ER BIJ Maarten 't Hart (59) begrijpt zichzelf nog steeds niet 'Ik probeer doorgaan veel te lang aardig ei voorkomend te blijver BIOGRAFIE 'Eén zuur moment per jaar lijkt mij wei genoeg' Maarten 't Hart: „Laf? Mi« Ken u zelve. Een teken van wijs heid? Dat zal best, maar ik ben bijna zestig en ik ken mezelf nog steeds niet. Ik doe nog altijd rare dingen waarvan ik niet begrijp waarom. Met de op hef die ik een paar maanden geleden veroor zaakte over het feit dat ik me moest legitime ren om me voor de Europese verkiezingen te laten inschrijven voor de kieslijst van de Par tij voor de Dieren verbaasde ik mezelf nog het meest." „Dat ik zo onwrikbaar op mijn principes ging staan, gebeurde echt niet met voorbedachten rade. Het was een koud kunstje geweest om tijdig een paspoort aan te vragen en lijsttrekker Marianne Thieme was alleszins bereid om dat voor me te beta len, dus dat was het punt niet. Terugblikkend denk ik dat mijn boze reactie eerder terug te voeren was op het dubbele gevoel dat ik over dat lijstduwerschap had." „Zelf was ik helemaal niet van plan me daar voor beschikbaar te stellen, maar ik had me lien." Foto: GPD/Bert Nienhuis laten overhalen door Mensje van Keulen. Dan breekt het me later op dat ik 'ja' heb ge zegd, terwijl ik eigenlijk mijn bedenkingen had. Vanzelfsprekend ben ik begaan met die ren en vanuit die optiek zag ik er ook geen kwaad in om die partij te steunen, maar het was een stap te ver om op die kieslijst te gaan staan." „Ik kan me maar beter verre houden van die parlementaire arena. Zo'n hoge dunk heb ik niet van de politiek. Sommigen zullen er uit idealisme aan beginnen, maar wil je je in die ambiance handhaven dan moet je zowel een stevig ego als een flinke persoonlijke ambitie hebben. Anders lukt het je nooit om jezelf overeind te houden in die wereld van ellebo genwerk en machtsspelletjes." dat neemt niet weg dat ik het nog altijd een uiterst vervullende bezigheid vind. Erotiek is echter niet iets dat mijn denken beheerst. Van alle vrouwen en meisjes die ik tegen kom, is er op zijn hoogst een half procent waar ik mee naar bed zou willen. Of mis schien zelfs nog wel minder." „In het uitzonderlijke geval dat een dergelijk verlangen de kop op steekt, zal ik weinig ac tie ondernemen om die hunkering te stillen. Ik heb aan den lijve ondervonden hoeveel nadelen er aan zo'n amoureus uitstapje kle ven. Je fantasie gaat al snel met je op de loop doordat je de werkelijkheid door een roze bril nu eenmaal vertekend waarneemt. Ik vrees dat het niet pessimistisch, maar ge woon realistisch is om te stellen dat als een romantisch ideaalbeeld te mooi lijkt om waar te zijn, dat meestal ook zo is." Ooit schreef hij: 'Er is geen sprake van dat je met één vrouw je verlangen naar allen kunt stillen. Juist door het huwelijk ga je veel hartstochtelijker naar anderen verlangen. Alsof je door de Hof van Eden loopt en van alle bomen niet plukken mag op één na.' „Dat zou ik nu zo niet meer zeggen. Ik geloof er niet meer in dat veelwijverij de ideale ma nier is om van de volheid van het leven te proeven. Tenzij je daarvoor wilt betalen met een navenante hoeveelheid pijn en verdriet. In mijn omgeving heb ik meer dan eens ge zien hoeveel leed en ellende een echtschei ding aanricht. Door met dezelfde persoon getrouwd te blijven, houd je een hoop sores buiten de deur." „Mijn vrouw Hanneke zal me nooit kwetsen. Het is een buitengewoon lief mens. Door en door integer. Zoals veel vrouwen zich dat bij hun partner voornemen, dacht ook zij dat ze er met een beetje goede wil wel in zou slagen om mij om te vormen naar haar ideaalbeeld. Maar dat bleek al snel een vruchteloos stre ven. Onbegonnen werk. Sinds ze dat inzag, geeft Hanneke me het gevoel dat ik mag zijn wie ik ben." „Al klaagt ze nog wel eens dat ze eigenlijk een onbestorven weduwe is die overal alleen naartoe moet. Ze beseft echter ook wel dat ze bij menige gelegenheid zonder mijn gezel schap beter af is. Ik heb af en toe wel last van een schuldgevoel dat ik in ons huwelijk te kort schiet, maar ik zou niet goed weten wat ik er aan zou kunnen veranderen. Hanneke heeft een veel drukker sociaal leven dan ik." „Als ik haar zou vergezellen naar etentjes, weet ik zeker dat ik haar plezier eerder zou vergallen dan