BUITENLAND Hulpverleners Yudhoyono winnaar eerste ronde Indonesië manen wereld over Darfur Democraten gezapig van start in Boston Onderzoek nucleaire wapens VS ligt stil 'Mishandelde' vrouw krijgt vier maanden Nakomelingen muiters Bounty voor de rechter Zwitserse Zeppelin waakhond Spelen Piraterij op zee afgenomen Brahimi: Oorlog bracht terrorisme naar Irak jen NAVO ;n in Kosovo ia - Tijdens de anti-Servi- :llen in Kosovo in maart in de VN en de NAVO op pzalige' manier ge- Dit schrijft de mensen- inorganisatie Human 2r^s Watch (HRW) in een ut dat gisteren is gepre- 3rd. Bij de rellen vielen \|itien doden en meer dan itig gewonden. Volgens de lisatie werden Servische mschappen die op hulp let VN-bestuur UNMIK of or de NAVO geleide vre- icht KFOR wachtten, g aan hun lot overgela- dinsdag 27 juli 2oo4 uli 10 doden esson Azië - Het dodental als gevolg Ie overstromingen in het van Azië is gestegen tot 1000. Naar schatting ze- miljoen mensen zijn iet stijgende water van de ïwereld afgesneden of los geworden. Tweederde angladesh staat onder wa- het zwaar getroffen loosten van India lijkt het zich weer terug te trek- jn wil van er scheiden in - Een Amerikaanse he il van zijn vader scheiden p t die zijn moeder dood- it. De 14-jarige Patrick nd kan het niet verdragen ]n vader tot zijn 18e le- lar nog zeggenschap over ïeeft. Sinds zijn moeder oktober 1998 door zijn Daniel is vermoord, leeft k bij goede vrienden van oeder. Daniel moet een ilange straf uitzitten. De s van Patrick lagen des- il in scheiding. n kaapt nees vliegtuig - Een man met een ge- ienis van mentale ziektes in China geprobeerd een g 737 van de luchtvaart- ichappij Air China te ka- Tijftig minuten nadat het il vertrok van het vliegveld dng op weg naar Chang- |i de provincie Hunan, zei jgeveer 30-jarige man dat ft vliegtuig kaapte en naar Korea wilde. Het vliegtuig jte een noodlanding in het um van China. De man Is overmeesterd. okkel zieke wy's in VS iego - Smokkelaars bieden ïxico geboren puppy's te- tuntprijzen aan in het zui- jan de Verenigde Staten, Iveel honden zijn dood- yele honderden en moge- fiizenden jonge honden —Hl overleden. Ze hebben Iets onder de leden dat [iet ongetrainde oog on gaar is. De honden wor- =ip veel te jonge leeftijd bij —hoeder weggehaald, zodat Jjanden en immuumsys- !nog onvoldoende ontwik- tijn. g inkhanenplaag icit zich uit - De sprinkhanenplaag q et no orden van Afrika getroffen, breidt zich uit het westen. De plaag is de in vijftien jaar. Vooral itanië is zwaar getroffen, ook in Senegal en Mali -—en de insecten veel schade Bricht. De plaag kan het vanuit de lucht bestreden :n, maar daarvoor hebben ikaanse landen geen e FAO hoopt dat rijke financieel willen bij- londen/gpd/reuters - Hulpver leners waarschuwen de wereld gemeenschap dat zij te lang zaam en halfslachtig te werk gaat bij het stoppen van het vluchtelingendrama in het Afri kaanse Darfur. Deze waarschu wing komt op een moment dat de Europese Unie overweegt op termijn sancties te treffen tegen Sudan. Rowan Gillies, de directeur van de Franse organisatie Medicins sans Frontieres zei gisteren: dat de 'ernst' en de 'omvang' van de reacties onvoldoende is. Hij stelde vast dat de situatie in de vluchtelingenkampen niet ver beterd door de schaarse hulp. Een groot aantal mensen in de vluchtelingenkampen wordt bedreigd met de dood door on dervoeding en epidemieën. „Dag in dag uit lopen deze mensen enorme risico's", aldus Gillies. Tot nu toe hebben pogingen om een vredesakkoord te berei ken tussen de regering van Su dan en de rebellen in