Veel mensen onnodig lang depressief BINNENLAND 0.99 0.69 Veroordeelde Van Gogh-dieven meteen in beroep Vitaminevoordeel! i: Steun idee gkeercentra «en bundelen «opsporing boree trekt 'jts naar Boxtel tie zoekt pelventer Instituut wil 'Doorbraakproject' es jaar voor s misbruik rtbaas gepakt r prostitutie onderzoekt ^inspectie ambtenaren Icht van fraude Op weg naar de Rolstoelvierdaagse D-ECD rolt bende op tig grafstenen ïouda vernield Rechters niet selectief bij opleggen tbs Luchtkanon tegen hagel Aantal asielzoekers daalt weer Echtgenoot wil beloning uitloven voor moord vrouw Aantal tienermoeders daalde vorig jaar met zes procent Ontwikkelingsgelden Bangladesh niet weggegooid SUPER DE BOER Zee moet land terugkrijgen De Vereniging van andse Gemeenten (VNG) ïaar leden op om mee te aan de vestiging van te rcentra voor uitgeproce- asielzoeker's. Minister ik (Vreemdelingenzaken) <emeenten willen niet dat :ocedeerde asielzoekers at rondzwerven. De VNG ht daarom dat de ge en eraan mee willen wer- De Nederlandse, Fran- f- gische en Luxemburgse li< gaan samenwerken in op drugsrunners. Het d- iarbij om een grensover- ende aanpak. De politie- rijden vanaf september engde samenstelling de dinsdag 27 JULI 2004 - p de drugsroutes tussen ichillende landen. gd - Op Landgoed Velder in d-bantse gemeente Boxtel izenden scouts uit bin- et n buitenland neergestre- or de Nationale Jambo- dens het tiendaagse ïgkamp bevolken 4500 uit 32 landen de meer iehonderd tenten op het De meeste van de bui- dse scouts komen uit Eu- landen. dam - Voor de rechtbank erdam is gisteren zes jaar in totaal 10.000 euro vergoeding geëist tegen arige M.Y. uit Rotterdam hij veertien jaar lang drie jchters seksueel heeft 0( likt. Zo goed als zeker c de man meer slachtof- aar uit schaamte en om r niet verder te bederven andere familieleden angifte doen. De politie heeft 12 148-jarige eigenaar van ortbureau in Alkmaar Lkt. De man wordt ervan it dat hij minderjarigen irostitutie heeft gebracht, irdenkt de politie hem rkrachting en bedreiging. Ijkt uit politieonderzoek ia een jaar duurde. ag - De vroegere FNV- iter H. Pont leidt het on- i4k dat een commissie gaat aten naar de problemen Si de Inspectie voor de Jdheidzorg. De commissie Onderzoek doen naar i over intimidatie en be- 3ig bij de inspectie die via lodienst zijn binnengeko- ket is de bedoeling dat de iissie uiterlijk 1 september fteert. ien - De gemeente Nij- verdenkt drie ambtena- de afdeling vastgoed iude. De politie stelt een :oek in. De gemeente ver- Ie ambtenaren ervan en anderen te hebben ten koste van de ge- e. De fraude kwam drie geleden aan het licht. den haag/gpd - Het Trimbos-in stituut, landelijk kenniscentrum voor de gezondheidszorg, wil de komende twee jaar het aantal patiënten dat onnodig met de pressies rondloopt halveren. Het project is erop gericht artsen en therapeuten beter te laten func tioneren. Met het Doorbraakproject De pressies wil het instituut vele tienduizenden depressielijders bereiken. Jaarlijks lijden 750.000 mensen aan een de pressie, maar een deel daarvan loopt er te lang mee door. Huis artsen, psychiaters, psycholo gen, therapeuten en verpleeg kundigen worden overspoeld met kennis over depressies en zien door de bomen het bos niet meer, aldus Lourens Hen- kelman van het Trimbos-insti tuut. Opvallend is dat hulpverleners slecht op de hoogte zijn van wat ze van elkaar mogen ver wachten. Om die reden wordt er niet goed doorverwezen, met als gevolg dat patiënten geen goede zorg krijgen. Een ander probleem is dat huisartsen bij