De klant als voetveeg GESPREK VAN DE DAG Bijna elke automobilist rijdt wel eens agressief 1/ Saddam tuiniert en is gek op Amerikaanse snacks Toenemende horkerigheid van winkel- en horecapersoneel Hopeloos geval DINSDAG 27 JULI 2004 DAGELIJKS LEVEN NIET 2.0 ME k£Ny l|< BEJ^J 4P5cMuwely/c: Le:L±jj<^ MENSELIJK Drie Singaporezen hebben in 72 uur 36 FILMS GEKEKEN en daarmee een nieuw wereldrecord gevestigd. Dat meldde de Britse omroep BBC. Het drietal deed mee aan een wedstrijd waarmee ook geldprijzen te winnen waren. Na elke film kregen ze vijf minuten pauze en na drie films een kwartier, ,,'s Ochtends krijg je hallucinaties. Dat was het moeilijkste", aldus een van de nieuwe record houders. Meer dan twintig deelnemers moesten afhaken. Na de films werden de drie overgebleven deelnemers ondervraagd over hetgeen zij hadden gezien. De winnaar van deze kennisquiz, die tijdens de marathon een griepje opliep maar wel volhield, kreeg bijna 16.000 euro. De Amerikaanse zangeres CHER heeft haar AFSCHEIDSTOERNEE verlengd. De vrouw die dankzij tal rijke chirurgische ingrepen de eeu wige jeugd lijkt te bezitten, begon drie jaar geleden aan de toernee. Volgens het muziektijdschrift Bill board wil de 58-jarige de komende twee maanden nog 33 concerten ge ven in de Verenigde Staten en Cana da. ,,Ze heeft er gewoon veel lol in", zei haar manager. Chers laatste con cert was oorspronkelijk voorzien voor vorig jaar oktober, maar het langge rekte afscheid legt haar geen wind eieren. Tot nu toe zijn al twee mil joen fans naar de optredens geko men, goed voor een opbrengst van 145 miljoen dollarX121 miljoen eu ro). De Poolse acteur Piotr Adamczyk zal de rol spelen van zijn landgenoot PAUS JOHANNES PAULUS II in een film over zijn leven. Dat meldden Poolse media gisteren. De film zal gebaseerd zijn op het boek 'Storia di Karol' (het verhaal van Karol) van Gianfrance Svidercoschi. Naast Adamczyk in de rol van de Poolse paus Karol Wojtyla zullen bekende acteurs als Klaus Maria Brandauer, Emma- nuelle Béart en John Malkovitch in de film meespelen. De Italiaan Giacomo Battiato zal de speelfilm regisseren. De opnamen voorStoria di Karol' begin nen in september. De film zal zich voornamelijk in Polen afspelen en zal vol gend jaar op het Italiaanse abonneekanaal Canale 5 te zien zijn. Saddam Hussein brengt zijn dag in de gevangenis door met het schrijven van gedichten - waaron der een over George Bush - tuinie ren, het lezen in de koran en het snoepen van Amerikaanse muffins en koekjes. De voormalige dictator van Irak verkeert in redelijke ge zondheid en heeft een behoorlijke conditie, maar lijkt wel gedemora liseerd, zo vertelde de Iraakse mi nister voor mensenrechten in de nieuwe interimregering, Bakhtiar Am in, aan de Britse krant The Guardian. Amin bezocht Saddam Hussein zaterdag nog in zijn gevangenis, ergens in de buurt van Bagdad. Hij zit daar in een wit geschilderde cel van drie bij vier meter, met aircon ditioning. Hij heeft geen enkel contact met zijn medegevange nen. Saddam heeft wel last van hoge bloeddruk en van een chro nische infectie aan zijn prostaat, maar volgens Amin weigert hij zich te laten onderzoeken op eventuele prostaatkanker. Amin zei dat Saddam Hussein weer wat dikker is geworden, nadat hij in de eerste maanden van zijn gevan genschap zichzelf een vetvrij dieet had opgelegd, waardoor hij ma gerder was geworden en zeker vijf G. Brands Prettig als de zomer op een