het land nog tot niets geleid. Tegelijk blijft het aantal hulpvluchten aan de getroffen regio beperkt. De vluchtelingen in de kampen van Darfur zijn geïsoleerd door de acties van rebellen. In de re gio opereren Arabische milities die plunderen en dorpen plat branden. Een reeks landen heeft er eer der bij de regering van Sudan op aangedrongen de milities aan te pakken. Volgens schattingen van de Verenigde Naties zijn in de re gio bij etnische zuiveringen al meer dan 30.000 mensen ge dood. Meer dan een miljoen mensen zijn verdreven sinds vorig jaar gevechten losbarst ten. Op dit moment bevinden zich in de vluchtelingenkam pen in Darfur zo'n 2 miljoen mensen in behoeftige omstan digheden. De Nederlandse minister Bot van buitenlandse zaken kondig de gisteren aan dat sancties van de Europese Unie tot de moge lijkheden behoren als in de re gio Darfur binnen drie maan den geen verbetering optreedt. Bos zei dit in Brussel na afloop van een speciaal overleg van de ministers van buitenlandse za ken van de EU. Hij liet overigens in het midden aan welke sancties moet wor den gedacht. Eerdere pogingen om de Verenigde Staten te be wegen sancties te treffen liepen dood op verdeeldheid van de Veiligheidsraad van de VN. door onze correspondente Step Vaessen Jakarta - De 54-jarige generaal b.d. Susilo Bambang Yudhoyo no is de officiële winnaar van de eerste verkiezingsronde in Indonesië. Hij kreeg 33.5 pro cent van de stemmen en ver sloeg daarmee president Mega wati. Die kreeg, ondanks de ve le kritiek op haar, toch 26.6 pro cent. Omdat niemand een absolute meerderheid heeft behaald, moeten deze twee het op 20 september tegen elkaar opne men tijdens de tweede ronde. De grote verliezer is de voorma lige bevelhebber van de strijd krachten Wiranto. De kandidaat voor de grootste partij Golkar kreeg 22 procent van de stemmen en is daarmee uit de race. De bekendmaking van de uit slag werd verstoord door een explosie in het gebouw van de verkiezingscommissie in Jakar ta. Tijdens het tellen van de laatste stemmen ontplofte er een verdacht pakketje in het damestoilet op de begane grond. Een half uur eerder was er een anoniem telefoontje bin nengekomen. De politie door zocht het gebouw en vond het pakketje dat explodeerde voor dat de explosieven opruimings dienst was gearriveerd. Yudhoyono noemde de uitslag een overwinning voor verande ring in Indonesië. Hij beloofde die gewenste verandering te brengen mocht hij straks geko zen worden. De oud-generaal krijgt in september nog een zware dobber aan president Megawati. Zij heeft tijdens de eerste ver kiezingsronde beter gescoord dan verwacht. Ondanks de kri tiek op haar optreden als presi dent willen veel mensen haar toch nog een kans geven. Me gawati heeft drie jaar geleden het presidentschap overgeno men van president Wahid. Veel Indonesiërs vinden dat ze zich in die korte tijd nog niet heeft Megawati Soekarnoputri (links) heeft het stukken beter gedaan dan verwacht. Weliswaar eindigde ze bij de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen tweede, achter ex- generaal Yudhoyono (rechts), maar haar kansen in de tweede ronde moeten niet worden onder schat. Foto: Reuters kunnen bewijzen. De vraag is nu wie de steun krijgt van de verliezer Wiranto en zijn partij Golkar, de groot ste partij in het land. De voor zitter van Golkar, Akbar Tand- jung flirt openlijk met Megawati omdat zij bereid is om met het washington/anp - Het meeste onderzoek naar nucleaire wa pens in de Verenigde Staten komt stil te liggen. Dit is het ge volg van een maatregel van de regering