i 'Overheid heeft soms plicht mensen tegen zichzelf te beschermen' ZATERDAG 24 juli 2004 Niet meer bang voor Drugsverslaafden moeten verplicht afkicken, gedetineerden delen gedwongen hun cel en psychiatrische patiënten moeten tegen hun wil pillen slikken. Dwang en drang worden steeds vaker toegepast bij de bestrijding van ongerief in de samenleving. „Een beetje meer Singapore kan geen kwaad/1 door Frouke Houtman en Paul Koopman w oms heb ik er nog nachtmerries van. Ik stam nog uit de tijd dat het makkelijk gebeurde: gedwongen opnemen en gedwongen medicatie. Dan kon ik wel schreeuwen: 'nee, nee, nee', maar ze keerden me gewoon op m'n buik en spoten de medicatie in mijn billen." Een noodkreet van Wïlma. Zij is een van de ve le (ex-)psychiatrische patiënten die bij Stich ting Pandora hun vrees uitspreken over de re cente verruiming van de wet BOPZ, waardoor dwangmedicatie en gedwongen opname in een psychiatrisch ziekenhuis sneller kunnen worden toegepast. Stichting Pandora is een belangenorganisatie van mensen met psychi sche en psychiatrische problemen. Het gedwongen opnemen en behandelen in de psychiatrie is een van de voorbeelden van ji Schokkende gebeurtenissen als de moord op Pim Fortuyn en de aanslagen van 11 september hebben voor een cultuuromslag gezorgd. De alles-moet-kunnen-mentaliteit van de jaren ze ventig en tachtig heeft plaatsgemaakt voor de nieuwe strengheid die hier en daar weieens doorschiet. Foto: Reuters de nieuwe strengheid. De overheid past steeds meer dwang en drang toe, op allerlei gebieden. Drugsverslaafden kic ken gedwongen af in de strafrechtelijke op vang. Scholieren die zich in de klas ernstig misdragen, moeten onder dwang gedragsles- sen volgen buiten de school. Dwang en drang zijn nog maar net in de mo de. In de jaren zeventig en tachtig waren die termen taboe. Je had als overheid met je han den van het gezin en het individu af te blijven. 'Dat lossen we samen wel op' of 'Leven en la ten leven', waren het devies. Het was ondenk baar dat de overheid vaders uit huis haalde nadat ze hun vrouw of kinderen hadden gesla gen. „Of het nu om overlast door lawaai, junks of huiselijk geweld ging, de hele samenleving was doordrenkt van een vreemd soort naïviteit" Directeur van het Sociaal en Cultureel Planbu reau (SCP) Paul Schnabel kan het, de afgelo pen decennia overziend, niet anders formule ren. „De samenleving zou zichzelf wel regelen. Zo kon het gebeuren dat er grote flats in de Bijl mer werden neergezet zonder conciërge. Dat er trams zonder conducteurs rondreden, dat men dacht dat psychiatrische patiënten ge zonder zouden worden als je ze zomaar de sa menleving in stuurde." Alleen als er overduidelijk ernstig gevaar was voor anderen, werd de vrijheid van burgers in geperkt. Overlast of ergernis waren onvol doende reden, schade voor de eigen gezond heid ook. Nederland was het enige land waar je psychisch zieken wel gedwongen in een psychiatrisch ziekenhuis mocht opnemen, maar niet gedwongen mocht behandelen. Schnabel: „Integriteit en autonomie van de persoon gingen boven alles. Alsof een zwaar psychotische patiënt in vrijheid nog kan be slissen wat voor hem het beste is." Hij vond 15 jaar geleden al dat het soms beter is om ie mand op te nemen. Zonder betuttelend te wil len zijn, zegt hij tegen mensen die zichzelf ern stig verwaarlozen: „We willen niet dat u er zo bij loopt en uit vuilnisbakken eet. Daar gaan we wat aan doen." Het