zondag valt kilo had verloren. De ex-dictator schijnt gek te zijn op de Amerikaanse snacks die zijn Amerikaanse bewakers hem voor zetten. Hij krijgt verder een uitge breid ontbijt en twee warme maal tijden per dag. Tijdens de lunch pauze verzorgt hij een klein tuintje voor zijn cel, bestaande uit wat struiken en een kleine palmboom, waar hij van witte stenen een cir kel omheen gelegd heeft. Saddam mag geen kranten lezen, radio luisteren of tv kijken, maar heeft wel de beschikking over bij na 150 boeken die door het Rode Kruis beschikbaar zijn gesteld. Volgens minister Amin doet Sad dam dagelijks oefeningen Amin zei dat hij het gedicht over George Bush niet had kunnen lezen. De klant is koning, maar het perso neel voelt zich keizer. Genegeerd of afgesnauwd worden in een winkel of een restaurant, de klant kijkt er niet meer van op. De tijd van vrien delijke hulp door een dienstbare medewerker lijkt voorbij. De werk nemer van nu is vaak jong en staat er enkel voor de centen. „Het zal ze worst wezen of er iets verkocht wordt." „Ik ben bezig." Een medewerker van restaurant La Place in Utrecht vult de 'schone' glazen aan. Dat een roodharige vrouw een jus d'o- range wil, maakt de jongen niets uit. „Daar heb ik nu echt geen tijd voor", snauwt hij terwijl hij de glazen op de tafel neerknalt. De vrouw besluit om dan maar een ander sapje te nemen, maar graag wél in een schoon glas, niet één waar de vliesjes van de jus d'oran- ge van de vorige gebruiker nog aankleven. De jongen weigert nieuwe te pakken. „Deze zijn schoon genoeg." Ongeïnteresseerd, nors of bot per soneel, dat zelfs klanten afsnauwt. Ton Wortelboer, docent voor aan komende horeca-assistenten aan het ROC in Leiden, ziet vooral de vakantiekrachten steeds onbe- schofter wórden. „De jongeren van nu zijn anders opgevoed dan de ouderen. Ze hebben totaal an dere normen en waarden meege kregen, soms ook helemaal geen. Jongeren gebruiken termen als 'hij daar' en 'zij daar'. Ze leven hun eigen wereldje en staan daar om ook niet open voor anderen. In de vakantie wordt er in de ho reca even een paar centen bijver diend. Vaak hebben de jongeren niet eens door dat ze onvriende lijk zijn. Ze weten niet beter." De consument is inmiddels ge wend aan het gedrag van verko pers en bediening. Marlies Beu ken uit Amsterdam: „Ik ga er al niet meer van uit dat ik nog vrien delijk begroet en geholpen wordt. In de meeste winkels mag je je lukkig prijzen als je al begroet wordt door een werknemer. Ver der mag je het zelf uitzoeken." Net voor sluitingstijd bij een Al- bert Heijn in Utrecht willen de kassameisjes naar huis. Een me dewerkster van een jaar of 18 staat met haar bezem in de hand te wachten totdat de klanten bij de kassa verdwenen zijn. Ongeduldig roept ze naar haar collega's dat ze zo echt gaat gillen. Vervolgens be sluit ze om maar alvast te be gin- nen met vegen. Klanten die in de weg staan moeten wegspringen om de bezem te ontwij ken. Colin White en Laurie Boucke, schrijvers van het boek The Undutchables (over wonen in Nederland voor buitenlanders) kijken hier niet meer van op. In hun boek geven ze een korte schets van de winkelverkopers in ons land. „Ongeacht waar u uw inkopen doet moet u re kenen op behoorlijk horkerige en brutale lieden, zowel voor als ach ter de toonbank." Aida Glez Gor- bei uit Spanje schrok van de be handeling in Nederlandse winkels en horeca. „In Spanje zijn ze ook niet altijd vriendelijk, maar