KUNST CULTUUR Brainbox neemt na 35 jaar afscheid Met man en kinderen samen op de plankei Chaotische 'Parsifal' met tumult ontvangef Fahrenheit 9/11 hit in Nederland Jovink-single van niets op twee De Parade verkast naar zijn laatste halteplaats Amsterdam muziek recensie Aad van der Ven Voorstelling: 'Parsifal' van Wagner. Gezien: 25/7, Festspielhaus, Bayreuth. Nog te zien: 3,6,18 en 26/8. Met een royale voorsprong is de nieuwe productie van Wagners opera 'Parsifal' de meest over dadige, meest chaotische, maar ook de meest fantasierijke die het aan deze componist gewij de festival in Bayreuth sinds mensenheugenis heeft voortge bracht. De enscenering van de veelbesproken Duitse regisseur Christoph Schlingensief werd zondagavond met massaal boe geroep ontvangen. Schlingensief, bekend gewor den als een provocerend thea ter- en filmregisseur, maakte niet de indruk dat hij eronder leed. Na afloop van de feestelij ke premièrevoorstelling op de ze Bayreuther Festspiele, trot seerde hij het tumult en ver scheen hij breed grijnzend voor het doek. Dirigent Pierre Boulez, die na 24 jaar afwezigheid weer in het Wagner-pelgrimsoord actief is, werd luid toegejuicht, evenals de Nederlandse zanger Robert Holl, die als Gumemanz een dragende rol vervult in deze productie. Sinds de aan het Rotterdams conservatorium opgeleide zanger enkele jaren de hoofdrol in 'Die Meistersin- ger von Nümberg' heeft gezon gen, behoort hij tot de favoriete solisten van Wolfgang - klein zoon van Richard - Wagner, de nu 84-jarige leider van de Bay reuther Festspiele. De presta ties van de andere solisten, on der wie Endrick Wottrich (Par sifal), waren tijdens de premiè re wisselvallig. Bayreuth wist wat het met het enfant terrible Schlingensief in huis haalde. Eén van zijn laatste wapenfeiten was een productie gemodelleerd naar Big Brother. In Oostenrijk uitgeprocedeerde asielzoekers werden in contai ners bij elkaar gebracht en dpe toeschouwers mochtenJdezfeis wie moesten vertrekken. Sch,rs lingensief wilde de Oostenrijf samenleving een spiegel voan houden. De productie van 'Parsifal' is niet zonder conflicten tot st3,0 gekomen. Zélfs zodanig dat j[te kele weken geleden advocatC werden opgetrommékl om regisseur en de festivalleiding in het gareel te houden. Van»], Wagners laatste en naar de 1^ ning van velen meest hoog- Lj, staande muziekdrama, heefty Schlingensief zich zeker niet^j makkelijk afgemaakt. De ideln die hij op de toeschouwer loL] laat zijn duizelingwekkend or, de ongebreideldheid en de aer versiteiL Terwijl 'Parsifal' getrs als een bij uitstek statisch w«ja is er in dit geval voortduren^], iets bijzonders te zien, medegg dankzij het overvloedige ge-j0I bruik van videobeelden. Lj 'Parsifal' is zowel theater als)^ te. Schlingensaef beklemtooi[0l dat laatste aspect op een gel}e( andere manier dan zijn collens ga's. Nu we bijna al onze kei^ ken gesloten hebben, moeteye we het rituele aan andere ciij^ ren ontlenen, meent hij. In ze productie wordt uitputteike culturele antropologie betb%€ ven door flarden van overwe te gend mystieke gebruiken uit^ andere delen van de wereld,j0j heden en verleden, te tonen! soms verheven, soms siniste^ van Afrikaanse verbondenh( met de natuur tot Ku Klux Medicijnmannen, ayal kardinalen lopen als ders dwars door elkaar heen= Schlingensief ziet 'Parsifal' al een requiem voor de wereld, zo men wil de beschaving, m de dood als middel tot sublii tie. Het adembenemende sic18 beeld is een lange tunnel waf^ achter licht gloort. Eindelijk vinden hier beeld en muziek^ kaar in een sublieme rust enai verstilling Wat er aan vooral61 gaat is soms intrigerend, af eei toe ook speels, maar oogt als1'1 een warboel waarin geen fijif0' valt te ontdekken. n< >g« THE FIREWORKS BEGM JUNE 25™! Bush en Moore als waren ze de beste vrienden. Foto: GPD Amsterdam - De documentaire 'Fahrenheit 9/11' van de Ameri kaanss regisseur Michael Moore heeft het afgelopen weekeinde 40.000 bezoekers naar de Nederlandse bioscopen getrokken. In de grote steden waren vele zalen uitverkocht. „Een gigantisch, ongekend suc ces", juicht een woordvoerster van Paradiso Entertainment Nederland BV, dat de film in Nederland distribueert. De