REGIO 'Je kookt een paar kippen uit en je hebt vingers Cel geëist tegen overvaller in spe Autistische Kim wil wonen en werken op de boerderij 'Het is er hier met die reclamepalen alleen maar onveiliger op geworden' R3 Verdachte brand Gnephoek staat weer voor de rechter rder onderzoek naar erencentrum Noordwijk rote brand in Nieuwkoops :lnststofverwerkend bedrijf imapresentatie ortunnel HSL rdorp - Wie nu eindelijk iens alles te weten wil ko- over de HSL-boortunnel :n Leiderdorp en Hazers- e le-Dorp, kan op woens- vond 4 augustus terecht in nformatiecentrum HSL-A4 2 le Bospolder in Leider- Vanaf 19.00 uur wordt die avond een speciale ïapresentatie gegeven die el gewijd is aan de geboor- nnel. Het werk aan de tun- egon in de zomer van !l<Eind 2006 moeten de eer- ogesnelheidstreinen door nel rijden. maandag 26 juli 2004 leiderdorp - De gemeente Leider dorp heeft geld nodig. Daarom zijn langs diverse doorgaande wegen in het dorp nieuwe reclamezuilen neer gezet. Bedrijven die reclame willen maken, dragen op deze manier bij aan een beter gevulde gemeentelijke huishoudpot, waarmee de begroting op orde gebracht kan worden. De re clameborden zijn vooral in het zicht van de automobilist geplaatst. Niet alle fietsers zijn daar blij mee. Bij de rotonde bij het Rijnland Zie kenhuis roept de reclamepaal bij sommige fietsers ronduit irritatie op. Automobilisten die uit de richting van McDonalds komen, kijken naar de reclame van Christoffel Bier, zo luidt de kritiek. De fietsers hebben liever dat de automobilisten hun ogen op de weg en het fietspad hou den, om te kijken of ze moeten stop pen voor een overstekende fietser of voetganger. Een voorbijganger op de fiets vindt dat de gemeente een slechte plek heeft uitgekozen. „Het is hier al ge vaarlijk. Als je wilt oversteken naar het ziekenhuis, dan moet je verdomd goed uitkijken." Volgens de Leider dorper remmen auto's vaak nauwe lijks af, waardoor je als fietser niet durft over te steken, terwijl je wel voorrang hebt. „En dan zetten ze zo'n joekel van een bord neer dat alle aandacht van de automobilisten af leidt. De gemeente verdient er mis schien geld mee, maar het is er hier alleen maar onveiliger op gewor den." Hij wijst naar een donkerblauwe sta tionwagen die de rotonde op zoeft. Hij mindert nauwelijks vaart. „Je weet dus niet wat die auto gaat doen. uii.iuoui.uibii uuui naintuuiutii vuuitu ui nti z.iv.111 ugcii ujj uc vïcg en iici iiciopau nuu ujrv3 ai, naaiuuui jc aio ncioci mei hij uiiiiudi iiauwEujki vaai 1. ,,j 1 jden. van de automobilist geplaatst. Niet den, om te kijken of ze moeten stop- durft over te steken, terwijl je wel weet dus niet wat die auto gaat doen Engelsen leven een week als middeleeuwer in Archeon ep 'm3£*&xak O, hij slaat af. Hij gaf geen richting aan." De man heeft gezien dat de re clamezuilen ook op de Engelendaal staan. „Een belachelijke investering", vindt hij. Niet iedereen is zo uitgesproken. „O, nu je het zegt. Nee, het was me nog niet opgevallen", klinkt het een paar keer. Een vrouw vindt de klaagzang maar onzin. „Het valt wel mee toch? Als ik in de auto zit, dan kijk ik wel al tijd heel even naar zo'n reclamebord, maar daarna let ik weer snel op het verkeer." Een man die met een tas met lege bierflesjes komt aanfietsen, begrijpt helemaal niets van de heisa. Hij zou zelf als automobilist nooit remmen voor het bord van Christoffel Bier, dat de varianten Blond en Robertus aanprijst. „Zo bijzonder