in Ne derland is het echt erg. Je wordt hier niet begroet. Je mag blij zijn met een voorzichtige glimlach. Het personeel hier houdt alleen zijn handje op voor geld." De Nederlandse winkel- en hore- cawerknemers vinden vooral dat ze zichzelf moet blijven. Arthur Hollak, van Opleidingen Midden- en KleinBedrijf: „Als ze een keuze Hoe zijn de omgangsvormen? Een verkoper of een serveerster hoeft niet meer een onderge schikte rol te spelen. Nog steeds zijn ze dienaars, maar ze hoe ven niet meer te kruipen voor hun klanten. Tegenwoordig ver wacht de klant alleen iemand die hem op een bescheiden en vriendelijke manier dient. Op de internetsite www.omgangsvormen.rfi kun nen horeca- en winkelmede werkers precies nalezen hoe zich te gedragen op het terras of indewüikeL 'Dienaars' moeten er ten eerste verzorgd uitzien. Dus regelma tig douchen en tanden poetsen. Daarnaast moeten ze altijd vriendelijk en behidpzaam zijn. De klant betaalt daar ünmers voor. De verkoper of serveerder mag nooit zijn geduld verliezen en blijft altijd correct en vrien delijk, zelfs als de klant onrede- r lijk is. Ouderen vinden 'hallo' I als begroeting en 'doei' als af- Jg scheid onbeleefd en worden li u ver aangesproken met 'dag röÉph neer/mevrouw' of 'goedemid-F dag'. Personeel moet ook netjes en rij correct Nederlands praten. Me|ei twee woorden spreken en po- lp pulaire uitdrukkingen als 'hal-tel lo', 'doei', 'kei gaaf en 'zeker weten' vermijden. I. Onverschilligheid en verveling zijn vaak van het personeel af 11| lezen. Medewerkers van horec gelegenheden of winkels mogt- echter nooit ongeïnteresseerd- be heid uitstralen. Lawaai maken iiz ook uit den boze, dat past niet n bij de bescheidenheid van het oi beroep. jd< Ook al is een klant nog zo on vriendelijk en eist hij het onmc iï gelijke, dienaars moeten altijd e blijven lachen. i Archieffoto: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke Bijna driekwart van de Neder landse automobilisten maakt zich wel eens schuldig aan agressief rijgedrag. Dat bleek «gisteren uit 'Het natio nale automobilisten onderzoek' van bureau De Vos Jansen. Ruim zeventig procent van de on dervraagden zei zich wel eens schuldig te maken aan agressief rijgedrag. Meer dan de helft van de respon denten gaf aan wel eens te hard te rijden. Daarnaast zijn geen richting aan geven, rechts inhalen, fout parke ren en bumperkleven veel ge pleegde overtredingen. Slechts 22,5 procent van de ondervraag den zei nooit de wet te overtreden in het verkeer. Vos Jansen brengt drie keer per jaar een onderzoek uit waarin di verse thema's over mobiliteit aan bod komen. De onderzoeken wor den uitgevoerd in opdracht van Your Personal Call Assistant (YP- CA), een bedrijf dat zich richt op mobiele telefonie. De uitkomsten van het laatste on derzoek zijn opmerkelijk omdat in de voorgaande editie veertig pro cent van de ondervraagden juist aangaf zich op de weg het meest te ergeren aan agressief rijgedrag. Als de ondervraagden het als ver antwoordelijk minister voor he£ zeggen zouden hebben om veiflf keersagressie aan te pakken, isPr puntenrijbewijs de populairste01 maatregel. Ook het belonen van goed rijgd3 drag, het uitvoeren van meer v|n keerscontroles en strenger straf fen staan hoog op het lijstje. Ik was in gesprek met mijn vrouw, over de mobiele telefoon. Sinds een jaar heb ik zo'n apparaat en ben er inmiddels bijna aan gewend het te bezitten en te gebruiken. Op