verlangen naar een veiliger samenleving weegt voor burgers inmiddels zwaarder dan de vrees voor bevoogding en verlies van autono mie. Vóór de doorbraak van Pim Fortuyn wil den burgers al dat de overheid vaker ingreep, desnoods dwangmiddelen toepaste. Tegen woordig bindt de Maastrichtse burgemeester Gerd Leers de strijd aan met woonwagenbe woners die jarenlang ongestoord in hun belas tingparadijzen leefden. Paul Schnabel: „En zie, hij wordt door de be volking op handen gedragen. Natuurlijk moet hulp worden geboden maar ik zeg wel eens: een beetje meer Singapore kan geen kwaad. Veel mensen zien die stad als een schrikbeeld, maar als ze er eenmaal zijn geweest vinden ze het er toch erg prettig. Die stad is schoon, vei lig en welvarend." Amsterdam is nog niet het Singapore van het Westen, maar de kentering is duidelijk. Vorig jaar zetten woningcorporaties 470 overlast ver oorzakende huurders uit hun huizen. Omdat er zo weinig animo voor inburgeringscursus- sen was en veel nieuwkomers halverwege af haakten, worden die eind dit jaar verplicht ge steld. Ook voor oudkomers. Ook in het strafrecht rukt dwang op. Sommige mensen zijn ongevoelig geworden voor nor male rechtspraak, stelt PvdA-kamerlid en oud- rechter Aleid Wolfsen. „Denk aan junks die da gelijks delicten plegen voor hun dope. Voor hen is er sinds een paar jaar de Strafrechtelijke Opvang Verslaafden, waarbij ze veroordeeld worden tot gedwongen afkicken." Daarna worden ze via begeleiding en het aanbieden van een woning verleid om clean te blijven. De PvdA had lange tijd weinig op met dwang maatregelen. Maar die tijd is voorbij. Wolfsen: „We zijn gaan erkennen dat je er niet komt door alleen een beroep te doen op de vrije wil van mensen. Dat leidt tot misverstanden, ver waarlozing, groot leed. Als rechter maakte Wolfsen hartverscheurende taferelen mee. Kreeg mensen in de rechtszaal van wie hij dacht: was hier maar vroeger inge grepen. Vaders die hun driftbuien op hun kroost botvierden. Ontspoorde jongeren die een ellendige jeugd hadden gehad. „Het was onbespreekbaar zo'n kind tegen de zin van de ouders onder toezicht te plaatsen. Of die ge welddadige vader onder dwang uit huis te plaatsen." Wat burgers binnen de gezinssituatie allemaal uitvraten was lange tijd privé-domein. Achter de voordeur was het heiligdom, een vrijplaats waar de overheid niets te zoeken had. Nu is dat anders. In Amersfoort gaat de politie in be paalde probleemwijken van deur tot deur. Zonder concrete aanleiding, gewoon om eens te inventariseren wat er speelt. De PvdA is nu zo ver dat ze de Strafrechtelijke Opvang Verslaafden wil uitbreiden naar gok verslaafden en alcoholisten. „Dat is gelukt", zegt Wolfsen. „Binnenkort komen er duizend van dat soort opvangplaatsen bij." De wet wordt op verschillende plaatsen opge rekt. De wet BOPZ (Bijzondere Opnemingen in Psychiatrische Ziekenhuizen) wordt verruimd met het doel mensen gemakkelijker tegen hun wil te behandelen. „Soms heb je als overheid de plicht om mensen tegen zichzelf te be schermen." Lise Broekaar van Stichting Pandora vindt dat de overheid doorslaat. „Het is niet voor niets dat in de jaren zeventig in de samenleving het besef doordrong niet zomaar voor zijn 'best wil' gedwongen mag opnemen of behandelen. Het is belangrijk dat er gepraat wordt met psy chiatrische patiënten, dat er aandacht wordt besteed aan preventie en zorgvoorzieningen en alternatieve oplossingen worden gezocht. Nu