Weer nieuwe bezuiniging busvervoer Een stukje Stille Rijn aan de Rooseveltstraat R1 REGIO Derde manager Zijl en Vliet naar huis gestuurd Politie pleit voor Ttaalster fa astreden amboek 4alt bakzeil Goedemorgen Wat een krant. n mishandelt ifdochter Verhuizing vijf kilometer boeken ttkeldieven in kraag gevat iilvan Schoonhoven i - De Leidse uitgeverij :t Dien heeft tevergeefs beerd een stokje te steken negatieve publiciteit over imstreden boek 'De weg le moslim'. Jeanette Ploe- an Project Dien heeft een aangespannen bij de Raad de Journalistiek, verloren, er, ook gelieerd aan de is- ische basisschool Er-Rise- Leiden, diende de aan- in tegen twee journalis- an het dagblad Trouw. Ze dat de goede naam van de rerij in de pers geschaad is 'onjuiste' en 'uit hun ver- gerukte' citaten. Het ging lij om passages uit het over het straffen van ho- ksuelen in de islamitische De Raad oordeelt dat het ad weliswaar verkeerd geciteerd, maar toch grenzen heeft overschre- ct Dien raakte in opspraak de publiciteit over het ge- ;te boek, dat beschrijft dat jvers van 'sodomie' met loofd naar beneden van oog gebouw moeten wor- jegooid en vervolgens ge- ;d. Ploeger klaagde dat en ander heeft geleid tot publieke verontwaardi- ongerustheid bij homo- r djelen en moslims en een iter-president, die dit boek moslims 'een walgelijk noemt." Ze vindt dat niet vertaalster, maar de ver- ;ver heeft 'bijdragen aan reiding van onbegrip en °P|engevolge haat jegens ei tje jr door het weglaten van zakelijke nuanceringen zeer gevoelige onderwer- ns haar is in de publiciteit lij gegaan aan het feit dat veg van de moslim' niet homo's en homoseksuali- preekt, maar over 'sodo- n' en 'sodomie'. De Raad de verwisseling van de in 'begrijpelijk', hoewel citeren beter was geweest en 'maatschappelijk bij- sr gevoelig onderwerp' als door Erna Straatsma leiden - Een derde manager bij De Sleutels van Zijl en Vliet is geschorst vanwege veronder stelde misstanden in het hui- zenbezit van de woningcorpo ratie. Ingewijden spreken over een 'stammenstrijd' tussen het voormalige kader van De Sleu tels en de voormalige staf van Zijl en Vliet. Alle op non-actief gestelde managers zijn afkom stig van Zijl en Vliet, dat op 1 ja nuari is gefuseerd met De Sleu tels. Half juni zijn de leidinggeven den van de units klantenbeheer en planning naar huis gestuurd. Ze hebben 'buitengewoon ver lof gekregen vanwege mogelij ke verantwoordelijkheid voor een reeks blunders op het ge bied van woningonderhoud. Iets later is ook de manager strategie/beleid/projecten naar huis gestuurd. Na het vertrek van het drietal is het managementteam van het voormalige Zijl en Vliet ontbon den, zo blijkt uit uitgelekte cor respondentie over het conflict. Een stuurgroep is in het leven geroepen om te bespreken hoe de organisatie verder moet. De Sleutels en Zijl en Vliet zitten nog volop in een reorganisatie als gevolg van de recente fusie. Verantwoordelijk voor het weg sturen van de drie managers is directrice M. Visser, die in een brief aan het personeel zegt dat haar door de raad van commis sarissen is 'opgedragen om al die acties te ondernemen die door de directie als passend worden bevonden'. Daarnaast zou de raad van commissaris sen haar een 'aanwijzing' heb ben gegeven om de 'benodigde maatregelen te nemen om een zo goed mogelijk functioneren de organisatie op te bouwen'. Visser is sinds 1 januari in dienst als directrice van de ge fuseerde woningcorporatie. Het onderzoek dat ten grond slag ligt aan de schorsing van de drie managers, is uitgevoerd door de afdeling vastgoedbe- heer van de voormalige wo ningbouwvereniging De Sleu tels. Na een 'quick scan' heb ben de onderzoekers een alar merend rapport geschreven, waarin 'de techneuten van Zijl en Vliet' er flink van langs krij gen. Er