Uienteelt bedreigd door kwakkelweer ECONOMIE Nieuwe overnamegolf banken onwaarschijnlijk Nieuw 088-nummer kost consument mogelijk extra geld ABN alerter op witwassen dollar Castelijn Beerens failliet Grote beurt voor antieke spoorburg Vakantieganger wacht dit jaar erg lang met boeken Gevaarlijke parasiet bij vee Shell: Geen informatie verzwegen Actie kredietbanken tegen wachtlijsten schuldhulp maciebedrijven /S gaan samen york - Het Amerikaanse ciebedrijf Mylan Labora- neemt de branchegenoot Pharmaceuticals over via delenruil ter waarde miljard dollar (3,3 miljard De koers van Mylan zak- procent en die van King met ruim 30 procent om- De twee bedrijven heb- ;amen een jaaromzet van 3 rd dollar en bijna 6000 nemers. Mylan is in de VS ootste op het gebied van rieke geneesmiddelen, na- cversies van merkmedicij- King heeft een aantal ster- erkproducten, zoals de idrukverlager Altace. itse kleding raak favoriet burg - Duitsland verkocht jaar voor ruim 1,1 miljard aan kleren aan Nederland, rlijkt uit gisteren gepubli- le cijfers van het CBS. iland is goed voor bijna 20 ent van de totale kledingin- (5,8 miljard). Alle landen e Europese Unie waren voor 2,5 miljard. Kleding zië kwam voor 2 miljard De overige 1,3 miljard eu- mt van elders. China zag ngexport aan Nederland 1 procent stijgen. De grote izers waren Hong Kong en nesië. itrale banken ken tijdschrift erdam - Een aantal centra- nken heeft de krachten ge leld voor de publicatie van ijdschrift, dat vier keer per verschijnt met artikelen centraal bankieren. Het e exemplaar moet volgend verschijnen. De Nederland- Bank verklaarde gisteren et tijdschrift een weten- ppelijk karakter krijgt, t DNB doen ook de Euro- Centrale Bank (ECB) en de voor Internationale Beta- n (BIB) mee. De centrale en uit de VS(de Fed), Ca- Japan en enkele Europese sn leveren een bijdrage. issel pakt duur n-gesprek aan sel - Mobiele-telefoonbe- 'en maken gesprekken over ndsgrenzen onnodig duur at ze excessieve prijzen :n voor het afhandelen van oproepen van buitenland- lier s. Dat is de voorlopige lusie van de antikartel- it van de Europese Com- ie in een zaak tegen 02 en fone in Groot-Brittannië. net z'n mobieltje belt in luitenland maakt gebruik ;en willekeurig gsm-net- De rekening die de bui- ndse netbeheerder daar in rekening brengt, is veel r dan bij binnenlandse ge- cken. Door gebrek aan urrentie, meent de Com- ie. rlengd verbod gelvlees Azië sel - Het Europese import- od voor gevogelteproduc- n siervogels uit een reeks ische landen is verlengd 5 december. Reden is dat )gelpest of vogelgriep nog ls niet onder controle is, al le Europese Commissie ren. De maatregel treft ucten uit Thailand, Cam- a, Indonesië, Japan, Laos, »tan, China, Zuid-Korea en ïam. nden stellen lead ultimatum ;ezand - CNVDiensten- 1 en FNV Kiem hebben oormeubelfabrikant Smead ren een ultimatum gesteld, et plan om personeel lan- e laten werken niet voor ag van tafel is, dan stappen onden naar de rechter. Het ijf wil personeel in Hooge- en Reuver 40 uur per week i werken in plaats van 36 r :onder extra loon. Volgens onden is het niet toege- om afspraken te maken trijdig zijn met de CAO de hele branche. «den kopen in itenland drank kholm - De Zweedse over- krijgt steeds minder geld en van de staatswinkels die nonopolie hebben op de oop van alcoholhoudende k. Zweden kopen massaal k in het buitenland. De in- stenderving dreigt zelfs een rt te veroorzaken in het heidsbudget. Volgens de ïdse krant Dagens Nyheter eerste