Kleine vereniging met grote betekenis w Honderd jaar sociale woningbouw begon met Werkmanswoningen in Leiden ie koper, De gemeente kon geSaTS die speculanten <je zuikeaande- voet dwars zetten Werkmanswoningen heeft slechts duizend huizen bouwd in Leiden, maar is li grote betekenis voor de sociale woningbouw in derland. De 'Vereeniging, luitend in het belang van verbetering der ishuisvesting werkzaam', werd op 20 juli 1904 geregistreerd als eerste K woningcorporatie in het I. Stichting Portaal, na tal r[ van fusies het voorlopig n eindproduct, viert het 0 uwfeest in het najaar. De ,e organger, opgericht door L drie idealistische Leidse 2 ofessoren, gaf destijds de jj nzet tot de invoering van j' Ie Woningwet. „Dat is de werkelijke impact van Werkmanswoningen J! geweest." n 5 door Paul de Tombe el d sl ik :n Volksoploop voor een foto in de Bouwelouwesteeg. J. Goedeljee maakte de plaat rond 1900 in de buurt die zo'n dertig jaar later door Werkmanswoningen werd gesaneerd. Particuliere foto ZATERDAG 24 juli 2004 ER BJ De eerste woningwetwoningen die rond 1910 met rijkssubsidie werden gebouwd door Werkmanswoningen staan nog altijd aan de Geregracht. Foto: Portaal Werkmanswoningen, onder voorzitterschap van Greven, de eerste instelling die bij Ko ninklijk Besluit als woningbouwvereniging werd erkend. Waar voordien de krotopruiming in de Leid se binnenstad centraal had gestaan, ging Werkmanswoningen nadien volgens de vast gestelde regels en normen met betrekking tot de kwaliteit en de financiering woning wetwoningen bouwen. Onder meer aan de Geregracht en omgeving, in De Kooi en de Transvaalbuurt (gebouwd om de krotten in de Bouwelouwesteeg en de Paradijssteeg te kunnen ontruimen en voorzien van de bij naam Hakbijlenbuurt), in de Medusastraat, de Da Costastraat en omgeving en in het sa- neringsgebied Bouwelouwesteeg-Paradijs- steeg natuurlijk. De oude stegen werden er vervangen door fatsoenlijks straten, die de namen Grevenstraat en Druckerstraat kre gen om de nagedachtenis te eren van de twee mannen die zoveel hadden gedaan voor de verbetering van de volkshuisvesting in Leiden. Veel nieuwbouw werd nadien niet meer ge pleegd. Het bestuur van Werkmanswonin gen, altijd voorgezeten door een hoogleraar, had principiële bezwaren tegen de overheer sende rol van de overheid in de woningbouw en „Werkmanswoningen bouwde alleen als er een overschot van huren was", aldus Schutte. Als naoorlogse 'huisarchitect' kreeg hij dan ook maar weinig nieuwbouw te ont werpen voor de vereniging, die rond de dui zend woningen bezat. Aandelen De prijzen van die huizen waren inmiddels echter wel aardig gestegen en het daardoor toegenomen eigen vermogen maakte Werk manswoningen tot een gewild (overname) object. Vooral omdat het na de opheffing van de Leidsche Bouwvereeniging in 1972 het enige overgebleven woningbouwinsti tuut met aandelen was. Tot twee keer toe werd een bod afgeslagen en toen twee leden in de jaren tachtig steeds meer aandelen op kochten om zo de zeggenschap te verwerven en daarmee het woningbezit te gelde te ma ken, stak de gemeente daar een stokje voor. Uit zijn hoofd weet Dick Tesselaar, destijds wethpuder Volkshuisvesting, nog hoe dat precies ging. „Op het moment dat we merk ten dat een paar personen via de incourante markt bezig waren de aandelen op hebben we mensen die len hadden gekregen of geërfd. De gemeente kon er 2.000 kopen, die we vervol gens verspreid hebben over een paar hon derd ambtenaren. Daardoor waren we tij dens een aandeelhoudersvergadering ineens veruit in de meerderheid en konden we die speculanten de voet dwars zetten." Als we dat niet hadden gedaan, zou een vereniging met een heel nobele doelstelling aan ordinair winstbejag tenonder zijn ge gaan", aldus Tesselaar. Nu dat werd voorko men en Werkmanswoningen via een reeks fusies is opgegaan in Portaal, kan worden te ruggekeken op een waardiger afscheid van de vereniging die aan de basis stond van de sociale woningbouw. erkmanswoningen mag dan al lang zijn opgegaan in een steeds groter ge worden geheel, de herinnering aan de ver eniging die zich ten doel stelde de slechte woonomstandigheden van de arbeiders te verbeteren, wordt nog altijd levend gehou den. Sommigen zullen zich nog voor de geest kunnen halen hoe de ondergang van de charitatieve corporatie, die onder meer de woningen in de Kooi en de Transvaalbuurt bouwde, werd ingeleid door een ordinaire strijd om de aandelen. Gemeente en rechter voorkwamen vlak voor de fusie van Leidse woningbouwverenigingen in 1986 dat spe culanten met de winst van het 'nobele' werk aan de haal gingen. Voor anderen is er het beknopte boekje („De