Tl ieners na te eel drank in iekenhuis IETS verkopen? Oldtimers in rook op bij brand Noordwijkerhout j ieds vaker overdosis alcohol er Nederlanders komen bij ongeval Antwerpen Militaire vliegboot per vrachtauto naar Schiphol Tussenstop op weg naar Soesterberg Morgen is't Woonsdag! Nigeriaans echtpaar daagt KLM voor rechter Goedemorgen Wat een krant. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad dinsdag 27 JULI 2OO4 SPRINTERS 072-5196868 Vakantiekracht in horeca steeds onbeschofter a ag/gpd - Het aantal tie- |at met een overdosis alco- I het ziekenhuis belandt, jt de laatste jaren sterk toe. Is vaker drinken jongeren 1 de 18 zo veel, dat ze op de leisende hulp moeten wor- lehandeld voor alcoholver- jlng. Sommige ziekenhuizen irteren stijgingen van meer londerd procent. ilijke cijfers van het aantal ilvergiftigingen bij tieners ken. Een deel van de af- ;en Spoedeisende Hulp houdt zelf bij hoeveel ren met een alcoholvergif- ze binnen krijgen. In het Universitair Medisch en drie ziekenhuizen in Haag steeg het aantal [ren onder de 18 met alco- rgiftiging tussen 1999 en 19 tot 51 per jaar. ;nd wordt bevestigd door luizen elders in het land. Ie SEH van het Erasmus sch Centrum in Rotterdam 'ïlien in 1997 32 jongeren 11 n 15 en 20 jaar binnen met a olvergiftiging. 00 was dit aantal gestegen 1 en in 2003 tot 126. Vol- Tamer Tadros, hoofd van 'I*H, is het plafond nog niet bereikt'. In het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde omschrijven kinderartsen uit Leiden en Den Haag de groep die ze tussen 1999 en 2001 bin nenkregen. De jongeren, onge veer twee keer zoveel jongens als meisjes, waren gemiddeld 15 jaar. De meesten hadden ge dronken tijdens het uitgaan, of op een (school) feest. Ze dron ken sterke drank, soms mix drankjes. Een deel belandde door een verkeersongeluk in het ziekenhuis. Onderzoekers van het Reinier de Graaf Gasthuis in Delft illu streren het artikel met voor beelden uit hun praktijk. Een van de voorbeelden is een 12-jarige jongen die thuis met z'n vriendjes 750 ml calvados en 250 ml gin soldaat had ge maakt. Hij had beduidend meer gedronken dan zijn vrienden en was in slaap gevallen. Zijn va der vond hem twee uur later naast zijn bed en kreeg hem niet meer wakker, waarna hij met een ambulance naar het ziekenhuis werd gebracht. Drie maanden later werd hij weer opgenomen met een alcohol- vergiftiging, nu omdat hij te veel Passoa had gedronken voorafgaand aan een feest. onze correspondente Thewissen Bij twee zware ver ingevallen op de auto- reg E19 Antwerpen-Breda, loogte van Sint-Job-in-'t- zijn gisteren vier doden len. In beide gevallen reed achtwagen in op een file. ==ier dodelijke slachtoffers onge volwassenen uit Bre- P omgeving. De namen van etrokkenen werden gister- nog niet vrijgegeven. M ificatieteams uit België en irland waren nog bezig iet vaststellen van de iden- van de slachtoffers, eerste ongeluk gebeurde middag toen een Neder- personenwagen werd it tussen twee vrachtwa- Alle vier de inzittenden eefden de klap niet. In de lie daarop ontstond, ging COMMENTAAR 40 UUR krijk heeft Bosch, Duitsland edes en Nederland Smead. id? Ja, Smead Europe om es te zijn, gevestigd in on- iieer Hoogezand. Het is een rikaans bedrijf met 225 nemers, dat in kantoorarti- doet. Net als Bosch en edes wil Smead zijn werk ers langer laten werken te- 'letzelfde loon. Als het be- zijn zin krijgt - U de werkweek jpfclt uitgebreid 16 naar 40 uur - zorgt de Hooge- Jse ondeme- voor een his- che ommekeer in de sociale mdingen. ■ankrijk is de