vergroten, want ik heb een bloedhekel aan dat soort sociale verplichtin gen. Wanneer ik ergens ben waar ik me niet op mijn gemak voel, word ik kribbig. Hoewel ik goed kan liegen, ben ik nu eenmaal geen acteur die op een geloofwaardige manier kan doen alsof hij iets leuk vindt als dat niet zo is." „Nee, ook niet uit liefde. Ik betwijfel trou wens of dat liefde zou zijn. Het is sowieso ondoenlijk een definitie van liefde te geven. Dat raadselachtige, onbegrijpelijke gevoel Schavot „Als ik iets aan mezelf zou kunnen verande ren dan zou ik er voor zorgen dat ik makke lijker op reis zou kunnen gaan. Nu heb ik als ik langer dan een dag van huis moet het ge voel alsof ik het schavot op moet en de doodstraf krijg. Het zou heel prettig zijn als ik, wanneer ik van huis ben, niet op elk mo ment dat wurgende verlangen om terug te gaan zou ervaren. Nu vergalt dat elke minuut elders. Daardoor ben ik ongenietbaar voor mezelf, en, erger nog, voor degene met wie ik op reis ben." „Die vervloekte zuinigheid zit als een zuur desem door mijn karakter heen. Geld uitge ven is voor mij een crime. Het is een nare krampachtigheid die me vleugellam maakt, maar waar ik toch niet goed aan kan ontko men. Ik zou eens heel precies moeten op schrijven hoe die vrekkigheid uitwerkt. De le zers zouden er ongetwijfeld enorm van schrikken. Dat iemand zo dwangmatig klein zielig kan zijn. Of eigenlijk zou het Engelse je zoekt dat soort lessen toch niet bewust op. Eén zuur moment per jaar lijkt me wel ge noeg en dan het liefst in de orde van grootte dat de slakken in je tuin je Chinese kool plantjes hebben opgegeten. Daar word je wild van, maar daar is mee te leven." „Dat risicomijdende gedrag was vast niet wat Nietzsche voor ogen had, toen hij pleitte voor een groots en meeslepend leven, maar in dat opzicht voel ik me dan ook meer ver want met Schopenhauer. Hij hamerde erop dat je het beste thuis kunt blijven om alle ge varen te ontlopen. Een advies waar ik me he lemaal in kan vinden. Ik hoef niet de wereld over te reizen op zoek naar inspiratie, want die vind ik hier ook in Warmond." Fotoboeken Zijn nieuwe roman Lotte Weeda speelt zich inderdaad af in het Zuid-Hollandse dorpje waar 't Hart woont. Het kost de lezer waar schijnlijk weinig moeite in de ikfiguur de schrijver zelf te herkennen. De fotografe die in het boek een belangrijke rol speelt, bestaat echt en dat geldt ook voor de twee fotoboe ken vol portretten van mensen die, kort na dat ze waren vereeuwigd, het hoekje om gin gen. „Er zitten altijd veel autobiografische details in mijn boeken. De bewoners van Warmond raakten in rep en roer toen bleek dat het fo toboek waar veel dorpelingen in afgebeeld staan, steeds meer op een uitvaartregister ging lijken. De een na de ander liet het leven. Statistisch gezien is dat niet zo vreemd wan neer je bedenkt dat de meeste personen be hoorlijk op leeftijd waren. Het blijft opmer kelijk dat ook de jongere mensen die in het fotoboek staan, inmiddels bijna allemaal ter ziele zijn." „Zelf sta ik er ook in. Angst is besmettelijk. Dus op een gegeven moment werd ik daar ook een beetje onrustig van. De verklaring die in het dorp de ronde deed, dat het om zwarte magie, oftewel goena goena zou gaan, neem ik niet serieus. Ik geloof eerder in toe val dan in mystiek. Hoe amusant het mis schien ook is om te praten over buitenzin tuiglijke verschijnselen, zodra je daar echt waarde aan gaat toekennen, ben je mijns in ziens bezig met zelfbedrog." Libido Of zijn amoureuze escapades in Lotte Weeda ook. op realiteit gebaseerd zijn, laat 't Hart graag in het midden. Mocht het om autobio grafische belevenissen gaan dan zijn ze in elk geval niet recent. De periode waarin de au teur regelmatig verliefd werd op vrouwen met wie hij soms zelfs nog geen woord ge wisseld had, ligt al minstens vijf jaar achter hem. Is er bij hem bewust een knop om ge gaan of is het gewoon een kwestie van een verminderd libido? „Op mijn leeftijd is seks uiteraard niet meer zo belangrijk als toen ik achttien was, maar woord 'mean' nog beter op zijn plaats zijn." Wellicht is die hebzuchtige, egocentrische kant iets minder prominent aanwezig als hij switcht naar zijn alter ego Maartje? „Bij mij heeft travestie meer met mijn uiter lijk dan met mijn innerlijk