mijn nieuwe modelletje ben ik enorm zuinig: ten derde male een mobi zoekmaken, het gaat mij niet overkomen. Echt niet! Enfin, ik was in mobiele conversatie met mijn vrouw en opeens ging mijn interne alarm af. Ik miste iets. Maar wat? Een oogivenk later liet mijn brein mij weten dat het ge miste ding zich normaal ergens op mijn heupen be vond. Ja, ja, warm! Maar wat bevond zich daar dan meestal? Iets belangrijks, aan de plotse paniekgolfte oordelen, maar wat? Opeens wist ik het: normaal voel ik op heuphoogte een clip. Niet zomaar een clip, nee, de clip waarmee ik mijn mobieltje tegenwoordig aan mijn broekband bevestig. Maar nergens een clip, dus ook geen mobiele telefoon. Het zou toch niet wer kelijk? Ik onderbrak het gesprek omdat ik nu eerst dringend wilde checken of ik mijn mobiele telefoon nog wel had. Met mijn rechterhand tastte ik rond mijn heupen. Pas toén drong tot mij door dat het kostbare voorwerp dat ik zocht zich gewoon veilig in mijn linkerhand bevond. Beste lezers, u legt weieens het schuursponsje in de ijskast en de kaas in het gootsteenkastje. Kan gebeuren. Andere mensen heb ben dat soort dingen ook. Die zijn bijvoorbeeld uren lang op zoek naar de zonnebril die, elegant omhoog geklapt, gewoon op hun haardos ligt. Alledaags blundertje. Maar je vrouw vertellen, over de mobiele telefoon, dat je dié mobiele telefoon helaas even kwijt bent, getuigt wel van een buitensporige verstrooid heid. Natuurlijk, allemaal kennen we de handige huisgenoot die even het gootsteentje ontstopt door de zwanenhals los te schroeven en de prop met haar plus water in een emmer te laten lopen. Een op de tivee handige huisgenoten besluit vervolgens die em mer met vies gootsteen water weer leeg te gooien in datzelfde gootsteentje, waar helaas geen afvoer meer onder zit. Want die was zojuist losgeschroefd. Dwei len, dus. Ook zijn er mensen met vuilniszak-blind heid. Minder ernstig, minsten even vermakelijk. De vuilniszak is vol en moet uit de bak gehaald worden. Eens in de zoveel tijd komt het dan voor dat de oude rol vuilniszakken op is en de nieuwe moet worden aangebroken. De huisman of huisvrouw van dienst haalt de nieuwe zakken uit de verpakking en gooit die verpakking instinctmatig in de afvalbak. Waar nog geen nieu we vuilniszak in zit, want die moest van de zojuist uitgepakte rol komen. Dus bukken en rapen. OÏcay, foutje. Kan beter. Maar je hoort pas echt bij de warhoofden, als je zoals ik, in lichte pa niek, via de mobiele telefoon doorgeeft dat je diezelf de telefoon helaas niet kunt vinden, dus even een momentje graag. Natuurlijk, andere mensen ma ken ook vergissingen in het telefoon-verkeer. Zoals f gebeld wórden door iemand en even later in het f gesprek zorgzaam informeren of die persoon jouw telefoonnummer al heeft. Ja natuurlijk, hoe had hij of zij jou anders kunnen bellen. Zeer men selijke vergissing. En inderdaad iets dat dlle Nederlanders minstens een keer in hun leven overkomt, dus nauwelijks onrustbarend. Ook laat iedereen ooit een fietssleutel in de gracht of in een ongelukkig gelegen rioolputje vallen. Gedeeld noodlot. Niets bijzonders. Maar als je, pratend in je links vastgehouden mobieltje, met je rechterhand onrustig op zoek gaat naar je (blijkbaar) van je broekband losge raakte mobieltje, terwijl je bovendien brood nuchter bent, dan is er niet veel hoop meer. Definitief professor Poerewiet.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2