Beter directeur van ziekenhuis dan ministe ECONOMIE ABN Amro zet de turbo erop voor beleggers De dikke mens als groeimarkt voor ondernemers leve de schookaÊntie Werkweek blijft Duisters bezighouden 'Shell maakte somber rapport niet openbaar' Kritiek Reclame Code Commissie op Sprintplan v. Spaans bod op Britse bank londen - De Spaanse bank Banco Santander Central Hispano zal naar verwachting een bod van 13,5 miljard euro doen op de Abbey National, de grootste hypotheekbank in Groot-Brittannië. Dat meldde de Wall Street Journal gisteren op zijn website op basis van „bronnen die op de hoogte zijn van de situatie". Het bestuur van de Spaanse bank was giste ren in vergadering bijeen om hierover een besluit te nemen. Vandaag wordt een besluit ver wacht. hamburg/dpa - De Duitse vak bond IG Metall wil niets weten van een algemene verlenging van de werkweek. Elk geval moet apart worden beoordeeld, zei bondsbestuurder Peter in de 'Tagesspiegel am Sonntag'. Vorige week bereikte IG Metall met het autoconcern Daimler- Chrysler overeenstemming over werktijdverlenging in ruil voor een banengarantie tot 2012 voor 6000 banen. Premier Wulff van Nedersaksen juichte dat dit weekeinde uitbundig toe. Het zou goed zijn wanneer in Duits land weer regelmatig 40 uur per week wordt gewerkt, liet hij we ten. Dat geldt naar zijn zeggen ook voor Volkswagen. „Dat kan de 175.000 arbeidsplaatsen in Duitsland niet behouden, wan neer de huidige CAO van kracht blijft." Ook premier Stoiber van de deelstaat Beieren loofde de ont wikkelingen bij Daimler. Hij sprak van een 'toekomstsignaal' voor Duitsland. Ook voor veel andere ondernemingen is dit volgens hem 'de juiste weg'. Vakbondsbestuurder Peter liet er geen misverstand over be staan dat wat hem betreft een algemene 40-urige werkweek uit den boze is. Iedere situatie verdient zijn eigen benadering, meent hij. De Duitse minister van econo mische zaken, Wolfgang Cle ment, sprak in lovende woor den over het akkoord bij Daim ler, dat het bedrijf een bespa ring van 500 miljoen euro op de arbeidskosten moet opleveren. rotterdam/anp - Shell stond er twee jaar geleden financieel minder goed voor dan naar buiten werd gebracht. Dat blijkt uit een 'uiterst vertrouwelijk' intern rapport van het bedrijf, zo meldde NRC Handelsblad zaterdag. Het gaat om een do cument van juli 2002 met finan ciële 'geheimen' van de divisie van Shell die belast is met het opsporen en produceren van olie en gas. Het bevat een analyse waaruit zou blijken dat Shell in de markt ten onrechte werd gezien als goedkoopste olieproducent. Bezuinigingen die vanaf eind jaren negentig werden doorge voerd, hadden geen structureel karakter. Intussen kreeg Shell door de veroudering van veel olie- en gasvelden te maken met hogere kosten. De werk groep die het rapport opstelde, concludeerde dat „de externe kostenpositie ten opzichte van vergelijkbare bedrijven gemid deld was en niet, zoals alge meen werd aangenomen, de beste van de wereld". Shell wil niet reageren op 'mo gelijk gelekte interne rappor ten', liet een woordvoerder za terdag weten. Volgens NRC is het rapport verleden jaar maart aan alle hoge managers van de genoemde divisie uitgereikt op cd-rom. Shell moest dit voorjaar 23 pro cent van zijn 'bewezen' reserves afboeken. den haag/anp - De Reclame Code Commissie vindt dat in een folder voor Sprintplan de risico's van het aandelenlease- product te weinig zijn belicht. Aegon, dat tussen 1997 en 2002 Sprintplan verkocht via dochter Spaarbeleg, is het niet eens met de kritiek van de commissie. Via Sprintplan gingen mensen met geleend geld de beurs op. De commissie, die half juli uit spraak deed, heeft er vooral kri tiek op dat in het reclamemate riaal voor Sprintplan het woord lening niet voorkomt. In plaats daarvan wordt gesproken van „voorgeschoten bedrag", aldus een woordvoerder van Aegon. Naar zijn zeggen is dat in dit ge val precies wat het was. „Sprintplan kende namelijk een garantie