Omstreden Scalia te gast in Leiden Huurders Zijl en Vliet weten niets van misstanden 81 REGIO )e Breestraat, een 15-kilometerzone? etje komt Her motor verzet zich rrestatie anaar tandeld Ultra-conservatieve rechter bij opening faculteit Jeugddorp in teken van Spelen Goedemorgen Wat een krant. ilMMIi wereld, mijn krant. I eidsclyc Dagblad LEI DE dinsdag 27 juli 2004 R1 Eattenpaleis itl|Katwijk ilt weer uit louwplan titer 't Hofje Jtgepast 5| 'd Een 8-jarig jongetje uit is afgelopen weekeinde >n motonijder (39) uit aangereden op de voet- ioversteekplaats op het int van de Pelikaanstraat laarlemmerstraat. Ver- lijk negeerde het jongetje t rode voetgangerslicht, tie onderzoekt dit. Bij de ing liep het jongetje art ïtsel op. Een 50-jarige Leidenaar eekeinde na een korte J olging aangehouden op £>enburg. Hij zag dat daar n woning van vrienden bulance stond en be- >olshoogte te nemen, e man het huis in ging, agente hem dat hij 'erdwijnen. Daarop ont- en woordenwisseling de Leidenaar de agente de. Toen zij hem wilde en, waarbij de agente C spray gebruikte, verzette zich en ging er van- Ja een korte achtervol gd hij in de boeien ge- Na een nachtje in de cel met een proces-verbaal het beledigen van een laar in functie weer ver- - Een 52-jarige man len is zaterdagavond op adje bij Koudenhoom tiond mishandeld door gekende. Het slachtoffer t vrouw en kinderen op ad aan het picknicken, r legde met een boot 1 zijn honden uit te laten. Leidenaar vroeg de uit de buurt te houden, j bij de keel gegrepen en lij een paar klappen. De is op zoek naar de dader. leiden - Het thema van Jeugddorp Leiden is deze week 'Olympische Spelen', dus werd gisterochtend heel toepasselijk de Olympische vlam binnengedragen op het terrein van Jeugddorp aan de Voorschoterweg. De deelnemende kinderen maakten een haag voor hardloopster Sas- kia Engels, die de eer had de vlam te dragen. Jeugddorp is er tijdens de vakantieperiode voor alle kinderen van 6 tot 12 jaar. Foto: Henk Bouwman door Silvan Schoonhoven leiden - De ultra-conservatieve opperrechter Antonin Scalia uit de Verenigde Staten houdt op 8 september een rede bij de her opening van het compleet ver bouwde Kamerlingh Onneslabo- ratorium, het nieuwe onderko men van de Leidse rechtenfacul teit. Prins Constantijn, alumnus van de faculteit, verricht de ope ningshandeling. Scalia, lid van het Supreme Court, is een even kleurrijk als omstreden jurist. Hij staat be kend als een overtuigd rooms- katholiek met diep-orthodoxe standpunten, die hij ook in de rechtszaal niet onder stoelen of banken steekt. De Amerikaanse president George W. Bush noemde hem zijn 'favoriete rechter'. Scalia is fel tegenstan der van homoseksualiteit, gelij ke rechten voor vrouwen en abortus. Hij stemde tegen toen het Amerikaanse Supreme Court vorig jaar de zogenoem de 'sodomiewetten' afschafte. Het Hof verklaarde de wet in Texas die seks tussen homosek suelen verbood ongrondwettig, maar Scalia was tegen. Hij nam bovendien de ongebruikelijke stap zijn tegenstem verbaal toe te lichten. „Het Hof heeft de zo genoemde homoseksuele agen da omarmd", aldus Scalia. „Het heeft partij gekozen in de cul tuuroorlog." Scalia kwam vorig jaar in op spraak toen hij op eendenjacht ging met de Amerikaanse vice- president Dick Cheney. Dat was pijnlijk, omdat Scalia juist een zaak onder zijn hoede had ge nomen waar Cheney bij betrok ken was. Woordvoerder Wim van Ame- rongen van de Universiteit Lei den bevestigt dat Scalia komt, maar onderstreept dat dat 'na tuurlijk niet zegt dat de univer siteit ook enthousiast is over zijn meningen'. „Dat is typisch des academies. Het zou vreemd zijn als het uitgerekend op een universiteit niet mogelijk zou zijn om verschillende menin gen te horen." Scalia komt voor de Leidse fa culteit naar Nederland, maar hij heeft ook ontmoetingen met minister Donner (justitie) en le den van de Hoge Raad. Ook in Amsterdam houdt Scalia een le zing. De Universiteit van Am sterdam kondigt de spreker aan als de 'conservatieve, niet on omstreden rechter'. Leidse corporatie is volgens bewoners 'nooit zo scheutig met informatie' door Erna Straatsma leiden - Geen enkele informatie hebben de bewoners van het Leidse Steneveltpark ontvangen over 'levensbedreigende situa ties' in hun huizen. Ze zijn stom verbaasd over het nieuws dat woningcorporatie De Sleutels van Zijl en Vliet onlangs ernstige mankementen heeft verholpen. Volgens de directrice