zou sprake zijn van enorme misstanden, die grote financiële consequenties kun nen hebben voor de meerjaren begroting van de woningcorpo ratie. TNO is inmiddels inge schakeld voor een onafhankelij ke second opinion, die over mi nimaal zes weken wordt ver wacht. Diverse ingewijden stellen dat veel 'misstanden' zijn aangedikt door de afdeling vastgoedbe- heer. Ook zouden in het rap port diverse noodzakelijke re novaties ten onrechte als nieuw worden gepresenteerd. De ondernemingsraad (OR) wil dat er ook een accountantsbu reau wordt ingeschakeld om vragen over eventuele 'verwijt baarheid' van de geschorste lei dinggevenden te onderzoeken. De OR heeft begrepen dat TNO die vraag niet zal meenemen in haar onderzoek. Uit een schrif telijke mededeling aan het per soneel blijkt dat de onderne mingsraad de genomen maat regelen slecht vindt 'voor de in tegratie van de twee werkorga nisaties. 'We zien al onze stap pen als noodzakelijk om het beste uit de twee fusiepartners aan te wenden voor de toe komst van onze organisatie', zo schrijft de OR. De voorzitter van de OR, H. Maaskant, wil de kwestie niet verder toelichten. De voorzitter van de raad van commissaris sen, A. de Jong, is wegens va kantie niet bereikbaar voor commentaar-. Directrice Visser liet eerder al weten met commentaar te wil len wachten tot het TNO-rap- port klaar is. Muurschildering van oude drukkerij siert pand van De Bink op door Eric-Jan Berendsen leiden - Al in 1882 begon Cor nells de Bink een handelsdruk kerij aan de Leidse Aalmarkt. In de eerste helft van de vorige eeuw verhuisde het bedrijf naar de Stille Rijn, waar het tot in de jaren zeventig was gevestigd, om vervolgens voor nieuw bouw in de Rooseveltstraat te kiezen. Daar is onlangs een muurschildering van de oude drukkerij onthuld. Veel oudere Leidenaars associëren drukkerij De Bink nog steeds met de Stil le Rijn, de piekwaar Johan Schoonderwoerd, de huidige directeur van De Bink, geboren en getogen is. „In die tijd was de Stille Rijn al eenrichtingsverkeer", licht Schoonderwoerd toe. „Ik weet nog dat er vrachtwagens met papier voor de deur stonden. De hele zetterij werd ingezet om de wagen zo snel mogelijk te lossen. Alle pakken moesten op de schouder, door het brui ne deurtje naast het pand van Keizer, de weegschalenboer. Als het erg veel tijd in beslag nam, stond de hele Rijn vol met au to's. Als de vrachtwagen niet snel genoeg leeg was, kwam er politie bij. De chauffeur moest dan een rondje gaan rijden en mocht daarna pas weer verder lossen." Wie nu bij drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat naar binnen stapt, waant zich weer op diezelfde Stille Rijn. In het pand kwam na een groot scheepse verbouwing van het bedrijfskantoor een glazen pui In het kantoor van drukkerij De Bink aan de Rooseveltstraat hangt een muurschildering van de oude drukkerij aan de Stille Rijn. Foto: Hielco Kuipers te vervallen. De dichtgemaakte wand kon niet kaal blijven, dus daar moest iets mee worden ge daan. Bij De Bink besloot men de periode van de Stille Rijn te vereeuwigen. Kunstschilder Simon Balyon kreeg de opdracht. Hij bekeek een aantal oude foto's van de Stille Rijn, maar maakte ook ter plekke de nodige kiekjes. „Om dat de panden er nu nog net zo bij staan als in de vorige eeuw, kreeg ik een goede indruk van de situatie en kon ik aan de slag." Balyon begon met een schets op klein formaat, werkte deze uit op een grote plaat en schilderde de kozijnen waartus sen de wandschildering uitein delijk moest worden geplaatst mee op die plaat. Daarna zaag de hij de kozijnen eruit waar door er acht panelen overble ven die in het werkelijke kozijn zijn geplaatst. Zelfs de oude Volkswagen van de vader van Schoonderwoerd, die toenter tijd als directiewagen dienst deed, staat langs het