tegen beleggingsver- fies", aldus de woordvoerder. Mensen blijven daardoor niet met een restschuld zitten, wan neer de aandelen minder waard worden. maandag 26 JULI 2004 amsterdam/gpd - Bonussen en lease-auto's rukken op in de niet op winst gerichte ziekenhuiswe reld. Tien van de dertig grote zie kenhuizen gaven hun topbe stuurders in 2003 gratificaties. Bijna de helft heeft een lease-au to in het beloningspakket. Je kunt tegenwoordig beter direc teur van een ziekenhuis zijn dan minister. Hoewel veel ziekenhuizen in Nederland dit jaar ook voor hun directies de nullijn aan houden, zijn de bezoldigingen de afgelopen jaren stevig toege nomen. Tachtig procent van de topbestuurders krijgt meer dan twee ton per jaar. Dat blijkt uit de jaarverslagen die de zieken huizen de afgelopen weken hebben gepubliceerd. Minister Hoogervorst (volksge zondheid) verdient 113.000 eu ro per jaar en komt daarmee niet in de buurt van de laagst betaalde Nederlandse zieken huisbestuurder F. van Es van verzorgingshuis Rivierenlanden in Tiel, die 135.000 euro kostte. Niet alleen de lease-auto rukt op in de directeurscontracten, steeds meer ziekenhuisdirecties krijgen bovenop hun basissala ris een bonus. Tien van de ruim dertig grote ziekenhuizen ver strekten hun hoogste bestuur ders vorig jaar een gratificatie, ook al is de beroepsvereniging van ziekenhuisdirecteuren daar principieel tegen. De vereniging stelt jaarlijks een salarisadvies op, maar in de praktijk onderhandelen de di recteuren hun bezoldiging indi vidueel uit, gebruikmakend van de grote schaarste aan medisch toptalent dat ook bestuurlijke ervaring meebrengt. Zo kreeg bestuursvoorzitter Emile Loh- man van het Amsterdamse On ze Lieve Vrouwe Gasthuis vorig jaar een bonus van 14.000 euro, ook al maakte het OLVG vorig jaar 1,2 miljoen verlies. Zijn medebestuurder Douwe Hem- rika kreeg een financieel schou derklopje van 10.000 euro. Lohman laat desgevraagd we ten dat hij in 2000 speciaal werd aangesteld om de be stuurlijke crisis, die het OLVG in 1999 plaagde, op te lossen. Daartoe gaf het ziekenhuis hem een speciaal bedachte 'voorzit terstoeslag' van 15 procent, Nauwelijks verantwoording plus een gratificatie van 10 pro cent bij goed functioneren. Bij het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam krijgt bestuursvoorzitter Louise Gunning-Schepers 279.000 eu ro per jaar. Haar collega E. Broekhuizen, die langer in dienst is, zit met 308.000 euro een stuk hoger in de boom. Vol gens een woordvoerder van het AMC moest het ziekenhuis in 2001 met extra geld over de brug komen om de veelge vraagde financieel specialist Broekhuizen voor het bedrijf te behouden. Er waren bestuur ders vertrokken en het zieken huis 'hechtte eraan de continu- iteit in het bestuur te prolonge ren'. Hoogleraar E. Briët krijgt als derde bestuurder van het AMC 232.000 euro. Directeur Jan Kiemel van het middelgrote Boven-IJ-zieken- huis in Amsterdam is als voor zitter van de Nederlandse Ver eniging van Ziekenhuisdirec teuren (NVZD) mordicus tegen bonussen. De NVZD adviseert met een eigen salarisformule jaarlijks de ziekenhuizen over de beloning van de bestuur ders. „In ons adviessalaris is al rekening gehouden met het ho ge afbreukrisico dat de functie van ziekenhuisdirecteur met zich meebrengt. Daar moet je niet nog eens een bonus boven op willen geven." Kiemel beschouwt de hoge sa larissen als een soort gevaren- geld. „Salarisbureau Hay heeft voor ons berekend welke extra bedragen er in het bestuurders salaris gestopt moeten worden. Er zit dus al een risicopremie in. Ook de zwaarte van het werk is al verdisconteerd in het ba sissalaris." Zelf ging Kiemel vo rig jaar naar huis met 209.808 euro. Dat is inclusief pensioen lasten, sociale premies en een onkostenvergoeding van 15.517 euro, waaronder 1026 euro per maand voor zijn lease-auto. In het salarisadvies van de NVZD weegt de omzet van het ziekenhuis voor 50 procent mee. Het aantal werknemers telt