van de woningcorporatie, M. Vissers, zijn 'alle huurdersorganisaties' enige weken geleden geïnfor meerd over een reeks misstan den in haar huizenbezit. Na een controle van de helft van alle woningen blijkt dat het achter stallig onderhoud aan veel wo ningen enorm is. Na het onder zoek heeft Vissers twee leden van het managementteam op non-actief gesteld. Het personeel is op de hoogte gesteld van een reeks blunders die de woningcorporatie heeft gemaakt op het gebied van wo- ningonderhoud, de huurders niet. „We hebben de huurders- organisaties op de hoogte ge bracht en de rest van de bewo ners kan binnenkort in ons blad lezen wat er aan de hand is", zegt Vissers. Na het uitlekken van informatie over de affaire, zaterdag in deze krant, kwamen nauwelijks reac ties binnen bij de woningcor poratie. Dat beschouwt de di rectrice als een goed teken. „Nee, maandagochtend is de telefoon erg stil gebleven. Dat viel ons erg mee. Het betekent waarschijnlijk dat we goed ge communiceerd hebben met onze huurders: daar waar het nodig was hebben wij informa tie verstrekt." In het Steneveltpark in de Kooi blijkt niets van die 'goede com municatie' met de huurders. „Ik heb het bericht in de krant met grote verwondering gele zen", zegt H. Wielders. Hij kan niet geloven dat zijn huis be hoort tot het rijtje woningen waar in april 'levensbedreigen de situaties' zijn geconstateerd. Die zouden het gevolg zijn van dichtgeslibde rookgasafvoeren en slecht functionerende cv-ke- tels. Inmiddels zou het pro bleem in het veertien jaar oude woningencomplex verholpen zijn. Niets van gemerkt, zegt Wielders. „Ik weet wel dat ik in aanmerking kom voor een nieuwe cv-ketel, maar ik ver wacht dat dat pas volgend jaar gebeurt. Ik zit in de 'derde fase' van het Steneveltpark en ik weet dat bij de eerste en tweede fase nieuwe, centrale ketels zijn geplaatst. Verder weet ik niets." Ook de buurvrouw van Wiel ders reageert hoogst verbaasd op het bericht over 'levensbe dreigende situaties'. „Ik heb dan nog wat gelezen in de krant, maar degenen die geen krant hebben weten natuurlijk nog helemaal van niets", zegt Wielders. „Bovendien zijn er heel veel mensen weg, op va kantie. Dus het is niet zo vreemd dat de telefoon nog niet vaak gerinkeld heeft bij de wo ningcorporatie." Mevrouw Bos, een paar huizen verderop, herinnert zich nog wel dat er 'een week of acht ge leden' mannen zijn langs ge weest om iets te doen aan een gasafvoer. „Dat was voor het eerst in de acht jaar dat ik hier woon", zegt ze, al harkend in haar voortuin.JU die pijpen zijn eraf gehaald en toen ging er zo'n soort stofzuiger in. Mis schien is het dat geweest?" Bos heeft wel een brief gehad over de schoonmaakactie, maar weet niet meer wat daar in stond.Ach nee, dat is al weer zo lang geleden." De bewoners in het Stenevelt park zeggen dat er elk jaar ie mand van de technische dienst komt om de geiser schoon te maken. „Maar goed, dat zegt ook niet zo veel, want zo'n man is na tien minuten weer weg en je weet natuurlijk niet of 'ie zijn werk goed doet." Volgens het gewraakte onderhoudsrapport was dat inderdaad niet het ge val: het ontbrak de 'techneuten van Zijl en Vliet' aan voldoende kennis over allerhande situa ties, luidde een van de conclu sies. Dat de directie niet een algeme ne brief naar alle huurders heeft gestuurd vinden veel be woners op zich niet opmerke lijk. „Zijl en Vliet is nooit zo scheutig met informatie." Technische dienst faalt vaak en veel Op alle fronten heeft het technisch personeel van Zijl en Vliet gefaald, blijkt uit on derzoek van de woningcor poratie, die sinds 1 januari is gefuseerd met de Sleutels. Hieronder een korte opsom ming: LEIDEN Bergingsdaken Mulder straat: Er zitten 'knollen van gaten in de bedekking'. Di verse daken zijn vervangen, maar de gekozen methode 'is niet goed, omdat er twee materialen zijn gebruikt die elkaar niet verdragen'. Dakpannen op woningen in De Kooi: Drie jaar geleden heeft een loodgieter kügoten vervangen: dit is 'zo onpro fessioneel uitgevoerd dat de ze actie mede de oorzaak is van het constant wegwaaien van dakpannen. Afgelopen voorjaar vielen 'enkele dui zenden' dakpannen van da ken. 