in Washington om te voorkomen dat een schandaal rond de vermissing van gehei me informatie in een van de onderzoekslaboratoria zich ver der kan uitbreiden. Hoe lang al deze werkzaamheden gaan du ren, is niet bekend. Onderminister van Energie Spencer Abrahan heeft op dracht gegeven al het werk aan geheime wapens stop te zetten totdat een inventarisatie is ge maakt van alle computerbe standen met vertrouwelijke on derzoeksgegevens om te kun nen vaststellen of er gegevens worden vermist. De onderzoeksinstellingen - in totaal meer dan twintig - moe ten daarvan verslag uitbrengen aan het departement van Ener gie. De maatregelen hebben te ma ken met de begin deze maand ontdekte vermissing van disket tes met geheime informatie van het nucleaire onderzoekslabo ratorium in Los Alamos in de staat New Mexico. Inmiddels zijn daar negentien medewer kers, onder wie vijftien weten schappers die toegang hadden tot de gegevens, met admini stratief verlof gestuurd. Direc teur Peter Nanos van het insti tuut heeft vorige week laten we ten dat er binnenkort koppen zullen rollen. Deskundigen vermoeden dat zowel de directie van het labo ratorium als de verantwoorde lijken in Washington het schan daal niet in zijn volledige om vang publiek willen maken. Inmiddels is uitgelekt dat werk nemers in Los Alamos in een periode van twee maanden ze- ventienmaal zeer vertrouwelijke gegevens via een niet beveiligd e-mailsysteem hebben verzon den. In juni zijn twee sleutels zoekgeraakt van een afdeling waar hoogverrijkt uranium en plutonium wordt bewaard. Een jaar geleden zijn twee buisjes met plutonium weggeraakt. Dé directie is ervan overtuigd dat de twee vermiste diskettes zich nog steeds op het eigen terrein bevinden. sydney/anp - Zeven inwoners van het minuscule eiland Pit- cairn, die worden verdacht van seksueel misbruik, beweren dat zij nakomelingen zijn van mui ters. Daarom zou de Britse rechtbank geen jurisdictie over hen hebben. Pitcairn, een ei land met nog geen vijftig inwo ners midden in de Grote Oce aan, is een Brits protectoraat. De zeven verdachten stellen echter dat zij nakomelingen zijn van de bemanning van de Bounty. De bemanning van dat schip muitte in 1789 en vestig de zich op het eiland. De mui ters kregen kinderen bij Tahi- tiaanse vrouwen. Deze kinde ren zijn echter allemaal onwet tig, zo stelt de advocaat, omdat zij buiten een officieel huwelijk zijn geboren. Daarom zijn zij geen Britse onderdanen. athene - Een Zwitserse zeppelin, uitgerust met zeer geavanceerde apparatuur, vormt een integraal on derdeel van de beveiliging van de Olympische Spelen in Athene. Het schip vliegt hier over een beeld van Athena, de godin waarnaar de Griekse hoofdstad is vernoemd. Kosten noch moeite worden gespaard om de Spelen tot 'de veiligste ooit' te maken, aldus de Grieken zelf. Foto: ANP galen bij llië opgebracht 3 - De Italiaanse kustwacht Lgisteren circa 250 illegalen pracht in de buurt van Si- De mannen, vrouwen en wlren uit Afrika zaten op- pakt op een boot van 18 jr, die werd gesignaleerd bij jlandje Lampedusa, ten |£n van Sicilië. De afgelopen Sagen zijn bij Lampedusa vijfhonderd bootvluch- !jien gestrand. Het eiland is Jin om ze allemaal op te rn- P onden in d-Europa jEiLLE - De brandweer in de JPörtugese Algarve heeft de Hen vol aan grote bosbran- de toeristische streek. De en hebben in de getrof- :gio Monchique al bijna iectare verwoest. Ook in gorden van Spanje zijn IJ hinden gesignaleerd, on- .eer in Molinaseca nabij De bosbranden in het in van Frankrijk zijn vol le brandweer onder con- ;ebracht. In