rijke historie van een jonge organisatie") dat ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de rechtsvoor- ganger is uitgegeven door het uiteindelijke fusieproduct Portaal en een enkeling kan putten uit zijn eigen geheugen. Krotten Dat is het geval met ir. Schutte. De bijna 90- jarige ingenieur 'in diepe ruste' was vanaf 1951 tot 1986 huisarchitect van Werkmans woningen en zorgde in die hoedanigheid voor het groot onderhoud, de renovatie en de (vervangende) nieuwbouw van de circa duizend woningen van de vereniging. Schut te weet uit eigen ervaring hoe het er in zijn tijd aan toeging en hoorde hoe het voordien was van zijn voorganger Barend Buurman, die op zijn beurt de verhalen, het bureau en de specifieke taak bij Werkmanswoningen had overgenomen van Willem Mulder. En met de 'verwerver' van de zaak („daarna ko men altijd de erver en de bederver" merkt Schutte met de nodige zelfspot op), is de hoogbejaarde architect helemaal terug bij het begin van Werkmanswoningen. De vereniging werd in 1891 opgericht door drie jonge, idealistische professoren van de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit, de hoogleraren Greven, Drucker en Van der Vlugt. Alle drie streefden naar verheffing van de lagere klas sen en betere woonomstan digheden, in een tijd dat de huisvesting van ar beiders ronduit be roerd was. Grote ge zinnen woonden in krotten, waar maar weinig licht was en de sanitaire voorzieningen uiterst gebrek kig waren. Hoe wel de arbei ders er alleen vertoefden op de spaarzame momenten dat de fabri kant ze niet nodig had, hield de cho lera er gere geld huis. Door de negen tiende eeuw heen hadden ze ven epidemieën gewoed in de krot tenwijken van Lei den en welvarender burgers en fabrikanten van de zich uitbreiden de industrie begonnen in te zien dat betere huisvesting van de werklieden zichzelf zou terugbetalen. Die zou er in elk geval voor kunnen zorgen dat meer mannen thuis Hendrik Lodewijk Pleitbezorger van wilden blijven in de weekeinden (Schutte: „Het was de tijd van: Ach vaderlief toe drink niet meer") en zou een einde kunnen ma ken aan de beruchte 'Blauwe Maan dag'. Op die dag werd volgens bijna algemeen geaccepteerd gebruik vrijwel niets ge presteerd door de arbei ders, die hun kater mee naar het werk namen. Aanvankelijk pro beerden instellin gen als de Leid sche Maatschap pij van Weldadig heid (in de Tweede Looier straat), de Her vormde Diaco nie (in de Ver verstraat) en de Vereeniging Nut en Genoe gen iets te doen aan de verbetering van de huisvesting voor minderbe deelden. Zij moesten hun po gingen wegens geldgebrek staken, maar De Leidsche Bouwvereeniging (van 1873) en de "Ver eeniging tot bevorde ring van de bouw van werkmanswoningen' ga ven aandelen en obligaties uit en waren wel succesvol. De Leidsche Bouwver eeniging zette wonin gen neer in de Haver- en Gortbuurt en liet architect Mulder on der meer de markante dubbele woonhuizen aan de Rijnsburgersingel (tegenover Molen De Valk) ontwerpen. Werkmanswoningen fi nancierde de vereniging Eigen Haard bij de bouw van goedkope woningen voor de lage re klassen, ging later zelf bouwen en speelde tussendoor een belangrijke rol bij de invoe ring van de Woningwet. Via oprichter Gre ven en vooral via zijn collega. Hendrik Lodewijk Drucker dus. Hoogleraar Romeins recht aan de universiteit. Erfge naam van een Amsterdamse bankier, „die nogal slordig was geweest met zijn zaad" (Schutte), maar hem wel had erkend en de rijkste man van Leiden in zijn dagen. Vrij denker en voorvechter van de sociaal zwak keren, die hij steunde met schenkingen en leningen voor initiatieven op sociaal gebied. Halfbroer van Wilhelmina Drucker, die later bekend werd als 'Dolle Mina'. Initiatiefne mer van het Volkshuis, dat hij via een fors gift mede hielp oprichten „om alcoholisten van de straat te houden" (Schutte weer). Ge meenteraadslid en later lid van de Tweede en de Eerste Kamer. Drucker (1857-1917). de minderbedeelden. Woningwet Met Hendrik Greven en de Amsterdammer Kruseman bracht hij voor de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, waarvan hij ook bestuurslid was, in 1896 een rapport uit over de schrijnende woningtoestanden. Het leid de tot het opstellen van de Woningwet, die Drucker als Tweede Kamerlid voor de Vrij zinnig Democratische Bond in 1901 zelf door het parlement loodste. Drie jaar later was vaalf dubbele woonhuizen van de Leidsche Bouwvereniging aan de Rijnsburgersingel dateren van 1878. Archi- wulder werd later de eerste 'huisarchitect' van Werkmanswoningen. uit boek: Honderd jaar sociale woningbouw in Leiden. or

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5