vind ik hem niet." Ruud Sep e' en aan den rijn - In zijn £tent aan de ingang van gelse tentenkamp hangt beetje op zijn wandel- Uit een stenen kruik I t hij water. „In werkelijk- zou dat bier moeten zijn, at het water te vervuild Ie mocht acht pints per Irinken." Maar water of de vijftiende-eeuwse aal- ;enier heeft alle reden tot denheid. „We komen net uit Luik waar we hebben chten in dienst van de her- an Bourgondië", vertelt de delijke dienaar van God. ïertog heeft deze keer ver- 1, maar dat is voor ons probleem. We zijn op te- ïis naar Engeland. Over iaar dagen krijgen de sol- 1 hun loon. En als zij hun krijgen, zit ik er naast om k eld voor de kerk in ont- .I1 »t te nemen." *1 igerpriester anno 1470 heb w t niet slecht. Dat valt dui- ,t(af te lezen aan het pos- Van de goede man, maar ook uit zijn verhalen. „Je te n dit werk veel geld verdie- net relikwieën. Vooral de schutters zijn erg bijgelo- '°l i betalen veel geld voor i4J inger van God, of een stuk lét echte kruis. En ach, je rui een paar kippen uit en je weer je hebt weer een he- r"pl vingers." j kan het weten. Hobby ter John McFadden uit Bir- ham mag dan in het dage even verpleger zijn, in zijn jaren zat hij drie jaar lang n Spaans klooster. „Daar- ebben ze me dik tien jaar en ook gevraagd: ze zoch- :mand die verstand had le geestelijkheid." idden is één van de tien- weekend-middeleeu- die sinds afgelopen zater- sn en week lang hun tenten 1 en opgeslagen in archeo- ial :h themapark Archeon. w t een groep Nederlanders Doral veel uitleg geven over ambachten en een groep et die alles verkopen wat los 10 st zit - van dierenhuiden Iderhelmen tot thuisge- te alcohol - vallen de En tje n vooral op door hun en- PeBiasme om een week lang euse middeleeuwers door tven te gaan. ^Ul egint 's morgens, nog den haag/leiderdorp - Een on voorwaardelijke celstraf van an derhalf jaar. Dat is de eis van officier van justitie Paulus tegen een 18-jarige Leiderdorper. De eis is zo hoog, omdat de man al verschillende keren met justitie in aanraking is gekomen. Hij liep zelfs nog in zijn proef tijd van een van zijn eerdere veroordelingen toen de 18-jari- ge Leiderdorper dit voorjaar opnieuw in de fout ging. Hij gaf zelf bij de Haagse rechtbank al leen toe dat hij een scooter had gestolen. „En zelfs als het werkelijk bij die ene diefstal zou zijn geble ven, dan nog geeft dat aan dat verdachte lak heeft aan eerdere rechterlijke uitspraken en aan alle kansen die hij heeft gekre gen in de vorm van werkstraf fen", zo vond de officier van justitie. Maar ze wreef de Lei derdorper nog veel meer feiten aan dan de diefstal van een scooter alleen. Op 14 april werd de verdachte samen met een 15-jarig maatje aangehouden op een scooter op de Hoogmadeseweg omdat er geen kentekenplaatje opzat en omdat ze geen helm op had den. Toen de politie de buddy- seat van de scooter optilde om te kijken naar het chassisnum mer bleken er een soort bivak mutsen en twee pistolen in te zitten, waarvan één pistool echt was. Het stel zou op weg zijn geweest om een benzinepomp in Leiderdorp te beroven, maar de verdachte ontkent dat. En er was meer. Een maand voor dit voorval was de jeugdi ge Leiderdorper slaags geraakt met vier jongens voor de deur van een viswinkel. Hij sloeg van zich af met terrasstoelen die ka- potgingen. De Leiderdorper heeft het sowieso niet makkelijk met zijn omgeving want er prijkten ook nog een paar be dreigingen op zijn dagvaarding. Officier