milde depressies in het begin te veel doen. Ze grijpen te snel naar medicijnen en therapie, terwijl enkele maanden rust veel effectiever is. Henkelman is secretaris van een landelijke stuurgroep die de kloof wil dichten tussen de beschikbare kennis en de toe passing ervan. Ook wil de stuurgroep de onderlinge sa menwerking van hulpverleners verbeteren. Een deel van het probleem is ook dat artsen moeite hebben een depressie te herkennen. Het Trimbos-instituut wil de si tuatie snel verbeteren door teams van hulpverleners die nu al samenwerken in een regio, uit te nodigen voor informatie ve bijeenkomsten. Drie bijeen komsten in een jaar zijn vol doende om de kwaliteit van de zorg in één klap te verbeteren. Tussentijds houdt een groep deskundigen de vinger aan de pols en beoordeelt verslagen van de regionale teams. Het instituut wil dit najaar met tien regionale teams beginnen en doet dat met steun van het College van Zorgverzekeringen. Een en ander past bij verande ringen in de zorg die op 1 janu ari 2006 ingaan. Dan moeten verzekeraars zelf zorg inkopen omdat de AWBZ ophoudt te be staan. delden - Een vrouw bereidt zich gisteren voor op de negentiende editie van de Twent se Rolstoelvierdaagse die vandaag in Delden van start gaat. Deze vierdaagse tocht voor alle liefhebbers wordt gehouden sinds 1986, oorspronkelijk als alternatief voor rolstoe lers die sinds dat jaar werden geweerd van het Nijmeegse wandelevenement. Afstan den waarvoor de deelnemers - iedereen die met een rolstoel wil rijden, dus niet alleen gehandicapten - zich vandaag de dag kunnen inschrijven zijn 15,39 en 50 kilometer. ANP Foto/Robin Utrecht door persbureau Argos amsterdam-haarlem - De ver- dëchten van de diefstal van twee schilderijen uit het Van Gogh Museum op 7 december 2002 zijn gisteren meteen gelijk na hun veroordeling in hoger beroep gegaan. De Amsterdam se rechtbank achtte de twee verdachten, die alle betrokken heid bij de inbraak ontkennen, schuldig. De 31-jarige man uit Haarlem kreeg een gevangenis straf van vier jaar opgelegd, en de even oude Amsterdammer viereneenhalf jaar. Met die straffen toonde de rechtbank zich iets milder dan officier van justitie mr. W. van Schaik, die twee weken geleden vijf en zes jaar had geëist. De door de advocaten me vrouw mr. B. Ficq en mr. J. Mul gezaaide twijfel over de schuld van de twee heeft bij de recht bank geen wortel geschoten. De verdediging heeft steeds be weerd dat hun cliënten het slachtoffer zijn van een dwaal spoor. De muts en pet met DNA-sporen van de twee ver dachten, die na de inbraak in en bij het museum werden ge vonden, zouden er zijn neerge legd om de politie op een vals spoor te brengen. De verdachte uit Haarlem zou bovendien niet in staat zijn geweest tot het ple gen van een inbraak en het hanteren van een moker omdat hij destijds een polsblessure had. Bovendien zouden de verdach ten, volgens de raadslieden, he lemaal niet door het gat in het raam hebben gepast. Een on derzoek van het Nederlands Fo rensisch Instituut (NFI) naar de grootte van dat gat zou slordig zijn uitgevoerd. De rechtbank hechtte aan dat alles geen waarde. Hoewel ze het - op merkelijk genoeg - deels eens was met de kritiek van de advo caten op het NFI-onderzoek, heeft de rechtbank geen twijfels meer over de vraag of de twee wel door het gat pasten. De video-opnames van de in braak, de DNA-sporen, de afge luisterde telefoongesprekken, en het buitensporige beste dingspatroon van de verdach ten na de inbraak, vormen teza men voldoende bewijs, volgens het rechtscollege. De