zes maanden van ruim 41 miljoen euro min- lan de schatkist afgedragen begroot. De omzet van de swinkels verkeert in een val sinds de EU in januari ien heeft verplicht de im- van alcoholhoudende k fors te verruimen. De eding van nieuwe lidstaten mei heeft de situatie nog ■gerd. door Koos van Wees den haag - De invoering van een nieuw landelijk nummer voor over heidsdiensten en grote bedrijven gaat de consument mogelijk extra geld kos ten. Het 088-nummer hanteert name lijk een nationaal tarief. Wie nu een bedrijf belt, doet dat vaak tegen een goedkoper lokaal tarief. Het nieuwe nummer vervangt voor grote bedrijven en overheidsinstellin gen het lokale netnummer. Voordeel voor hen is dat ze dan door het hele land via één nummer bereikbaar zijn en het nummer ook zelf kunnen sa menstellen. De noodzaak voor een be drijf om lange lijsten met telefoon nummers te handhaven vervalt. „Een instantie als de belastingdienst heeft vele honderden nummers. Door het 088-nummer hoeft dat er maar één te worden", zegt directeur Kees Tromp van de Vereniging Bedrijfstelecommu nicatie Grootgebruikers (BTG). De kosten per gesprek zullen volgens Tromp afwijken van de huidige kosten. „Het gaat van een lokaal naar een na tionaal tarief. Dat ligt geloof ik een paar centen hoger. Het zal niet heel veel afwijken van de huidige tarieven". De Consumentenbond denkt dat het in de praktijk wel zal meevallen. „We gaan uit van één nationaal tarief voor deze nummers, dat wel duurder is dan het lokaal tarief, maar weer goedkoper dan de kosten van een interlokaal ge sprek", aldus een woordvoerster. Zij benadrukt dat de tarieven nog niet zijn vastgesteld. „Het belangrijkste voor ons is dat er maar één tarief komt, zo dat de klant weet waar hij aan toe is". De nieuwe 088-nummers zullen vanaf oktober gefaseerd worden ingevoerd. Klanten van de instellingen zullen er niet al te veel van merken, benadrukt Tromp. „De mensen bellen één num mer. De centrale waar het gesprek bin nenkomt, ziet waar het vandaan komt en schakelt de klant door met het kan toor dat het meest dichtbij ligt. Maar het is ook mogelijk dat er een telefo nist aan de lijn komt die vraagt wie de beller wil spreken". Tromp, die 300 grootgebruikers in de telecommunicatie vertegenwoordigt, hoopt dat voor die laatste taak geen callcenters worden ingeschakeld. „Lange wachttijden en mensen die niet weten waar het om gaat, daar zit niemand op te wachten". Het 088- nummer geldt niet als vervanging voor de 0800- en 0900-nummers. „De meeste bedrijven zullen die wel hand haven. Dat zijn echt service- en infor matienummers, waar je terecht kunt met klachten, vragen of adreswijzigin gen", aldus Tromp. De invoering van het nieuwe nummer is de afgelopen jaren in alle stilte voor bereid. Daarbij waren onder meer het ministerie van economische zaken en telecomwaakhond OPTA betrokken. Ook de telefoonmaatschappijen en de Consumentenbond spraken mee. De operatie haakt aan bij de ontwikke lingen op internet. Wie de site van een bedrijf aanklikt komt vaak terecht bij een beheerder in Indonesië of Zuid- Afrika, zonder daar ook maar iets van te merken. Ook het telefoonverkeer zal zich zo ontwikkelen, los van de bin ding van een bedrijf aan streek of stad, is de verwachting. Het 088-nummer loopt op die ontwikkeling vooruit. amsterdam/anp - ABN AmrO heeft met de Amerikaanse cen trale banken (Fed) afgesproken zijn beveiliging in New York te gen witwassen van dollars te verbeteren. De bank moet bin nen 60 