voor 30 procent en de com plexiteit van de zorg bepaalt voor 20 procent de hoogte. Kiemel: „Het is niet goed als er al te grote afwijkingen in belo ning komen. Dan houdt het systeem geen stand. Het valt overigens wel mee, vind ik. Als Ziekenhuizen leggen slecht verantwoording af over de be steding van overheidsgeld. Ook melden zij niet of zij ge stelde doelen gehaald hebben. Dat concludeert onderzoeks bureau Ernst Young xn een studie naar de zorgsector. On derzoeker Jules Verhagen van het bureau bekeek de jaarver slagen over 2002. Op een schaal van nul tot tien scoor den de ziekenhuizen gemid deld het rapportcijfer 3,4. De toptien die de helderste infor matie verschaften over hun bedrijfsvoering, telt slechts twee voldoendes: het Eindho- vense Catharina Ziekenhuis haalde een magere 6,2 en het UMC in Utrecht 6,1. Verhagen vindt het 'verontrustend' hoe je een aantal tijdelijke uitschie ters, zoals Brinkman van de IJs- selmeerziekenhuizen, er buiten laat, dan wijken de kale salaris sen 2 tot 3 procent af van ons adviessalaris." Brinkman is voor de ziekenhuizen in de Fle- vopolder een peperdure klant, omdat hij als interim-directeur is ingehuurd bij Boer Croon, een uitzendbureau voor topma nagers. Interim-managers in de ziekenhuiswereld kosten mini maal 1500 euro per dag, wat neerkomt op vier ton per jaar. Daar staat tegenover dat inte rim managers een ziekenhuis geen afkoopsommen kosten, zoals nogal eens het geval is als een slecht functionerende be stuurder het veld moet ruimen. Zo moest het ziekenhuis Gooi- Noord in Blaricum vorig jaar voorzitter M. Hoelen-Lem afko pen na een conflict. Het jaar verslag vermeldt slechts dat zij met vier ton naar huis ging. Een woordvoerder zegt dat hij niet mag verklappen hoeveel de gouden handdruk daarvan uit maakt. „Dat is nu juist onder deel van de afspraken over de regeling die met haar is over eengekomen." Aangezien het jaarverslag het bedrag omschrijft als 'vergoe dingen', in plaats van bezoldi ging, zou wel eens het hele be drag een ontslagvergoeding kunnen zijn geweest. De affaire weinig de ziekenhuizen a voorbereiden op de mark werking, waaraan zij vana steld. „Ziekenhuizen denl nog steeds dat zij een risi ze activiteit zijn, waar faill menten niet voorkomen, vanaf 2005 wordt er conci rentie tussen ziekenhuizé gevoerd. Dan kunnen er degelijk faillissementen oi staan," Te dure ziekenhui prijzen zich uit de markt zullen zich vanzelf goedki gaan aanbieden, zo verwa het kabinet. Veel ziekenhï hebben onvoldoende geïi teerd in computersysteme die de ingewikkelde admi stratie aankunnen. Alarm rend, meent Ernst Youi kreeg nog een duur st n want ook dit ziekenhuis k een tijdelijk bestuurdê t Hoefsmit, aantrekken vi leenbureau Annext. Kosi 2003: nog eens vier ton; hoesten door de belastin m Ier. Minister Hoogervorst n<a de ziekenhuissalarissen o 'te royaal'. Hij reageerde beloningstoptien die h programma Nova had s gesteld. Daarop eiste Links in de Kamer dat d< ning in ziekenhuizen woi grensd tot 128.000 eui jaarbedrag waarmee m president Balkenende komt. Dat vond minister Hoog te ver gaan, omdat de di ren dan minder zouden dan de specialisten over de baas zijn. Hoogervor dat directeuren van goe terende ziekenhuizen be mogen verdienen. Wel v dat zij ook in 2005 de moeten aanhouden. Dit jaar kregen de meesti teuren er nul procent 1 als de gewone ziekenhui! werkers die onder een Cl len. Maar voorzitter Jan van de directeurenver NVZD sluit niet uit dat zoldiging van de besti volgend jaar weer gew( CAO-stijgingen volgt. ECONOMIE WIJZER utrecht/gpd - De eerste Nederlandse ondernemers stappen in de groeimarkt van de dikke mens. Ze leveren meubels die sterk genoeg zijn om 200 kilo te dra gen. Maar zo'n bureaustoel kost wel 1729 euro. Doove Obesicare in Zeven huizen zegt het eerste Nederlandse be drijf te zijn dat volledig is gespeciali seerd in hulpmiddelen voor mensen met extreem overgewicht. Zoals stoelen, matrassen, een tUlift. Doove