verdachte uit Haarlem maakte onder meer reisjes naar Thailand, Pa rijs en Ibiza; in zijn woning werden zeer dure horloges aan getroffen; en zijn vriendin schonk hij 'aanzienlijke geldbe dragen'. De rechtbank benadrukte in het vonnis dat het niet om een doorsnee-inbraak gaat. "Het betreft hier immers twee unieke en daarmee onvervangbare doeken van een wereldwijd ge- lAG - De politie is op zoek ht en potloodventer die •I lf vorige week in Den jnzedelijk betastte voor eouw. De politie hoopt dat en zich melden, vooral r, anleiding van één ken- nd aspect van de schen- ;er: hij beweegt zich hup- voort. lag - De FIOD-ECD heeft pen maand een XTC-ben- 'serold. De opsporings- kwam de criminelen op oor toen de douane op 22 in controle op een haven- 1 in Amsterdam-Noord rde. Tijdens de controle douaniers dat drie perso- :n container openden. - Vandalen hebben afge- weekeinde dertig grafste- de Oude Begraafplaats Prins Hendrikstraat in vernield. De grafstenen ilgens de politie met grof p neergehaald. Een aantal rbij onherstelbaar be- igd. Het is nog onduide- e de vernielingen heeft richt. leeuwarden/gpd - Rechters moeten selectiever zijn met het opleggen van tbs-straffen. „Ze zouden vaker tbs met voor waarden op kunnen leggen zo dat in de tbs-klinieken plaatsen beschikbaar blijven voor de zware gevallen", vindt advocaat Wim Anker. Hij heeft - en niet voor het eerst - bij het ministe rie van justitie alarm geslagen over de lange wachtlijsten. Het aantal veroordeelden dat wacht op een plaats in een tbs- kliniek is de afgelopen maan den opgelopen tot ongeveer 200. De wachttijd is langer dan tien jaar geleden. Veroordeelden moesten vorig jaar ongeveer acht maanden wachten op een behandel- plaats. Dat is inmiddels vijftien maanden, weet Anker. „Het in stituut tbs staat onder grote druk." In 1994 waren er in Ne derland 607 tbs-plaatsen en op 1 januari dit jaar 1303. In 1994 wachtten 83 mensen op een plaats en nu zo'n tweehonderd. ,Dat er steeds meer wachten den op een tbs-plaats zijn komt doordat rechters vaker tbs op leggen," aldus Anker. krabbendijke - Een medewerker van fruitteeltbedrijf Vogelaar is aan het werk op de boomgaard in Krab- bendijke. Zeven Zeeuwse fruittelers uit Krabbendijke en omgeving hebben een kanon in gebruik geno men waarmee ze hagelbuien willen bestrijden. Hagel veroorzaakt soms onherstelbare schade aan de fruitoogst. Het apparaat, dat samengeperste lucht afschiet, kan hagelstenen omzetten in regen. Het ka non kan bij kans op naderend noodweer elke zeven seconden een 'luchtbal' recht omhoog afschieten in de donkere wolken. Volgens de Nederlandse Fruittelers Organisatie (NFO) is het de eerste keer dat een dergelijk kanon in Nederland wordt gebruikt. „Voor Nederland is het nieuw, maar internationaal is het niks bijzonders", aldus Theo Vogelaar. ANP Foto/Ed Oudenaarden waardeerde schilder. De ver dachten ontnemen het publiek in deze en toekomstige genera ties de mogelijkheid om naar de twee schilderijen te kijken en er van te genieten." Het college wilde zich gisteren niet uitspre ken over de door de eigenaren van de schilderijen geëiste schadevergoeding. Volgens het Van Gogh Museum (eigenaar van 'Zeegezicht bij Schevenin- gen') en de Rijksoverheid (eige naar van 'Het uitgaan van de Hervormde Kerk te Nuenen') zijn de schilderijen samen 4 miljoen euro waard. Zij hadden van beide verdachten een scha devergoeding van 1,8 miljoen geëist. den haag/anp - Steeds minder asielzoekers zoeken opvang in Nederland. Uit cijfers van het Centraal Orgaan opvang asiel zoekers (COA) bleek maandag dat er de eerste helft van dit jaar 2889 mensen bijkwamen in de asielzoekerscentra. Een jaar eerder waren dat er nog ruim 4439. In totaal zaten op 1 juli dit jaar 46.451 asielzoekers in de cen trale opvang van het COA. Min der asielzoekers die zich bij de opvang melden, is het directe gevolg van de scherpe daling van het aantal asielaanvragen in Nederland, die zich vooral laat zien sinds de strenge Vreemdelingenwet van 2001. Uit gegevens van de Immigra tie- en Naturalisatiedienst (IND) bleek twee weken gele den al dat in de eerste zes maanden van dit jaar 4832 mensen in Nederland asiel aan vroegen. Dat betekende een af name van 35 procent ten op zichte van een jaar eerder. den dungen/gpd - De echtge noot van de drie jaar geleden vermoorde neurologe Ingrid Gantvoort overweegt een belo ning uit te loven voor de tip die leidt tot de oplossing van de moord. De 58-jarige echtgenoot Adriaan Hakkert zegt 'een aan zienlijk deel' van de schadever goeding die hij krijgt voor de tijd dat hij als verdachte van, die moord heeft vast gezeten, aan een beloning te willen beste den. Hakkert zat 441 dagen in voor arrest en kreeg daar de relatief zeer hoge schadevergoeding van 90.000 euro voor toege kend. Hakkert werd in septem ber van het vorig jaar door het gerechtshof in Den Bosch vrij gesproken, nadat hij eerder door de rechtbank tot 18 jaar gevangenisstraf was veroor deeld. Ingrid Gantvoort, een alom ge waardeerd neurologe, werd in juli 2001 vermoord gevonden in de verbouwde boerderij van het gezin in Den Dungen. Dochter Femke lag zwaar gewond in de hal. Adriaan Hakkert werd de volgende dag aangehouden, maar na een diepgaand onder zoek uiteindelijk vrijgesproken. Hakkert zegt niet te weten wat hij overhoudt als hij openstaan de rekeningen heeft betaald. „Pas daarna kan ik een belo ning uitloven. Ik ben dat zeker van plan. Want het enige wat voor mij nog van belang is, is dat de dader gevonden wordt." Hakkert vertelt nog steeds geen contact gehad te hebben met zijn dochter Femke. Het meisje zei haar vader in de nacht van de moord gezien te hebben. Haar verklaring was voor de rechtbank een belangrijk be wijsmiddel. Het gerechtshof schoof de verklaring van het meisje terzijde. Femke kreeg een kogel in haar hoofd en was half in coma toen ze werd ver hoord. voorburg/anp - Het aantal tie nermoeders in Nederland blijft dalen. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statistiek gisteren heeft gepu bliceerd. Vorig jaar werden 3311 kinderen geboren bij een moeder die jonger was dan 20 jaar. In 2002 waren dat er nog 3516. Dat betekent een afname met 6 procent. De Antilliaanse en Arubaanse meisjes vormen de uitzondering op de regel. Het aantal tienermoeders nam in vergelijking met 2002 iets toe in deze groep, die ook al is over vertegenwoordigd in de abor tusstatistieken. Het CBS constateert dat de al gemene daling van het aantal tienermoeders heeft plaatsge- (advertentie) den haag/gpd - Bij de hevige overstromingen in het Zuid- Aziatische land Bangladesh is voor miljoenen euro's aan in frastructuur weggespoeld. De afgelopen jaren is met tal van projecten geprobeerd de Ben galen te beschermen tegen de jaarlijks terugkerende water overlast. Grote delen van het land liggen tussen rivieren die in de regentijd buiten hun oe vers treden. Tweederde van Bangladesh staat nu onder water als gevolg van de ernstigste moessonover- last sinds vijftien jaar. Door ge brek aan samenhang bij het aanpakken van waterbeheer- projecten lopen grote delen van het land steeds weer