dagen maatregelen heb ben genomen en die ook heb ben getest op effectiviteit. „De Fed had het idee dat het bevei ligingssysteem onvoldoende was", aldus een ABN-woord voerder. De bank is al bezig nieuwe controlesystemen in te bouwen en heeft extra perso neel ingeschakeld. Ook zijn on afhankelijke experts ingehuurd. zaltbommel - De historische stalen spoorbrug bij Zaltbommel on dergaat op dit ogenblik een ingrijpende onderhoudsbeurt. Werkne mers van Van der Ende Straal- en Schilderwerken zijn samen met en kele onderaannnemers bezig aan de eerste fase van een vierjarig project. Eerst wordt de oude coating verwijderd met een hydrojet, water onder druk tot 1200 bar, en vervolgens nabehandeld via nat- stralen (zand en water) om de roest te verwijderen. Daarna komen er drie nieuwe lagen verf op de brug, zodat die weer zo'n dertig jaar meekan. Omdat er tussen de vorst- en warmteperiode zo'n 15 centi meter rek in de spoorbrug zit, is de coating die wordt aangebracht elastisch. Foto: WFA/Vidiphoto Spaanse Banco Santander Central Hispano lijft Britse Abbey National in Emilio Botin, topman van de Banco Santander Central Hispano (links) die samen met collega Luqman Ar nold van het Britse Abbey National in Londen de overname toelichtten. Foto: EPA/Stefan Rousseau Verlies Eurotunnel vervijfvoudigd parijs/anp - Eurotunnel, de exploitant van de spoorverbin ding onder het Kanaal, heeft gisteren bekendgemaakt over de eerste zes maanden van 2004 vijfmaal meer verlies te hebben geleden dan vorig jaar. Het nettoverlies kwam uit op 119 miljoen euro. De omzet van het Frans-Britse bedrijf zakte met 3 procent tot 390 miljoen euro. De toename van het aantal passagiers op de Eurostar-trei nen met 20 procent en van vracht met 15 procent kon deze daling niet keren. Dat kwam mede doordat Eurotunnel de prijzen heeft verlaagd. Lagere tarieven, het beperken van de kosten en steun van alle partners moeten helpen het con cern er in 2005 weer enigszins bovenop te krijgen, zo heeft de nieuwe topman Jacques Maillot zich voorgenomen. Vorge maand deden geruchten de ronde dat Maillot zou worden vervangen door een 'echte' crisismanager. Het noodlijdende concern heeft een schuldenlast van 6,4 mil jard euro. De afspraken die Parijs en Londen over de trein verbinding hebben gemaakt, sluiten overheidssteun uit. de meern/anp - De consument heeft dit jaar zeer lang gewacht met het boeken van vakanties. Door het relatief slechte weer in Nederland besloten veel men sen alsnog de zon op te zoeken in het buitenland. In de weken tussen 6 juni en 11, juli boekten ongeveer 500.000 Nederlanders hun vakantie. Dat is 4 procent meer dan vorig jaar in dezelfde periode. Dat blijkt uit gisteren gepubli ceerde cijfers van het Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR). On danks het flinke aantal boekin gen van de afgelopen tijd, een moeilijke tijd door. Het totaal aantal boekingen dit jaar voor de zomervakantie ligt 0,7 pro cent achter ten opzichte van vorig jaar. „Je zou kunnen zeggen dat we bijna zijn hersteld van de dip eerder dit jaar", -aldus de woordvoerster. Zo noteerde het ANVR in januari nog een, min van 14 procent en in maart een achterstand van 6 procent. Het herstel valt volgens de zegs vrouw echter tegen als de boe- den haag/gpd - Gemeenten moeten extra geld uittrekken voor het wegwerken vem de wachtlijsten voor hulp bij schuldsanering. Daarmee wordt voorkomen dat mensen die zelf niet meer uit hun schul den komen malafide bureautjes in de arm