SERVICE sprinters Prachtige dag Cryptogram Dé oplossing voor uw zoektocht! HDC160 woensdag 28 JULI 2004 CD VAN DE DAG Genre: rock/lo-fi Holywater Sides Astros Discos AB082CD „Come into my six-string throat', zingt zanger-gitarist Ricardo Ro driguez in het gelijknamige stuk. Wat je ook denkt van de metafoor - ze is origineel: de combinatie van keelgat, intimiteit en besnaar de gevoelens kom je niet elke dag tegen. De song is met elf andere langzame, introverte composities te vinden op Sides, het eerste in ternationaal uitgebrachte album van de uit het Spaanse Galicië af komstige band Holywater. Rodriguez en zijn drie bandleden wor stelen met duidelijke invloeden van Radiohead, Jeff Buckley, Mu se, Sigur Ros en Low - maar van simpelweg kopiëren kun je ze niet betichten. Om te beginnen is de productie verre van perfect - het geluid is af en toe charmant rommelig en lo-fi. Zo verkruimelt het mooie drumfiguurtje in Your Breakable Hands in je oorschelp en verder bezit Holywater een gestileerde passie die zich een weg naar buiten baant in typisch Spaans-poëtische vergelijkingen. Fe- derico Garcia Lorca is nooit ver weg. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: Olympische Spelen M.I. Finley en H.W. Pleket Olympische Spelen in de Oudheid Uitg. Athenaeum, Polak Van Gennep Prijs: 15,95 Pierre de Coubertin had hooggestemde sportidealen toen in 1896 de eerste moderne Olympische Spelen werden gehouden. Deelne men vond hij belangrijker dan winnen en Olympische sporters dienden amateurs te zijn. Enthousiastelingen van de Olympische beweging wezen en wijzen ter onderbouwing van hun idealen op de klassieke Grieken. In dit heruitgegeven - en op onderdelen ver beterde - boekje wordt uiteengezet dat de huidige Olympische praktijk meer overeenkomt met de klassieke werkelijkheid dan met De Coubertins idealen. Tussen 776 voor Christus en 261 na Chris tus - meer dan duizend jaar! - ging het in Olympia niet om het deelnemen maar om de winst. En van waarlijk amateurisme was ook toen al geen sprake. Zeker, tijdens de spelen van Olympia viel voor de besten geen geld te verdienen, maar her en der in de Griekse wereld werden andere spelen georganiseerd waar het wel degelijk om de pegels ging. Ook vals spelen heeft de sport altijd aangekleefd. In Homeros' Ilias lezen we al hoe Nestor bij de lijk- spelen voor Patroklos de wagenrennen won door Menelaos van de baan te drukken. Allemaal buitenwoon aardige dingen om te lezen in dit Olympische jaar. KOKKERELLEN Mie met bosuitjes, sojasaus en roereieren Hoofdgerecht voor 3-4 personen Voorbeeld van een vegetarisch gerecht uit de keuken van Hong Kong waar men meer vegetari sche restaurants aantreft dan in welke andere wereldstad ook. Ingrediënten 200-250 Chinese mie of mihoen; zout; 11/2 el. pindakaas; 1 el. lichte Chinese sojasaus; 2 teentjes fijngehakte of uitgeperste knoflook; 2 tl. limoen - of ci troensap; 2 1/2 dl kruiden- of groenten- bouillon; 3 gesnipper de bosuitjes; 4-5 eie ren; 3 el. bouillon of water; zout; witte pe per uit de molen; 11/2 el. (zonnebloem) olie; eventueel 3-4 el. Se roendeng. Bereiding Kook de mie of mihoen zoals op de verpakking is aan gegeven, laat uitlekken en schep de bosuitjes erdoor. Houd warm. Breng in een pan netje met dikke bodem de bouillon aan de kook. Voeg pin dakaas, sojasaus, knoflook en limoen- of citroensap toe. Blijf zolang roeren tot een licht ge bonden saus ontstaat. Proef de saus en voeg eventueel nog wat zout en peper toe. Laat de saus hierna nog 2-3 mi nuten zachtjes sudderen. Houd de saus warm. Roer in een kom eieren en bouillon. Voeg zout en peper toe. Verhit de olie in een wok en schenk het eiermeng- sel er in. Laat onder I voortdurend roeren en omscheppen, stol len. Neem daarna de wok van de warmte bron. Presentatie Verdeel de mie of mi hoen met de bosuitjes over voorverwarmde diepe borden. Schep de saus er overen schik de roereieren er in het mid den op. Strooi er eventueel se roendeng over. Geef er een to matensalade apart bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: in beide richtin gen op de A2 (randweg Eindhoven) tussen knooppunt Ekkersweij- er en knooppunt Leenderheide en op de Al 2 tussen knooppunt Prins Clausplein en knooppunt Gouwe. Verder wordt er vandaag gecontroleerd op de A32 bij Weststellingwerf en A13 bij Delft. Donderdag: A37 bij Coevorden en A12 bij Bodegraven. Vrijdag: A6 Noordoostpolder en A29 bij Oud Beijerland. Zaterdag: A2 bij Box tel en A73 bij Venlo. Zondag: A30 bij Ede en Al 7 bij Moerdijk. HET WEER door Jan Visser De Canarische eilanden staan bekend als een vakan tieparadijs. Het lijkt er vrijwel altijd zonnig te zijn, het regent op maar heel weinig dagen en met uit zondering van de hoger ge' gen delen is het er meestentijds warm maar bijna nooit te. Op de luchthaven San Bartolomé op het eiland Lan- zarote bedraagt de gemiddelde maximumtempera tuur in januari, 20,4 graden, in augustus en septem ber respectievelijk 28,8 en 28,4. Soms waait er echter een bloedhete wind vanuit de Sahara, op de eilan den bekend als de Calima. Onder invloed van een zeer sterk hogedrukgebied op hoogte breidde de Sa- harahitte zich de afgelopen dagen naar de eilanden uit. Van de officiële meetstations was de luchthaven San Bartolomé op Tenerife het warmst met zondag een topper van 42,9 graden. Dat is een waarde die niet ver afwijkt van het record: 43,6. De hoogste temperaturen die ooit op de eilanden zijn gemeten schommelen volgens de Spaanse weer- dienst rond 44 graden. Ook de nachtelijke tempera turen zijn bijzonder hoog: gisternacht koelde het op het vliegveld van Lanzarote niet verder af dan tot 31,9 graad, gistermiddag om 13 uur werd op de luchthaven Reina Sofia op Tenerife 39,9 graden ge meten bij een relatieve luchtvochtigheid van circa 5 procent en een harde noordoostenwind. Bij ons dezer dagen heerlijk zomerweer maar het uitgestrekte hogedrukgebied waaraan we het fraaie zomerweer te danken hebben krijgt last van enkele luizen in de pels. Daardoor vrijdag en zaterdag meer bewolking en een buienkans. De atmosfeermodellen verschillen van inzicht of het om een storing vanuit het westen gaat of om een uitloper van een omvang rijke bovenluchtdepressie boven het Europese vaste land. Vandaag een prachtige zomerdag. Er zijn flinke perioden met zon en de temperatuur loopt op naar 24 graden. Doordat het hogedrukcentrum boven de Noordzee ligt waait er een matige noordoostenwind. Morgen wordt opnieuw een zonnige dag met maxi ma omstreeks 25 graden en een matige oostnoord oostenwind. 0 óódóftftft ooft 7 <0 zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist Temperatuur min/max Neerslagkans Neerslag-mm STRANDWEER vandaag morgen Weertype kwart bewolkt zonnig Zon 60 90 Middagtemperatuur 22 24 Windkracht in Beaufort O 2 O 3 Gevoelstemperatuur 25 27 UV index (0-10) 5 6 Watertemperatuur 18 18 Terrasindex (0-10) 7 10 Strandindex (0-10) Leiden"5 Alphen a/d Rijn O Wassenaar LKJ vt/ Utrecht L i WeB» ••>^.0 O Den Haag E Soest m mh ftrón': www weeronlir 4 STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck ZO vzoeoi MooeujK INScmJW\ Of &OGVG- SCHOOL 6>U snwsAT» er KL/NO nöspu&TWts wwwacuNnNL (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 Horizontaal: 1. Door een bloem ontbreekt het me aan eigenliefde 7. Flauw als poeder (5); 8. Zo zacht als nat ijs (5); 9. Schrijfgerei in het klooster (5); 10. Eerste meisje i een jongensnaam (4); 11. Die maat kan niet zonder de (6); 12. Dikke boeken om te tellen (6). Verticaal: 2. Geen goede adviseur (5); 3. In de auto van de vrot president (6); 4. Stel je voor, een vakantieland! (6); S'u familieleden staan rond een boom (4); 6. Verband ope, wand (8); 10. Slotmaten (4); 11. Hoopgevend beestje» Oplossing van dinsdag: 1plas-salep-haspel 2slot-sloot-altoos 3doel-gloed-gondel 4. nota-talon-etalon 5keer-kreek-lekker 6peer-peter-streep 7. eelt-pleet-tempel 8moet-motie-emotie 9leeg-gelei-elegie 10rang-graan-nagras Gevraagd woord: HAGELSTEEN.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10