Paulus heeft er genoeg van. Ondanks de jeugdige leef tijd van de verdachte eiste ze een geheel onvoorwaardelijke celstraf van anderhalf jaar tegen hem. „Het station van de voor waardelijke en werkstraffen zijn we nu echt gepasseerd." Uitspraak 6 augustus. De dames in het Engelse kamp bereiden de lunch, die voor een 2iste-eeuwer verdacht veel lijkt op hamburgers. Foto: Taco van der Eb voordat de eerste bezoeker zich heeft vertoond, al met het ma ken van vuur. Een jongen zit uitgebreid te tobben met een stuk metaal, een vuursteen en een pluk katoen. Het is even een gedoe, maar na tien minu ten heeft hij het vuur branden en kunnen de voorbereidingen voor de lunch beginnen. De 23- jarige studente Jane Howrowd uit Yorkshire laat haar tent zien. „We slapen als de soldaten uit die tijd op een strozak. Je neemt een lege zak mee en vult die 's avonds voor het slapen gaan met stro. Ja, dat hebben wij hier gisteravond ook allemaal staan doen." Even laat de studente zien dat ze een beetje smokkelt. „Ik heb een slaapzak meegeno men voor het comfort. Maar dat moet je niet opschrijven, hoor!" Ook zonder slaapzak blijkt er nog wel wat aan te merken op de authenticiteit van het Engel se kamp. „De hogere rangen hadden wel tenten, maar als ge woon soldaat mocht blij zijn als je een plekje in een schuur kon bemachtigen. Anders moest je buiten slapen", vertelt soldaat - ambtenaar Alistair Clamp uit Newcastle terwijl hij een nieuw paar schoenen in elkaar stikt. „Ja, dat soort werk moest je als soldaat allemaal zelf doen." Terwijl soldaat Clamp aan zijn nieuwe schoenen werkt, zijn de dames van het kamp druk bezig met de lunch, die volgens oud recept wordt bereid - al zijn het voor het moderne oog gewoon hamburgers die in een pan bo ven het vuur worden gebakken. Twee jonge soldaten liggen voor hun tent te dobbelen en gebruiken daarvoor twee nogal obscene dobbelstenen. De geestelijke onderwerpt ze aan zijn kritische blik en loopt daar na grijnzend verder. Aannemer Martin Smith uit Bradford, de leider van het En gelse gezelschap, ziet er 's mor gens nog wat verkreukeld uit. De oorzaak wordt snel duide lijk. De Engelsen hebben vrij dagavond op de boot naar Hoek van Holland flink ingesla gen in de duty free. En die drank heeft toen 's avonds laat eindelijk alle tenten stonden, rijkelijk gevloeid. „We zijn nu voor de zesde keer in Neder land. Dit is vakantie voor ons. In Engeland treden we in de weekeinden geregeld op bij kastelen, maar dit is de enige keer in het jaar dat we een hele week onze hobby uit kunnen oefenen. Ik hoop dan ook dat we volgend jaar weer terug mo gen komen." alphen aan den rijn - Een 19- jarige Alphenaar moet zich aan staande woensdag voor de tweede keer voor de rechter verantwoorden voor zijn even tuele betrokkenheid bij de grote brand die vorig jaar november een groot bedrijfsverzamelge bouw aan de Alphense Gnep hoek volledig in de as legde. De Alphenaar heeft steeds ontkend iets met de brand te maken te hebben gehad. Een tweede ver dachte, een man uit Woubrug- ge, werd vorige maand veroor deeld tot zes maanden cel, een taakstraf van 240 uur en zes maanden voorwaardelijk. De brand in het Alphense be drijfsverzamelgebouw was één van de grootste incidenten waar de brandweer in Hollands Midden vorig jaar mee te ma ken kreeg. Zo'n tachtig man was een hele nacht bezig om het vuur enigszins binnen de perken te houden. Het grote ge bouw, waarin onder andere een inzamelaar van