onder. Alle hoop is nu gevestigd op het na tionale 'Deltaplan'. „Dit plan is goedgekeurd door de Bengaalse regering, maar kan pas na het regenseizoen worden uitgevoerd. Op zijn vroegst is dat pas in decem ber", zegt Roelof Moll van het Nijmeegse ingenieursbedrijf Royal Haskoning. De bedoeling van het nationale watermana gementplan is dat lokale pro jecten beter op elkaar gaan aan sluiten. Moll: „Duitsers financieren be paalde projecten, Fransen doen dat en wij ook. De projecten worden uitgevoerd in verschil lende regio's, zonder nationaal kader. Meer samenhang zal de Bengalen alleen maar ten goede komen." Hoewel de problemen elk jaar terugkeren, vinden de verschil lende ontwikkelingsorganisa ties dat het geld dat Nederland aan het land geeft, goed wordt besteed. Bangladesh ontvangt jaarlijks 1 miljard euro aan hulp, waarvan 34 miljoen euro uit Nederland komt. Een groot deel hiervan gaat naar waterbe heer, een ander deel gaat naar onderwijs. Het 'Deltaplan' richt zich niet alleen op waterbeheer maar ook op landbouw. Fortunato Carvajal van Royal Haskoning is deze maand nog in Bangladesh geweest: „De rivieren verplaat sen zich ieder jaar honderden meters. Duizenden hectares ak kerland gaan verloren. De Ben galen hebben de overstromin gen echter ook nodig om de grond vruchtbaar te houden. Zonder goed waterbeheer zul len er jaarlijks honderden do den vallen door de overstro mingen." Het Deltaplan voorziet bijvoor beeld in het bouwen van dijken bij dichte bevolkingscentra. Volgens Chris Rammelt, docent technologie aan de Technische Universiteit van Delft en be trokken bij een waterproject in Bangladesh, is het belangrijk dat de Bengaalse bevolking meedenkt. „Vroeger dachten we dat wij de problemen wel konden oplossen. Maar zonder communicatie met de bevol king krijg je niets voor elkaar. Zo was er ooit een project waarbij dijken werden ge bouwd. De bevolking brak die vrij snel af omdat er geen water meer bij hun akkers kwam. Zul ke fouten mogen niet meer worden gemaakt." V 1 5m#1? Sinaasappelsap Galia meloen 2 pakken L6& Spanje, kloive Aanbiedingen geldig (/ml augustus 2004 vonden in alle leeftijdsklassen en zowel onder autochtonen als onder allochtonen. Naar verhouding was de afname het sterkst in de jongste categorie van meisjes tot 18 jaar. Waar schijnlijk is dat onder meer te danken aan de verbeterde zwangerschapspreventie. „On danks deze gunstige ontwikke lingen is de kans van niet-wes- ters allochtone meisjes om al op jonge leeftijd moeder te worden nog steeds vijf keer zo groot als die van autochtone meisjes", stelt het CBS. „Het geboortecijfer van de eerste (buiten Nederland geboren) ge neratie niet-westerse meisjes (15-19 jaar) was in 2003 bijna negen keer zo hoog als dat van autochtone meisjes." utrecht/anp - Het is onvermij delijk dat NederlandJand zal moeten teruggeven aan de zee. De ecologische problemen die de Deltawerken veroorzaken, worden alleen maar groter. Dat zei P. Meire, hoogleraar aan de Universiteit van Antwerpen gis teren na zijn presentatie op de wetlands conferentie in Utrecht. Door de Deltawerken gaat de ecologische kwaliteit van het water achteruit. Met de huidige kennis zouden de Del tawerken er volgens Meire heel anders uitzien. „Er zouden minder dammen zijn. Sommige polders hadden teruggegeven moeten worden aan de zee. Ik meen dat dat in de toekomst toch moet gebeuren." Dat hoe ven niet per se stukken land te zijn waar mensen wonen. Vol gens Meire zijn er genoeg onbe woonde stukken land.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3