nemen die niets doen en alleen uit zijn op eigen ge win. Dat zegt Harry Dilg, voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Volkskrediet (NWK). Dit jaar lopen er al tien aangif ten tegen particuliere bedrijven van schuldenaars die zich be nadeeld voelen. In de meeste gevallen hebben die het beheer over hun financiën geheel aan dat bedrijf overgedaan. „Een aantal bedrijven is er echt met het geld vandoor gegaan", al dus Dilg. „Of ze laten mensen betalen voor hun diensten, wat verboden is bij schuldsane ring". Bij de NWK zijn de gemeente lijke kredietbanken aangeslo ten. Die zien de laatste jaren kingen in geld worden uitge drukt. Zij wijst erop dat vakan ties flink goedkoper zijn gewor den. „Zeker bij de last minutes zijn de marges klein. De reizen die op het laatste mo ment werden geboekt, gingen onder meer naar Europese (zon) bestemmingen (circa 232.000 passagiers) en inter continentale oorden (33.500). Zo werd naar Kenia 94 procent meer geboekt en Sri Lanka 242 procent. De meest opvallende boeking is China met 1220 pro cent, al gaat het in absolute zin om een klein aantal mensen. Dichter bij huis zijn onder an dere de Griekse eilanden Kos en Kreta in trek, Cyprus, Portugal, de Canarische eilanden, Tune sië en Egypte. Athene nam daarentegen af met 79 procent. Turkije dat eerder ver uitliep in de boekingen op andere vlieg- bestemmingen rond de Middel landse Zee, leverde ook iets in. In de periode tussen 6 juni en 11 juli werden 7 procent min der reizen naar Turkije geboekt in vergelijking met dezelfde pe riode vorig jaar. een enorme toename van het aantal verzoeken om hulp bij het wegwerken van schulden. Mensen moeten vaak meer dan een half jaar wachten voor ze aan de beurt zijn. In onder meer Amsterdam en Alkmaar is door de gemeenten extra geld uitgetrokken voor het wegwerken van die wachtlijs ten. Dilg zou graag zien dat meer gemeenten daartoe over gaan. Schuldhulpverlening is bij de leden van de NWK ook in betere handen, meent hij, omdat die ook in staat is de an dere problemen van hun cliën ten aan te pakken. „Vaak zijn schulden niet het enige pro bleem, maar is er sprake van een verslaving of problemen binnen een gezin. Alles grijpt in elkaar", aldus Dilg. De voorzitter van de NWK wil de voorlichting over hulp bij schuldsanering sterk verbete ren. Al heeft hij niet de illusie dat het probleem van malafide bureaus daarmee direct is op gelost. Rijswijk/ANP - De Spaanse bank Banco Santander Central Hispa no slaat zijn vleugels uit naar Groot-Brittannië. Gisteren werd bekend dat het bedrijf de Britse hypotheekbank Abbey National overneemt. Of dit het begin is van een nieuwe overnamegolf in de Europese bankensector valt te bezien. Banco Santander was tot nu toe vooral actief op de Spaanse en de Zuid-Amerikaanse markt. Nu probeert het bedrijf het op Britse bodem. De directie ver wacht dat de overname van Ab bey over drie jaar kosten- en synergievoordelen zal opleve ren van 560 miljoen euro. De vraag is of dat zal lukken. De Spanjaarden waren tot nu toe nog niet op grote schaal actief in Groot-Brittannië en zullen de markt dus nog moeten leren kennen. Bovendien is het de vraag of ze kosten kunnen be sparen in een land waar San tander nog helemaal geen bankkantoren had. Daar komt bij dat in Groot-Brittannië nog altijd met het pond sterling wordt betaald, met alle proble men in het betalings- en han delsverkeer vandien. „Voor Banco Santander wordt het een lastig verhaal", ver wacht Bart Horsten