zie je dat hulpverleners steeds sneller naar medicijnen grijpen." Illustratie: GPD/ Marco Jeurissen In dwang schuilt het gevaar dat mensen op een gegeven mo ment geen hulp meer durven zoeken. Broekaar: „Uit angst voor gedwongen opname en behandeling." Waarschijnlijk dit najaar al maakt de wet het nog eenvoudiger om mensen gedwongen op te nemen. Met een zogenoemde observatie machtiging mag iemand straks al worden op gesloten als er een 'ernstig vermoeden' van een psychiatrische stoornis bestaat. „Daarbij zijn wel duidelijke criteria nodig. Anders be staat het gevaar dat iedereen die eruit ziet als een zwerver kan worden opgepakt. Dat kan toch niet de bedoeling zijn." Pieter van der Kruijs van de Nederlandse ver eniging van strafrechtadvocaten vindt dat de overheid hard op weg is de rechtsstaat om zeep te helpen. Het is volgens hem geen bui die weer overtrekt als CDA en WD niet meer de dienst uitmaken in dit land.Al deze dwangmaatregelen worden in de wet veran kerd en die draai je echt niet zomaar terug. Ook niet als we over drie jaar een premier Job Cohen of een premier Wouter Bos hebben." De politie die steeds meer bevoegdheden krijgt, kinderen die hun ouders zomaar aange ven. Van der Kruijs wordt er beroerd van. „Het baart mij ernstige zorgen." Hij is inmiddels 27 jaar werkzaam in een praktijk en signaleert momenteel een sterke hang naar dwang. Als de overheid vroeger een dwangmaatregel nam, moest die uitvoerig beargumenteerd worden. Tegenwoordig wordt de 'bewijslast' omgedraaid. Overtuig de mensen er maar van waarom burgerlijke vrijheden niet moeten worden ingeperkt." Het stuit de strafpleiter tegen de borst dat de Tweede Kamer net zo hard meedoet. „Sterken de Kamer doet er gerust nog een schep boven op. Het is een wedloop in strengheid." De aanslagen op het World Trade Center in New York hebben ook aan deze kant van de oceaan veel overhoop gehaald, beseft Van der Kruijs.Als je tegenwoordig alleen'aan terro risme dénkt, ben je al bijna strafbaar. De angst onder de bevolking voor terroristische aansla gen maakt wel dat het kabinet al deze maatre gelen straffeloos kan nemen. Als er onver hoopt een aanslag in de nabijheid wordt ge pleegd, in Londen, Parijs of Amsterdam, dan heeft Balkenende helemaal carte blanche." Het kabinet schetst een veel te somber beeld van de veiligheid in de Nederlandsesamenle- ving, vindt hij. ,Als de overheid mAr op cri minaliteit en overlast blijft hameren, denkt uit eindelijk iedereen: oké, pak ze maar hard aan, want daar worden we met z'n allen beter van. Ik vind dat niet goed." Nu er eenmaal een bepaalde stemming heerst, wordt het steeds eenvoudiger om verdachten langer vast te houden. Ook rechters worden beïnvloed door de geluiden in de maatschap pij. Er wordt minder kritisch naar bewijslast gekeken. „De positie van het slachtoffer staat centraal, rechters zijn ronduit anti-verdachte." Criticasters van de 'nieuwe strengheid' als Van der Kruijs ën Broekaar zijn roependen in de woestijn. Toch vindt ook Aleid Wolfsen dat we niet moeten doorschieten. „Het klimaat is erg van: hoe stoerder hoe beter. We moeten uitkij ken dat we niet alle verworvenheden van onze maatschappij overboord gooien. Wie verdedigt nog de waarde van vrijheid, zelfontplooiing en de tolerantie voor anders zijn in dit land? Want het gevaar bestaat dat we straks alles gaan aanpakken wat afwijkt van het normale."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1