aravans e zwaar eladen SETS Leidse beeldhouwer Frans de Wit overleden Diana plukte prins Charles verkopen? 1 bntroles ANWB bij grens wee vliegtuigen botsen ijna boven Zwitserland Menselijke keten Goedemorgen Wat een krant. Controle maandag 26 JULI 2004 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Ml Dagblad SPRINTERS 5 072-5196868 GESPREK 'Walvissen wil je niet horen gillen Van Dik Hout wil de passie blijven voelen SPORT Roy Delis droomt nog vier jaar door ia/gpd - Meer dan tachtig snt van de caravans waar- Nederlanders met vakantie is te zwaar geladen. Dat ludeert de ANWB na vier roles van honderden auto's ivans in vier achtereenvol- e vakantieweken. rdag stonden de ANWB- :urs samen met de doua- ie Nederlandse en de Belgi- politie en Rijkswaterstaat grensovergang Hazeldonk vakantievierders die daar op stelden van dienst te met raadgevingen. Tiental- lutomobilisten maakten ge- van de service. Waren de ste auto's in orde, met de vans was het net anders- 80 tot 85 procent bleek ver- d geladen. Vooral overge- it was daarvan de oorzaak, gaande acties bij Bergh iweg (A12), Oldenzaal (Al) fenlo (A67) leverden een- Ie beeld op. meeste automobilisten die dan vijf procent van het vangewicht als lading had- kozen eieren voor hun Zij brachten bagage vanuit aravan over naar hun auto. boxen met drank, dozen proviand en tassen met Igoed kregen een plaatsje de kinderzitjes achter de stoelen. Niemand maakte ve/anp-dpa - Twee vlieg- »n zijn afgelopen maandag met elkaar in botsing ge in boven de Zwitserse stad ve. Dat meldde het Zwit- Bureau voor Onderzoek Luchtvaartongevallen gis- vliegtuig van V Bird Airli- een Nederlands-Duitse tvaartmaatschappij, was op naar Nice. Boven Genève te het bijna op een lijn- ït van de Italiaanse maat- ppij Alitalia. Het ene toe- naakte een duikvlucht, zo- het andere dezelfde koers houden. Het is de zevende COMMENTAAR MOSKEEBEZOEK ngeveer 900.000 moslims in ïland trekken minder naar en geven aan hun ge- steeds meer een particulie- ivulling. Het enthousiasme religieus fanatisme is ui- beperkt, nu jongere Ma- tnen en Turken de ortho- e vaarwel zeggen. Dat beeld een ontkerkelijking van de wordt geschetst in een vo- week verschenen onderzoek het Sociaal Cultureel Plan- Het is een relativering «1 achterdocht, ns voelen zich enkele jaren in and met de nek ;eken. Het is onbegrepen godsdienst, be- in bij voorkeur te mijden -standsbuurten, die wordt socieerd met terreur. Voor- len jegens de islam zijn er maar sommige clichés zijn waarheid. Zo heeft de islam fraaie staat van dienst waar jjaat om de bejegening van i, homoseksuelen en jo- En de zich islamitisch noe- de landen zijn allerminst ende voorbeelden van de- ratie. Overigens hebben ook hristelijke kerken er door de ven heen enige moeite mee leiden - De Leidse beeldhouwer Frans de Wit is, naar nu bekend is geworden, afgelopen donderdag op 62- jarige leeftijd overleden. Hij is lange tijd ziek geweest. Frans de Wit was een van de belangrijkste beeldhou wers van Nederland, die een grote bijdrage heeft gele verd aan de Nederlandse landschapskunst. Monumen tale werken van zijn hand zijn de zogeheten 'Klimwand en Schijf in Grofpuinheuvel', in het recreatiegebied Spaamwoude, dat geruime tijd te zien was in de leader van Van Kooten en De Bie's Krasse Knarren. Het is het grootste beeldhouwwerk van Nederland. Van kolossale afmetingen is ook zijn project Vierkant eiland in plas', de grote kom in Rotterdam Alexanderpolder, die het historisch laagste