startte een jaar geleden met Obesicare. Woordvoerder Job van Dijk: „Er is vraag naar. Ziekenhuizen, verpleeghuizen en thuiszorg hebben echt behoefte aan adequate hulpmiddelen voor extreem dikke mensen." Vanaf volgend jaar richt Obesicare zich ook op de particuliere markt. Van Dijk denkt aan het leveren van keukentrap jes, opstapjes, spullen voor in de badka mer. Hij schat het aantal zeer dikke Ne derlanders 80.000. Van hen zijn 20.000 zo zwaar, dat ze moeten worden ver zorgd of verpleegd. Maar ook relatief gezonde dikke mensen zijn niet erg mobiel. Ze hebben vaak problemen met lopen. Het is lastig goe de hulpmiddelen te vinden. Zelfs de Ne derlandse Obesitas Vereniging heeft op haar site geen handige adressenlijst met leveranciers. Gewoon omdat die er nog nauwelijks zijn in Nederland. Heeft ie mand een geschikte stoel nodig, dan wisselen leden onderling tips uit. Een plaatselijke meubelmaker wil wel een stoel op maat maken. „Het duurde lang voor ik de juiste scoot- mobiel te pakken had," vertelt Conny Verwoerd uit Amersfoort (ruim 100 kilo). „Ik reed in een handrolstoel, maar mijn man heeft rugklachten." De meeste rol stoelen en scootmobiels kunnen worden aangepast voor gebruikers tot 100,150 kilo. De firma Assist in Tolbert (Gronin gen) levert aan mensen tot 225 kilo. Assist is sinds vijf jaar gespecialiseerd in vervoermiddelen voor dikke mensen. Gerard Westra: „Ze lopen moeilijk, heb ben last van hun knieën: dit is voor ons een nichemarkt. De mensen tot 160 kilo is leuk om erbij te hebben." „De scootmobiel uit Denemarken is een kwaliteitsproduct. Er kan een stoel op met een zitting van 60 of 70 centimeter (standaard is 45, 46 centimeter). Met een kleine aanpassing is de scootmobiel geschikt voor gebruikers tot 200 kilo, maar we leveren ook voor mensen van 225 kilo. Het frame is sterk genoeg." Zo'n scootmobiel kost rond de 8000 eu ro. Vaak wordt die vergoed via de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Onderneemster Sylvia Lammers uit De Meem koos zes jaar geleden voor de dikke mens. Ze produceert lingerie voor grote maten, onder de merknaam Syl. Sinds drie jaar heeft ze een vaste coUec- tie bh's, slips en strings, die worden af gezet bij zo'n vijftig lingeriezaken in Ne derland en een in België. Haar bedrijf groeit gestaag. Deels omdat Het aantal zeer dikke Nederlanders wordt geschat op 80.000. Foto: AP/Ron Edmonds de zaak nog jong is (ze begon met de collectie zelf te maken én te verkopen), deels omdat de vraag naar extreme ma ten ondergoed groeit. Ze zet nu jaarlijks zo'n 2000 stuks af. De fabricage gebeurt in het buitenland, een agent vertegen woordigt haar merk. Het is een lastige markt. „Je wéét dat er vraag is naar dit soort lingerie. Maar ook dat vrouwen voor een bh niet meer wil len betalen dan zo'n zeventig euro. Mijn productiekosten zijn hoger dan voor grote fabrikanten met gemiddelde ma ten: vanwege de kleinere oplage en om dat er nu eenmaal meer materiaal in zit." Lammers geeft les in zelf maken van bh's en heeft zo'n 250 cursisten per jaar. Daarkomen vooral vrouwen op af met (zeer) grote maten, die nooit echt een goed passende bh konden vinden. „Ze dragen dus vaak een te kleine bh. Klagen over nekklachten, smetplekken." De onmacht om passende spullen te vinden, spettert van de discussiesite van de Nederlandse Obesitas Vereniging af. Er is behoefte aan hulpmiddelen, zegt bestuurslid Christel Kolsté uit Utrecht. „Zo dik zijn is een handicap. Je hebt hulpmiddelen nodig, bijvoorbeeld om jezelf te kunnen wassen." Voor kleding doen dikke mensen vaak een beroep op (Duitse) postorderbedrij ven. De pasvorm is echter soms bene den peil, zeggen betrokkenen. Het aan tal kledingzaken voor dikke mensen groeit. De Duitse keten Ulla Popken (tot maat 60) is de grootste en heeft nu 38 vestigingen in Nederland. Sirenes en blauwe zwaailichten. Alarm! Gevaar! Een beleggingsproduct dat 'Tur bo' heet... Dat doet denken aan 'winstver- driedubbelaar'. Bekend