water ge parkeerd. Volgens Schoonderwoerd haalt de wandschildering bij ieder- door Robbert Minkhorst leiden - De politie is voorstan der van de komst van een 'ge bruikersruimte' in Leiden. Dat is goed voor de veiligheid in de stad en de verslaafden zelf. „Onze conclusie is dat een ge bruikersruimte de beste oplos sing zou zijn voor het pro bleem", zegt voorlichter Chris van Egmond van politiekorps Hollands Midden. De politie gaat daarmee verder dan de korpsbeheerder, burgemeester Henri Lenferink van Leiden. Die zinspeelt weliswaar op een eigen stek voor harddrugge- bruikers, maar heeft geen me ning en vraagt de gemeente raad nu om die te geven. Verslavingszorg van Pamassia onderschrijft de conclusie van de politie, zegt directeur Hans Toben, die ook ervaring heeft met een gebruikersruimte in Den Haag. Eerdere pogingen in Leiden om te zoeken naar een ruimte voor verslaafden strandden op de hoge kosten. Volgens burge meester en wethouders vallen die inmiddels mee. Aanleidin gen voor een nieuwe discussie over de gebruikersruimte zijn de aanwezigheid van een groep junks bij station Leiden Cen traal, de overlast die deze groep veroorzaakt en de schriftelijke vragen erover van het CDA. Overigens is een van de vragen stellers, het raadslid Linda Lie- verse, tegen een aparte ruimte waar onder begeleiding hard drugs kunnen worden gebruikt. Dat heeft zij in een van haar webcolumns gezegd. Voor het CDA wordt de situatie bij het station onhoudbaar. De oppositiepartij heeft aange drongen op maatregelen, bij voorbeeld door de verslaafden bij 'perron nul' weg te sturen. „Leiden Centraal is bepaald geen visitekaartje voor de stad. De groep verslaafden en zwer vers wordt groter", aldus het CDA. „De overlast hierdoor neemt toe. Uit de geweldsana- lyse van de eerste helft van 2003 blijkt dat op het Stationsplein de meeste geweldsincidenten, waaronder berovingen, hebben plaatsgevonden. „Perron 'nul' is een plaats waar individuen komen die een ge vaar kunnen opleveren voor hun omgeving en voor de volksgezondheid", geeft politie man Van Egmond aan. „Het is ook inhumaan dat ze zich daar moeten ophouden. Wij kunnen ze ook niet wegsturen, want dan verspreiden ze zich over de stad en kunnen ze daar weer voor overlast zorgen." Met een aparte gebruikersruim te 'heb je het geheel onder con trole', aldus de voorlichter, die ook gericht is 'op hun gezond heid en welzijn'. Voor een veeg- beleid, zoals in Amsterdam en Rotterdam, voelt de politie wei nig. „Het loopt in Leiden nou ook niet de spuigaten uit met de criminaliteit en het geweld." Lees nu Leidscli Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! I Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makkelijk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! I Ik betaal: automatisch 56,20) per acceptgiro 5fl!rO) I Naam: I Adres: I I Postcode/Plaats: J "Itelefoon: J Geboortedatum: e-mailadres: i bezorgcontrole) een het verleden weer naar bo ven. „Ook bij jongeren die die tijd niet hebben meegemaakt, maar zeker bij buurtbewoners en mensen die destijds als stu dent bij de buurman, kleding verhuurbedrijf Sloos, een jac quet huurden en daarna bij ons naar binnen stapten om kaart jes te bestellen voor hun pro motie." Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische incasso. b Stuur dezo bon op in een ongefrankeordo envelop, naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004). >t persoongegevens. In het colofon van Mijn wereld, mijn krant. Leidsch Dagblad In gevecht igen de ivarte plaag hdc 971 LEIDEN woensdag 28 JULI 2004 Ingewijden spreken over 'stammenstrijd' bij onlangs gefuseerde woningcorporatie gebruikersruimte door Robbert Minkhorst leioen - Leiden voert waarschijn lijk op de valreep nog een extra bezuiniging op het busvervoer door. 