totaal is bij ille 2500 hectare in de as Bill en Hillary Clinton, Bono en Michael Moore stelen show door onze correspondent Ans Bouwmans boston - De teenagers wurmen zich als een slang door het publiek. „Hij heeft geen ruggegraat, hij is angstaanjagend, zijn naam is John Kerry", scanderen de 'kinderen tegen abortus' onder het wa kend oog van de alom aanwezige poli- tie-agenten. Er klinkt wat boe-geroep, maar de Democratische toeristen die de binnenstad van Boston bevolken vinden het interview met satirisch 'Bush-mep- per' Al Franken op het podium van nieuwszender MSNBC heel wat interes santer. In Boston, de stad aan de Amerikaanse oostkust die Democratisch presidents kandidaat John Kerry zijn thuis noemt, is gisteren de Democratische conventie begonnen. Het is het eerste vierjaarlijkse partijcongres sinds 11 september 2001. De bijeenkomst wordt net als de Repu blikeinse editie eind augustus be schouwd als een mogelijk doelwit van terrorisme. Het straatbeeld wordt der halve beheerst door politie. Schattingen over de veiligheidskosten variëren van vijftig tot zestig miljoen dollar. Met één arrestatie van een demonstrant en een vruchteloze zoektocht naar para chutisten die op het dak van een ge bouw tegenover het conventiecentrum zouden zijn geland, is het tot nu toe rus tig in Boston. Maar gemakkelijk is het allemaal niet voor bewoners van de ruim zes miljoen zielen tellende metropool die het cen trum willen bereiken. Een stuk van de doorgaande snelweg door Boston die langs conventiecentrum FleetCenter loopt, wordt elke dag afgezet als de con ventie aan de gang is, tussen vier uur 's middags en elf uur 's avonds. En een be langrijk knooppunt van de metro dat onder de sportarena ligt, gaat eveneens dicht. Overal in het centrum van de stad staan groepjes krachtpatsers in uniform. Vuil nisbakken zijn weggehaald. Er hangen bewakingscamera's. Scherpschutters zitten op daken. Helikopters cirkelen af en toe rond. De kustwacht patrouilleert in de haven en op de rivier. In sommige hotels moeten alle gasten door de veilig heidscontrole voor ze hun kamer kun nen bereiken. En demonstranten mogen tot hun woede niet dichtbij het conven tiecentrum komen. Desondanks is de sfeer ontspannen. Erg veel demonstranten zijn er tot nu toe niet. En de Democraten (ruim vierdui zend afgevaardigden, zeshonderd plaatsvervangers en 15.000 gasten) zijn gekomen om een feestje te vieren, om als één man achter John Kerry te staan en om hun Democratische helden en het contingent uit de show- en muziek wereld in levende lijve te kunnen aan schouwen. U2-zanger Bono is er, Mi chael Moore (Fahrenheit 9/11) en film ster Ben Affleck. Een topattractie is na tuurlijk Bill Clinton, voor wie verschil lende recepties zijn georganiseerd en die opnieuw druk was met het signeren van zijn memoires. Bill Clinton was afgelopen nacht dé topspreker in het rijtje prominente De mocraten dat op de beginavond het po dium betrad. Zijn echtgenote Hillary be loofde van tevoren dat zij en haar man de 'toon zouden zetten' met een positief verhaal over John Kerry. Je moet kiezers niet vragen met wie ze liever een biertje drinken, maar met wie ze liever in een benarde positie zouden zitten, zei de se nator die pas na protesten van boze par- oude machtsvehikel van oud president Soeharto een coalitie aan te gaan. In ruil voor steun kan Golkar dan rekenen op di verse ministersposten. Yudhoyono weigert tot nu toe een verbond te sluiten met de omstreden Golkarvoorzitter. Tandjung werd een paar maan den geleden vrijgesproken van een