do cumentaire, die een weinig flat teus beeld neerzet van de Ame rikaanse president George Bush, ging donderdag in pre mière in Nederland. In de VS was de film al een groot succes. Zo bracht 'Fahrenheit 9/11' in de eerste drie dagen na de Amerikaanse première bijna 22 miljoen dollar op, het hoogste bedrag ooit voor een documen taire. Hilversum - De single 'Luie Flikker' van de Achterhoekse band Jovink is gisteren van niets op de tweede plaats bin nengekomen van de Single Top 100. Dat is opmerkelijk, omdat de plaat nauwelijks op de radio is te horen. De formatie rond bassist Gijs Jolink, zoon van Normaal-zanger Bennie Jolink, verkocht onlangs ruim 5000 cd's op een motorsport-evene ment, waarmee de muzikanten de hoge notering binnensleep ten. Jovink verkocht de single aan de motorsportliefhebbers voor 3 euro (twee festivalmunt jes). De bandleden hopen dat ze door het verkoopsucces va ker op de landelijke radio wor den gedraaid en dat het bij draagt aan de populariteit en verspreiding van de Neder landstalige rockmuziek. Kaz Lux: 'We waren alleen maar met muziek bezig' AMSTERDAM/ANP - Het rondrei zende theaterfestival De Parade verhuist deze week van Utrecht naar Amsterdam. Het festival, dat eerder neerstreek in parken in Rotterdam en Den Haag, slaat van 30 juli tot en met 15 augustus voor het laatst zijn tenten op in het Amsterdamse Martin Luther Kingpark. Het openluchttheaterfestival was tot en met afgelopen week einde in het Utrechtse Park Nieuweroord en het Moreelse Park te bezichtigen. Ondanks het wisselvallige weer is het fes tival er succesvol verlopen. De organisatie meldde in de nacht van zondag op maandag dat ruim 52.000 mensen de Parade hebben bezocht. Dat is even veel als vorig jaar toen het wel mooi weer was. Op de eerste twee halteplaatsen Rotterdam en Den Haag viel het bezoekersaantal tegen. Het slechte weer en het Europees kampioenschap voetbal hal veerden in Rotterdam het aan tal Paradegangers tot 28.500 in vergelijking met vorig jaar. In Den Haag herstelde het thea terfestival zich een beetje van de tegenvallende cijfers uit de havenstad. Maar ook hier kwa men minder mensen dan in 2003. Ongeveer 32.500 mensen kwamen een kijkje nemen in het Westbroekpark, tegenover 45.000 bezoekers vorig jaar. Inclusief halteplaats Utrecht hebben tot nu toe 113.000 mensen het evenement be zocht. Vorig jaar stond de teller op 147.000 voordat het theater festival naar Amsterdam, de laatste locatie van de Net landse tournee, verkaste. In hoofdstad is vanaf vrijdag tot met 15 augustus het festiva bezoeken in het Martin Lut Kingpark. In de nostalgia Bei tenten treedt weer een keur Nederlandse artiesten op. O eui gedienden als Van Houts en de Ket met 'Dolle Pret' maar jong talent laat zich zien. door Rob Musters Amsterdam - Lieve mannen zijn het. Geen gehaaide rocksterren met kapsones, maar sociale ty pes die altijd klaar staan voor een praatje, iedereen toelaten in de kleedkamer en mee laten genieten met de voor de band bedoelde drank en spijzen. Dat was volgens de bandleden 35 jaar geleden al zo en dat is in 2004 nog steeds het geval. De afscheidstoumee van Brainbox is ook het afscheid van een be paalde mentaliteit. De meeste hedendaagse top- bands weten zich afgeschermd door dranghekken, polsbandjes en bodyguards. Hoe anders gaat het eraan toe bij de pop helden uit de jaren zestig en ze ventig. Als het bij sommige op tredens bomvol is in de kleed ruimte en alle stoelen bezet zijn, nemen de muzikanten van Brainbox bescheiden genoegen met een hoekje van een flight- case. Volgens Bita Tuhumury (53) uit Waalwijk, al twintig jaar de vas te chauffeur van frontman Kaz Lux, behoren de bandleden van Brainbox tot een uitstervend ras. „Het zijn fantastische mu zikanten. Ze spelen zeker voor Nederlandse begrippen op hoog niveau. Dat zie je tegen woordig zelden meer. Daarom rij ik Kaz nog graag naar bijna alle optredens. Het zijn levende legendes en ik vind het bijzon der dat ik met hen kan omgaan zoals met vrienden. Deze gas ten hebben totaal geen sterallu res en zijn al zo lang als ik ze ken enorm gastvrij." Lux: „Het is dat je het zegt, maar ik sta er niet eens bij stil. Wij wilden als band tussen de mensen