van aandelenlea- seproducten. Aan beleggen in aandelen met geleend geld verdienen toch alleen advocaten..?! Ook het spiksplinternieuwe beleggings product Turbo van ABN Amro belegt met geleend geld. En het is speculatief. Dat geeft ook de bank toe. Maar daar mee houdt wel zo'n beetje elke vergelij king met de genoemde pijnproducten op. Al is het alleen al vanwege het feit dat de belegger zich er op elk moment weer van kan ontdoen. Dat was wel an ders met de aandelenlease contracten. Toen het daarmee mis ging, was er geen houden meer aan. Dat is een groot verschil met de ABN Amro Turbo's. Die worden gewoon ver handeld op de beurs. 'Het is een beleg gingsinstrument voor de actieve beleg ger', zegt de bank. En ze hebben 'een groot winstpotentieel in relatie tot een beperkte inleg', werft de folder. Hoog tijd voor de feiten. Turbo's zijn de rivaten, afgeleide producten van aande len. Net als opties en futures. En daarop lijken ze ook een beetje. Voor de parti culier kennen die laatste echter belang rijke nadelen. Opties hebben tijds- en verwachtingswaarde waardoor hun prijsvorming duister is. En beleggen in futures vraagt een hoge 'margin', een geldbedrag dat moet worden gereserveerd 'voor als het mis gaat'. Daar bij kunnen bij een 'verkeer de positie' dagelijkse af schrijvingen van honderden euro's van de rekening een forse aanslag op de zenuwen betekenen. Turbo's lijken zowel op op ties als op futures. Ze ken nen net als opties een hef boomwerking, d.w.z. een grote winstpotentie in relatie tot de investering. En net als futures koersen ze op een toekomstverwachting. Je neemt een positie in naar Hans gelang je verwachting van de beurskoersen, stijgend of dalend. Turbo's zijn gekoppeld aan beursindi- ces, de zogenoemde 'onderliggende waarde'. De stand van de AEX bijvoor beeld, de Duitse DAX, de Japanse Nikkei EIGEN BEURS 225 of de Amerikaanse S&P 500. Ook is er een turbo op de koersverhouding dol lar/euro en de Duitse staatsobligatie, de Bund. Met een turbo beleg je dus in een toe komstverwachting. Bij een verwachte stijging van de beurs koop je een Turbo 'long', bij een verwachte daling een Turbo 'short'. Als de verwachting uitkomt, verdien je geld. Bij een stijging of daling, bij voorbeeld van de ABC, van 1 procent, stijgt of daalt de turbo in de mate van een vooraf vastgestelde 'hef boom' mee. Is die 16,5 dan stijgt of daalt de betreffende turbo ook met 16,5 procent. Dat komt door de hefboom werking dankzij de investe ring 'met geleend geld'. Dit laatste heet bij turbo's het 'financieringsniveau', nders Een voorbeeld. Bij een AEX- stand van 330 en een finan cieringsniveau van 310, wordt bij de aankoop van tien Turbo's long a 2 euro slechts 20 euro daadwerkelijk geïnves teerd. De rest, 310 euro, wordt geleend. Hierover moet rente worden betaald. Dat vertaalt zich in de waarde van de turbo. Die wordt daardoor lager bij een Turbo long. Een Turbo short, het specu leren op een lagere beurskoers, levert daarentegen in het algemeen rente op. Er is immers - door de bank - een positie verkocht en geld ontvangen. Dankzij de rente stijgt de waarde van de turbo. Dit laatste is lastig te begrijpen. Hiervoor moet als het ware psychologisch een 'knop' om. Overigens gaat het in het voorbeeld van de AEX om marginale rentebedragen, 0,00458 euro negatief of 0,00058 euro positief per dag per turbo. Bedragen kunnen anders liggen bij an dere onderliggende waarden en een an dere rentestand. Belangrijk bij turbo's is de strikte hante ring van een 'stop-loss'. Hierdoor kan nooit meer worden verloren dan de aan vankelijke investering. In bovengenoem de positie is de stop-loss bijvoorbeeld 320. Daalt de koers van de AEX daaron der dan wikkelt de bank de positie af. Lukt dat bij een koers van 318 dan zit er nog steeds 8 euro waarde in de tien tur bo's ten opzichte van het financierings niveau van 310. Die zijn natuurlijk voor de investeerder. Turbo's worden sinds vorige week maandag