'Levensgevaarlijke situ aties zijn hier gaande als het stormt'. Elektra wooncomplex 122 ald Willem de Zwijgerlaan: 'Bijna alle groepenkasten zijn gevaarlijk, deksels weg en kapot, onverantwoord om zo te laten'. VOORSCHOTEN: Daken Kramsvogelerf: En kele daken zijn 'rampzalig, voornamelijk door ondes kundige reparaties'. Merelhof, lekkage kozij nen: Het glas 'is niet goed aangebracht', waardoor be woners al tijden last hebben van lekkage. Metsel- en betonwerk J. Evertsenlaan: Tijdens een windvlaag is er een kopgevel omlaag gekomen van een flat. Gebleken is dat bij de af gewaaide kopgevel de ankers afgerot zijn. 'In de wandel gangen is vernomen' dat er iets mis is met de betonrepa raties aan de voorzijde van de flat; er 'schijnen stukken naar beneden te vallen'. LEIDSE KWESTIES westies die als een eeu- agteken boven de stad 69Is de Leidse bevolking dom? Wie kiest de lied- 1 het carillon uit? Wie is te man van Leiden? De Leidse Kwesties biedt Wwoord op vragen die el- Henaar zich wel eens stelt. 3ng 5: waarom bombar- Jje gemeente de Bree- iet tot 15-kilometerzo- fceestraat doen zich da- (idembenemende tafere- Het winkelend publiek zien hoe fietsers k gesandwicht tussen fissende stadsbussen, Jagweg-pendelbusjes jers snijden en anders- voetgangers als angsti ge eenden op de stoep wachten tot het veilig is om voet op het zebrapad te zetten. De Bree straat is een gevaarlijke plek in Leiden, en dat begint al bij het kruispunt met het Rapenburg. Geldt er een snelheidsbeper king in de Breestraat? En zo ja, waarom wordt die niet gehand haafd met een woud aan flits palen? Waarom wel een prent bij tien kilometer te hard op de A4 en niet bij eenzelfde over schrijding op een straat vol soft Om met het eerste te beginnen: de Breestraat is al sinds jaar en dag een dertigkilometerzone, zegt de woordvoerder van de gemeente. Net als de rest van de binnenstad. Zevenentachtig procent van de verkeersdeelne mers schijnt zich daar ook aan te houden, blijkt uit een onder zoek. En dat is genoeg, want 85 procent is de landelijke norm: we leven nou eenmaal niet in een ideale wereld. In het verleden zijn al meer po gingen ondernomen om in de Breestraat de bussen nog wat verder af te remmen. De aan duiding '15', ooit op het weg dek gekalkt, is allang vervaagd. In 1998 schrijft deze krant nog dat de buschauffeurs 'op in dringende wijze' aan de 'be hoorlijk in de vergetelheid ge raakte' afgesproken vijftien ki lometer zouden worden herin nerd. Daar wordt het blijkbaar opnieuw tijd voor. En flitspalen? Dat is een tech nisch verhaal. Volgens de ge meentewoordvoerder kunnen flitspalen alleen maar toeslaan bij snelheden boven de vijftig kilometer per uur. Maar klopt dat verhaal? Niet volgens de bouwers van het even gehate als levensreddende apparaat: de firma Gatsometer uit Haar lem. Gatsometer levert ook de flitspalen die, als schildwach ten, aan het begin en eind van de Breestraat gewone auto's uit de straat weren. Dié meten na tuurlijk geen snelheid, zegt een medewerker van Gatsometer. Maar de apparatuur om hard rijders boven de dertig kilome ter in de kraag te vatten, is er wel degelijk. „Wel is dertig kilo meter per uur voor een stan daard-flitspaal aan de lage kant. Je krijgt daardoor heel veel uit val en heel veel rejected metin gen. Langs een gewone weg hebben de auto's zoveel snel heid, daar heb je altijd een mooie meting, bij dertig kilo meter is dat lastiger. Maar het kén." Silvan Schoonhoven dactie.ld@hdc.nl onder vermelding van 'Leidse kwestie' of bel naar de redactie: 071-5356426. Lees nu Leidsch Dagblad in de ochtend en ontvang de eerste 2 weken gratis! Ja, ik neem een vast kwartaalabonnement en ontvang de eerste I 2 weken gratis! Bovendien spaar ik als vaste abonnee makketyfk (en snel) voor superkorting op een origineel Johnson Bros. ontbijtservies! 1 Ik betaal automatisch 56,20) per acceptgiro 56,70) I Naam: M V I I Adres: Postcode Plaats Geboortedatum e-mailadres. Bank-/girorekeningnummer* Handtekening: Uitsluitend bij automatische Stuur deze bon op in een on ge frankeerde envelop, naar Leidsch Dagblad. T a v Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar Bellen kan ook: OSOO-1711 (gratis) of surf naar www.leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding is geldig tot 31 december 2004) it persoongegevens. In het colofon vi Mijn wereld, mijn krant. Leidsch® Dagblad i$pjj De 'levensbedreigende situaties' in het veertien jaar oude wooncomplex aan het Steneveltpark zijn inmiddels verholpen. Foto: Hielco Kuipers Een op de weg gekalkte maning - hier uit oktober 1987 - is al lang geleden vervaagd. Archieffoto: Loek Zuyderduin

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11