staan. Beroemd zijn, daar heb ik niets mee. Wel grappig om op Texel herkend te worden, maar het boeit me niet. We waren als band con stant met muziek bezig. Het moest alleen maar beter en be ter worden." Brainbox zette in 1969, het jaar van de grote doorbraak, met huiveringwekkende songs als se' worden met gejuich ont haald. Als de band echter 'Down Man' speelt, gaat het dak er af. De woorden 'A Ma- n...a Room, a Man Alone in a Room' snijden door de ziel en de groove blijkt ook na bijna vier decennia nog steeds te werken. De massa buigt auto matisch mee, gehypnotiseerd door het slepende ritme en de soulstem van Lux. Volgens Bart van Poppel is Brainbox nog steeds relevant. „Overal zie je jongeren in de zaal staan. De nieuwe generatie vindt dit interessante muziek. En terecht. Brainbox kun je niet vergelijken met al die revival- bands. Bij Brainbox wordt nog steeds geïmproviseerd. Het blijft spannende muziek." Volgens Lux is dat altijd de kracht van de band geweest. „We spelen nu in de leukste be zetting. We repeteren nooit. In het begin zijn we een stelletje rommelaars bij elkaar. We moe ten dan weer ingespeeld raken. Na een paar optredens voel je iedereen beter worden. Dan komt de oude vakkennis weer boven drijven." Na afloop van het concert wor den de wijnflessen ontkurkt. Oude bekenden, onder wie Harry Muskee, komen een praatje maken. Telkens als een van de bandleden huiswaarts gaat, lopen de anderen even mee, dragen een tasje of een gi taar en slaan de armen om el- kaars schouders. Als Kaz Lux uiteindelijk 's nachts door Bita Tuhumury terug naar Ooster hout wordt gereden, draait de zanger zich plotseling om. „Het is een vreemd vak. Je rijdt er gens heen, doet je ding en krijgt daar een redelijk geldbedrag voor. Dat stelt toch allemaal niet zo veel voor. Ik denk dat ik eigenlijk niet geschikt ben voor het vak van rockster. Brainbox o.a. te zien: 6 aug. Oran jepark 't Hof In Vlaardingen; 10 september De Rozenburcht in Bos koop; 19 september, Tivoli in Utrecht; 22 september Melkweg in Amsterdam. Bende Dapitulet werkt aanstekelijk op Kinderparade door Dijlan van Vlimmeren Amsterdam - Als klein meisje droomde Esther Apituley (nu 46) ervan om met man en zes kinde ren in een huifkar de wereld rond te reizen. Op ieder dorps plein zou haar toekomstige ge zin stoppen om samen voor de plaatselijke bevolking op te tre den. Een soort reizend circus, maar dan zonder acrobatiek en tijgers. Iets van deze droom is uitgeko men. Ze kreeg weliswaar geen zes kinderen, maar met drie is ze dik tevreden. Een nomaden bestaan leidt ze niet, maar dat Amsterdamse herenpand is minstens zo aantrekkelijk. Ze heeft geen huifkar, maar met de personenauto komt ze een heel stuk verder. De familietoer be perkt zich tot een aantal Neder landse podia, maar dat maakt het wel zo overzichtelijk. Ze staat met man en kinderen op de planken, daar was het haar uiteindelijk allemaal om te doen. „En wie weet, komt het er ooit nog eens van om met de familie de wereld in te trekken." Manlief (acteur en muzikant Hans Dagelet) is er in ieder ge val wel voor te porren. Het is dit jaar voor de derde keer dat de Bende Dapitulet - een speelse samenvoeging van de achternamen Dagelet en Apituley - op de Kinderparade staat Voor Monk - met zijn ze ven jaar de benjamin van de fa milie - is het zijn theaterdebuut. „Op school heeft hij al wel eens een keer een kaars moeten spe len. Maar dat was een rol zon der tekst. Het is voor ons heel spannend wat hij gaat doen op het podium. Hij is niet echt ver legen, maar nog wel snel afge leid." Monk krijgt van mama een aai over zijn bol. Monks oudere broer Mingus (12) kan zijn rol direct overnemen, De Bende Dapitulet met van rechts naar links: Hans Dagelet, Monk, Mingus, Charlie en Esther Apituley. Foto: GPD/Bas Beentjes mocht hij er onverwachts de brui aan geven. „We hebben geleerd van de vo rige keer. Mingus had er na een paar voorstellingen even ge noeg van. Hij liep het terrein op omdat hij liever in de zweefmo len wilde zitten. Stonden wij daar in een uitverkochte tent zonder zoon. 