'Een aantal avondritten' van lijn 30 naar Oegstgeest dreigt tussen oktober en januari daardoor te vervallen. Vervoersmaatschappij Connex- xion reageert teleurgesteld op het - nog niet openbare - voor stel van de gemeente. Kritiek komt verder vanuit de reizigers- organisaties Rover en RLOV. Het zou de derde bezuiniging op het openbaar vervoer in de regio binnen een jaar zijn. Leiden, dat nog tot 2005 de zeg genschap heeft over bepaalde delen van het openbaar vervoer in de stad en in de omliggende gemeenten, kampt met een gat in de begroting. Hoe groot dat is, wil noch de gemeente, noch Connexxion zeggen. „Dat is op dit moment niet opportuun", vindt woordvoerder Fons Dele- marre. Het busbedrijf weigert een bedrag te noemen, omdat het 'bedrijfsgevoelige informa tie' betreft. Connexxion heeft net als BBA, Arriva en Stadsver voer Nederland ingeschreven op de aanbesteding van het re gionale busvervoer. Connexxion spreekt van een opgelegde bezuiniging. „Het gaat om een aantal avondritten, voor een korte periode. Wij vin den dat niet leuk", zegt voor lichter Herman Rouw. „Per 1 januari gaat sowieso een nieu we dienstregeling in. Voor drie maanden zou het een tussen oplossing zijn, maar het is niet in het belang van de reiziger." Rover en RLOV, binnenkort ROVH - Reizigersadviesraad van het Openbaar Vervoer Hol land-West, stellen het sterker. In hun ogen is de schade 'veel groter' dan wat de bezuiniging oplevert. Het schrappen van rit ten jaagt reizigers weg die na 1 januari niet terugkeren. Boven dien betekent de maatregel 'de zoveelste inperking' van de dienstregeling. Het aantal reizi gers, bussen en euro's voor de bussen kalft al jaren af. Gemeentewoordvoerder Dele- marre heeft van verkeerswet houder Ruud Hessing van D66 begrepen dat deze bezuini gingsmaatregel nog niet vast staat. De vraag welke ritten van lijn 30 verdwijnen, vindt hij 'niet opportuun'. „Concreet is het nog niet besloten." Hessing wil in overleg met de raads commissie economie en ver keer bespreken hoe het gat in het budget moet worden ge dicht. Dat zou het D66-raadslid Peter Bootsma goed uitkomen, blijkt uit zijn commentaar. „Ik kan hem niet dwingen, maar gelukkig was hij de vorige keer, bij lijn 13/14, zo vriendelijk ons een briefje te sturen. Toen is de commissie in verzet gekomen." Bootsma is 'niet zo voor' een bezuiniging. „Zo komen we in een negatieve spiraal terecht." leiden - Honderdduizend boeken en 2500 tijdschriften, samen goed voor een lengte van vijf kilometer, zijn de afgelopen twee weken verhuisd naar de nieuwe rechtenfa culteit in het Kamerlingh Onnesgebouw. Ze hebben allemaal een plek in de enorme boekenkasten gevonden, te midden van de honderden studentenwerkplekken in de nieuwe bibliotheek. De boeken die naar de eerste verdieping moesten, werden gesor teerd in kratten met een liftje naar boven gestuurd. Op de foto gaan de brieven van Hugo de Groot, handmatig uiteraard, naar hun nieuwe bestemming. De bibliotheek van de Leidse rechtenfaculteit is een van de weinige die zoveel boeken in opstelling en niet opgeslagen in depots heeft. Foto: Mark Lamers i - Een 36-jarige Leidenaar andag in de Merenwijk lakt op verdenking van andeling. De man zou zijn ige stiefdochter hebben lopt en geslagen, omdat et wil dat zij een vriend Leidsch Dagblad 1 - De politie heeft maan- vee Voorburgers (19 en ingehouden op verden- fan winkeldiefstal. De 19- had in een winkel aan de weg een pakket lamellen :ht. Nadat hij een deel an in zijn auto had gelegd, lij terug naar de winkel it het pakket niet compleet ijn geweest en om de 'rest' halen. De 21-jarige zou "aarbij hebben geholpen. lijk voor meer informatie er de servieespaar actie op www.leidschdagblad.nl n wereld, mijn krant. Leidsch O Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11