gebruikte kle ding was gevestigd, brandde volledig uit. De aangrenzende bedrijfspanden, waarvan som migen slechts enkele meters van de vuurhaard verwijder^ lagen, bleven dankzij de inzet van de brandweer allemaal ge spaard. De schade als gevolg van de brand bedroeg vele mil joenen euro's. De rook die bij de brand vrij kwam was de vol gende dag nog tot in Noordwijk te ruiken. De twee verdachten werden en kele dagen na de brand aange houden. In april verschenen de twee voor de eerste keer voor de rechter. De Woubrugse ver dachte gaf zijn betrokkenheid toe en werd veroordeeld. De rechter beschikte echter over te weinig bewijzen om de ontken nende Alphenaar te kunnen veroordelen. Daarom werd be sloten het onderzoek naar zijn rol in de brandstichting nader te onderzoeken. dwijk - Verder onderzoek uitwijzen of het dierenop- :entrum aan de Lageweg lordwijk kan worden opge- of dat aansluiting moet en gezocht bij een asiel in gio. In het laatste geval ligt inwerking met het Leidse dierentehuis Stevenshage aeest voor de hand. kijwilligers van het Noord- Pt; e asiel hebben de adviezen [enomen van een onder commissie onder leiding oud-vrijwilligster M. van Ook zij wijzen een derde lijkheid (nieuwbouw op fde locatie of elders) van- de te verwachten hoge in van de hand. „We gaan nu uitzoeken of verbouw op de zelfde plek financieel haalbaar is, of dat toch maar beter met bijvoorbeeld Stevenshage kan worden samengewerkt"; aldus Van Dijk. De onderzoekscommissie hoopt daarover in oktober uit sluitsel te geven. De commissie is door de huidige vrijwilligers in de arm genomen nadat de gemeenteraad in november een voorstel van B en W van tafel had geveegd om het onderko men aan de Lageweg te sluiten. De politieke partijen laten het van het uiteindelijke voorstel van de commissie en de vrijwil ligers afhangen of een 'door start' in Noordwijk mogelijk is. vkoop - Een brand heeft avond flinke schade aan- ït in een kunststofverwer- bedrijf aan de Energieweg ns euwkoop. Even voor zes avonds werd brand ge- ateerd. De brandweer ruk- nvankelijk slechts met be- e middelen uit. De eerste us jasten moesten zich een laar binnen breken omdat mand in het bedrijf aan- je. was. Eenmaal binnen, »ai :n de brandweerlieden ei ellen dat de enorme pro- eii ehal van het bedrijf hele- vol stond met rook. Hier- erd het sein 'grote brand' en, waardoor ook korpsen omgeving werden inge schakeld. Toen de brandhaard - een pro ductiemachine voor kunststof granulaat - eenmaal was ge vonden, was het vuur snel on der controle. Kort na zeven uur kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Daarna is de brandweer nog enige uren be zig geweest met koelen en ven tileren. Volgens de brandweer viel de hoeveelheid giftige stof fen die bij de brand zijn vrijge komen erg mee. Er zijn dan ook geen metingen verricht. Bij de bestrijding van de brand waren in totaal ongeveer dertig brand weerlieden uit Nieuwkoop, Al phen, Liemeer, Aarlanderveen en Leiden betrokken. door Ma rijn Roos wassenaar - Wat doe je als de tijd is aangebroken datje ver standelijke gehandicapte kind 'op eigen benen' moet gaan staan? Simon en Jolanda Koe koek uit Wassenaar hebben daar hun eigen idee over. Ze gaan ge woon bij hun kind wonen op een woon/werkboerderij. Nu nog even op zoek naar een geschikt pand. Kim (17) is autistisch. Ze zit in de dagopvang bij activiteiten centrum Jottem in Oegstgeest, maar haar ouders zijn op zoek naar een boerderij waar