kogel al door erk. Daar heeft 97 procent iet personeel van de Bosch- ek in Lyon ingestemd met !r werken voor hetzelfde Het gaat maar om één uur- ïtra per week, maar princi- is er sprake van een door- De Europese trend dat er korter wordt gewerkt, is Onder dreiging van het itsen van fabrieken naar inenlanden, zoals Tsjechië, ;n werkgevers het voor el- dat het personeel langer |werken. De dikke rookkolom was tot in Den Haag zichtbaar. Foto: Mariëlle van Steijn noordwijkerhout - Een bedrijfsloods met dertig oldtimers aan de Noordwij- kerhoutse Schulpweg is gistermiddag door een grote brand volledig in de as gelegd. Door de brand ontstond een dik ke rookkolom die tot in Den Haag zicht baar was en tot in Zoeterwoude kon worden geroken. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het vuur ontstond even na drie uur 's middags bij laswerkzaamheden in de loods. Doordat isolatiemateriaal vlam vatte, kon het vuur zich razendsnel ver spreiden. De brandweer kwalificeerde de brand als 'zeer groot' en rukte met vier blusvoertuigen en een ladderwagen uit. In totaal waren zo'n 35 brandweer lieden bij de bestrijding van het vuur be trokken. De grote inzet van de brand weer kon niet verhinderen dat er van de loods slechts een hoop verwrongen staal overbleef. Een direct naast de brand haard gelegen bollenexportbedrijf bleef echter volledig gespaard. De zwarte rook die het gevolg was van de brand werd door de wind precies tus sen congrescentrum Leeuwenhorst en de woonwijk ten oosten van de provin ciale weg door naar het zuiden geblazen. Toch kregen het congrescentrum en omwonenden het advies ramen en deu ren gesloten te houden en werden ver schillende wegen afgesloten. De brandweer verrichtte asbestmetin- gen, maar vond geen gevaarlijke con centraties. Wel kwam er dicht bij de ver woeste loods wat asbest neer. Dat zal door een gespecialiseerd bedrijf worden opgeruimd. Om kwart over vijf kon de brandweer het sein 'brand meester' geven, niet in de laatste plaats doordat er in de loods niets brandbaars meer aanwezig was. Wel werd er nog enkele uren nageblust. Om half zes gaf de politie het grootste deel van de afgesloten wegen weer vrij en konden omwonenden de ramen weer openzetten. het opnieuw mis. Een bestelbus reed in op een vrachtwagen, die in brand vloog. De brandweer was gisteravond nog lang in de weer om het vuur te blussen en de wrakstukken op te ruimen. Als gevolg van de chaos moest de snelweg in de richting van Antwerpen volledig worden af gesloten en ook de oprit Sint Job was onbereikbaar. Gister avond stond er een kilometers lange file in de richting van Antwerpen. De nacht ervoor was het ook al raak. Een Tsjechische touring car botste toen op de E314 Brussel-Heerlen ter hoogte van Heusden-Zolder op een Poolse vrachtwagen, geladen met lege bierflessen. De ravage was enorm. De hele zijkant van de bus werd open gereten. De chauffeur van de touringcar kwam daarbij om het leven. Ook in Duitsland gaan de golven hoog in de discussie over de 40- urige werkweek. In navolging van Siemens dreigde ook Merce des de werkgelegenheid naar het goedkopere Hongarije te ver plaatsen. Na langdurige onder handelingen, gepaard gaande met stakingen, heeft Mercedes het met de bonden op een ak koordje gegooid. Iedereen gaat meer uren maken, maar het productie personeel krijgt er wél extra voor betaald. De rest, bijvoorbeeld de kantoorklerken, niet. De druk die sommige werkgevers op hun personeel uitoefenen om langer te gaan werken is regelrechte chantage. Het is niet verbazingwekkend