punt van Nederland markeert. In opdracht van de Rijksgebouwendienst en het Leidse museum Naturalis ontwierp De Wit vijf sculpturen van verwrongen scheepsstaal die bij het museum, in de bocht van de Plesmanlaan, 'de wacht houden'. Voor de vijf kolossen, variërend in hoogte van vijf tot bijna tien meter, gebruikte De Wit in totaal 200 ton scheepsstaal. In Leiden en tal van andere gemeenten bevinden zich ook vele kleinere beelden en plaquettes van zijn hand. Hij maakte ook tekeningen, branddrukken en kleine objecten in brons of staal. Er zijn in de loop der jaren meer dan 30 tentoonstellingen aan zijn werk gewijd, waarvan tien in het Stedelijk Museum De Lakenhal. Pagina R5: Frans de Wit: altijd de strijd met het materiaal aangegaan gebruik van de mogelijkheid om bagage in Breda achter te laten in een verzegelde zak, om die na terugkeer van vakantie op te halen. Supervisor F. Beusekamp van de Caravanadvieslijn van de ANWB toonde zich negatief verrast door het grote aantal reizigers dat te veel in de cara van meeneemt. „Dat kan leiden tot gevaarlijke situaties, omdat een te zwaar beladen caravan moeilijker in bedwang te hou den is. Het kan in elk geval ook leiden tot forse boetes, want de politie in België en Frankrijk is niet soepel bij dit soort overtre dingen. Naar de belading van de auto wordt vrijwel niet geke ken." De bij de actie aanwezige inspecteur L. de Keijser van de Belgische federale politie be vestigde de waarschuwing van Beusekamp: „We controleren en bekeuren vooral op instabie le overbelading. Vooral zicht baar te zwaar beladen voertui gen pakken we aan. Dat zien we bij zelfbouwcampers nog meer dan bij caravans. We stellen va kantiegangers in staat hun au to, caravan of camper te laten wegen bij onze post in Brecht, maar dat kan alleen tijdens kantooruren. Daarom is deze actie op zaterdag van de Neder landse instanties bijzonder toe te juichen." keer dit jaar dat twee vliegtui gen elkaar net missen boven het Zwitserse luchtruim. Vijf van deze incidenten vonden de laatste drie maanden plaats. Twee jaar geleden had in het Zwitserse luchtruim een bot sing tussen twee vliegtuigen plaats, waarbij 71 doden vielen. Het betrof een Russisch toestel met jongeren en hun begelei ders die op weg waren naar hun vakantiebestemming. Achtentwintig kinderen vonden de dood. Onderzoek wees uit dat het Zwitserse bedrijf Sky- guide schuld had aan het onge luk. Jeruzalem - Met een menselijke keten protesteerden naar schatting 130.000 Israëliërs gisteren tegen de plan nen van de regering voor de ontruiming van de Gaza- strook. De deelnemers aan de demonstratie stonden hand in hand van de nederzetting Gush Katif in de Gaza- strook naar de Klaagmuur in Jeruzalem. De organisato ren schatten dat er 200.000 deelnemers waren, maar volgens de politie is dat aantal niet gehaald. De Israëli sche premier Ariel Sharon wil eenzijdig alle kolonisten en militairen uit de bezette Gazastrook terugtrekken en ook vier nederzettingen in het noordelijk deel van de Weste lijke Jordaanoever ontmantelen. Foto: EPA (advertentie) gehad van orthodoxe en onver draagzame klanten af te komen. Het SCP constateert niet alleen een ontkerkelijking door afne mend moskeebezoek. Het wijst er ook op dat basisbeginselen als de vrijheid van meningsui ting en de scheiding van kerk en Staat onder met name Turkse jongeren hier te lande wijd ver spreid zijn. Verder zijn politieke opvattingen bij islamitische al lochtonen steeds minder ver bonden met