van Van Lanschot Bankiers. Hij wijst er op dat Abbey al jaren vergeefs probeert de kosten te drukken. Waarom zou het Santander op eens wel lukken, vraagt Horsten zich af. Volgens hem zal de overname van de Britse bank hooguit geruchten teweegbren gen over een eventuele nieuwe consolidatie in de bankensec- den haag/gpd - De Nederlandse uientelers vrezen een rampjaar nu grote delen van de oogst in rap tempo worden aangetast door de valse meeldauw. Dat is een schimmel die goed gedijt in het huidige kwakkelweer en die de uien waardeloos maakt. „Ik heb het in twintig jaar niet zo erg meegemaakt", zegt uien- teler Jaap Maarsingh van de vakgroep Akkerbouw van de Noordelijke Land- en Tuin bouworganisatie (NLTO). „Bij sommige telers in de Flevopol- der is al zo'n 70 tot 80 procent van de oogst aangetast. Ik vrees dat dit kan overslaan naar de telers in Zuid-West Nederland. Gelukkig zien de weersvoor spellingen er redelijk gunstig uit, bij warmer en droger weer kan de schade meevallen." waalwijk/gpd - Het Waalwijkse lederwarenbedrijf Castelijn Beerens is failliet. Althans het productiebedrijf. Met het faillis sement gaan 11 arbeidsplaat sen verloren. „Het bedrijf gaat met 12 mensen als han delsmaatschappij verder", al dus directeur Beerens. Dat is winstgevend en heeft een jaar omzet van 3,5 miljoen euro. Voor een sociaal plan zijn vol gens Beerens geen middelen. Het familiebedrijf begon zes jaar geleden met het verplaat sen van de productie naar Tsje chië en China. Inmiddels was 90 procent overgeheveld. In 1945 werd in Waalwijk begon- gorredijk/gpd - In Diever is de parasiet 'Babesia divergens' bij vijf zieke koeien vastgesteld. Babesia uit zich door bloed in de urine en kent zonder behan deling een dodelijke afloop. De ziekte kan ook overslaan naar mensen. In Nederland is dat nog nooit gebeurd, maar in zui delijker landen en in de VS zijn wel gevallen bekend. Volgens dierenarts Siebenga uit Gorredijk die onderzoek deed naar Babesia bij een bredere tor. Een overnamegolf binnen een aantal Europese landen lijkt Horsten op dit moment het meest waarschijnlijk. Nederland heeft als het gaat om fusies in de financiële sector vooropgelopen in Europa. Al ja- De valse meeldauw is een schimmel die vooral voorkomt bij zogenaamde tweede jaars plantuien, een ui die eerder op de markt kan komen dan de 'gewone' zaaiui. „Ik begrijp dat economisch belang wel, want de tweede jaars plantuien leve ren meestal meer op dan de an dere uien omdat er nog minder aanbod is", zegt Maarsingh. „Maar als het resultaat is dat we een volledige oogst moeten af schrijven, weegt de economi sche schade daar niet tegenop. Maarsingh meent ziet nog een andere oorzaak van de valse meeldauw. Hij wijst de biologi sche telers, die geen bestrij dingsmiddelen gebruiken, als belangrijke infectiebron aan. „Gangbare telers kunnen de valse meeldauw enigszins be strijden, maar de biologische nen met de productie van rie men, handtassen, diplomaten- tassen en schooltassen. Van de restanten leer maakten ze hor logebandjes en portemonnees. De Porto Quick was een vin ding waarmee C&B eind jaren zestig faam verwierf. Een mag neetband in de portemonnee gaf de bezitter meer grip op het muntgeld. De laatste jaren verwerkte Cas telijn Beerens dure Italiaanse leersoorten voor exclusieve producten. Samen met de Am sterdamse ontwerpster Hester van Eeghen werd een lijn da mestassen onder de naam Gau- cho op de markt gebracht. studie naar door teken overge brachte ziekten is er