te maken. Er komt geen zachte kant van mijn persoonlijkheid door bovendrijven. Het is meer zo dat ik niet tevreden ben met hoe ik er als man uitzie en al die leuke dingen naar me toe wil halen die vrouwen tot hun beschikking hebben om hun uiterlijk te verfraaien. Die saaie man nenkleren ontberen die mooiere, zachtere stoffen en aantrekkelijke kleuren." „Nu ik ouder word, merk ik dat het, omdat het minder goed lukt om van die oude man nenkop een redelijk aanvaardbare dame te maken, minder bevredigend is om naar Maartje te schakelen. Waar nog bij komt dat je tegenwoordig om een geloofwaardige he dendaagse vrouw te zijn, eruit moet zien als een man. Tachtig procent van de vrouwen loopt in een mannenpak met jasje, broek en platte schoenen. Dus, wat moet je dan nog als travestiet?" laat zich niet analyseren. Wat me wel opvalt, is dat anders dan bij de genegenheid tussen twee mensen, de liefde tussen mens en dier onverwoestbaar is." „Als ik eerlijk ben, houd ik van niets en nie mand zoveel als van mijn hond. En dat is he lemaal niet zo uitzonderlijk, want als ik zie hoe mijn buurmeisjes hun paarden de hele dag vertroetelen dan kan ik je op een briefje geven dat ze later nooit met hetzelfde geduld en met dezelfde toewijding hun man in de watten leggen." Weeda bevat meer Achtervolgd door angsten Met de nodige zelfspot beschrijft Maarten 't Hart (59) in zijn boeken heel wat eigen belevenissen. Ook zijn nieuwste roman Lotte ZATERDAG 24 JULI 2004 autobiografische gegevens dan je op het eerste gezicht misschien zou denken. door Mieke van Wijk Maarten 't Hart (25 november 1944) werd geboren in Maassluis als oudste zoon van een gereformeerde tuinder. Studeerde biologie aan de Universiteit van Leiden, specialiseerde zich als etholoog en pro moveerde op A Study of a Short Term Be haviour Cycle (1978), later omgewerkt tot De Stekelbaars (1978). Als schrijver debuteerde hij in 1971 (als Martin Hart) met Stenen voor een ransuil Zijn doorbraak kwam in 1978 met de ro man Een vlucht regenwulpen, die in 1981 werd verfilmd. Eind jaren negentig baar- de 't Hart veel opzien door uit de kast te komen als travestiet. Boeken van 't Hart zijn in diverse talen vertaald, onder meer in het Duits en het Zweeds. Voor Het vrome volk kreeg hij in 1975 de Multatuliprijs. Naast romans en verhalen- en essaybundels schreef 't Hart ook een boek over ratten (1973). 't Hart is gehuwd met Hanneke van den Muyzenberg en woont in Warmond. MaaRtje heeft Maarten niet zoveel zin meer. Foto: Dick Hogewoning Boekhouding „Hoewel ik ook koppig en tegendraads kan zijn, zie ik het als een van mijn zwakheden dat ik doorgaans veel te lang probeer aardig en voorkomend te blijven. Op de lange termijn blijkt dat geen goede strategie. On bewust houd je namelijk toch een mentale boekhouding bij die alle ongenoegens feilloos registreert." „Ik heb dat gemerkt bij mijn voor malige Duitse uitgeefster. Jaren lang slikte ik tegenover haar al mijn irritaties weg en bleef ik voor de lieve vrede maar vriendelijk en beleefd. Totdat de frustratie onder huids begon te gisten en er een woe de-uitbarsting volgde die een breuk onvermijdelijk maakte. „Voor haar kwam die explosie als een donderslag bij heldere hemel omdat ik nooit eerder iets van onvrede had laten blij ken. Dat inschikkelijke heb ik ongetwijfeld van mijn moeder. De woede meer van mijn vader. Soms kijk ik met bewondering naar mensen die onverbloemd zeggen wat ze vinden. Zodra ik dan aan mijn vader denk, die dat ook deed, realiseer ik me dat je daarmee ook een hoop agressie uitlokt." „Ik ben niet meer zo dol op het maken van vijanden. Je ligt er alleen maar wak ker van, doordat je voortdurend pro beert te bedenken hoe je met verfijnde methodes die ander kunt schaden. Er gaat akelig veel tijd en energie in zitten. Ik spreek uit ervaring, want vroeger kon ik mijn pen nog wel eens in gif do pen. De vervelende consequentie daarvan is dat je opponent vroeg of laat terugslaat. En klappen incasseren, daar ben ik niet zo goed in. Dan ben ik liever maar wat minder scherp." Slakken „Laf? Misschien. Ik geef er toch de voorkeur aan om rottigheid uit de weg te gaan. Zelfs al valt niet te ont kennen dat je leert van tegenslagen,

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6