ze per manent kan verblijven. „Wij willen niet dat ze naar een insti tuut gaat om te wonen", zegt Jolanda. „Kim is erg problema tisch. Wij zouden heel vaak het personeel moeten ondersteu nen, omdat ze haar niet altijd aankunnen." Liever blijven haar ouders bij Kim in de buurt wonen. Simon legt uit wat hij samen met zijn vrouw bedacht heeft. „Kim houdt erg van beesten. Wij wil len dan ook graag dat Kim op een boerderij gaat wonen, sa men met andere geestelijk ge handicapten. Zo'n woonvorm bestaat echter niet in deze re gio. Wij willen daar dus zelf voor zorgen." Maar omdat het volgens Simon en Jolanda problematisch is om eerst een aantal ouders te vin den en vervolgens een geschik te woonplek, hebben zij dat proces omgedraaid. „Wij heb ben een stichting opgericht die, als de notaris daarmee instemt, De familie Koekoek uit Wassenaar is op zoek naar een woon/werkboerderij om met dochter Kim en een aantal andere geestelijk gehandicap ten te gaan wonen. Foto: Mark Lamers De Waardvogel gaat heten. Vanuit die stichting zoeken we een geschikte woonboerderij in de regio. En daarna zoeken we er pas andere ouders bij." Zelf willen ze als een soort ho telmanagers in een huis op het terrein gaan wonen. Via de per soonsgebonden budgetten van Kim en haar medebewoners huren ze dan zorg in. „We we ten al precies wie de bewoners moeten begeleiden", vertelt Jo landa. „Er zijn namelijk maar weinig mensen die precies we ten hoe ze Kim moeten behan delen." Kim wordt dus duidelijk het middelpunt van de boerderij. Maar Jolanda ziet dat niet als een probleem. „Onze dochter heeft nu eenmaal specifieke hulp nodig. We willen er echter een woonplek van maken voor ongeveer acht geestelijk gehan dicapten. En wij verzekeren de ouders van de anderen dat hun kind veilig zit bij ons en dat ie dereen gelijk wordt behandeld. Het professionele hulpteam is tenslotte en dag en nacht aan wezig. Het is voor mij een ide aal om die ouders wat zorgen uit handen te nemen." Het is duidelijk dat haar ouders het helemaal zien zitten. Geluk kig voor hen is Kim zelf ook en thousiast. „Ik vind het leuk. Ha nen, kuikens en kippetjes!", kraait ze van plezier. Haar zusje Ilse (15) loopt in gedachten al tussen de dieren rond. „Ik wil dierenfysiotherapeut worden, vandaar." Kim heeft intussen haar aandacht gericht op een foto van twee stratenmakers die in de straat van Jottem de klin kers vervangen. „De stenen man en de stenen vrouw." Jolanda geeft aan dat de andere bewoners van de boerderij een wat beter niveau moeten heb ben dan Kim. „Dan kan ze zich optrekken aan de rest. Ze gedijt beter in een groep. Op die ma nier blijft ze beter aanspreek baar. We hebben in het verle den zoveel moeite^edaan om wat contact met hftr te krijgen, dat we niet willen dat dat weer terugloopt. Toen ze jonger was zei ze namelijk niets tegen ons. Het gaat nu zoveel beter met haar. En als het goed gaat met haar. dan gaat het goed met ons." Nu de plannen voor de woon- /werkboerderij klaar zijn, moe ten ze nog een geschikte locatie vinden. Daarvoor krijgen Simon en Jolanda hulp van stichting Buitenkans, die bemiddelt bij dergelijke initiatieven in Zee land en Zuid-Holland.Als het maar in de buurt van Wasse naar is. In die omgeving voelt Kim zich het beste thuis." Geïnteresseerden kunnen een e-mail sturen naar waardvo- gel@xs4all.nl. Binnenkort gaat de website de lucht in, www- .waardvogel.nl.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9