'Sorry mensen, jullie zullen even moeten wach ten, want onze zoon is zoek'. Zonder Mingus lag het spel stil. Met een ijsje hebben we hem kunnen overhalen weer met ons mee te doen." Monk en Mingus spelen samen cowboy Jan. Cowboy Jan is uit gekeken op de koeien en droomt ervan om een grote reis te maken naar kweenieland. Met de boot en het vliegtuig - want het is heel ver weg - reist hij af naar Afrika. Hij waant zich tussen de inboorlingen. Totdat er een auto in de woestijn seert en cowboy zich achter! oren begint te krabben. ZatlN wel in kweenieland? Een 11 armer blijft hij op straat a 'Hoe cowboy Jan naar vloog, en de rest er wél I moest geloven' is letterlijke guurlijk een luchtige voorstelling van pakweg 25 fit nuten. „Een beetje zelfs", verbetert Hans. Een cor heeft de Bende niet. De muziek bepaalt sfeer. Hans roept die zijn trompet, Esther viool, Monk met de monica, Mingus op de dochter Charlie (17) met de lo. Voor het eerst zullen dochters Dokus meid' Tatum hun maken. Zij spelen niet voorstelling mee; het hangt hun agenda af wanneer Kinderparade zullen Omdat Monk en Mingus plichtig zijn, laten de den zich alleen in de den zien. De Bende Dapitulet is vrij in zijn soort. „Het komt weü^n; ker voor dat echtparen op het podium staan, au het hele gezin te_ dat zie je eigenlijk nooit. Niufrh het theater altham. We dat het aanstekelijk werkt. willen wij ook', krijgen we vpei uit het publiek te horen.pi Hoe is het om mei de heléüjl milie op de planken te stielJ Vertrouwd of juist lastig? ,Jig deren nemen van een vxeeifl s eerder iets aan dan van faiinf nc gen ouders. Een vreemde h| h' vaak meer gezag. Om die r«et< zit regisseur Alfred van Heuvel er voor. Hij leidt Wbi goede banen", prijst Mans jeL gelet zijn buurman. En 0 denken de kinderen er ove c' met hun ouders te spélen? vinden het wel oiké. We héb ze in ieder geval niet >0 streep hoeven te trékken.1 'Down Man' en 'Dark Rose' heel Nederland op zijn kop. Na het vertrek van gitarist Jan Ak kerman, vanwege een financi eel geschil met manager John van Setten, scoorde de groep in verschillende bezettingen tot 1972 nog diverse hits en werd er intensief door Europa ge toerd, onder meer met Cree- dence Clearwater Revival. Kaz Lux: „Brainbox was een be hoorlijk serieus bandje. We tra den bijna dagelijks op en zaten na ieder concert op de terug weg in een Ford Transit-busje te discussiëren hoe alles nog beter kon. Dan kwamen som mige muzikanten onder vuur te liggen. Dat had tot gevolg dat we in een tijdsbestek van vier jaar in zes verschillende bezet tingen hebben gespeeld." De versie waarmee Brainbox nu door het land trekt, is in feite de derde samenstelling. Na het vertrek van Jan Akkerman in 1969 naar Focus, werd zijn ver vanger Herman Meijer na korte tijd alweer vervangen door John Schuursma. Enkele maanden daarna vertrok drummer Pierre van der Linden naar Focus en voegde zich bij zijn oude maat je Jan Akkerman. Van der lin den: „Jan en ik vormden een soort tandem. We komen alle bei uit Amsterdam en passen ook muzikaal goed bij elkaar. Sommige Brainbox-nummers speel ik liever met Jan, die heeft een agressievere aanpak, maar in deze samenstelling, met Ru dy de Queljoe en John, op gi taar speel ik ook graag." Voor Kaz Lux wordt het hoog tijd om een punt achter zijn elektrisch versterkte carrière te zetten. „De oren gaan achter uit, een vorm van metaalmoe heid. Ik hoor mezelf niet meer op het podium. De stem is nog goed, maar over tien jaar mis schien niet meer. Het moet nu gebeuren." De vaste geluidsmixer Bart van Poppel uit Amsterdam, die ook bij de eerste reünietour in 1982 achter de knoppen stond, doet wat hij kan. „Óp het podium moet alles zo zacht mogelijk staan. Als de gitaren en de drums te hard klinken, krijgt Kaz last van zijn oren." Lux: „Ik wil op een waardige manier stoppen met Brainbox. Alles mooi vastleggen op cd. Daarna ga ik door met akoesti sche optredens. Ik moet iets om handen hebben. Muziek maken houdt me geestelijk gezond." Tijdens een concert vallen de problemen niet op. Lux heeft een uitstekende stem en be weegt zich soepeitjes met kara- teachtige bewegingen over het podium. De hoofden knikken mee als de band 'Sea of Delight' inzet. Ook de cover 'Reason to Believe' en de knaller 'Dark Ro-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16