dat werknemers - met het mes op de keel - het behoud van hun baan belangrijker vinden dan hun vrije tijd. Er zijn omstan digheden denkbaar dat slecht renderende bedrijven - omwille van het voortbestaan - van hun personeel een offer vragen. Maar het is voorbarig om de werkweek van ólle werknemers uit te breiden, zonder dat daar voor extra betaald wordt Hugo Schneider op weg naar huis en krijgen wij de verantwoording over de Ca- talina. Daar zijn we erg trots op, maar ook een beetje nerveus." Kwart over twaalf. Langzaam komt de colonne op gang. Een grote vrachtwagen met op de oplegger de Catalina - zonder vleugels, want die zijn al eerder vervoerd -, een begeleidingswa gen, een wagen van het vlieg kamp en daarachter de auto van de fans en de auto van de directeur van het transportbe drijf. Ze rijden een route die lijkt op een ereronde over het vliegkamp, maar de snelste weg naar de A44 blijkt te zijn. Het verloopt allemaal zo soepel als transporteur Tom Sijpkes had voorspeld. Schiphol-Oost, de plek waar de herrijzenis van de Catalina begint met het in de originele kleur spuiten, komt in zicht. De luchthaven wordt in minder dan een uur bereikt. „Zonder enig probleem", zegt Van den Deijssel. „We zijn blij en opge lucht." door Gerard Baas valkenburg - Een normale klus, volgens de transporteur. „We maken ze vaak groter en moeilijker mee, maar dit is wel leuk om te doen. Je vervoèrt niet elke dag zo'n stukje histo rie", zegt Tom Sijpkes van het Alphense Westdijk Exceptioneel Transport. 'Een stukje historie'. Laat de liefhebbers van de Ca talina het maar niet horen. Voor hen is de vooroorlogse vliegboot die gisteren van het Marinevliegkamp in Valken burg naar Schiphol-Oost is ver voerd, niets minder dan pure schoonheid. Die liefhebbers, onder wie en kele medewerkers van het Mili taire Luchtvaart Museum (MLM) in Soesterberg, zien dan ook vol ontroering en met een klein beetje spanning toe hoe het twintig meter lange en vierenhalve meter brede trans port op gang komt. „Nu gaat het toch echt gebeuren", zegt sergeant-majoor Johan van den Deijssel, die bij het museum verantwoordelijk is voor onder houd en restauratie van de vliegtuigen. „Zometeen gaat-ie Pagina R2: 'Ik voel me alsof ik opnieuw getrouwd ben' Laatste arrestatie in drugssmokkel via Schiphol schiphol - Het Haarlemse openbaar ministerie heeft in Suriname een 38-jarige Hage naar aangehouden die deel zou uitmaken van de criminele or ganisatie die via KLM-bagage- kelders drugs ons land binnen bracht. De man was sinds juli 2003 voortvluchtig. Achttien andere bendeleden zijn eerder dit jaar en vorig jaar al aangehouden. Het OM be schouwt het onderzoek als af gerond. De zaak kwam aan het licht toen de douane in april 2003 op Schiphol twee bagagecontai ners aantrof met veertig kilo co caïne. Handlangers van de ben de verstopten in onder meer Brazilië en Curagao drugs in bagagecontainers en koffers, waarna KLM-medewerkers in de bagagekelders de drugs on derschepten. Virus verspreid via zoekmachines san francisco - Een nieuw computervirus dat zoekmachi nes voor internetsites belaagt op zoek naar slachtoffers, heeft zich gisteren op grote schaal verspreid. Mensen die de zoek- sites bezoeken, waaronder Google, krijgen een foutmel ding. Dat meldden veiligheids deskundigen. Het virus, een zo geheten worm, is een variant op 'Mydoom' en kan zich nes telen in de e-mail van het geïn fecteerde slachtoffer. Dronken naar de rechtbank assen - Een drankrijder heeft zich gisteren in Assen wel erg hardleers getoond. De politie