corruptieschandaal. Yud hoyono is bang dat zijn popula riteit wordt aangetast als hij met Tandjung en diens partij een coalitie aangaat. Volgens Yudhoyono's politieke adviseur Rachmat Witoelar wil Yudhoyono niet meedoen aan de 'koehandel'. Hij noemt het 'gewinkel' van de Golkarvoor zitter ronduit 'onsmakelijk'. Volgens Witoelar zal Yudhoyo no wel een verbond sluiten met Golkar maar dan alleen op pro vinciaal niveau, zonder beloftes voor ministersposten. "Uitein delijk kunnen we er niet om heen om Golkar bepaalde posi ties te geven, maar wij beslissen welke en wie," zegt Witoelar. parijs/afp-anp - De Franse vrouw die deed alsof racisten haar in een trein hadden mis handeld, is gisteren door een rechtbank in Cergy-Pointoise, ten noordwesten van Parijs, veroordeeld tot een voorwaar delijke celstraf van vier maan den. Tegen haar was zes maan den voorwaardelijk geëist. De 23-jarige vrouw heeft zich officieel schuldig gemaakt aan „de aangifte van een verzonnen gebeurtenis". Ze moet ook een verplichte psychiatrische be handeling ondergaan en een symbolisch bedrag van 1 euro betalen voor de schade die de Franse spoorwegen door de af faire hebben geleden. Het OM had een boete van 2000 euro geëist. De vrouw veroorzaakte met haar bewering over de antise mitische aanval midden juli grote commotie in Frankrijk en daarbuiten. Destijds beweerde ze dat zes jongeren van Noord- Afrikaanse afkomst haar in een trein met messen hadden be dreigd en hakenkruisen op haar lichaam hadden geschilderd. De vrouw verklaarde dat ze het incident had verzonnen uit be hoefte aan erkenning en liefde. Psychiaters die de vrouw heb ben onderzocht, zeggen dat ze geen echte stoornis bij haar hebben ontdekt. Wel zou ze vancif haar kindertijd wel vaker verhalen hebben verzonnen waarin zij een slachtofferrol had. Het verhaal van de vrouw over het vermeende trcinincident leidde tot veel voorbarige re- acies. Zo sprak president Chirac in een verklaring van 'een schandelijke daad'. Hij had en kele dagen daarvoor de bevol- king opgeroepen wakker te worden en de normen en waar den van de Franse republiek te verdedigen tegen racistische en antisemitische daden die het land te schande maken. londen/anp - Piraterij op zee is wereldwijd in de eerste helft van dit jaar afgenomen. Het aantal gevallen van zeeroof be droeg 182, een daling van ruim 20 procent ten opzichte van de zelfde periode vorig jaar. Dat blijkt uit een gisteren gepubli ceerd rapport van het Interna tionaal Maritiem Bureau (1MB). In de eerste zes maanden van 2003 werden nog 234 gevallen gemeld, tegen 171 in 2002 en 165 in 2001. Indonesië blijft het meest getroffen land. Daar de den zich vijftig overvallen op zee voor. Maar ook dat is minder dan vo rig jaar, toen het er 64 waren in het eerste halfjaar. De Straat Malakka, tussen In donesië en Maleisië, volgt op de tweede plek met twintig over vallen tegenover vijftien in de eerste helft van vorig jaar. De schepen op de drukste water weg van de wereld zijn steeds vaker het doelwit van piraten. Maleisië, Indonesië en Singa pore begonnen afgelopen week met de gezamenlijke controle over de Straat Malakka. Het eerdere aanbod van de Verenig de Staten om Amerikaanse ma riniers in te zetten tegen pirate rij hebben Indonesië en Malei sië afgewezen. De wateren van Nigeria zijn derde in de reeks met dertien aanvallen. Vorig jaar waren in dezelfde periode nog achttien incidenten bij het Afrikaanse land geregistreerd. Uit het rapport blijkt dat het ge bruik van geweld bij de aanval len in het eerste semester van 2004 wel fors is