religieuze noties. Dat ontstaan van een seculiere 'polderislam' is belangrijk, maar in eigen kring niet onom streden - blijkens de kleine harde kern die wel neigt naar het fanatisme als antwoord op de als 'vijandig en discrimi nerend' ervaren samenleving. Het SCP waarschuwt terecht voor de spanningen die dat kan oproepen. Dat WD-minister Verdonk dit gevaar 'samen met de moslim gemeenschap' wil bestrijden, is de enige logische en juiste reac tie. Op verkettering van een godsdienstige gemeenschap zit niemand te wachten. Peter de Vries Spaar met Leidsch Dagblad voor superkorting op één of beide Johnson Bros. ontbijtserviezen! Knip vands uit deze fö Tbt het eind L Leidsch Dagblad sparer beide Johnson Bros. s de merken van de Wedgwood Group. Knip de ae 'Elke penny die hij bezat heeft ze gekregen' Mijn wereld, mijn krant. Leidsch ^Dagblad londen/anp - De voormalige Britse prinses Diana heeft prins Charles na hun scheiding fi nancieel uitgekleed. Dat zegt de oud-financieel adviseur van de Britse troonopvolger, Geoffrey Bignell, in de Britse krant Sun day Telegraph. Bignell liet weten dat hij na de scheiding in juli 1996 alle inves teringen van de prins heeft moeten verkopen om Diana te vreden te stellen. De man was tien jaar lang de financieel advi seur van Charles. „Ik ben ge stopt, omdat Charles geen pri- vé-gelden meer bezat. Prinses Diana heeft elke penny die hij bezat gekregen", aldus Bignell in de Britse zondagskrant. Het is voor het eerst dat een in gewijde naar buiten komt met de financiële gevolgen van de scheiding van de kroonprins. Diana ontving van Charles een bedrag van 17,5 miljoen pond (ruim 26 miljoen euro). Daar naast kreeg zij een vergoeding voor de huur van een kantoor. Ook mocht Diana het Ken sington Palace, in het hartje van Londen blijven bewonen. De geruchten gaan dat prins Charles voor de scheiding en kele miljoenen van zijn moeder moest lenen om aan de eisen van de prinses te voldoen. Hij zou nog steeds bezig zijn om koningin Elizabeth terug te be talen. Prinses Diana kwam in augus tus 1997, een jaar nadat de scheiding rond was, om het le ven bij een verkeersongeluk in Parijs. Weer ongeluk met trein in Turkije ankara - Voor de tweede keer in vier dagen is in Turkije een ernstig treinongeluk gebeurd. Vijftien personen kwamen om het leven toen gisteren een pas- sagierstrein tegen een minibus- je botste in de West-Turkse provincie Aydin. Zeker vijf mensen raakten gewond. Alle slachtoffers waren inzittenden van het busje, meldde het pers bureau Anatolië. Mobiel bellen in vliegtuig dichtbij londen - De Europese vlieg tuigbouwer Airbus ontwikkelt technologie om ook in vliegtui gen gebruik van mobiele tele foons mogelijk te maken. Dat meldde de Britse zondagskrant The Sunday Times. De signalen die mobiele telefoons uitzen den storen apparatuur in vlieg tuigen. Op een luchtvaartbeurs in het Britse Famborough ont hulde Airbus plannen om die storingen te neutraliseren. Een speciale antenne moet de sig nalen van de mobieltjes opvan gen en naar het mobiele tele foonnetwerk sturen. Wim Verstappen overleden amsterdam - Filmmaker Wim Verstappen is zaterdag in zijn woonplaats Amsterdam overle den. Hij is 67 jaar geworden. Verstappen maakte films als Grijpstra en De Gier en Pastora le 1943. Zijn bekendste film is Blue Movie (1971), die hij sa men met producent Pim de la Parra maakte en gold als de eer ste Nederlandse seksfilm. Ver stappen kreeg in 1995 een Gou den Kalf voor de manier waar op hij zich heeft