hield een 63-jarige man uit Em- men aan die in Assen achteruit over het fietspad langs het Drents Museum reed. De man was op zoek naar een parkeer plek omdat hij zich in het nabij gelegen rechtbankgebouw moest verantwoorden voor rij den onder invloed. Een blaas- proef toonde ruimschoots het dubbele van het wettelijke maximum aan. Megajackpot in Enschede haaksbergen - Met een volle knip naar huis in plaats van platzak. Dat overkwam een for tuinlijke inwoner van Haaks bergen - die anoniem wenst te blijven - zaterdagavond na een bezoek aan Holland Casino in Enschede. Hij won 152.418,75 euro. Plotseling waren de drie tekens op zijn fruitautomaat identiek en brak een kabaal van jewelste uit. Met veel toeters en bellen werd het bekend ge maakt: de Mega Jackpot is ge vallen. Deze jackpot valt onge veer één keer per maand ergens in Nederland. Nederland geeft geld aan Darfur Hilversum - De Nederlandse re gering trekt 100 miljoen euro uit voor de wederopbouw van de regio Darfur in westelijk Su dan. Dat heeft minister Van Ar- denne (ontwikkelingssamen werking) gisteravond gezegd in het radioprogramma Met het oog op morgen. Ze zal een groep van vrienden voor Darfur oprichten. Die moet gaan be staan uit een aantal rijke donor landen die samen geld bij el kaar leggen voor de wederop bouw van Darfur en de rest van Sudan. Pagina Buitenland Bolletjesslikker in Peru overleden lima - In Peru is een seroposi tieve Belgische bolletjesslikker overleden die tachtig bolletjes met cocaïne had geslikt om ze naar Nederland te vervoeren. De 25-jarige man werd door een hotelemployé in Lima met hevige buikklachten aangetrof fen. Vervoer naar een zieken huis mocht niet meer baten. (advertentie) Woonsdag 28 juli 2004 Flexibel v 28 juli open van 10-22 uur Aanbiedingen zijn alleen morgon geldig, zolang IKEA de voorraad strekt. Mox. 3 p.p. Informatielijn: 0900 235 45 32 (0 10/min.) www.woonsdag.nl Het transport van de vooroorlogse Catalina - hier ter hoogte van het Transferium - verliep zonder problemen. Foto: Henk Bouwman Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend, 4 weken voor 9,75 /Ja, ik ontvang graag 4 weken lang iedere oëhtend Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is nog geen 0,41 per dag! Naam: DM V Postcode Plaats (i.v.m. bezorgcontrole) los angeles/anp - Een Nigeri aans echtpaar heeft de KLM en Northwest Airlines voor de rechter gedaagd. De luchtvaart maatschappijen zouden het echtpaar en hun twee kleine kinderen in de Nigeriaanse stad Lagos hebben gedumpt, zonder paspoorten en zonder kleren. Het paar ging in juli 2003 met hun kinderen van 2 en 4 jaar, naar Lagos. Na drie weken zou den zij terugkeren naar Los An geles via Amsterdam. Daar werd hun zonder enige uitleg de toegang tot het vliegtuig naar Los Angeles ontzegd, al dus de advocaat. Medewerkers van de lucht vaartmaatschappij in Amster dam namen de Nigeriaanse paspoorten en Amerikaanse verblijfsdocumenten van de ou ders in. Het echtpaar kreeg er kopieën voor in de plaats. Ver volgens werden zij op een vlieg tuig naar Lagos gezet. Hun ba gage zijn zij kwijtgeraakt. I Geboortedatum: I I e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad, T.a.v. Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127. 1800 VB Alkmaar. Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Dozo aanbieding is geldig tot 31 december 2004). Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon gegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. Leidsch^ Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1