer Van Re- mundt die niet slecht boert. „Mijn vader wil graag op een boerderij wonen", zegt dochter Melanie. „Dat biedt mij de kans een manege te beginnen. Niet dat ik alles van mijn vader in de schoot krijg geworpen. Ik moet er keihard voor werken. Ik moest ook een lening afsluiten om mijn bedrijf op poten te zet ten." De jonge manegehoudster weet zich ook bijgestaan door onbe zoldigd adviseur Jan Trel, vriend van de familie. Trel, voorzitter van de Western Rui ter Associatie Nederland (Wran) heeft in Hazerwoude-Dorp een westernmanege geleid. Uit eindelijk is de eigenaar van Western Stables Hazerswoude elders in Nederland opnieuw begonnen. Trel heeft tijd ge noeg om Melanie van Remundt met raad en daad bij te staan. Hij zegt: „De Engelse paarden sport is zo uitgemolken. Daarin is geen droog brood meer te verdienen. Door je te speciali- Melanie van Remundt (staand) met Foto: Hielco Kuipers seren als westernstal onder scheid je je van andere mane ges. De populariteit van wes ternrijden groeit." De basis voor het westernrijden - de naam verraadt het al - werd in de negentiende eeuw in Noord-Amerika gelegd, in de wereld van de cowboys die on der zware omstandigheden het vee opdreven, brandmerkten en telden. De mannen die dit werk deden, hadden behoefte aan soepele, wendbare paarden haar stagiaire en nichtje llona Pfundt (te paard) in de buitenbak van Lone Star Western Stable. met een rustig en werklustig ka rakter. Bovendien moest het paard met één hand bestuurd kunnen worden, omdat de cowboys met hun kudden enorme afstanden aflegden. De comfortabele rijstijl en onder linge wedstrijdjes die de cow boys hielden, vormen de basis voor het huidige westernrijden. Trel maakt duidelijk dat de sport niets te maken heeft met fine-dancing of rodeo. „Het is een pure rijstijl, gebaseerd op rust en eenvoud. Essentieel is een ontspannen paard." De afgelopen jaren heeft Mela nie van Remundt tal van oplei dingen en cursussen gevolgd om haar manege goed te kun nen leiden. Ook is ze gekwalifi ceerd om westernlessen te ge ven. „Sterker nog, dit is een er kend leerbedrijf geworden. Ze mag stagiaires opleiden", bena drukt Trel als zijn bescherme linge zich naar zijn zin te be scheiden opstelt. De Alphense begon op haar tiende met paardrijden, met haar nichtje llona Pfundt (21) die momenteel een opleiding management en paardenhou- derij volgt. „Ik moest een stage plek hebben, vandaar dat ik nu deze zomer meewerk", ver klaart Pfundt haar aanwezig heid. Volgens Trel heeft de jon ge vrouw de afgelopen drie jaar al zo veel voor de Lone Star Western Stable gedaan, dat ze er helemaal bij hoort. De 'cowboymanege' werd de eerste tijd door de gemeente gedoogd. „Vandaar dat we de afgelopen tijd geen reclame hebben gemaakt. Veel mensen weten niet dat Alphen na de sluiting van manege Avifauna toch nog een rijschool binnen zijn gemeentegrenzen heeft staan", aldus Van Remundt. Lone Star Western Stable heeft zestien eigen paarden en der tien pensioengasten staan in de voormalige varkensstallen die een metamorfose hebben on dergaan. Als het aan de jonge stalhoudster en haar crew ligt, zijn de stallen die worden opge knapt niet de laatste aanpassin gen op het terrein. Het bestemmingsplan dat op het gebied rust, biedt wel ruim te aan een veehouderij maar niet aan een manege. Drie jaar lang draaide de ambtelijke mo lens om de formaliteiten in or de te brengen. Nu is de toe stemming binnen om de boer derij opnieuw op te bouwen. Ook heeft de gemeente niet langer bezwaar tegen de bouw plannen voor de westernmane ge. Melanie van Remundt: „De buitenbak die bijna aan de weg grenst, bestond al. We hebben hem alleen opgeknapt. Maar we willen het hier juist hele maal veranderen. We willen achter de stallen een nieuwe buiten- en binnenbak bouwen. Plus kantine. Met een beetje ge luk staat de nieuwbouw er over anderhalfjaar." Aan de kant van de Gnephoek krijgt het perceel dan een lan delijk karakter, precies zoals de gemeente dat graag ziet. Trel: „Er is heel wat heen en weer gepraat. Het is allemaal niet soepel verlopen. Maar geloof mij, straks staat hier een bedrijf waar heel Alphen trots op is."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12