toegenomen. Er vielen dertig doden, tegen zes tien in dezelfde periode van vo rig jaar. tijgenoten op de sprekerslijst werd gezet. Bill Clinton kondigde aan dat hij het Amerikaanse volk zou voorhouden dat Democratisch beleid - zoals hij het voer de in de jaren negentig - beter werkt dan het Republikeinse van de afgelopen ja ren. Hij beloofde er alles aan te doen Kerry gekozen te krijgen. „Dat is het eni ge dat telt." Het is deze week spreken en wegwezen, zei Clinton die naar verluidt opdracht heeft gekregen Kerry 'niet te overschaduwen'. Het doel van de Democratische conven tie is om een positief beeld van John Kerry, een onderscheiden Vietnam-vete- raan, in de hoofden van de kiezer te bei telen. Ook andere sprekers zullen de ko mende dagen de nadruk leggen op Kerry als krachtig leider. De partijstrategen willen dat er een positieve boodschap voor het voetlicht wordt gebracht. De gewenste gezapigheid is tot nu toe al leen doorkruist door de echtgenote van John Kerry, Teresa Heinz Kerry. Na een speech over meer beleefdheid in de po litiek zei ze zondag 'rot op' tegen een vasthoudende journalist van een con servatieve krant uit Pennsylvania. Dat haalde gisteren de kranten in de VS. bagdad/anp-dpa-rtr- De door de Verenigde Staten geleide in vasie in Irak heeft het terroris me naar dat land gebracht. Die beschuldiging uitte de VN-ge- zant voor Irak, Lakhdar Brahi mi, gisteren in een interview met de Oostenrijkse krant Salz- burger Nachrichten. De oorlog heeft Irak volgens hem meer problemen bezorgd dan er zijn opgelost. Brahimi is ervan over tuigd dat Irak zich aan de hui dige chaos zal ontworstelen. „De vraag is alleen: hoe lang gaat dat duren? En wat gaat de normalisering kosten?" De VN- gezant is ook van mening dat de interim-regering voor de uit daging staat te bewijzen dat „zij geen Amerikaanse marionet is, wat erg moeilijk te doen is als er 150.000 buitenlandse soldaten in het land zijn". Bij geweld op diverse plaatsen in Irak vielen gisteren zeker elf doden. Vier mensen kwamen om het leven toen een autobom ontplofte bij een Amerikaanse basis op de luchthaven van de Noord-Iraakse stad Mosul. Vijf anderen, drie Amerikaanse mi litairen en twee leden van de bewaking, raakten gewond. De doden zijn de bestuurder van de bomauto, een Iraakse vrouw en haar kind en een be waker van de basis. In Bagdad werden een ambtenaar van het ministerie van binnenlandse zaken en twee van zijn lijfwach ten doodgeschoten. In Basra kwamen twee vrouwen om het leven toen onbekenden het vuur openden op hun busje. Op de weg van Najaf naar Hilla werden twee agenten doodge schoten. Ook de ontvoeringen van bui tenlanders in Irak gaan door. Gewapende personen ontvoer den twee Jordaanse chauffeurs en dreigen die te executeren. Een groepering die zichzelf Isla mitisch Leger in Irak noemt, dreigt twee Pakistanen en een Irakees te doden die«rijdag zijn ontvoerd. De ontvoerders van zeven vrachtwagenchauffeurs uit In dia, Kenia en Egypte hebben hun ultimatum verlengd. De groepering de Zwarte Banieren dreigde eerder elke 72 uur een van de chauffeurs te doden als hun Koeweitse werkgever zich niet uit Irak zou terugtrekken. De eerste executie zou gister middag plaatsvinden. De Zwarte Banieren gaven gis teren een video-opname vrij, waarop drie gewapende en ge maskerde mannen te zien zijn met de gijzelaars. Ze stelden geen nieuw ultimatum, omdat ze naar eigen zeggen de onder handelingen metnet transport bedrijf en de drie ambassades van de gijzelaars een kans wil len geven.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5