ingezet voor de Nederlandse filmcultuur. Pagina Kunst Cultuur China blokkeert bijna duizend sites peking - De Chinese autoritei ten hebben de toegang geblok keerd tot 988 buitenlandse websites vanwege vermeende 'pornografische' inhoud. Ook de zoekmachine Google is on toegankelijk. De Chinese politie zegt bijna 10.700 klachten te hebben ontvangen van burgers over 'ongepaste seksuele in houd' op het internet. De afge lopen maanden zijn 16.000 Chi nese internetcafés gesloten. Hond sterft aan uitdroging warschau - Een Pools echtpaar dat niet tevreden was met zijn hondje van tien weken, heeft de pup in een kartonnen doos via de post teruggestuurd aan de fokker. Frodo, een labradortje, overleefde de verzending over een afstand van 500 kilometer, maar overleed bij de fokker als nog aan de gevolgen van uit droging. Dat heeft de krant Zy- cie Warszawy dit weekend ge meld. Proef nu Leidsch Dagblad in de ochtend. 4 weken voor 9.75 2fja, ik ontvang graag 4 weken lang iedei Leidsch Dagblad voor maar 9,75. Dat is n< 0,41 per dag! re ocht nofc ge. tend geen Ooit zat ik in een mooie zaal van de Barton Creek Resort in Austin, Texas tegenover Lance Armstrong. Het was december en hij had die dag, samen met zijn van over de hele wereld op getrommelde ploeggenoten een trainingsdag van 160 kilometer afgewerkt. Hij was ontspannen en dolde met de Amerikaanse camera man, een jongen die nauwelijks iets van fietsen wist. „Weet je, wielrenners nemen een hoop doping, scheren hun benen, le ven in prachtige hotels en trap pen een beetje tegen bergen op en worden multimiljonair", zei hij lachend toen de Amerikaan een vergelijking maakte met be roemde honk- en basketballers en de voor hem onbekende wielrenners. Later wees hij mij op het feit dat zijn antwoorden drie, vijf en waarschijnlijk zeven niet sterk geformuleerd waren en vertelde hij de cameraman dat hij er wellicht beter aan had gedaan niet te gaan zitten bij zijn werk omdat zoiets een bijna luie in druk maakt. .Actieve mensen tegenover je, inspireren", zei hij. Tijdens de ploeglunch even la ter zag ik hem in volle kracht en omvang. Wel zeven maal ging zijn gsm. Hij sprak snel, gaf or ders en bevelen, at gewoon door, mengde zich in gesprek ken met anderen even en dolde met een te laat binnengekomen ploeggenoot: „Hey man, wij zijn maar vast begon nen te eten, als je dit in de Tour doet, ben je snel naar huis." Vervolgens stond hij op, werd aan de telefoon ge roepen, bestel de een snelle thee in de lob by en zei me in het voorbijgaan dat hij een fiets voor George W. Bush moest regelen. „Ik krijg dit hele land nog op de fiets", lachte hij en liep in strakke pas naar zijn auto. „Hey Mart", riep hij me na: „Zeg tegen al die jongens in Europa dat wij hier al begon nen zijn, have fun man." En weg was hij. Zijn Vlaamse mecanicien keek hem hoofdschud- dend na: Den diejen controleert alles." Mart Smeets Dit is de laatste Montour van Mart Smeets Adres: Postcode Plaats: i bezorgcontrole) I Geboortedatum: I e-mailadres: Stuur deze bon op in een ongefrankeerde envelop naar Leidsch Dagblad. Ta v A'fdeling lezersi Antwoordnummer 127, 1800 VB Alkmaar I Bellen kan ook: 0800-1711 (gratis) of surf naar I www leidschdagblad.nl. (Deze aanbieding ls geldig I tot 31 december 2004). I I Leidsch Dagblad gaat zorgvuldig om met persoon- I gegevens In het colofon van de krant treft u nadere I informatie aan. Mijn wereld, mijn krant. J Leidsch Dagblad

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1