geen reden voor paniek. „Er is geen enkele indicatie dat er nu sprake is van het oprukken van de ziekte. We kennen al vele decennia los van elkaar staande gevallen. Lastig is wel dat er geen geregistreerd geneesmiddel is. Je moet naar de faculteit diergeneeskunde in Utrecht of naar het buiten land." In Frankrijk is er een me dicijn tegen de parasiet op de markt. ren geleden vond hier een over namegolf plaats, waarbij vier grote bankverzekeraars (ABN Amro, Rabobank, ING en For- tis) ontstonden die nu een groot deel van de markt in han den hebben. Een belangijk mo- telers niet. Probleem is wel dat de schimmel vanaf hun akkers tot zo'n tien kilometer kan wor den verspreid en zo krijg je een domino-effect." Maarsingh zou dan ook graag zien dat er afspraken worden gemaakt over maximaal toe laatbare besmetting. „Je zou kunnen afspreken dat als meer dan tien vierkante meter be smet is, de biologische boer maatregelen moet treffen tegen verdere verspreiding. Beide groepen telers zijn hierover in gesprek en willen in januari met voorstellen komen om de valse meeldauw gezamenlijk te bestrijden. Ook kan het minis terie van landbouw nog ingrij pen door tijdelijk bestrijdings middelen toe te staan die nor maal verboden zijn. den haag/anp - Shell ontkent 'krachtig' informatie voor aan deelhouders te hebben achter gehouden. Het olieconcern rea geerde hiermee gisteren op een publicatie van NRC Handels blad van een intem rapport waaruit zou blijken dat het be drijf er slechter voor zou staan dan naar buiten werd gebracht. Shell benadrukt dat het stuk waaruit de krant citeert een momentopname is. „Elk bedrijf kijkt naar de toekomst. Wij ook." De Vereniging van Effec tenbezitters vindt het 'een beet je vreemd' dat Shell het rapport een momentopname noemt. „Wj hebben begrepen dat het om een studie van eind 2001, begin 2002 gaat die medio vorig jaar aan managers is gestuurd", aldus Leenaers van de VEB. De VEB vindt dat Shell het rapport naar buiten had moeten bren gen, omdat het koersgevoelige informatie bevat. Shell ligt al enkele maanden onder vuur. Het bedrijf schokte de financië le wereld begin dit jaar door een forse afwaardering van de bewezen olie- en gasreserves. tief voor de fusies waren kos tenbesparingen. Daarnaast gingen banken niet alleen met elkaar in zee, maar ook met verzekeraars, een ont wikkeling die in andere Europe se landen nog lang niet vanzelf sprekend is. De Duitse verzeke raar Allianz is nog steeds bezig zijn wonden te likken van de overname van Dresdner Bank. Grensoverschrijdende overna mes zijn in Duitsland minder waarschijnlijker dan in Groot- Brittannië. De markt is in Groot-Brittannië betrekkelijk flexibel, reorganisaties zijn rela tief eenvoudig en de overheid houdt zich meestal ^feijdig, zo lang de marktwerkii^ niet in het geding komt. In Duitsland, dat veel stugger is en waar de roep om hervormin gen bijna dagelijks te horen is, gaat het veel moeilijker. Daar komt bij dat veel door de over heid gesteunde banken er slecht voor staan. In een land als Italië mogen buitenlandse banken niet meer dan 20 pro cent van een bank bezitten. Daar zal de regelgeving dus eerst op de schop moeten voor dat er een fusiegolf op gang kan komen. Het ligt volgens Horsten dan ook meer voor de hand dat bin nen die landen zelf de banken eerst met elkaar samengaan, misschien wel meerdere keren achter elkaar voordat buiten landse gegadigden serieus in beeld komen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7