op de beurs ver handeld. Je zit heerlijk te dineren en je rekent op de bekroning met een mooi dessert. Maar dat gaat plotseling niet door, want de kok komt je vertellen dat hij nu werkoverleg heeft, en hij stuurt je gewoon naar huis. Je zit (of staat of springt) bij een concert en denkt dat je nog een paar prachtige stuldcen tegoed hebt. Maar dan komt iemand het po dium op en zegt dat je allemaal vrij bent om ergens anders heen te gaan, want het concert is over: de musici gaan vergade ren, over het pro gramma voor vol gende week. Of je bent als top sporter volop in trai ning voor de Olym pische Spelen die over een maand be ginnen. Opgewekt komt je trainer je vertellen dat je vanaf nu je eigen plan kunt treldcen, en je voor bereiding geheel naar eigen inzicht kunt afronden: hij moet zijn admini stratie nog bijwerken. Wezenlo ze voorbeelden denkt u? Mid delbare scholen moeten vol gens de wet per jaar minstens 40 weken lesgeven. Nagenoeg geen enkele school haalt dat. Scholieren worden gewoon naar huis gestuurd, en krijgen vele weken extra vakantie. In een interview legt de voorzit ter van de onderwijsbond AOb uit dat langere schooltijden domweg niet mogelijk zijn. Le raren hebben geen tijd om lan ger voor de klas te staan. De knelpunten zitten volgens hem in de taken die leraren momen teel hebben en de mondigheid van de ouders en de leerlingen. Proefwerken bijvoorbeeld kun nen niet meer gewoon tussen de lessen worden gehouden, zoals vroeger, maar moeten omgeven worden met vrije we ken. Anders vinden de leerlin gen het te zwaar en gaan ze ac ties voeren. De onderwijsin spectie heeft zich nu voorgeno men om streng te gaan contro leren, met een nieuw machts middel achter de hand: korting op het budget. Zou dat genoeg zijn? Leraren moeten, volgens de voorzitter, al hun beslissingen uitleggen en bespreken. Uitleg gen hoe hun toets in elkaar zit, hoe ze tot hun oordeel zijn ge komen. De vanzelfsprekende autoriteit van de leraar en de school is immers verdwenen, net als van de arts, de politie agent en de ambtenaar van de Joop Hartog hoogleraar micro-economie Universiteit van Amsterdam sociale dienst. Al die insps' kost tijd. Ik kan me voors dat het enig gunstig effec op de kwaliteit van het 01 wijs. Wie weet dat hij zijn slissingen moet kunnen 1 gen zal onder druk staan slordigheden en onachtz;k heden te voorkomen. Maar de druk is eenzijdig kwaliteit van een besfispi staat altijd in de spanninjv sen twee soorten fouten: onrechte afwijzen of ten i rechte goedkeuren. Niem van al die insj kende leerlinj ouders zal zie kommeren 01 leerling die te rechte wordt gelaten. Alle juist gericht 0 gen, waardoo ker leerlingen onrechte zuil worden doorj t ten. y Dat zal in een stantie alleen t plezierig zijn e die kandidaat jj geslaagd, toch een diplor y Maar als deze fout vaak v komt richt dat maatschaj schade aan. Het diploma e een minder betrouwbare cator van kwaliteit. Lager j men leiden tot lagere insj ning en tot minder vruchi y van onderwijs. Leerlingei len hun inspanning verst ven van studie naar 'insp En leraren moeten hun kiy re tijd besteden aan uitle|j verantwoording, in plaats aan hun primaire taak: g< lesgeven. Het ministerie komt er dl f derdaad niet vanaf met vt D schrijven van het aantal jj se lesuren. Het moet er o j zetten hoeveel uur per ja< ren voor de klas moeteng En in overleg met de sch< s vaststellen welke taken ip j resterende tijd kunnen w s verricht. Net als de kok eij, trainer die zich eerst rich hun belangrijkste taak. Hebt u wel eens informal ij vraagd over een huurwoi ,i Je mag een nummertje iiï f sen op je telefoon en dan j je: „Voor informatie over ningen kunt u bellen tuss 8.30 en 12.30. De verbind j wordt nu verbroken." De spraak moet gewoon op it soen, volgens beperkte si j uren. Net als in al die bet j met hun callcenters. Waa zou iedereen prioriteiten j nen stellen en middelbar scholen niet?

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6